معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به ماجرای دروغ پردازی شبکه های معاند در سال ۹۰، گفت: بعد از فتنه ۸۸، شبکه های معاند می گفتند صداوسیما برنامه زنده ندارد و با توسعه سیگنال رسانی ما غافلگیر شدند. ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲ فرهنگی تلویزیون ، سینما و تئاتر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سی و نهمین نشست "شنبه های انقلاب" به تشریح دستاوردهای چهل ساله صداوسیما پرداخت.

رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در این نشست، گفت: سازمان صداوسیما در دو حوزه مهم فعالیت می‌کند. در حوزه زیرساخت، صداوسیما گستردگی و پیچیدگی‌های زیادی دارد. ما مسیر پرافتخاری را در رسانه ملی طی کردیم که الگوی مناسبی برای دستگاه های مشابه باشد. شاید میزان کارکرد قبل انقلاب مشخص است و اصلا با ده های انقلاب قابل مقایسه نیست. زیرساختی وجود نداشت که تا دهه سوم انقلاب این زیرساخت ها را توسعه دادیم. و در دهه چهارم به نسل بعدی در فناوری رسانه رسیدیم.

وی افزود: ما پخش دو شبکه تلویزیونی را داشتیم که یک شبکه فقط در تهران بوده و شبکه دیگر سراسری بوده است و نوع پوشش کمتر از 50 درصد بوده و اف.ام هم که مورد توجه قرار نمی گرفت. تا سال 57 هرگونه طراحی اولیه، خرید و بهره برداری توسط کارشناسان خارجی انجام می شد. ما خودمان کاری انجام نمی دادیم ک کار مهندسان ما در حوزه اپراتورها بوده است. در دهه چهارم بخش دیجیتال را شروع کردیم و از عرصه آنالوگ فارغ شدیم.

معاون توسعه و فناوری صداوسیما خاطرنشان کرد: در دهه چهارم رشد و توسعه در بحث دیجیتال و اف.ام هم انجامیده است. ما قبل از انقلاب تنها دو شبکه تلویزیونی داشتیم و اصلا شبکه استانی نداشتیم که طی این چهل سال، 33 شبکه استانی راه اندازی شد. در بحث پوشش نقطه فاقد پوشش به ندرت یافت می شود و الان وارد بسته های جدید دیجیتال می شویم. این شبکه های دیجیتال چقدر توانست مخاطب را جذب کند و سامانه کیفی رسانه ای را وارد مجموعه پیشرفت های رسانه ای کشور کرد.

وی به تعداد ایستگاه های فرستنده اف.ام اشاره کرد و گفت: تعداد ایستگاه های اف.ام در دهه حاضر به 6هزار ایستگاه رسیده است. امروز به پوشش 95 درصد در کشور رسیده ایم؛ در دورترین روستاهای کشور می توانند از صداوسیما بهره ببرند. اگر ما به سمت تولید داخل نمی رفتیم به این توسعه نمی رسیدیم و الان وارد مقوله صادرات رسانه ای شدیم. الان شرکت های سازنده تلویزیونی ما با شرکت های سازنده اروپایی رقابت می کنند. چون تجهیزات ایران ارزان تر و با کیفیت تر است. اگر این مسیر خوداتکایی را طی نمی کردیم به این جا نمی رسیدیم.

علیدادی با اشاره به پوشش رادیویی ایران، گفت: پوشش رادیویی ایران به 98 درصد در کشور رسیده و حدود 500 درصد رشد داشته ایم. پیش از انقلاب شبکه رادیویی استانی وجود نداشت و الان علاوه بر وجود شبکه های رادیویی استانی به موج های جاده ای رسیده ایم.

وی با بیان اینکه تا دو سال آینده به هوشمندسازی کامل دست پیدا می کنیم، ادامه داد: دستاوردهای اصلی رسانه ملی خوداتکایی اساسی و اشتغالزایی گسترده و توسعه جهشی است تا جائیکه تمام تجهیزات در حال حاضر در داخل تولید می شود. در حالیکه پیش از این در سال های 74 و 75، دکل ها هم از کانادا وارد می شد. امروز مانتورینگ های ما از چهار نقطه به 17 نقطه رسیده است. تا دو سال آینده هم به هوشمندسازی کامل می رسیم که نیازی به اطلاع مخاطب نباشد و شبکه متوجه قطعی سیگنال هایش می شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: در دهه سوم انقلاب توانستند 165 شبکه رادیویی به صورت ماهواره ای پوشش می دهند  که تجهیزات آن کاملا داخلی است. 280 شبکه تلویزیونی هم به صورت ماهواره ای پوشش می دهند. یک مجموعه ای ایران ست مشترک با عرب ست فعالیت می کند که 137 شبکه تلویزیونی و 147 شبکه رادیویی دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی سیگنال رسانی زمینی، تصریح کرد: سیگنال رسانی زمینی بعد از انقلاب در دهه سوم و چهارم دو سه نسل این کار را جلو بردند و برای اولین بار در انتخابات 90 یک خلاقیت و نوآوری انجام دادیم که به رسانه های معاند بفهمانیم تلقی اشتباهی از انقلاب ما دارند و از طرفی اعتماد مردم هم از بین نرود. آن ها می گفتند پخش زنده نداریم و برای اثبات این دروغ بزرگ، 33 تصویر در یک قاب قرار گرفت و تمام شبکه های معاند را غافلگیر کرد که این برای اولین بار قدرت توسعه سیگنال رسانی زمینی را به رخ کشید.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی تاکید کرد: ظرفیت ارتباطات زنده در داخل شهرهای کوچک و در روستاها، 85 درصد شبکه زمینی فرستنده تلویزیونی شان را تغذیه می کند و 15 درصد باقیمانده هم در حال توسعه است. در زمینه صدا و تصویر در سال 45 و 46 کار شروع شد که سال 57، در حوزه تلویزیون 15 مرکز با 22 استودیو در سراسر کشور و 14 استودیو در تهران و امسال به 33 مرکز با 99 استودیوی کشوری و 48 استودیو در تهران رسیدیم. در رادیو هم، 17 مرکز در سال 57 و امسال به 62 مرکز رسیدیم. در بخش استانی، 69 مرکز در سال 57 وجود داشت و امسال به 71 مرکز رسیدیم. توسعه حداقلی در این بخش به دلیل استحکام سازی ساختمان های موجود بود.

وی افزود: تمامی شبکه های استانی به صورت ملی پخش می کند چون دسترسی زمینی و ماهواره ای نامحدود دارد. استفاده از زیرساخت های نوین پخش مثل نیوزروم و اتوماسیون ها که در داخل و خارج مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد رادیو 3 رادیو ملی قبل انقلاب بوده و الان به 16 شبکه رادیویی رسیده و در تلویزیون 2 شبکه داشتیم و امروز به 20 شبکه تلویزیونی رسیدیم.

علیدادی در خاتمه افزود: برخی شبکه ها کمتر از 24 ساعت دارند که در مجموع 1500 ساعت پخش تلویزیونی در کشور صورت می گیرد که علی رغم رشد 6 برابری زیرساخت ها در کشور است و نشان دهنده بهره برداری بالای صداوسیماست. در بازی های جام جهانی فناوری جدیدی استفاده شد که پخش برنامه و مسابقه را از دید بازیکن نشان می دهد که شرکت اینتل طراحی کرده بود و حالا دانشگاه شریف همان فناوری را با تعداد دوربین کمتر طراحی کرده که موجب تعجب و شگفتی شرکت اینتل شده است.

عبدالکریم خیامی مدیر طرح و برنامه و ارزیابی سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه برخی کارشناسان کارکرد تلویزیون را صرفا سرگرم کننده می دانند، گفت: تهاجم رسانه ای دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران در جهان بی نظیر است و اکنون 137 شبکه ماهواره ای فارسی زبان علیه نظام فعالیت می کنند که 44 شبکه آن فقط فیلم و سریال می سازند تا مرجعیت صداوسیمای کشورمان را بگیرند.
 وی افزود: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران کماکان توانسته مرجعیت خود را در داخل حفظ کند در حالی که زمانی هفته ای یک سریال پخش می شد، امروز در روز چند سریال از سیما پخش می شود و دو شبکه به طور تخصصی سریال پخش می کنند. به لحاظ محتوایی بی انصافی است که تفاوت محتوایی سریال های پیش از انقلاب با پس از انقلاب را ندید، به ویژه در حوزه خانواده؛ در حوزه های اختصاصی هم چندین شبکه که مخاطب خاصی دارند، فعالند.

خیامی خاطرنشان کرد: شبکه کودک با 90 درصد مخاطب فاصله چند برابری با دیگر شبکه ها دارد، اما به آن اکتفا نشد و شبکه امید هم برای نوجوانان راه اندازی شد. شبکه سه هم که شبکه جوانان است. یعنی مهمترین اقشار جامعه به لحاظ سنی برنامه های خاص خود را دارند.

  رئیس سازمان صداوسیما از «نفوذ» شمقدری بازدید کرد + عکس

انتهای پیام/

R1515/P/S4,34/CT11 واژه های کاربردی مرتبط رسانه ملی تلویزیون

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

۲ انتصاب جدید در صداوسیما/ سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی معرفی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه در حکمی علیرضا شریفی را به سمت قائم مقام خود در این معاونت منصوب کرد.

علیدادی در حکم علیرضا شریفی، با اشاره به سازمان صداوسیما به عنوان مهمترین رسانه فعال در رویارویی رسانه‌ای با استکبار جهانی از نقش بی بدیل آن در هدایت افکار عمومی و جبهه مقاومت یاد و تأکید کرده است: زیرساخت‌های فنی از رسانه‌های همگانی و نوین در زنجیره ارزش رسانه از تولید تا دریافت نقش اصلی و مهمی ایفا می‌کنند که نقشی تعیین کننده در تقویت این جبهه دارد.

وی در این حکم با بیان اینکه توجه به تحولات رسانه در عرصه‌های جهانی و ملی، توجه و پیگیری زیرساخت‌های فنی سازمان اعم از پخش همگانی و رسانه‌های نوین در گستره استانی، ملی و بین‌المللی، استفاده از روش‌های متنوع و ابتکاری در پیشبرد اهداف، بهینه سازی زیرساخت‌ها، توجه و نگهداری پیشگیرانه بر اساس استانداردهای جهانی در تمام حلقه‌های زنجیره ارزش رسانه، دارای اهمیت فراوانی است، حضور شریفی را به عنوان قائم مقام، تسریع کننده در تحقق این امور بر اساس سیاست‌های کلان رسانه ملی دانسته است.

وی همچنین در این حکم از زحمات قائم مقام پیشین این معاونت محمد فهمی قدردانی کرده است.

سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی رسانه ملی منصوب شد

محمدشریف‌خانی معاون فضای مجازی سازمان صداوسیما، سعید مقیسه را با حفظ سمت به عنوان سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی منصوب کرد.

تجمیع و آماده‌سازی محتوای فاخر از آرشیو برنامه‌های رسانه ملی و انتخاب محتوای مفید برای نشر در فضای مجازی از وظایفی است که شریفخانی برای این سمت برشمرده و بیان کرده است: در دسترس قرار گرفتن محتوای مفید منوط به دسترسی فراداده‌ای اصیل، دقیق و حرفه‌ای است که باید شامل سیستم شماره‌گذاری مؤثر برای ردیابی میزان مشاهدات در سیستم‌های توزیع مختلف باشد و لازم است در فرآیند عرضه محتوا در بازار، بازبینی حرفه‌ای و منطبق بر مقررات تدوین شده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر مد نظر قرار گیرد.

وی همچنین از مقیسه خواسته تولید محتواهای حرفه‌ای با مشارکت شبکه‌های سیما را هم در دستور کار قرار دهد. بودجه ریزی دقیق و موثر برای تولید محتواهای مفید برای نشر در فضای مجازی و شبکه سپهر با توجه به شاخص عملکردی این حوزه از دیگر اولویت‌هایی است که شریف‌خانی بر آن تأکید کرده است.

او با تأکید بر حضور سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی در شورای تخصیص، از مقیسه خواسته فرآیندها و مکانیزم‌های مالی موثری که ذینفعان این حوزه را دربر می‌گیرد در طراحی شیوه نامه‌های فروش در نظر گرفته شود تا شاهراه نشر محتوای مفید سازمان در فضای مجازی ایجاد شود.

توسعه بازار محتوا به عنوان مرجع ردیابی میزان مشاهدات محتواهای منتشر شده، قابلیت های ردیابی محتوا، توجه به ترویج خدمات و محتواهای منتشر شده و تبدیل شبکه سپهر به شبکه ای پرمخاطب و... از دیگر وظایفی است که در این حکم بر عهده این سمت نهاده شده است.

کد خبر 4517373 عطیه موذن

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: رسانه ملی تلویزیون رسانه ملی تلویزیون

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۰۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خبر‌های کوتاه رادیو و تلویزیون
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| چهل سالگی انقلاب در قاب سیما/ داستان زندگی ابوحامد در شبکه افق
 • سهم دولت از اخبار صدا و سیما کم نیست/ لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ مردم با دسترسی‌های گسترده به فضای مجازی، رسانه‌ها را هم نقد می‌کنند
 • چهل سال فریب قبیله اشراف
 • جشن 40 سالگی انقلاب در قاب سیما
 • ۴۰ سالگی انقلاب در قاب سیما
 • یک محکوم فتنه ۸۸ و ایده‌پرداز براندازی جمهوری اسلامی در فضای مجازی مهمان شورای شهر تهران شد/ میلانی؛ دعوت کننده از مرد مقنعه به سر فتنه‌گر
 • صعود هفتگی قیمت نفت در واکنش به سیگنال‌های مثبت
 • 2 انتصاب جدید در صداوسیما
 • گردهمایی فعالان رسانه‌ای جبهه انقلاب در محکومیت بازداشت مرضیه هاشمی
 • اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!
 • ماهواره «پیام» در اقیانوس هند افتاد/ ارسال ۶ دقیقه سیگنال از فضا
 • نشست ورشو؛ قدرت نمایی آمریکا علیه کشور‌های اروپایی / به معجزه عادت داریم /انقلاب اسلامی و فروپاشی دستگاه محاسبات غرب / سکوت در حیات، نقد در پساحیات!
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در بیان اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در انتشار اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در انتشار اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ نقش رسانه در آگاهی دولت و مردم از یکدیگر/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • جدول پخش برنامه‌های رادیو مهاباد جمعه ۲۸ دی ماه
 • پناهیان: رسانه‌ملی مأموریت خودش را فراموش نکند/ آوینی صداوسیما الان کجاست؟
 • واکنش نظریه پرداز امریکایی به بازداشت «مرضیه هاشمی»