تهران- ایرنا- معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: برنامه ریزی برای رفع کمبود نیروی پرستاری مهمترین دغدغه وزارت است. قول جذب 19 هزار پرستار داده شده، اما مهمترین ‏موضوع در نظر گرفتن اعتبار مناسب برای این کار است.‏

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، مریم حضرتی روز شنبه در مراسم روز پرستار که در سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور ‏پرستاران برگزار شد، افزود: امروز شاهد پیشرفت‌هایی در حوزه پرستاری در عرصه‌های مختلف هستیم و ندیدن این واقعیت‌ها، جفا ‏در حق بزرگان و فعالان حوزه پرستاری است.

وظیفه ما این است که اجازه ندهیم تلاش‌های پرستاران در سراسر کشور بی ارج باقی ‏بماند.‏
وی گفت: کمبود پرستار اکنون یکی از مهمترین معضلات کشور در حوزه ارائه خدمات مراقبتی است، ‏اگر پرستاران مجبور به انجام شیفت‌های متعدد هستند به علت کمبود نیرو است و البته مشکل دیگر این است که هنوز جداسازی کارانه و اضافه کار پرستاران محقق نشده است.
حضرتی بیان کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جمعا ۱۲۵ هزار و ۸۰۹ پرستار حضور دارند. یکی از دستاوردهای مهم این ‏است که در سال ۶۹ فقط ۳۷ درصد نیروها پرستار بودند و ۶۳ نیروهای کادر پرستاری بهیار و کمک بهیار بودند اما در حال حاضر ۷۳ درصد نیروها پرستار، ۶ درصد بهیار و ۷ درصد کمک پرستار و کمک بهیار و ۷ درصد ‏پرستار اتاق عمل هستند.‏
وی ادامه داد: بخشی از مهمترین برنامه‌های انجام شده معاونت پرستاری وزارت بهداشت عبارتند از برنامه‌های در دست اجرا در ‏راستای طرح تحول سلامت، برنامه ریزی جهت رفع کمبود نیروی پرستاری، اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای، طراحی و تصویب ‏دوره‌های کوتاه مدت حرفه‌ای و مهارتی، اجرای برنامه ثبت ملی اطلاعات پرستاران و گروه‌های وابسته است.‏
معاون وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر در دور افتاده‌ترین روستاهای کشور، پرستاران در مراکز درمانی حضور دارند. دسترسی ‏مردم به خدمات سلامت آسان شده و پرستاران نقش مهمی در این زمینه داشتند.‏
حضرتی اظهار داشت: همچنین توسعه خدمات مراقبت در منزل، ایجاد مراکز جامع مراقبت‌های پرستاری، تدوین پیش نویس آیین نامه ساختار ‏آموزش سلامت به مددجویان و خانواده آنها، واگذاری برخی وظایف و ایجاد جایگاه برای پرستاران برای ارائه خدمات سطح اول نظام سلامت ‏انجام شده است.‏
وی بیان کرد: استقرار سیستم پرستاری الکترونیک به عنوان بخشی از پرونده الکترونیک سلامت در معاونت پرستاری وزارت ‏بهداشت دنبال شده و در حال بومی سازی بسته‌های خدمتی و راهنماهای بالینی آن هستیم تا این سیستم هرچه سریعتر در کشور اجرا ‏شود.‏
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: پرداخت مبتنی بر عملکرد نیز یکی از مهمترین مشکلات پرستاران بود. جلسه‌های متعددی با ‏معاونت درمان وزارت بهداشت در این زمینه برگزار شد. اولین بند آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد، اما هنوز در برخی دانشگاه‌های علوم ‏پزشکی اضافه کار پرستاران از کارانه آنها جدا نشده است.‏
حضرتی افزود: پیاده سازی ثبت الکترونیکی گزارش‌های مدیریتی پرستاری به صورت پایلوت در دانشگاه‌های منطقه سه آمایشی شامل ‏دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمانشاه، همدان، ایلام و کردستان اجرا شده است. این کار نظارت‌ها را بسیار بهتر و ساده تر می‌کند.‏
وی بیان کرد: صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران نیز اقدام بسیار مهمی بود. در حال حاضر حدود ۱۷ هزار پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری صادر ‏شده است.‏
معاون وزیر بهداشت گفت: تا امروز حدود ۱۱۰ هزار پرستار در سامانه ثبت ملی اطلاعات پرستاران و گروه‌های وابسته ثبت نام ‏کردند.‏
حضرتی اظهار داشت: همچنین پانسیون‌های پرستاری و مامایی در بیمارستان‌های مناطق کم برخوردار کشور ایجاد شده است.‏
اجتمام *۹۴۸۲‏ * 3063

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

۱۲۰۰ پرستار در خراسان‌رضوی موفق به دریافت پروانه صلاحیت حرفه‌ای شدند

مدیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون ۱۲۰۰ پرستار در خراسان‌رضوی موفق به دریافت پروانه صلاحیت حرفه‌ای شدند.

به گزارش قدس آنلاین،   جواد عزتی ظهر امروز در در مراسم بزرگداشت میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار که به‌همت دانشگاه علوم پزشکی و نظام پرستاری مشهد با حضور پرستاران برگزیده بیمارستان‌های مختلف، مدیران و مسئولین حوزه سلامت برگزار شد، اظهار داشت: ۳۴ درصد پرسنل وزارت بهداشت را کادر پرستاری تشکیل می‌دهند.

مدیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که مدیریت بیمار در بیمارستان با پرستار است گفت: بیمار از ابتدا تا انتهای درمان به پرستار تحویل داده می‌شود و تفاوت پرستار با سایر رشته‌ها این است که با مدیریت پرستار بیمار می‌تواند به درمان در بیمارستان ادامه دهد و زیر مجموعه مدیریت پرستاری است.

عزتی خاطرنشان کرد: در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ۱۳ هزار پرسنل کادر پرستاری مشغول به کار هستند که از این تعداد ۸ هزار نفر استخدام دانشگاه علوم پزشکی و ۵ هزارنفراستخدام در بخش خصوصی هستند.

وی همچنین از کمبود کمک پرستار در بیمارستان‌ها که بر اساس چارت بیمارستان‌ها که به تصویب دولت رسیده است، ادامه داد: بیش ۲ هزار ۵۰۰ پست پرستار وهزار و ۵۰۰ نفردر سایر رشته‌های اتاق عمل، هوش بری و... کمبود داریم در حالی که باید به ازای هر تخت ۷/۱ پرستار داشته باشیم.

مدیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با توجه به شیفت‌های اجباری پرستاران که باعث خستگی پرستاران و به وجود آمدن نارضایتی بیماران می‌شود بیان کرد: با پیگیری‌ها ۴۵ نفر کمک پرستار جذب شده است و تا آخر سال ۶۰ کمک پرستار دیگر جذب خواهد شد اما همچنان با کمبود مواجه هستیم.

وی با اشاره به نقش پرستار در پیشگیری از بیماری‌ها و درمان و بازتوانی بیمار تصریح کرد: در سال گذشته ۸۰۰ پرستار به زیر مجموعه پرستاران دانشگاه علوم پزشکی افزوده شده و طرح غربالگری در تمام بیمارستان‌های سطح مشهد به مناسبت هفته پرستار آغاز شده است.

عزتی با پیش بینی رشد ۳۵ درصدی سالمندان تا سال ۱۴۰۰ که نیاز بیماران به درمان افزایش می‌یابد تأکید کرد: ۳۴ کلینیک آموزش سلامت در بیمارستان‌ها راه اندازی شده که خود مراقبتی را به همراهان بیمار و دیگران که اشتیاق به آموزش داشته باشند آموزش می‌دهند.

وی همچنین شناخت پرستار و پزشک توسط بیمار را از اولویت‌ها دربیمارستان‌ها دانست و گفت: باید پرستاران دارای صلاحیت حرفه‌ای باشند یعنی این که علم به روز داشته باشند و تاکنون ۱۲۰۰ نفرموفق به کسب این پروانه شده‌اند.

در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: پرستاران حلقه ناگسست درمان هستند و از گذشته تا کنون حتی در جنگ‌هایی در زمان پیامبر ارائه خدمات کردند.

محمدرضا دارابی ادامه داد: پرستاران از بیماران پرستاری می کنند و مسئولین باید از پرستاران پرستاری کنند و نباید چشم خود را ببندند تا کیفیت در جامعه پزشکی در سطح ارتقا قرار گیرد.

وی با اشاره به فراهم کردن شرایط مناسب و حداقل‌ها برای جامعه پزشکی بیان کرد: مردم باید طوری با این جامعه بر خورد کنند که امنیت شغلی نیز تأمین شود و ابراز امیدواری از پرداخت کارانه معوقه ۱۳ ماهه آبان ماه سال گذشته  کرد.

در ادامه این مراسم رئیس نظام پرستاری مشهد اظهار داشت: در بازدیدهای مکرر که از مراکز درمانی در مشهد و شهرستان‌ها داشتیم تلاش کردیم مشکلات و پیشنهادهای پرستاران را به مسئولین منتقل کنیم.

سید رضا مظلوم ادامه داد: واگذاری بعضی از مسئولیت‌ها که با وجود کار سخت پرستار باعث خستگی او می‌شود، قانون ارتقا بهره‌وری که شاهد آن در مراکز دولتی و خصوصی هستیم، حذف اضافه کار اجباری، ناکافی بودن حقوق، انتظار اجرای قانون در اورژانس و فوریت‌های پزشکی و جابجایی ضابطه‌مند از جمله در خواست‌های پرستاران بوده است که انتظار در اجرای  آن داریم.

وی همچنین از تعرفه ۱۲ ساله قانون پرستاری خبر داد و گفت: از دیگر مشکلات جامعه پرستاری می‌توان به اجرا نشدن قانون مشاغل سخت و بازنشستگی پیش از موعد، فراهم ساختن ادامه تحصیل دانشجویان پرستاری، تأخیر در پرداخت کارانه‌ها و فراهم نبودن فضای فیزیکی و فرسودگی ساختمان پرستاری و مامایی اشاره کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: اجتماعي وزارت بهداشت روز پرستار

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۴۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارائه آموزش توسط بخش خصوصی و غیر دانشگاهی، از دغدغه‌های امروز دانشجویان پرستاری است
 • لزوم جذب ۱۰۰ هزار پرستار تا سال ۱۴۰۴/ مکاتبه سازمان نظام پرستاری با رئیس جمهور و بازگویی برخی از مشکلات
 • کمبود ۱۲۰هزار پرستار در کشور/بهبود وضعیت معیشت پرستاران ضروری است
 • ایران به ۱۲۰ هزار پرستار جدید نیاز دارد/تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری ‌بلاتکلیف مانده است
 • نیروی کمک پرستار در بیمارستان های خراسان جنوبی جذب می شود
 • گیلان نیازمند بیش از ۹ هزار پرستار است
 • گیلان| تامین اعتبار برای استخدام ۱۸ هزار پرستار در کشور انجام شد
 • مراسم باشکوه روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکي بابل
 • بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت
 • مرکز پژوهش‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • مرکز پژوه‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت
 • پرستاران نمونه آذربایجان شرقی تجلیل شدند
 • پرستاران اهری هنوز مطالبات ‌یک ساله خود را دریافت نکرده‌اند
 • امام‌جمعه مشهد: وزارت بهداشت کاستی‌ها و نقایص مربوط به پرستاران را برطرف کند
 • پرستاران بخش خصوصی استثمار می‎شوند/ پرسنل پرستاری در اردبیل پرونده سلامت ندارند
 • رضایت ۸۶ درصدی بیماران از خدمات پرستاری بیمارستان‌های دولتی
 • تقدير از پرستار نمونه كيش در جمع پرستاران منتخب كشور
 • تاخیر در پرداخت کارانه پرستاران به دلیل دیرکرد بیمه‌ها