طرحی برای دو سال دیگر؛ این نزدیکترین توصیفی است که می‌توان از طرح حذف چهار صفر از پول ملی ایران عنوان کرد. آفتاب‌‌نیوز : عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی که این روزها با اقدامات پیاپی نهاد تحت تصدی‌اش در بازارهای پولی و مالی بر صدر اخبار نشسته است، هفته گذشته خبر از اجرای طرحی داد که هر چند تازه نبود اما فضای رسانه‌ای ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

او از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ایران به دولت خبر داد و وقتی همهمه ها در این خصوص بالا گرفت، اعلام کرد که این طرح حداقل دو سال دیگر اجرایی خواهد شد.
این اولین بار نیست که موضوع حذف صفر از پول ایران در دستور کار قرار می گیرد، جدی ترین اتفاقی که در این عرصه افتاد وقتی بود که جهش ناگهانی نرخ ارز در سال ۱۳۹۱ رخ داد و دلار به محدوده چهار هزار تومان، وارد شد. آن روزها هم از ضرورت حذف سه صفر از پول ملی ایران می گفتند.
واحدی که هیچ‌گاه به رسمیت شناخته نشد
ریال واحد چندان خوش اقبالی نبود. به نظر می‌رسید تنها در شناسنامه، نام پول ملی ایران ریال است. مردم ایران از همان اوایل سده چهاردهم، وقتی ریال واحد پول ملی ایران شد نیز تومان را در توضیح میزان قیمت اجناس و حتی دارایی خود به کار می بردند. هر تومان ۱۰ ریال می شد و هر چند مشتقات تومان، یعنی ریال نیز آن روزها ارزش داشت و سکه‌ها دو ریالی و ۵ ریالی و حتی کوچکتر از آن قدرت خرید داشتند اما در محاوره به سکه دو ریالی، " دو زاری" و به سکه ۵ ریالی "۵ زاری" و به قطعات کوچک‌تر نیز ده شاهی و ... می گفتند اما ریال را هیچ وقت در محاوره نیز جای ندادند.
معلوم نبود دلیل این بی‌اقبالی چیست. کم‌کم در سالیان آتی وقتی موج تورم، هر سال بخشی از ارزش پول ملی را می بلعید، خود به خود صفری از واحد پول ملی افتاده بود و مردم قیمت‌ها را به تومان عنوان می کردند.
در سالیان اخیر اما این حذف به یک صفر بسنده نشد، در محاوره یک تومان معنای یک میلیون تومان و نه یک هزار تومان را دارد و این بدان معناست که ایرانیان خود راسا به حذف نه یک صفر و دو صفر و چهار صفر که هفت صفر از پول ملی اقدام کرده و یک تومان را برابر با یک میلیون تومان ارزیابی می‌کنند. ارزش پول ایران در سال ۱۳۹۷ نیز کاهشی جدی را تجربه کرده است، برخی اظهار نظرها مستند به این نکته است که با حذف صفرها ارزش پول ایران در جهان، بازگردانده می‌شود.
حذف صفر؛ آری یا نه
 هر چند حذف صفر از واحد پول ایران موافقانی جدی دارد اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که شمار مخالفان این طرح به تدریج با ورود کارشناسان و اساتید اقتصاد دانشگاه رو به افزایش است. علی قنبری، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه را می‌توان در جرگه موافقان ارزیابی کرد. وی می‌گوید: این اقدام می تواند مبادلات اقتصادی ایران را تسهیل کند. شهباز حسن پور بیگلری، عضو کمیسیون اقتصادی نیز  با اشاره مصوبه دولت در جریان بررسی لایحه بانک مرکزی در خصوص حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: این بهترین اقدام در راستای ساده‌سازی اعداد است.
با این وجود کم نیست شمار کارشناسانی که این طرح را طرحی فاقد مبنا و مفهوم مشخص برای اقتصاد می دانند. طهماسب مظاهری در این زمینه گفته است در شرایط فعلی اولویت اقتصاد ما اصلاح زیرساخت‌های پولی و بانکی است نه حذف صفر از پول ملی، همچنین در حال حاضر دولت ظرفیت حذف صفر از پول ملی را به شکل صحیح ندارد و ممکن است دچار انحراف و کج روی شود.
دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اما نظری متفاوت ارائه کرده است. وی می گوید: به عنوان نظر شخصی اجازه دهید حرفی در این باره نزنم و نظر وزارتخانه را کار کنیم و آنجا اعلام خواهم کرد.
ایستگاه پایانی کجاست؟
دولت پیش‌تر لایحه‌ای را به تصویب رسانده است که بر تبدیل واحد پول ایران از ریال به تومان دلالت دارد. انگار قرار است از پس نزدیک به نود سال عدم استفاده از واحد پولی ریال، بالاخره نام این واحد پولی در شناسنامه تغییر کرده و از ریال به تومان بدل شود. حالا باید دید تبدیل واحد پولی ایران از ریال به تومان که در دل خود حذف یک صفر را گنجانده است، با لایحه حذف چهار صفر، به معنای خداحافظی ۵ صفر از اسکناس های ایران است یا خیر.  البته همتی گفته است تا دو سال دیگر در صورت حذف صفرها هر هزار تومان برابر با یک تومان خواهد شد.
باید منتظر ماند و دید ایرانیانی که سالیان طولانی است به میلیونر بودن عادت کرده‌اند با این تغییر می‌توانند با شمارش دارایی شان در مقیاس هزار، کنار بیایند؟ در صورت اجرایی شدن این طرح تا دو سال دیگر میلیاردرها میلیونر می شوند و میلیونرها در قامت هزار دارایی شان را به شمار در می‌آورند.خبرآنلاین 

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

وقتی معاون استاندار، اظهارات چاوشی را غیرکارشناسی توصیف می‌کند!/ نرخ بیکاری در استان هم‌اکنون به صفر رسید!

چرا نتوان گفت که نرخ بیکاری همین الان هم در استان سمنان به صفر رسیده است؟ بیکاران می‌توانند هم‌اکنون به یکی از میادین شناخته‌شده مرکز استان بروند و در کنار کارگران منتظر باشند تا توسط کارفرماها به کاری گمارده شوند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل مرآت، «سالانه 700 هزار نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه می‌شود»؛ «گسترش پدیده شاغلان فقیر در کشور»؛ «بیشترین بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند»؛ «6 میلیون نفر از جوانان تحصیل‌کرده کشور بیکار هستند» و... این‌ها گوشه‌ای از اخباری هستند که فقط طی یک ماه اخیر در رسانه‌ها منتشر شده‌ است.

وضعیت اشتغال جوانان خوب نیست و این مسأله‌ای نیست که بر کسی پوشیده باشد. در این میان هستند مسئولانی که رویای به صفر رساندن بیکاری را در سر می‌پرورانند. این ایده در استان سمنان، نخستین‌بار از زبان سیدشهاب‌الدین چاوشی، استاندار سابق سمنان شنیده شد. خبر، بسیار عجیب بود:«سیدشهاب‌الدین چاوشی: نرخ بیکاری در استان سمنان در آینده نزدیک به صفر می‌رسد!» مقصود از آینده نزدیک در این خبر البته پایان دولت دوازدهم بود.

چاوشی این سخن را در اردیبهشت‌ماه امسال در همایشی به مناسبت روز شوراها بیان کرده بود و البته این سخن، مستظهر به اقدامات و ایده‌های عسکری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان بود.

طبیعتا با رفتن رسمی چاوشی از استانداری سمنان در آذرماه امسال، تحقق این ایده در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت اما سخنان اخیر عسکری در این ارتباط فصل تازه‌ای را درباره ایده بیکاری صفر یا استانِ بدون بیکار گشود. حدود 8 ماه پس از اظهارات چاوشی درباره به صفر رساندن بیکاری تا 1400، عسکری در یک گفتگوی تفصیلی با خبرنگاران خبرگزاری ایسنا، سخنان چاوشی را تلویحا ادعایی غیرکارشناسی توصیف کرد!

در حالی که سخن صریح چاوشی با این عبارت که «بیکاری در استان در آینده نزدیک به صفر می‌رسد» تیتر برخی از رسانه‌های رسمی شده بود، عسکری در مصاحبه اخیر خود می‌گوید:«منظور از پایان بیکاری، صفر شدن بیکاری که ادعای غیرکارشناسانه‌ای است، نیست» گمان نمی‌کنم تا این‌جای کار کسی با معاون استاندار سمنان مخالف باشد. ادعای به صفر رساندن بیکاری، حقیقتا ادعای غیرکارشناسانه‌ای است.

اخیرا اعلام شد که نرخ بیکاری در آمریکا در آخرین ماه سال 2018 افزایش یافته و به 3.9 درصد رسیده است. بیکاری در ترکیه نیز اخیرا به بالاترین میزان در 19 ماه گذشته رسیده است. در هیچ نقطه‌ای از جهان، هیچ مسئولی ادعا نکرده و نمی‌کند که نرخ بیکاری را به صفر خواهم رساند. برخی از اقتصاددانان برجسته جهان، اساسا به صفر رساندن بیکاری را نه تنها محال می‌دانند، بلکه آن را مضر هم می‌دانند!

مثال جالبی هم در این رابطه وجود دارد که برای تقریب به ذهن می‌تواند مفید باشد. تصور کنید همه خانه‌های خالی در ایران حذف شوند! در این صورت اگر شما بخواهید در شهر دیگری زندگی کنید، این امکان را نخواهید داشت! برخی از کارشناسان هم نرخ پایین بیکاری را چیزی از همین جنس می‌دانند.

اما ادعای «استانِ بدون بیکار» هم در نوع خود ادعای جالبی است. پیش از آن که به واکاوی برخی از ابعاد این ادعا بپردازیم، به مسئولان استانداری سمنان پیشنهاد می‌کنیم، ایده استان بدون بیکار را با استاندار کرمانشاه نیز در میان بگذارند؛ چراکه او اخیرا اعلام کرده است که نمی‌توان در آینده نزدیک، 169 هزار بیکار استان را شاغل کرد. اما راهکار استانداری سمنان چیست؟

این راهکار البته راهکار جدیدی نیست. چند سال قبل و در زمان دولت اسبق، با ایجاد تغییراتی در تعریف بیکاری، نرخ بیکاری به یکباره و به میزان قابل توجهی کاهش یافت! در واقع با تغییر صورت مسأله، نتیجه مطلوب اخذ شد که قاعدتا کارکرد آن بیش از آن که به سود جیب مردم باشد، خوراکی بود برای رسانه‌ها و در واقع کارکرد تبلیغاتی داشت. این رویه به شکلی دیگر در حال تکرار است.

جانشانی رندانه واژه «فرصت شغلی» به جای «شغل» همه ماجراست. خبرنگار مرآت در یک نشست خبری این موضوع را با سیدشهاب‌الدین چاوشی مطرح و انتقاد کرد که با این شیوه نمی‌توان صورت مسأله را پاک کرد؛ چراکه مردم در متن این مسأله هستند! چاوشی نیز این مسأله را نیازمند بررسی‌های تخصصی دانست و گفت که این مسأله از تخصص او خارج است.

بگذارید بپرسیم از این منظر چرا نتوان گفت که نرخ بیکاری همین الان هم در استان سمنان به صفر رسیده است؟ بیکاران می‌توانند هم‌اکنون به یکی از میادین شناخته‌شده مرکز استان بروند و در کنار کارگران منتظر باشند تا توسط کارفرماها به کاری گمارده شوند! این فرصت شغلی هم‌اکنون که این نوشته را می‌خوانید، وجود دارد؛ بنابراین بیکارانی که سر چهارراه‌ها منتظر کار نمی‌ایستند مقصرند!

پاک کردن صورت مسأله بیکاری با جانشانی واژه فرصت شغلی به جای شغل، به معنای نادیده گرفتن ریشه‌های این معضل است. امروز معضل تحصیل‌کرده‌های بیکار، معضلی اساسی در کشور تلقی می‌شود. برخی از مسئولان عنوان می‌کنند که این افراد می‌توانند با گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای وارد بازار کار شوند؛ سلمنا! اما پرسش این‌جاست که چرا فکری به حال اصلاح نظام آموزش کشور نمی‌شود تا افرادی که 16 سال در این سیستم آموزش دیده‌اند تازه نیاز به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای داشته باشند تا بتوانند وارد بازار کار شوند؟ و اصلا چرا این حجم از دانشجو امکان ورود به بنگاه‌های اقتصادی معظمی به نام دانشگاه را دارند تا این توقع برای آن‌ها ایجاد شود که دولت باید برای آن‌ها شغل ایجاد کند؟ دولت در هدایت شغلی افراد تحصیل‌کرده چه نقشی ایفا کرده است؟ آیا پیش از اصلاح این معضلات بنیادین می‌توان به لحاظ منطقی از استان بدون بیکار سخن گفت؟ بگذریم از این که اساسا هدف از شغل را می‌توان در دو حوزه کلی گنجاند، نخست کسب درآمد و گذران معیشت و دوم رفع نیازهای کشور. و این‌جاست که مفهوم «شاغل فقیر» اهمیت پیدا می‌کند که بسط آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنیم.

سلب مسئولیت از خود با این عنوان که «من فرصت شغلی را ایجاد کردم اما خودتان نپذیرفتید» اتفاق خوشایندی در سپهر سیاسی کشور نیست. با این تعریف باید پرسید آیا کشورهای دیگر از جمله آمریکا نمی‌توانستند با تعریف جدید «بیکاری ارادی» نرخ بیکاری خود را از 3.9 کاهش دهند و در جهان ادعا کنند که یک کشور بدون بیکار دارند؟  

بله! «بیکاری ارادی» هم وجود دارد اما بیکاران ارادی محصول سیستم آموزشی طرح‌ریزی شده توسط وزارت علوم شما هستند! نگارنده البته نمی‌خواهد انبوه خطاهای گذشتگان در حوزه سیستم آموزشی را به یک دولت نسبت بدهد، اما سخن بر سر آن است که اولا این دولت برای اصلاح تفکر دانش‌آموختگان چه طرح نویی درانداخته است و ثانیا برای اصلاح سیستم آموزشی چه کرده است که اکنون بتواند مسأله بیکاری ارادی را مطرح کند! بیکاران ارادی پیش از این، تحت اراده همین دولت و در سیستم برساخته توسط همین دولت آموزش دیده‌اند!

کوتاه سخن؛ هیچ‌کس از این که صفت استانِ بدون بیکار به نام استان محل زندگی‌اش افزوده شود، ناخشنود نمی‌شود اما لازم است به جای راهکارهایی که بیش از آن که جنبه عملیاتی داشته باشند، جنبه تبلیغاتی دارند، به ریشه‌ها پرداخت، وضعیت تسهیلات‌دهی بانک‌های استان را اصلاح کرد و با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی مانع از گسترش بیکاری شد؛ این اقدامات، بی‌تردید دست‌یافتنی و قابل اجرا هستند.

 

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: میلیاردر ایرانی حذف صفر

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۴۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امام‌جمعه قم: حوزه در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارد/یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟/ایرانی‌ها در کدام کشور‌ها بیش‌تر خانه می‌خرند؟
 • حذف صفر از پولی ملی با کدام هدف؟
 • کولیوند: از برجام خارج نمی شویم/ حذف چهار صفر از پول تا 2 سال دیگر اجرا می شود
 • چرا حذف صفر از پول ملی یک اولویت نیست؟
 • دیدار خلیج فارس شیراز و شهرداری بم ۱۵ بر صفر به سود بم شد
 • انتقاد مرکز پژوهشهای مجلس از واگذاری حذف یارانه نقدی به استانداران
 • سرمای استخوان سوزِ ناداری در آونگانِ قروه / مگر وزیر نگفت از دانش‌آموزان پول نگیرند؟!
 • شیطان راه نشان می‌دهد که بیا آنجا پول در می­‌آید!
 • بخش رفاهی بودجه ۹۸ متناسب با شرایط تحریم نیست
 • کره جنوبی 2- چین صفر؛ تاثیر یک فوق ستاره
 • سردترین شهر ایران با ۱۲ درجه زیر صفر
 • حذف ‌صفر از واحد پول ملی محاسبات را آسان‌تر می‌کند!
 • پرونده تغییر واحد پول ملی روی میز ۳۶۰ درجه
 • تغییر واحد پول ملی سوژه «۳۶۰ درجه» شد
 • معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون
 • 'حذف مشق شب'، رویا یا واقعیت؟
 • یک کارشناس اقتصادی: حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است
 • حذف صفر از پول و اثر روانی آن در جامعه/ اثر انباشت نقدینگی در تورم هنوز خودنمایی نکرده است
 • حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است