آیین تکریم و معارفه رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور ‌آیت الله علی اکبر رشاد برگزار شد.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: آیین تکریم و معارفه ریاست پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه  فرهنگ و اندیشه اسلامی، عصر پنج‌شنبه، ۲۰ دی ماه با حضور آیت‌الله «علی‌اکبر رشاد» در پژوهشگاه دفتر قم برگزار شد.


آیت‌الله رشاد در این مراسم با اشاره به خدمات ارزشمند علمی و اجرایی حجت‌الاسلام «سیدحسین میرمعزی» گفت: جناب میرمعزی بیش از 20 سال است که در پژوهشگاه حضور دارند و در بخش‌های مختلف علمی و اجرایی خدمت کرده‌است. توقع ما این است با توجه به کم شدن دغدغه اجرایی وی در پژوهشگاه علی رغم مشغله کاری که در معاونت پژوهش حوزه های علمیه سراسر کشور نیز دارند نسبت به حضور موثر علمی در پژوهشگاه همچون گذشته همت گمارند.

 

وی افزود: حجت الاسلام میرمعزی وقت زیادی برای فعالیت های اجرایی در پژوهشگاه می گذاشت و این باعث می شد پژوهشگاه از حضور علمی ایشان محروم بماند چراکه چهر‌ه‌های کلیدی و ارزشمند پژوهشگاه باید نقش علمی خود را داشته باشند و در غیر این صورت پژوهشگاه قطعاً متضرر می شود.


در ادامه این مراسم، «سید سجاد ایزدهی»، به عنوان رییس جدید پژوهشکده نظام‌های اسلامی معرفی شد و آیت الله رشاد، وی را امید آینده خود و فردی جوان، با انگیزه و خوش فکر دانست و بیان کرد: او جزو چهره هایی است که در عرصه فکر و اندیشه در وسط معرکه است، خیلی خوب و مسئولانه بحث می کند و به سرعت در بین نخبگان جایگاه علمی خوبی پیدا کرده است. او صاحب نظر و متخصص بوده و در زمینه فقه سیاسی ممحض است.

پایان پیام/248

منبع: شبستان

خبر بعدی:

آیت‌الله کاشانی مدافع کودتای ۲۸ مرداد بود؟

خرداد: سیدمحمود کاشانی گفت: کوچک‌ترین کودتایی علیه مصدق در مرداد سال ۱۳۳۲ نشد. اسناد و مدارک فراوان تاریخی امروزه در دسترس هستند که به روشنی می توان بر پایه آن ها وقوع هر گونه کودتا علیه مصدق را در مرداد سال ۱۳۳۲ رد کرد.
به گزارش خرداد به نقل از خبرآنلاین، سیدمحمود کاشانی که چندی پیش میهمان خبرگزاری خبرآنلاین بود، در پاسخ به این سئوال که آیا آیت الله کاشانی مدافع کودتای 28 مرداد بود، توضیحاتی را به شرح زیر ارائه کرد:
جای تأسف است که شما فرهیختگان این کشور که با حُسن نیت به این کشور علاقمندید، ولی اسم «کودتا» در زبانتان همچنان جاری است. کوچک‌ترین کودتایی علیه مصدق در مرداد سال ۱۳۳۲ نشد. اسناد و مدارک فراوان تاریخی امروزه در دسترس هستند که به روشنی می توان بر پایه آن ها وقوع هر گونه کودتا علیه مصدق را در مرداد سال ۱۳۳۲ رد کرد. ولی من تنها به منحل کردن مجلس دورة هفدهم با یک رفراندوم نمایشی ، ضد مردمی و خلاف قانون اساسی می پردازم.
منحل‌کردن مجلس هفدهم، راز انتقال قدرت دولتی به فضل الله زاهدی است که مدت کوتاهی هم وزیر کشور مصدق بود.  برنامه‌ریزی انگلستان این بود که مجلس دوره هفدهم را به دست مصدق منحل کند و ما می‌دانیم که در غیاب مجلس در دوران فَترَت، اختیار صدور فرمان‌های عزل و نصب نخست وزیران با شاه است و دقیقا همین اتفاق افتاده است. پس از برگزاری رفراندوم نمایشی روز ۱۲ مرداد در تهران و ۱۹ مرداد در شهرستان ها، ساعت ۹ شب ۲۲ مرداد ۱۳۳۲ نتایج این رفراندوم خلاف قانون اساسی را دکتر صدیقی، وزیر کشور اعلام کرد.  صبح روز ۲۳ مرداد، شاه فرمان‌های نخست وزیری زاهدی و برکناری مصدق را امضا می‌کند. آیا هماهنگی بیشتر از این امکان‌پذیر است؟ کمتر از ۲۴ ساعت ، یک رابطة علّیت وجود دارد میان منحل‌کردن مجلس دورة هفدهم و صدور فرمان‌های نخست وزیری زاهدی و برکناری مصدق. همة مقدمات را برای منحل‌کردن مجلس و صدور فرمان  نخست وزیری زاهدی از سوی شاه را مصدق فراهم کرد. شگفت‌آور این است که فرمان برکناری مصدق در حدود ساعت ۵/۱۱ شب ۲۴ مرداد به او ابلاغ شد و رسید آن را پس از یک ساعت و نیم تأخیر داد ولی این رسید و فرمان  شاه را مصدق پنهان کرد. مصدق وقتی فرمان برکناری‌ خود را گرفت  به هیئت وزیران خود اطلاع نداد، در حالی که وقتی یک نخست وزیر برکنار می‌شود، هیئت وزیران هم دیگر سمتی ندارند و آن‌ها هم برکنار هستند، ولی مصدق فرمان برکناری خود را به وزیران خود اطلاع نداد و این‌هاآمدند وسپس اقرار کردند و گفتند ما به خانه‌ او آمدیم ولی فرمان برکناری خود را به اطلاع ما نرساند. چرا نرساند؟ این رسیدی است که کلیشه آن در سال ۱۳۷۳ منتشر شده است. ابراهیم صفایی که از مورّخین برجسته کشور ما است، برای نخستین بار تصویر این رسید را در کتاب «زندگینامه سپهبد زاهدی» منتشر کرد. در این رسید مصدق دربارة فرمان برکناری خود نوشته است: «ساعت یک بعداز نصف شب ۲۵ مرداد ماه ۱۳۳۲ دستخط مبارک به اینجانب رسید».
مصدق در این رسید،فرمان برکناری خود را «دستخط مبارک» می نامد و عنوان نخست وزیر را هم از کنار امضایش برمی‌دارد. چرا برمی‌دارد؟ برای این‌که مشروعیت فرمان نخست وزیری زاهدی زیر سوال نرود.این یک واقعیت تاریخی است. کجای این را می توان کودتا نام نهاد؟ آیا هیچ فرد باانصافی می تواند این واقعیت های تاریخی و حقوقی را نادیده بگیرد؟ منحل کردن مجلس با مخالفت شدید آیت‌الله کاشانی انجام شد.او در برابر انحلال مجلس چنان ایستادگی کرد که جانش در معرض خطر قرار گرفت، خانه‌اش را سنگ‌باران کردند، یک تناز هواداران او را در خانه آیت‌الله کاشانی طرفداران مصدق کشتند. این‌ها رویدادهای شگفت‌آور دوران نخست وزیری مصدق است، ولی هنوز صدا و سیما برای «کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت ملی مصدق» تبلیغات می کند! رویدادهای چهار روزة ۲۵ تا ۲۸ مرداد هم بسیار شگفت انگیز هستند. مصدق با پنهان کردن فرمان برکناری خود در این روزها همة موانع را از پیش پای دستیابی زاهدی به قدرت برداشت و روز ۲۸ مرداد، نیروهای ارتش و شهربانی را به دست برادر زادة خود با شگردهایی به زاهدی تسلیم کرد و زاهدی توانست بعدازظهر روز ۲۸ مرداد قدرت را به دست گیرد و نخست وزیری خود را اعلامکند!در حالی که پس از گذشتن ۶۷ سال از رویدادهای سال ۱۳۳۲ ، انبوهی از اسناد و مدارک در دسترس هستند که واقعیت ها و مداخله سیاست بیگانه در امور داخلی ایران را کاملاً آشکار کرده اند ولی دروغ تاریخی کودتا علیه مصدق همچنان تکرار می شود و آیت الله کاشانی ، نمایندگان شجاع مجلس و حتی مردم را به ناروا برای پنهان کردن واقعیت های تاریخی متهم می کنند. برچسب ها: آیت‌الله کاشانی ، کودتا ، کودتای ۲۸ مرداد

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

کلیدواژه: بیرجند دبیرخانه مساجد خراسان جنوبی خراسان جنوبي نماز جمعه ایران سالگرد حسن روحانی حضرت زینب س بجنورد خراسان شمالی پژوهشکده نظام های اسلامی آیین تکریم و معارفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۴۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سخنان آیت الله خامنه ای در حرم رضوی در نوروز 98: اروپایی ها عملا از برجام خارج شده اند/ کانال مالی اروپا شبیه شوخی است
 • سخنان آیت الله خامنه ای در حرم رضوی در نوروز 98: اروپایی ها عملا از برجام خارج شده اند/ کانال مالی اروپایی ها شبیه شوخی است
 • روحانی سال نو را به آیت‌الله شبیری زنجانی تبریک گفت
 • فراخوان همایش تأملی بر زندگی، آثار و اندیشه عبدالله قطب بن محیی
 • رئیس جمهور سال نو را به آیت‌الله نوری همدانی تبریک گفت
 • رئیس‌جمهور فرارسیدن سال جدید را به آیت‌الله شبیری زنجانی تبریک گفت
 • آیت‌الله مکارم‌شیرازی: اختلاس و احتکار به‌دلیل تزلزل پایه‌های ایمان است/ مقابل صحنه‌های فساد سکوت نکنیم
 • رئیس‌جمهور فرارسیدن سال نو را به آیت‌الله نوری همدانی تبریک گفت
 • احزاب در ایران شالوده فکری مشخصی ندارند
 • سفر در اسلام سفری هوشمندانه و آگاهانه
 • رهدار: در نظام ولایت فقیه از لیبرال‌ها تا انقلابی‌های داغ به قدرت رسیده‌اند
 • شوخی رهبر انقلاب با آیت‌الله جنتی تکذیب شد
 • دلیل سکوت آیت‌الله بروجردی در جریان نهضت ملی نفت
 • دیدار حضرت آیت الله نوری همدانی و آیت الله یزدی
 • آیت‌الله نوری‌همدانی با آیت‌الله یزدی دیدار کرد ‌
 • مراسم عمامه‌گذاری طلاب توسط آیت‌الله صافی‌گلپایگانی برگزار شد‌
 • دیدار آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله یزدی
 • آیت الله مهمان نواز، پدر معنوی خراسان شمالی
 • سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه‌پردازی، خودسازی و تمدن‌سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم