خبرگزاري آريا - روزنامه خراسان جنوبي در شماره روز شنبه 22 دي با انتخاب تيتر يک «نهبندان منتظر ميوه سفر» و روتيتر «رکودشکني استاندار در عملياتي و ماندگاري سفرهاي شهرستاني» به مرور سفر اخير محمد صادق معتمديان به نهبندان پرداخت.

مرندي- آغاز سفرهاي شهرستاني استاندار از نهبندان شروع شد چرا که اين شهرستان به لحاظ توسعه يافتگي جزو شهرستان هاي با کمترين شاخص ها در استان به حساب مي آيد. به گزارش «خراسان جنوبي» در سه روز پاياني هفته گذشته استاندار با هدف زدودن غبار محروميت از جنوبي ترين و محروم ترين نقطه خراسان جنوبي، به نهبندان سفر کرد.
بنابراين گزارش، استاندار در اولين روز از سفر به نهبندان ضمن اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام، ديدار با جانباز 45 درصد دفاع مقدس، برگزاري جلسه با معتمدان و نخبگان شهرستان، ديدار با اعضاي شوراهاي اسلامي شهرستان، بخشداران و شهرداران، از پروژه دو باند سازي محور سربيشه - نهبندان در ورودي شوسف هم بازديد کرد.
پاي صحبت روستاييان
«معتمديان» در بدو ورود به نهبندان از اين شهرستان به عنوان کلکسيون مواد معدني ياد کرد که مي توان با جذب سرمايه گذار و ايجاد امنيت پايدار در مرزها زمينه ماندگاري مردم را در مرزها فراهم آورد. بنابراين گزارش، استاندار در دومين روز سفر به نهبندان از روستاي هدف گردشگري دهسلم، پايگاه ميراث طبيعي بيابان لوت و پروژه کمپ کويرنوردي اين روستا، پروژه آب رساني به منطقه شاهکوه نهبندان و روستاي آتشکده عليا بازديد کرد و در ديدارهايي پاي درد دل مردم محروم منطقه نشست، مشکلات را از نزديک ديد و دستور تسريع در بررسي و رفع مشکلات را صادر کرد. وي همچنين در دومين روز از سفر به نهبندان از معدن سنگ گرانيت گل پنبه اي سردشت و بازارچه مرزي دوکوهانه بازديد کرد. علاوه بر اين به ديدار اهالي روستاهاي چاه ژاله اي، کوه لوله و خواجه دوچاهي رفت و پاي درد دل هاي مردم اين روستاها نشست.
آسيب جدي در مناطق محروم
به گزارش «خراسان جنوبي» آخرين جلسه کاري استاندار در دومين روز سفر به نهبندان، شرکت در جلسه شوراي اداري اين شهرستان با هيئت همراه بود. «معتمديان» در اين جلسه با بيان اين که سفرهاي شهرستاني را با رويکرد جديد و با برنامه هاي مدون عملياتي، براي رفع مشکلات دنبال مي‌کنيم، افزود: يکي از اولويت‌هاي جدي در سفرهاي شهرستاني پرداختن به مشکلات راه هاي مواصلاتي شهرستان هاست. او فرصت سوزي را يکي از آسيب هاي جدي در مناطق محروم دانست و ادامه داد: بازارچه هاي متعددي طي سال هاي گذشته در شهرستان هاي مرزي راه اندازي شده که امروز تعطيل و نيمه تعطيل است و بايد تلاش کنيم اين قابليت ها فعال شود و مردم از اين توانمندي ها بهره مند شوند.
پروژه انتقال آب
وي با اشاره به اين که خشکسالي هاي چندين ساله و کم آبي، مهاجرت روستاييان را در نقاط مرزي به دنبال داشته است، اظهار کرد: انتقال آب از درياي عمان به استان هاي شرقي از جمله سيستان و بلوچستان، خراسان رضوي و خراسان جنوبي به زودي اجرايي مي شود و شاهد توسعه همه جانبه استان خواهيم بود. به گفته وي سفرهاي شهرستاني با رويکرد کاربردي تر و عملياتي تر دنبال خواهد شد و بر اساس مسائل و مشکلاتي که در شهرستان ها وجود دارد، مسئوليت پيگيري موضوع هاي مختلف با معاونان استانداري است. در نهبندان با وجود مشکلات عمراني و زيرساختي، مسئوليت پيگيري مسائل و مشکلات آن به معاونت هماهنگي و امور عمراني استانداري محول شده است.
آمار نگران کننده حوادث جاده اي
معتمديان در ادامه سخنانش با اشاره به اين که بايد قسمتي از عقب ماندگي استان را در جريان سفر مسئولان ارشد نظام از جمله رياست جمهوري جبران کنيم، گفت: اگر بتوانيم زمينه حضور مقام معظم رهبري را در استان فراهم کنيم، علاوه بر حضور پر خير و برکت سفر ايشان، بخشي از عقب ماندگي هاي تاريخي ما در زمينه حوزه زير ساخت ها پوشش داده مي شود. وي با تاکيد بر اين که آمار تصادف ها در جاده هاي نهبندان نگران کننده است، ادامه داد: به راحتي مردم در جاده هاي شهرستان جان خود را از دست مي دهند بنابراين بايد پروژه هاي خوبي در اين زمينه فعال کنيم. به گفته وي کمبود آب، مشکلات کشاورزي، مهاجرت و خالي از سکنه شدن روستاها و چالش هاي معيشتي و بيکاري از ديگر موضوع هايي است که بايد در شهرستان مورد توجه قرار گيرد. به علاوه در بازديدهاي ميداني، کم آبي يکي از مهم ترين مشکلات روستاييان بود و تلاش بر اين است که در يک زمان بندي مشخص با بسيج امکانات استاني و ملي اين مشکل رفع شود.
دستور کارهاي جلسه
گزارش خبرنگار ما حاکي است، شوراي اداري نهبندان دستورکارهايي نيز داشت که اولين دستور آن مربوط به باند دوم محور نهبندان- سربيشه مي شد. مديرکل راه و شهرسازي دراين باره گفت: 52 کيلومتر از محور نهبندان - سربيشه با 80 ميليارد تومان اعتبار در دست پيمانکاران است. مهندس« جعفري» قول داد، تا پايان امسال 12 کيلومتر از محور شوسف - نهبندان به اتمام برسد و عمليات اجرايي 17 کيلومتر ديگر از اين محور سال آينده به مناقصه برود. دستور کار دوم جلسه به کم و کاستي هاي حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان برمي گشت که رئيس دانشگاه علوم پزشکي بيرجند گفت: احداث ساختمان اورژانس بيمارستان 300 ميليون تومان اعتبار داشت که با اين مبلغ فنداسيون ساختمان ريخته و در نقشه جديد 500 متر مربع ديگر شامل درمانگاه تخصصي و بخش آي.سي.يو به بيمارستان اضافه شد که 800 ميليون تومان اعتبار دارد. دکتر «دهقاني» با بيان اين که بنياد برکت براي خريد دستگاه سي تي اسکن 400 ميليون تومان اختصاص داده است، افزود: ارتقاي بيمارستان نهبندان از 32 به 64 تختخوابي در دستور کار است. وي دليل شبانه روزي نشدن درمانگاه شوسف را بدون تصدي بودن 50 درصد پست هاي بهداشتي و درماني استان دانست و ادامه داد: هر ماه براي شبانه روزي کردن درمانگاه 50 ميليون تومان اعتبار نياز است.
برق معادن شاسکوه
دستور کار سوم اين جلسه احداث پست 132 کيلووات براي پست برق معادن شاسکوه بود که «شهرکي» رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت برق رساني به اين معدن را وظيفه ايميدرو دانست و گفت: اما احداث پست، وظيفه استان است که بايد با ايميدرو رايزني شود تا هزينه هاي خط انتقال را تامين کند. همچنين قرار شد براي احداث پست برق خورشيدي دفتر جذب و سرمايه گذاري استانداري پيگيري هاي لازم را با شرکت مپنا انجام دهد. «شرکا» مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان هم درباره ساختمان بلاتکليف شرکت برق اظهارکرد: براي تجهيز اين ساختمان برنامه داريم و در انتظار تصويب چارت سازماني آن هستيم. موضوع ديگر جلسه واحدهاي سنگ بري شهرستان بود که رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: شش معدن سنگ اين شهرستان براي فراوري در اختيار آستان قدس رضوي است که چهار معدن فعال است. به گفته «شهرکي» آستان قدس در حال مطالعه سه طرح معدني ديگر است. احيا و مرمت قنات هاي شهرستان دستور کار ديگر اين جلسه بود که مقرر شد سازمان مديريت و برنامه ريزي استان 100 ميليون تومان براي احيا و مرمت قنات ها اختصاص دهد. همچنين مصوب شد جهاد کشاورزي تکليف کشتارگاه هاي دام و طيور نهبندان را به زودي روشن کند. تامين نهاده هاي دامي هم در فهرست درخواست هاي نهبنداني ها قرار داشت و دکتر «افضلي» نماينده مردم نهبندان و سربيشه در اين باره گفت: وزير جهاد کشاورزي با تامين پنج هزار تن علوفه دام براي شهرستان موافقت کرده است. همچنين قرار شد از محل سهميه، آرد نيمه يارانه اي هم به اين شهرستان اختصاص يابد. اين گزارش حاکي است، درباره درخواست ديگر مردم نهبندان که مربوط به تکميل پروژه هاي آبخيزداري بود، «نصرآبادي» مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري از آمادگي اين اداره کل براي افزايش منابع اين پروژه در سال آينده خبر داد. «امامي» مدير عامل شرکت آب منطقه اي هم گفت: امسال يک ميليارد و 800 ميليون تومان براي تکميل سد منطقه بندان تخصيص يافته است و سال آينده هم به همين ميزان اعتبار نياز دارد. «رمضاني» مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز گفت: براي ارتقاي نمايندگي ها بايد 90 امتياز کسب شود که در اواين فرصت ارتقاي نمايندگي نهبندان پيگيري مي شود. «فخر» رئيس سازمان بازارچه هاي مرزي هم از تحويل سامانه فيبر نوري گمرکات در 20 روز آينده خبر داد. نماينده گمرکات نيز در اين جلسه از استقرار سه روزه خود در مرز دوکوهانه پس از تحويل زيرساخت ها توسط سازمان بازارچه ها خبرداد. بنابراين گزارش، در اين جلسه مقرر شد، تيمي از دانشگاه بيرجند براي ارزيابي وضعيت دانشکده معدن به نهبندان سفر کند و پس از تحقيق، کاربري آن مشخص شود.
ورودي شوسف
«شهامت» مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده اي هم گفت: سامان دهي ورودي شوسف يک سال زمان مي برد و اگر مشکل قير حل شود، مي توان کار را بلافاصله شروع کرد. «کريمان» فرماندار نهبندان نيز با بيان اين که آمار هواشناسي بندان در اختيار سيستان و بلوچستان قرار مي گيرد، افزود: در سفر استاندار سابق قرار شد 150 ميليون تومان براي خريد دستگاه هواشناسي اين ايستگاه اختصاص يابد که هنوز محقق نشده است. به گزارش «خراسان جنوبي»، تامين هزينه هاي رفت و آمد مدارس روستاها، سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي، آنتن دهي تلفن هاي همراه و اينترنت در روستاها و مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستاها از ديگر دستور کارهاي اين جلسه بود که مقرر شد 60 واحد مسکوني در سه روستاي چاه ژاله اي، کوه لوله و خواجه دوچاهي با تسهيلات کم بهره و بلاعوض احداث شود. «سلم آبادي» مديرکل کميته امداد امام خميني(ره) هم از ساخت هزار واحد مسکوني در روستاها با همکاري قرارگاه پيشرفت و آباداني خبر داد. به گزارش «خراسان جنوبي» استاندار در سومين روز سفر به نهبندان از کارخانه در حال احداث شير شهرستان، گلخانه صيفي جات و آسبادهاي خوانشرف بازديد کرد. همچنين در آخرين روز، استاندار و مديران استاني در مصلاي نماز جمعه نهبندان پشت ميز خدمت نشستند و گوش به خواسته ها و مطالبه هاي مردم اين شهرستان دادند. به علاوه استاندار سخنران قبل از خطبه هاي نماز جمعه اين شهر بود و بعد از اقامه نماز جمعه، نهبندان را به مقصد بيرجند ترک کرد.
3028
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

ترفند‌های حرفه‌ای برای نگهداری و تازه ماندن انواع میوه‌ها

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بهتر است میوه را به صورت تازه خریداری و مصرف کنید؛ اما اگر برای چند روزی خریداری کردید باید از آن‌ها خوب نگهداری کنید تا پلاسیده نشود. اکثر مردم معتقدند که همه میوه‌ها را باید در یخچال نگهداری کنند در صورتی که این یک باور غلط است. 

 برخی از میوه‌ها مانند موز، آناناس، انبه، خربزه و برخی مرکبات نسبت به سرما حساس هستند و بهترین مکان برای نگهداری این میوه‌ها فضایی در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری است. میوه‌هایی مانند توت فرنگی، انگور، هلو و … نسبت به گرما حساس هستند که باید در یخچال نگهداری شوند به علاوه به دلیل اینکه خیلی زود خراب می‌شوند می‌توانید در فریزر از آن‌ها نگه داری کنید و یا آن‌ها را به صورت مربا در آورید.

نکات لازم در نگهداری از میوه‌ها

هنگام خرید دقت کنید میوه‌ها را بر حسب درجه سفتی و نرمی آن‌ها دستچین کنید، سپس آن‌ها را به کمک برگه‌های کاغذ از هم جدا کنید و درون یخچال قرار دهید. برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری از میوه‌ها نگهداری کنید میوه‌ها را جدا از هم در یخچال قرار دهید، زیرا برخی از میوه‌ها گازی به نام اتیلون آزاد می‌کنند که سبب رسیدن سریع میوه‌ها می‌شود و در نتیجه زمان نگهداری از آن کاهش می‌یابد. میوه‌هایی که لکه دارند را در دسترس قرار دهید تا زودتر مصرف شود.

سیب

برای قرار دادن سیب در یخچال ابتدا آن را در کیسه پلاستیکی در باز قرار دهید سپس درون یخچال بگذارید. سیب از خود گاز اتان منتشر می‌کند که به رسیدن سریع‌تر میوه‌ها کمک می‌کند بنابراین اگر می‌خواهید میوه‌ای زودتر برسد چند عدد سیب را در در ظرف آن قرار دهید. برای ماندگاری بیشتر سیب می‌توانید سیب را با استفاده از پنبه به روغن مایع آغشته کنید.

موز

موز را در فضایی مانند بالکن و انباری که خنک و دور از دسترس نور آفتاب است قرار دهید یا اینکه موز‌ها را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و درون یخچال نگهداری کنید. اگر موز‌هایی که خریداری کرده اید بیش از حد رسیده است بهتر است آن‌ها را در فریزر قرار دهید که در این صورت می‌توانید فقط در شیر موز از آن استفاده کنید.

انار

سطح انار را با روغن نباتی چرب کنید و در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید با این کار، چربی روغن نباتی اجازه نمی‌دهد که رطوبت انار تبخیر شود و انار کیفیت خود را حفظ می‌کند.

خیار

ابتدا خیار‌ها را بشویید سپس با پارچه‌ای نخی آن‌ها را خشک کنید و درون ظرف در داری قرار دهید و روی آن را با پارچه بپوشانید با این کار ماندگاری آن را بالا می‌برید.

انگور

انگور را به صورت نشسته در یخچال نگهداری کنید، زیرا شستن انگور و قرار دادن آن در یخچال باعث ترک خوردن دانه‌های آن می‌شود. قبل از مصرف آن را بشویید و استفاده کنید.

توت، توت فرنگی، تمشک

برای نگهداری انواع توت قبل از اینکه آن را در یخچال قرار دهید با محلولی از سرکه و آب آن‌ها را بشویید سپس آن‌ها را با آب شستشو دهید و کاملا خشک کنید با این کار یک هفته می‌توانید به صورت تازه از آن‌ها استفاده کنید.

زرشک

برای بالا بردن ماندگاری زرشک بهتر است آن را درون کیسه‌ی پلاستیکی بگذارید سپس آن را در فریزر قرار دهید.

لیمو ترش

لیمو ترش‌ها را در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کنید و اگر قصد دارید آن‌ها را بشویید کاملا خشک کنید و در ظرف قرار دهید.

کیوی

هنگام خرید کیوی سعی کنید کیوی سفت و نارس خریداری کنید سپس آن‌ها را درون پاکت کاغذی قرار دهید و در یخچال یا خارج از یخچال در یک محیط خنک نگهداری کنید. اگر کیوی رسیده خریداری می‌کنید دقت کنید که آن را در کنار میوه‌هایی مانند گلابی، سیب و سیب زمینی قرار ندهید، زیرا باعث می‌شود که کیوی رسیده‌تر و خراب شود.

هندوانه، خربزه، طالبی

میوه‌هایی از این قبیل قبل از قاچ شدن تا چند روز در بیرون از یخچال سالم باقی می‌مانند، اما اگر آن‌ها را قاچ کردید باقیمانده آن را با استفاده از فویل بپوشانید و سپس در یخچال نگهداری کنید.

منبع: روزیاتو

انتهای پیام/

چگونه میوه‌ها را چندین روز تازه نگه داریم؟

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آب شرب شیراز به هیچ عنوان آلوده نیست/ سامانه ۱۹۰ منتظر گزارش
 • هنرمندان ونویسندگان کشور پیشتار موج مردمی خواهند بود
 • ۶۲ درصد سهمیه میوه عید بوشهر توزیع شد
 • درخواست وزیر ارشاد از هنرمندان برای حمایت از سیل‌زدگان
 • توزیع میوه شب عید در ۷۰ نقطه هرمزگان
 • توزیع مرحله دوم میوه در ورامین آغاز شد
 • 430 تن میوه شب عید در سیستان و بلوچستان توزیع شد
 • توزیع میوه شب عید در قم تا ۱۲ فروردین‌ماه ادامه دارد
 • صندلی داغ طرفداری: مصطفی وسیع سری؛ کسی که منتظر دمیدن صبح دولت اینتر ایتالیا است
 • تلاش کانونی مسجدی در رفع نیازهای یک محله
 • مخاطبان بر سر دو راهی امشب منتظر یک شوک باشند
 • ۱۵المان برای نوروز به مدد هنرمندان بومی در نهبندان
 • ۱۵المان برای نوروز به مدد هنرمندان بومی در نهبندان ایجاد شد
 • امروز کار امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گلستان تمام می‌شود/ منتظر تخصیص اعتبار برای طرح توسعه مدنظر وزیر راه و شهرسازی در بندرترکمن هستیم
 • آغاز مرحله دوم توزیع میوه تنظیم بازار در یزد
 • هموطنان استان‌های جنوبی منتظر رگبار و رعد و برق باشند/ افزایش امواج در دریای خزر
 • مرحله دوم توزیع میوه در یزد آغاز شد
 • سربازان مناطق سیل زده منتظر خبر خوش باشند
 • آقای رئیس جمهور خودتان چکمه سفید به پا کنید، منتظر استاندار نمانید!