یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با ساخت دستگاه تشخیص گازهای سمی علاوه بر آنکه در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی بالغ بر ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشته، موفق به صادرات این محصول به کشور کوبا شده است.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو، فعالیت خود را در زمینه طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های آزمایشگاهی از جمله طیف‌سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectrometry, IMS) با انواع منابع یونیزاسیون تخلیه کرونا، الکترواسپری و پلاسمای سرد و همچنین تولید انواع دستگاه‌های جفت شده IMS با تکنیک‌های کروماتوگرافی گازی و مایع (GC-IMS و HPLC-IMS) از سال  آغاز کرد.

این محققان پس از ۱۷ سال تجربه تحقیق در زمینه اسپکترومتری تحرک یونی، موفق به ثبت چندین ثبت اختراع و چاپ مقالات ISI در مجلات بین‌المللی چون Analytical Chemistry شدند.

دستگاه "کروماتوگرافی گازی- اسپکترومتر تحرک یونی با منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا" از جمله دستاوردهای این شرکت است که به گفته دکتر محمدتقی جعفری، عضو هیأت علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان این دستگاه برای آنالیز همزمان گونه‌های مختلف شیمیایی و نمونه‌های بیولوژیکی و صنعتی طراحی و ساخته شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

وی حساسیت بالا و دامنه خطی وسیع‌تر غلظت نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی را از مشخصات این دستگاه نام برد و ادامه داد: این دستگاه از ترکیب دو دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) و اسپکترومتر تحرک یونی (IMS) ساخته و توسط این گروه تحقیقاتی در آنالیز انواع ترکیبات شیمیایی از جمله مواد مخدر، مواد منفجره، باقیمانده سموم کشاورزی، انواع داروهای پزشکی در محیط‌های بیولوژیکی، انواع آلاینده‌های گازی در اتمسفر و دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده شده است.

رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: دستگاه کروماتوگرافی گازی- اسپکترومتر تحرک یونی با منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا به دنبال اعمال تحریم‌ها از سوی کشورهای غربی با هزینه‌ای معادل حدود یک چهارم قیمت نمونه خارجی ساخته شده و حدود یک میلیارد ریال صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectroscopy) یک روش آنالیز دستگاهی است که اساس آن مشابه کروماتوگرافی گازی است، با این تفاوت‌که نمونه تزریق‌شده به دستگاه پس از تبخیر یونیزه شده و سپس یون‌ها در یک ستون حاوی گاز حرکت داده می‌شوند. یون‌ها با سرعت‌های متفاوت حرکت کرده و در راه از هم جدا می‌شوند. ستون یا لوله‌ اصلی از دو قسمت اصلی ناحیه یونش و ناحیه رانش تشکیل شده که توسط یک شبکه به نام "شاتر گرید" از هم جدا شده‌اند.

نمونه مورد آنالیز پس از تبخیر به همراه گاز حامل وارد ناحیه واکنش شده و در آن‌جا با استفاده از ولتاژ بالا باردار می‌شود. یون‌ها به‌ دلیل وجود میدان الکتریکی به سمت آشکارساز حرکت می‌کنند، اما شاتر گرید مانع نفوذ آنها به ناحیه رانش می‌شود. شاتر گرید از دو سری نوار فلزی موازی با هم تشکیل شده است که با اعمال یک پالس الکتریکی به آنها در یک لحظه کوتاه باز شده و دسته‌ای از یون‌ها به ناحیه رانش وارد می‌شوند. یون‌ها در آنجا تحت تاثیر میدان الکتریکی به سمت آشکارساز حرکت می‌کنند. یون‌های سبک و کوچک سریع‌تر حرکت کرده و زودتر از یون‌های سنگین و حجیم به آشکارساز می‌رسند. با این روش یون‌های مختلف در طی حرکت از هم جدا می‌شوند. برخورد هر دسته از یون‌ها به آشکارساز یک سیگنال الکتریکی ایجاد می‌کند که تقویت شده و بر حسب زمان رسم می‌شود و بدین ترتیب طیف تحرک یونی حاصل می‌شود. محل هر پیک نشان‌دهنده نوع گونه و شدت آن متناسب با غلظت گونه است. 

کشف و شناسایی مواد مخدر و منفجره، شناسایی و اندازه‌گیری گازها و بخارات مواد شیمیایی، کنترل کیفیت هوا، آنالیز گازهای سمی و VOC، کنترل کیفیت آب، آنالیز تنفس و تشخیص بعضی از بیماری‌ها، پتروشیمی (تشخیص آمونیاک در اتیلن و جلوگیری از مسمومیت کاتالیست)، آنالیز سموم در مواد غذایی (اوکراتوکسین در شیرین بیان، آفلاتوکسین در پسته، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی)، تشخیص بعضی مواد در خون، ادرار و سایر محیط‌های بیولوژیک، تستسترون در ادرار انسان، تیوسیانات در بزاق انسان، متادون در موی انسان و پنتازوسین در نمونه بیولوژیکی، تشخیص انواع داروها به شکل قرص یا شربت و شناسایی بقایای نانو ذرات آلی از جمله کاربردهای این دستگاه است.

در حال حاضر این شرکت دانش‌بنیان توانسته است یک نمونه از این محصول را به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان به کشور کوبا صادر کند و مذاکره برای صادرات بیشتر این محصول در حال انجام است.

این محصول همچنین در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، عرضه و بیش از ۴.۵ میلیارد تومان پیش فاکتور برای آن صادر شده است. این شرکت از ابتدای حضور در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی  ساخت ایران تاکنون توانسته حدود ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشته باشد.

این محصول که دارای گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است، در اندازه‌گیری کیفی و کمی مقادیر کم ترکیبات فرار و نیمه‌فرار کاربرد دارد.

متقاضیان دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی علاوه بر آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفی نیز به این دستگاه نیاز دارند.

این دستگاه در تحقیقات علمی و تشخیص گازهای سمی، سموم غذایی و داروها کارآیی بالایی دارد. کاربرد اصلی این روش در تشخیص و آنالیز گونه‌های شیمیایی گازی، مایع و جامد است. حساسیت روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند میلی‌ثانیه است. می‌توان گفت که این دستگاه از جمله دستگاه‌های رایج در حوزه‌ فناوری نانو بوده و می‌تواند برای مشخصه‌یابی نانومواد نیز به کار رود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

اشتغال ۷۰ درصدی دانش آموختگان علمی کاربردی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: : طبق آخرین آمار نزدیک به ۷۰ درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی مشغول به کار هستند که باید با حمایت دولت این تعداد به ۱۰۰درصد برسد.

به گزارش فارس، محمدعلی امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در آیین تجلیل از دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران گفت: طبق آخرین آمار نزدیک به ۷۰ درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی اشتغال دارند که باید با حمایت دولت این تعداد به ۱۰۰درصد برسد.

وی افزود: در آینده ای نزدیک از سامانه دانشگاه علمی و کاربردی رونمایی خواهد شد که در آن فرصت ها و ظرفیت های دانشجویان اعلام می شود تا بتوانیم ارتباط دانشجویان با دانشگاه حفظ شود.

امید ادامه داد: سوگند نامه امروز دانشجویان به این معنی است که مهارتی را که آموخته اید برای ارتقاء نظام و کشور بکار ببرید که بدون شک این مسیر را طی خواهید کرد؛ این در حالی است که بر اساس آمار، برای ایجاد اشتغال هر فرد نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان بودجه نیاز است اما باید به این نکته اشاره کرد که در دانشگاه علمی کاربردی ۱۰ درصد این مبلغ برای اشتغال کافی است.

رییس دانشگاه علمی کاربردی اضافه کرد: دانشجویان علمی کاربردی تمامی هزینه های تحصیل شان را نه تنها خودشان می دهند بلکه هزینه های اداری را هم تقبل می کنند که در این رابطه باید بگویم دانشگاه از حمایت دولت برخوردار نیست؛ البته در این رابطه چندین بار در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیشنهاد دادیم تا تسهیلات دانشجویی ۷۵ درصدی را از طریق صندوق رفاه ایجاد کنند تا بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان این تسهیلات باز گردانده شود.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: شرکت دانش بنیان كوبا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند
 • همکاری های کوبا و سوریه در حوزه گردشگری افزایش می یابد
 • ایران و کوبا توافق‌نامه تجاری و سرمایه گذاری امضا می‌کنند
 • آتش‌نشان شهید، دانشجوی علمی کاربردی است
 • گفتگو با بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران
 • تلاش تروریست‌ها برای حمله شیمیایی به شمال غرب سوریه
 • کاهش تولید گازهای گلخانه ای با نگهداری مناسب جاده ها
 • (تصاویر) عبادت با مار سمی برای اثبات ایمان!
 • ردیف اعتباری برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی دانشگاه سمنان اختصاص یافت
 • امید: مراکز دانشگاه علمی کاربردی در کشورهای همسایه ایجاد می شود
 • اکرمی: سهم دانشگاه علمی کاربردی از بودجه دولتی ناچیز است
 • قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل به کوبا سفر کرد
 • دانشگاه علمی کاربردی نیازمند حمایت مسئولان است
 • نادیده گرفتن مهارت‌های علمی و کاربردی دلیل ضعف نظام اداری مدیریتی کشور است
 • سامانه ارتباط دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی هفته آینده راه اندازی می‌شود
 • رشد 500درصدی بودجه سلامت به دلیل اهمیت این حوزه است
 • فارغ التحصیلی ۴۰۰ هزار دانش آموخته علمی کاربردی در استان تهران/ رونمایی از کتاب مشاغل استان
 • دانشجویان علمی کاربردی از حمایت‌های مسئولان برخوردار نیستند
 • خطرناکی محیط بیرون، کودکان را بی‌تحرک کرده است