یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با ساخت دستگاه تشخیص گازهای سمی علاوه بر آنکه در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی بالغ بر ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشته، موفق به صادرات این محصول به کشور کوبا شده است.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو، فعالیت خود را در زمینه طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های آزمایشگاهی از جمله طیف‌سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectrometry, IMS) با انواع منابع یونیزاسیون تخلیه کرونا، الکترواسپری و پلاسمای سرد و همچنین تولید انواع دستگاه‌های جفت شده IMS با تکنیک‌های کروماتوگرافی گازی و مایع (GC-IMS و HPLC-IMS) از سال  آغاز کرد.

این محققان پس از ۱۷ سال تجربه تحقیق در زمینه اسپکترومتری تحرک یونی، موفق به ثبت چندین ثبت اختراع و چاپ مقالات ISI در مجلات بین‌المللی چون Analytical Chemistry شدند.

دستگاه "کروماتوگرافی گازی- اسپکترومتر تحرک یونی با منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا" از جمله دستاوردهای این شرکت است که به گفته دکتر محمدتقی جعفری، عضو هیأت علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان این دستگاه برای آنالیز همزمان گونه‌های مختلف شیمیایی و نمونه‌های بیولوژیکی و صنعتی طراحی و ساخته شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

وی حساسیت بالا و دامنه خطی وسیع‌تر غلظت نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی را از مشخصات این دستگاه نام برد و ادامه داد: این دستگاه از ترکیب دو دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) و اسپکترومتر تحرک یونی (IMS) ساخته و توسط این گروه تحقیقاتی در آنالیز انواع ترکیبات شیمیایی از جمله مواد مخدر، مواد منفجره، باقیمانده سموم کشاورزی، انواع داروهای پزشکی در محیط‌های بیولوژیکی، انواع آلاینده‌های گازی در اتمسفر و دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده شده است.

رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: دستگاه کروماتوگرافی گازی- اسپکترومتر تحرک یونی با منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا به دنبال اعمال تحریم‌ها از سوی کشورهای غربی با هزینه‌ای معادل حدود یک چهارم قیمت نمونه خارجی ساخته شده و حدود یک میلیارد ریال صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectroscopy) یک روش آنالیز دستگاهی است که اساس آن مشابه کروماتوگرافی گازی است، با این تفاوت‌که نمونه تزریق‌شده به دستگاه پس از تبخیر یونیزه شده و سپس یون‌ها در یک ستون حاوی گاز حرکت داده می‌شوند. یون‌ها با سرعت‌های متفاوت حرکت کرده و در راه از هم جدا می‌شوند. ستون یا لوله‌ اصلی از دو قسمت اصلی ناحیه یونش و ناحیه رانش تشکیل شده که توسط یک شبکه به نام "شاتر گرید" از هم جدا شده‌اند.

نمونه مورد آنالیز پس از تبخیر به همراه گاز حامل وارد ناحیه واکنش شده و در آن‌جا با استفاده از ولتاژ بالا باردار می‌شود. یون‌ها به‌ دلیل وجود میدان الکتریکی به سمت آشکارساز حرکت می‌کنند، اما شاتر گرید مانع نفوذ آنها به ناحیه رانش می‌شود. شاتر گرید از دو سری نوار فلزی موازی با هم تشکیل شده است که با اعمال یک پالس الکتریکی به آنها در یک لحظه کوتاه باز شده و دسته‌ای از یون‌ها به ناحیه رانش وارد می‌شوند. یون‌ها در آنجا تحت تاثیر میدان الکتریکی به سمت آشکارساز حرکت می‌کنند. یون‌های سبک و کوچک سریع‌تر حرکت کرده و زودتر از یون‌های سنگین و حجیم به آشکارساز می‌رسند. با این روش یون‌های مختلف در طی حرکت از هم جدا می‌شوند. برخورد هر دسته از یون‌ها به آشکارساز یک سیگنال الکتریکی ایجاد می‌کند که تقویت شده و بر حسب زمان رسم می‌شود و بدین ترتیب طیف تحرک یونی حاصل می‌شود. محل هر پیک نشان‌دهنده نوع گونه و شدت آن متناسب با غلظت گونه است. 

کشف و شناسایی مواد مخدر و منفجره، شناسایی و اندازه‌گیری گازها و بخارات مواد شیمیایی، کنترل کیفیت هوا، آنالیز گازهای سمی و VOC، کنترل کیفیت آب، آنالیز تنفس و تشخیص بعضی از بیماری‌ها، پتروشیمی (تشخیص آمونیاک در اتیلن و جلوگیری از مسمومیت کاتالیست)، آنالیز سموم در مواد غذایی (اوکراتوکسین در شیرین بیان، آفلاتوکسین در پسته، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی)، تشخیص بعضی مواد در خون، ادرار و سایر محیط‌های بیولوژیک، تستسترون در ادرار انسان، تیوسیانات در بزاق انسان، متادون در موی انسان و پنتازوسین در نمونه بیولوژیکی، تشخیص انواع داروها به شکل قرص یا شربت و شناسایی بقایای نانو ذرات آلی از جمله کاربردهای این دستگاه است.

در حال حاضر این شرکت دانش‌بنیان توانسته است یک نمونه از این محصول را به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان به کشور کوبا صادر کند و مذاکره برای صادرات بیشتر این محصول در حال انجام است.

این محصول همچنین در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، عرضه و بیش از ۴.۵ میلیارد تومان پیش فاکتور برای آن صادر شده است. این شرکت از ابتدای حضور در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی  ساخت ایران تاکنون توانسته حدود ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشته باشد.

این محصول که دارای گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است، در اندازه‌گیری کیفی و کمی مقادیر کم ترکیبات فرار و نیمه‌فرار کاربرد دارد.

متقاضیان دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی علاوه بر آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفی نیز به این دستگاه نیاز دارند.

این دستگاه در تحقیقات علمی و تشخیص گازهای سمی، سموم غذایی و داروها کارآیی بالایی دارد. کاربرد اصلی این روش در تشخیص و آنالیز گونه‌های شیمیایی گازی، مایع و جامد است. حساسیت روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند میلی‌ثانیه است. می‌توان گفت که این دستگاه از جمله دستگاه‌های رایج در حوزه‌ فناوری نانو بوده و می‌تواند برای مشخصه‌یابی نانومواد نیز به کار رود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

۱۰ توصیه تغذیه‌ای کاربردی برای طول سفر

در ایام نوروز افراد زیادی به مسافرت می­روند؛ با رعایت نکات بهداشتی در طول این سفرها می­‌توان سفری لذت­بخش و به دور از انواع بیماری­ها تجربه کرد. ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱ اجتماعی پزشکی سفر نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر خدیجه میرزایی، متخصص تغذیه و رژیم­‌درمانی برای داشتن سفری سالم و به دور از بیماری­ها، نکاتی را توصیه کرده که در ادامه آمده است:

1. غذای پرچرب نخورید؛ قبل از سفر از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید زیرا این غذاها می­‌توانند باعث دل­پیچه و حالت تهوع در طول سفر شوند.

2. شستشو در آب رودخانه­‌ها ممنوع! از شستن میوه­ها و ظروف غذا در آب رودخانه­‌ها بپرهیزید زیرا این آب­ها می­‌توانند حاوی بسیاری از انواع میکروب­ها و انگل­ها باشند.

3. غذاها را قبل از مصرف تا حد داغ­شدن حرارت دهید؛ هر زمان که نیاز به مصرف غذا داشتید، آن را گرم کنید؛ غذاهای داغ را نمی­‌توان بیشتر از یک­ ساعت نگهداری کرد؛ گرم­ کردن غذاها، به­ طوری که گرما به تمام نقاط آن برسد و داغ شود، می­‌تواند به از بین رفتن میکروب­های بیماری­‌زا کمک کند.

4. میوه و سبزی؛ جایگزین مناسب تنقلات؛ به­ جای تنقلاتی مانند چیپس و پفک، کی‌ک­های شکلاتی و پرکالری و بیسکوئیت­‌ها، می­‌توانید از میوه­‌ها و سبزی­های تازه استفاده کنید.

5. غذاهای مناسب برای سفر؛نوع غذاها در طول سفر بسیار اهمیت دارد؛ غذاهای حاوی رطوبت زیاد، محل مناسبی برای رشد میکروب­ها هستند بنابراین در طول سفر از غذاهای نیمه­‌مرطوب مانند عدس­پلو، لوبیاپلو استفاده­ کنید؛ لبنیات و فرآورده­‌های گوشتی دارای رطوبت بیشتری هستند و فسادپذیری بالایی دارند.

6. آب بنوشید؛ در طول سفر نوشیدن آب را  فراموش نکنید چرا که بی­‌تحرکی و نشستن طولانی در اتومبیل می­‌تواند باعث بروز یبوست شود، اگر چه مصرف چای می­‌تواند مقداری باعث رفع حس تشنگی شود اما چای به دلیل خاصیت ادرارآوری می­‌تواند باعث دهیدراته شدن (کم آبی) بدن شود.

7. خوراکی­های سالم بخورید؛ اگرچه خوردن سوسیس و کالباس خیلی راحت و در دسترس است اما به دلیل شرایط نگهداری این مواد و قابلیت فسادپذیری بالایی که دارند، خوردن آن­ها را در طول سفر به حداقل برسانید؛ از خوردن میان­‌وعده‌های بین­‌راهی ناسالم همچون لواشک­های محلی، سمبوسه، پیراشکی و فلافل­ها به دلیل نبودن نظارت بهداشتی بر آن­ها خودداری کنید.

8. غذاهای محلی؛ در سفر به مناطق محلی و روستاها، از خوردن شیر تازه­ دوشیده­ شده از دام یا بستنی و پنیرهای محلی خودداری کنید؛ محلی بودن یک غذا دلیل خوبی برای سالم بودن آن نیست زیرا لبنیات محلی ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری­هایی نظیر تب مالت قرار دهد؛ در مناطقی که دسترسی به آب سالم وجود ندارد حتما از آب جوشیده­ شده استفاده کنید؛ از خریداری مواد غذایی در کنار جاده بپرهیزید زیرا این موادغذایی معمولا مدت زیادی دور از شرایط مناسب و یخچال نگهداری می­شوند.

9. قارچ­‌های سمی، تهدید جدی برای سلامت؛ چنانچه به مناطق کوهستانی سفر می­‌کنید از خوردن قارچ­های کوهی به طور جدی بپرهیزید چرا که این قارچ­‌ها می­‌توانند حاوی سموم خطرناکی باشند.

10. لیموترش فراموش نشود؛ خوردن لیموی تازه همراه با غذا فراموش نشود؛ لیموترش نقش موثری در از بین بردن میکروب­های مواد غذایی دارد.

طب سنتی |برای "افزایش قد" در سنین رشد از این ترکیب استفاده کنید10 خوراکی "خونساز" از نظر طب سنتی + 5 روش درمان "کم‌خونی"راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهارعلت "خواب‌رفتگی دست و پا" چیست + راهکارهای درمانی طب سنتیچند راهکار نافع طب سنتی برای رفع "چین و چروک و تیرگی پوست"6 دستور ساده طب سنتی برای درمان "غلظت خون"3 نسخه بسیار مؤثر طب سنتی برای درمان "سرفه"علائم "سنگ کیسه صفرا" چیست + راهکار درمانی طب سنتی

انتهای پیام/

Rsaadati/P/S2,24,1416/CT1 واژه های کاربردی مرتبط سفرهای نوروزی

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: شرکت دانش بنیان كوبا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از مصرف قارچ های خود رو و فله ای خودداری کنید
 • خطر فروپاشی اقتصادی با پیوستن به توافقنامه پاریس/ تضاد با اسناد بالادستی اقتصادی کشور
 • ساختار بروکراتیک دولت تغییر نکند، تحرک تولید رخ نمی دهد
 • مردم خاورمیانه خواهان دموکراسی و برابری اجتماعی هستند
 • بوشهرجزو کم تحرک ترین استان های کشور است
 • دیدنی‌های امروز؛ از سفر ولیعهد بریتانیا به کوبا تا آب‌تنی در رودخانه یخزده در روسیه
 • اولین عضو خانواده سلطنتی از کوبا دیدار کرد
 • مردم از مصرف قارچ های خودرو خودداری کنند
 • کاتالیزور چیست؟
 • وقتی رایکوف پس از آنالیز پرسپولیس به سیستم علی‌اصغری رسید!
 • حلبی‌سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا امروز/ افتخارم کسب روزی حلال است
 • حلبی‌سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا به امروز/ افتخارم کسب روزی حلال است
 • حلبی‌سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا به امروز/احیا کردن شغل پدری‌ام‌ موجب موفقیت در این حرفه شد
 • مراقب قارچ‌های سمی باشید!
 • ۵ راهکار کاربردی و مؤثر برای دور کردن انرژی‌های منفی از خانه
 • مراقب قارچ های سمی باشید، مرگ در یک قدمی شماست
 • توصیه بهداشتی در خصوص مصرف قارچ‌های بهاری در مهاباد
 • ضد منافع ملی است
 • آیا حال کاری شما خوب است؟