مرندی- آغاز سفرهای شهرستانی استاندار از نهبندان شروع شد چرا که این شهرستان به لحاظ توسعه یافتگی جزو شهرستان های با کمترین شاخص ها در استان به حساب می آید. به گزارش «خراسان جنوبی» در سه روز پایانی هفته گذشته استاندار با هدف زدودن غبار محرومیت از جنوبی ترین و محروم ترین نقطه خراسان جنوبی، به نهبندان سفر کرد.
بنابراین گزارش، استاندار در اولین روز از سفر به نهبندان ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام، دیدار با جانباز 45 درصد دفاع مقدس، برگزاری جلسه با معتمدان و نخبگان شهرستان، دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهرستان، بخشداران و شهرداران، از پروژه دو باند سازی محور سربیشه - نهبندان در ورودی شوسف هم بازدید کرد.

پای صحبت روستاییان
«معتمدیان» در بدو ورود به نهبندان از این شهرستان به عنوان کلکسیون مواد معدنی یاد کرد که می توان با جذب سرمایه گذار و ایجاد امنیت پایدار در مرزها زمینه ماندگاری مردم را در مرزها فراهم آورد. بنابراین گزارش، استاندار در دومین روز سفر به نهبندان از روستای هدف گردشگری دهسلم، پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت و پروژه کمپ کویرنوردی این روستا، پروژه آب رسانی به منطقه شاهکوه نهبندان و روستای آتشکده علیا بازدید کرد و در دیدارهایی پای درد دل مردم محروم منطقه نشست، مشکلات را از نزدیک دید و دستور تسریع در بررسی و رفع مشکلات را صادر کرد. وی همچنین در دومین روز از سفر به نهبندان از معدن سنگ گرانیت گل پنبه ای سردشت و بازارچه مرزی دوکوهانه بازدید کرد. علاوه بر این به دیدار اهالی روستاهای چاه ژاله ای، کوه لوله و خواجه دوچاهی رفت و پای درد دل های مردم این روستاها نشست.

آسیب جدی در مناطق محروم
به گزارش «خراسان جنوبی» آخرین جلسه کاری استاندار در دومین روز سفر به نهبندان، شرکت در جلسه شورای اداری این شهرستان با هیئت همراه بود. «معتمدیان» در این جلسه با بیان این که سفرهای شهرستانی را با رویکرد جدید و با برنامه های مدون عملیاتی، برای رفع مشکلات دنبال می‌کنیم، افزود: یکی از اولویت‌های جدی در سفرهای شهرستانی پرداختن به مشکلات راه های مواصلاتی شهرستان هاست. او فرصت سوزی را یکی از آسیب های جدی در مناطق محروم دانست و ادامه داد: بازارچه های متعددی طی سال های گذشته در شهرستان های مرزی راه اندازی شده که امروز تعطیل و نیمه تعطیل است و باید تلاش کنیم این قابلیت ها فعال شود و مردم از این توانمندی ها بهره مند شوند.

پروژه انتقال آب
وی با اشاره به این که خشکسالی های چندین ساله و کم آبی، مهاجرت روستاییان را در نقاط مرزی به دنبال داشته است، اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان به استان های شرقی از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به زودی اجرایی می شود و شاهد توسعه همه جانبه استان خواهیم بود. به گفته وی سفرهای شهرستانی با رویکرد کاربردی تر و عملیاتی تر دنبال خواهد شد و بر اساس مسائل و مشکلاتی که در شهرستان ها وجود دارد، مسئولیت پیگیری موضوع های مختلف با معاونان استانداری است. در نهبندان با وجود مشکلات عمرانی و زیرساختی، مسئولیت پیگیری مسائل و مشکلات آن به معاونت هماهنگی و امور عمرانی استانداری محول شده است.

آمار نگران کننده حوادث جاده ای
معتمدیان در ادامه سخنانش با اشاره به این که باید قسمتی از عقب ماندگی استان را در جریان سفر مسئولان ارشد نظام از جمله ریاست جمهوری جبران کنیم، گفت: اگر بتوانیم زمینه حضور مقام معظم رهبری را در استان فراهم کنیم، علاوه بر حضور پر خیر و برکت سفر ایشان، بخشی از عقب ماندگی های تاریخی ما در زمینه حوزه زیر ساخت ها پوشش داده می شود. وی با تاکید بر این که آمار تصادف ها در جاده های نهبندان نگران کننده است، ادامه داد: به راحتی مردم در جاده های شهرستان جان خود را از دست می دهند بنابراین باید پروژه های خوبی در این زمینه فعال کنیم. به گفته وی کمبود آب، مشکلات کشاورزی، مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاها و چالش های معیشتی و بیکاری از دیگر موضوع هایی است که باید در شهرستان مورد توجه قرار گیرد. به علاوه در بازدیدهای میدانی، کم آبی یکی از مهم ترین مشکلات روستاییان بود و تلاش بر این است که در یک زمان بندی مشخص با بسیج امکانات استانی و ملی این مشکل رفع شود.

دستور کارهای جلسه
گزارش خبرنگار ما حاکی است، شورای اداری نهبندان دستورکارهایی نیز داشت که اولین دستور آن مربوط به باند دوم محور نهبندان- سربیشه می شد. مدیرکل راه و شهرسازی دراین باره گفت: 52 کیلومتر از محور نهبندان - سربیشه با 80 میلیارد تومان اعتبار در دست پیمانکاران است. مهندس« جعفری» قول داد، تا پایان امسال 12 کیلومتر از محور شوسف - نهبندان به اتمام برسد و عملیات اجرایی 17 کیلومتر دیگر از این محور سال آینده به مناقصه برود. دستور کار دوم جلسه به کم و کاستی های حوزه بهداشت و درمان این شهرستان برمی گشت که رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: احداث ساختمان اورژانس بیمارستان 300 میلیون تومان اعتبار داشت که با این مبلغ فنداسیون ساختمان ریخته و در نقشه جدید 500 متر مربع دیگر شامل درمانگاه تخصصی و بخش آی.سی.یو به بیمارستان اضافه شد که 800 میلیون تومان اعتبار دارد. دکتر «دهقانی» با بیان این که بنیاد برکت برای خرید دستگاه سی تی اسکن 400 میلیون تومان اختصاص داده است، افزود: ارتقای بیمارستان نهبندان از 32 به 64 تختخوابی در دستور کار است. وی دلیل شبانه روزی نشدن درمانگاه شوسف را بدون تصدی بودن 50 درصد پست های بهداشتی و درمانی استان دانست و ادامه داد: هر ماه برای شبانه روزی کردن درمانگاه 50 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

برق معادن شاسکوه
دستور کار سوم این جلسه احداث پست 132 کیلووات برای پست برق معادن شاسکوه بود که «شهرکی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت برق رسانی به این معدن را وظیفه ایمیدرو دانست و گفت: اما احداث پست، وظیفه استان است که باید با ایمیدرو رایزنی شود تا هزینه های خط انتقال را تامین کند. همچنین قرار شد برای احداث پست برق خورشیدی دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری پیگیری های لازم را با شرکت مپنا انجام دهد. «شرکا» مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هم درباره ساختمان بلاتکلیف شرکت برق اظهارکرد: برای تجهیز این ساختمان برنامه داریم و در انتظار تصویب چارت سازمانی آن هستیم. موضوع دیگر جلسه واحدهای سنگ بری شهرستان بود که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: شش معدن سنگ این شهرستان برای فراوری در اختیار آستان قدس رضوی است که چهار معدن فعال است. به گفته «شهرکی» آستان قدس در حال مطالعه سه طرح معدنی دیگر است. احیا و مرمت قنات های شهرستان دستور کار دیگر این جلسه بود که مقرر شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان 100 میلیون تومان برای احیا و مرمت قنات ها اختصاص دهد. همچنین مصوب شد جهاد کشاورزی تکلیف کشتارگاه های دام و طیور نهبندان را به زودی روشن کند. تامین نهاده های دامی هم در فهرست درخواست های نهبندانی ها قرار داشت و دکتر «افضلی» نماینده مردم نهبندان و سربیشه در این باره گفت: وزیر جهاد کشاورزی با تامین پنج هزار تن علوفه دام برای شهرستان موافقت کرده است. همچنین قرار شد از محل سهمیه، آرد نیمه یارانه ای هم به این شهرستان اختصاص یابد. این گزارش حاکی است، درباره درخواست دیگر مردم نهبندان که مربوط به تکمیل پروژه های آبخیزداری بود، «نصرآبادی» مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری از آمادگی این اداره کل برای افزایش منابع این پروژه در سال آینده خبر داد. «امامی» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هم گفت: امسال یک میلیارد و 800 میلیون تومان برای تکمیل سد منطقه بندان تخصیص یافته است و سال آینده هم به همین میزان اعتبار نیاز دارد. «رمضانی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: برای ارتقای نمایندگی ها باید 90 امتیاز کسب شود که در اواین فرصت ارتقای نمایندگی نهبندان پیگیری می شود. «فخر» رئیس سازمان بازارچه های مرزی هم از تحویل سامانه فیبر نوری گمرکات در 20 روز آینده خبر داد. نماینده گمرکات نیز در این جلسه از استقرار سه روزه خود در مرز دوکوهانه پس از تحویل زیرساخت ها توسط سازمان بازارچه ها خبرداد. بنابراین گزارش، در این جلسه مقرر شد، تیمی از دانشگاه بیرجند برای ارزیابی وضعیت دانشکده معدن به نهبندان سفر کند و پس از تحقیق، کاربری آن مشخص شود.

ورودی شوسف
«شهامت» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای هم گفت: سامان دهی ورودی شوسف یک سال زمان می برد و اگر مشکل قیر حل شود، می توان کار را بلافاصله شروع کرد. «کریمان» فرماندار نهبندان نیز با بیان این که آمار هواشناسی بندان در اختیار سیستان و بلوچستان قرار می گیرد، افزود: در سفر استاندار سابق قرار شد 150 میلیون تومان برای خرید دستگاه هواشناسی این ایستگاه اختصاص یابد که هنوز محقق نشده است. به گزارش «خراسان جنوبی»، تامین هزینه های رفت و آمد مدارس روستاها، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، آنتن دهی تلفن های همراه و اینترنت در روستاها و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستاها از دیگر دستور کارهای این جلسه بود که مقرر شد 60 واحد مسکونی در سه روستای چاه ژاله ای، کوه لوله و خواجه دوچاهی با تسهیلات کم بهره و بلاعوض احداث شود. «سلم آبادی» مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) هم از ساخت هزار واحد مسکونی در روستاها با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی خبر داد. به گزارش «خراسان جنوبی» استاندار در سومین روز سفر به نهبندان از کارخانه در حال احداث شیر شهرستان، گلخانه صیفی جات و آسبادهای خوانشرف بازدید کرد. همچنین در آخرین روز، استاندار و مدیران استانی در مصلای نماز جمعه نهبندان پشت میز خدمت نشستند و گوش به خواسته ها و مطالبه های مردم این شهرستان دادند. به علاوه استاندار سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه این شهر بود و بعد از اقامه نماز جمعه، نهبندان را به مقصد بیرجند ترک کرد.
3028
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

ترفند‌های حرفه‌ای برای نگهداری و تازه ماندن انواع میوه‌ها

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بهتر است میوه را به صورت تازه خریداری و مصرف کنید؛ اما اگر برای چند روزی خریداری کردید باید از آن‌ها خوب نگهداری کنید تا پلاسیده نشود. اکثر مردم معتقدند که همه میوه‌ها را باید در یخچال نگهداری کنند در صورتی که این یک باور غلط است. 

 برخی از میوه‌ها مانند موز، آناناس، انبه، خربزه و برخی مرکبات نسبت به سرما حساس هستند و بهترین مکان برای نگهداری این میوه‌ها فضایی در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری است. میوه‌هایی مانند توت فرنگی، انگور، هلو و … نسبت به گرما حساس هستند که باید در یخچال نگهداری شوند به علاوه به دلیل اینکه خیلی زود خراب می‌شوند می‌توانید در فریزر از آن‌ها نگه داری کنید و یا آن‌ها را به صورت مربا در آورید.

نکات لازم در نگهداری از میوه‌ها

هنگام خرید دقت کنید میوه‌ها را بر حسب درجه سفتی و نرمی آن‌ها دستچین کنید، سپس آن‌ها را به کمک برگه‌های کاغذ از هم جدا کنید و درون یخچال قرار دهید. برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری از میوه‌ها نگهداری کنید میوه‌ها را جدا از هم در یخچال قرار دهید، زیرا برخی از میوه‌ها گازی به نام اتیلون آزاد می‌کنند که سبب رسیدن سریع میوه‌ها می‌شود و در نتیجه زمان نگهداری از آن کاهش می‌یابد. میوه‌هایی که لکه دارند را در دسترس قرار دهید تا زودتر مصرف شود.

سیب

برای قرار دادن سیب در یخچال ابتدا آن را در کیسه پلاستیکی در باز قرار دهید سپس درون یخچال بگذارید. سیب از خود گاز اتان منتشر می‌کند که به رسیدن سریع‌تر میوه‌ها کمک می‌کند بنابراین اگر می‌خواهید میوه‌ای زودتر برسد چند عدد سیب را در در ظرف آن قرار دهید. برای ماندگاری بیشتر سیب می‌توانید سیب را با استفاده از پنبه به روغن مایع آغشته کنید.

موز

موز را در فضایی مانند بالکن و انباری که خنک و دور از دسترس نور آفتاب است قرار دهید یا اینکه موز‌ها را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و درون یخچال نگهداری کنید. اگر موز‌هایی که خریداری کرده اید بیش از حد رسیده است بهتر است آن‌ها را در فریزر قرار دهید که در این صورت می‌توانید فقط در شیر موز از آن استفاده کنید.

انار

سطح انار را با روغن نباتی چرب کنید و در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید با این کار، چربی روغن نباتی اجازه نمی‌دهد که رطوبت انار تبخیر شود و انار کیفیت خود را حفظ می‌کند.

خیار

ابتدا خیار‌ها را بشویید سپس با پارچه‌ای نخی آن‌ها را خشک کنید و درون ظرف در داری قرار دهید و روی آن را با پارچه بپوشانید با این کار ماندگاری آن را بالا می‌برید.

انگور

انگور را به صورت نشسته در یخچال نگهداری کنید، زیرا شستن انگور و قرار دادن آن در یخچال باعث ترک خوردن دانه‌های آن می‌شود. قبل از مصرف آن را بشویید و استفاده کنید.

توت، توت فرنگی، تمشک

برای نگهداری انواع توت قبل از اینکه آن را در یخچال قرار دهید با محلولی از سرکه و آب آن‌ها را بشویید سپس آن‌ها را با آب شستشو دهید و کاملا خشک کنید با این کار یک هفته می‌توانید به صورت تازه از آن‌ها استفاده کنید.

زرشک

برای بالا بردن ماندگاری زرشک بهتر است آن را درون کیسه‌ی پلاستیکی بگذارید سپس آن را در فریزر قرار دهید.

لیمو ترش

لیمو ترش‌ها را در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کنید و اگر قصد دارید آن‌ها را بشویید کاملا خشک کنید و در ظرف قرار دهید.

کیوی

هنگام خرید کیوی سعی کنید کیوی سفت و نارس خریداری کنید سپس آن‌ها را درون پاکت کاغذی قرار دهید و در یخچال یا خارج از یخچال در یک محیط خنک نگهداری کنید. اگر کیوی رسیده خریداری می‌کنید دقت کنید که آن را در کنار میوه‌هایی مانند گلابی، سیب و سیب زمینی قرار ندهید، زیرا باعث می‌شود که کیوی رسیده‌تر و خراب شود.

هندوانه، خربزه، طالبی

میوه‌هایی از این قبیل قبل از قاچ شدن تا چند روز در بیرون از یخچال سالم باقی می‌مانند، اما اگر آن‌ها را قاچ کردید باقیمانده آن را با استفاده از فویل بپوشانید و سپس در یخچال نگهداری کنید.

منبع: روزیاتو

انتهای پیام/

چگونه میوه‌ها را چندین روز تازه نگه داریم؟

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها بیمارستان راهداری و حمل و نقل جاده رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت مدیرکل کمیته امداد امام خمینی ره معدن جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آب شرب شیراز به هیچ عنوان آلوده نیست/ سامانه ۱۹۰ منتظر گزارش
 • هنرمندان ونویسندگان کشور پیشتار موج مردمی خواهند بود
 • ۶۲ درصد سهمیه میوه عید بوشهر توزیع شد
 • درخواست وزیر ارشاد از هنرمندان برای حمایت از سیل‌زدگان
 • توزیع میوه شب عید در ۷۰ نقطه هرمزگان
 • توزیع مرحله دوم میوه در ورامین آغاز شد
 • 430 تن میوه شب عید در سیستان و بلوچستان توزیع شد
 • توزیع میوه شب عید در قم تا ۱۲ فروردین‌ماه ادامه دارد
 • صندلی داغ طرفداری: مصطفی وسیع سری؛ کسی که منتظر دمیدن صبح دولت اینتر ایتالیا است
 • تلاش کانونی مسجدی در رفع نیازهای یک محله
 • مخاطبان بر سر دو راهی امشب منتظر یک شوک باشند
 • ۱۵المان برای نوروز به مدد هنرمندان بومی در نهبندان
 • ۱۵المان برای نوروز به مدد هنرمندان بومی در نهبندان ایجاد شد
 • امروز کار امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گلستان تمام می‌شود/ منتظر تخصیص اعتبار برای طرح توسعه مدنظر وزیر راه و شهرسازی در بندرترکمن هستیم
 • آغاز مرحله دوم توزیع میوه تنظیم بازار در یزد
 • هموطنان استان‌های جنوبی منتظر رگبار و رعد و برق باشند/ افزایش امواج در دریای خزر
 • مرحله دوم توزیع میوه در یزد آغاز شد
 • سربازان مناطق سیل زده منتظر خبر خوش باشند
 • آقای رئیس جمهور خودتان چکمه سفید به پا کنید، منتظر استاندار نمانید!