رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به حادثه خیزبودن جاده های مواصلاتی اردبیل به سرچم و فیروزآباد اشاره کرد و گفت: دو پایگاه اورژانس جاده‌ای در این مناطق در دست احداث است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، قدرت اخوان اکبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل که جهت بررسی وضعیت بهداشتی درمانی به شهرستان کوثر سفرکرده بود، گفت: به لحاظ حادثه خیز بودن جاده‌های مواصلاتی اردبیل به سرچم و فیروزآباد دو پایگاه اورژانس جاده‌ای در این مناطق با اختصاص اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان در دست احداث است، همچنین پد بالگرد به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع جهت نشست و برخاست بالگرد اورژانس ۱۱۵ برای حمل مصدومان جاده‌ای نیز در محوطه بیمارستان کوثر در دست ایجاد است.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به جمعیت تحت پوشش افزود: این شهرستان دارای یک باب بیمارستان، پنج مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، یک مرکز خدمات جامع شهری و ۳۵ خانه بهداشت است و از طریق آن‌ها خدمات بهداشتی درمانی را به مردم شریف منطقه ارایه می‌شود.

وی به تامین نیرو‌های تخصصی شهرستان کوثر نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات مردمی و مسئولین حضور پزشکان متخصص دراین شهرستان بود که بااستقرار سه نفر پزشک متخصص در رشته‌های داخلی، اطفال و زنان و زایمان به این مهم جامه عمل پوشانده شد همچنین با اجرای سیستم ارجاع از سطح یک، ویزیت پزشک عمومی و درصورت تشخیص ارجاع به سطح دو پزشک متخصص بطور محسوسی از هزینه اضافی، معطلی و مراجعه بیماران به مرکز استان کاسته خواسته خواهدشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

انتصاب قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر خلاف دستور صریح وزیر/ حذف افراد متخصص و با سابقه به بهانه عدم همراهی با جریان سیاسی مطبوع! + اسناد

تراژدی آنجایی اتفاق می‌افتد که به یکباره حدود ۳۰ نفر از اساتید مراکز دولتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خارج شده و هزاران بیمار که برخی از آن‌ها سال‌هاست توسط این پزشکان تحت درمان هستند، به حال خود رها شدند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان فارس (شیراز) به عنوان متولی درمان و آموزش این استان، یکی از کلیدی‌ترین مراکز وزارت بهداشت و قطب پزشکی جنوب کشور است که طی سال‌های گذشته در ارائه خدمات دولتی به مردم و استفاده از پتانسیل‌های درمانی و بهداشتی جهت ایجاد عدالت درمانی پیشتاز بوده، اما مدتی است این مرکز آن چنان که باید و شاید، در راستای خدمت رسانی ارزان و موثر به مردم جنوب کشور قرار ندارد. این دانشگاه که بُعد راهبری آن برای استان‌های نوار جنوبی کشور از مراکز پزشکی دیگر مهم‌تر بوده، اگر خللی را در راه خدمت رسانی در حوزه سلامت مردم به خود ببیند، باعث گره کور سلامت در این منطقه از کشور خواهد شد.

خروج ۳۰ پزشک با تجربه از مراکز دولتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

تا یک سال پیش شاید باورش هم سخت بود که قطب پزشکی جنوب کشور، کارش در چنان سراشیبی‌ای بیافتد که بازگشت به سال‌ها قبل برایش ارتقا تلقی شود. طی سال‌های اخیر اساتید باتجربه و قدیمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در درمانگاه‌های دولتی امام رضا (ع) و شهیدمطهری، با قیمت‌های مناسب اقشار مختلف مردم به ویژه طیف‌های کم‌درآمد را ویزیت و معالجه می‌کردند. این درمانگاه‌ها که در ارائه خدمات فوق تخصصی در کشور کم‌نظیر هستند علاوه بر مردم شیراز به بسیاری از بیماران در مناطق جنوب کشور و سایر استان‌ها خدمات ارائه می‌کنند، اما تراژدی آنجایی اتفاق می‌افتد که به یکباره حدود سی نفر از اساتید این درمانگاه‌های دولتی، خارج شده و هزاران بیمار که برخی از آن‌ها سال‌هاست توسط این پزشکان تحت درمان هستند، به حال خود رها شدند. 

بیشتر بخوانید: پای انتصاب داماد روحانی به رسانه‌های خارجی هم کشیده شد+ تصاویر

خروج این اساتید از این درمانگاه‌ها که در آینده‌ای نزدیک احتمالا به همه مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تسری پیدا می‌کند، یکی از نشانه‌هایی است که حاکی از افتادن دانشگاه علوم پزشکی در سراشیبی افت کیفیت و کمیت است.

درمانگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی دولتی شیراز یکی از پرترددترین مراکز درمانی کشور محسوب می‌شد که در طی دو دهه گذشته با خدمت‌دهی به حدود ۴ هزار نفر در روز، به یکی از مراجع مهم و اثرگذار جنوب کشور تبدیل شده بود. این ظرفیت که با جدیت در اجرای تمام وقتی اساتید رونق یافته بود، در طی دو دهه گذشته بار بزرگی را از ارائه خدمات درمانی دولتی به همه اقشار به ویژه دهک‌های کم برخوردار به دوش می‌کشید. اما گریزان شدن اساتید با سابقه و بعضا مجری عدالت درمانی که در میان آن‌ها نام یک وزیر هم به چشم می‌خورد، نشانه آسیب‌های بزرگی است که به زودی به زخم جدی مبدل خواهد شد.

اعلام بی‌معنا بودن خدمات دولتی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

این بحران پیش رو و سایر معضلات جدی پیش آمده در سیستم درمان و بهداشت استان فارس، بیش از آنکه به مسائل ساختاری اقتصاد و درمان کلان کشور باز گردد، به حضور یک چهره سیاسی یعنی سید منصور کشفی (از نمایندگان متحصن مجلس ششم) در جایگاه قائم مقام رییس دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر می‌گردد. کسی که دیدگاه‌های لیبرالی را در حوزه استراتژیک درمان دنبال می‌کند و صراحتا خصوصی‌سازی خدمات دولتی درمان را اعلام و ابلاغ کرده و پیاده سازی می‌نماید. 

انتصاب قائم مقامی که رتبه علمی مناسبی با این جایگاه ندارد

حضور کشفی در این سمت در شرایطی است که انتصاب قائم مقام در دانشگاه‌های علوم پزشکی توسط وزیر منع شده است و عجیب‌تر آنکه وی از نظر رتبه علمی نیز با قرار داشتن در چنین جایگاه کلیدی فاصله دارد. کشفی یک پزشک عمومی است که صرفا با یک مدرک داخلی MPH نه تنها به عضویت هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعنوان یک دانشگاه تیپ ۱ در می‌آید، بلکه با قرار گرفتن در جایگاه قائم مقام رییس دانشگاه، به دلیل نداشتن تخصص و سابقه مدیریتی مورد نیاز، تصمیماتی برای سیستم درمان و بهداشت استان فارس می‌گیرد که عواقب آن بسیار جبران‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

اولویت سیاسی کاری بر سلامت مردم؛ انتصاب نیروهای فاقد تخصص در سمت‌های کلیدی

تصمیمات وی تنها به خصوصی‌سازی مراکز درمانی و خروج اساتید از سیستم خدمت‌دهی دولتی ختم نمی‌شود. انتصاب وابستگان در سمت‌های کلیدی دانشگاه مانند معاونت آموزشی، بکارگیری نیرو‌های فاقد تخصص در سمت‌های دیگر و حذف افراد باسابقه و متخصص از سیستم به دلیل عدم همراهی با جریان سیاسی وی از جمله تصمیمات دیگری است که در حال ضربه زدن به ساختار و سیستم درمان و بهداشت فارس است.

تضعیف مرکز از نظر کیفیت و کمیت برای فروش با قیمت پایین‌تر

از سویی روندی که برای خصوصی‌سازی در پیش گرفته شده است، مشابه فرایندی است که در خصوصی‌سازی کارخانه‌ها در پیش گرفته می‌شود که ابتدا مرکز از نظر کیفیت و کمیت بشدت ضعیف می‌شود تا مقدمات واگذاری آن به قیمتی پایین به بخش خصوصی که از شرکای سیاسی اقتصادی برخی جریان‌ها هستند، فراهم گردد. با این تفاوت که اینجا پای جان و سلامتی مردم در میان است و خسارت در این حوزه غیرقابل جبران خواهد بود.

بی شک اهل فن و شخص سرپرست جدید وزارت بهداشت، عواقب این رویکرد مخرب را در کوتاه و بلند مدت برای جنوب کشور دریافته و تصور خواهند کرد. اما آنچه اهمیت دارد آن است که تا هنوز فرصت باقی است، باید به فکر پیشگیری از اندام سیستم درمانی و آموزشی علوم پزشکی شیراز افتاد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ساخت اورژانس جاده ای

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جاده پلدختر - خرم‌آباد مسدود شد
 • ایجاد یک پایگاه اورژانس ۱۱۵ در شهرک مطهری ماهان
 • نجات جان بیمار سوختگی و ماموریت ۵ ساعته پایگاه اورژانس ۱۱۵ بزنوید الیگودرز
 • راه‌اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان/ ماهانه 7 تا 10 پرواز برای امداد رسانی
 • عملکرد مرکز فوریت‌های پزشکی همدان خوب است/ پیگیر استخدام برای اورژانس هستیم
 • پایگاه‌های امداد هوایی تا ۵۴ پایگاه افزایش می‌یابد
 • همدان دارای پایگاه اورژانس هوایی شد
 • از کاهش مرگ و میر تا افزایش تخت های بیمارستانی / قبل از انقلاب هیچ پزشک ایرانی در بیجار فعالیت نداشت
 • عملیات احداث ساختمان اورژانس همدان آغاز شد
 • اورژانس هوایی به 24هزار مصدوم خدمات رسانی کرده است
 • اورژانس به بالگرد دید در شب مجهز شود
 • پایگاه اورژانس هوایی همدان راه اندازی شد
 • افزایش تعداد پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستانی در همدان
 • راه‌اندازی چهل و یکمین پایگاه هوایی اورژانس کشور در همدان/ ۲۵۰ میلیارد تومان بودجه اورژانس هوایی کشوردر سال ۹۸
 • پایگاه های اورژانس همدان افزایش یافت
 • معاون وزیر بهداشت: ۲۰۰ متخصص جدید به مراکز درمانی در سراسر کشور اعزام می‌شوند
 • اعزام بیش از 200 متخصص جدید به مراکز درمانی کشور
 • پرستاران بخش خصوصی استثمار می‎شوند/ پرسنل پرستاری در اردبیل پرونده سلامت ندارند
 • تصویب اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی برای توسعه ساختمان اورژانس بیمارستان بستان‌آباد