در حالی که نیمی از ایالت‌های آمریکا هنوز قانونی برای کف سن ازدواج تصویب نکرده‌اند، آماری یک موسسه فعال در زمینه حقوق کودکان نشان می‌دهد در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی حدود ۲۴۸ هزار کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال در این کشور ازدواج کرده‌اند.

به گزارش یورونیوز، این آمار را که شامل ازدواج‌های مبتنی بر رسوم مذهبی و ازدواج‌های اجباری پس از تجاوز نیز می‌شود، نهاد غیرانتفاعی UnChained at last منتشر کرده است که در زمینه لغو کودک‌همسری و ازدواج‌های اجباری فعالیت می‌کند.در بعضی ایالات، خواست والدین برای ازدواج دخترانشان پیش از سن قانونی به موارد حاملگی زودرس دختران و تلاش خانواده‌ها برای «حفظ آبرو» بازمی‌گردد و شماری از دختران نیز تحت فشار خانواده‌ها مجبور به ازدواج با متجاوز خود می‌شوند.

۲۵ ایالت آمریکا هنوز قانونی برای کف سن ازدواج نگذرانده‌اند و کودکان می‌توانند به شرط قبول والدین و رضایت قاضی ازدواج کنند.

هیتر بار، پژوهشگر حقوق زنان در سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر که تلاش می کند تا ایالت‌ها برای تعریف سن حداقلی برای ازدواج متقاعد کند به روزنامه فیگارو فرانسه می‌گوید این ازدواج‌های اجباری در عموم طبقات فرودست و بالا‌دست جامعه به چشم می‌خورد با این حال مواردی نظیر عضویت در فرقه گوشه‌گیر مذهبی، تعلق به خانواده‌ مهاجر و همین‌طور استعمال زبان مجزا در اجتماعات گوشه‌گیر گاه خطر ازدواج اجباری را افزایش می‌دهد.

مطابق داده‌های به دست آمده، ۸۸ درصد کودکان ازدواج کرده زیر سن قانونی را دختران تشکیل می‌دهند.

از سال ۲۰۱۶ میلادی بدین سو و در پی کارزارهای متعدد شمار بیشتری از ایالات افزایش حداقل سن قانونی برای ازدواج را در دستور کار قرار داده‌اند، از جمله در تگزاس که در سال ۲۰۱۷ میلادی و با تصویب قانونی این سن از ۱۴ سال به ۱۸ سال افزایش یافت.

سند ۲۰۳۰ سازمان یونسکو، موسوم به اهداف توسعه پایا، پایان دادن به کودک همسری در جهان را یکی از اهداف سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ تعیین کرده است.

در دهه گذشته در دنیا از ۲۴ میلیون ازدواج زیرسن قانونی جلوگیری شده است با این حال هر دقیقه ۲۸ مورد از این گونه ازدواج‌ها در جهان صورت می گیرد.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

۴۵۰ زوج از طرح «آموزش و مشاوره ازدواج» در استان بهره‌مند می‌شوند

عرب نژاد با بیان اینکه تا پایان امسال ۴۵۰ زوج از طرح آموزش و مشاوره ازدواج در استان بهره‌مند می شوند، گفت: یکی از اصلی ترین دلایل پرونده های طلاق، عدم داشتن مهارت‌های سازگاری و نداشتن تناسب با فرد مقابل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، « علی عرب نژاد» امروز (27 دی) در جمع خبرنگاران به عملکرد این اداره کل از بدو تاسیس تاکنون در حوزه پشتیبانی و منابع انسانی اشاره و اظهار کرد: در ابتدای شکل گیری فعالیت اداره کل بهزیستی (به صورت استان مستقل از خراسان بزرگ) تعداد کارکنان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر بالغ بر، 208 نفر بوده که در حال حاضر این تعداد به 276 نفر افزایش یافته است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه بین سال های 1391 تا 1393 با پیگیری های مکرر و مداوم اداره کل، تعداد مجوز های استخدامی تخصیص یافته 93 مورد بوده که 49 مجوز آن به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی اختصاص داده شده است، گفت: این در حالیست که آمار جذب و استخدام نیروی انسانی جدید در ابتدای فعالیت 20 مورد و ابتدای سال 1390، تنها 18 مورد بوده است.

 

وی با اشاره به کاهش کارکنان قراردادی طی این سال ها ادامه داد: در ابتدای تفکیک استان، این اداره کل دارای 119 نفر نیروی قراردادی بوده که این آمار در حال حاضر 67 نفر است.

 

عرب نژاد ضمن افزود: تاکید بر رعایت قوانین و مقررات حاکم در حوزه جذب نیروی انسانی و همچنین سیاست‌های مرتبط با کاهش نیرو، باستناد قوانین مرتبط با واگذاری تصدی ها به بخش غیردولت، به تلاش استان در کسب رتبه های برتر در این بخش در سطح کشور است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به ساماندهی فعالیت های پشتیبانی در قالب شرکت های پیمانکاری، عنوان کرد: در اوایل فعالیت استان، 14 نفر، در سال 1390 این تعداد 52 نفر و در حال حاضر 14 نفر، شامل راننده، تاسیسات و آشپز است.

 

بنا به اظهارات عرب نژاد در سال های ابتدای فعالیت اداره کل بهزیستی، تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی دارای کارنامه آزمون ادواری صفر نفر بوده که به تعداد 11 نفر در سال 1396 افزایش یافته است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به طرح آموزش و مشاوره ازدواج اداره کل بهزیستی اشاره و گفت: این طرح با هدف آموزش مهارت های زندگی مشترک به افرادی که در حین ازدواج هستند، اجرا می شود.

 

 عرب نژاد با بیان این که تا پایان سال جاری 450 زوج از این طرح بهره مند خواهند شد، بیان کرد: 14 تا 16 ساعت آموزش، در بخش هایی همچون مهارت گفتگو، حل تعارض، تفاوت های روانشناختی، انتظارات، ایجاد صمیمیت بین زوجین، خودشناسی، بحران های سال اول زندگی مشترک و معنویت خانواده ارائه خواهد شد.

 

به گفته وی هم اکنون این طرح در بیرجند برگزار شده و زوجینی که به مراکز بهداشت مراجعه می کنند، ترغیب به شرکت در این کلاس ها می شوند.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با تاکید بر این که اگر سال آینده اعتباری برای این طرح در نظر گرفته شود، آمادگی توسعه آن در شهرستان ها را داریم، خاطر نشان کرد: بیرجند را به دلیل تعداد ازدواج ها و طلاق های بیشتر برای اجرای این طرح در سال جاری انتخاب شده است.

 

عرب نژاد همچنین به عدم تمایل بسیاری از زوجین برای فراگیری آموزش ها اشاره کرد و افزود: با این حال درصد بالایی از زوجینی که آموزش را فرا گرفتند از این کلاس ها راضی بودند و حتی تمایل به ادامه داشتن این آموزش ها نشان دادند.

 

وی در ادامه سخنانش توضیحی درباره دو فاز آموزش و مشاوره این طرح داد و گفت: فاز آموزش مختص افرادی است که در مراحل ازدواج هستند و به دفاتر ثبت و مراکز بهداشت مراجعه کرده اند اما فاز مشاوره که از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است، مختص پیش از ازدواج است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این که در فرآیند مشاوره، شخصیت شناسی فرد و تناسب داشتن با دیگری از نظر ظاهری، شخصیتی، تحصیلی و ... بررسی می شود، ادامه داد: این مرحله پایه ای ترین کار در فرآیند ازدواج است.

 

عرب نژاد با بیان این که به دلیل پایین بودن نگرش های مثبت نسبت به مشاوره در استان، بسیاری حاضر به داشتن این مرحله قبل از ازدواج نیستند، تصریح کرد: هرچند تجربه نشان داده هر سال استقبال بیشتری نسبت به سال قبل برای فراگیری مشاوره داشتیم اما به نسبت تعداد ازدواج های انجام شده در استان هنوز آمار پایین است.

 

وی فراگیری مشاوره قبل ازدواج را اصلی ترین هدف کار این نهاد دانست و افزود: این گونه تعداد ازدواج های نادرست کاهش می یابد زیرا یکی از اصلی ترین دلایل پرونده های طلاق، عدم داشتن مهارت های سازگاری و نداشتن تناسب با فرد مقابل است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به فرهنگ سازی و تبلیغاتی که تاکنون در این راستا انجام شده اشاره  و بیان کرد: بسیاری به دلیل هزینه مشاوره حاضر به انجام آن نیستند، در حالی که اگر بخش کوچکی از هزینه های برگزاری مراسم ازدواج را صرف این موضوع کنند قطعا تعارضات کاهش داشته و زندگی پایدارتری خواهند داشت.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی هم از برگزاری «طرح مشورت ضرورت ازدواج» برای یکهزار نفر در سال جاری خبر داد و افزود: این طرح ویژه دانش آموزان دختر متوسطه دوم، از آذرماه شروع شده است.

 

اعظم احمدی شادمهری با اشاره به علت انتخاب این جامعه هدف، بیان کرد: با توجه به این که انتظار می رود سن ازدواج پایین بیاید و نوجوانان نیز در مرحله ای هستند که روابط خطرناک آن ها را تهدید می کند، تصمیم به ارائه آموزش هایی برای آگاهی رسانی به آن ها کردیم.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی عنوان کرد: در حال حاضر طرح در بیرجند، نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان در حال انجام است.

 

 

پایان پیام/375

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سياسي وزارت کشور شد

کلیدواژه: آمریکا کودک همسری

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۸۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خلاء قانونی در پاسداری از حریم کودکان کار مشهود است
 • ازدواج مخفیانه مرد جوان با 3 زن برایش دردسرساز شد! / او دستگیر شد + تصاویر
 • احتمال شناسایی گروه گولن به عنوان سازمان تروریستی در آذربایجان/خلاء قانونیِ مکانیزم شناسایی گروه‌های تروریستی در آذربایجان
 • ازدواج مخفیانه مرد جوان با سه زن برایش گران تمام شد! +تصاویر
 • ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از ماهواره پیام و افشاگری امام‌جمعه لواسان تا نامه متملقانه یک مسئول و بی‌حجابی اجباری
 • نادیده گرفتن «اجبار دانشجویان» به روایت نماینده جنجالی مجلس!
 • پرونده نرگس محمدی به کمیسیون عالی پزشکی قانونی می‌رود
 • کشف حجاب اجباری خبرنگار ایران توسط آمریکا
 • کمپین مقابله با کودک همسری در بوشهر ایجاد شود
 • افتتاح مزرعه ۲۸۰ هکتاری گیاهان دارویی در سفیددشت
 • تکلیف حذف شدگان طرح ازدواج دانشجویی
 • پزشکی قانونی
 • ۱۴ هزار کودک بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد
 • کمپین مقابله با کودک‌آزاری و کودک‌همسری در استان بوشهر ایجاد شود
 • بی‌قانونی با خامه کیک‌پزی
 • آمار ثبت‌نام‌کنندگان طرح ازدواج دانشجویی
 • 280 کیلومتر جاده دسترسی عشایر ایوان در حال بهسازی است
 • آمریکا به سرعت دلیل بازداشت «مرضیه هاشمی» را اعلام کند/از هرگونه اقدام قانونی برای آزادی مجری پرس‌تی‌وی دریغ نمی‌کنیم
 • آموزش اجباری چینی در مدارس کنیا