یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸، از پیش‌بینی رییس سازمان برنامه و بودجه برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال ٩٨ خبر داد.

محمود نگهبان سلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برگزاری اولین جلسه کمیسیون تلفیق با حضور محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، همتی رییس کل بانک مرکزی و زنگنه وزیر نفت اظهار کرد: در این جلسه دکتر نوبخت سه هدف اصلی بودجه را اشتغال، کاهش فقر مطلق و مهار تورم دانست.

وی افزود: آقای دکتر نوبخت همچنین گفت ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون و هفتاد و هفت هزار شغل در سال ۹۸ در نظر گرفته شده و همچنین ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و دارو .. پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس اضافه کرد: آقای دکتر همتی نیز پیرامون نحوه و میزان تامین ارز مورد نیاز کشور توسط بانک مرکزی مطالبی را عنوان کرد و آقای مهندس زنگنه هم مواردی را در مورد درآمدهای نفتی و میزان فروش نفت مطرح کرد.

نگهبان با اشاره به پیش بینی لایحه بودجه سال ۹۸ در دو سقف، گفت: سقف اول ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سقف دوم ۴۴۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. همچنین در این لایحه منابع شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها ۷۲ درصد، درآمدهای اختصاصی دولت ۴ درصد و منابع عمومی دولت ۲۴ درصد است.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ یادآور شد: در این لایحه اعتبارات هزینه‌ای ٣٢٠ هزار میلیارد تومان، اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ۶۲ هزار میلیارد تومان و اعتبارات تملک دارایی مالی ۲۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه درآمدهای مالیاتی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان، صادرات رسمی نفتی یک ونیم میلیون بشکه در روز، سهم صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد و متوسط قابل وصول هر بشکه نفت صادراتی ۵۴ دلار در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ تسعیر ارز کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان و متوسط نرخ ارز ۵۵۴۴ تومان پیش‌بینی شده و ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی و کشاورزی در نظر گرفته شده است.

نگهبان ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۸، درآمدهای عمومی ۲۰۸ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی های سرمایه ای ۱۴۸ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی‌های مالی ۵۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

این نماینده مجلس با اشاره به جلسه امروز کمیسیون تلفیق حمایت از معیشت عمومی و عدالت اجتماعی، افزایش شفافیت و انضباط بودجه‌ای، حمایت از تولید و اشتغال، توجه ویژه به فرهنگ و افزایش پایداری بودجه در مقابل تحریم ها و شوک‌ها را از ویژگی‌های لایحه بودجه در شرایط تحریمی عنوان کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

بخشودگی جریمه بدهکاران بانکی از لایحه بودجه 98 حذف شد

مجمع تشخیص مصلحت نظام بند(ز) تبصره 16 قانون بودجه سال 98 درخصوص "حذف دریافت سود از بدهکاران بانکی" را رد کرد. آفتاب‌‌نیوز : شورای هماهنگی بانکهای دولتی و کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی از اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان قدردانی و تشکر کردند.
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام بند(ز) تبصره 16 قانون بودجه سال 98 درخصوص "حذف دریافت سود از بدهکاران بانکی" را رد کرد. این مصوبه با وجود مخالفت بدنه کارشناسی نظام بانکی در مجلس تصویب شده بود که در پی مخالفت شورای نگهبان برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. نهایتا نیز مجمع مصوبه مجلس را رد کرد.  پیشتر کارشناسان نظام بانکی در مورد تبعات منفی تصویب تبصره 16 قانون بودجه سال 98، مانند تشویق بدهکاران بانکی، زیان سهامداران بانکها، اختلال در پرداخت سود سپرده‌های بانکی، کاهش منابع بانکها با هدف تامین مالی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی هشدار داده بودند. 
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ در جریان بررسی لایحه بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی، نماینگان بانك مركزي را موظف كردند به اجرای طرح بخشودگی سودتسهیلات زیر یک میلیارد (1.000.000.000) ریال اقدام کند.
به موجب مصوبه مجلس، سقف بخشودگی سودتسهیلاتی زیر یک میلیارد (1.000.000.000) ریال مشروط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه 73 هزار و 200 میلیارد تعیین شده بود.
با این حال، با مخالفت شورای نگهبان، مجمع نیز این مصوبه مجلس را رد کرده است. پیشتر نیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفته بود: اعضای مجمع از سه مورد اختلافی در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در دو مورد نظر مجلس شورای اسلامی را تایید کردند و یک مورد نیز از بودجه حذف شد.
حجت الاسلام و المسلمین «مجید انصاری» روز شنبه در گفت‌وگو با ایران تصریح کرد: سه مورد اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی درمصوبه بودجه سال 98 طبق قانون اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد که در جلسه روز شنبه مورد بررسی قرار گرفت.  کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد این موضوع بحث و بررسی انجام داد که گزارش خود را به مجمع ارائه کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در بند (ز) تبصره 16 لایحه بودجه 98 نیز نظر مجلس رای نیاورد و حذف شد، در واقع در این بند نظر شورای نگهبان تایید شد. ساز وکاری که در بند ز تبصره 16 پیش بینی شده بود شامل کسانی بود که بدهی داشتند و سیستم بانکی بدهی آنها را تادیه نکرده است و پیش بینی شده بود که جرائم آنها بخشیده شود که رای نیاورد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه سال 98 را 11 اسفند ماه در خانه ملت به پایان رساندند که شورای نگهبان به این مصوبه مجلس سه بار ایراد گرفت.
شورای نگهبان در مرحله نخست 19 ایراد، در بار دوم 11 ایراد و در بار سوم 3 ایراد به مصوبه مجلس در لایحه بودجه سال آتی گرفت که نمایندگان ایرادات دو بار شورای نگهبان را اصلاح کردند ولی در بار سوم ایرادات را برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.
در نامه شورای نگهبان به مجلس ایراد نخست مربوط به جز 4 بند الحاقی 2 تبصره 4 مربوط به بازپرداخت تسهیلات برداشت شده از صندوق توسعه ملی در سال 97 بود. 
ایراد دوم به تبصره 16 این مصوبه در خصوص تبعیض ناروا در بانک های خصوصی و ایراد سوم در تبصره 18 درمورد عدم تایید اساس نامه صندوق مذکور در شورای نگهبان بود. 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: بودجه 98 كميسيون تلفيق محمدباقر نوبخت

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۱۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لاریجانی: سال آینده را تیره نشان ندهیم
 • سال آینده را تیره نشان ندهیم/ ساختار بودجه‌ نیازمند برنامه‌ریزی
 • لاریجانی: دولت فربه است و همه درآمدها را می بلعد/ نرخ ارز باید پایین تر از قیمت فعلی باشد/ سیاست ایران نباید معطل اروپا شود/ نباید برای سال آینده تفال بد بزنیم
 • خبر خوش نوبخت به همه کارمندان دولت
 • لاریجانی: نباید برای سال آینده تفعل بد بزنیم
 • نوبخت: حقوق‌ اسفند ۹۷ همه كاركنان دولت واريز شد
 • تفاهمنامه تولید ٩٧4 واگن| نوبخت: دولت توسعه شبکه ریلی را در دستور کار دارد
 • شهرداری تهران ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
 • ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به خراسان جنوبی اختصاص یافت
 • واکاوی ابعاد بودجه ۹۸
 • صد روز صد دستاورد / 5 هزار میلیارد تومان دستاورد سفر نوبخت
 • جمع‌شدن بساط پول نقد در شهرداری تهران
 • شغل های پردرآمدی که در روستاها جدی گرفته نمی شود
 • جمع‌شدن بساط پول نقد در شهرداری
 • ایجاد ۱۶۷۰ شغل غیرمستقیم با یک نیروگاه ۵۰ مگاواتی
 • فعالیت ۱۹ نیروگاه بادی در کشور/ ایجاد ۱۶۷۰ شغل غیرمستقیم با یک نیروگاه ۵۰ مگاواتی
 • پیش‌بینی وضعیت مسکن، طلا و ارز در سال آینده
 • ۳۶ هزار شغل در استان زنجان حفظ و ایجاد می شود/ سرمایه گذاری صنعتی هزار میلیارد تومانی در زنجان
 • شغل جدید دیوید بکهام طرفدارنش را شوکه کرد! +فیلم