هر زمان که سخن از مدارس عشایری به میان می آید ذهن‌ها به سوی مواردی همچون رعابت عدالت آموزشی برای معلم‌ها، کمبود سرانه دانش آموزی، مدارس کانکسی و ... به میان می آید.

به گزارش ایسنا، خراسان شمالی دارای پنج هزار خانوار عشایری است که تعدادی از آن ها کوچ رو و تعدادی نیز نیمه کوچ رو هستند که این تعداد خانوار عشایری دارای سه هزار و 969 دانش آموز هستند که در مدارس عشایری در حال تحصیل هستند که علاوه بر کمبود سرانه دانش آموزی و ... مورد دیگری برخی از دانش آموزان عشایری را رنج می دهد که یکی از این موارد کیفیت آموزش های ارائه شده از سوی معلم هاست.

برخی از معلم‌های عشایری دیر می آیند و زود می روند

زاهدی یکی از والدین دانش آموز عشایری خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه متاسفانه تعدادی از معلم‌های عشایری اهمیت چندانی به وضعیت تحصیلی دانش آموزان نمی دهند، گفت: دو فرزند دانش آموزی دارم که دخترم در پایه سوم ابتدای و پسرم در پایه دوم متوسطه اول تحصیل می کند.

وی افزود: دخترم با وجود اینکه کلاس سوم ابتدایی را می گذارند اما به سختی می تواند نام و نام خانوادگی خود را بنویسد و علاوه بر آن در روخوانی کتاب های درسی خود بسیار ضعیف است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در واقع باید پسرم هم اکنون در پایه اول متوسطه دوم تحصیل می کرد، ادامه داد: اما از آنجاییکه این دانش آموز آنقدر در تحصیل ضعیف بود به درخواست خودم، طی سه پایه رد شد تا حداقل پایه تحصیلی وی قوی تر شود.

زاهدی در پاسخ به این سوال که آیا کوچ های مکرر و کار زیاد موجب این مشکل شده است، اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که دانش آموزان عشایری با آن مواجه هستند آن است که معلم ها اهمیت و تاکید چندانی بر یادگیری دانش آموزان ندارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دخترم در یک مدرسه سیار عشایری در حال تحصیل هستند که در این مدرسه حدود 16 دانش آموز از پایه اول ابتدایی تا پایه ششم در حال تحصیل هستند اما معلم این مدرسه از ساعت یک بعد از ظهر در کلاس حاضر می شود و ساعت سه ساعت آموزشی به پایان می رسد.

این والدین عشایری گفت: یک معلم طی سه ساعت به 16 دانش آموز که در پایه های مختلف در حال تحصیل هستند چه چیزی را می خواهد آموزش دهد، آیا زمان سه ساعته کفاف آن را می دهد که به تمام پایه ها رسیدگی کند؟

وی افزود: معلم شنبه که به مدرسه نمی آید، اگر هم بیاید خیلی دیر به مدرسه می رسد و از روز سه شنبه خود را آماده می کند تا دوباره به شهر خود بازگردد که در روز چهارشنبه نیز در کلاس حاضر نیست.

زاهدی خاطرنشان کرد: عشایر جزء اقشار زحمت کش کشور هستند که همیشه در حال کار و تلاش هستند و بیسوادی یکی از عللی بوده که نتوانند مطالبه گرهای خوب باشند.

وی تاکید کرد: انسان های بیسواد همچون افرادی نابینا هستند که در بسیاری از موارد به علت بیسوادی با مشکلات مختلف مواجه می شوند و به هیچ عنوان دوست نداریم که فرزندانمان همانند افراد بیسواد در جامعه باشند.

برخی دانش آموزان تفریق ساده را یاد ندارند

یکی از معلم های عشایری که در آستانه بازنشست شدن نیز است در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در حال حاضر تعدادی از معلم های عشایری کارآیی چندانی ندارند، گفت: روخوانی تعداد زیادی از دانش آموزان عشایری ضعیف است و در رونویسی آن ها غلط های املایی زیادی وجود دارد.

وی افزود: دانش آموز پایه هفتمی دارم که هنوز 12 را نمی تواند از عدد هفت تفریق کند که این امر نشان از پایه ضعیف آن هاست.

با معلم هایی که موظفی آموزشی خود را تکمیل نکرده باشد برخورد می شود

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: 74 مدرسه ابتدایی عشایری در مناطق قشلاقی عشایر خراسان شمالی واقع در استان گلستان وجود دارد که این تعداد بین شش راهبر تقسیم شده اند و راهبرها باید امر سرکشی به این مدارس و همچنین راهنمای معلم ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: شرایط تحصیل دانش آموزان عشایری با دانش آموزان روستایی و شهری متفاوت است به عنوان مثال در مدارس شهری و روستایی والدین و یا سایر افراد به دانش آموزان در دروس مختلف کمک می کنند اما این امر در مدارس عشایری صورت نمی گیرد و تمام وظیفه آموزشی برعهده خود معلم است.

عبدی در پاسخ به این سوال که دانش آموزان طی پنج روز هفته امر آموزش را در مدارس عشایری انجام نمی دهند؟ اظهار کرد: فاصله یک مدرسه عشایری تا شهر شیروان 350 کیلومتر است و این معلم ها از روزهای پایانی هفته را به شهر خود بازمی گردند.

وی گفت: ممکن است معلمی صبح روز شنبه دیر به مدرسه برسد اما این کلاس بعد از ظهر برگزار می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: به والدین اعلام شده که اگر معلمی روز شنبه یا چهارشنبه در کلاس درس حاضر نشود، گزارش لازم را ارائه تا با معلم برخورد شود.

وی تعداد دانش آموزان عشایری خراسان شمالی را سه هزار و 969 نفر اعلام کرد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

یزد| سبک زندگی به دانش آموزان آموزش داده شود

استاندار یزد با تاکید بر اینکه سبک زندگی به دانش آموزان آموزش داده شود گفت: عدالت آموزشی در سطح شهرستان‌های یزد ایجاد شود. ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵ استانها یزد نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمد علی طالبی پیش از ظهر امروز در مراسم افتخار بیست و پنجم اداره کل آموزش و پرورش استان که با حضور مسئولان ارشد استان و دانش آموزان برتر کنکور سراسری 97 برگزار شد با اشاره به اهمیت ارائه آموزش‌های در زمینه سبک زندگی به دانش آموزان اظهار داشت: اداره کل آموزش و پرورش استان یزد می‌تواند با برنامه‌ریزی‌های حساب شده، سبک زندگی و مسائلی نظیر آن را به دانش آموزان آموزش دهد.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که باید مورد توجه مسئولان استان یزد قرار گیرد این است که عدالت آموزشی در سطح شهرستان‌ها ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در بین فرصت‌های شغلی و رشته‌های تحصیلی همخوانی وجود داشته باشد گفت: متاسفانه این مسئله در استان قابل مشاهده نیست و موجب نبود سرعت مناسب در توسعه استان شده است.

ضرب الاجل مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد برای پایان خانه به‌دوشی هنرستان کشاورزیبودجه 98 آموزش و پرورش اردبیل در سرفصل‌های مختلف ارتقا می‌یابد"گردش مالی موسسات کنکور 2 برابر بودجه آموزش و پرورش است"

طالبی تصریح کرد: اگر به رشته‌های تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان و بازار کار موجود توجه شود، بسیاری از مسائل بیکاری در استان و سطح کشور حل خواهد شد.

استاندار یزد به موفقیت‌های علمی دانش آموزان یزدی در مسابقات علمی در سطح کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این موفقیت‌ها که سال‌های سال است توسط دانش آموزان استان به دست می‌آید نشان از ظرفیت بسیار خوب استان در این بخش است که باید شرایطی بیشتر و بهتر از گذشته برای فعالیت این افراد آماده شود تا باز هم شاهد افتخار آفرینی دانش آموزان یزد باشیم.

انتهای پیام/ن

R41376/P/S6,76/CT11

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مجری جدید کودک شو معرفی شد

کلیدواژه: دانش آموزان

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۱۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آمادگی دانش آموزان تربت جامی برای روز‌های بحرانی
 • ضرب و شتم دانش آموز توسط معلم رودباری
 • 90 درصد دانش آموزان رشته ریاضی اردکان در کنکور قبول شدند
 • دست درازی معلم رودباری به دانش آموز ابتدایی + عکس
 • درخشش دانش آموزان استان کردستان در المپیاد‌های علمی
 • واکنش دانش‌آموزان خراسانی به حوادث چهارشنبه آخر سال؛ ترقه بازی نمی‌کنیم!
 • فراموشی رسم شیرین «چَمچَه‌زنی» و طعم «شیش‌انداز» در غبار زمان
 • سیاه چادر بافی؛ هنر اصیل عشایری
 • دانش آموزان یزدی 25 سال افتخار آفریدند
 • دانش آموزان افتخار آفرین استان یزد تجلیل شدند
 • نشست روشنگری سپاه ناحیه عشایری
 • عین مثل عیدنوروز/ پهن کردن سفره هفت سین با هدفی غیر از تحویل سال نو
 • بی‌انصافی برخی تجار سبب بعضی مشکلات اقتصادی است
 • فعالیت ۲ پایگاه مطالعاتی وِیژه دانش آموزان در تعطیلات نوروز
 • ظرفیت دانش‌آموزان نخبه در توسعه یزد به درستی استفاده نشده است
 • انتقاد آیت‌الله مکارم از بی‌انصافی تجار و کاسب‌ها
 • آیت‌الله مکارم شیرازی:بخشی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از بی‌انصافی برخی کاسب‌ها و تجار است
 • یزد| دانش آموزان برتر علمی استان یزد تجلیل شدند
 • توزیع پکیج های خورشیدی بین خانوارهای عشایری انجام شده است