هر زمان که سخن از مدارس عشایری به میان می آید ذهن‌ها به سوی مواردی همچون رعابت عدالت آموزشی برای معلم‌ها، کمبود سرانه دانش آموزی، مدارس کانکسی و ... به میان می آید.

به گزارش ایسنا، خراسان شمالی دارای پنج هزار خانوار عشایری است که تعدادی از آن ها کوچ رو و تعدادی نیز نیمه کوچ رو هستند که این تعداد خانوار عشایری دارای سه هزار و 969 دانش آموز هستند که در مدارس عشایری در حال تحصیل هستند که علاوه بر کمبود سرانه دانش آموزی و .

.. مورد دیگری برخی از دانش آموزان عشایری را رنج می دهد که یکی از این موارد کیفیت آموزش های ارائه شده از سوی معلم هاست.

برخی از معلم‌های عشایری دیر می آیند و زود می روند

زاهدی یکی از والدین دانش آموز عشایری خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه متاسفانه تعدادی از معلم‌های عشایری اهمیت چندانی به وضعیت تحصیلی دانش آموزان نمی دهند، گفت: دو فرزند دانش آموزی دارم که دخترم در پایه سوم ابتدای و پسرم در پایه دوم متوسطه اول تحصیل می کند.

وی افزود: دخترم با وجود اینکه کلاس سوم ابتدایی را می گذارند اما به سختی می تواند نام و نام خانوادگی خود را بنویسد و علاوه بر آن در روخوانی کتاب های درسی خود بسیار ضعیف است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در واقع باید پسرم هم اکنون در پایه اول متوسطه دوم تحصیل می کرد، ادامه داد: اما از آنجاییکه این دانش آموز آنقدر در تحصیل ضعیف بود به درخواست خودم، طی سه پایه رد شد تا حداقل پایه تحصیلی وی قوی تر شود.

زاهدی در پاسخ به این سوال که آیا کوچ های مکرر و کار زیاد موجب این مشکل شده است، اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که دانش آموزان عشایری با آن مواجه هستند آن است که معلم ها اهمیت و تاکید چندانی بر یادگیری دانش آموزان ندارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دخترم در یک مدرسه سیار عشایری در حال تحصیل هستند که در این مدرسه حدود 16 دانش آموز از پایه اول ابتدایی تا پایه ششم در حال تحصیل هستند اما معلم این مدرسه از ساعت یک بعد از ظهر در کلاس حاضر می شود و ساعت سه ساعت آموزشی به پایان می رسد.

این والدین عشایری گفت: یک معلم طی سه ساعت به 16 دانش آموز که در پایه های مختلف در حال تحصیل هستند چه چیزی را می خواهد آموزش دهد، آیا زمان سه ساعته کفاف آن را می دهد که به تمام پایه ها رسیدگی کند؟

وی افزود: معلم شنبه که به مدرسه نمی آید، اگر هم بیاید خیلی دیر به مدرسه می رسد و از روز سه شنبه خود را آماده می کند تا دوباره به شهر خود بازگردد که در روز چهارشنبه نیز در کلاس حاضر نیست.

زاهدی خاطرنشان کرد: عشایر جزء اقشار زحمت کش کشور هستند که همیشه در حال کار و تلاش هستند و بیسوادی یکی از عللی بوده که نتوانند مطالبه گرهای خوب باشند.

وی تاکید کرد: انسان های بیسواد همچون افرادی نابینا هستند که در بسیاری از موارد به علت بیسوادی با مشکلات مختلف مواجه می شوند و به هیچ عنوان دوست نداریم که فرزندانمان همانند افراد بیسواد در جامعه باشند.

برخی دانش آموزان تفریق ساده را یاد ندارند

یکی از معلم های عشایری که در آستانه بازنشست شدن نیز است در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در حال حاضر تعدادی از معلم های عشایری کارآیی چندانی ندارند، گفت: روخوانی تعداد زیادی از دانش آموزان عشایری ضعیف است و در رونویسی آن ها غلط های املایی زیادی وجود دارد.

وی افزود: دانش آموز پایه هفتمی دارم که هنوز 12 را نمی تواند از عدد هفت تفریق کند که این امر نشان از پایه ضعیف آن هاست.

با معلم هایی که موظفی آموزشی خود را تکمیل نکرده باشد برخورد می شود

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: 74 مدرسه ابتدایی عشایری در مناطق قشلاقی عشایر خراسان شمالی واقع در استان گلستان وجود دارد که این تعداد بین شش راهبر تقسیم شده اند و راهبرها باید امر سرکشی به این مدارس و همچنین راهنمای معلم ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: شرایط تحصیل دانش آموزان عشایری با دانش آموزان روستایی و شهری متفاوت است به عنوان مثال در مدارس شهری و روستایی والدین و یا سایر افراد به دانش آموزان در دروس مختلف کمک می کنند اما این امر در مدارس عشایری صورت نمی گیرد و تمام وظیفه آموزشی برعهده خود معلم است.

عبدی در پاسخ به این سوال که دانش آموزان طی پنج روز هفته امر آموزش را در مدارس عشایری انجام نمی دهند؟ اظهار کرد: فاصله یک مدرسه عشایری تا شهر شیروان 350 کیلومتر است و این معلم ها از روزهای پایانی هفته را به شهر خود بازمی گردند.

وی گفت: ممکن است معلمی صبح روز شنبه دیر به مدرسه برسد اما این کلاس بعد از ظهر برگزار می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: به والدین اعلام شده که اگر معلمی روز شنبه یا چهارشنبه در کلاس درس حاضر نشود، گزارش لازم را ارائه تا با معلم برخورد شود.

وی تعداد دانش آموزان عشایری خراسان شمالی را سه هزار و 969 نفر اعلام کرد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم نقش اساسی در توسعه فرهنگی دارد

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،علی مصطفوی معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت:  در آیین نکوداشت یکصد سالگی تاسیس مراکز تربیت معلم که امروز در پردیس علامه طباطبایی برگزار شد، گفت:: زیربنای همه توسعه‌ها، توسعه فرهنگی است و تا زمانی توسعه فرهنگی رخ ندهد در دیگر بخش‌ها و حوزه‌ها نیز توسعه‌ای بوجود نمی‌آید و اگر ههم رخ دهد توسعه‌ای متزلزل خواهد بود.   وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها علی الخصوص دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم در توسعه فرهنگ نقش اساسی دارند چرا که تربیت نیروی انسانی ماهر و متعهد لازمه پیشرفت و توسعه هر جامعه‌ای به شمار می‌آید.   معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، بابیان اینکه در پذیرش دانشجو معلم در تربیتمعلم‌ها و دانشگاه‌ها باید شاخص‌هایی مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت: در پذیرش دانشجو برای این دانشگاه‌ها و مراکز تربیت معلم باید از افرادی که عشق و علاقه به تدریس دارند گزینش شوند همچنین نظم و انظباط شاخص دیگری است که باید در این دانشگاه‌ها و مراکز بیش از همه رعایت و زمینه قانون مداری قرار گیرند که در اینصورت شاهد افزایش سطح علم و آگاهی در جامعه خواهیم بود.   وی در ادامه بر پژوهش محوری در این مراکز تاکید نمود و گفت:: پژوهش محوری از اولویت‌های اصلی توازن پایدار و توسعه جامعه است که باید بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد.   در ادامه این مراسم از کتاب "از دانشسرا تا دانشگاه" نوشته حسین غفاری رونمایی همچنین از پیشکسوتان این مراکز تجلیل شد.   انتهای پیام/م   برگزاری آیین نکوداشت یکصد سالگی تاسیس مراکز تربیت معلم در ارومیه

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: دانش آموزان

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۱۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معلم مدرسه منتشر می‌شود
 • سیستم گرمایشی 30 درصد مدارس عشایری کهگیلویه و بویراحمد استاندارد نیستند
 • تحصیل بیش از ۳ هزار دانش اموز در مناطق عشایری استان
 • همایش پیاده روی حلقه های صالحین سپاه ناحیه عشایری
 • ۷۵ هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند
 • برگزاری ۲۷ برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در مناطق عشایری چهارمحال و بختیاری
 • طرح نشاط اجتماعی در مناطق عشایری دشتی اجرا می شود
 • صنوبر و کوچ و زمزمه عشایری
 • اعتصاب هزاران معلم بخاطر دستمزد
 • مبارزه با تروریسم محور رایزنی ولید معلم و سفیر روسیه
 • ۱۲۶۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل روستایی و عشایری در اردبیل پرداخت شد
 • اعتصاب ۳۰ هزار معلم در «لس آنجلس»
 • رایزنی ولید معلم و سفیر روسیه درباره مبارزه با تروریسم
 • خانم معلم کلاس خصوصی شیطان بود ! / 2 پسر نوجوان به خانه اش می رفتند + عکس
 • اعتصاب ۳۲ هزار معلم در «لس‌ آنجلس» آمریکا
 • اعتصاب هزاران معلم در لس آنجلس به دلیل دستمزد پائین
 • کار عجیب‌ خانم معلم لاهیجانی+عکس
 • برخی دانش آموزان مقطع ابتدایی شاهرود معلم غیر مرتبط دارند
 • روایتی از معلم های گوشی به دست!