رکنا: 5 باند توزیع موادمخدر در طول دو هفته گذشته منهدم شدند.

به گزارش رکنا، سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، با اعلام خبر انهدام ۵ باند توزیع موادمخدر در طول دو هفته گذشته در توضیحات خود عنوان داشت : با رصد اطلاعاتی همکارانم در پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با همکاری پلیس مبارزه با مواد مخدر فرودگاه امام خمینی (ره)، محموله شیشه جاسازی شده در انواع کنسروهای خوراکی کشف شد.

وی با اشاره به اینکه کنسروهای خوراکی حاوی بسته‌های ماده مخدر شیشه به مقدار ۱۷ کیلوگرم بوده ، افزود: ۳ نفر از قاچاقچیان قصد داشتند، کنسروهای حاوی بسته های موادمخدر شیشه را از کشور خارج و به مقصد کشور اندونزی منتقل کنند.

سرهنگ بخشنده اضافه کرد: این محموله فقط برای قاچاق موادمخدر در حال توزیع بوده و به هیچ عنوان در فروشگاه‌های کشور چنین محصولات آلوده‌ای وجود ندارد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فاتب در خصوص شناسایی ۴ توزیع کننده کیک‌های آغشته به ماده مخدر گل در فضای مجازی، بیان کرد: با رصد اطلاعاتی دایره فتا پلیس مبارزه با مواد مخدر در فضای مجازی، مقدار ۲ کیلو و ۷۵۰ گرم کیک آغشته به ماده مخدر گل کشف و ۴ نفر در این رابطه دستگیر شدند.

وی در خصوص جزئیات کیک‌های آلوده به شیشه گفت: متاسفانه این افراد کیک‌های آلوده را در مهمانی‌ها‌، پارتی‌ها و تولد ها توزیع می‌کردند به طوری که در هر یک کیلوگرم از کیک‌ها مقدار ۵۰۰ گرم ماده مخدر شیشه مخلوط کرده بودند.

سرهنگ بخشنده در رابطه با انهدام باند توزیع کننده ماده مخدر هروئین گفت: با اشرافیت و رصد اطلاعاتی ۴ ماهه همکارانم، یک باند توزیع کننده هروئین در جنوب پایتخت منهدم و ۴ عضو اصلی باند دستگیر شدند.

وی افزود: در بازرسی از مخفیگاه این افراد مقدار ۲۵۰ کیلوگرم ماده مخدر هروئین کشف و دو خودرو نیز توقیف شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با اشاره به کشف ۱۷۸ کیلوگرم ماده مخدر تریاک جاساز شده در لوله پلی‌کا در باک یک اتوبوس مسافربری در ترمینال جنوب، اظهار کرد: با رصد اطلاعاتی چند ماهه همکارانم، یک باند ۵ نفره توزیع کننده موادمخدر که اقدام به انتقال و توزیع ماده مخدر تریاک از جنوب کشور به پایتخت را داشتند، شناسایی و منهدم شدند.

سرهنگ بخشنده در خصوص عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب طی دو هفته گذشته خاطرنشان کرد: با اشرافیت کامل اطلاعاتی همکارانم و کنترل محورهای مواصلاتی به پایتخت، ۴۳ قاچاقچی در غالب ۵ باند توزیع کننده موادمخدر و ۳۰۵۴ خرده فروش، معتاد فقطمتجاهر دستگیر و جمع آوری شدند، مقدار یک تن انواع موادمخدر کشف و ۱۹۸ دستگاه خودرو و موتورسیکلت توقیف شدند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس قتل فجیع در آریاشهر تهران/ لیلا و دوستش در خانه مرد تنها چه می کردند ؟ مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد فریاد های دردناک رویا 13 ساله که قرار بود عروس داماد 40 ساله شود پشت پرده فیلم کتک زدن دختر تهرانی توسط پسر سیرجانی / شهرت با بی آبرویی ! خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد ثروتمندترین مرد دنیا همسرش را طلاق داد+ عکس 15 ساله بودم که با آمدن بچه محمود به ناچار مرا عروس خودش کرد ! این مرد زنان را در شاهرود ماساژ می داد! / پلیس فاش کرد خاوری رئیس فراری بانک ملی در کانادا به قتل رسید ! عکس / 2 قلوهای نجات یافته از زایمان مادر بیمار مریوانی واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

سازمان‌های مردم نهاد حوزه مواد مخدر چهارمحال و بختیاری ۴۰ درصد افزایش یافت

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری گفت: خوشبختانه در ۲ سال گذشته سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه مواد مخدر ۴۰ درصد افزایش داشته‌اند. ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵ استانها چهارمحال و بختیاری نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، سید قدیر مرتضوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار تسنیم به برخی از سوالات در حوزه مواد مخدر پاسخ داده است که مشروح آن در زیر می‌آید.

تسنیم: چرا با وجود همه اقداماتی که انجام می‌شود، باز هم آمار در رابطه با مواد مخدر خوشایند نیست؟

مرتضوی: پرداختن به نکات مثبت و منفی باید در کنار یکدیگر باشد، نباید نوع مواجهه ما با موضوعات و تزریق اطلاعات خیلی سخت یا خیلی نرم باشد باید سیاست معقول و مشخصی داشته باشیم و نکات مثبت و منفی را در کنار یکدیگر ببینیم. سیستم مواد مخدر از ما جلوتر است هر کجا ضربه زدیم آنها دنبال مسیر جدید رفتند.

نقد صحیح و منطقی همواره راهگشا بوده است اما قیاس باید از روی آگاهی باشد نه از روی شنیده‌ها. متاسفانه اینها مواردی است که در عرصه مسائل اجتماعی با آن روبه‌رو هستیم. شنیده‌ها را نخست باید بررسی کرد و به ابعاد و زوایای آنها پی برد که به یقین و باور تبدیل شوند.

اعلام آمادگی سپاه چهارمحال و بختیاری جهت مبارزه با موادمخدرشهرکرد| ظرفیت رسانه‌ها در تغییر نگرش مردم به موادمخدر به کار گرفته شود12 خودروی حامل موادمخدر در چهارمحال و بختیاری توقیف شد

تسنیم: چرا سیستم مواد مخدر همواره از ما جلوتر است؟

مرتضوی: این خاصیت سیستم مواد مخدر است؛ همان‌گونه که خبرهای منفی جذابتر از خبرهای مثبت هستند. این طبع آدمیزاد است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.ما ادعا نمی‌کنیم که کامل هستیم و کارمان را درست انجام می‌دهیم اشکال و ایراد هم وجود دارد اما برخی از این اشکالات به جامعه برمی‌گردد. متاسفانه مردم با علم به اینکه می‌دانند این عرصه، عرصه مصیبت و بدبختی است اما همراهی و همکاری لازم را ندارند.

اساساً وجود شیطان برای گمراه و وسوسه کردن است این فلسفه خلقت است، مواد هم یکی از ابزارهای شیطان است. باید همان‌گونه که شیطان را باور داریم مواد را نیز باور و کاری کنیم که به سمت آن نرویم.

تا زمانی که مواد را باور نکنیم نمی‌توانیم به سمت آن نرویم. جامعه هنوز باور اعتیاد، حقیقت و آسیب آن را نپذیرفته است چون فکر می‌کنیم عاری از اعتیاد هستیم حتی شخصی که مواد مصرف می‌کند می‌گوید نه! من اراده کنم برمی‌گردم این در شرایطی است که او مصرف‌کننده است اما کتمان می‌کند.

تسنیم: چقدر به خلاقیت و نوآوری در عرصه مبارزه با مواد مخدر توجه شده است؟

مرتضوی: نوآوری، خلاقیت و ایده‌پردازی زاییده فکر هستند بدون شک فکری که بسته باشد هیچ خلاقیت و نوآوری نیز دارد. در پاسخ به این سوال که فکر بسته چگونه حاصل می‌شود باید گفت فکر بسته در پی انتشار افکار، نظرات منفی و نقدهای بی‌مورد ایجاد می‌شود. مادامی که این زمینه‌ها باشد خلاقیت هیچ جایگاهی ندارد.

در امر مبارزه با مواد مخدر قطعاً خلاقیت وجود داشته و دارد. آموزش توامان دانش‌آموزان، معلمان و والدین یک خلاقیت است که ارکان مختلف را برای افزایش توانمندی، کنار هم قرار می‌دهد. استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد نیز به عنوان یک خلاقیت در این مسیر معرفی می‌شود.

سیستم مواد مخدر پویا، فعال، متکی، دارای گردش مالی بالا و مسلح به علم و امکانات روز است اما همان‌گونه که گفته شد به دلیل اثرگذاری بیشتر سیستم مواد مخدر با وجود همه خلاقیت‌ها باز ما از اعتیاد عقب هستیم.

تسنیم: چقدر به آموزش کودکان و نوجوانان در ارتباط با مواد مخدر توجه شده است؟

مرتضوی: وقتی در جامعه آسیب وجود دارد باید برای افزایش آگاهی‌ها در رابطه با آن آسیب احساس نیاز کرد. آموزش‌های ما روی جوامع دانش‌آموزی، دانشجویی، محیط کار و متفرقه صورت می‌گیرد. ذکر این نکته ضروری است که قطعا آموزش در دوران کودکی و نوجوانی سبب می‌شود که در آینده ورودی به دیگر حوزه‌ها ورودی سالمی باشد.

چون افراد از محیط مدرسه وارد 3 محیط دیگر می‌شوند از پاییز امسال طرحی با عنوان توانمندسازی روانی و اجتماعی و توانمندسازی پیشگیری عملی از اعتیاد در مقاطع دبستان، متوسطه اول و دوم در سطح استان شروع شده است. این طرح مقطع دوم متوسطه را به طور 100 درصد پوشش می‌دهد اما در دیگر مقاطع پوشش کامل نیست.

آموزش مفاهیم اولیه زندگی مانند نه گفتن، حل مسئله، تاب‌آوری و کنترل خشم، مصادیق، زمینه‌ها، علل و عوامل به مظنور توانمندسازی کودکان و نوجوانان در این طرح مورد توجه قرار گرفته است تا از این طریق آنها در مواجهه با آسیب و حل آنها راه غیر را انتخاب نکنند.

تسنیم: همکاری سازمان‌های مردم نهاد در راستای مبارزه با مواد مخدر با این ستاد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مرتضوی: در راستای مبارزه با مواد مخدر ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد تقویت و بستر برای همکاری آنها فراهم شده است به گونه‌ای که ظرف مدت 2 سال گذشته شاهد رشد 40 درصدی سازمان‌های مردم نهاد فعال در عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم. همچنین در طول سال دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز به صورت منطقه‌ای برای این سازمان‌ها برگزار می‌شود.

به جرات می‌توان گفت یکی از با برنامه‌ترین نهادها در حوزه توانمندسازی، آموزش، هدایت و پشتیبانی از سازمان‌های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر است. خوشحالیم که این ظرفیت‌های اجتماعی به ما کمک می‌کنند.

تسنیم: در بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر چه اقداماتی صورت گرفته است؟

مرتضوی: در بحث اجتماعی کردن، یک بعد همان رسانه است. رسانه‌ها نباید صرفاً به مبحث مقابله بپردازند چرا که مبارزه با مواد مخدر ابعاد مختلفی دارد. در بحث مطالبه مشارکتی ما نیازمند تغییر نگاه مردم هستیم. تناسب بین جرم و کیفر را باید بدانیم، نمی‌شود با یک خلاف کوچک شخص را از همه چیز محروم کرد. باید یک خود تحلیلی برای اینکه بدانیم چقدر مطالبه می‌کنیم، انجام دهیم

انتظار داریم رسانه‌ها به ابعاد مختلف از جمله مبارزه، درمان، مسائل فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد و چگونگی استفاده از ظرفیت آنها بپردازند و در کنار این‌ها به مقابله و برخورد نیز توجه کنند.

مورد دیگر در بحث اجتماعی کردن، توسعه اقدامات پیشگیرانه در جوامع هدف است، نباید منتظر بود تا افراد برای آموزش به سمت ما بیایند بلکه ما باید به سمت آنها برویم. اگر مطالبه برخوردی است مطالبه آموزشی هم باید داشته باشیم. بحث دیگر نیز همان‌گونه که ذکر شد تقویت و بکارگیری توان و ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد است.

تسنیم: آیا تاکنون مواردی از فروش مواد مخدر در فضای مجازی در استان گزارش شده است؟

مرتضوی: با رصدی که پلیس فتا دارد این موضوع را دنبال می‌کنیم و تاکنون نیز گزارشی در این رابطه نداشته‌ایم. اما مطلق این مسئله را نفی نمی‌کنیم ممکن است وجود داشته باشد و ما اطلاع نداشته باشیم، بر این اساس از مردم خواهش می‌کنیم با توجه به نوپدید بودن این موضوع اگر موردی را مشاهده کردند قبل از اینکه کار از کار بگذرد حتما به ما اطلاع دهند تا به مسئله ورود پیدا کنیم.

تسنیم: وضعیت اعتیاد در روستاهای استان چگونه است؟

مرتضوی: یک مقدار تشدید شرایط اقتصادی توام با بحث بیکاری -اگرچه بنده اینها را علت اصلی نمی‌دانم بلکه علت اصلی فهم غلط است- سبب شده است که در برخی از روستاها وضعیت خوبی نداشته باشیم. در این راستا خانه‌های ورزش روستایی در سطح استان اقدامی جهادی توسط ورزش و جوانان بود به گونه‌ای که سال گذشته 100 خانه احداث شد و امسال نیز 200 خانه ورزش در روستاهای فاقد امکانات ورزشی و تفریحی برای تفریح، سرگرمی و کاهش انگیزه مصرف مواد مخدر در حال احداث است تا بهانه نبود تفریح، نشاط و سرگرمی برداشته شود. هر قدر مصادیق بهانه را کم کنیم به این سمت می‌رویم که انگیزه برای مصرف مواد مخدر را کم نماییم.

تسنیم: چه اقداماتی برای اشتغال بهبودیافتگان مواد مخدر در استان انجام شده است؟

مرتضوی: فردی که مصرف‌کننده است به لحاظ جسمی، روحی و روانی آسیب‌دیده است. در بدو امر باید این آسیب را برای توانمند و آماده شدن فرد کم کنیم چرا که طبیعتا در یک دوره یک ماهه درمان نمی‌توان گفت فرد بهبود یافته و آماده بازگشت به کار است.

مسئله دیگر این است که همه افراد گرفتار اعتیاد بیکار نبوده‌اند خیلی‌ها حرفه و کار داشته‌اند که این افراد پس از بهبودی و درمان به کار خود برمی‌گردند. تسهیلاتی نیز برای اشتغال بهبودیافتگان در نظر گرفته شده است. اینکه فکر شود این افراد ضامن نمی‌خواهند درست نیست چون ضمانت انگیزه برای رفتن به سمت هدف ایجاد می‌کند. چه تضمینی وجود دارد که اگر فرد ضمانت نشود در مسیر درست حرکت کند، فرد باید برای برگرداندن آبروی از دست رفته خود تلاش کند این به جامعه برنمی‌گردد.

ضمانت برای این است که فرد به سمت درست برود برخی فکر می‌کنند ضمانت سد راه است اما اصلا چنین نیست ضمانت چارچوبی برای حرکت فرد در مسیر صحیح است. همانطور که افراد عادی نیاز به ضامن دارند بهبودیافتگان نیز افرادی عادی هستند که باید ضمانت شوند؛ همین رفتن و تلاش کردن برای بازگرداندن آبرو به معنی برگشتن به جامعه است.

کارگاه‌هایی نیز که بهبود یافتگان را بکار گیرند تا 50 درصد حق بیمه کارفرما توسط ما پرداخت می‌شود از طرف دیگر به ازای هر فرد بهبودیافته‌ای که بکار گرفته شود 10 میلیون تومان وام با بهره بسیار پایین به سرپرست کارگاه می‌دهیم.

در 6 ماه نخست امسال زمینه ایجاد اشتغال برای 92 نفر از بهبودیافتگان با معرفی آنها به بانک‌های عامل و صندوق کارآفرینی امید فراهم شده است.

تسنیم: آیا کمپ ترک اعتیاد بانوان در استان فعال است؟ وضعیت اعتیاد در جامعه دانش‌آموزی استان چگونه است؟

مرتضوی: بله. این کمپ یک نیاز بود اما نباید فکر کرد که آمار مصرف‌کنندگان بالا است، اینگونه نیست البته کتمان نمی‌کنیم که در استان خانم‌ها به مواد مخدر گرایش ندارند، اما خوشبختانه آمار پایین است. این کمپ مامن و پناهگاهی است که اگر کسی به این عارضه مبتلا شد بتواند در محیطی مناسب برای بهبود اقدام کند.

بنده آمار استانی ندارم اما در شیوع شناسی‌ها وقتی بررسی می‌شود آمار مصرف قلیان، سیگار، داروهای بدون تجویز پزشک، الکل و مواد مخدر بررسی می‌شود. وقتی می‌گوییم نرخ شیوع در جوامع دانش‌آموزی یک درصد است سریع نباید به مواد مخدر فکر کرد بلکه همه این موارد در محاسبه نرخ شیوع دخیل بوده‌اند.

معمولاً در رده‌های آخر مقطع متوسطه دوم قدری آسیب بیشتر است ولی در سایر دوره‌ها چنین نیست ضمن اینکه متاسفانه در هنرستان‌ها در مقایسه با دبیرستان‌ها آمار بیشتر است.

انتهای پیام/ ت

R41350/P/S6,54/CT2

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: پلیس مواد مخدر قاچاق قاچاقچی معتاد پایتخت باند تصاویر دستگیر توزیع موادمخدر عکس فیلم دختر قتل مرد عجیب پلیس جوان زن سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۲۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستگیری 3 قاچاقچی مواد مخدر با 47 کیلو گرم تریاک
 • کشف ۵۸۰ تُن موادمخدر در سال ۹۷/ تردد قاچاقچیان در مرز‌های زمینی و دریایی به دقت رصد می‌شود
 • کشف ۵۸۰ تُن موادمخدر در سال ۹۷
 • کشف ۵۸۰ تُن موادمخدر در سال ۹۷/ افزایش تردد قاچاقچیان در دریا
 • ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان است
 • ضرورت همبستگی جهانی با ایران در مسیر مبارزه با مواد مخدر
 • ‌فروش مواد مخدر در زندان یزد قدیمی است؛ ماموران زندان ‌هیچ نقشی در باند مواد مخدر نداشتند
 • آسیب‌های اجتماعی ناشی از بی توجهی به معضلات موادمخدر است
 • مواد مخدر چه بلایی بر سر مغز نوجوانان می‎آورد؟
 • توزیع امکانات مبارزه با مواد مخدر در استان بوشهر متوازن نیست
 • خطرات موادمخدر همه لایه های جامعه را هدف قرار داده است
 • ۳۲۵ معتاد متجاهر و ۲۴ توزیع‌کننده مواد مخدر در مشهد دستگیر شدند
 • پیشگیری اولویت نخست شورای مبارزه با مواد مخدر استان لرستان است
 • ۹۰ درصد کشفیات مواد مخدر لرستان «تریاک» است
 • مصرف گل بین دانش آموزان بیشتر شده است/ زمان دسترسی به مواد مخدر ۳۰ دقیقه
 • معاون دادستان کشور: برای مبارزه با مواد مخدر باید منابع مالی قاچاقچیان را قطع کنیم
 • برای مبارزه با مواد مخدر باید منابع مالی قاچاقچیان را قطع کنیم
 • مبارزه با مواد مخدر نباید فقط با نگاه اداری باشد
 • مبارزه با مواد مخدر نباید صرفا به وظایف اداری محدود شود