خبرگزاری میزان- سی و نهمین نشست "شنبه‌های انقلاب" به تشریح دستاورد‌های چهل ساله صداوسیما پرداخت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، سی و نهمین نشست "شنبه‌های انقلاب" به تشریح دستاورد‌های چهل ساله صداوسیما پرداخت. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در این نشست، گفت: قبل از انقلاب زیرساختی وجود نداشت که تا دهه سوم انقلاب این زیرساخت‌ها را توسعه دادیم؛ و در دهه چهارم به نسل بعدی در فناوری رسانه رسیدیم.

با وجود تحریم‌ها در تولید تجهیزات فنی به خودکفایی رسیده ایم و کیفی‌ترین محصولات فنی با قابلیت صادرات را تولید می‌کنیم. دستاورد‌های اصلی رسانه ملی خوداتکایی اساسی و اشتغالزایی گسترده و توسعه جهشی است تا جائیکه تمام تجهیزات در حال حاضر در داخل تولید می‌شود. در حالیکه پیش از این در سال‌های ۷۴ و ۷۵، دکل‌ها هم از کانادا وارد می‌شد.

وی افزود: ما پخش دو شبکه تلویزیونی را داشتیم که یک شبکه فقط در تهران بوده و شبکه دیگر سراسری بوده است و نوع پوشش کمتر از ۵۰ درصد بوده و اف. ام هم که مورد توجه قرار نمی‌گرفت. تا سال ۵۷ هرگونه طراحی اولیه، خرید و بهره برداری توسط کارشناسان خارجی انجام می‌شد.

معاون توسعه و فناوری صداوسیما خاطرنشان کرد: در دهه چهارم رشد و توسعه در بحث دیجیتال و اف. ام هم انجامیده است. ما قبل از انقلاب تنها دو شبکه تلویزیونی داشتیم و اصلا شبکه استانی نداشتیم که طی این چهل سال، ۳۳ شبکه استانی راه اندازی شد.

وی به تعداد ایستگاه‌های فرستنده اف. ام اشاره کرد و گفت: تعداد ایستگاه‌های اف. ام در دهه حاضر به ۶ هزار ایستگاه رسیده است. امروز به پوشش ۹۵ درصد در کشور رسیده ایم؛ در دورترین روستا‌های کشور می‌توانند از صداوسیما بهره ببرند.

علیدادی با اشاره به پوشش رادیویی ایران، گفت: پوشش رادیویی ایران به ۹۸ درصد در کشور رسیده و حدود ۵۰۰ درصد رشد داشته ایم. پیش از انقلاب شبکه رادیویی استانی وجود نداشت و الان علاوه بر وجود شبکه‌های رادیویی استانی به موج‌های جاده‌ای رسیده ایم.

وی با بیان اینکه تا دو سال آینده به هوشمندسازی کامل دست پیدا می‌کنیم، ادامه داد: امروز مانتورینگ‌های ما از چهار نقطه به ۱۷ نقطه رسیده است. تا دو سال آینده هم به هوشمندسازی کامل می‌رسیم که نیازی به اطلاع مخاطب نباشد و شبکه متوجه قطعی سیگنال هایش می‌شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: در دهه سوم انقلاب توانستند ۱۶۵ شبکه رادیویی به صورت ماهواره‌ای پوشش می‌دهند که تجهیزات آن کاملا داخلی است. ۲۸۰ شبکه تلویزیونی هم به صورت ماهواره‌ای پوشش می‌دهند. یک مجموعه‌ای ایران ست مشترک با عرب ست فعالیت می‌کند که ۱۳۷ شبکه تلویزیونی و ۱۴۷ شبکه رادیویی دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی سیگنال رسانی زمینی، تصریح کرد: سیگنال رسانی زمینی بعد از انقلاب در دهه سوم و چهارم دو سه نسل این کار را جلو بردند و برای اولین بار در انتخابات ۹۰ یک خلاقیت و نوآوری انجام دادیم که به رسانه‌های معاند بفهمانیم تلقی اشتباهی از انقلاب ما دارند و از طرفی اعتماد مردم هم از بین نرود. آن‌ها می‌گفتند پخش زنده نداریم و برای اثبات این دروغ بزرگ، ۳۳ تصویر در یک قاب قرار گرفت و تمام شبکه‌های معاند را غافلگیر کرد که این برای اولین بار قدرت توسعه سیگنال رسانی زمینی را به رخ کشید.

وی افزود: تمامی شبکه‌های استانی به صورت ملی پخش می‌کند، چون دسترسی زمینی و ماهواره‌ای نامحدود دارد. استفاده از زیرساخت‌های نوین پخش مثل نیوزروم و اتوماسیون‌ها که در داخل و خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد رادیو ۳ رادیو ملی قبل انقلاب بوده و الان به ۱۶ شبکه رادیویی رسیده و در تلویزیون ۲ شبکه داشتیم و امروز به ۲۰ شبکه تلویزیونی رسیدیم.

عبدالکریم خیامی مدیر طرح و برنامه و ارزیابی سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه برخی کارشناسان کارکرد تلویزیون را صرفا سرگرم کننده می‌دانند، گفت: تهاجم رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران در جهان بی‌نظیر است و اکنون ۱۳۷ شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان علیه نظام فعالیت می‌کنند که ۴۴ شبکه آن فقط فیلم و سریال می‌سازند تا مرجعیت صداوسیمای کشورمان را بگیرند.

وی افزود: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران کماکان توانسته مرجعیت خود را در داخل حفظ کند در حالی که زمانی هفته‌ای یک سریال پخش می‌شد، امروز در روز چند سریال از سیما پخش می‌شود و دو شبکه به طور تخصصی سریال پخش می‌کنند. به لحاظ محتوایی بی انصافی است که تفاوت محتوایی سریال‌های پیش از انقلاب با پس از انقلاب را ندید، به ویژه در حوزه خانواده؛ در حوزه‌های اختصاصی هم چندین شبکه که مخاطب خاصی دارند، فعالند.

خیامی خاطرنشان کرد: شبکه کودک با ۹۰ درصد مخاطب فاصله چند برابری با دیگر شبکه‌ها دارد، اما به آن اکتفا نشد و شبکه امید هم برای نوجوانان راه اندازی شد. شبکه سه هم که شبکه جوانان است. یعنی مهمترین اقشار جامعه به لحاظ سنی برنامه‌های خاص خود را دارند.

دکتر طلوعی مدیر مرکز افکار سنجی در ادامه گفت: مخاطبان ما امروز وضعیت صعودی دارند. تمام دستاورد‌های صداوسیما از برکت‌های انقلاب اسو وبا بیش از انقلاب قابل قیاس نیست.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

۳۲ برنامه فاخر به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب تولید می‌شود/ پخش مستند قصه پدر و تاجرزاده انقلابی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین گفت: علاوه بر این تولیدات رادیو قزوین در برنامه‌های روزانه خود نیز به تناسب موضوع برنامه، فرا رسیدن چهل سالگی انقلاب را برای شنوندگان تبیین می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید انبارلویی در گفت‌وگو با  صبح قزوین درباره برنامه‌های صدا و سیمای مرکز قزوین در چهل سالگی انقلاب اظهار کرد: این مرکز با تولید و پخش برنامه‌های متنوع رادیویی و تلویزیونی به استقبال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌رود.


وی افزود: در معاونت سیما برنامه «چهلستون» با هدف بررسی فراز و فرودهای چهل سال انقلاب در قزوین و مصاحبه با چهره‌های مطرح استان در جریان شکل گیری انقلاب از شبکه قزوین در حال پخش است.

این مسئول بیان کرد: برنامه «روزی روزگاری قزوین» هم با نگاهی تحلیلی به رویدادهای قزوین در دوره‌های مختلف تاریخی با رویکرد معرفی چهره‌های انقلابی استان از سیمای مرکز قزوین پخش می‌شود.

وی اذعان کرد: مسابقه تلویزیونی «چلچراغ» بصورت تلفنی هرروز در ایام دهه فجر، برنامه «ایران 41» با موضوع بررسی عملکرد و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در استان قزوین از منظر سیاسی، اقتصادی، همچنین برنامه‌های «گوهر تابان» با موضوع انعکاس جشن پیروزی انقلاب در مناطق مختلف استان، «چهار در چهل» زندگی نامه چهل مبارز سیاسی استان قزوبن، «فجر اقتصادی» بیان عملکرد و دستاوردهای دستگاه و سازمان‌های استان به مناسبت نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از شبکه قزوین پخش می‌شود. 

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین ابراز کرد: بخشی از زمان برنامه‌های روزانه شبکه قزوین نیز تا 22بهمن سال جاری به موضوع چهل سالگی انقلاب اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: پخش مستندهای فاخر مرکز به همین مناسبت همچون «قصه پدر و تاجرزاده انقلابی» زندگینامه آیت الله باریک بین و معرفی ایشان به عنوان شخصیت تاثیرگذار در مراحل حساس انقلاب، مستند زندگینامه «مهندس نصری و مهندس نبوی» از مبارزان قبل از انقلاب استان قزوین، پخش مستند «سبزه میدان» با موضوع تاریخچه و حوادث مهم دوران انقلاب در این میدان، مستند «تویی را که نمی‌شناختم» زندگی و مبارزات شهید قدرت الله چگینی با رژیم شاهنشاهی، مستند «طبیب عشق» معرفی شخصیت دکتر عزیزی از مفاخر استان در رشته پزشکی، مستند «2414» زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی به ویژه در دوران اسارت از صدا و سیمای مرکز قزوین پخش می‌شود.

انبارلویی گفت: تولید یک «ویدئو گرافیک» با موضوع تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان قزوین در 13قسمت دو دقیقه ای و تولید 10کلیپ پنج دقیقه ای با همین موضوع در دستور کار رسانه استانی قرار دارد که این تولیدات به مرور تا 22بهمن از شبکه قزوین پخش خواهد شد. 

وی عنوان کرد: رادیو قزوین هم با تولید 61 قسمت مستند رادیویی به استقبال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رفته است.

تولید و پخش دو قطعه موسیقی
این مسئول اضافه کرد: این مستندها در سه بخش تولید شده که شامل مستند «تاهمیشه ماندگار» در 40 قسمت با موضوع معرفی چهره ها و رجال انقلابی استان؛ مستند «فریاد سرخ» در 7 قسمت با موضوع تبیین نقش اقشار و گروه‌های فرهنگی ـ اجتماعی استان در پیروزی انقلاب و مستند «منادیان آزادی» در 14 قسمت با موضوع معرفی شهدای انقلاب اسلامی در استان است و تا بهمن ماه روی آنتن رادیو می‌رود.

وی افزود: نمایش رادیویی «فرزند بهشت» هم در 3 فصل با موضوع معرفی گوشه‌هایی از زندگانی آیت الله سیدحسن موسوی شالی و نقش مبارزاتی ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی و «آن دو روز سخت» که در 3 قسمت به بیان مبارزات مردم قزوین در ششم و هفتم دیماه 57 می‌پردازد از صدای مرکز قزوین در حال پخش است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین اذعان کرد: علاوه بر این تولیدات رادیو قزوین در برنامه‌های روزانه خود نیز به تناسب موضوع برنامه، فرا رسیدن چهل سالگی انقلاب را برای شنوندگان تبیین می‌کند. 

وی گفت: اجرای برنامه در مدارس استان با شرکت دانش آموزان و پخش از رادیو از 12 تا 21 بهمن، ویژه برنامه «صدای انقلاب» از 5 بهمن تا 22 بهمن با بخش‌هایی همچون سرودهای انقلابی و گفتگو با هنرمندان و شعرای استان بخشی از برنامه‌های رادیو قزوین در ایام الله دهه فجر خواهد بود. 

انبارلویی بیان کرد: خبر مرکز قزوین به همین مناسبت با تولید گزارش از وقایع انقلاب از محل لوکیشن‌های روزهای انقلاب، گزارش از مبارزان قبل از انقلاب، دستاوردهای دانش بنیان، پیشرفت‌های علمی در استان، پوشش برنامه‌های دهه فجر، پخش گفتگوی ویژه خبری با موضوع دستاوردهای انقلاب با حضور مسئولان استان و تریبون آزاد برای بیان دستاوردهای انقلاب از زبان مردم به این مهم می‌پردازد.

وی در پایان ابراز کرد: واحد موسیقی و سرود صدا و سیمای مرکز قزوین هم دو قطعه موسیقی به نام" مرز پر گهر" و " اعجاز باغ " را به مناسبت چهلمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی در دست ساخت دارد.
انتهای پیام/

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: شنبه های انقلاب اخبار سینما اخبار تلویزیون نشست انقلاب

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۳۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استفاده از ظرفیت صداوسیما در انعکاس فعالیت‌های سازمان سیما و منظر
 • جدول پخش برنامه‌های صدا و سیما مهاباد چهارشنبه ۲۶ دی ماه
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| دفترچه خاطرات برنامه چهل‌سالگی شبکه امید/جاده‌جنگ در رادیو، نمایش شد
 • مهاجری: صدا و سیما بدجوری رو به قهقراست
 • ​ انقلاب، صداوسیما را به کجا رساند؟
 • فرمانده نیروی زمینی ارتش: به مرز خودکفایی رسیده ایم
 • وقتی رسانه به تب شهرت دامن می‌زند/تلویزیون یا بنگاه استعدادیابی!
 • انتقاد تند مهاجری از صدا و سیما/ به وضعیتی افتاده که قابل اعتماد هیچ‌کدام از جریان‌های سیاسی کشور نیست
 • چهل‌سال با جام‌جم| انقلاب، صداوسیما را به کجا رساند؟
 • انتصاب دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب جشنواره جام جم
 • تلویزیون یا بنگاه استعدادیابی/ وقتی رسانه به تب شهرت دامن می‌زند
 • انتصاب جدید در جشنواره تلویزیونی «جام جم»
 • انتصاب دبیر کمیسیون برنامه‌های چهل سالگی انقلاب جشنواره «جام جم»
 • جدول پخش برنامه‌های صدا و سیما مهاباد سه شنبه ۲۵ دی ماه
 • جدول پخش برنامه‌های رادیویی صداوسیمای مرکز زنجان
 • آیا خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی و دامی امکان‌پذیر است؟ / هزینه ۱۴ میلیارد دلاری برای واردات مواد غذایی
 • ضرورت همکاری و تعامل فرهنگ و ارشاد و صدا و سیما/ رونق فرهنگی با ایجاد شهرک سینمایی
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| سه در چهار از فردا شب به آی‌فیلم می‌رسد/انتصاب جدید در صداوسیما
 • صدا و سیما و رسانه ها نقش مهمی در توسعه ورزش استان دارند