خبرگزاری میزان- سی و نهمین نشست "شنبه‌های انقلاب" به تشریح دستاورد‌های چهل ساله صداوسیما پرداخت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، سی و نهمین نشست "شنبه‌های انقلاب" به تشریح دستاورد‌های چهل ساله صداوسیما پرداخت. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در این نشست، گفت: قبل از انقلاب زیرساختی وجود نداشت که تا دهه سوم انقلاب این زیرساخت‌ها را توسعه دادیم؛ و در دهه چهارم به نسل بعدی در فناوری رسانه رسیدیم. با وجود تحریم‌ها در تولید تجهیزات فنی به خودکفایی رسیده ایم و کیفی‌ترین محصولات فنی با قابلیت صادرات را تولید می‌کنیم. دستاورد‌های اصلی رسانه ملی خوداتکایی اساسی و اشتغالزایی گسترده و توسعه جهشی است تا جائیکه تمام تجهیزات در حال حاضر در داخل تولید می‌شود. در حالیکه پیش از این در سال‌های ۷۴ و ۷۵، دکل‌ها هم از کانادا وارد می‌شد.

وی افزود: ما پخش دو شبکه تلویزیونی را داشتیم که یک شبکه فقط در تهران بوده و شبکه دیگر سراسری بوده است و نوع پوشش کمتر از ۵۰ درصد بوده و اف. ام هم که مورد توجه قرار نمی‌گرفت. تا سال ۵۷ هرگونه طراحی اولیه، خرید و بهره برداری توسط کارشناسان خارجی انجام می‌شد.

معاون توسعه و فناوری صداوسیما خاطرنشان کرد: در دهه چهارم رشد و توسعه در بحث دیجیتال و اف. ام هم انجامیده است. ما قبل از انقلاب تنها دو شبکه تلویزیونی داشتیم و اصلا شبکه استانی نداشتیم که طی این چهل سال، ۳۳ شبکه استانی راه اندازی شد.

وی به تعداد ایستگاه‌های فرستنده اف. ام اشاره کرد و گفت: تعداد ایستگاه‌های اف. ام در دهه حاضر به ۶ هزار ایستگاه رسیده است. امروز به پوشش ۹۵ درصد در کشور رسیده ایم؛ در دورترین روستا‌های کشور می‌توانند از صداوسیما بهره ببرند.

علیدادی با اشاره به پوشش رادیویی ایران، گفت: پوشش رادیویی ایران به ۹۸ درصد در کشور رسیده و حدود ۵۰۰ درصد رشد داشته ایم. پیش از انقلاب شبکه رادیویی استانی وجود نداشت و الان علاوه بر وجود شبکه‌های رادیویی استانی به موج‌های جاده‌ای رسیده ایم.

وی با بیان اینکه تا دو سال آینده به هوشمندسازی کامل دست پیدا می‌کنیم، ادامه داد: امروز مانتورینگ‌های ما از چهار نقطه به ۱۷ نقطه رسیده است. تا دو سال آینده هم به هوشمندسازی کامل می‌رسیم که نیازی به اطلاع مخاطب نباشد و شبکه متوجه قطعی سیگنال هایش می‌شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: در دهه سوم انقلاب توانستند ۱۶۵ شبکه رادیویی به صورت ماهواره‌ای پوشش می‌دهند که تجهیزات آن کاملا داخلی است. ۲۸۰ شبکه تلویزیونی هم به صورت ماهواره‌ای پوشش می‌دهند. یک مجموعه‌ای ایران ست مشترک با عرب ست فعالیت می‌کند که ۱۳۷ شبکه تلویزیونی و ۱۴۷ شبکه رادیویی دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی سیگنال رسانی زمینی، تصریح کرد: سیگنال رسانی زمینی بعد از انقلاب در دهه سوم و چهارم دو سه نسل این کار را جلو بردند و برای اولین بار در انتخابات ۹۰ یک خلاقیت و نوآوری انجام دادیم که به رسانه‌های معاند بفهمانیم تلقی اشتباهی از انقلاب ما دارند و از طرفی اعتماد مردم هم از بین نرود. آن‌ها می‌گفتند پخش زنده نداریم و برای اثبات این دروغ بزرگ، ۳۳ تصویر در یک قاب قرار گرفت و تمام شبکه‌های معاند را غافلگیر کرد که این برای اولین بار قدرت توسعه سیگنال رسانی زمینی را به رخ کشید.

وی افزود: تمامی شبکه‌های استانی به صورت ملی پخش می‌کند، چون دسترسی زمینی و ماهواره‌ای نامحدود دارد. استفاده از زیرساخت‌های نوین پخش مثل نیوزروم و اتوماسیون‌ها که در داخل و خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد رادیو ۳ رادیو ملی قبل انقلاب بوده و الان به ۱۶ شبکه رادیویی رسیده و در تلویزیون ۲ شبکه داشتیم و امروز به ۲۰ شبکه تلویزیونی رسیدیم.

عبدالکریم خیامی مدیر طرح و برنامه و ارزیابی سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه برخی کارشناسان کارکرد تلویزیون را صرفا سرگرم کننده می‌دانند، گفت: تهاجم رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران در جهان بی‌نظیر است و اکنون ۱۳۷ شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان علیه نظام فعالیت می‌کنند که ۴۴ شبکه آن فقط فیلم و سریال می‌سازند تا مرجعیت صداوسیمای کشورمان را بگیرند.

وی افزود: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران کماکان توانسته مرجعیت خود را در داخل حفظ کند در حالی که زمانی هفته‌ای یک سریال پخش می‌شد، امروز در روز چند سریال از سیما پخش می‌شود و دو شبکه به طور تخصصی سریال پخش می‌کنند. به لحاظ محتوایی بی انصافی است که تفاوت محتوایی سریال‌های پیش از انقلاب با پس از انقلاب را ندید، به ویژه در حوزه خانواده؛ در حوزه‌های اختصاصی هم چندین شبکه که مخاطب خاصی دارند، فعالند.

خیامی خاطرنشان کرد: شبکه کودک با ۹۰ درصد مخاطب فاصله چند برابری با دیگر شبکه‌ها دارد، اما به آن اکتفا نشد و شبکه امید هم برای نوجوانان راه اندازی شد. شبکه سه هم که شبکه جوانان است. یعنی مهمترین اقشار جامعه به لحاظ سنی برنامه‌های خاص خود را دارند.

دکتر طلوعی مدیر مرکز افکار سنجی در ادامه گفت: مخاطبان ما امروز وضعیت صعودی دارند. تمام دستاورد‌های صداوسیما از برکت‌های انقلاب اسو وبا بیش از انقلاب قابل قیاس نیست.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

پخش مستقیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب از صدا و سیمای خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: پخش مستقیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی و پوشش آن از طریق شبکه های مختلف سراسری از مهمترین برنامه های این سازمان در آغاز سال جدید است.

محسن نصرپور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در برنامه های نوروزی صدا و سیمای خراسان رضوی به سفر رهبر معظم انقلاب توجه ویژه شده و مستندهای خبری از سخنرانی های پیشین معظم له در مشهد تهیه شده و در حال پخش است.
وی اظهار داشت: برای ایام نوروز 846 برنامه توسط صدا و سیمای خراسان رضوی به مدت 30 هزار و 400 دقیقه در حوزه های تلویزیون، رادیو، خبر، فضای مجازی، رادیو زیارت و رادیوهای برون مرزی تهیه شده است.
وی گفت: در این ایام 141 برنامه تلویزیونی، 147 برنامه رادیویی، 161 برنامه رادیو زیارت و 121 برنامه رادیوهای برون مرزی پخش خواهد شد.
نصرپور افزود: در این مدت 60 برنامه در بخش خبری، 58 گزارش خبری، 216 اثر در حوزه فضای مجازی تهیه و پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: برنامه های ویژه تحویل سال، زائران بهار، بهار فیروزه ای، سفر بخیر، صد سال به این سالها، مسابقه هفت سین، حال من را خوب کن، صدای زائر و شب های نوروز از جمله عناوین برنامه های صدا و سیمای استان در این ایام است.
وی گفت: طبق نظر سنجی انجام شده میزان بیننده برنامه های سیما در این استان 65 درصد با رضایت 68 درصدی می باشد.
نصرپور افزود: میزان شنونده در رادیو خراسان رضوی نیز 25 درصد با رضایت 71 درصدی گزارش شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون بالاترین تعداد تولید موسیقی در کشور متعلق به صدای و سیمای خراسان رضوی است
و در سال جاری 70 موسیقی در این استان تولید شده است.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی اظهار داشت: هم اکنون 97 درصد جمعیت این استان زیرپوشش ایستگاه های دیجیتال می باشد و طبق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 98 این میزان به 99 درصد افزایش خواهد یافت.
وی گفت: در تیر ماه سال جاری 100 ایستگاه دیجیتال به ویژه در مناطق محروم و مرزی راه اندازی شده و در اردیبهشت ماه سال جدید نیز 40 ایستگاه جدید به بهره برداری خواهد رسید.
3027 / 6053

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: شنبه های انقلاب اخبار سینما اخبار تلویزیون نشست انقلاب

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۸۳۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صدا و سیما رسما اعلام کرد/ جدایی قطعی عادل فردوسی‌پور از 90
 • عقب‌گرد رسانه ملی در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی/ صداوسیما را مدیران صداوسیما اداره نمی‌کنند!
 • رئیس سازمان صدا و سیما: فردوسی پور در شبکه سه می ماند+ فیلم
 • ویژه‌ برنامه‌های رادیویی که به لحظه تحویل سال می‌رسند
 • بیش از ۱۱ هزار دقیقه ویژه برنامه نوروزی از صدا و سیمای کرمان پخش می‌شود
 • رئیس صدا و سیما: فردوسی‌پور در تلویزیون می‌ماند
 • چرا صداوسیما با حضور ظریف درخندوانه مخالفت کرد؟
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| دارابی: ۶ هزار ساعت برنامه برای حمایت از کالای ایرانی تولید شد/ پیشنهاد جایزه ویژه نگهبانی از زبان فارسی به جشنواره رادیو
 • پخش 16 هزار دقیقه برنامه تلویزیونی در صدا و سیمای ایلام در ایام نوروز
 • پخش بیش از 16 هزار دقیقه برنامه تلویزیونی در صدا و سیمای مرکز ایلام در ایام نوروز
 • از فروش بليت الکترونيکي اماکن تاريخي- فرهنگي تا پخش بيش از 18 هزار و 500 دقيقه برنامه در صدا و سيما
 • توضیح آذری‌جهرمی درباره دست‌کاری در نظرسنجی سیما
 • انتقاد شدید آذری‌جهرمی از صداوسیما
 • تشکیل کمیته رسانه ای در دفتر نمایندگی ولی فقیه
 • انتقاد صریح آذری‌جهرمی از صداوسیما
 • صداوسیما بزرگترین مانع در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات است
 • اعلام برنامه‌های نوروزی صدا و سیما مرکز مازندران
 • ویژه‌برنامه «راهیان نور» از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود
 • جزئیات برنامه های نوروزی شبکه 3 سیما/ ساعت پخش