به گزارش فارس، قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه علیه برنامه موشکی ایران واکنش نشان داد و از پاریس به دلیل اتخاذ چنین موضعی تشکر کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه) از ایران خواسته بود که هرچه سریع‌تر تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را متوقف کند.

«اگنس ون‌درمول» با ادعای اینکه برنامه موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل همخوانی ندارد، افزود: «از ایران می‌خواهیم که فوراً تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که می‌توانند سلاح هسته‌ای حمل کنند متوقف نماید؛ که این شامل آزمایش‌های فناوری موشکی بالستیک نیز می‌شود.»

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی کشورمان گفت: انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند. 

قاسمی افزود: برخلاف ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی ایران با اهداف غیرمتعارف پایه گذاری شده است و نه آنچه به عنوان حق طبیعی ایران برای تقویت توانمندی‌های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است.

ساعاتی بعد از اظهارنظر ضد ایرانی سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر از اظهارات این مقام فرانسوی و موضع فرانسه تشکر کرد.

«رابرت پالادینو» در توئیتر خود نوشت: «از بیانیه قدرتمند فرانسه فرانسه درباره برنامه موشک بالستیک رژیم ایران سپاسگزاریم. فناوری ارسال (ماهواره) به فضا همان فناوری موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است و (برنامه فضایی ایران) در مخالفت آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. جهان در حال به رسمیت شناختن همه دامنه تهدیدات ایران است».

پیش از این هم وزیر خارجه آمریکا با طرح ادعاهایی علیه برنامه فضایی و موشکی ایران مدعی شد که پرتاب ماهواره‌بر به فضا «نقض» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

اظهارات آمریکایی‌ها درباره «نقض» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط برنامه موشکی ایران در حالی صورت گرفته که این قطعنامه صرفا از ایران «درخواست» کرده که موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند را آزمایش‌ نکند.

مقام‌های ایران بارها ضمن رد مواضع آمریکایی‌ها علیه برنامه موشکی این کشور گفته‌اند که موشک‌های بالستیک ایران اهداف دفاعی و بازدارنده دارند و برای حمل کلاهک اتمی طراحی نشده‌اند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، در توییتر نوشت: « در حالی که آمریکا خود، قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کند و حتی به تهدید دیگرانی می‌پردازد که نمی‌خواهند با اجرای تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده این قطعنامه را نقض کنند، حالا به غلط ایران را به نقض دقیقا همان قطعنامه متهم می‌کند».

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سالگرد قبول قطعنامه؛ شباهت‌ها و مهم ترین تفاوت با برجام

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 27 تیر ماه سالروز پذیرش قطعنامۀ 598 شورای امنیت سازمان ملل و پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق در سال 1367 خورشیدی است.   چند روز قبل – 24 تیر- نیز چهارمین سالروز توافق هسته‌ای در وین یا «برجام»- برنامۀ جامع اقدام مشترک بود.

در تاریخ 40 سالۀ جمهوری اسلامی ایران سه نرمش مهم دیپلماتیک در عرصۀ سیاست خارجی رخ داده است.

اولی در سال 1359 و در الجزایر و بر سر آزادی گروگان های آمریکایی که به بحرانی 444 روزه خاتمه داد. دومی در سال 1367 و با قبول قطعنامه و سومی هم در سال 1394 و با توافق هسته ای در وین که به «برجام» شهرت یافت.

اینها نکات تازه ای نیست و هزار بار گفته و نوشته شده پس این نوشتار در پی بیان چه موضوع تازه ای است؟
«قطعنامه» و «برجام» در برخی نکات مشترک‌اند ولی یک تفاوت بزرگ و شگفت‌آور دارند و انگیزۀ این نوشته هم اشاره به همین است.

اشتراک اول در همان انعطاف است. پذیرش قطعنامه و آتش بس در حالی رخ داد که شعار رسمی از « جنگ، جنگ تا پیروزی» به «جنگ، جنگ تا رفع فتنه در جهان» ارتقا یافته بود و دو روز قبل از قبول قطعنامه حاج محمود مرتضایی فر در نماز جمعه تهران دربارۀ ضرورت ادامۀ جنگ، شعار می داد.روزنامۀ کیهان نیز با تیتر قرمز به تندی به نهضت آزادی ایران تاخت که چرا خواستار قبول قطعنامۀ 598 است. در برجام هم از غنی سازی 20 درصدی به غنی سازی 3.5 درصدی رضایت داده شد و بر سر سقف 300 کیلوگرم اورانیوم ذخیره شده و تعطیلی بخش های غیر تحقیقاتی «فردو» توافق شد.

اشتراک دوم در پذیرش از سر مصلحت و نه علاقه در سطوح عالی بود. چندان که رهبر فقید انقلاب از تعبیر «نوشیدن جام زهر» استفاده کردند و رهبری کنونی جمهوری اسلامی هم به صورت مشروط مصوبۀ شورای عالی امنیت ملی در پذیرش برجام را امضا کردند.

اشتراک سوم نقش هاشمی رفسنجانی در هر دو قضیه است. در قبول قطعنامه او جانشین فرمانده کل قوا بود و با زیرکی نامه ای از محسن رضایی گرفت که نشان می داد ادامه و پیروزی جنگ، منوط به دریافت امکاناتی است که نه با گزارش وضعیت اقتصادی که میر حسین موسوی نخست وزیر وقت ارایه داده بود سازگار سات نه با گزارشی که سید محمد خاتمی در مقام معاون ستاد فرماندهی کل قوا دربارۀ وضعیت نیروی انسانی تنظیم کرده بود.

در برجام شخص او البته کارگردان نبود اما کار در دستِ نزدیک ترین چهرۀ سیاسی به او – حسن روحانی- بود.
اشتراک چهارم این است که قبول قطعنامه خطر حمله شیمیایی عراق را دور کرد و برجام، خطر حملۀ نظامی آمریکا را.

پنجمین وجه مشترک خوش حالی مردم از هر دو رخداد به رغم شعارهای قبلی است. چند سال قبل از محمد رضا حیاتی گوینده اخبار سیما پرسیده شد تلخ ترین خبری که خوانده اید کدام بوده و پاسخ همان بود که همه حدس می زنند: خبر درگذشت امام خمینی در 7 صبح 14 خرداد 1368 در رادیو. خبرنگار از او پرسید: شیرین ترین خبر کدام بوده است؟ پاسخ او این بار غافل گیر کننده بود: قبول قطعنامه 598 در اخبار ساعت 14 روز 27 تیر 1367.

غافل گیر کننده از این نظر که چون امام تعبیر جام زهر راب ه کار برده و برخی از رزمندگان و قرماندهان افسرده شده بودند قرار نبود ازآن خبر به عنوان خبری شیرین یاد شود اما واقعیت این بود که به هر حال به جنگ و خون ریزی و خسارت پایان داد و آینده نشان داد هدف سرنگونی صدام حسین و حزب بعث عراق محقق شد. نه با دست ایران که به دست دشکن جمهوری اسلامی و آمریکایی صدام را بر انداختند و امام نبود تا این شگفتی را ببیند.

پس از برجام نیز موجی از خوش حالی جامعه را در بر گرفت. چرا که احساس شد زنجیرهای تحریم از اقتصاد ایران باز می شود و دست از گلوی ما بر می دارند.

اشتراکات به جای خود اما اختلافات و افتراقاتی هم هست.

اول این که تجربه توافق الجزایر سبب شد این بار قبول قطعنامه را به رقابت های سیاسی و مناقشات داخلی نسپارند و خط مقاومت و خط سازش درست نکنند و امام هم به همین خاطر با تعبیر جام زهر مسؤولیت را به گردن گرفت و بحثی درنگرفت.


در این فقره اما صلاح نبود تا دوباره آن تعبیر به کار رود چون واقعا هم برجام جام زهر نبود. اصل حق غنی سازی به رسمیت شناخته شد و محدودیت ها چنان که برایان هوک نماینده ترامپ در امور ایران هم در مقام انتقاد از برجام تصریح کرده موقت است.

در چارچوب همین برجام امکان برگشت وجود دارد و از سال آینده می توانیم پس از سال ها سلاح های متعارف هم خریداری کنیم. ضمن این که ظریف زیر بار مذاکره بر سر برنامه های موشکی نرفت. نرمش بود اما جام زهر نبود و مثل جنگ هشت ساله بحث 300 هزار شهید و 50 هزار اسیر و چند صد هزار جانباز و معلول هم در میان نبود تا نیاز به تسلا و روحیه بخشی باشد.

نکته دوم که هدف این گزارش است اما این است:

پس از قبول قطعنامه کسی نگفت پس چی شد؟ نهایت این بود که انتقاد می شد یا ارزو می شد کاش زودتر قبول می کردیم چون قطعنامه یک سال قبل صادر شده بود و بعضی عقب تر می رفتند تا بازپس گیری بندر خرمشهر.

در برجام اما انتظارات «پسین»‌ی ایجاد شد و به جای توجه به جنگی که جلوگرفت، تحریم هایی که برداشت، فاصله ای که بین اروپا و آمریکا انداخت این تصور ایجاد شد که انگار مسؤولیت گل و بلبل کردن اقتصاد و زندگی تماما با برجام است. حال آن که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کرد.

در واقع در قطعنامه ها بحثی اگر بود «پیشین»‌ی بود و اینجا همه بحث‌ها «پسین»‌ی است.

اصلا فرض کنید همین حالا برجام به شکست کامل بینجامد و همه از آن خارج شوند. آیا ضرر کرده ایم؟ قطعا نه. کما این که اگر چهار سال بعد از قبول قطعنامه هم باز عراق حمله می کرد پذیرش 598 زیر سؤال نبود. پس اختلاف بر سر چیست؟

بر سر این است که عده ای جنگ را قاعده می دانند. حال آن که جنگ را باید استثنا دانست. اصل بر تعامل است نه انزوا. برجام، عملیات اطفای حریق و آتش نشانی نبود نه ساخت و ساز و اصطلاحا «مقدمه» بود نه «ذی المقدمه».

همان گونه که قطعنامه هم به خاطر نقطۀ پایانی که گذاشت مهم است نه این که بعد چه اتفاقاتی افتاد. همین که از ادامه خسارت و تلفات جلوگیری کرد مهم ترین اتفاق بود.

برجام هم مثل قطعنامه است و جالب این که برجام هم در قالب یک قطعنامه دیگر (2231) محقق شد. آن 598 بود و این 2231 و این هم برای استهزا کنندگان سازمان ملل درس آموز است. چون به درگیری واقعی و بالفعل و درگیری احتمالی و بالقوه پایان داد.

می دانم که خوانندگانی خرده می گیرند و چه بسا اتهام زنند که در صدد ماله کشی هستیم و برجام آنی نشد که انتظار داشتند. اما آیا این گناه ظریف است و کم کاری کرده است؟

دو مثال نامرتبط هم برای ایضاح مطلب و ختم کلام:

روان شناسان به زوج‌هایی که پس از یک دوره زندگی مشترک قصد جدایی دارند و به حال روزهای رفته افسوس می خورند و ابراز پشیمانی می کنند می گویند چرا به خاطرات شیرین خودتان هم آسیب می زنید؟  
مغازله‌ها و معاشقه‌ها و مکالمه ها و سفرها را چرا به خاطر مشاجره‌ها و منازعه‌های بعدی زایل و ضایع می کنید؟

دومی نیز همان لطیفه مشهور. وقتی پزشک گچ انگشت شکسته را باز می کرد بیمار پرسید: آیا از این پس می توانم پیانو بنوازم؟ پزشک گفت: بله. هر کاری بخواهید می توانید انجام دهید. بیمار گفت: چه خوب! چون قبل از این بلد نبودم پیانو بنوازم!

برجام، گچ را از دست اقتصاد ایران باز کرد یا قرار بود باز کند. اگر این دست را ترامپ یا ندانم کاری ها یا هر عامل دیگری دوباره شکسته گناه برجام نیست. همان طور که اگر خدای ناخواسته جنگ دیگری درگیرد قطعنامه 598 مقصر نیست. برجام، حتی قرارداد هم نیست. برنامه مشترکی بود که به مشکل خورده است.

آنها که با هر توافق و تعاملی مخالف‌اند و انزوای ایران را دوست دارند حق دارند با برجام مخالف باشند اما از دیگران پذیرفتنی نیست.

گاهی هم محاسن یک تصمیم بعدتر خود را نشان می دهد. تصور کنید امام خمینی در 27 تیر 1367 حاضر به قبول قطعنامه نمی شد. تصمیم به پایان جنگ پس از درگذشت ایشان در کمتر از یک سال بعد چقدر ممکن بود؟

جان کلام این که در قضیه قطعنامه نگاه‌ها پیشینی بود و ناظر به اتفاقات پیش از آن و در برجام نگاه‌ها پسینی شد و انتظارات بعد از آن.

مهم ترین تفاوت این است.

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۹۹۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • المیادین: ترامپ با نتانیاهو قبل از تصمیم به بمباران مواضع ایران تماس گرفته است
 • علم‌الهدی: نباید از مواضع انقلابی کوتاه بیاییم
 • سخنگوی وزارت خارجه حملات تروریستی در قندهار و دانشگاه کابل را محکوم کرد
 • در هیچ بعدی از ابعاد کشور از مواضع انقلابی نباید کوتاه بیاییم/ پایندی به مبانی انقلاب پایندی به اصل اسلام است
 • چرایی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به روایت سردار علایی/سردار کوثری: هیچ کشوری فقط با مذاکره به نتیجه نمی‌رسد
 • چرایی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به روایت سردار علایی/درس مهم دیپلماسی دوران جنگ برای شرایط امروز
 • پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به روایت سردار علایی/ تجربه مهم سیاست خارجی در دوران جنگ برای شرایط امروز
 • فیلم| تشکر سلمان خان از دختر نقاش ایرانی
 • آیت‌الله خامنه‌ای پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ چه گفتند؟/گوش‌های نامحرمی که نباید رازهای قطعنامه را می‌شنید
 • تشکر رژیم صهیونیستی از عربستان سعودی
 • یمنی‌ها مواضع مزدوران عربستان را موشک‌باران کردند
 • قطعنامه ۵۹۸ و توافق برجام، دو تصمیم ناگزیر
 • نقش آیت‌الله هاشمی در قطعنامه ۵۹۸ و برجام/توافق هسته‌ای جام زهر نبود چون...
 • شباهت‌ها و مهم‌ترین تفاوت قطعنامه ۵۹۸ با برجام
 • ناکامی مجلس آمریکا در استیضاح ترامپ
 • از توهم مذاکرات موشکی تا محدودیت دیپلماتیک!
 • ‌ظرافت های دیپلماتیک محمدجواد ظریف؛ از قطعنامه 598 تا برجام/نقش روحانی در به سرانجام رساندن قطعنامه پایان جنگ
 • ۱۴ نکته‌ مهم که درباره قطعنامه ۵۹۸ باید بدانید
 • ۱۴ نکته‌ای که درباره قطعنامه ۵۹۸ باید بدانید