به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، محققان عضو این گروه، در این تلاش علمی و تخصصی با حمایت های گسترده ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی، در گام نخست موفق به ساخت و بهره برداری از دستگاه های "تصویربرداری نوری جدید" و "اپتوژنتیک " برای استفاده در زمینه علوم اعصاب شناختی در کشور شدند.

حمید لطیفی مدیر گروه پیشران "نورواپتیک" اظهار کرد: با بهره برداری از دستگاه "تصویربرداری نوری جدید"، متخصصان قادر خواهند بود از طریق تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی (Intrinsic Optical Signal Imaging)، تغییرات میزان اشباع اکسیژن خون در مغز را اندازه گیری و در نتیجه نقشه ای از فعالیت اعصاب در سطح قشر مغز ارایه دهند.

تصویربرداری با نازک کردن جمجمه

وی ادامه داد: مزیت استفاده از این روش در مقایسه با دیگر شیوه ها، عدم استفاده از مواد شیمیایی است و تنها با نازک کردن جمجمه می توان، تصویربرداری را انجام داد. بطوری که قدرت تفکیک فضایی و زمانی در این روش به ترتیب ۵۰ میکرومتر و یک ثانیه است.

مدیر گروه پیشران نورواپتیک همچنین بیان کرد: با بهره برداری از دستگاه تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ (Voltage-Sensitive Dye Imaging) نیز امکان ارائه خدمات با این روش فراهم شده است.

تهیه فیلم از فعالیت سطح مغز

وی با بیان اینکه در این روش می تواند تغییرات پتانسیل غشای نورونی مغز را اندازه گیری کرد، همچنین گفت: در این روش از رنگدانه های فلورسنت مخصوصی استفاده می شود که به تغییرات پتانسیل محلی حساس بوده و می تواند تغییر پتانسیل غشای نورون ها را در ابعاد یک نورون تا مجموعه ای از نورون ها در سطح بزرگ (چندین میلیمتر مربع) نشان دهد و می توان از فعالیت سطح مغز فیلم تهیه کرد.

به گفته وی، این روش برای نمونه های زنده بیهوش، برش مغزی یا نمونه های کشت شده قابل استفاده است و قدرت تفکیک فضایی و زمانی در این روش به ترتیب ۵۰ میکرومتر و ۱ میلی ثانیه است.

اندازه گیری جریان خون در سطح مغز

لطیفی خاطر نشان کرد: تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری (Laser Speckle Contrast Imaging) از دیگر تلاش ها و موفقیت های گروه پیشران در دانشگاه شهید بهشتی است بطوری که از این روش برای اندازه گیری جریان خون در سطح مغز استفاده می شود، در این روش از اثر تارشدگی اسپکل لیزر استفاده می شود تا نقشه جریان خون روی مغز به دست آید و بتوان جریان خون و یا انسداد رگ ها را به صورت برخط مشاهده کرد.

انجام همزمان تحریک نوری و ثبت الکتروفیزیولوژی

مدیر گروه پیشران نورواپتیک در ادامه از دستیابی به تکنیک "اپتوژنتیک"، برای تحریک و کنترل سیستم های عصبی از طریق دستکاری های سیستم های عصبی و حساس کردن سلول های عصبی به نور به عنوان یک موفقیت دیگر محققان عضو گروه پیشران در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نام برد و گفت: با استفاده از این تکنیک می توان بصورت همزمان تحریک نوری و ثبت الکتروفیزیولوژی انجام داد که قابلیت کاربرد بر روی حیوان بیهوش و یا درحال حرکت را داراست .

به گفته وی، برای این منظور از اپسین های تحریکی چنلورودوپسین (Channelrhodopsin) در طول موج نوری آبی و مهاری هالورودوپسین (Halorhodopsin) در طول موج نوری نارنجی استفاده می شود.

ساخت میکروسکوپ لیزری کانفوکال با چهار طول موج

لطیفی همچنین بیان کرد: با تلاش های محققان عضو گروه پیشران در دانشگاه شهید بهشتی میکروسکوپ لیزری کانفوکال با چهار طول موج طراحی و ساخته شده است که امکان ارائه خدمات محدود توسط این گروه وجود دارد و همچنین میکروسکوپ نوری با تابش طرح دار ( SIM) برای تصویربرداری سوپررزولوشون مراحل تحقیقاتی نهایی خود را طی می کند.

دسترسی محققان کشور به دستگاه های "تصویربرداری نوری جدید" و "اپتوژنتیک "

از سوی دیگر حسین عزیزی کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نیز ابراز کرد: محققان حوزه علوم اعصاب شناختی در سراسر کشور می توانند از خدمات این دستگاه های "تصویربرداری نوری جدید" و "اپتوژنتیک " در تحقیقات خود که بخشی از هزینه آن توسط ستاد پرداخت می شود، استفاده کنند.

وی با بیان اینکه به منظور ارتقای سطح فعالیت محققان و حرکت در مسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات، توسعه ابزارها مورد نیاز است، گفت: در شرایط کنونی تعامل حوزه¬های مختلف با یکدیگر، ابزارسازی و ایجاد فن آوری در حوزه¬های علوم شناختی را ممکن کرده است و ستاد توسعه علوم شناختی در این زمینه حمایت از شکل¬گیری گروه های "پیشران " را به منظور بهره ¬وری از ظرفیت و پتانسیل ¬های موجود درکشور در اهداف و برنامه های خود قرار داده است.

به گفته وی، نخستین طرح گروه پیشران با عنوان توسعه کاربرد ابزارهای اپتوژنیک در علوم شناختی در سال 1395 به تصویب رسید و یکی از اهداف تشکیل گروه نورواپتیک توسعه ابزارهای مطالعه در حوزه علوم اعصاب شناختی است.

انتهای پیام/

306 / 279 نورواپتیک دانشگاه شهید بهشتی تصویربرداری سطح مغز میکروسکوپ لیزری

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

وضعیت علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

مشهد - ایرنا - رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی گفت: علوم انسانی مورد بی توجهی است و وضعیت آن در وزارت علوم نگران کننده است.

حجت الاسلام سید ابوالحسن نواب روز پنجشنبه در دومین اجلاس روسای دانشگاه های حوزوی کشور در مشهد افزود: بنیان دانشگاه ها و موسسات آموزشی، پژوهشی حوزوی در سال 1384 گذاشته شد و مجموعه ای به عنوان 'گروه موسسات و مراکز آموزشی، پژوهشی حوزوی' برنامه ریزی و گسترش این دانشگاه ها را برعهده گرفت.
وی اظهار داشت: این مراکز آموزشی از آن زمان تاکنون با فراز و نشیب های بسیار همراه بوده اند، برخی اوقات وزارت علوم با 'گروه موسسات و مراکز آموزش، پژوهشی حوزوی' همکاری 100 درصدی داشته، برخی اوقات همکاری این دو مجموعه قطع شده و برخی اوقات نیز این همکاری در ابهام و محاق بوده است.
وی گفت: نگاه دولتها به این گروه بیشتر سلیقه ای بوده و در واقع این گروه نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست یابد تا اینکه در این مدت فقط امسال با وزیر علوم دیدار کردیم و گفتیم که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون وضع اهالی علوم انسانی در وزارت علوم، نگران کننده بوده است.
حجت الاسلام نواب افزود: در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران، فقط یکی از وزرای علوم در دولتها از بین دانش آموختگان رشته های علوم انسانی انتخاب شده و آن هم مرحوم شریعتمداری، دانش آموخته رشته علوم تربیتی و وزیر وقت وزارت فرهنگ و آموزش عالی دولت بازرگان بود و باقی وزیران علوم در دولتهای جمهوری اسلامی دانش آموختگان رشته های فنی و مهندسی یا پزشکی بوده اند.
وی اظهار داشت: امسال خدمت وزیر علوم رسیدم و گفتم که علوم انسانی افراد صاحب نام در دانشگاه ها، حوزه ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد، شما از اختیاراتتان استفاده کنید و هیاتی تشکیل دهید تا برنامه های 'گروه موسسات و مراکز آموزش، پژوهشی حوزوی' را ارزیابی کنند.
وی گفت: بعد از آن خدمت معاون وزیر علوم رسیدم و درخواست خود را تکرار کردم که متعاقب آن مقرر شد جلسه اعضای این گروه با وزیر علوم برگزار شود اما آقایان کاری کردند که در این جلسه وزیر حضور پیدا نکند و قصدشان این بود که بگویند مساله شما آنقدر ارزش ندارد که شخص وزیر به آن رسیدگی کند.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی افزود: در نهایت وزارت علوم صراحتا به ما گفت که شما حوزوی ها حق دخالت در امور علوم انسانی را ندارید.
وی اظهار داشت: اگر حوزوی ها حق دخالت در امور علوم انسانی را ندارند، چرا دانشگاه های حوزه محور توسط بزرگان حوزه در کشور شکل گرفتند، چرا 400 رشته مرتبط با دروس حوزه در دانشگاه های کشور ایجاد شده است؟
وی گفت: اگر حوزوی ها حق دخالت در علوم انسانی را ندارند، بزرگان حوزوی چه انگیزه ای داشتند که دانشگاه تشکیل دادند و پدیدآورندگان جامعه المصطفی برای چه پیگیر ایجاد رشته های حوزوی بودند؟
حجت الاسلام نواب افزود: همه این سوالات از سوی وزارت علوم بی پاسخ ماند و فقط به ما گفتند که شما می توانید برای دروس حوزوی برنامه ریزی کنید.
وی اظهار داشت: در نهایت دست به دامان شورای عالی انقلاب فرهنگی شدیم و رئیس کمیسیون حوزوی این شورا ماده واحده ای را برای استقرار نسبی گروه 'موسسات و مراکز آموزش، پژوهشی حوزوی' در وزارت علوم گذراند تا جایگاه این گروه با تغییر دولتها تغییر نکند.
وی گفت: اگر علوم انسانی را از دانشگاه ها بگیرند، فلسفه ای برای حضور و بقای آنها باقی نمی ماند، اما وزارت علوم معتقد است که رشته های علوم انسانی و حوزوی مانند فقه و مبانی حقوق، فلسفه و کلام، قرآن و حدیث، عرفان اسلامی، اصول و کلام در دانشگاه های مختلف کشور وجود دارد و دیگر نیازی به تاسیس دانشگاه حوزوی نیست.
حجت الاسلام نواب افزود: هدف بزرگان حوزه مانند آیت الله امامی کاشانی از تاسیس دانشگاه های حوزوی مانند دانشگاه شهید مطهری تغییر در علوم انسانی است و اگر این هدف اجرا نشود، فلسفه وجودی این دانشگاه ها بی معناست.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی اظهار داشت: هدف از تشکیل 'اتحادیه مراکز و موسسه های آموزشی، پژوهشی، حوزوی و دانشگاهی' پیش بردن امور اهالی حوزه در مسائل مربوط به علوم انسانی است تا برنامه هایی تدوین شود و رشته های جدید در این بخش ایجاد گردد.
وی گفت: تشکیل این اتحادیه وسیله ای برای رسیدن به هدف و تغییر در علوم انسانی است و اگر این اتحادیه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و حمایت شود، می تواند در مقابل کسانی که به حوزوی ها می گویند شما حق دخالت در علوم انسانی را ندارید، ایستادگی کند.
وی افزود: باید در زمینه علوم انسانی فعالیت بیشتری صورت گیرد تا تغییراتی در این بخش ایجاد شود.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی گفت: اگر بخواهیم با داعش و تفکر افراطی گری مبارزه کنیم نیاز به تاسیس رشته های جدید در دانشگاه داریم که دانش لازم در این بخش در قم وجود دارد اما وزارت علوم همکاری لازم را ندارد.
7489 / 6053

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: دانشگاه شهید بهشتی تصویربرداری سطح مغز

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۵۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخستین همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه در شرق کشور برگزار شد
 • تربیت نیروی انسانی کم مهارت در دانشگاه یک خسران است
 • از حفظ کردن عدد ۷۰ هزار رقمی تا حل روبیک در ۴ ثانیه / ابرمغزها، افسانه یا واقعیت؟
 • واکنش یکی از نزدیکان ناطق نوری به ادعای زاکانی
 • ناطق‌نوری در دوم خرداد دنبال ابطال آرای خاتمی بود؟ / اکرمی: تاجزاده و زاکانی دو نفر بیکارند و شما هم بیکارتر از آنها
 • کمرنگ شدن بهره‌مندی از ظرفیت‌های خوزستان با واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم
 • فراهم شدن تجهیزات جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان شهید قدوسی نهاوند
 • مصرف گل حتی برای یک بار ساختار مغز را تغییر می‌دهد
 • تاثیر مخرب مصرف مخدر گل بر روی ساختار مغز
 • با این 10 روش موثر حافظه خود را تقویت کنید
 • بهره‌برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور
 • آهنچیان: تعداد رشته های دانشگاهی وزارت علوم رو به افزایش است/ ۳ هزار برنامه درسی برای مقاطع کاردانی تا دکتری وجود دارد
 • مغز ما در خواب هم صداها را می شنود
 • آیت الله نوری همدانی: گرفتن دیرکرد در بانک‌ها جایز نیست
 • آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم آثار ارزانی را در سفره‌ها احساس نمی‌کنند/ اشراف و نظارتی بر بازار نیست
 • انتقاد آیت الله نوری همدانی از رواج بدحجابی در جامعه
 • امکان ردیابی دارو با تصویربرداری نوری حیوانات زنده
 • رئیس دانشگاه علوم پزشکی: دستگاه سی تی اسکن زابل فعال شد
 • 17 ملی‌پوش به اردوی وزنه‌برداری بزرگسالان دعوت شدند