خبرگزاري آريا - گنبدکاووس - ايرنا - مردم گنبدکاووس در شرق گلستان که بزرگترين شهرستان اين استان از لحاظ وسعت و دومين از حيث جمعيت است، براي رفع کمبودهاي زيرساختي و توسعه چشم اميد به سفر رئيس جمهوري به گلستان و اين شهرستان دوخته اند که قرار است دوشنبه هفته جاري انجام شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مردم شيعه و اهل سنت گنبدکاووس که ديار کهن و تاريخي جرجان را از گذشته به يادگار دارند، از اقوام مختلف تشکيل شده و اين شهرستان با وجود خدمات بي شمار انجام شده در 40 سال عمر انقلاب شکوهمند ايران اسلامي، هنوز با برخي کمبودهاي زيرساختي مواجه است.
رفع بسياري از کمبودهاي زيرساختي اين ديار با وجود اينکه بارها از سوي مردم و مسئولان محلي به گوش مسئولان استاني و ملي رسيده و وعده تحقق آنها در سفرهاي مقامات ارشد به گنبدکاووس داده شده، هنوز به سرانجام نرسيده و چشم اميد مردم اين ديار به تدبير دولتمردان بويژه دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري در سفر دو روز آينده به اين شهرستان دوخته شده است.
*** اجرايي شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد
شايد مهمترين و قديمي ترين مطالبه عمومي مردم گنبدکاووس و شرق استان گلستان که بارها پيگيري و حتي کلنگ زني نيز شده اما به مرحله اجرا نرسيده، اجرايي شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد باشد.
طرحي که اتفاقا از مصوبات سفر اول دکتر روحاني در قالب رييس دولت يازدهم در 12 آذر 93 به استان گلستان نيز مي باشد که اجرايي شدن آن به مردم اين استان وعده داده شد اما در عمل هنوز در نقطه آغاز است.
اجرايي شدن اين طرح ملي به گفته محمدرضا قرباني مديرکل راه آهن منطقه شمالشرق 2 (استان گلستان)، مزاياي زيادي در حمل بار و مسافر مي تواند براي گلستاني ها که استاني کشاورزي محسوب مي شوند، باشد.
به گفته اين مقام مسئول، اجرايي شدن اين پروژه ملي کاهش 50 درصدي ترافيک محورهاي اصلي ارتباطي گلستان و سوانح و حوادث جاده اي اين استان را به همراه خواهد داشت و در کنار آن سفري ايمن را براي زائران بارگاه ملکوتي امام رضا (ع) تضمين مي کند.
جابجايي سريع توليدات بخش کشاورزي گلستان که سالانه حدود پنج ميليون تن است به ديگر نقاط کشور و حتي صادرات به کشورهاي همسايه از طريق وصل شدن به خطوط ريلي يا کريدورهاي شمال به جنوب يا شرق به غرب و صرفه جوبي در هزينه ها از ديگر مزاياي اجراي راه آهن گرگان - گنبد - مشهد است.
*** راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و پرستاري
دومين مطالبه جدي مردم گنبدکاووس از رييس جمهوري موافقت با راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و پرستاري در اين شهرستان است، مطالبه اي که باتوجه به جمعيت 350 هزار نفري و فعاليت هفت بيمارستان دولتي، نيمه دولتي و خصوصي، مطالبه اي به حق است زيرا هم اکنون چنين دانشکده هايي در بسياري از شهرستان هاي کشور که همطراز گنبدکاووس نيز نيستند، ايجاد شده است.
در سند راهبرد گسترش جغرافيايي آموزش عالي سلامت کشور مصوب هشت ارديبهشت 94، بر راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني مستقل در شهرهاي 250 هزار تا 500 هزار نفر جمعيت تصريح شده و شهرستان گنبدکاووس بر اساس سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 95 داراي 348 هزار و 744 نفر جمعيت است.
علاوه بر اين يکي ديگر از شرايط راه اندازي دانشکده علوم پزشکي يا مجتمع آموزش عالي سلامت در شهرستان ها داشتن بيمارستان فعال با يکصد تخت است که از اين حيث نيز گنبدکاووس با داشتن هفت بيمارستان و افزون بر 600 تخت فعال واجد شرايط مي باشد.
حجت اسلام محمود ترابي امام جمعه گنبدکاووس نيز در جلسه شوراي اداري که سه روز پيش براي برنامه ريزي سفر رئيس جمهوري تشکيل شد، راه اندازي دانشکده پزشکي و پيراپزشکي را از مطالبات جدي مردم اين شهرستان عنوان کرد و از رئيس جمهور خواست ضمن موافقت با اين درخواست به تبعيض در اين زمينه پايان دهد.
*** احداث بيمارستان 400 تختخوابي
در سال 1390 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با احداث يک بيمارستان 800 تختخوابي در گنبدکاووس و بيمارستان يک هزار تختخوابي در گرگان موافقت کرد که در مورد شهرستان گنبدکاووس اين طرح، به دو بيمارستان 400 تختخوابي تغيير کرد ولي هنوز از اجراي هيچکدام از آنها خبري نيست.
مسئولان عالي شهرستان به همراه مسئولان بهداشت و درمان منطقه معتقدند شهرستان گنبدکاووس بويژه از نظر درماني در شرق گلستان از مرکزيت برخوردار بوده و علاوه بر گنبدکاووس، مردم شش شهرستان ديگر اين منطقه نيز از خدمات مراکز درماني، بويژه بيمارستاني آن استفاده مي کنند.
با توجه به اين موضوع و نيز قديمي و فرسوده بودن سه بيمارستان از چهار بيمارستان دولتي گنبدکاووس، احداث حداقل يک بيمارستان 400 تختخوابي از نيازهاي ضروري حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان و از خواست هاي اصلي مردم و مسئولان به شمار مي رود.
برآورده کردن اين مطالبه مردمي کمک زيادي به جبران عقب ماندگي هاي حوزه بهداشت و درمان شهرستان کرده و افزون بر آن پاسخ مناسبي از سوي دولت تدبير و اميد به يکي از مطالبات مردم منطقه محسوب مي شود.
*** احداث مرکز جامع درمان سرطان
احداث چنين مرکزي نيز باتوجه به اينکه در شرق گلستان و گنبدکاووس آمار ابتلا به انواع سرطان ها بويژه `مري و معده` بسيار بالا مي باشد، از ديگر مطالبات مردم اين ديار است که عمليات اجرايي ساختمان اين مرکز به همت `حاج محمد شهرکي` از خيرين گنبدکاووس اخيرا آغاز شده است.
ساختمان مرکز جامع درمان سرطان گنبدکاووس با زيربناي 1400 مترمربع در بيمارستان پيامبر اعظم (ص) اين شهرستان توسط اين خير در حال احداث بوده و تا چند ماه آينده تکميل مي شود، اما تجهيز اين مرکز نيازمند توجه ويژه دولت و وزارت بهداشت است.
راه اندازي و تجهيز مرکز جامع سرطان مانع از سفر بيماران گنبدکاووس و شرق گلستان به ديگر شهرهاي کشور براي درمان سرطان و صرف هزينه و وقت مي شود و مطالبه ديگري است که مردم اين ديار به تحقق آن از سوي دولت اميد بسته اند.
*** تکميل جاده ترانزيتي موسوم به نفت
احداث اين جاده که حدود 45 کيلومتر طول دارد و اکنون حدود 10 کيلومتر آن نيز انجام شده فاصله جاده اي فعلي مرکز شهرستان گنبدکاووس تا گمرک و راه آهن اينچه برون در مرز ايران و ترکمنستان را نصف مي کند و همين موضوع علاوه بر تسهيل ترافيک ناشي از عبور کاميون هاي ترانزيت در جاده فعلي، کاهش وقت و هزينه برخي روستاهاي حاشيه اين جاده را در پي داشته و با تصويب نهايي منطقه آزاد تجاري صنعتي اينچه برون، تردد به اين منطقه را نيز تسهيل مي کند.
مسير فعلي جاده گنبد به اينچه برون، يک جاده دوطرفه با عرض کم است که علاوه بر مسير طولاني حدود 85 کيلومتري به گمرک اينچه برون، خطرات جاده اي ناشي از تردد کاميون هاي ترانزيت و تردد شهروندان به گمرک و بازارچه تجاري مستقر در آن را دوچندان مي کند.
*** تکميل مجتمع آبرساني فجر
تسريع در تکميل اين طرح که از حدود 20 سال پيش آغاز شده و اکنون از 30 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار است، مي تواند تحولي بزرگ در تامين آب شرب سالم 130 روستا و چهار شهر واقع درشرق استان گلستان ايجاد کند.
تکميل اين طرح ملي که به گفته مسئولان آب و فاضلاب روستايي و بر اساس برآورد هزينه پارسال، به حدود سه هزار ميليارد ريال اعتبار نياز دارد، در حوزه گنبدکاووس مشکل نبود يا کمبود آب شرب 96 روستا بويژه روستاهاي نواز مرزي اين شهرستان را رفع مي کند.
تکميل اين طرح نيازمند تکميل سد نرماب چهل چاي مينودشت در فاصله 20 کيلومتري گنبدکاووس است که بخش قابل توجهي از منابع آب مورد نياز مجتمع فجر را تامين مي کند و براساس آخرين خبر از مسئولان آب منطقه، در بودجه سال آينده يک هزار ميليارد ريال اعتبار براي تکميل سد پيش بيني شده که درصورت تخصيص کامل اعتبار، آبگيري سد نرماب اواخر سال آينده آغاز مي شود.
*** تکميل طرح ملي جمع آوري فاضلاب شهري
تکميل اين طرح ملي نيز که از اوايل دهه 70 عمليات اجرايي آن شروع شده و هنوز به نيمه راه نيز نرسيده نيازمند توجه جدي دولت و وزارت نيرو است زيرا بخش قابل توجهي از آب مورد نياز اراضي کشاورزي و صنعتي گنبدکاووس را مي توان از تصفيه فاضلاب اين شهر تامين کرد.
به گفته مسئولان شرکت آب و فاضلاب شهري گلستان با بهره برداري از مرحله نخست اين طرح ملي روزانه بين 30 تا 40 هزار متر مکعب فاضلاب و آب هاي سطحي تصفيه (بازتوليد) و به مصارف اراضي زراعي يا مجتمع هاي کشاورزي گنبدکاووس مي رسد.
براساس گزارش اعلام شده ازسوي مسئولان اين شرکت، از آغاز عمليات اجرايي طرح ملي جمع اوري فاضلاب شهري گنبدکاووس تاکنون برخي اقدامات از جمله احداث 38 درصد شبکه درون شهري به طول 83 کيلومتر، 41 درصد از 9 ايستگاه پمپاژ و 85 درصد تصفيه خانه انجام و بري احداث 200 کيلومتر شبکه اصلي و فرعي و هفت کيلومتر خط انتقال و نيز تکميل 9 ايستگاه پمپاژ و تصفيه خانه آن براساس فهرست بهاي سال 96 به يک هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار نياز مي باشد.
اکنون چشم اميد مردم شهرستان 350 هزار نفري گنبدکاووس به سفر 24 دي ماه رييس جمهوري و هيات همراه به اين شهرستان و مصوبات آن دوخته شده تا مطالبات و کمبودهاي مطرح شده آنان رفع و روند توسعه گنبدکاووس هموارتر شود.
/3039/1860
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

آب سد گلستان ۱۵۰ سانتی‌متر فروکش کرد

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: براثر بارش‌های مداوم و سرریز شدن آب سدهای بوستان و گلستان نقاط گسترده شهر گنبدکاووس دچار سیلاب و آبگرفتگی شده است. ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

مجتبی جمالی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در گنبدکاووس درباره آخرین وضعیت شهرستان گنبدکاووس بر اثر سیلاب اظهارداشت:از شب گذشته تا امروز صبح حدود 150 سانتی‌متر از آب سد گلستان فروکش کرده است و تا حدودی وضعیت شهر عادی است.

وی افزود: البته در نقاط گسترده ای از شهر به ویژه شمال گنبدکاووس آبگرفتگی و سیلاب در معابر وجود دارد و میزان ارتفاع آن در مناطق مختلف متفاوت است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان بیان داشت: در حال حاضر همه توجه مدیریت بحران به شهرهای آق‌قلا و گمیشان است و همه نیروها و تجهیزات بخش خصوصی و دولتی به گمیشان و آق‌قلا اعزام شدند.

پرداخت تسهیلات بلاعوض به سیل‌زدگان مازندران از فردا/ سیلاب بی‌سابقه استان در 20 سال اخیربرق 34 روستای شهرستان کلاله بر اثر سیلاب قطع استجسد یک جان باخته سیلاب مازندران پیدا شد

وی ادامه داد: آب‌های سرریز شده سده از طرف گنبدکاووس به طرف آق قلا و گمیشان در حال حرکت است و تلاش می‌کنیم در صورت لزوم با شکستن دیواره رودخانه ها آب را مزارع کشاورزی آق قلا هدایت کنیم.

جمالی گفت: با توجه به اعلام بارش توسط اداره هواشناسی و با وجود ثبات در وضعیت شهرستان گنبدکاووس،همه دستگاه‌ها همچنان در آماده باش هستند تا یکی دو روز آینده این شهر و دیگر شهرهای استان مانند بندرترکمن، گمیشان و آق قلا به وضعیت عادی برسند.

وی درباره وضعیت استان گلستان پس از بارندگی‌های اخیر خاطرنشان کرد: بارش شدید چندروز گذشته در استان گلستان سبب آبگرفتگی معابر شهری و روستایی، رانش زمین، ریزش جاده و کوه، قطع آب، برق و تلفن در برخی از مناطق گلستان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان افزود: خسارت‌های ناشی از این بارندگی در استان گلستان بسیار زیاد است و کارشناسان در چند روز آینده برآورد دقیق میزان خسارت را احصا و اعلام می کنند.

وی با اشاره به مسدود بودن مسیر خوش ییلاق گفت: رانش های گسترده ای در این مسیر انجام شده و این مسیر در چند روز آینده مسدود است و از مسافران تقاضا می‌شود تا این مسیر را در برنامه‌ریزی سفر خود در نظر نگیرند.

جمالی ادامه داد: بامداد امروز مسیر توسکستان به شاهرود تچهارباغ بازگشایی شده و نیروهای راهداری تلاش می‌کنند تا بقیه مسیر به شاهرود را امروز تا فردا بازگشایی کنند.

انتهای پیام/ ع

R41471/P1494/S6,70/CT1

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۵۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خسارت سیلاب به 50 روستای گنبدکاووس
 • برنامه های نوروزی گنبدکاووس تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت
 • تصاویر هوایی حیرت انگیز از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس
 • ۲۵ درصد از گنبدکاووس دچار آبگرفتگی شد
 • 25 درصد از شهر گنبدکاووس دچار آبگرفتگی شد
 • دبی آب رودخانه های متنهی به گنبدکاووس کاهش یافت
 • سیلاب به 50 روستای شهرستان گنبدکاووس خسارت زد
 • عشایر گنبدکاووس در سیلاب گرفتار هستند
 • «گلستان» و «بوستان» سرریز شدند/ وضعیت بحرانی اما در کنترل است
 • سیل در گلستان/ آماده باش مردم برای تخلیه گمیشان
 • تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در گنبدکاووس
 • شبی سخت در انتظار گنبدی ها
 • فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
 • اسکان اضطراری مردم گنبدکاووس در ۱۴ سالن/ تخلیه روستاهای پایین‌دست سد گلستان و حاشیه رودخانه‌ها
 • آب‌گرفتگی گنبدکاووس دور از انتظار نیست؛ مسیرهای انحرافی برای تخلیه آب سد ایجاد می‌شود
 • ادامه بارندگی‌ها‌ همه نقاط شهر گنبدکاووس را دچار آبگرفتگی می‌کند
 • سدهای بوستان و گلستان سالم است؛ احتمال آبگرفتگی گنبدکاووس بر اثر سرریز شدن سدها وجود دارد+فیلم
 • مردم گنبدکاووس نگران جاری شدن سیل هستند
 • مردم روستاهای پائین دست سد گلستان در آماده‌باش هستند