خبرگزاري آريا - گنبدکاووس - ايرنا - مردم گنبدکاووس در شرق گلستان که بزرگترين شهرستان اين استان از لحاظ وسعت و دومين از حيث جمعيت است، براي رفع کمبودهاي زيرساختي و توسعه چشم اميد به سفر رئيس جمهوري به گلستان و اين شهرستان دوخته اند که قرار است دوشنبه هفته جاري انجام شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مردم شيعه و اهل سنت گنبدکاووس که ديار کهن و تاريخي جرجان را از گذشته به يادگار دارند، از اقوام مختلف تشکيل شده و اين شهرستان با وجود خدمات بي شمار انجام شده در 40 سال عمر انقلاب شکوهمند ايران اسلامي، هنوز با برخي کمبودهاي زيرساختي مواجه است.

رفع بسياري از کمبودهاي زيرساختي اين ديار با وجود اينکه بارها از سوي مردم و مسئولان محلي به گوش مسئولان استاني و ملي رسيده و وعده تحقق آنها در سفرهاي مقامات ارشد به گنبدکاووس داده شده، هنوز به سرانجام نرسيده و چشم اميد مردم اين ديار به تدبير دولتمردان بويژه دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري در سفر دو روز آينده به اين شهرستان دوخته شده است.
*** اجرايي شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد
شايد مهمترين و قديمي ترين مطالبه عمومي مردم گنبدکاووس و شرق استان گلستان که بارها پيگيري و حتي کلنگ زني نيز شده اما به مرحله اجرا نرسيده، اجرايي شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد باشد.
طرحي که اتفاقا از مصوبات سفر اول دکتر روحاني در قالب رييس دولت يازدهم در 12 آذر 93 به استان گلستان نيز مي باشد که اجرايي شدن آن به مردم اين استان وعده داده شد اما در عمل هنوز در نقطه آغاز است.
اجرايي شدن اين طرح ملي به گفته محمدرضا قرباني مديرکل راه آهن منطقه شمالشرق 2 (استان گلستان)، مزاياي زيادي در حمل بار و مسافر مي تواند براي گلستاني ها که استاني کشاورزي محسوب مي شوند، باشد.
به گفته اين مقام مسئول، اجرايي شدن اين پروژه ملي کاهش 50 درصدي ترافيک محورهاي اصلي ارتباطي گلستان و سوانح و حوادث جاده اي اين استان را به همراه خواهد داشت و در کنار آن سفري ايمن را براي زائران بارگاه ملکوتي امام رضا (ع) تضمين مي کند.
جابجايي سريع توليدات بخش کشاورزي گلستان که سالانه حدود پنج ميليون تن است به ديگر نقاط کشور و حتي صادرات به کشورهاي همسايه از طريق وصل شدن به خطوط ريلي يا کريدورهاي شمال به جنوب يا شرق به غرب و صرفه جوبي در هزينه ها از ديگر مزاياي اجراي راه آهن گرگان - گنبد - مشهد است.
*** راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و پرستاري
دومين مطالبه جدي مردم گنبدکاووس از رييس جمهوري موافقت با راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و پرستاري در اين شهرستان است، مطالبه اي که باتوجه به جمعيت 350 هزار نفري و فعاليت هفت بيمارستان دولتي، نيمه دولتي و خصوصي، مطالبه اي به حق است زيرا هم اکنون چنين دانشکده هايي در بسياري از شهرستان هاي کشور که همطراز گنبدکاووس نيز نيستند، ايجاد شده است.
در سند راهبرد گسترش جغرافيايي آموزش عالي سلامت کشور مصوب هشت ارديبهشت 94، بر راه اندازي دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني مستقل در شهرهاي 250 هزار تا 500 هزار نفر جمعيت تصريح شده و شهرستان گنبدکاووس بر اساس سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 95 داراي 348 هزار و 744 نفر جمعيت است.
علاوه بر اين يکي ديگر از شرايط راه اندازي دانشکده علوم پزشکي يا مجتمع آموزش عالي سلامت در شهرستان ها داشتن بيمارستان فعال با يکصد تخت است که از اين حيث نيز گنبدکاووس با داشتن هفت بيمارستان و افزون بر 600 تخت فعال واجد شرايط مي باشد.
حجت اسلام محمود ترابي امام جمعه گنبدکاووس نيز در جلسه شوراي اداري که سه روز پيش براي برنامه ريزي سفر رئيس جمهوري تشکيل شد، راه اندازي دانشکده پزشکي و پيراپزشکي را از مطالبات جدي مردم اين شهرستان عنوان کرد و از رئيس جمهور خواست ضمن موافقت با اين درخواست به تبعيض در اين زمينه پايان دهد.
*** احداث بيمارستان 400 تختخوابي
در سال 1390 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با احداث يک بيمارستان 800 تختخوابي در گنبدکاووس و بيمارستان يک هزار تختخوابي در گرگان موافقت کرد که در مورد شهرستان گنبدکاووس اين طرح، به دو بيمارستان 400 تختخوابي تغيير کرد ولي هنوز از اجراي هيچکدام از آنها خبري نيست.
مسئولان عالي شهرستان به همراه مسئولان بهداشت و درمان منطقه معتقدند شهرستان گنبدکاووس بويژه از نظر درماني در شرق گلستان از مرکزيت برخوردار بوده و علاوه بر گنبدکاووس، مردم شش شهرستان ديگر اين منطقه نيز از خدمات مراکز درماني، بويژه بيمارستاني آن استفاده مي کنند.
با توجه به اين موضوع و نيز قديمي و فرسوده بودن سه بيمارستان از چهار بيمارستان دولتي گنبدکاووس، احداث حداقل يک بيمارستان 400 تختخوابي از نيازهاي ضروري حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان و از خواست هاي اصلي مردم و مسئولان به شمار مي رود.
برآورده کردن اين مطالبه مردمي کمک زيادي به جبران عقب ماندگي هاي حوزه بهداشت و درمان شهرستان کرده و افزون بر آن پاسخ مناسبي از سوي دولت تدبير و اميد به يکي از مطالبات مردم منطقه محسوب مي شود.
*** احداث مرکز جامع درمان سرطان
احداث چنين مرکزي نيز باتوجه به اينکه در شرق گلستان و گنبدکاووس آمار ابتلا به انواع سرطان ها بويژه `مري و معده` بسيار بالا مي باشد، از ديگر مطالبات مردم اين ديار است که عمليات اجرايي ساختمان اين مرکز به همت `حاج محمد شهرکي` از خيرين گنبدکاووس اخيرا آغاز شده است.
ساختمان مرکز جامع درمان سرطان گنبدکاووس با زيربناي 1400 مترمربع در بيمارستان پيامبر اعظم (ص) اين شهرستان توسط اين خير در حال احداث بوده و تا چند ماه آينده تکميل مي شود، اما تجهيز اين مرکز نيازمند توجه ويژه دولت و وزارت بهداشت است.
راه اندازي و تجهيز مرکز جامع سرطان مانع از سفر بيماران گنبدکاووس و شرق گلستان به ديگر شهرهاي کشور براي درمان سرطان و صرف هزينه و وقت مي شود و مطالبه ديگري است که مردم اين ديار به تحقق آن از سوي دولت اميد بسته اند.
*** تکميل جاده ترانزيتي موسوم به نفت
احداث اين جاده که حدود 45 کيلومتر طول دارد و اکنون حدود 10 کيلومتر آن نيز انجام شده فاصله جاده اي فعلي مرکز شهرستان گنبدکاووس تا گمرک و راه آهن اينچه برون در مرز ايران و ترکمنستان را نصف مي کند و همين موضوع علاوه بر تسهيل ترافيک ناشي از عبور کاميون هاي ترانزيت در جاده فعلي، کاهش وقت و هزينه برخي روستاهاي حاشيه اين جاده را در پي داشته و با تصويب نهايي منطقه آزاد تجاري صنعتي اينچه برون، تردد به اين منطقه را نيز تسهيل مي کند.
مسير فعلي جاده گنبد به اينچه برون، يک جاده دوطرفه با عرض کم است که علاوه بر مسير طولاني حدود 85 کيلومتري به گمرک اينچه برون، خطرات جاده اي ناشي از تردد کاميون هاي ترانزيت و تردد شهروندان به گمرک و بازارچه تجاري مستقر در آن را دوچندان مي کند.
*** تکميل مجتمع آبرساني فجر
تسريع در تکميل اين طرح که از حدود 20 سال پيش آغاز شده و اکنون از 30 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار است، مي تواند تحولي بزرگ در تامين آب شرب سالم 130 روستا و چهار شهر واقع درشرق استان گلستان ايجاد کند.
تکميل اين طرح ملي که به گفته مسئولان آب و فاضلاب روستايي و بر اساس برآورد هزينه پارسال، به حدود سه هزار ميليارد ريال اعتبار نياز دارد، در حوزه گنبدکاووس مشکل نبود يا کمبود آب شرب 96 روستا بويژه روستاهاي نواز مرزي اين شهرستان را رفع مي کند.
تکميل اين طرح نيازمند تکميل سد نرماب چهل چاي مينودشت در فاصله 20 کيلومتري گنبدکاووس است که بخش قابل توجهي از منابع آب مورد نياز مجتمع فجر را تامين مي کند و براساس آخرين خبر از مسئولان آب منطقه، در بودجه سال آينده يک هزار ميليارد ريال اعتبار براي تکميل سد پيش بيني شده که درصورت تخصيص کامل اعتبار، آبگيري سد نرماب اواخر سال آينده آغاز مي شود.
*** تکميل طرح ملي جمع آوري فاضلاب شهري
تکميل اين طرح ملي نيز که از اوايل دهه 70 عمليات اجرايي آن شروع شده و هنوز به نيمه راه نيز نرسيده نيازمند توجه جدي دولت و وزارت نيرو است زيرا بخش قابل توجهي از آب مورد نياز اراضي کشاورزي و صنعتي گنبدکاووس را مي توان از تصفيه فاضلاب اين شهر تامين کرد.
به گفته مسئولان شرکت آب و فاضلاب شهري گلستان با بهره برداري از مرحله نخست اين طرح ملي روزانه بين 30 تا 40 هزار متر مکعب فاضلاب و آب هاي سطحي تصفيه (بازتوليد) و به مصارف اراضي زراعي يا مجتمع هاي کشاورزي گنبدکاووس مي رسد.
براساس گزارش اعلام شده ازسوي مسئولان اين شرکت، از آغاز عمليات اجرايي طرح ملي جمع اوري فاضلاب شهري گنبدکاووس تاکنون برخي اقدامات از جمله احداث 38 درصد شبکه درون شهري به طول 83 کيلومتر، 41 درصد از 9 ايستگاه پمپاژ و 85 درصد تصفيه خانه انجام و بري احداث 200 کيلومتر شبکه اصلي و فرعي و هفت کيلومتر خط انتقال و نيز تکميل 9 ايستگاه پمپاژ و تصفيه خانه آن براساس فهرست بهاي سال 96 به يک هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار نياز مي باشد.
اکنون چشم اميد مردم شهرستان 350 هزار نفري گنبدکاووس به سفر 24 دي ماه رييس جمهوري و هيات همراه به اين شهرستان و مصوبات آن دوخته شده تا مطالبات و کمبودهاي مطرح شده آنان رفع و روند توسعه گنبدکاووس هموارتر شود.
/3039/1860
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

تاخیر در تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک توجیه‌پذیر نیست

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: تمام نوسانات ارز و افزایش قیمت‌ها را امسال داشتیم درحالی که سال گذشته و سال قبل از آن هم این عقب‌ماندگی در پروژه بیمارستان ولیعصر وجود داشت که توجیه‌پذیر نیست. ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲ استانها مرکزی نظرات - اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علی‌اکبر کریمی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از پروژه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک اظهار داشت: بلوک E این بیمارستان قرار بود که در پایان سال 96 به بهره‌برداری برسد و آسانسورها و موتورخانه آن هم تکمیل شود اما درحال حاضر که در پایان سال 97 قرار داریم همچنان بلوک ای آماده نشده و تاسیسات هم انجام نشده است.

وی افزود: این بیمارستان نیاز به تملک تعدادی از املاک اطراف آن که شامل تعدادی ساختمان و زمین می‌شود دارد که اگر بتوان برای آنها زمین معاوضه‌ای تامین کرد بهتر است، بنابراین لازم است تعداد قطعاتی که باید تملک شود مشخص شده و بعد یک تصمیم کلی برای طی کردن فرآیند تملک گرفته شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیمارستان ولیعصر بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین پروژه اراک بوده و چه بسا در استان با توجه به نیاز جدی مردم و همچنین با توجه به کسری سرانه تخت بیمارستانی از پروژه‌های مهم به شمار می‌رود که تکمیل آن می‌تواند گام مهمی در جبران کسری این سرانه باشد.

کریمی بیان کرد: قراردادی که به منظور این پروژه بسته شده منطقا باید به صورت فیکس و سرجمع روی تمام زیربنا بسته می‌شد و پروژه را درگیر تعدیل و غیره نمی‌کرد، در بازدیدهایی که داشتیم به نظر می‌رسد که پیمانکار در شرایط فعلی که نه کاری وجود دارد و با توجه به رقم قرارداد خیلی عملکرد مطلوبی نداشته و انتظار داریم که با جدیت بیشتر این پروژه را دنبال کرده و تلاش بیشتری برای تکمیل آن داشته باشد.

وی ادامه داد: در رابطه با مسائلی هم که مطرح می‌شود که تحت تاثیر نوسانات ارز و افزایش قیمت‌ها بوده باید گفت، تمام نوسانات ارز و افزایش قیمت‌ها را امسال داشتیم درحالی که سال گذشته و سال قبل از آن هم این عقب‌ماندگی در پروژه وجود داشت که توجیه‌پذیر نیست.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بحث وام برای این پروژه را کمک می‌کنیم تا تزریق 50 میلیارد تومان به پروژه را داشته باشیم، به شرط این که این اعتبار صرفا صرف صفر کردن طلب پیمانکار و دیگر موارد نشود و مجدد شاهد درجا زدن باشیم، انتظار می‌رود که با اعتبار 70 تا 80 میلیارد تومانی پیش‌بینی شده آیتم‌های مختلف این پروژه تعیین تکلیف شود و آیتم‌های گلوگاهی مثل موتورخانه وآسانسورها را هم تعیین تکلیف کنیم.

کریمی عنوان کرد: آسانسورها و موتورخانه موضوع مهمی است که به طور حتم باید از نخستین شارژ مالی تعیین تکلیف شوند.

وی اضافه کرد: تملک 13 پلاک هم به منظور این پروژه لازم است که باید آزادسازی آنها هر چه سریعتر انجام شود چون هر چه پیش برویم ممکن است کار تملک با سخت‌ترین شرایط انجام شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: زمان‌بندی مشخص شود، این پروژه نباید این اندازه تاخیر زمانی داشته باشد، تا پایان سال 96 باید بخشی از ان تکمیل می‌شد و دراختیار مردم قرار می‌گرفت که با توجه به این که تا پایان سال 96 شوکی هم به آن صورت نداشتیم، تاخیر در پیشرفت توجیه‌پذیر نیست.

کلینیک‌های درمانی در بیمارستان ولیعصر(عج) اراک افتتاح می‌شوندرئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی خواستار بودجه تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر اراک شدپروژه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک قابلیت افتتاح برای سال آینده را دارد

کریمی تصریح کرد: با توجه به حجم بالای پرسنل و مراجعان به این بیمارستان در آینده، می‌طلبد که تمام جوانب از جمله تامین پارکینگ و غیره هم برای آن دیده شود.

انتهای پیام/ ع

R41371/P/S6,73/CT11

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۵۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است
 • لزوم تغییر نگاه مدیریت کشور برای تکمیل زیرساخت های خراسان شمالی
 • هفته یازدهم مسابقات اسبدوانی کورس پائیزه در گنبدکاووس برگزار شد
 • هفته دوازدهم کورس سوارکاری زمستانه فردا در گنبدکاووس
 • پروژه تکمیل راه‌آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ‌زنی شد
 • تکمیل بیمارستان مهدی‌شهر از سفر رئیس جمهور اعتبار گرفت
 • حادثه رانندگی در گنبدکاووس ۷ مصدوم بر جای گذاشت
 • بررسی زمینه‌ همکاری‌های مشترک واحد قزوین با شرکت ارتباطات زیرساخت
 • مجتمع فرهنگی ورزشی گنبدکاووس احداث می‌شود
 • لزوم تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر اراک به علت کمبودتخت بیمارستانی
 • مسکن مهر پیرحاجی گنبدکاووس دستخوش بی مهری
 • سفرنامه رییس جمهور به گلستان
 • شکست شهرداری گنبدکاووس درخانه
 • لیگ برتر والیبال؛ تیم شهرداری گنبدکاووس برابر سایپا تهران مغلوب شد
 • دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به استان گلستان
 • برپایی نمایشگاه مبلمان و لوازم خانگی در گنبدکاووس
 • نمایشگاه جهیزیه، مبلمان و لوازم خانگی در گنبدکاووس برپا شد
 • چهارمین نمایشگاه تخصصی جهیزیه و مبلمان در گنبدکاووس گشایش یافت
 • تقدیر نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان از حضور مردم در سفر رئیس جمهوری