به گزارش ایکنا از یزد، محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد 22 دی ماه در چهل و یکمین نشست کانون تفکر آب اظهار کرد: در وزارت نیرو، اصطلاح آمایش آب محور مورد تأیید قرار نگرفته است ولی به دلیل بحران آب در یزد در برنامه آمایش باید به آب توجه ویژه کرد.
جوادیان‌زاده با استقبال از مواضع استاندار جدید در مورد صنایع پر آبخواه، اعلام کرد: شرکت آب منطقه ای با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و محیط زیست، قرار است معیارهای کم آبخواه بودن صنایع را مشخص کند.
وی با تاکید بر پتانسیل گردشگری آب در استان، آمادگی شرکت آب منطقه ای در همکاری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری در زمینه توسعه گردشگری آب را اعلام کرد.
جوادیان‌زاده استخراج از معادن را از اهداف ملی آمایش عنوان کرد و تصریح کرد: در افق ۱۴۲۵ از معادن برداشت ولی به فرآوری در صنعت توجه نشده است و باید به این مهم نیز در سند آمایش پرداخته شود.
وی با اشاره به اینکه دیدگاه های کانون تفکر آب در آمایش باید مستقل از طرح آمایش تدوین شود، مشخص شدن معیارهایی چون نرخ رشد جمعیت را در طرح کلان آب تا افق ۱۴۵۰ دشوار خواند و اعلام کرد: در این طرح از مقایسه ایران و سایر کشورها به اعداد و ارقامی قابل دفاع دست یافتیم.
سید ابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز، آمایش را استفاده خردمندانه از سرزمین تعریف کرد و عنوان کرد: به دلیل فقدان طرح آمایش ملی، وزارت نیرو بر اساس آب برنامه ریزی می‌کند و اصطلاح آمایش آب محور نیز از این امر استخراج شده است.
وی اصطلاح آمایش آب محور را به دلیل نشان دادن اهمیت آب در تدوین سند آمایش دانست و اعلام کرد: تنها در ۵ استان از جمله یزد طرح آمایش نهایی نشده است و یکی از دلایل آن را مسئله آب دانست که با وجود محدودیت های آبی، ارزش افزوده صنایع و معادن در یزد شکل گیرد یا در کنار سواحل صنایع آب بر توسعه یابند.
موسوی با اشاره به کیفیت بالاتر آمایش در استان یزد نسبت به دیگر استان ها، تاکید کرد: بر قابلیت های گردشگری، امنیت و تجارت یزد نگاه ویژه ای شود.
خروج بخش بزرگی از ثروت استان
موسوی عنوان کرد: یزد در بین چهار استان ثروتمند کشور قرار دارد اما تنها ۳۰ درصد از ثروت کل استان به استان برمی گردد.
وی آب را محور تمام فعالیت ها در استان برشمرد و با توجه به وضعیت آب انتقالی و چاه ها از کانون خواست تا در بیانیه چهارم، تصمیم استراتژی و کارشناسانه پیرامون آمایش گرفته شود.
وی حضور مسئولان جهاد کشاورزی در جلسات کانون تفکر آب را از علل توجیه شدن آنان برای کاهش ۵۰ درصدی آب در بخش کشاورزی دانست و از خروجی های مثبت کانون تفکر آب تقدیر کرد.
موسوی عنوان کرد: ثروت زیادی از یزد خارج می شود و طبق قانون، دفاتر معدن ها باید در یزد ایجاد شود که به دلیل یزدی نبودن صاحبان معادن، این اتفاق نیفتاده است.
وی همچنین از واگذاری بیش از ۲۲۰۰طرح عمرانی نیمه تمام در استان به بخش خصوصی خبر داد.
گردشگری؛ محرک توسعه اقتصادی استان
سید مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این نشست، کانونهای تفکر دانشگاه یزد را در ترسیم افق آینده برای استان حائز اهمیت دانست.
وی با اشاره به مراحل توسعه اقتصادی روستو (سنتی، مقدماتی، خیز، بلوغ و مصرف انبوه) و روند ۴ مرحله ای توسعه در جوامع شامل فروش مواد خام، فرآوری، فروش سرمایه و فروش فکر تصریح کرد که استان یزد در مرحله سوم توقف کرده است.
وی استان یزد را سازگار با کمبودها تعریف کرد و ایجاد قنات، آب انبار و ساختار خانه ها را در جهت همین سازگاری دانست.
فاطمی به نقل از سفرنامه نویسانی چون مارکوپلو و کاپیتان کریستی، یزد را شهر تجارت و رفت و آمد و امنیت و مرکز بزرگ بازرگانی معرفی کرد و تصریح کرد: یزد از گذشته مهاجرپذیر بوده و خانه لاری ها، عرب ها، گرجی ها و ... نیز نشان دهنده همین ویژگی یزد بوده است.
وی نوع مهاجرت گذشته را براساس ارزش های پولی و مالی و متفاوت با مهاجران فعلی ارزیابی کرد و عنوان کرد: سرمایه گذاران، یزد را تنها برای کسب درآمد انتخاب کردند و برای زندگی و تفریح در استانهای دیگر مستقر می شوند.
فاطمی با اشاره به گردشگری به عنوان محرک توسعه اقتصادی، ایجاد روندی جدید در استراتژی توسعه استان را ضروری دانست.
محمد حسین معماریان، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز در این نشست، کمبود ابر و بارش در استان را فرصتی برای توسعه گردشگری نجوم برشمرد و پیشنهاد ایجاد شهرک هایی در استان برای استفاده دانشمندان تحقیقات نجومی را مطرح کرد و عنوان کرد که شهرکهای مذکور، نیاز به حمایت و زیر ساخت دارند.
حجت نادری، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز در این نشست تصریح کرد: استخراج مواد معدنی ۲۰ درصد و فرآوری آن ۸۰ درصد آب مصرف می کند، اما آب مورد استفاده در استخراج غیرقابل بازیابی است و آب مصرفی در فرآوری تا ۹۰ درصد قابل بازیابی است.
استخراج معادن در یزد؛ عامل آلودگی زیست محیطی
وی استخراج معادن در یزد را عامل آلودگی زیست محیطی، مهاجرت غیراصولی و کارگران محور دانست، در حالی که ارزش افزوده به استانهای دیگر می رود.
نادری افزود: سرمایه گذاران از استان های دیگر با استفاده از تکنولوژی های قدیمی و کارگران سطح پایین در یزد سرمایه گذاری کرده و منابع مالی به دست آمده را در استان های دیگر هزینه می کنند.
وی پیشنهاد کرد: برای سرمایه گذاران، محدودیت قائل شده تا مجبور به صرف درصد بیشتری از سود خود در بازیافت و صدمه های زیست محیطی شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد حذف چرخه ارزش افزوده را بزرگترین ضربه به استان برشمرد و رفتن به سمت تکنولوژی های بازیابی آب را راه حل این مسئله قلمداد کرد.
نادری توسعه توریسم معدنی را از دیگر پتانسیل های استان معرفی کرد.
علی اصغر سمساریزدی، دبیر کانون تفکر آب نیز تاکید و توجه بر ظرفیت ها و پتانسیل هایی که به آب کمتر نیازی دارد را در بخش های بعدی بیانیه الزامی دانست و بر لزوم آگاهی از جزئیات طرح آمایش برای استناد در بیانیه تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

وزارت کشور با شهردار پیشنهادی یزد موافقت نکرد

یزد - ایرنا - سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد اعلام کرد که وزارت کشور با انتخاب « سیدمحمدرضا سیدحسینی» به عنوان شهردار پیشنهادی مرکز این استان موافقت نکرد.

« محسن عباسی هرفته » عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وزارت کشور با ارسال نامه ای به شورای شهر یزد مخالفت خود را با شهردار پیشنهادی اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تاریخ صدور نامه مربوط دیروز است که امروز توسط شورا رویت شد، اظهار داشت: علت این امر داشتن مدرک کارشناسی فرد منتخب اعلام شده است.
وی افزود: در نامه وزارت کشور مدرک مورد نیاز برای شهردار مرکز استان کارشناسی ارشد آمده است که به همین علت سید حسینی امکان احزار شهرداری یزد را ندارد.
وی تصریح کرد: اعضای شورا درصدد پیگیری معرفی و انتخاب سیدحسینی برای شهرداری هستند، که امکان جابه جایی مدرک با سوابق کاری نامبرده در این زمینه وجود دارد که آقای سید حسینی از اعضای شورا شهر خواست که رایزنی نکنند و انصراف داد.
عباسی هرفته خاطر نشان کرد: ان شاء لله بعد از تعطیلات نوروز شورای شهر گزینه خود را به وزارت کشور اعلام می کند.
احکام شهرداران شهرهایی که بالای 200 هزار نفر جمیعت دارد از سوی وزارت کشور و شهردار منتخب شهرهایی با جمعیت کمتر از سوی استاندار همان منطقه تایید و صادر می شود.
65 درصد جمعیت یک میلیون و 138 هزار نفر استان یزد در مرکز استان زندگی می کنند.
سید حسینی، معاون سابق هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد در یکصد و سی و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر یزد در 11 اسفند ماه سالجاری با 6 رای موافق و 5 رای مخالف از مجموع 11 رای عضو شورای شهر، انتخاب شده بود.
سید حسینی دارای مدرک کارشناسی راه و ساختمان است .
وی مدیریت پروژه تقاطع غیر همسطح خیابان رباط اصفهان، رئیس کارگاه پل کاوه اصفهان، مأمور پیگیری‌های ویژه شهرداری یزد، مدیر پروژه تقاطع غیر همسطح پل قدس یزد، رئیس هیئت مدیره کشتارگاه صنعتی یزد در زمان ساخت، مدیرعامل سازمان بهسازی نوسازی شهر یزد، مدیر سازمان ایرانگردی جهانگردی ایزد، رئیس هیئت مدیره شرکت صفائیه در زمان ساخت فاز توسعه و رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری استان یزد و معاون عمرانی استانداری از مهمترین سوابق اجرایی وی است.
پیش از این مجتبی فرهمند معاون معماری شهرسازی شهرداری یزد به عنوان شهردار منتخب یزد به وزارت کشور معرفی شده بود که پس از چندماه به دلیل بلاتکلیفی انصراف داد.
طی چندماه گذشته و بعد از استعفای مهدی جمالی نژاد از سمت شهرداری یزد، شهرداری با سرپرستی اداره می شود.
شورای اسلامی شهر یزد 11 عضو دارد.
2088/ 2047/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: خبرگزاری ایکنا ایکنا یزد آب منطقه ای یزد دانشگاه یزد میراث فرهنگی یزد آب

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۵۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بودجه سازمان فرهنگی ورزشی یزد حدود یک درصد بودجه شهرداری است
 • استاندار یزد: مدیریت موفق در شرایط سخت پدیدار می شود
 • وام ۲ میلیارد دلاری دویچه بانک به شرکت ساختمانی ترامپ
 • تاکید حضرت علی(ع) بر سه اصل «عدالت، آزادی و فرهنگ» در اقتصاد
 • ترامپ به دنبال دریافت وام
 • مصاحبه جنجالی روزنامه آرمان با دکتر احمدی نژاد در آخرین روز سال 1397
 • رحیمی به دستور لاریجانی از کسی پول گرفت و پخش کرد/ بقایی غذای جامد مصرف نمی‌کند/ سال ۸۸ درخواست عفو عمومی دادم!/ اکثریت مردم تفکر احمدی‌نژاد را می‌خواهند/ تحریم‌های قبل از سال ۹۰ کاغذپاره بود/ تمام افتخار نظام از دولت‌های نهم و دهم است!/ ترامپ برجام را سط
 • رحیمی به دستور لاریجانی از کسی پول گرفت و پخش کرد/ بقایی غذای جامد مصرف نمی‌کند/ سال ۸۸ درخواست عفو عمومی دادم!/ اکثریت مردم تفکر احمدی‌نژاد را می‌خواهند/ تحریم‌های قبل از سال ۹۰ کاغذپاره بود/ تمام افتخارات نظام از دولت‌های نهم و دهم است!/ ترامپ برجام را
 • احمدی نژاد: من طلبکارم!
 • ترامپ بیش از ۲ میلیارد دلار از دویچه بانک وام گرفته است
 • من طلبکارم
 • جولان بیکاری در ثروت ‌خیزترین منطقه خراسان رضوی
 • ظرفیت دانش‌آموزان نخبه در توسعه یزد به درستی استفاده نشده است
 • جشن افتخار بیست‌وپنجم در یزد برگزار شد
 • افزایش سرعت توسعه استان یزد در گروه توجه به پژوهش و آموزش و پرورش است
 • مؤلفه‌های متعددی در موفقیت دانش‌ آموزان یزد تأثیر دارد
 • دام هایی برای ثروت
 • بیکاری در ثروت‌خیزترین منظقه خراسان رضوی جولان می‌دهد
 • ثروت بادآورده برای مالیات‌دهندگان آمریکایی