به گزارش ایکنا از یزد، محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد 22 دی ماه در چهل و یکمین نشست کانون تفکر آب اظهار کرد: در وزارت نیرو، اصطلاح آمایش آب محور مورد تأیید قرار نگرفته است ولی به دلیل بحران آب در یزد در برنامه آمایش باید به آب توجه ویژه کرد.
جوادیان‌زاده با استقبال از مواضع استاندار جدید در مورد صنایع پر آبخواه، اعلام کرد: شرکت آب منطقه ای با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و محیط زیست، قرار است معیارهای کم آبخواه بودن صنایع را مشخص کند.


وی با تاکید بر پتانسیل گردشگری آب در استان، آمادگی شرکت آب منطقه ای در همکاری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری در زمینه توسعه گردشگری آب را اعلام کرد.
جوادیان‌زاده استخراج از معادن را از اهداف ملی آمایش عنوان کرد و تصریح کرد: در افق ۱۴۲۵ از معادن برداشت ولی به فرآوری در صنعت توجه نشده است و باید به این مهم نیز در سند آمایش پرداخته شود.
وی با اشاره به اینکه دیدگاه های کانون تفکر آب در آمایش باید مستقل از طرح آمایش تدوین شود، مشخص شدن معیارهایی چون نرخ رشد جمعیت را در طرح کلان آب تا افق ۱۴۵۰ دشوار خواند و اعلام کرد: در این طرح از مقایسه ایران و سایر کشورها به اعداد و ارقامی قابل دفاع دست یافتیم.
سید ابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز، آمایش را استفاده خردمندانه از سرزمین تعریف کرد و عنوان کرد: به دلیل فقدان طرح آمایش ملی، وزارت نیرو بر اساس آب برنامه ریزی می‌کند و اصطلاح آمایش آب محور نیز از این امر استخراج شده است.
وی اصطلاح آمایش آب محور را به دلیل نشان دادن اهمیت آب در تدوین سند آمایش دانست و اعلام کرد: تنها در ۵ استان از جمله یزد طرح آمایش نهایی نشده است و یکی از دلایل آن را مسئله آب دانست که با وجود محدودیت های آبی، ارزش افزوده صنایع و معادن در یزد شکل گیرد یا در کنار سواحل صنایع آب بر توسعه یابند.
موسوی با اشاره به کیفیت بالاتر آمایش در استان یزد نسبت به دیگر استان ها، تاکید کرد: بر قابلیت های گردشگری، امنیت و تجارت یزد نگاه ویژه ای شود.
خروج بخش بزرگی از ثروت استان
موسوی عنوان کرد: یزد در بین چهار استان ثروتمند کشور قرار دارد اما تنها ۳۰ درصد از ثروت کل استان به استان برمی گردد.
وی آب را محور تمام فعالیت ها در استان برشمرد و با توجه به وضعیت آب انتقالی و چاه ها از کانون خواست تا در بیانیه چهارم، تصمیم استراتژی و کارشناسانه پیرامون آمایش گرفته شود.
وی حضور مسئولان جهاد کشاورزی در جلسات کانون تفکر آب را از علل توجیه شدن آنان برای کاهش ۵۰ درصدی آب در بخش کشاورزی دانست و از خروجی های مثبت کانون تفکر آب تقدیر کرد.
موسوی عنوان کرد: ثروت زیادی از یزد خارج می شود و طبق قانون، دفاتر معدن ها باید در یزد ایجاد شود که به دلیل یزدی نبودن صاحبان معادن، این اتفاق نیفتاده است.
وی همچنین از واگذاری بیش از ۲۲۰۰طرح عمرانی نیمه تمام در استان به بخش خصوصی خبر داد.
گردشگری؛ محرک توسعه اقتصادی استان
سید مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این نشست، کانونهای تفکر دانشگاه یزد را در ترسیم افق آینده برای استان حائز اهمیت دانست.
وی با اشاره به مراحل توسعه اقتصادی روستو (سنتی، مقدماتی، خیز، بلوغ و مصرف انبوه) و روند ۴ مرحله ای توسعه در جوامع شامل فروش مواد خام، فرآوری، فروش سرمایه و فروش فکر تصریح کرد که استان یزد در مرحله سوم توقف کرده است.
وی استان یزد را سازگار با کمبودها تعریف کرد و ایجاد قنات، آب انبار و ساختار خانه ها را در جهت همین سازگاری دانست.
فاطمی به نقل از سفرنامه نویسانی چون مارکوپلو و کاپیتان کریستی، یزد را شهر تجارت و رفت و آمد و امنیت و مرکز بزرگ بازرگانی معرفی کرد و تصریح کرد: یزد از گذشته مهاجرپذیر بوده و خانه لاری ها، عرب ها، گرجی ها و ... نیز نشان دهنده همین ویژگی یزد بوده است.
وی نوع مهاجرت گذشته را براساس ارزش های پولی و مالی و متفاوت با مهاجران فعلی ارزیابی کرد و عنوان کرد: سرمایه گذاران، یزد را تنها برای کسب درآمد انتخاب کردند و برای زندگی و تفریح در استانهای دیگر مستقر می شوند.
فاطمی با اشاره به گردشگری به عنوان محرک توسعه اقتصادی، ایجاد روندی جدید در استراتژی توسعه استان را ضروری دانست.
محمد حسین معماریان، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز در این نشست، کمبود ابر و بارش در استان را فرصتی برای توسعه گردشگری نجوم برشمرد و پیشنهاد ایجاد شهرک هایی در استان برای استفاده دانشمندان تحقیقات نجومی را مطرح کرد و عنوان کرد که شهرکهای مذکور، نیاز به حمایت و زیر ساخت دارند.
حجت نادری، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز در این نشست تصریح کرد: استخراج مواد معدنی ۲۰ درصد و فرآوری آن ۸۰ درصد آب مصرف می کند، اما آب مورد استفاده در استخراج غیرقابل بازیابی است و آب مصرفی در فرآوری تا ۹۰ درصد قابل بازیابی است.
استخراج معادن در یزد؛ عامل آلودگی زیست محیطی
وی استخراج معادن در یزد را عامل آلودگی زیست محیطی، مهاجرت غیراصولی و کارگران محور دانست، در حالی که ارزش افزوده به استانهای دیگر می رود.
نادری افزود: سرمایه گذاران از استان های دیگر با استفاده از تکنولوژی های قدیمی و کارگران سطح پایین در یزد سرمایه گذاری کرده و منابع مالی به دست آمده را در استان های دیگر هزینه می کنند.
وی پیشنهاد کرد: برای سرمایه گذاران، محدودیت قائل شده تا مجبور به صرف درصد بیشتری از سود خود در بازیافت و صدمه های زیست محیطی شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد حذف چرخه ارزش افزوده را بزرگترین ضربه به استان برشمرد و رفتن به سمت تکنولوژی های بازیابی آب را راه حل این مسئله قلمداد کرد.
نادری توسعه توریسم معدنی را از دیگر پتانسیل های استان معرفی کرد.
علی اصغر سمساریزدی، دبیر کانون تفکر آب نیز تاکید و توجه بر ظرفیت ها و پتانسیل هایی که به آب کمتر نیازی دارد را در بخش های بعدی بیانیه الزامی دانست و بر لزوم آگاهی از جزئیات طرح آمایش برای استناد در بیانیه تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

بررسی حوادث سال 78 کوی دانشگاه در مناظره تاج زاده و زاکانی

تهران - ایرنا - مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات و علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا در مناظره ای با حضور رسانه ها به بررسی حوادث تیر ماه سال 78 در کوی دانشگاه پرداختند.

به گزارش ایرنا، مصطفی تاج زاده که در زمان وقوع حوادث سال 78 کوی دانشگاه معاون سیاسی وزارت کشور بود تاکید دارد که مشکل معیارهای دوگانه است و معتقد است، هیچ نهادی پس از 20 سال یک سند مبنی بر دخالت غیرخودی ها و براندازان در تحریک دانشجویان ارائه نکرده است.
علیرضا زاکانی نماینده پیشین تهران در مجلس اما معتقد است که امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می کند و تاکید دارد که رابطه سال 78 و 88 حلقه مفقوده همین جریان است و عواملش یکی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.
تاج زاده با اشاره به اینکه مشکلات به حدی بالا هستند که تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست، معتقد است که برای کشف حقیقت باید هر چه در گذشته رخ داده را نقل کنیم.
زاکانی فعال سیاسی اصولگرا نیز تاکید می کند که ما به عنوان یک نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محکوم می کنیم.

**مشروح مناظره تاج زاده و زاکانی درباره علل حوادث سال 78 کوی دانشگاه به این شرح است:

**برای کشف حقیقت همه مطالب اتفاق افتاده را باید نقل کنیم
مصطفی تاج زاده روز سه شنبه در جلسه مناظره با علیرضا زاکانی اظهار داشت: با تشکر از آقای زاکانی که پذیرفت این گفت و گو ایجاد شود و ای کاش پرچم دار این گفت و گو صدا و سیما و رسانه های داخلی می شدند تا جامعه احساس کند مهمترین مسئله ها را می تواند در رسانه های خود ببیند و انتخاب کند.
وی افزود: همین بحث ها باید آنجا انجام شود تا مردم ببیند و گوش کنند. همچنین از دانشجویان عزیز عذرخواهی می کنم، تمایل داشتم این اتفاق در دانشگاه باشد اما آقای زاکانی خواستند در محیط بسته باشد.
معاون سیاسی پیشین وزارت کشور عنوان کرد: معتقد هستم برای کشف حقیقت هرچه در گذشته اتفاق افتاده را باید نقل کنیم اما برای آینده باید هر چه می توانیم تسامح داشته باشیم. همین امروز هم یک گروه نمی تواند جامعه را اداره کند، حتی اصولگرا و اصلاح طلب هم امروز نمی توانند جامعه را اداره کنند.
تاج زاده ادامه داد: این قدر مشکلات بالا هستند که تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست. بعد از اتفاقات 18 تیر، یک هیأتی به پیشنهاد آقای خاتمی در شورای امنیت تشکیل شد. 5 نفر از سپاه، وزارت علوم، قوه قضائیه، وزارت کشور در این هیات حضور داشتند.
معاون سیاسی پیشین وزارت کشور بیان کرد: چون مصوبات شورا باید به تصویب رهبری برسد، ایشان دو نفر را اضافه کردند و تعداد افراد شورا از 5 به 7 نفر رسید. قرار شد دو نفر از سپاه و قوه قضائیه، سه نفر هم از وزارت ارشاد، کشور و اطلاعات در آن هیات حضور داشته باشند.
تاج زاده تصریح کرد: از آنجایی که هم رهبری و هم رییس جمهوری نظرشان این بود که هر چه زودتر مشخص شود چه اتفاقی افتاده است، این هیات کمتر از 10 روز از 18 تیر نگذشته بود که تشکیل شد. جلساتی گذاشت و بعد از تحقیقات مفصل میدانی، اطلاعاتی نهایتا گزارشی ارائه شد که در اختیار رهبری قرار گرفت و مورد تائید رهبری قرار گرفت و برای اولین و آخرین بار در تلویزیون قرائت شد.
معاون سیاسی پیشین وزارت کشور افزود: یافته‌های دبیرخانه حاکی است که 14 راهپیمایی در کوی دانشگاه تهران با توجه به اسناد موجود در طول سال 76 منتهی به سال 77 انجام شده که دو مورد آن به خارج از کوی کشیده شده است. این موارد غالباً با یک هسته 10 الی 15 نفره، از مقابل ساختمان شماره 22 بین ساعات 22 و 23 آغاز و پس از خروج از درب نگهبانی و ورود به خیابان کارگر شمالی،‌ به سمت اتوبان جلال ‌آل ‌احمد طی مسیر می‌شده است.
وی بیان کرد: جمعیت حاضر در این راهپیمایی‌ها به طور متوسط 100 تا 150 نفر ثبت شده است. در مقابل این اقدامات غالباً کلانتری یوسف‌آباد راهپیمایی‌ها را متوقف و با شیوه‌های مناسب راهپیمایان را به سمت کوی هدایت می‌کرده است. شعارهای این راهپیمایی‌ها نیز غالباً در ارتباط با موضوع بوده است. در نهایت معلوم شد این راهپیمایی سابقه داشته است.
وی افزود: اینکه کسی در کوی دانشگاه غربیه رفته است یا خیر؟ گزارشی به این کمیته واصل نشده است. آیا دانشجویان سازمان دهی شدند؟ معلوم شد که چنین چیزی نبوده است.
تاج زاده اضافه کرد: راهپیمایی طبیعی انجام شده است، شعار دانشجویان که ثبت شده تشکر تشکر است و دو ماشینش به محل ماموریت بر می گردد. بامداد 15نفر بیرون کوی مشغول گفت و گو بودند که آقای امیراحمدی از ناجا به آنها می گوید داخل کوی شوند که قبول نمی‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: وی از کلانتری های مختلف تقاضای نیرو می‌کند، چرا؟ معلوم نیست. به محض تقاضای ایشان نیروی انتظامی از کلانتری های اطراف می آیند.
تاج زاده اظهار داشت: آقای کوهی وارد گفت وگو می شود و می گوید 5 دقیقه مهلت بدهید این 15 نفر را داخل ببرم ولی ایشان قبول نمی کند درگیری می شود، سپس دانشجویان به پرتاب اشیا می پردازند و نیروی انتظامی هم مقابله می کند. در همین میان یکی از سربازان پایش به جدول برخورد می کند و توسط دانشجویان دستگیر می شود.
وی یادآور شد: سپس مواضع و شعارهای دانشجویان به تندی می گراید، 500 تا 600 سنگ پرانی از سوی دانشجویان شروع می شود. نیرو انتظامی مقابله می کند و در این فاصله مدیرکل سیاسی استان تهران در ساعت دو و 15دقیقه به کوی می رود و می گوید من نماینده تاجزاده هستم و شروع می کند به آرام کردن که صدای شلیک گلوله از جنوب خیابان کارگر شمالی کار را خراب می کند.
معاون سیاسی پیشین وزارت کشور تاکید کرد: بعد از حضور جانشین فرمانده نیروی انتظامی درگیری ها به طور پلکانی اوج می گیرد، برخوردهای نیروی انتظامی از یک سو و دانشجویان از سوی دیگر به آشوب کشیده می شود.
تاج زاده گفت: به اعتقاد اعضای جلسه در آن شرایط جانشین منطقه بزرگ تهران فاقد تدبیر لازم بوده، بی تدبیری های نامبرده موجب ناآرامی ها می شود. نیروهای لباس شخصی در اینجا نیروهای ناجا را تشویق به حمله کردند و آنها را به دلیل حمله نکردن، با اهانت مورد سرزنش قرار دادند.
وی با بیان اینکه نظری سرپرست ناحیه انتظامی تهران بزرگ بدون دستور مافوق وارد کوی دانشگاه شد، اظهار داشت: 25 تا 30 نفر نیروی شخصی وارد کوی شدند و دانشجویان را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در آنجا سه سرباز ناجا جا می مانند که این سربازان را به زیرزمین منتقل کردند و به دروغ گفتند دانشجویان، سربازان را گروگان گرفته اند.
معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات ادامه داد: موسوی لاری ساعت 6 صبح از سردار انصاری می خواهد به عنوان جانشین فرمانده کل دستور دهد نیروی انتظامی حق رفتن به کوی دانشگاه را ندارد، ولی سردار نظری تمرد می کند. در گزارش کمیته آمده است نیروهای لباس شخصی از ساعت 2 بامداد وارد صحنه شدند و در ضرب و جرح دانشجویان دخالت داشتند.
تاج زاده با بیان اینکه گزارش به بی تدبیری عملکرد فرمانده مذکور اذعان کرده است، گفت: نظری بدون توجه به دستور جانشین فرمانده کل قوا در صحنه بوده است و مهارت های لازم برای فرماندهی انتظامی شهر تهران را نداشته و ورود به خوابگاه دانشجویان خلاف بوده است.
سرپرست پیشین وزارت کشور افزود: لطفیان فرمانده وقت نیروی انتظامی گزارش کمیته تحقیق شورای عالی امنیت ملی را قابل اعتناترین گزارش دانست و مرحوم هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه نظر این کمیته را تایید کرد و اظهار داشت: قشر دانشجو در کوی دانشگاه تقصیری نداشت و مظلوم واقع شده است.
تاج زاده خطاب به زاکانی عنوان کرد: مشکل ما معیارهای دوگانه است، هیچ نهادی پس از 20 سال یک سند مبنی بر دخالت غیرخودی ها و براندازان در تحریک دانشجویان ارائه نکرده است.

** زاکانی: در 40 سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشته ایم
علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا نیز در این مناظره سخنان خود را با تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی و به چالش کشیده شدن نظام سلطه جهانی آغاز کرد و گفت: پیروزی انقلاب موجب عظمت مسلمانان و به چالش کشیدن نظام سلطه شد. در این مسیر اگر عظمت ایران را می خواهیم باید از رهبری تبعیت و نوکری مردم را کنیم و اگر خلافش عمل کردیم آسیب دیدیم.
وی افزود: ما در چهل سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشتیم، چرا که هم دشمن بیرونی و هم موانع داخلی داشتیم.
زاکانی اظهار داشت: دشمن خارجی ما آمریکا و صهیونیسم و مانع درونی ضدانقلاب و ریزش ها هستند. آنهایی که به واسطه خوف و طمع وارد انقلاب شدند و به واسطه نرسیدن به موضوعات خود ریزش داشتند.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اهمیت مانع داخلی از دشمنان خارجی بیشتر است. معتقد هستم آنچه در موانع داخلی است پرستش قدرت، ثروت و قدرت بیگانه است. امروز در کشور عده ای طمع و ثروت اندوزی دارند، از قدرت های بیرونی تبعیت کرده و با زر و زور و تزویر شرایط را به سمتی می برند که مردم را مقابل اهداف و آرمان هایشان قرار دهند. تا وقتی این موانع داخلی اصلاح نشود ما نمی توانیم به اهداف انقلاب اسلامی برسیم.
وی با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی تصریح کرد: روزهای نخستین انقلاب اسلامی می دانستیم چه نمی خواهیم و چه می خواهیم، اما نه تجربه اش را داشتیم و نه نیروی انسانی، اما امروز در چهل سالگی کسی از ما نمی پذیرد آزمون و خطا کنیم.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که در مسیر ثروت اندوزی می روند مافیای پنهان هستند و رابطه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را ایجاد کردند که این مانع اصلی است.
وی ادامه داد: این افراد نه تعریفی از اصلاحات دارند و نه مشکلات مردم برایشان مهم است. راحت دروغ می گویند تهمت می زنند. اگر در عرصه اقتصادی کم بیاورند دست در جیب دانشجو می کنند.
زاکانی بیان کرد: امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می کند. رابطه سال 78 و 88 حلقه مفقوده همین جریان است. عواملش یکی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.
این فعال سیاسی اضافه کرد: یک عده ای در عرصه سیاسی کم آوردند. روزنامه سلام تیتری زد که به واسطه آن بسته شد. همان شب در کوی دانشگاه در ایام انتخابات جمع قلیلی دست به آشوب زدند. در مهد کودک را شکستند.
وی بیان کرد: همه مردم به ورود پلیس نگاه می کردند، شکستن حریم و امنیت مردم به هر اسمی رخ داد. سپس پلیس در آنجا حضور پیدا کرد و عده ای آمدند و سه نفر را گروگان گرفتند. وزیر کشور دستور برخورد داد.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما هر دو طرف را محکوم کردیم، من روز جمعه وارد شدم آن تخریب ها را دیدم عمده تخریب ها از درون کوی بود. تحقیقاتی هم در این خصوص شد که ثبت و ضبط است. نیروی انتظامی هم تخریب کرد، باید حق و حقیقت را گفت. در مقابل کشته سازی صورت گرفت، اربعین گیری صورت گرفت.
این فعال سیاسی اضافه کرد: ما به عنوان یک نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محکوم می کنیم. سه نقر پلیس شهید شدند. ماحصل این مسیر این بود که می خواستند نظام با چالش اساسی روبرو شود، در آن زمان ما با دانشجویان به کوی رفتیم.
زاکانی گفت: تاجزاده، معین و شمس الواعظین آمدند. وضع را که دیدم خودم را حائل دانشجو و نیروی انتظامی کردم. از هر دو طرف می خوردم و همه را به آرامش دعوت می کردم. در آن ایام برای من واضح شد تاجزاده و دوستانش دوست ندارند این موضوع جمع شود. مسئولینی مثل معین با استعفا دادن آتش را بیشتر می کردند.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تاجزاده و دوستانش دم از آزادی می زنند، اگر یادشان باشد آن سال روز یکشنبه ما درخواست جمع کردیم، حق شناس به من زنگ زد گفت تاجزاده خوشحال است که شما می خواهید تجمع قانونی برگزار بکنید. بیایید با تحکیمی ها راهپیمایی بگذارید. من گفتم وای به حال مملکتی که شما مدیرکل سیاسی اش هستید.
این خبر در حال تکمیل است...
سیام*3202*9402

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: خبرگزاری ایکنا ایکنا یزد آب منطقه ای یزد دانشگاه یزد میراث فرهنگی یزد آب

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۵۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • باید بستر سرمایه گذاری در استان کرمانشاه ایجاد شود
 • مناظره داغ تاجزاده و زاکانی درباره کوی دانشگاه
 • مافی: استانی شدن انتخابات مجلس، شأن نمایندگی را بالا می‌برد/ قاضی‌پور: نمایندگان، نماینده‌های احزاب یا صاحبان ثروت خواهند شد
 • زاکانی: پس از گذشت چهل سال مردم دیگر از ما «آزمون و خطا» نمی‌پذیرند/ تاج‌زاده: تنها راه نجات کشور استفاده از همه نیروهاست/ از موضوع «لباس شخصی‌ها» تا «تیراندازی در کوی دانشگاه»
 • زاکانی:پس از چهل سال آزمون و خطا پذیرفته نیست/تاجزاده: راه نجات استفاده از همه نیروهاست
 • حرکت دوباره قطارهای سریع السیر یزد - تهران از سرگرفته شد
 • مناظره جنجالی تاج زاده و زاکانی
 • زاکانی: حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است/ تاج‌زاده: چرا بعد ۲۵ سال با گروه فشار برخورد نمی شود
 • حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است
 • زاکانی: حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است/ تاج‌زاده: برای آینده به حداکثر تسامح معتقد
 • زاکانی: حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است/تاجزاده: برای آینده به حداکثر تسامح معتقدم
 • زاکانی در مناظره با تاجزاده: ثروت اندوزان و بیگانه پرستان مافیایی پنهان کشور هستند
 • ۷۰۰۰ میلیاردتومان برای کاهش فقر اختصاص یافت
 • هفته‌ای ۵ تا ۱۰ تن گوشت گرم به یزد وارد می‌شود
 • تامین مالی ۳۴ درصدی از کل صادرات استان یزد
 • نوبخت: سند آمایش ملی در حال تدوین است
 • اشتغالزایی و خلق ثروت از زباله های الکترونیکی
 • اجازه ورود دام از استان‌های دیگر به استان یزد داده نمی‌شود
 • ظرفیت های اقتصادی نظرآباد شناسانده می شود