گروه اقتصادی_ خبرگزاری بسیج؛ مقدمه: نظام بانکی در پازل اجرایی اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین رکن خدماتی با مدیریت حجم عظیمی از نقدینگی های جامعه می تواند با ایفای صحیح وظایف، ماموریت‌ اصلی خود که همانا هدایت صحیح منابع به سمت اشتغال مولد و پایدار و توزیع عادلانه تسهیلات به بخش های مختلف جامعه است را انجام دهد.

بر این اساس، بانک ها می توانند با بهره وری مناسب و هدایت منابع ،گام های موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بردارند.

از سوی دیگر سالیانی است که وابستگی های اقتصادی جوامع به یکدیگر در حال افزایش است . تجارت جهانی نیز بر اساس مزیت های رقابتی کشورها، اصل و بنیان بقای آنها را در جنگ اقتصادی امروز تضمین می کند. از طرفی نیز تحریم های ظالمانه اقتصادی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران گواه بر این مدعاست که امروزه تلاش در جهت رونق بخشی اقتصاد داخلی، تلاشی سیاسی ، فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی و حتی امنیتی است. از این رو ست که تاکیدات مقام معظم رهبری بر طرح موضوع اقتصاد مقاومتی بر آن مبنا استوار است که ضمن پویا نمودن اقتصاد درونی کشور آن را در مقابل تحریم‌های دشمنان در همه ابعاد مقاوم سازند.

 بر همین اساس حمایت از تولید ملی، مردمی کردن اقتصاد، حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره وری، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف و کاهش وابستگی به نفت از مهمترین ارکان اقتصاد مقاومتی است. اما در  میان تمامی ارگانها و سازمان های مسئول اقتصادی از جمله نظام بانکی در کشور می توانند نقش مهم و سازنده ای در اجرای اقتصاد درون زا در چرخه اقتصادی کشور ایفا کنند.

*تخصیص 3 هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای تحقق پروژه ها و طرح های اشتغالزایی روستایی

گزارش خبرگزاری بسیج حاکی است، با توجه به نقش موثر و غیر قابل انکار بانکداری در توسعه کارهای مولد و زاینده در حوزه کشاورزی ، روستایی و دامپروری بر اساس منویات مقام معظم رهبری که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است، بانک پارسیان با مشارکت بنیاد برکت و همچنین معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری موفق به تامین مالی طرح های اشتغالزایی روستایی با نرخ پایین تر از نرخ مصوب  شورای پول و اعتبار شده است.

بدیهی است که هماهنگی میان سه دستگاه مذکور می تواند زمینه موفقی از اشتغالزایی در روستاها را پدید آورده و از اثرات مخرب مهاجرت به شهرها و تبعات آن جلوگیری کند. بدین منظور این اقدام علاوه بر آنکه بر اشتغالزایی روستائیان تاثیر مثبتی می گذارد می تواند رونق گیری اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصاد درون زای تولید محور را سرعت بخشد.

واضح است که اقتصادی که بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار بوده و محور توسعه را در روستا بنا نهد ،‌ می تواند علاوه بر تامین نیاز های داخلی بر روی صادرات محصولات استراتژیک کشاورزی و دامداری سرمایه گذاری نموده و منابع حاصل از آن را در شکوفایی اقتصادی داخلی به کار گیرد. چنانچه  در بین کارهای مولد و پایدار اقتصادی، به زعم اکثر کارشناسان، حوزه کشاورزی و دامپروری  حوزه ای غنی و کاملا نهفته است. کشاورزی به خصوص در کشور عزیز ما، حوزه ای بکر و دست نخورده است که می توان با هدایت منابع و تسهیلات بانکی به این بخش، اقتصاد کشور را به اقتصادی تولید محور ، مبتنی بر دانش و توانمندی داخلی تبدیل نمود.

 در این میان با توجه به تاکیدات ویژه معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری، تمام پرداخت های بانکی به صورت هدفمند صورت گرفته و در پروژه هایی که ارزش افزوده ایجاد می‌کند هزینه شده است. بر همین اساس تفاهم نامه ای بین سه نهاد بنیاد برکت ، بانک پارسیان و معاونت مذکور منعقد شد  که سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از منابع داخلی بانک پارسیان برای تحقق پروژه ها و طرح های اشتغالزایی روستایی اختصاص یابد.

این گزارش می افزاید همچنین ضمن تشکیل کارگروهی در استانداری های سراسر کشور، نمایندگانی از استانداری، بنیاد برکت و بانک پارسیان به همراه نمایندگان دستگاه اجرایی مربوطه درخواست ها را بررسی و  در صورت تصویب به بانک پارسیان  ارجاع می دهند.

گفتنی است در این طرح بانک پارسیان در انتخاب پروژه ها و تامین مالی مختار بوده و این طرح ها در فضای کاملا حرفه ای مورد بررسی و تصویب کارگروه قرار می‌گیرد و به نماینده بانک و هر استان ارجاع خواهد شد.

این گزارش حاکی است که بدین منظور مقرر گردید 3 هزار و 400 میلیارد ریال منابع داخلی بانک به این پروژه اختصاص یابد. که در این بین از 1272 طرح دریافتی، به مبلغ 8 هزار و 235میلیاردریال، 133 طرح به مبلغ 608 میلیارد ریال مصوب و پرداخت های آن از این محل صورت گرفت. همچنین طرح مذکور برای یک دوره یکساله دیگر نیز تمدید شد که درحال اجرا است. ما به التفاوت سود نیز(10% در حال حاضر) ، توسط بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی پرداخت خواهد شد که با فعالیت مدیرعامل بانک، 200 میلیارد ریال در ابتدای طرح به حسابهای بانک واریز  این امر موجب شد  تا نرخ مورد نظر بانک تامین گردد.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

افتتاح ۴۰ پروژه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی با سرمایه گذاری ۶۶۰ میلیارد ریال در گلستان

نصیبی گفت: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان ۴۰ پروژه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی گلستان با سرمایه گذاری ۶۶۰ میلیارد ریال با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به بهره برداری رسید.

«علی نصیبی» به خبرنگار خبرگزاری شبستان در گرگان گفت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در قالب کاروان تدبیر و امید از روستاهای مختلف استان همچون؛ نی تپه رامیان، ساسنگ مینودشت، حالی آخوند گنبد و دوزالوم داشلی برون جهت پیگیری مرتبط با توسعه روستاها بازدید و پروژه های اشغالزایی در این روستاها را افتتاح کرد.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان افزود: دکتر امید در این بازدیدها جهت رفع مشکلات روستاها تاکید کردند که محرومیت زدایی و ارتقای شاخص های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از اولویت های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است.

 

وی تصریح کرد: با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری 40 پروژه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی با سرمایه گذاری 660 میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم 320 نفر از محل تسهیلات بانک های سینا و پارسیان و با همکاری بنیاد علوی، بنیاد مستضعفان، ستاد فرمان امام و بنیاد برکت به صورت متمرکز افتتاح شد.

 

نصیبی خاطرنشان کرد: دکتر امید در این مراسم ابراز امیدواری کرد تا با پیگیری دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان روند توسعه روستاهای استان با شتاب به پیش رود.

 

جذب 230 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای روستاها و مناطق مرزی و نواحی صنعتی روستایی

وی ادامه داد: همچنین در این سفر تاکید شد تا از صندوق توسعه ملی با کسب مجوز از مقام معظم رهبری و تصویب مجلس و هیئت وزیران بیش از 12 هزار میلیارد تومان در قالب پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به روستاها و مناطق مرزی و نواحی صنعتی روستایی جهت فعالیت های اقتصادی و استغالزایی اختصاص یابد که سهم استان گلستان در مرحله اول 160 میلیارد تومان بود که بیش از 230 میلیارد تومان تا کنون جذب شده است.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان افزود: در این سفر تاکید شد تا بانک های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق توسعه شتاب بیشتری در پرداخت تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط داشته باشند و چند بانک دیگر به فرایند پرداخت این تسهیلات اضافه شود.

 

نصیبی گفت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری روند توسعه روستایی در استان را مطلوب دانستند و با توجه به ظرفیت های روستایی استان گلستان اظهارامیدواری کردند روند توسعه روستایی استان همچنان با این شتاب به کار خود ادامه دهد و از سایر ظرفیت ها در جهت توسعه استان استفاده شود.

 

پایان پیام/83

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیگ برتر فوتسال ایران| تساوی سوهان محمد سیما برابر پارسیان شهر قدس و سقوط پارسیان در قم
 • لیگ برتر فوتسال؛ پازل پلی آف تکمیل شد؛ پارسیان شهر قدس سقوط کرد + جدول
 • پارسیان شهرقدس به لیگ دسته اول سقوط کرد
 • سقوط پارسیان به لیگ یک فوتسال
 • شهرک دامپروری نیر همچنان در بلاتکلیفی!
 • تخصیص آب روستایی لرستان از ۲ سد/ ۴۰روستا دهه فجر آب‌رسانی می‌شوند
 • احداث شهرک دامپروری نیر همچنان بلاتکلیف است
 • رییس فدراسیون واردات: واردات دارو از زمان تحریم شدن بانک پارسیان دچار مشکل شد
 • صدور بیش از ۱۶ هزار مجوز فعالیت توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه
 • 450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد
 • دیدار نماینده قم برابر پارسیان شهر قدس در ایستگاه آخر لیگ برتر فوتسال
 • پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست
 • واردات دارو از زمان تحریم شدن بانک پارسیان دچار مشکل شد
 • 6 هزار طرح اشتغال روستایی و فراگیر در فارس تصویب شد
 • بانک های عامل در پرداخت تسهیلات نوسازی صنایع همکاری کنند/ طرح‌های گردشگری مشمول دریافت تسیهلات رونق تولید
 • گرفتار لابی دولت در بودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه سال ۹۸ انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد
 • تخصیص ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه‌های آبخیزداری آذربایجان غربی
 • خدمات بانک پارسيان به نابينايان
 • پرداخت ۴۲۹ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه رونق تولید/بانک‌ها راغب پرداخت سرمایه ثابت و بازسازی نیستند