گروه اقتصادی_ خبرگزاری بسیج؛ مقدمه: نظام بانکی در پازل اجرایی اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین رکن خدماتی با مدیریت حجم عظیمی از نقدینگی های جامعه می تواند با ایفای صحیح وظایف، ماموریت‌ اصلی خود که همانا هدایت صحیح منابع به سمت اشتغال مولد و پایدار و توزیع عادلانه تسهیلات به بخش های مختلف جامعه است را انجام دهد. بر این اساس، بانک ها می توانند با بهره وری مناسب و هدایت منابع ،گام های موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بردارند.

از سوی دیگر سالیانی است که وابستگی های اقتصادی جوامع به یکدیگر در حال افزایش است . تجارت جهانی نیز بر اساس مزیت های رقابتی کشورها، اصل و بنیان بقای آنها را در جنگ اقتصادی امروز تضمین می کند. از طرفی نیز تحریم های ظالمانه اقتصادی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران گواه بر این مدعاست که امروزه تلاش در جهت رونق بخشی اقتصاد داخلی، تلاشی سیاسی ، فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی و حتی امنیتی است. از این رو ست که تاکیدات مقام معظم رهبری بر طرح موضوع اقتصاد مقاومتی بر آن مبنا استوار است که ضمن پویا نمودن اقتصاد درونی کشور آن را در مقابل تحریم‌های دشمنان در همه ابعاد مقاوم سازند.

 بر همین اساس حمایت از تولید ملی، مردمی کردن اقتصاد، حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره وری، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف و کاهش وابستگی به نفت از مهمترین ارکان اقتصاد مقاومتی است. اما در  میان تمامی ارگانها و سازمان های مسئول اقتصادی از جمله نظام بانکی در کشور می توانند نقش مهم و سازنده ای در اجرای اقتصاد درون زا در چرخه اقتصادی کشور ایفا کنند.

*تخصیص 3 هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای تحقق پروژه ها و طرح های اشتغالزایی روستایی

گزارش خبرگزاری بسیج حاکی است، با توجه به نقش موثر و غیر قابل انکار بانکداری در توسعه کارهای مولد و زاینده در حوزه کشاورزی ، روستایی و دامپروری بر اساس منویات مقام معظم رهبری که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است، بانک پارسیان با مشارکت بنیاد برکت و همچنین معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری موفق به تامین مالی طرح های اشتغالزایی روستایی با نرخ پایین تر از نرخ مصوب  شورای پول و اعتبار شده است.

بدیهی است که هماهنگی میان سه دستگاه مذکور می تواند زمینه موفقی از اشتغالزایی در روستاها را پدید آورده و از اثرات مخرب مهاجرت به شهرها و تبعات آن جلوگیری کند. بدین منظور این اقدام علاوه بر آنکه بر اشتغالزایی روستائیان تاثیر مثبتی می گذارد می تواند رونق گیری اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصاد درون زای تولید محور را سرعت بخشد.

واضح است که اقتصادی که بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار بوده و محور توسعه را در روستا بنا نهد ،‌ می تواند علاوه بر تامین نیاز های داخلی بر روی صادرات محصولات استراتژیک کشاورزی و دامداری سرمایه گذاری نموده و منابع حاصل از آن را در شکوفایی اقتصادی داخلی به کار گیرد. چنانچه  در بین کارهای مولد و پایدار اقتصادی، به زعم اکثر کارشناسان، حوزه کشاورزی و دامپروری  حوزه ای غنی و کاملا نهفته است. کشاورزی به خصوص در کشور عزیز ما، حوزه ای بکر و دست نخورده است که می توان با هدایت منابع و تسهیلات بانکی به این بخش، اقتصاد کشور را به اقتصادی تولید محور ، مبتنی بر دانش و توانمندی داخلی تبدیل نمود.

 در این میان با توجه به تاکیدات ویژه معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری، تمام پرداخت های بانکی به صورت هدفمند صورت گرفته و در پروژه هایی که ارزش افزوده ایجاد می‌کند هزینه شده است. بر همین اساس تفاهم نامه ای بین سه نهاد بنیاد برکت ، بانک پارسیان و معاونت مذکور منعقد شد  که سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از منابع داخلی بانک پارسیان برای تحقق پروژه ها و طرح های اشتغالزایی روستایی اختصاص یابد.

این گزارش می افزاید همچنین ضمن تشکیل کارگروهی در استانداری های سراسر کشور، نمایندگانی از استانداری، بنیاد برکت و بانک پارسیان به همراه نمایندگان دستگاه اجرایی مربوطه درخواست ها را بررسی و  در صورت تصویب به بانک پارسیان  ارجاع می دهند.

گفتنی است در این طرح بانک پارسیان در انتخاب پروژه ها و تامین مالی مختار بوده و این طرح ها در فضای کاملا حرفه ای مورد بررسی و تصویب کارگروه قرار می‌گیرد و به نماینده بانک و هر استان ارجاع خواهد شد.

این گزارش حاکی است که بدین منظور مقرر گردید 3 هزار و 400 میلیارد ریال منابع داخلی بانک به این پروژه اختصاص یابد. که در این بین از 1272 طرح دریافتی، به مبلغ 8 هزار و 235میلیاردریال، 133 طرح به مبلغ 608 میلیارد ریال مصوب و پرداخت های آن از این محل صورت گرفت. همچنین طرح مذکور برای یک دوره یکساله دیگر نیز تمدید شد که درحال اجرا است. ما به التفاوت سود نیز(10% در حال حاضر) ، توسط بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی پرداخت خواهد شد که با فعالیت مدیرعامل بانک، 200 میلیارد ریال در ابتدای طرح به حسابهای بانک واریز  این امر موجب شد  تا نرخ مورد نظر بانک تامین گردد.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

کاهش تصدی گری دولت راهی برای رونق تولید/ تصمیمات جدی برای امهال وام تولید کنندگان گرفته شود

احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در تبیین راهکارهای افزایش "رونق تولید" و اقتصادی در سال ۹۸ اظهار کرد: با توجه به اینکه بعد از جنگ با محدودیت‌های جدی در حوزه های مختلف از جمله مواد اولیه، کالاهای اساسی و تجهیزات کارخانه ای مواجه بودیم اما پس از پیروزی انقلاب با رهنمودهای امام خمینی(ره) و  مقام معظم رهبری در تولیدات نظامی و امنیتی زبانزد منطقه شدیم.

وی افزود: حوزه های مختلفی از جمله نفت، اقلام اساسی و گندم در رسته هایی قرار دارند که ایران در تولیدات آن ها به حداکثر خودکفایی رسیده است، دولت و مجلس باید برای رونق اقتصادی  دست از دوباره کاری بردارند و به مانند سال گذشته که موضوع حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه خود قرار داد، رونق تولید و اقتصاد را نیز همانگونه دنبال کند.

انارکی محمدی تاکید کرد: رهبر انقلاب چند سالی است که موضوع اقتصاد را مورد تاکید قرار می دهند و  سال ها را با پیش زمینه اقتصادی نامگذاری می کنند، توجه جدی مقام معظم رهبری به امر اقتصاد نشان از ضعف های بسیار زیادی در قوانین و عملکردهای اقتصادی دولت، مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: رونق تولید به مباحث زیادی از جمله معیشت خانوارهای ایرانی، حفظ جایگاه جهانی تولید داخلی، کرامت و شان کارگری، افزایش کیفیت تولیدات داخلی و همچنین معضل جدی رفع موانع تولید اشاره می کند، مجلس در سال گذشته به دفعات بر موضوع رفع موانع تولید اشاره و پرداخته است اما هم چنان مشکلات زیادی سر راه تولیدات داخلی قرار دارد.

انارکی با اشاره به نواقص موجود در استفاده از ظرفیت‌های داخلی بیان کرد: جلساتی که با بخش خصوصی داشته ایم نشان می‌دهد که ما از ظرفیت و توان داخلی به طور کامل استفاده نکرده ایم و این امر سبب شده است تا کارخانه‌های داخلی در نهایت با ۲۰ درصد از توان خود فعالیت کنند.

بیشتر بخوانید: زمینه‌های اولیه برای ایجاد رونق در تولید داخلی چیست؟

نماینده مردم رفسنجان و انار در استان کرمان بیان کرد: قطعا تاکید رهبر انقلاب بسیار به جا و به موقع است زیرا علاوه بر اینکه باید قدرت داخلی را همانند قدرت دفاعی به رخ جهانیان بکشیم، بلکه باید برای بی اهمیت جلوه دادن تحریم ها و کشورهایی که، خود را حاکم تمام جهان می دانند؛  تولیدات ملی را به حد کمال برسانیم.

وی درباره راهکارهای رونق تولید گفت: باید عواملی نظیر قیمت ارز و ارزش پول ملی به ثبات برسند تا تولید کننده هزینه های معقولی داشته باشد اما نوسانات سال گذشته ارز، منجر به این شد تا تولیدکنندگان با سود اندک و یا حتی ضرر به تولید خود ادامه دهند، قطعا این موضوع به عملکرد بانک مرکزی برمی گردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بانک ها باید برای خرید تجهیزات داخلی و ماشین آلات خط تولید، تسهیلات بی دردسری را به تولید کنندگان  اعطا کنند. اگرچه تولیدکنندگان بدهی های زیادی به بانک ها دارند و از آن طرف هم دولت بدهی هایی به این قشر دارد، اما باید برنامه ای قوی برای تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی ارایه شود.

وی اضافه کرد: بانک ها باید برای امهال وام تولیدکنندگان، بین سود و جریمه دیرکرد تفکیک قائل شوند. کشاورزان، دامداران، تولیدات صنعتی و نساجی و ... از جمله بخش هایی است که باید مورد توجه نظام بانکی کشور قرار بگیرند.

انارکی محمدی بیان کرد: موضوع دیگری که باید برای رونق تولید مورد توجه قرار گیرد، مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه و دنیاست، زمانی می توان تولید را بیشتر کرد که بازارهای خاص کشورهای همسایه را اشغال و محصولات با کیفیت  با برند ایرانی را در بازارهای هدف به فروش رساند.

وی با اشاره به اهمیت تامین مواد اولیه کارخانجات بیان کرد: نقش پررنگ وزارت صمت برای تسهیل واردات مواد اولیه با قیمت مناسب و نرخ رسمی ارز، موضوعی است که در رونق تولید بسیار موثر است.

انارکی محمدی بیان کرد: موضوع آخری که باید به آن اشاره کنم بروکراسی‌ اداری است که دست و پای فعالان اقتصادی را می بندد البته با راه اندازی پنجره واحد کمی کار راحت‌تر شده است، بطور مثال دیگر تولیدکنندگان برای ثبت شرکت ماه‌ها صبر نمی کنند و با این پنجره واحد می‌توانند ظرف ۲۴ ساعت شرکت خود را به ثبت برسانند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره بر اینکه دولت برای رونق تولید و اقتصاد کشور در صدر مسئولیت‌ها قرار دارد، گفت: فعالیت بیشتر بخش خصوصی  امری است که تنها با کاهش تصدی گری‌ در دولت محقق می‌شود.

انتهای پیام/

فکری به حال تهاتر بدهی دولت به بخش خصوصی و بدهی آن ها به بانک شود

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیلاب قریب 983 میلیارد ریال به بخش کشاورزی گنبد خسارت زد
 • حل مشکلات اقتصادی و اشتغال با مدیریت صحیح منابع مالی کشور توسط مسئولین/مبادلات منجر به رونق تولید می شود
 • ترویج فرهنگ وقف بهترین راهکار رونق اقتصاد اسلامی است
 • آبرسانی به حسین آباد اراک 40 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد
 • رونق تولید راه نجات اقتصاد کشور است
 • کارآمدترین راهبرد مقابله با تورم و بیکاری رونق تولید است/اقتصاد پیشرفته هیچ معنایی جز رونق تولید ندارد
 • دانشگاه علوم کشاورزی گرگان میزبان همایش منابع شیلاتی و فناوری‌های نوین می‌شود
 • سیل در گالیکش حدود 500 میلیارد ریال خسارت وارد کرد
 • شیراز| روش بانک‌ها در کسب سود مانع تحقق شعار رونق اقتصادی است
 • راهگشای تمام مشکلات اقتصادی ایران، رونق تولید است/ روحانیان در قانون‌مداری الگو باشند
 • جدیدترین موضع‌گیری آمریکا درباره خرید اس-۴۰۰ ترکیه از روسیه
 • رونق تولید ستون اصلی اقتصاد مقاومتی است
 • دولت بانک ها را سر و سامان دهد تا رونق تولید تحقق یابد
 • پنتاگون: فروش اس -۴۰۰ به ترکیه ما را در تنگنا قرار داده است
 • اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره خرید اس ۴۰۰ از سوی ترکیه
 • مازنی: مسئولان در فصل تخصیص بودجه باید به فکر تولیدکنندگان باشند
 • تخصیص ۵۰ میلیارد ریال برای امدادرسانی به سیل زدگان استان گلستان
 • استفاده از ظرفیت‌های روستایی راه نجات اقتصاد کشور/ تدوین ۱۴ هزار طرح اشتغال‌زایی برای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی
 • رونق تولید باعث کاهش وابستگی اقتصاد به دلار می شود