آیت‌الله رشاد گفت: راز موفقیت مدیر و کسانی که مبادی امور در اختیار آنها بوده سعه صدر، صبوری و شکیبایی با مراجعه کنندگان و کارگزاران است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد امروز پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، با اشاره به فقراتی از بیانات امیرمومنان امام علی(ع) در نهج‌البلاغه، گفت: ابزار و امکان توفیق و موفقیت ریاست در اداره امور سعه صدر است.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه سر موفقیت مدیر و کسانی که مبادی امور در اختیار آنها بوده سعه صدر، صبوری و شکیبایی با مراجعه کنندگان و کارگزاران است، عنوان کرد: این امر چیزی است که کمتر در بین مدیران به چشم به می خورد طوری که اگر کسی چنین باشد مثال زده می‌شود، در غالب موارد خلاف این مساله مشاهده می‌شود بسیاری از افراد وقتی مسئولیت یا مدیریتی را بر عهده می‌گیرند با قبل از آن متفاوت، مغرور و کم حوصله می‌شوند. درست خلاف شرطی که امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند رفتار می‌کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه بیان کرد: اگر کسی به مدیریت یا مسئولیتی برسد و تفاوت نکند، حوصله شکیبایی و سعه صدر او بالا باشد سبب تعجب دیگران می‌شود طوری که او را مثل می‌زنند و به عنوان خاطره‌ای خوب و خوش از رفتار او یاد می‌کنند.

آیت‌الله رشاد با بیان اینکه معمولا برخی افراد که به مدیریت یا مسئولیت می‌رسند رفتار آنها تغییر کرده و با دیگران از بالا به پایین برخورد می‌کنند طوری که حتی لحن و حرکات آنها نیز تغییر کرده تند، خشن و تهدیدآمیز می‌شود، اظهار کرد: اخیرا رفتار بد یکی از نمایندگان مجلس با مامور گمرک یک نمونه از این رفتارهای زشت است که گفته شده برای راه‌اندازی کار یک واردکننده اتومبیل به آنجا مراجعه کرده و انتظار داشته که بعد از وقت اداری و در ساعت خلوت در به روی او باز شود که قصد غیراصولی خود را پیش ببرد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با بیان اینکه یک نماینده مجلس وکیل یک شهر و استان است، ابراز کرد: هر نماینده در مجلس می‌تواند اظهارنظر کرده و بر تصمیمات کشور اثرگذار باشد، بنابراین باید لیاقت و شایستگی چنین جایگاهی را داشته باشد. وقتی یک نماینده عملی غیرقانونی انجام می‌دهد لیاقت نمایندگی شهرستان خود ندارد تا چه برسد به اینکه بر تصمیمات کشوری اثر بگذارد.

وی افزود: نماینده صرفا یک وکیل نیست و مفهومی فراتر از آن دارد مفهوم وکالت ملت عمیق‌تر از وکالت قضایی است، نماینده یک ملت شخصیت، فرهنگ، عظمت فکری و اخلاقی و هویت آن ملت را به نمایش می‌گذارد، وجود چنین افرادی در پست نمایندگی یا هر جای دیگر سیستم اداری کشورمان برای ملت شریف و متمدن ایران جای تاسف است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه استان تهران افزود: عجیب است که این نماینده پس از انجام آن عمل زشت مدعی شده که چون من از اهل سنت هستم مرا تحت فشار قرار دادند در واقع او با این توجیه سعی کرده که مساله را فرقه‌ای جلوه دهد و جالب‌تر اینکه آن کارمند درستکار و باشخصیت گمرک هم در مقابل گفته که من نیز از اهل سنت هستم.

آیت‌الله رشاد در پایان خاطرنشان کرد: کسی که چنین گناهی را مرتکب می‌شود نباید با یک عمل زشت دیگر عذر بدتر از گناه آورد و چنین وانمود کند که چون من از اهل سنت هستم با من چنین رفتاری شد در حالی که کاملا خلاف واقع صحبت می‌کند.

 

پایان پیام/487

منبع: شبستان

خبر بعدی:

دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بعنوان قطب علمی در پدافند غیرعامل شروع بسیار خوبی داشته است + تصاویر

به گزارش  حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نخستین پنل تخصصی «ارائه الگوی مدیریت و ارزیابی ریسک با رویکرد پدافند غیرعامل- مولفه‌های سخت افزاری و نرم افزاری» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال اظهار داشت: این که دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر طهرانچی و خصوصا واحد تهران شمال به ریاست دکتر خالدی به موضوع پدافند غیرعامل به عنوان یک ثروت ملی تاکید و توجه دارند برای سازمان پدافندغیرعامل بسیار مهم و ارزشمند است.

وی در ادامه افزود: ارتباط سازمان پدافند غیر عامل کشور با دانشگاه و نهاد‌های علمی و دانشی از دو منظر قابل توجه و اهمیت است، در وهله اول بررسی و توجه به بیانات، رهنمود‌ها و تذکرات رهبر معظم انقلاب که در حقیقت دیدبان و فرمانده در موضوعات پدافند غیرعامل هستند، چون نگاه ایشان با نگاه مسئولان و ارگان‌های مرتبط و درگیر در این حوزه بسیار متفاوت و نگاهی جامع است. دروهله دوم نیز پرداختن به اصول حرفه‌ای و حرفه‌ای گری برای حوزه دانشگاه مطرح می‌باشد. بنده فکر می‌کنم که پرداختن به موضوعات پدافند غیر عامل پرداختن به موضوعات علمی و فناورانه نو است، طبیعتا این انتخاب نیز می‌تواند به لحاظ حرفه‌ای هم قابل اختراع و ارزش باشد و به اعتبار این که بالاخره دانشگاه باید بتواند به مسائل روز کشور پاسخ دهد و در ضمن باید پاسخ که میدهند پاسخ علمی، منطقی و عملی باشد. البته همکاری دانشگاه و سازمان پدافند غیرعامل کشور میتواند باعث رشد این موضوع شود.

پدافند غیرعامل یک ارزش ملی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، اظهار داشت: در سند راهبردی پدافند غیرعامل کشور چند نکته وجود دارد که بعنوان اصول و ارزش تنظیم شده است لذا بررسی و مطالعه در حوزه پدافند غیرعامل بایستی بر اساس این اصول و ارزش‌ها طرح، برنامه ریزی و مطالعه شود. تلاش شده که این ارزش‌ها برگرفته ازمفاهیم دینی و قرآنی و تدابیر رهبری معظم و تدابیر حضرت امام باشد، بعنوان مثال نپذیرفتن تسلط کفار به استناد آیه نفی سبیل * (به آیه ۱۴۱ سوره نساء (به دلیل بخش آخر آیه) «آیه نفی سبیل» می‌گویند.) خداوند میفرماید: تا ابد نمی‌پذیرد که کفار بر مسلمین مسلط باشند، نپذیرفتن تسلط کفار بر مسلمین یک اصل پدافند غیرعامل است و به گفته برخی مفسران، جزء اراده الهی است به دلیل این که با واژه لن نفی شده و به آن می‌گویند نفی ابدی یعنی تا ابد انجام نخواهد شد بنابراین، این یک اصل است و ما باید به عنوان یک ارزش به آن متکی باشیم.

مدیریت و کنترل فضای علمی کشور‌ها با ابزاری به نام (ISI)

سردار جلالی در ادامه با اشاره به رویکرد محققین و صاحب نظران خارجی اظهار داشت: نکته دوم اعتماد کامل نداشتن به رویکرد‌های خارجی در اصول پدافندی است. محققین و صاحب نظران داخلی حتما بهتر از بنده مطلع هستند که امریکایی‌ها برای کنترل فضای غیر نظامی دنیا یک نظامات و نقشه‌هایی را متصور هستند، که این به اصطلاح پلن‌ها ظاهر خیلی زیبایی دارد وعلمی است به تعبیر دیگری می‌توان گفت: (Regulation) است و در قوانین و مقررات و نظامات گنجانده شده است، ولی انتهای قضیه این است که دشمن تلاش می‌کند، از این طریق مدیریت، کنترل و پایش کشور ما را بدست بگیرد، بعنوان مثال برای پایش موضوع تولید و کنترل علم و دانش در حوزه تکنولوژی و صنعت سازکاری را به عنوان آی اس آی (ISI) ایجاد کرده است، و با این ابزار میزان رشد و پیشرفت علم و مدیریت دانش جهانی را انجام می‌دهد.

وی یادآور شد: رصد، پایش، تولید، جهت دهی و مدیریت کنترل دانش در کُنه مسئله آی اس آی (ISI) پنهان است، لذا با متوجه شدن این موضوع تصمیمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتخاذ شد مبنی بر این که بایستی در کشور (ISI) مختص به خودمان داشته باشیم، در گذشته این اشتباه رخ داده بود که ارتقاء اساتید دانشگاه‌های ما منوط به نرخ انتشار مقالات آی اس آی بود. این کار بسیار کار اشتباهی است که با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال اصلاح است. برون سپاری، مدیریت و سیاست گذاری تولید دانش کار درستی در کشور نیست و باید از این گونه نگاه‌ها پرهیز کرد.

آمریکا از طریق نظامات فنی و تخصصی و حرفه‌ای که کنترل حوادث و تهدیدات غیرنظامی در ذات روش ها، استاندارد‌ها و ... می‌پردازد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، عنوان کرد: این نباید باشد که اروپایی‌ها و امریکایی‌ها شاخص بدهند و ما تبعیت کنیم، موضوعات دیگری نیز در جهان بدین صورت توسط امریکایی‌ها مدیریت می‌شود مثل: کنترل بیماری‌ها که در قالب مقررات و استاندارد‌ها (WHO؛ سازمان بهداشت جهانی ملل متحد (اعلام می‌شود و درهمه جای دنیا پزشکان و همه سیستم‌های درمانی را مقید می‌کند تا به این استاندارد‌ها پایبند باشند، ولی در اصل این استاندارد‌ها یک ابزار با لایه‌های پنهان برای رصد و پایش و جمع آوری اطلاعات هستند. یکی دیگر از این ابزار‌های جمع آوری اطلاعات سیستم ایزو (ISO) است، ایزو را در جهان به عنوان سیستم جاسوسی صنعتی می‌شناسند، این ابزار را انگلیسی‌ها ابداع و طراحی کردند تا اشراف و کنترل بر دانش، صعنت، تکنولوژی، مسیر تولید و همه اجزاء صنایع را داشته باشند. حذف ایزو و یا استاندارد‌های بین مللی اینچنینی که به عبارتی ابزار جاسوسی و جمع آوری اطلاعات غرب است، نیاز به جایگزین دارد ما باید در این حوزه نیز به خودکفایی و خود اتکایی برسیم، در خود اتکایی و خودکفایی ملی بازتعریف استانداردها، الگو‌ها و ساختار‌ها بر مبنای الگوی ایرانی اسلامی و بومی لازم و ضروری است.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: حتی بنده ایرادی نمی‌بینم که اساتید و پژوهشگران عرایض بنده را در خصوص این استاندارد‌ها و ابزار‌ها که در جهت جاسوسی و جمع آوری اطلاعات طراحی شده اند، باور نکنند، و دعوت کنم آن دسته از اساتید و محققانی که این موضوعات را باور ندارند تحقیقاتی را در این باره انجام دهند. به عنوان مثال در خصوص ماهیت (ISI) واین که چه مقالاتی بیشتر سفارش داده می‌شوند، چه موضوعاتی اجازه تحقیق پیدا میکنند، تحقیقاتی را انجام دهید و روابط بین این موضوعات را کشف کنید. کسانی که در واقع در تولید علم و جهت دهی به مقالات قالب (ISI) و یک استاندارد تعریف شده دخالت می‌کنند به معنای سیاست گذاری و کنترل و مدیریت دانش کشور هستند.

آمریکایی‌ها در پدافندغیرعامل شاگرد پانزدهم جهان هم نیستند

وی افزود: امریکایی‌ها به لحاظ تولید علم در پدافندغیرعامل استاد تولید اسنادعلمی (Document) هستند، اما در صحنه عمل شاگرد پانزدهم جهان هم نیستند، به عنوان مثال شما طوفان کاترینا در کوبا و امریکا را مقایسه کنید، نحوه مواجه این دو کشور در این بلای طبیعی بسیار جالب است، در کوبا که به اصطلاح یک کشور جهان سوم است، شاهد کاهش اثر طوفان، کاهش تلفات ناشی از طوفان، مدیریت خوب در صحنه هستیم، ولی در امریکا با سطح بالای تولید دانش در حوزه پدافند غیرعامل خسارات بیشتری را نسبت به کوبا شاهد هستیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: صحنه مطالعات و تولید دانش و مدارک علمی با صحنه عمل متفاوت است، امریکایی‌ها در الگو‌های تهدید، مفهومی را دارند به نام تروریست. البته امریکایی‌ها و ترامپ اخیرا در حال تغییر این مفهوم در سند امنیت ملی خود هستند، و میگویند پدافند تروریسم دیگر فایده‌ای ندارد و کشور‌هایی مثل ایران، روسیه و چین در حال فعالیت بر روی این موضوع هستند و ما باید معنی تروریسم را به سطح کشور‌های stata برگردانیم. این درحالی است که همه اسناد امریکایی‌ها مبتنی بر مبنا بودن تروریسم است. به عبارتی تحقیقاتی که آن‌ها انجام میدهند بر مبنای تهدیدات تروریستی طراحی شده است. از منظر امریکایی‌ها تروریست‌ها ایرانی‌ها هستند و وقتی اسناد امریکایی‌ها را در حوزه پدافند غیرعامل میپذیریم و الگو برداری می‌کنیم به نوعی بصورت تلویحی قبول می‌کنیم که بر طبق این اسناد ما نیز تروریست هستیم. درصورتی که از نظر ما تمام تهدیدات ناشی از امریکا است و لذا باید در الگویی که استفاده میشود باید تغییر و جابجایی ایجاد کنیم.

دو مبنای تهدید: شاخص تهدید و داده‌های اقلیمی

سردار جلالی اظهار داشت: بنده سوال می‌کنم آیا الگویی که امریکایی‌ها ایجاد کردند و ایرانی‌ها را تروریست و تهدیدی برای خود می‌دانند مورد قبول است؟ مسلما خیر، آیا میتوان این اسناد را الگو قرار داد؟ باز هم خیر، اما آیا می‌شود از این الگوهابر علیه خود امریکایی‌ها استفاده کرد؟ احتمالا بشود از بخشی از این سند‌ها و الگو‌ها برای مقابله با امریکایی‌ها استفاده کرد، اما صرف درکپی کردن از این اطلاعات موجبات جلوگیری از تهدید را فراهم نمیکند. پس ما نمیتوانیم به صورت کلی به الگو‌ها و اسناد امریکایی‌ها استناد کنیم یکی از دلایل این است که مبنای تهدید در این اسناد متفاوت است و دیگری آن که استاندارد‌های جهانی قابل تعمیم به یک کشور و یا کل کشورنیستند، اولین دلیل آن نیز شاخص تهدید است، (در پدافند غیرعامل تهدیدات برای ما بسیار مهم است و میخواهیم تهدید و ریسک را مدیریت کنیم) دومین موضوع اقلیم است، داده‌های محیطی و اقلیمی همه جا با یکدیگر متفاوت است حتما در آیین نامه‌های زلزه ایران، امریکا و ژاپن قطعلا متفاوت است و نمیشود آیین نامه ژاپنی را در ایران پیاده کرد.

وی افزود: نکته مهمتر این است که برخی تهدیدات مختص کشور ما طراحی و آماده شده است، هر کشوری که زیاد مورد تهدید زیاد قرار بگیرد، از رشد علمی قابل توجهی برخوردار است. کشور‌هایی که دچارتهدیدات جدیدی نیستند، از سطوح استاندارد‌ها و آیین نامه‌های پایین تری نسبت به ما برخوردار هستند. اگرما بخواهیم از اسناد و مطالعات دیگر کشور‌ها استفاده کنیم باید از کشور‌هایی شروع کنیم که در سطح ما تهدید داشته باشند و یا تهدیدات مشترکی بین ما وجود داشته باشد و این تجارب قطعا برای ما ارزشمند خواهد بود. اما این که از یک کشور ضعیف به صرف این که فقط اروپایی است، تحقیقات خود را شروع کنیم، کار اشتباهی کرده ایم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: یکی از سوالاتی که اروپایی‌ها و امریکایی‌ها دوست دارند بدانند این است که ما در پدافند سایبری چه کاری انجام داده ایم که آن‌ها دیگر نمی‌توانند به نطنز و تاسیسات هسته‌ای ما نفوذ کنند، برای آن‌ها واقعا مهم است که بدافزاراستاکس نت (Stuxnet) را چگونه ما مهار کردیم و اجازه ندادیم به سیستم‌های هسته‌ای ما آسیبی برساند.

سردار جلالی افزود: امریکایی‌ها میگویند، ما برای مقابله با تهدیدات سایبری نیاز به یک رویکرد جدید داریم. این درحالی است که درکشور ما برای مقابله با تهدیدات سایبری و رویکرد‌های قبلی و بعضا متون ۱۵ سال گذشته استفاده میشود، در هیچ یک از دانشگاه‌های ما (Defencecyber) تدریس نمی‌کنند، موضوعاتی که برای امنیت سایبری در دانشگاه‌ها مطرح میشود، که بگفته خود اساتید دانشگاه دروسی قدیمی است که دیگر جوابگوی نیاز‌های امروز کشور نیست، که باید برای حل این مشکل تصمیمات جدی گرفته شود. به عنوان مثال ارتش ۸۲۰۰ رژیم صهیونیستی، این یگان از سطوح پایین استعداد یابی میکند، صهیونیست‌ها از مقطع دبیرستان استعداد‌ها را شناسایی می‌کنند و به عنوان سرباز از آن‌ها استفاده و بعدتر به عنوان یک عنصر اطلاعاتی (Defence&Security) اسرائیلی‌ها و بعد از خدمت سربازی نیز جزء افراد وابسته به خود ارتش می‌شوند، به همین خاطر هم است که یکی از بزرگترین شرکت امنیت سایبری جهان را صهیونیست‌ها دارند، بعضی کشور‌ها خیلی خوب ارتباط صنعت و دانشگاه انجام داده اند و اکنون از این پیوند بهره برداری می‌کنند.

تهدیدات سایبری کنونی حداکثر تکنولوژی دشمن است

وی عنوان کرد: غربی‌ها ادعا می‌کنند که در فضای سایبری گنبد آهنین طراحی می‌کند، اساسا طراحی یک گنبد آهنین مشکلات منطقی (logical) بسیاری دارد و ب‌ه راحتی امکان پذیر نیست، همچنین اساتیدی که با علوم سایبری آشنایی دارند میدانند طراحی یک گنبد سایبری بر روی یک کشور چه دشواری‌ها و پیچیدگی‌هایی دارد، این دانش با ترکیب چند رشته تخصصی و بین رشته‌ای پدیدار میشود؛ و این نشان میدهد که توجه به علوم بین رشته‌ای از گذشته بسیار بیشتر شده است. بنده باید این نکته را عرض کنم که موضوعاتی که ما را تهدید میکند، حداکثر تکنولوژی است که دشمن (امریکایی ها، اسرائیلی‌ها و سعودی ها) در اختیار دارد، به عنوان مثال داده کاوی (data minning) در شبکه‌های اجتماعی و بر علیه کشور ما انجام می‌شود، دشمنان با استفاده از (Big Data) ایرانیان بر جزئی‌ترین فرآیند‌های سیاسی، اجتماعی و اطلاعاتی ما اشراف دارند، این در حالی است که سیستم‌های امنیتی و اطلاعاتی ما نمی‌توانند تا این حد اشراف داشته گسترده باشند، دشمنان ما بطور کامل از دانش روز و اطلاعات و زیرساخت‌های شرکت‌های پیشرفته داشته باشند. سردار جلالی عنوان کرد: اگر ما بتوانیم با این تهاجم‌ها مقابله کنیم یک پله بالاتر آن‌ها خواهیم بود و اکنون ما به این دانش دسته یافته ایم و می‌توانیم این کار را انجام دهیم با این کار در بعضی حوزه‌ها ما در لبه دانش در سطح جهانی قرار گرفته ایم.

راه میانبر برای پیشرفت با استفاده از دانش پدافند غیرعامل

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: در حوزه علم و دانش کمکی که پدافند غیرعامل میتواند به حوزه دانشی کشورکند این است که در موضوعاتی که در جهان در لبه دانشی قرار دارد ورود پیدا کند و این مسائل را حل کند به تعبیری این یک راه میانبر برای پیشرفت است. سازمان پدافندغیرعامل سال گذشته کنفرانسی با عنوان ارز رمز‌ها (cryptocurrency) برگزار کرد، ما در این کنفرانس گفتیم که ارز رمز‌ها در حوزه تهدید وجود دارند و یا درحوزه فرصت؟ ما در آن جلسه پاسخ سوال را خودمان دادیم و گفتیم که این موضوع میتواند هم فرصت باشد و هم تهدید لذا باید عرض کنم که همین تهدید که ما در حوزه پول تحریم با آن مواجه هستیم برای ما ایجاد فرصت می‌کند و می‌توان به وسیله data minning پول تولید و داد و ستد انجام دهیم.

ارز رمز‌ها هم فرصت و هم تهدید

وی افزود: وزارت خزانه داری آمریکا این صحبت‌ها را مبنای کار خود قرار داده است و آئین نامه‌هایی تنظیم کرده که چگونه می‌تواند ایران را در این حوزه‌ها دچار مشکل کند. در این حوزه کریپتوکارنسی Cryptocurrency بحث‌هایی مطرح شده که هنوزبه جمع بندی نهایی نرسیده است، ولی امریکایی‌ها مقررات آن را برای ما تنظیم کرده اند. اکنون بررسی پدیده‌ها در دنیا به اصطلاح در لبه دانشی قرار دارد و اینکه مدتی است که تلگرام اعلام می‌کند که در تیرماه آینده تکنولوژی جدید رونمایی می‌کند به دلیل این می‌باشد که به دنبال حل مسائل و مشکلات فنی است و تا کنون راه حل آن را پیدا نکرده است.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم همزمان با پیشرفت تکنولوژی توان علمی خود را افزایش دهیم تا چنانچه دشمنان فناوری‌های جدید را بر علیه ما مورد استفاده قرار دادند، بتوانیم با آن‌ها مقابله کنیم. اگر بتوانیم کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) را در داخل کشور تولید و راه اندازی کنیم و معاملاتمان را بر این اساس آن انجام دهیم، تحریم‌ها را بی اثر کرده ایم و این یکی از فرصت‌های این فناوری است که باید به آن توجه کرد. همچنین نباید این موضوع را فراموش کنیم که در اختیار داشتن کلید خاموش و روشن این نرم افزار‌ها و همچنین در اختیار داشتن اطلاعت موجود در بستر این شبکه‌ها میتواند یکی از بزرگترین تهدیدات برای ما باشد.

سردار جلالی در پایان تصریح کرد: این موضوعات باید در دانشگاه‌ها مطرح و بررسی شود و این مطالب کاملا علمی و تکنولوژیک می‌باشد و اگر این موضوع به درستی مدیریت شود به نوعی هم از فرصت‌های تکنولوژی استفاده کرده ایم و هم توانایی پاسخ به تهدیدات را در خود ایجاد کرده ایم. ما با استفاده از تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها و استفاده از قابلیت‌های ایجاد شده می‌توانیم برای کشور فرصت بسازیم و در حوزه‌های علمی رو به جلو حرکت کنیم. اگر مسائل اساسی که در دنیا علیه ما مطرح می‌شود را حل کنیم و یک میانبر در حوزه‌های علمی و دانشی ایجاد کنیم می‌توانیم خودمان را به مسائل اصلی دنیا برسانیم که انشاالله این شدنی و حتمی می‌باشد.

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: بیرجند روز پرستار حضرت زینب س چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دبیرخانه مساجد خراسان جنوبی خراسان جنوبي نماز جمعه اصفهان مراجع و علماء نماینده نماینده مجلس مجلس

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸
 • گوگل فناوری هوش مصنوعی سرویس‌های خود را گسترش می‌دهد
 • آیت‌الله نوری‌همدانی با آیت‌الله یزدی دیدار کرد ‌
 • دیدار آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله یزدی
 • موفقیت بزرگ در انتظار عضو کمیته فنی استقلال
 • راهیان نور ابزار تربیت نیروی انسانی کارآمد و موثر برای انقلاب
 • راهیان نور ابزار تربیت نیروی انسانی کارآمد و موثر برای انقلاب / تکیه برظرفیت های داخلی، حاصل تفکر جهادی است
 • تردد در کلیه محورهای مواصلاتی استان با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است
 • بی خبری از وضعیت مقتدا صدر
 • بی خبری طولانی از مقتدا صدر
 • بی اطلاعی طولانی از مقتدا صدر
 • تقدير نماينده مجلس و فرماندار از مدير جهاد کشاورزي
 • دیدار سردار سلیمانی با مدیر حوزه علمیه سیدالشهداء خرمشهر
 • موزه ملی علوم و فناوری؛ نوپا اما پویا
 • مدیر حوزه های علمیه کشور: انقلاب اسلامی باعث به جریان افتادن جبهه مقاومت در منطقه شد
 • آیت‌الله شبیری‌زنجانی در دیدار ظریف: «اتحاد مردم» و «توحید» کلمه رمز موفقیت‌هاست
 • اسامی پنج هزار شهید روحانی در حوزه علمیه ثبت شده است
 • فروش۸۰ درصد بلیت قطار‌های نوروزی/ امکان افزایش واگن برای مسیر‌های پرتردد
 • ۸۰درصد بلیت قطارهای نوروزی فروخته شد/امکان افزایش صندلی وجود دارد