تبریز- ایرنا- نیروهای اورژانس عهده دار وظیفه ای سنگین و ارزشمند بوده و نقش بسزایی در بازگشت سلامت بیماران در لحظات اولیه سوانح از قبیل حوادث رانندگی، سکته های مغزی و قلبی که با عنوان زمان طلایی اطلاق می شود، ایفا می کنند.

به گزارش ایرنا، فرارسیدن سالروز میلاد حضرت زینب (س) که در تقویم کشورمان به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، بهانه ای شد تا برای ادای احترام به کسانی که با نیت خالص، به بیماران خدمات ارایه می کنند؛ به یکی از پایگاه های اورژانس استان آذربایجان شرقی مراجعه کنم.
ساعت حدود 18 و 40 دقیقه به پایگاه رسیده و پای صحبت های کارشناس فوریت های پزشکی این مرکز می نشینم.
حبیب حسینقلی زاده با بیان اینکه روز پرکاری را پشت سر گذاشته است؛ در حال صحبت درباره سختی های این شغل است که از طرف مرکز اورژانس یک ماموریت سوختگی و آتش سوزی در مغازه ای در خیابان شهید رجائی تبریز اطلاع داده می شود.
فرصت را غنیمت دانسته و همراه با وی و همکارش عازم محل حادثه می شوم.
خودروی آمبولانس اورژانس برای رسیدن به محل برای اینکه در ترافیک گرفتار نشود از کوچه و پس کوچه هایی که تا کنون گذرم نیفتاده عبور می کند.
نیروهای آتش نشانی قبل از اورژانس رسیده و اقدامات لازم برای اطفای حریق و نجات مصدومان انجام شده بود.
در بین جمعیتی که مسیر رو بسته بودند جوانی با لباس های سوخته به سمت ما آمد، راننده آمبولانس هنوز ایست کامل نکرده بود که کارشناس اورژانس از آمبولانس پیاده شد و به طرف مصدوم شتافت.
مصدوم جوانی 17 ساله است که حین کار در تعمیرگاه خودرو ناشی از اشتعال بنزین دچار سوختگی شده است.
یکی از کارگران که توانسته بود با سرعت خود را از محل حادثه دور کند آسیب چندانی ندیده بود اما جوان دیگر به گفته کارشناس اورژانس دچار سوختگی درجه دو 90 درصدی شده است.
مامور اورژانس به مصدوم که هوشیار است اکسیژن وصل کرده و آرام لباس هایش را با قیچی برش داده و از تنش درمی آورد؛ تمام بدنش سوخته است.
وضعیت مصدوم دوم باعث شده بود که جوان کمتر آسیب دیده هم دچار شوک شود، به همین دلیل کارشناس اورژانس هر دو مصدوم را با تکنیک های خاص پرستاری دعوت به آرامش می کند.
کارشناسان اورژانس ورق ملحفه آلومینیومی را به دور مصدوم 90 درصدی کشیده و خیلی سریع به بیمارستان می رسانند.
مصدوم به داخل اورژانس بیمارستان و اتاق CPR انتقال داده می شود.
به گفته پرستار بخش، ملحفه آلومینیومی توانسته بود از کاهش دمای بدن مصدوم جلوگیری کند.
امکان رگ گرفتن از بیمار وجود نداشت که با تلاش کادر بیمارستان از گردن بیمار رگ گرفته می شود و آرامبخش برای انجام اقدامات درمانی بعدی تزریق می شود.
پس از اتمام ماموریت حسینقلی زاده کارشناس اورژانس صحبتهایم را با وی پی می گیرم.
وی می گوید: حوادث سوختگی همیشه دردناک بوده و خاطره بدی از خود بر جای می گذارند، اما قدر مسلم امدارسانی به موقع و در زمان طلایی می تواند از بسیاری از صدمات پشگیری کند.
این کارشناس اورژانس با اشاره به اینکه گاه شاهد این هستیم که برخی افراد با وجود شنیدن صدای آژیر خودروی آمبولانس راه را برای عبور باز نمی کنند، از مردم می خواهد تا صدای آژیر آمبولانس را ناله های مصدومی بدانند که کمک می خواهد.
به هر حال صبر و حوصله، برخورد مناسب، خوش رفتاری، حسن خلق و دلسوزی از ضرورت های این شغل است زیرا تاثیرگذاری روحی در بیماران امکان درمان و شفای آنان را تقویت می کند و این موضوع اهمیت کار آنها را بیش از پیش نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی دارای 125 پایگاه فوریت پزشکی و 2 پایگاه هوایی است که به جز نیروی اداری 700 نیروی عملیاتی دارد.
در 9 ماهه سال جاری 77 هزار و 283 ماموریت تصادفی و غیرتصادفی توسط کارشناسان اورژانس 115 استان انجام شده است که از این تعداد 60 هزار و 541 مورد ماموریت غیرتصادفی بود.
/3071/6120

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

۴۵هزار مصدوم در حوادث ۵ روز پایانی سال

مهر: پیرحسین کولیوند، اظهار داشت: از مجموع ۴۵۲۹۷ مصدوم حوادث ترافیکی غیرترافیکی در ۵ روز پایانی سال گذشته، ۲۳۹۴۰ نفر به مراکز درمانی منتقل و ۲۰۵۶۰ نفر نیز به صورت سرپایی در محل درمان شدند که اعزام ۳۹ نفر از مصدومین با اورژانس هوایی انجام شده است. بیشترین مأموریت‌های ترافیکی مربوط به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی و بیشترین تعداد مصدومان اعزامی نیز به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.

وی به ارائه خدمات ۶۰۰ ایستگاه سلامت نوروزی اورژانس در کشور اشاره کرد و افزود: در ۵ روز پایانی سال گذشته در مجموع ۴۱۷۸ مراجعه به این پایگاه‌ها شده که ۱۱۴ نفر به دلیل حوادث ترافیکی و ۴۰۶۴ نفر به دلیل حوادث غیرترافیکی به این پایگاه‌ها مراجعه کرده‌اند که ۳۸۵۵ نفر به صورت سرپایی درمان و ۳۲۳ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور بیشترین علل مراجعه مردم و مسافران به ایستگاه‌های سلامت نوروزی اورژانس تا کنون بیماری‌های قلبی، تنفسی، حوادث ترافیکی و تروماهای غیرترافیکی بوده است.

کولیوند تصریح کرد: به این دلیل که بیشترین حوادث در فاصله ۳۰ کیلومتری ورودی و خروجی شهرها رخ می‌دهد، ایستگاه‌های سلامت نوروزی در این فواصل و همچنین نقاط حادثه خیز کشور مستقر شده‌اند که منجر به کاهش بار مراجعات بیمارستان‌ها، کاهش ترافیک سفر، افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، کاهش زمان تلف شده سفر برای مسافران و افزایش رضایتمندی از خدمات حوزه سلامت شده است.

وی در خصوص خدمات اورژانس بیمارستانی در طرح ملی سلامت نوروزی ۹۸، افزود: ۶۳۴۸۹۲ مراجعه به اورژانس‌های بیمارستانی در طول ۵ روز اول اجرای این طرح انجام شده که ۱۱۶۲۳۶ نفر بستری شده‌اند و برای بیماران و مصدومان ۱۱۴۱۱ عمل جراحی اورژانسی انجام شده است.

کولیوند با اشاره به ارائه خدمات اورژانس به کاروان‌های راهیان نور در مناطق غرب و جنوب کشور، گفت: در ۵ روز پایانی سال ۹۷ در مجموع به ۱۰۶۴ مسافر راهیان نور که شامل ۷۱۱ مرد و ۳۵۳ زن بوده، خدمات فوریت‌های پزشکی انجام شده و ۳۲ نفر از مصدومان نیز به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در طول مدت یاد شده در کشور ۸۸ مورد مأموریت کد ۷۲۴( ارائه خدمات سریع و ویژه به موارد سکته‌های مغزی) و ۱۳۷ مورد مأموریت کد ۲۴۷( ارائه خدمات سریع و ویژه به موارد سکته‌های قلبی) توسط اورژانس انجام شده است که خدمت بسیار ارزنده‌ای است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به انجام ۳۲ مأموریت توسط اورژانس هوایی در ۵ روز پایانی سال ۹۷، گفت: اورژانس هوایی در این مدت به ۲۴ مصدوم حوادث غیرترافیکی و ۱۵ مصدوم حوادث ترافیکی خدمات ارائه کرده و بیشترین مصدومان اعزامی مربوط به استان‌های سمنان و کهگیلویه و بویراحمد با ۴ مصدوم بوده است.

کولیوند با بیان اینکه استفاده از موتورلانس های اورژانس، باعث افزایش سرعت رسیدگی به مصدومان شده است، گفت: از ۲۵ تا ۲۹ اسفند ۹۷ در کشور ۲۵۷۴ مأموریت توسط موتورلانس های اورژانس انجام شده که منجر به رسیدگی به وضعیت ۲۳۷۴ مصدوم، درمان در محل ۲۳۲۳ مصدوم و ارجاع به آمبولانس ۵۱ مصدوم شده است بنابراین با بکارگیری این موتورلانس ها، ضمن افزایش سرعت خدمت رسانی، استفاده از آمبولانس نیز در موارد غیرضروری کاهش یافته است.

وی در پایان یادآور شد: همچنین در این مدت، ۹ مورد مأموریت توسط اتوبوس آمبولانس‌های اورژانس انجام شده که به ۱۱۷ مصدوم خدمات ارائه و ۶۰ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده و ۵۷ نفر نیز به صورت سرپایی در محل درمان شده‌اند.

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: اجتماعي روز پرستار اورژانس سوختگي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رونق تولید تهدید تحریم را به فرصت طلایی برای کشور تبدیل می‌کند
 • شرکت‌های ICT بیشترین ضربه را از تحریم ها دیدند/ لزوم نقشه راه مشترک سه وزارتخانه برای عبور از چالش‌ها
 • سوانح رانندگی در گناباد و بجستان سه مصدوم در پی داشت
 • سفر دبیرکل هلال احمر به مناطق سیل زده استان گلستان/ امــدادگران با تمام قــوا مشغول امدادرسانی اند
 • توصیه‌های طلایی برای پیشگیری از وقوع سرقت
 • ۱۳۸۱ ماموریت امداد و نجات نوروزی/ ۴ فوتی در مازندران و گلستان
 • تصادفات نوروزی قم 424 مصدوم و یک فوتی برجای گذاشت
 • ٥ کشته و ٢٧ مصدوم در حوادث رانندگى در جاده هاى مواصلاتى سبزوار
 • حل مشکلات در سایه رونق تولید/ فرصت های طلایی خلق شود
 • ساروی طلایی شد/ دلخانی و محبی یک گام دیگر تا قهرمانی؛ نامجو مطلق در رده بندی
 • امدادگران در ۲۹ پایگاه هلال‌احمر استان بوشهر خدمات‌رسانی می‌کنند
 • ساروی طلایی شد/ دلخانی یک گام دیگر تا قهرمانی
 • واژگونی پراید در محور اراک_قم دو مصدوم برجای گذاشت/انتقال مصدومان به بیمارستان
 • گلدن استیت وریرز 112-89 ایندیانا پیسرز؛ برد راحت طلایی پوشان در اوراکل آرنا
 • میانگین زمان حضور امدادگران در حوادث جاده‌ای به ۱۰ دقیقه رسید
 • فرصت طلایی سفر به جهرم در نوروز 98
 • بیماری قلبی و حوادث ترافیکی؛ علت عمده مراجعه مسافران نوروزی به اورژانس
 • 6مدال رنگارنگ حاصل تلاش ملی پوشان ایران در روز نخست/کاویانی نژاد و ابراهیمی طلایی شدند
 • ۵۳۴ مأموریت توسط اورژانس چهارمحال و بختیاری انجام شد