به گزارش ایسکانیوز ، در آیین رونمایی از پرتال ملی صادرات ایران اعلام شد؛ در این رونمایی خداپرست مدیر پروژه با اشاره به اینکه از ابتدای سال 97 پس از آنکه رهبرانقلاب در سخنرانی عنوان سال را به نام تولید ملی و حمایت از کالا یارانی قرار دادند به تصمیم گرفته شد که کالای ایرانی را به جهان بیشتر شناسایی کنیم گفت: در مجموعه کالاکس تیمی از دوستان هم افزایی کردند و بهترین راه حل را برای بالا بردن تولید ملی و مصرف گرایی از تولید ملی در کشورهای افزایش پیدا کند را در دستور کار قرار داد.

او ادامه داد: اینکه مردم را ترغیب کنیم به استفاده از تولید ملی یکی از اهداف اصلی بود که ما توانستیم یک نمایشگاهی را برپا کنیم که در کنار این نمایشگاه جهیزیه ایرانی به رونمایی از پرتال ملی صادرات ایران بپردازیم.

خداپرست گفت: موضوع کالاکس این است که پرتال ملی ایجاد کند که تولید کنندگان کل کشور به صورت واحد و یک شکل وارد تجارت جهانی شوند و در ابتدا بتوانند با 15 کشور اصلی همسایه و حوزه سی آی اس همکاری داشته باشند و پس از آن بتوانیم تمام کشورهای بازار هدف را در بربگیریم.

مدیر این پروژه با اشاره به اینکه تولیدکنندگان در این پرتال می توانند ثبت نام کنند افزود: آن ها باید به فکر فروش کالاهای خودشان باشند و بتوانند آن ها را صادر کنند در اصل هداف نهایی کالاکس صادرات بین المللی با رویکرد شتاب دهنده گی است که آنالیز شدن از طرف کالاکس جزء فعالیت های این مجموعه است.

او با تعریف آنالیز شدن یادآور شد: این مجموعه با رصد تمام تولید کنند گان و با همراهی خود تولید گنند شروع به استاندارد سازی جهانی می کند که بعد از آن توسط تولید کنندگان و با همکاری آن ها اقدام به صادرات آغاز خواهد شد در واقع ما به صورت یک شرکت بازرگانی در دنیا با کشورهای همسایه از حوزه سی آی اس که مدنظر است شروع به صادرات می کنیم.

خداپرست به اشاره به حمایت حزب کارگری ایران عنوان کرد: ما باید دغدغه کارگری که تامین معشیت دارد را حل کنیم.

او گفت: کالاکس یک برند است که امروز رونمایی شده اما حدود 5 سال طرح تحقیقاتی پشتوانه ان است که بر روی این طرح برنامه ریزی خاص صورت گرفت.

وی ضمن اعلام اینکه کالاکس به دنبال کسب سود از تولیدکنندگان برای فروش کالاهای آن ها نیست افزود: ما 5 پروژه زنده داریم که بیشتر در حوزه تولیدات صنعتی مانند فولاد است و خود ما هم در حال صادرات هستیم و همکاری با کشورهایی مانند آلمان، عراق، روسیه، کانادا و آرژانتین داریم اما به دنبال این هستیم که از این طریق بتوانیم 14 محصول اول صادرات خود را از این طریق برای بازار های جهانی عرضه کنیم که این محصولات جزء محصولات اول تا پنجم نیاز جهانی هستند که عبارتند از زعفران، خرما،پشم، فرش و محصولات صیفی مانند کلم و کوجه فرنگی و بادمجان که تولید خیلی بالایی در کشور دارند اما متاسفانه تا الان هیج نظمی به صادرات آن ها داده نشده است و کیفیت صادراتی پایینی را شاهد هستیم که قرار است ما به وسیله خود تولیدکنندگان کیفیت محصولات را بالا ببریم.

خدا پرست گفت: ما در حوزه خدمات صادرات تا الان حدود 4 میلیون یورو درآمدزایی داشته ایم که در اصل کالاکس فعالیت خدمات صادرات را قرار است برای تولیدکنندگان داخلی انجام دهد یعنی از روزی که تولید کنند محصول ارائه می دهد در کنارش می ایسیتم و با او هم افزایی می کنیم تا زمانی که به بفروش برسانیم که این همراهی شامل ترخیص، صادر، بازرسانی شخص ثالث و بیمه ها است در اینجا دوباره یادآور می شوم کالاکس به هیچ عنوان از تولید کنندگان در خواست مالی ندارد و چراکه خودش در حوزه تجارت فعالیت دارد اما در 5 سال اول ما از تولید کننده ای که محصول صادر می کند دریافتی نخواهیم داشت تا او بتواند به خوبی در این 5 سال ابتدایی به سوددهی خارجی برسد ما در این 5 سال گارانتی معاف بودن از هر گوهه پرداخت درصد فروش کالا را تضمین می کنیم.

در حال حاضر تمام شرکت ها باید بازرگانی قوی داشته باشند که این نیاز به سطح کیفیت بالای محصولات دارد و تعهد این کیفیت از طرف کالاکس انجام می گیرد ما برای ترنسفر مالی هم راهکارهایی داریم که بتوانیم ارز را به کشور وارد کنیم اما به دلیل شرایط کشور نباید آن به صورت رسانه ای مطرح شود اما تضمین می دهیم که بتوانیم فروش آن ها را دقیق انجام دهیم و آنها بتوانند ارز خارجی را وارد کنند که در حال حاضر این پرتال آماده است اما تا 30 روز آینده فقط ثبت نام و فراخوان است که پس از این 30 روز به فروش و صادرات خارجی می پردازیم.

156 / 156 صادرات کالای ایرانی

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

فعالین اقتصادی طراحی سامانه ها را که باعث اختلاف قیمت ارز و افزایش قیمت ارز شده، مشکل اصلی برنگشتن ارز حاصل از صادرات می دانند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام شکوری عضو اتاق ایران در تیتر امشب گفت: اینکه ارز حاصل از صادرات برنگردد جای سوال دارد. در زمان های گذشته هم که دولت کنترلی بر بازگشت ارز نداشت، ارز حاصل از صادرات بر می گشت؛ توسعه و اشتغال در کشور و افزایش آمار های تولید حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.  او افزود: ما 33 میلیارد دلار صادرات نفتی در 9 ماه اول امسال داشته ایم که از این مقدار نزدیک 9 میلیارد دلار به سامانه برگشته است. همه علاقمند به برگشت ارز هستند اما اختلاف ارز و افزایش قیمت ارز موجب شده مشکلاتی برای فعالین اقتصادی ایجاد شود که اگر موانع را برداریم ارز راحت تر به کشور بازخواهد گشت.

شکوری در ادامه گفت: فعالین اقتصادی معتقدند پیمان سپاری بر اساس نرخ پایه صادراتی گمرک تعیین می شود درحالیکه فعالین در شرایط تحریم که امکان ارتباط بانکی ندارند،کمتر از رقم اعلام شده فروش دارند همچنین نرخ پایه صادراتی و مهلت 3 ماهه فعالین اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است بنابراین تعامل بین دولت و بخش خصوصی موجبات برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت تر خواهد کرد.  سید فرید موسوی نماینده مجلس دیگر مهمان برنامه گفت: کوتاهی ها در کنترل بازار ارز از سوی بانک مرکزی نابسامانی ها و التهاب در جامعه ایجاد کرد.   بانک مرکزی دیر هنگام ورود کرد اما ورود خوبی داشت که به صورت نسبی تقاضا و عرضه را مدیریت کرد.  او افزود: محدودیت ها تاثیر زیادی بر بازار داشت و ورود دستور العمل های ابلاغی بانک مرکزی هم چالش هایی برای صادرکنندگان بوجود آورد. موسوی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی عرضه و تقاضا باید به درستی  مدیریت شود و هم دولت هم بخش خصوصی اذعان دارند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد اما باید در این زمینه درک درست و  واقع بینانه ای از شرایط موجود داشته باشیم.

او گفت: دولت باید آرامش روانی را در جامعه ایجاد کند و برای رفع این دغدغه ها نمی توانیم بر اساس رویه های گذشته عمل کنیم، دولت نیز نمی تواند هر روز با ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه های جدید سردرگمی در جامعه و بازار ایجاد کند.  از طرفی هم دولت مواردی که بیان می کند بیانگر این است که ارز حاصل از 33 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بسیار ناچیز است که هم دولت و بخش خصوصی باید در این زمینه واقعیت ها را مد نظر قرار دهند و هم افزایی بین بخش خصوصی و دولت در این شرایط لازم است تا مدیریت خوبی بر بازار صورت گیرد.  مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در ارتباط تلفنی درباره تاکید بازگشت ارز حاصل از صادرات و مشکلات صادرکنندگان گفت: بانک مرکزی بعلت اینکه کانون تبادل است باید نیاز کشور به مواد اولیه را از محل ارز حاصل از صادرات تامین کند.    او گفت: در شرایط فعلی کشور نیاز است که ارز حاصل از صادرات به چرخه تولید برگردد.  سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرکنندگان نیز در چرخه برگشت ارز به دلیل شرایط تحریم مشکل دارند بنابراین نیاز است بخش خصوصی به دولت و بانکها نزدیکتر شود و در جهت رفع دغدغه دولت کمک کند . او گفت: اگر ارز حاصل از صادرات بر نمی گردد می توانند در تامین مواد اولیه در بخش تولید کمک کنند.  موسوی با بیان اینکه بانک مرکزی نیاز به شفافیت دارد و باید مطمئن شود که ارز حاصل از صادرات به کشور برگردد گفت: فعالین اقتصادی می توانند برای اطمینان دادن به بانک مرکزی با تهیه مواد اولیه همکاری کنند.

او افزود: در شرایط تحریم و تنش ارزی ایجاد شده در کشور مشکلاتی در کشور ایجاد شده که برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات کمک خواهد کرد.

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: صادرات کالای ایرانی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایران در زمره پنج کشور برتر تولید کننده لوستر در جهان/ ۸۰ درصد از لوستر‌های مورد نیاز بازار، در داخل کشور تولید می‌شود
 • فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از ۷ میلیارد یورو رسید
 • محدودیت‌های صادرات کاغذ رفع می شود/هدفگذاری تولید مازاد بر نیاز
 • برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست
 • چرایی عدم بازگشت ارز صادرات به کشور
 • صادرات، پیشران اقتصاد در سال 98 /برای تامین مواد اولیه، نقدینگی و فروش، برنامه داریم
 • واحدهای تولیدی نباید برای تامین قطعات به صف ارز برخورد کنند / بانک ها باید تسهیل کننده مسیر تولید باشند
 • تدابیر بانک مرکزی و راه ناهموار بازگشت ارز حاصل از صادرات
 • پیگیر ثبات ارز در کشور برای رونق صادرات و رشد تولیدات هستیم
 • چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات/ ارز حاصل از صادرات باید به چرخه تولید برگردد
 • چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات/نرخ پایه صادراتی اصلاح شود
 • تعامل دولت و بخش خصوصی زمینه برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت تر می کند
 • چرا ارز صادرات به کشور برنمی‎گردد؟
 • بسته پر از هیچ SPV به جای انجام تعهدات برجامی
 • تعامل دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل می کند
 • کشف ۲۰۰ هزار کالای آرایشی قاچاق در سیستان وبلوچستان
 • وقف خانه مسکونی به نیت دارو و درمان بیماران خاص
 • رشد 18 درصدی حمل و نقل کالای استان مازندران
 • جشنواره ملی حاتم (حمایت از تولید ملی) برگزار شد