استاندار قزوین بر ضرورت پرداخت مطالبات کارگران واحدهای تولیدی تأکید کرد و گفت: با فروش اموال کارخانه‌های تعطیل‌شده مطالبات کارگران هرچه سریع‌تر پرداخت شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، عبدالمحمد زاهدی در اولین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و شورای هماهنگی بانک‌های استان که در دادسرای قزوین برگزار شد، اظهار کرد: باید دستگاه‌های اجرایی، قضایی و مقننه با همفکری برای حل مشکلات تولید در استان تلاش کنند تا شاهد رفع موانع تولید و مشکلات واحدهای تولیدی استان باشیم.

وی در خصوص معضلات برخی واحدهای تولیدی استان از قبیل مه نخ، فرنخ و کنتورسازی اظهار کرد: باید در گام نخست برای پرداخت مطالبات کارگران این واحدهای تولیدی اقدام شود و در این مسیر می‌توان از املاک این واحدهای تولیدی ولو اینکه در رهن بانک‌ها باشند استفاده کرد.

استاندار قزوین با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور نمایندگان سه قوه در استان، ادامه داد: پیش‌از این مباحث و مشکلات صنایع و واحدهای تولیدی استان به‌صورت مجزا در کارگروه‌های مختلف اصلی و فرعی بررسی می‌شد ولی با تشکیل ستاد مشترک اقتصاد مقاومتی به پیشنهاد رئیس‌کل دادگستری استان مشکلات واحدهای تولیدی با جدیت بیشتری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

زاهدی با اشاره به بوروکراسی زمان‌بر سیستم بانکی در کشور و استان، خاطرنشان کرد: بسیاری از ضعف‌های سیستم بانکی استان به کاستی‌ها و نواقص سیستم بانکی کشور بازمی‌گردد به‌گونه‌ای که ابلاغ و اجرای یک بخشنامه توسط بانک مرکزی و بانک‌های استانی چندین ماه به طول می‌انجامد.

وی گفت: از سوی دیگر وجود 130 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در سیستم بانکی کشور بسیار کمرشکن است و باید برای نقد کردن آن‌ها اقدام شود.

استاندار تصریح کرد: البته تملک واحدهای تولیدی در این زمینه چون سرمایه راکد محسوب می‌شود به‌هیچ‌وجه به نفع بانک‌ها نیست و یک هزینه نگهداری را نیز به بانک‌ها تحمیل خواهد کرد.

زاهدی تاکید کرد: باید با هم‌فکری دستگاه‌های اجرایی و تحقق مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی وضعیت اشتغال و تولید استان را تثبیت کرده و برای حل مشکلات و معضلات صنایع اقدام کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

گفت وکوی متفاوت رئیس کل بانک مرکزی/ آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟

رئیس کل بانک مرکزی در گفت وکوی نوروزی به سوالاتی از جنس گرانی دلار کار خودتان است و ... پاسخ داد. ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵ اقتصادی پول | ارز | بانک نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی امروز در یک گفتگوی ویژه نوروزی با تبریک سال نو به مردم و با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر مجلس، نظام بانکی برای افزایش وام ازدواج تلاش می کند گفت: برخی فکر می کنند وقتی مسئول شدیم باید جدی باشیم. تجربه چند دهه من در مسئولیت نشان می دهد که با امید می توان مشکلات را حل کرد.

رییس کل بانک مرکزی در بخشی از این مصاحبه درباره مسئولیت بانک مرکزی گفت: هر کسی همین امروز هم بیاید و مسئولیت بانک مرکزی را تحویل بگیرد مشکلی نیست. من مدیران زیادی در بانک ها و صداوسیما تربیت کردم و من اگر دوباره انتخاب کنم صداوسیما را انتخاب می کنم.

* بچه های من تا کنون به بانک مرکزی نیامده اند

همتی با اشاره به اینکه مسئولان تلاش می کنند ولی حجم مشکلات بالا است، ادامه داد: فرزندان ما در مسئولیت ها محدودیت بیشتری دارند و من مجبورم برخی تلفن ها را پاسخ ندهم ولی بچه های من تاکنون بانک مرکزی نیامدند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: من اگر بخواهم انتقاد کنم می گویم در طول چند دهه به دلیل استفاده های نادرست از سیستم بانکی برای تامین طرح های ناکارآمد و یا وام دادن به کسانی که صلاحیت نداشتند و یا استفاده از مدیران کم صلاحیت مشکلاتی ایجاد شد ولی باید بدانیم که سیستم بانکی 90 درصد تامین مالی کشور را بر عهده دارد و امروز طرح هایی مانند برق، نیروگاه، سد و ... با تامین مالی بانک ها شکل می گیرد ولی نواقضی هم وجود دارد.

* وصول مطالبات از حقه بازهای بدهکار به نظام بانکی

وی درباره حل مشکلات مربوط به وام گیرندگان کلان از نظام بانکی تصریح کرد: خیلی از افرادی که وام سنگین گرفتند را برگشت می دهند ولی برخی حقه باز هستند و نحوه وام گرفتن آنها مشخص است و البته این مسائل در بانک هایی شکل گرفته که صاحب مشخصی نداشتند و ما امیدواریم در سال 98 برای وصول این مطالبات به صورت جدی وارد عمل شویم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در سال گذشته موسسات غیرمجاز را داشتیم که خیلی برای بانک ها اذیت داشتند و اینها سودهای بالای 30 درصد پرداخت می کردند و برخی از این موسسات از مردم ملک می گرفتند و در مقابل گواهی سپرده می دادند و فرد؛ خانه بدون کاربرد را به بانک ارائه می کرد و گواهی سپرده می گرفت. این موارد واقعا بی سابقه است.

به گفته همتی، این موارد باعث شد که بانک مرکزی هر اقدامی که خواست انجام دهد اینها نگذارند و از مشکلات بانک مرکزی این بود که نظارت کافی نکرده ولی حدود 25 هزار میلیارد تومان بانک مرکزی برای جمع کردن اینگونه موسسات هزینه کرد و البته بخشی از این هزینه با فروش اموال موسسات و تعیین تکلیف شعب تامین می شود.

* هشدار رئیس کل بانک مرکزی به بانک های ناتراز/ لازم باشد مدیریت را برعهده می گیریم

وی افزود: برنامه داریم بانک های ناتراز را نیز بررسی کنیم و اگر لازم باشد مدیریت آن را بر عهده می گیریم و به صورت جدی کنترل و نظارت خواهیم داشت و محیط نظام بانکی باید سالم شود.

همتی در ادامه در پاسخ به این سوال که زمانی گفته بودید هرجا کار به مشکل خورده من را مسوول می کنند، گفت: من 10 روز سفیر چین شدم و درآنجا حضور داشتم. ولی هر جایی که حس شود برای مردم کاری می توان انجام داد وارد می شوم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره مهمترین مشکل در دوره مدیریت بانک مرکزی در سال قبل، تصریح کرد: در سال 97 مشکل ارز بزرگترین مشکل بود و من در روزی که معرفی شدم ارز 11 هزار و 700 تومان بود و بعد ارز به حدود 20 هزار تومان نیز رسید ولی بعد از آن با تمهیدات و مصوباتی که داشتیم به سرعت مهار افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و کنترل صورت گرفت و می توان گفت ثبات نسبی اقتصادی در سال 97 بزرگترین اتفاق بود.

* آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟

همتی در واکنش به اظهاراتی مبنی براینکه گرانی دلار کار خودشان است، گفت: در مجلس می گفتند که دولت از فروش ارز درآمد دارد و من ثابت کردم که سودی وجود ندارد. ممکن است برخی فکر کنند ما این موارد را دنبال می کنیم ومن امروز هم بتوانم نرخ ارز را کاهش دهم خدا را شکر می کنم. قیمت فعلی ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد. بخشی از ذخایر ارزی کشور در بانک های خارجی است و برای واردات استفاده می شود و ما باید در داخل و خارج اسکناس ارز داشته باشیم و دولت در این زمینه برنامه ریزی انجام می دهد.

وی با تاکید براینکه دولت می گوید خرید و فروش ارز توسط مردم انجام نشود و سرمایه ها در تولید هزینه شود، به مردم توصیه کرد: اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ ها کاهش پیدا می کند و بعد از ثبات ارزی می توان به سمت ثبات تورم حرکت کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در بخشی از این گفت وگو با بیان اینکه رانت خوارها در کشور زیادند و در تمام مسیرها وارد می شوند، افزود: در هدف ارز 4200 تومانی که برای رفاه مردم بود اخلال ایجاد کردند و یا ارز دریافت کردند و کالا وارد نکردند و همچنین با اعمال نفوذ از بانک ها وام گرفتند ولی در سال 98 نظارت و کنترل جدی در بانک ها داریم.

* از مردم عذر خواهی می کنم/ دغدغه من رفاه مردم است

وی همچنین تاکید کرد که میدانم رفاه مردم آسیب دیده و امیدوارم در کوتاه مدت بتوان شرایط را اصلاح کرد.

همتی درباره نحوه گفتمان مدیران دولتی در ایران تصریح کرد: مسئول بانک مرکزی باید به نحوی صحبت کند که دشمن سوء استفاده نکند ولی برخی برای مردم نگرانی ایجاد می کنند و مسئولان باید با امید باشند.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: من از مردم به خاطر مشکلات غذرخواهی می کنم و ما بهتر از این می توانستیم کار کنیم و صادقانه می گویم شرایط در کنترل است و امیدوارم با اقدامات و سیاست های دولت و کمک سایر قوا بتوانیم شرایط بهتری برای زندگی مردم در سال 98 ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

R1012123/P/S7,79/CT1

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: حقوق کارگران منطقه قزوین

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۰۶۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بچه های من تا کنون به بانک مرکزی نیامده‌اند/ آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟
 • دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق سیل‌زدگان شمال کشور
 • دستور رحمانی برای تامین ارزاق مناطق سیل زده
 • واريز 440 ميليارد تومان مطالبات فرهنگيان؛ از فردا
 • عهدشکنی دوباره مسئولان آموزش‌وپرورش/ مطالبات معلمان چه شد؟!
 • با دستور وزیر ورزش، اماکن ورزشی در اختیار سیل‌زدگان قرار گرفت
 • دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق مناطق سیل زده
 • دستور وزیر صمت به مسئولان شمال کشور برای تامین اقلام اساسی سیل زدگان
 • واریز ۴۳۰ میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان از ۴ فروردین
 • بانک مرکزی اعلام کرد: آغاز فروش ارز در صرافی‌های منتخب بانکی از فردا
 • جنبش دانشجویی در سال ۹۷ با پیگیری مطالبات کارگران فرصت سوءاستفاده را از ضد انقلاب گرفت/ تبیین شاخص‌های مجلس تراز انقلاب، اولویت سال
 • واریز 440 میلیارد ریال از مطالبات فرهنگیان از فردا
 • ماموریت های ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید اعلام شد
 • مطالبات داروخانه ها وشرکت های دارویی فارس پرداخت شد
 • افزایش قابلیت های بانکی با سرویس دایرکت دبیت
 • فقدان نقدینگی دلیل بروز بحران‌های کارگری در سال ۹۷ بود
 • ۶راهبرد نظام بانکی برای تحقق رونق تولید/ تمرکز بانک مرکزی بر تامین ارز مواد اولیه
 • وقتی یک کارخانه تولیدی از چنگال بدهکار بانکی خارج می‌شود/ از بازدید‌های مستمر و دائمی از کارخانجات تا ارسال نامه به اداره کل بازرسی در جهت تعیین تکلیف پروژ‌ه‌های نیمه‌کاره
 • در سال رونق تولید، موسسات مالی عمومی و بانک‌ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند