تهران- ایرنا- لایحه معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران برای دریافت عوارض برای عبور و مرور شهروندان از 5 تونل پایتخت، مورد انتقاد جدی کاربران فضای مجازی قرار گرفت. در برابر کاربران حمایت رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از شادی سربازان در یک پادگان را دلگرم کننده دانستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، کاربران توییتر در 48 ساعت گذشته علاوه بر لایحه اخذ عوارض از تونل های تهران، مسایل دیگری چون اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا برای برگزاری کنفرانسی با محوریت ایران در لهستان، حاشیه های ادعای شکنجه کارگر نیشکر هفت تپه، گزاره برگزاری رفراندوم در مورد حجاب و انتشار تصاویری از شادی سربازان در یک پادگان را محور توییت های خود قرار دادند.
در ادامه به بررسی رویکردهای کاربران به این موضوعات در توییتر می پردایم.

**تونل های پولی و واکنش های متفاوت
معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن 5 تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می شود. انتشار این خبر، واکنش های متفاوتی را در توییتر برانگیخت.
هشتگ هایی چون «#تونل»، «#تونل_پولی»، «#تونل های_شهری»، «# شهر_همه» نشانگر اظهارنظر کاربران در این خصوص بود.
بسیاری از کاربران برنامه های شورای شهر پنجم برای گسترش طرح ترافیک و پولی کردن تونل ها را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.
تعدادی چنین اقداماتی را در راستای افزایش هزینه های زندگی مردم دانستند و مدعی شدند افزایش هزینه های زندگی «استراتژی مطلوب اصلاح طلبان» است.
تعدادی هم هدف «افزایش هزینه های زندگی برای کاربران» را در راستای تشدید روند «مهاجرت معکوس از تهران به شهرستان ها» دانستند. تعدادی دیگر اما گران کردن تهران «تا وقتی قدرت و ثروت» در این شهر متمرکز است را نه موجب مهاجرت معکوس، بلکه زمینه ساز تقویت زاغه نشینی و حاشیه نشینی دانسته اند.
همچنین کاربران اعمال چنین سیاست هایی را موجب تقویت شکاف طبقاتی در تهران دانستند. تعدادی دیگر هم نسبت به تسری حوزه های مالیات گیری به اتوبان ها و خیابان ها اظهار نگرانی کردند.
برخی دیگر هم استدلال موافقان اخذ مالیات از تونل های کشور مبنی بر مقایسه مالیات شهری در کشورهای پیشرفته را قیاس مع الفارق خواندند.
برخی توییت ها هم افزایش مالیات ها را موجب فشار بیشتر به مردم دانسته اند و نسبت به پیامدهای آن (نارضایتی مردم) هشدار داده اند.
«حجت نظری» عضوشورای شهر در صفحه شخصی خود نوشت: مردم دستگاه پولسازی برای جبران کسری بودجه نیستند و باشناختی که از همکارانم دارم این پیشنهاد در صورت ارائه به شورای شهر رد می‌شود.
این لایحه موافقانی هم در فضای مجازی داشت. گروهی افزایش مالیات شهری را موجب افزایش درآمدهای پایدار شهرداری دانستند که می تواند با تمین منابع، به ارتقای عملکرد این نهاد بیانجامد.
گروهی اخذ مالیات را تنها در صورتی مقبول دانستند که برای توسعه شهر و رفاه شهروندان هزینه شود و البته هزینه کردها به صورت شفاف صورت پذیرد.

**کنفرانس لهستان
اظهارات تازه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در مورد برگزاری کنفرانسی با محوریت ایران در فوریه 2018 با میزبانی لهستان، واکنش های گسترده ای را در فضای مجازی برانگیخت.
کاربران با هشتگ هایی چون «#لهستان»، «#خاورمیانه»، «#آمریکا» و ... به این موضوع پرداختند.
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در توییتر خود نوشت: این لکه ننگ از دامان دولت لهستان پاک شدنی نیست.
ظریف ادامه داد: در شرایطی که ایران جان لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبانی سیرک مذبوحانه ضدایرانی را عهده دار شده است.
«سیدعباس عراقچی» هم در صفحه شخصی خود نوشت: 1892 لهستانی از 1942 تاکنون درقبرستان لهستانی‌ها درقلب تهران آرمیده‌اند. بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کاراجباری استالین از راه ایران بازگشتند.قبرستان ها در ایران بعداز 30 سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران 77 سال است که احترام میهمانان خودرا نگاه داشته‌اند.
تعدادی از کاربران این توییت عراقچی را «تهدید به تخریب» قبرستان لهستانی ها تعبیر کرده اند. برخی دیگر هم این اظهارات را «منت گذاری ایران بر سر لهستانی ها» تعبیر کرده اند.
برخی کاربران از مقام های مسوول کشورمان خواسته اند که به جای واکنش لفظی و طعنه به لهستان، عملا اقدامات ایجابی انجام دهند و از توان ذاتی سفارتخانه ها برای مقابله با اقدامات ایران ستیزانه آمریکا بهره ببرند.
کاربری نوشت: باید بجای یا حداقل در کنار اعتراض به لهستان برای میزبانی اجلاس ضد ایرانی توسط امریکا، بزرگترین نمایشگاه معرفی فرهنگ، هنر، ادب و دستآوردهای علمی و فرهیختگان ایران را در مقابل آن اجلاس برنامه‌ریزی کرد، بهترین راه برای خنثی کردن خباثت امریکایی علیه ایران، معرفی ایران است
برخی کاربران اظهارات «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در این خصوص را بازنشر کرده و از قول او نوشته اند: تبدیل تحریم با حداکثر فشار به سمینار و کنگره به معنای باختن قافیه است. چراکه آدمی که می‌گوید تحریم با حداکثر فشار، وقتی به سمینار و کنگره می‌رسد مفهومش این است که قافیه را باخته است.
برخی در توییت های خود به بررسی اهداف آمریکا از برگزاری چنین کنفرانسی در لهستان پرداختند. تقویت ارتش رسانه ای آمریکا برای ایران هراسی، اخلال در روابط میان ایران و اروپا و ... گزاره هایی بود که از سوی کاربران مطرح شد.
برخی هم از تاثیر شکاف اندازی این کنفرانس میان کشورهای منطقه و جهان گفته و نوشتند: فستیوال ضدایرانی ترامپ دنیا را دو پاره خواهد کرد. حاضرین در برابر قدرت اول منطقه که النهایه باید وجود آن را بپذیرند می ایستند و غایبین در برابر دولت مستعجل ترامپ.

**حاشیه های ادعای شکنجه اسماعیل بخشی
کاربران توییتر با هشتک هایی چون «#اسماعیل_بخشی»، «شکنجه» و ... به حاشیه های ادامه دار ادعای کارگر نیشکر هفت تپه در مورد شکنجه اش پرداختند.
بسیاری از کاربران در روزهای گذشته دیدار بخشی با نمایندگان فراکسیون امید را با گفته های اخیر او مبنی بر اینکه با هیچیک از اعضای کمیته تحقیق گفت و گو نکرده در تضاد دانستند.
برخی بخشی را به «دروغگویی» و «عدم صداقت» متهم کردند. برخی دیگر اما تاکید کردند بخشی به رغم دیدار با برخی نمایندگان مجلس، با هیچیک از اعضای کمیته تحقیق دیدار نکرده است.
همین مسایل باعث شد خود بخشی روز جمعه در صفحه شخصی خود به این ابهامات پاسخ دهد. او نوشت: «همانطور که وکیلم نیز در مصاحبه‌اش گفته است ما دیداری با کمیته حقیقت یاب یا گروه تعیین شده‌ی رسمی از سوی مجلس شورای اسلامی نداشتیم بلکه در روز سه‌شنبه فقط با تعدادی از نمایندگان فراکسیون امید دیداری صورت گرفت.
او در ادامه همچنین به همراه وکیلم روز پنجشنبه با نماینده‌ای از هیئت تحقیق و تفحص در معاونت نظارت دادستانی کل کشور دیدار داشتیم که همه اعضای هیئت حضور نداشتند ضمنا این نکته هم قابل ذکر است که دیدار با نماینده قوه قضائیه روز بعد از پست آخرم صورت گرفت که اعتراضی به مصاحبه‌ی نماینده‌ی دولت و مجلس علیه بنده بدون شنیدن سخنان من بود.
تعدادی از کاربران اظهارات «جلال میرزایی» رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مبنی بر اینکه «بررسی‌های دقیق ما نشان می‌دهد که بخشی هیچ گونه شکنجه‌ای در طول مدت بازداشت نشده است» را مبنای توییت های خود قرار دادند.
بسیاری از کاربران نتیجه اعلام شده از سوی فراکسیون امید را زیر تاثیر «ملاحظات سیاسی» و «غیر واقعی» دانسته اند.

**تردید بر امکان پذیری و درستی برگزاری رفراندوم برای حجاب
اظهارات چندی پیش «علی مطهری» نماینده مجلس در خصوص اینکه اگر رفراندوم برگزار شود، بسیاری از بانوان به حجاب رای می دهند، همچنان محل بحث و نظر کاربران توییتر است که با هشتگ هایی چون «#حجاب»، «#رفراندوم»، «#مطهری» و ... به این موضوع می پردازند.
بسیاری از کاربران مبنا و مفروض مطهری در طرح این اظهارارت را زیر سوال برده اند. از نظر آنها برگزاری رفراندوم آن هم در خصوص موضوعی که به حقوق خصوصی افراد مرتبط می شود، از اساس اشتباه است.
«الهه کولایی» استاد دانشگاه نوشت: انتخاب نوع لباس حق طبیعی همه زنان است. نمی توان در مورد آن همه پرسی برگزار کرد. تحمیل حجاب جواب نداده است.
برخی دیگر از کاربران برکنار از این مساله که رفراندوم بر سر حقوق خصوصی افراد مبنای قانونی ندارد، اصل برگزاری رفراندوم در ایران را نشدنی و غیر عملی دانسته اند.
«آذر منصوری» فعال سیاسی اصلاح طلب در صفحه خود نوشت:حتی اگردرصد کمی از زنان ایران مخالف پوشش اجباری باشند،بایدحق انتخاب آنها رابه رسمیت شناخت.این حق را نمی شودبه رفراندم گذاشت...ماهم اشتباه پهلویها را درمورد به رسمیت شناختن این حق تکرارکردیم.

**حمایت از شادی سربازان
انتشار ویدئویی که در آن چند سرباز مشغول شادی هستند در فضای مجازی خبرساز شده است. «#سرباز»، «#سربازان» هشتک هایی بود که کاربران ذیل در مورد این موضوع اظهارنظر کردند.
عده ای چنین شادی هایی را اسباب دلگرمی جوانان دانسته و از تاثیرات مثبت آن بر روحیه سربازان گفته اند. اما عده ای دیگر به چنین رفتاری تاخته و خواستار برخورد مقام های مسوول با این سربازان و تدبیر اندیشی برای عدم تکرار آن شده اند.
واکنش سردار «کمالی» رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به این ویدئو هم در فضای مجازی واکنش های متفاوتی داشت. سردار کمالی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: ان‌شاءالله سربازان وطن همیشه شاد و دلخوش و سرزنده باشند.عده‌ای گلایه‌مند هستند و خودشان دست در دست دشمن باعث نفاق بین یگان‌ها هستند.
سردار کمالی ادامه داد: یک کلیپ ساده شادی از سربازان که حتماً در هر جایی صورت می‌گیرد اما فیلمش پخش نمی‌شود. فکر کنید جوان خودتان است! حق شادی ندارد؟ دشمن‌شادکن نباشیم.
تعدادی از کاربران این واکنش را «مثبت» و «سنجیده» خوانده اند و خواهان الگوگیری از آن از سوی دیگر مسوولان دیگر شده اند.
کاربری نوشت واکنش سردار کمالی را دلنشین دانست و نوشت: اصولاً هر نشانه‌ای از پذیرش رسانه‌های اجتماعی و محترم شمردنِ حساسیت‌های مردم در این فضا، امیدوارکننده است. بیش باد.
برخی کاربران به رغم استوری سردار کمالی در حمایت از سربازان، در مورد «عدم برخورد» با آنها ابراز تردید کرده اند. کاربری نوشت: حالا شما ذوق می‌کنین به فیلم اون سربازها... ولی احساسم اینه که تبعات خوبی نداره براشون؛ حتی با وجود استوری اون بزرگوار.
پژوهشم**9275**
.

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

بانک مرکزي برزيل نرخ بهره را 6.5 درصد حفظ کرد

خبرگزاري آريا- کميته سياستگذاري بانک مرکزي برزيل نرخ بهره را به دليل آمارهاي ضعيف اقتصادي بدون تغيير 6.5 درصد نگه داشت.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از رويترز، بانک مرکزي برزيل نرخ بهره اصلي را در سطح پايين 6.5 درصد حفظ کرد. علت اصلي اين تصميم گيري به آمار ضعيف اقتصادي در ماه هاي اخير و نيز ريسک‌هاي تورمي که ديگر به سمت صعودي ميل ندارند، اعلام شده است.
در همين حال کميته سياستگذاري پولي بانک مرکزي برزيل براي هشتمين نشست پي در پي است که نرخ بهره را بدون تغيير نگه مي‌دارد. به گفته مقامات ارشد بانک مرکزي برزيل، اين بهترين تصميم همراه با احتياط، عزم راسخ و آرامش است.
به گفته بانک مرکزي برزيل، ريسک هاي تورمي قرينه اي هستند. 6 هفته پيش کميته سياستگذاري پولي بانک برزيل اعلام کرد ريسک هاي تورمي به سمت افزايشي تمايل پيدا کرده اند؛ اما روندي يکنواخت دارند.
به گفته کميته پولي بانک مرکزي برزيل، از يک طرف روند کُند اقتصادي منجر به پيش بيني کمتر از حد انتظار مسير تورم مي شود و از طرفي ديگر هم انتظارات مرتبط با تداوم اصلاحات مي‌تواند چشم انداز مرتبط با مسير تورم را افزايش دهد.
بر پايه اين گزارش، بانک مرکزي برزيل اعلام کرد اصلاحات اقتصادي و سازگاي به منظور حفظ نرخ تورم و ارتقاء چشم انداز اقتصادي برزيل مهم است.

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت

کلیدواژه: سياسي توييتر تونل پولي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۲۲۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چند و چون تحقق شعار سال از نگاه کاربران فضای مجازی
 • آپدیت جدید واتس آپ ممکن است برای کاربران گران تمام شود
 • سایه فضای مجازی بر دیدوبازدیدهای نوروزی
 • مسموم کردن فضا، جو سازی و اتهام زنی اولویت دشمن در فضای مجازی است/ گروهک های تروریستی امروز عملیات رسانه ای را مقدم بر کار نظامی می دانند
 • فضای مجازی در کشور به مدیری انقلابی و عزم جهادی نیاز دارد/ هرجا نیاز به حمایت دولت بوده هنوز پای کار می‌لنگد
 • جراحی عجیب زیبایی گوش / این پسر می خواهد فالوورهایش را زیاد کند +عکس
 • دلار در برابر همتایانش کم ارزش شد/ خروج ارز از کشور برای واردات ۱۸ تن کلاه ایمنی از چین/ تورم نقطه به نقطه اسفند ۹۷ به ۴۷.۵ درصد رسید/ میوه فراوان است اما با قیمت‌های عجیب و غریب
 • موسس واتس اپ از کاربران خواست حساب‌های فیس بوکشان را پاک کنند
 • گوگل پیشنهاد مرورگرها و موتورهای جستجوی جایگزین برای کاربران اندروید در اتحادیه اروپا را آغاز می‌کند
 • محورهای مازندران برفی و ترافیک است
 • جشن شادی سربازان در مهاباد
 • رونق تولید توسعه کشور و افزایش ارزش پولی ملی را به دنبال دارد/ اولین گام توسط دولت برداشته شود
 • ترافیک پر حجم و روان در آزادراه های خروجی تهران
 • آزادراه تهران-شمال؛ از افتتاح تابستانه فاز 1 تا وضعیت قطعات 2و3
 • آزادراه تهران-شمال؛ از افتتاح تابستانه فاز ۱ تا وضعیت قطعات ۲ و ۳
 • #عیدتون_مبارک | امیدواریم در قلّه هشت ۹۸ بمانیم +تصاویر
 • #داغ_های_مجازی | داغ‌ترین هشتگ‌های فضای مجازی در سالی که گذشت
 • اعتکاف عاشقان را به طواف حریم الهی می‌برد
 • سیستان و بلوچستان در آیینه سال ۹۷