تهران- ایرنا- لایحه معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران برای دریافت عوارض برای عبور و مرور شهروندان از 5 تونل پایتخت، مورد انتقاد جدی کاربران فضای مجازی قرار گرفت. در برابر کاربران حمایت رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از شادی سربازان در یک پادگان را دلگرم کننده دانستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، کاربران توییتر در 48 ساعت گذشته علاوه بر لایحه اخذ عوارض از تونل های تهران، مسایل دیگری چون اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا برای برگزاری کنفرانسی با محوریت ایران در لهستان، حاشیه های ادعای شکنجه کارگر نیشکر هفت تپه، گزاره برگزاری رفراندوم در مورد حجاب و انتشار تصاویری از شادی سربازان در یک پادگان را محور توییت های خود قرار دادند.


در ادامه به بررسی رویکردهای کاربران به این موضوعات در توییتر می پردایم.

**تونل های پولی و واکنش های متفاوت
معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن 5 تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می شود. انتشار این خبر، واکنش های متفاوتی را در توییتر برانگیخت.
هشتگ هایی چون «#تونل»، «#تونل_پولی»، «#تونل های_شهری»، «# شهر_همه» نشانگر اظهارنظر کاربران در این خصوص بود.
بسیاری از کاربران برنامه های شورای شهر پنجم برای گسترش طرح ترافیک و پولی کردن تونل ها را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.
تعدادی چنین اقداماتی را در راستای افزایش هزینه های زندگی مردم دانستند و مدعی شدند افزایش هزینه های زندگی «استراتژی مطلوب اصلاح طلبان» است.
تعدادی هم هدف «افزایش هزینه های زندگی برای کاربران» را در راستای تشدید روند «مهاجرت معکوس از تهران به شهرستان ها» دانستند. تعدادی دیگر اما گران کردن تهران «تا وقتی قدرت و ثروت» در این شهر متمرکز است را نه موجب مهاجرت معکوس، بلکه زمینه ساز تقویت زاغه نشینی و حاشیه نشینی دانسته اند.
همچنین کاربران اعمال چنین سیاست هایی را موجب تقویت شکاف طبقاتی در تهران دانستند. تعدادی دیگر هم نسبت به تسری حوزه های مالیات گیری به اتوبان ها و خیابان ها اظهار نگرانی کردند.
برخی دیگر هم استدلال موافقان اخذ مالیات از تونل های کشور مبنی بر مقایسه مالیات شهری در کشورهای پیشرفته را قیاس مع الفارق خواندند.
برخی توییت ها هم افزایش مالیات ها را موجب فشار بیشتر به مردم دانسته اند و نسبت به پیامدهای آن (نارضایتی مردم) هشدار داده اند.
«حجت نظری» عضوشورای شهر در صفحه شخصی خود نوشت: مردم دستگاه پولسازی برای جبران کسری بودجه نیستند و باشناختی که از همکارانم دارم این پیشنهاد در صورت ارائه به شورای شهر رد می‌شود.
این لایحه موافقانی هم در فضای مجازی داشت. گروهی افزایش مالیات شهری را موجب افزایش درآمدهای پایدار شهرداری دانستند که می تواند با تمین منابع، به ارتقای عملکرد این نهاد بیانجامد.
گروهی اخذ مالیات را تنها در صورتی مقبول دانستند که برای توسعه شهر و رفاه شهروندان هزینه شود و البته هزینه کردها به صورت شفاف صورت پذیرد.

**کنفرانس لهستان
اظهارات تازه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در مورد برگزاری کنفرانسی با محوریت ایران در فوریه 2018 با میزبانی لهستان، واکنش های گسترده ای را در فضای مجازی برانگیخت.
کاربران با هشتگ هایی چون «#لهستان»، «#خاورمیانه»، «#آمریکا» و ... به این موضوع پرداختند.
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در توییتر خود نوشت: این لکه ننگ از دامان دولت لهستان پاک شدنی نیست.
ظریف ادامه داد: در شرایطی که ایران جان لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبانی سیرک مذبوحانه ضدایرانی را عهده دار شده است.
«سیدعباس عراقچی» هم در صفحه شخصی خود نوشت: 1892 لهستانی از 1942 تاکنون درقبرستان لهستانی‌ها درقلب تهران آرمیده‌اند. بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کاراجباری استالین از راه ایران بازگشتند.قبرستان ها در ایران بعداز 30 سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران 77 سال است که احترام میهمانان خودرا نگاه داشته‌اند.
تعدادی از کاربران این توییت عراقچی را «تهدید به تخریب» قبرستان لهستانی ها تعبیر کرده اند. برخی دیگر هم این اظهارات را «منت گذاری ایران بر سر لهستانی ها» تعبیر کرده اند.
برخی کاربران از مقام های مسوول کشورمان خواسته اند که به جای واکنش لفظی و طعنه به لهستان، عملا اقدامات ایجابی انجام دهند و از توان ذاتی سفارتخانه ها برای مقابله با اقدامات ایران ستیزانه آمریکا بهره ببرند.
کاربری نوشت: باید بجای یا حداقل در کنار اعتراض به لهستان برای میزبانی اجلاس ضد ایرانی توسط امریکا، بزرگترین نمایشگاه معرفی فرهنگ، هنر، ادب و دستآوردهای علمی و فرهیختگان ایران را در مقابل آن اجلاس برنامه‌ریزی کرد، بهترین راه برای خنثی کردن خباثت امریکایی علیه ایران، معرفی ایران است
برخی کاربران اظهارات «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در این خصوص را بازنشر کرده و از قول او نوشته اند: تبدیل تحریم با حداکثر فشار به سمینار و کنگره به معنای باختن قافیه است. چراکه آدمی که می‌گوید تحریم با حداکثر فشار، وقتی به سمینار و کنگره می‌رسد مفهومش این است که قافیه را باخته است.
برخی در توییت های خود به بررسی اهداف آمریکا از برگزاری چنین کنفرانسی در لهستان پرداختند. تقویت ارتش رسانه ای آمریکا برای ایران هراسی، اخلال در روابط میان ایران و اروپا و ... گزاره هایی بود که از سوی کاربران مطرح شد.
برخی هم از تاثیر شکاف اندازی این کنفرانس میان کشورهای منطقه و جهان گفته و نوشتند: فستیوال ضدایرانی ترامپ دنیا را دو پاره خواهد کرد. حاضرین در برابر قدرت اول منطقه که النهایه باید وجود آن را بپذیرند می ایستند و غایبین در برابر دولت مستعجل ترامپ.

**حاشیه های ادعای شکنجه اسماعیل بخشی
کاربران توییتر با هشتک هایی چون «#اسماعیل_بخشی»، «شکنجه» و ... به حاشیه های ادامه دار ادعای کارگر نیشکر هفت تپه در مورد شکنجه اش پرداختند.
بسیاری از کاربران در روزهای گذشته دیدار بخشی با نمایندگان فراکسیون امید را با گفته های اخیر او مبنی بر اینکه با هیچیک از اعضای کمیته تحقیق گفت و گو نکرده در تضاد دانستند.
برخی بخشی را به «دروغگویی» و «عدم صداقت» متهم کردند. برخی دیگر اما تاکید کردند بخشی به رغم دیدار با برخی نمایندگان مجلس، با هیچیک از اعضای کمیته تحقیق دیدار نکرده است.
همین مسایل باعث شد خود بخشی روز جمعه در صفحه شخصی خود به این ابهامات پاسخ دهد. او نوشت: «همانطور که وکیلم نیز در مصاحبه‌اش گفته است ما دیداری با کمیته حقیقت یاب یا گروه تعیین شده‌ی رسمی از سوی مجلس شورای اسلامی نداشتیم بلکه در روز سه‌شنبه فقط با تعدادی از نمایندگان فراکسیون امید دیداری صورت گرفت.
او در ادامه همچنین به همراه وکیلم روز پنجشنبه با نماینده‌ای از هیئت تحقیق و تفحص در معاونت نظارت دادستانی کل کشور دیدار داشتیم که همه اعضای هیئت حضور نداشتند ضمنا این نکته هم قابل ذکر است که دیدار با نماینده قوه قضائیه روز بعد از پست آخرم صورت گرفت که اعتراضی به مصاحبه‌ی نماینده‌ی دولت و مجلس علیه بنده بدون شنیدن سخنان من بود.
تعدادی از کاربران اظهارات «جلال میرزایی» رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مبنی بر اینکه «بررسی‌های دقیق ما نشان می‌دهد که بخشی هیچ گونه شکنجه‌ای در طول مدت بازداشت نشده است» را مبنای توییت های خود قرار دادند.
بسیاری از کاربران نتیجه اعلام شده از سوی فراکسیون امید را زیر تاثیر «ملاحظات سیاسی» و «غیر واقعی» دانسته اند.

**تردید بر امکان پذیری و درستی برگزاری رفراندوم برای حجاب
اظهارات چندی پیش «علی مطهری» نماینده مجلس در خصوص اینکه اگر رفراندوم برگزار شود، بسیاری از بانوان به حجاب رای می دهند، همچنان محل بحث و نظر کاربران توییتر است که با هشتگ هایی چون «#حجاب»، «#رفراندوم»، «#مطهری» و ... به این موضوع می پردازند.
بسیاری از کاربران مبنا و مفروض مطهری در طرح این اظهارارت را زیر سوال برده اند. از نظر آنها برگزاری رفراندوم آن هم در خصوص موضوعی که به حقوق خصوصی افراد مرتبط می شود، از اساس اشتباه است.
«الهه کولایی» استاد دانشگاه نوشت: انتخاب نوع لباس حق طبیعی همه زنان است. نمی توان در مورد آن همه پرسی برگزار کرد. تحمیل حجاب جواب نداده است.
برخی دیگر از کاربران برکنار از این مساله که رفراندوم بر سر حقوق خصوصی افراد مبنای قانونی ندارد، اصل برگزاری رفراندوم در ایران را نشدنی و غیر عملی دانسته اند.
«آذر منصوری» فعال سیاسی اصلاح طلب در صفحه خود نوشت:حتی اگردرصد کمی از زنان ایران مخالف پوشش اجباری باشند،بایدحق انتخاب آنها رابه رسمیت شناخت.این حق را نمی شودبه رفراندم گذاشت...ماهم اشتباه پهلویها را درمورد به رسمیت شناختن این حق تکرارکردیم.

**حمایت از شادی سربازان
انتشار ویدئویی که در آن چند سرباز مشغول شادی هستند در فضای مجازی خبرساز شده است. «#سرباز»، «#سربازان» هشتک هایی بود که کاربران ذیل در مورد این موضوع اظهارنظر کردند.
عده ای چنین شادی هایی را اسباب دلگرمی جوانان دانسته و از تاثیرات مثبت آن بر روحیه سربازان گفته اند. اما عده ای دیگر به چنین رفتاری تاخته و خواستار برخورد مقام های مسوول با این سربازان و تدبیر اندیشی برای عدم تکرار آن شده اند.
واکنش سردار «کمالی» رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به این ویدئو هم در فضای مجازی واکنش های متفاوتی داشت. سردار کمالی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: ان‌شاءالله سربازان وطن همیشه شاد و دلخوش و سرزنده باشند.عده‌ای گلایه‌مند هستند و خودشان دست در دست دشمن باعث نفاق بین یگان‌ها هستند.
سردار کمالی ادامه داد: یک کلیپ ساده شادی از سربازان که حتماً در هر جایی صورت می‌گیرد اما فیلمش پخش نمی‌شود. فکر کنید جوان خودتان است! حق شادی ندارد؟ دشمن‌شادکن نباشیم.
تعدادی از کاربران این واکنش را «مثبت» و «سنجیده» خوانده اند و خواهان الگوگیری از آن از سوی دیگر مسوولان دیگر شده اند.
کاربری نوشت واکنش سردار کمالی را دلنشین دانست و نوشت: اصولاً هر نشانه‌ای از پذیرش رسانه‌های اجتماعی و محترم شمردنِ حساسیت‌های مردم در این فضا، امیدوارکننده است. بیش باد.
برخی کاربران به رغم استوری سردار کمالی در حمایت از سربازان، در مورد «عدم برخورد» با آنها ابراز تردید کرده اند. کاربری نوشت: حالا شما ذوق می‌کنین به فیلم اون سربازها... ولی احساسم اینه که تبعات خوبی نداره براشون؛ حتی با وجود استوری اون بزرگوار.
پژوهشم**9275**
.

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

ایمن سازی فضای مجازی با مدیریت فرهنگی

تهران- ایرنا- شبکه‌های اجتماعی بستری برای اطلاع‌رسانی محسوب می شوند که بخشی از نیازهای ارتباطی را برآورده می کنند. بنابراین فضای مجازی، خواسته ها و نیازهای جامعه را به مسوولان انتقال می دهد و از این طریق عرصه ای را برای تعامل فرهنگی فراهم می سازد و از چالش های جامعه می کاهد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «گستردگی فضای مجازی در زندگی روزمره، رشد و توسعه اجتماعی- فرهنگی در سایه توجه به آموزش و پرورش و اتخاذ تمهیدات ویژه برای کودکان کار» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که در مطبوعات امروز (چهارشنبه) برجسته شده است.

** گستردگی فضای مجازی در زندگی روزمره
گستردگی فضای مجازی در زندگی امروز به موضوعی تبدیل شده است که زندگی بدون این فضا قابل تصور نیست. آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی های آموزشی از جمله خصوصیات این شبکه های اجتماعی هستند که در برخی مواقع این فضاها آسیب های اجتماعی را نیز به دنبال دارند. از این رو برای قانونمند کردن فضای مجازی نیاز به نگاه نهاد محور مسوولان و مدیران این عرصه است.

روزنامه «ایران» با درج یادداشتی با عنوان «تجربه ای موفق در ارتباط مجازی» نوشت: شکل گیری اینترنت و شبکه های اجتماعی موجب شده است که برخی مشکلات در جامعه ایران برجسته شود. اولین مشکل امکان ناپذیری ادامه وضع رسانه ای سابق که به صورت یک سویه بوده است. بنابراین نظام اجتماعی و سیاسی ما چاره ای ندارد که در سیاست رسانه ای خود تجدید نظر کند. این واقعیت ناخرسند کننده را در هر حادثه ای می بینیم. مشکل دوم در نحوه پاسخگویی مسولین در فضای مجزی است. مسوولین ما چون تا کنون با رسانه های آزاد و پرسشگر مواجه نشده اند، یک سویه و غیرمسولانه پاسخ می دادند و کسی هم نبود که آنان را به چالش جدی بکشد.

در ادامه این یادداشت، می خوانیم: مشکل بعدی در ناآشنایی مسولین کشور با مخاطبان فضای مجازی است. مخاطبانی که بسیاری از آنان ناشناخته هستند. متل می گویند دست می اندازند و حتی شوخی می کنند. ولی این همه ماجرای فضای مجازی نیست، بلکه هسته اصلی آن بسیار جدی و اثر گذار است. چون مخاطب را نمی شناسند از پاسخ او ناراحت می شوند یا از ادبیاتی سود می جویند که مطلوب مخاطب نیست به همین علت پس از مدتی که به فضای جازی می آیند، خسته می شوند و عطای آن را به لقایش می بخشند. فضایی که در بدو ورود به آن به نسبت جذاب است ولی در ادامه خسته کننده می شوند.

روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «خلق سرمایه ‌اجتماعی» که به قلم سینا قنبرپور نگاشته شد، می خوانیم: شبکه‌های اجتماعی فرصتی رقم‌ زده‌اند که بیش از هر زمان دیگری به ما اشتباهاتمان را می‌نمایانند. بستر شناخت رفتارهای غلط و اصلاح آن رفتارها را به وجود آورده‌اند. اگر شبکه‌های اجتماعی نبودند هیچگاه فیلم مجبور کردن دو کودک‌ کار به خوردن گل ‌نرگس منتشر نمی‌شد و هیچگاه چنین رفتاری تقبیح نمی‌شد. اگر فرصت انتشار فیلم‌هایی از این دست در اینستاگرام یا تلگرام یا توییتر نبود هیچگاه وزیر تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی به سرعت از چنین آسیب ‌اجتماعی با خبر نمی‌شد و به سرعت در برابر آن موضع ‌نمی‌گرفت که باید با مرتکب رفتار زشت با کودکان به ‌شدت برخورد کرد تا جامعه حریم کودکان کار را محترم بشمارد و در قبال آن حساس باشد.

در ادامه این یادداشت آمده است: اگر شبکه ‌های اجتماعی نبودند هیچگاه نمی‌فهمیدیم ماموران شهرداری‌ فلان شهر و شهرستان با دستفروش‌ها چگونه رفتار می‌کنند و با دو آسیب ‌اجتماعی مواجهیم یکی دستفروشی و دیگری رفتار نادرست با دستفروشان. به تصویر کشیدن آسیب‌های اجتماعی، نمایان کردن واقعیتی ‌است که پیش‌تر منکرش می‌شدیم یا به سختی باورش می‌کردیم. حتی آن ماجرای تلخی که در سیرجان روی داد و ما را در برابر واقعیتی قرار داد که در آن پسری جوان، دختری را به خانه‌باغی کشانده بود و از ضرب و شتم او فیلم گرفته و منتشر کرده ‌بود. شبکه‌های اجتماعی حتما مضرات بسیاری هم دارند. اما از یک نظر خودمان را به خودمان نمایانده‌اند و کمک کرده‌اند از به‌ کار بردن بسیاری صفات قدسی و عالی از خودمان بکاهیم و خوب در کار خودمان بنگریم که چنینیم.

روزنامه «راه مردم» در مطلبی با عنوان «راه حل فضای مجازی «فیلترینگ» نیست» به گفت وگو با حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس ، پرداخت و نوشت: راه حل فضای مجازی «فیلترینگ» نیست، مردم و جوانان باید از ظرفیت‌ها و خدماتی که این عرصه در اختیارشان می‌گذارد، برخوردار باشند. مرزهای فضای مجازی با توجه به اقتضائات و شرایط حاکم بر این فضا متفاوت است. باید به این سوال پاسخ داد که مخاطبِ محتوای عرضه شده در فضای مجازی شهروندان ایرانی هستند یا شهروندان جهانی که به نظر بنده باید به هر دو عرصه توجه کرد. از یک سو با توجه به انتظاری که دنیا از گفتمان انقلاب اسلامی دارد باید در فضای مجازی رویکرد آفند داشت و از سوی دیگر در مقابله با تهاجمات دشمن باید رویکرد پدافند اتخاذ کرد. باید به شبهاتی که دشمنان جمهوری اسلامی برای مردم و جوانان ایرانی طرح می‌کنند ورود کنیم. در کنار آن به دلیل بن‌بستی که در حوزه ‌های فکری – اعتقادی برای دنیا به وجود آمده جهان منتظر ارائه راه‌ حل‌های ایران برای خروج از این بن ‌بست ‌هاست.

در ادامه این گفت وگو آمده است: اگر به رفتار مقام معظم رهبری نگاه شود،‌ ایشان هم به مسائل داخلی نگاه می‌کنند و هم جوانان غربی را مورد غفلت قرار نمی‌دهند و هر از گاهی پیام‌ها و سلسله مطالبی را متناسب با نیازها و مسائل آنان بیان می‌کنند. «فضای مجازی» فرصت بسیار خوبی است به شرطی که برنامه معلوم و قرارگاه مشخص داشته باشد، به نحوی که بتوان محتوای این فضا را نظم داد، به درستی هماهنگ کرد و رویکرد جبهه‌ای را بر آن اعمال کرد کرد. اگر نیروهای بسیجی در دوران دفاع مقدس رها بودند و سازماندهی نشده بودند و بدون سازماندهی عملیات می‌کردند قطعا اقدامات ‌شان نتیجه ‌بخش نبود. مسئله‌ای که در دفاع مقدس موجب عملیات‌های موفق و غرورآفرین شد، وجود قرارگاه و فرماندهی متمرکز بود. فرماندهان در قرارگاه، برنامه‌ریزی و تقسیم کار می‌کردند و ادوات و جنگ‌افزارها را بسته به اهمیت میدان‌های رزم در سراسر جبهه به خدمت می‌گرفتند و در پی آن فتوحاتی بود که در سراسر سالهای دفاع مقدس حادث شد.

** رشد و توسعه اجتماعی- فرهنگی در سایه توجه به آموزش و پرورش
آموزش و پرورش یکی از سازمان های بزرگ اجتماعی است که رشد و توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در سایه این نهاد میسر می شود. چگونگی توزیع و تخصیص بودجه، ایجاد تسهیلات لازم، برنامه ‌ریزی برای تحول، نوسازی و بهتر شدن شرایط آموزش در واقع تجدید نظر اساسی در عملکرد گذشته و کنونی نظام آموزش و پرورش محسوب می شود زیرا در این صورت می‌توان با نگاهی نو و جامع عواملی را که سبب رکود فعالیت های فرهنگی و علمی شده است، شناسایی کرد.‌

روزنامه «صبح نو» با درج گزارشی با عنوان «کلاس‌ها آخر صف بودجه» به گفت وگو با قاسم احمدی ‌لاشکی، نایب‌رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: حوادث و اتفاق‌های زیادی که در این چند وقت اخیر در مدارس برای دانش‌آموزان رخ داده است، موضوع تجهیز و ایمن‌سازی مدارس را بیش از پیش حائز اهمیت کرده است. حواس رسانه‌ها به این موضوع جلب شده و وزارت آموزش‌و‌پرورش نیز به‌دنبال ساخت‌و‌ساز کلاس‌های درس است. 107‌هزار مدرسه و 570‌هزار کلاس درس داریم و از این تعداد میزان قابل توجهی از آن‌ها این احتمال را بالقوه دارند که در آن‌ها اتفاق تلخی مانند شین‌آباد رخ دهد. 136‌هزار کلاس درس باید به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شوند و اگر هزینه تجهیز هر کلاس را 20میلیون تومان درنظر بگیریم، به 2700‌میلیارد تومان اعتبار نیاز است. در فرانسه ابتدا بودجه آموزش‌و‌پرورش را کنار می‌گذارند و بعد به سراغ امور دیگر می‌روند. اما در ایران سرانه یک دانش‌آموز 25‌هزار و 800‌تومان است.

در ادامه این گفت وگو آمده است: بنابر آخرین آمارهایی که از سوی وزارت آموزش‌و‌پرورش منتشر شده است؛ بیش از سه‌هزار کلاس درس خشت و گلی و کانکسی در کشور وجود دارد، علاوه‌بر این حدود 136‌هزار کلاس درس هم وجود دارند که نیاز به تجهیزات دارند که ایمن‌سازی آن‌ها باید در اولویت امور سازمان نوسازی مدارس کشور قرار بگیرد. همچنین یک سوم مدارس کشور توسط خیرین مدرسه‌ ساز احداث شده و این موضوع ریشه در تمدن غنی ایران اسلامی و برگرفته از آموزه‌های دینی و اسلامی دارد که باید قدردان این موضوع باشیم. اختیار تصمیم‌گیری درباره بودجه‌ای که در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار می‌گیرد به ‌عهده خود این سازمان است و اولویت‌های ایمن‌سازی را خودش مشخص می‌کند. مسائل مربوط به استانداردسازی مدارس، سوخت، تجهیز مدرسه‌ها و ایمنی ساختمان‌ها از جمله مواردی است که اولویت‌هایش را خود این سازمان تعیین می‌کند. البته تأکید قانون بر استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس الزاماً به معنای آن نیست که همه آن‌ها گازی شود؛ لذا ممکن است در مدرسه‌ای بخاری نفتی استفاده شود؛ ولی نگرانی از بابت ایمن بودن مدرسه وجود نداشته باشد.

روزنامه «قانون» با درج گزارشی با عنوان «آغاز خصوصی سازی آموزش» نوشت: پیشنهاد دولت برای پوشش 10 درصدی دانش آموزان در طرح خرید خدمات آموزشی در بودجه سال آینده، نگرانی و ابهام تازه ای را میان فرهنگیان همراه داشته است. این طرح که بنا دارد درآمدهایی برای وزارتخانه داشته و گوشه ای مشکلات مالی آن را بر طرف کند، اکنون و در حالی که هنوز به تصویب نهایی مجلسیان نرسیده ، واکنش های فرهنگیان را در پی داشته و متذکر شده اند این طرح می تواند اثرات سوء در نظام آموزشی کشور داشته باشد. سابقه طرح خرید خدمات آموزشی به سال 1393 بر می‌گردد که آموزش و پرورش به ناچار برای عبور از بحران کمبود معلم ناشی از سوءبرنامه ریزی نیروی انسانی در چند سال قبل‌تر، مجبور به ارائه پیشنهادی مبنی بر استفاده از خرید خدمات آموزشی شد. این پیشنهاد منجر به تصویب ماده 41 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب اسفند 1393 شد که در آن به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شد «به منظور پوشش کامل تحصیلی دانش آمـوزان لازم التعلـیم، در مناطقی که ظرفیت کافی در مدارس دولتی وجود ندارد نسبت به خرید خدمات آموزشی اقدام کند».

در ادامه این مطلب می خوانیم: سپردن بخشی از خدمات آموزشی به بخش خصوصی در حالی از سوی وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد شده که در قانون، دولت مکلف به فراهم کردن زمینه‌های آموزشی دانش آموزان به طور رایگان تا پایان مقطع متوسطه است و خرید خدمات آموزشی به طور جدی در تناقض با قوانین موضوعه آموزش و پرورش است. دیروز نیز تعدادی از انجمن‌ها و سمن‌های فعال آموزش‌وپرورش در بیانیه‌ای، با اضافه شدن بندی به لایحه بودجه سال 1398 در خصوص اداره «سالانه 10 درصد دانش آموزان تحت پوشش طرح خرید خدمات» مخالفت کردند تا حواشی طرح تازه آموزش و پرورش جدی‌تر از همیشه شود.

روزنامه «کیهان» با درج گزارشی با عنوان «نگاه جهان سومی به آموزش و پرورش کشور» نوشت: اگرچه طی سال های بعد از انقلاب اسلامی، بودجه بخش آموزشی کشور در حد قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، اما با توجه به آرما ن های والا و اهداف عالی انقلاب اسلامی، انتظار می رفت در جمهوری اسلامی ایران نیز، بودجه این بخش شاهد یک رشد جهشی در جهت تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب اسلامی به مفهوم واقعی آن باشد و این در حالی است که تامین مالی عرصه آموزش کشور همچنان با مشکل مواجه است و هنوز با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد. طبق اصل‏ 30 قانون اساسی، دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد و وسایل‏ تحصیلات‏ عالی‏ را تا سر حد خودکفایی‏ کشور به‏ طور رایگان‏ گسترش‏ دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: اتخاذ تدبیر جدید بدان معنا است که از این پس سیستم آموزشی بر خلاف اصل 30 قانون اساسی کشور، مجاز خواهد بود یا هزینه ها را از والدین دریافت نماید و یا با حذف مراحل گزینشی و اجتناب از ارائه آموزش تخصصی به معلمین خود، به راحتی از افراد فارغ التحصیل سایر دانشگاه ها و طبیعتا با حقوق ناچیز، برای امر خطیر و کاملا تخصصی آموزش و پرورش بهره ببرد. در واقع مفهوم دیگر رویکرد مورد اشاره این است که مدارس مجبورند، برای صرفه جویی در هزینه ها، نیروهای با سابقه را رد و نیروهای جوان و بی تجربه یا کم تجربه را جذب نمایند، که این موضوع نیز با سیاست ارتقاء منزلت و جایگاه معلم مغایرت دارد.

** اتخاذ تمهیدات ویژه برای کودکان کار
کودکان کار، کودکانی هستند که به دلیل مشکلات معیشتی و تنگناهای مالی سرپرستان خود یا به دلیل نداشتن سرپرست خود مجبور به تامین هزینه های زندگی و اغلب اعضای خانواده خویش هستند. پدیده کودکان کار محصول مناسبات ناکارآمد اقتصادی، فقر پایدار و کسری درآمد خانواده‌ها است، از این رو حذف آنها امکان پذیر نیست. بناب این تمهیداتی باید اندیشیده شود تا این کودکان نیز در کنار کار بتوانند از سایر حقوق مساوی برخوردار شوند.

روزنامه «آرمان» با درج گزارشی با عنوان «چرا با کودکان کار خشن برخورد می‌شود» می نویسد: رفتار نادرست با کودکان کار دامنه وسیعی دارد، از تک تک رانندگان خودرویی که با کودکانی که شیشه‌های آنها را پاک می‌کنند به تندی برخورد می‌کنند تا مسئولی که کودک گل فروش را به جرم دست‌فروشی مجبور به خوردن گل‌ها با ساقه، برگ و... می‌کند. سال‌‌هاست که کودکان کار در جامعه دیده شده‌اند و مساله بیرون ماندن این انسان‌ها از آموزش و تحصیل بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ایده‌ها و نظرهایی که فقط در گفتار باقی‌مانده و تاثیری بر روند زندگی کودکان کار نگذاشته است. تا جایی که با توجه به آمار و نگاهی به جامعه شاهد افزایش تعداد کودکان کار و ملزم بودن آنها به کار در ساعات بیشتر نسبت به گذشته هستیم.

در ادامه این مطلب آمده است: یک فعال حقوق کودک درباره نادرست بودن رفتار خشونت‌آمیز با کودکان و به خصوص کودکان کار به «آرمان» می‌گوید: خیلی خوب است که مسئولانی درباره این مساله موضع می‌گیرند، چون باید درباره این مساله برخورد قانونی صورت بگیرد و بخش مهم دیگر این است که برخوردهای بنیادی‌تری باید در این زمینه انجام شود. به گفته فرشید یزدانی چنین رفتاری با کودکان کار اتفاقی نیست، شاید فیلمبرداری و انتشار در فضای مجازی اتفاقی باشد، اما این سبک رفتاری است که به نوع‌های مختلف تکرار می‌شود و به نظرم برای جلوگیری از تکرار، نیازمند برخورد بنیادی‌تری است که بخشی از آن معطوف به آموزش‌هایی که باید در این زمینه داده شود و آگاهی‌هایی که باید در این زمینه به‌دست آید. اینجا بحث بنیادی‌تر از یک برخورد قانونی است البته برخورد قانونی باید وجود داشته باشد. در این مساله نه علیه فرد بلکه علیه شهرداری اعلام جرم شده است، رفتار شهردار هم مناسب نبود و بیشتر امری تبلیغاتی بود. اصلاح این رفتار نیاز به آگاهی رسانی جدی دارد، تا به آن وسیله بتوان مساله رفتارهای نادرست با کودکان کار را حل کرد.

روزنامه «همدلی» با انتخاب مطلبی با عنوان «نگاه قهری به کودکان کار پذیرفته‌شده نیست» به نقل از محمد شریعتمداری آورده است: برخورد قهرآمیز به خصوص با کودکان دردی را درمان نمی‌کند، باید با کودکان برخورد مهربانانه داشت و با افرادی که رفتار خشن دارند برخورد قانونی شود. نگاه عائله‌محور از دیدگاه رهبرمعظم انقلاب اسلامی این است که فرمودند: تصور کنید اگر شخصی آسیب دیده اجتماعی و معلول است و درجامعه زندگی می‌کند آن فرد عضوی از خانواده ما محسوب می‌شود. اگر این نگاه حاکم شود نیازمند کار و تلاش شبانه‌روزی هستیم و امیدوارم در سازمان بهزیستی کشور و با مدیریت جدید شاهد این تلاش شبانه‌روزی باشیم.

در ادامه این مطلب می خوانیم: تکیه بر شرکای اجتماعی یکی از برنامه‌های ما به شمار می‌رود چرا که بی‌تردید ما به تنهایی و تنها با تکیه بر منابع دولتی نمی‌توانیم مراکز مهم بهزیستی مانند این مرکز را اداره کنیم و حتما باید با تکیه بر شرکای اجتماعی این کارانجام شود. ما باید نقش تنظیم‌گر و تسهیل‌کننده داشته باشیم و خود را برای چنین شرایطی آماده کنیم. بسیار متاسفم از مرکزی بازدید می‌کنم که کمتر از 20 درصد ظرفیت آن استفاده می‌شود. در مراکز این چنینی که طبق استانداردها ساخته شده، می‌توان با قراردادهای روشن با شرکای اجتماعی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و انجام کار خیر از این مراکز استفاده کامل کرد. باید ظرفیت صد درصد چنین مراکزی مورد بهره‌برداری کامل و جامع قرار گیرد و چنانچه مشکلی درقوانین و مقررات است باید سازمان بهزیستی کشور نسبت به حل آن اقدام کند. باید با شرکای اجتماعی رابطه تنظیم شود تا دیگر نبینیم که مرکزی با 20 درصد ظرفیت فعالیت کند. کیفیت کار در مراکز باید تحت نظارت ما باشد و حتما فرزندان مردم و افرادی که در این گونه مرکز فعالیت می‌کنند، امانت‌هایی نزد ما هستند که باید از آنان به خوبی مراقبت شود و آنان را به جایگاه مطلوبی برسانیم.

روزنامه «خراسان» با درج یادداشتی با عنوان «کودکان کار، زاییده ناکارآمدی مدیران» می نویسد: سیستم حاکمیتی و دولتی ما عادت دارد که ابتدا حاشیه‌ها درست شود و سپس بهای سنگینی از جیب مردم بپردازد در این مورد نیز پس از سال ها و ایجاد مشکلات اساسی در روابط اجتماعی دست به کار شدند و ساماندهی این کودکانی که در تولید هرآنچه که هستند هیچ نقشی نداشتند شدند و کم کم کلمه کودکان کار در فرهنگ عامه شکل گرفت. کودکانی که معلول مدیریت های خرد و کلان کشورمان بودند و قربانی بی کفایتی‌های کسانی که بی تعقل و تفکر و تخصص فقط ریاست کردند و اقتصادی را بنا نهادند که هیچ سنخیتی با تعاریف نظام اقتصادی جهان نداشت.

در ادامه این مطلب آمده است: پس از سال ها بازخورد آن سیاست ها، تولید قشری بود که تبدیل شدند به تفاله‌های گسل های طبقاتی که منجربه تولد طبقه نوکیسه‌ای شد که یک شبه راه صدساله را پیموده بودند و میلیاردرهایی شدند که باکمترین زحمت حجم عظیمی از پول های بادآورده دلالی را بالا و پایین می‌کردند! چه کسی به آقایانی که بینی‌شان را بالا می‌گیرند و خودشیفتگی از سر و رویشان می‌ریزد اجازه داده که به کودکان کار به چشم حقارت و غیرانسانی نگاه کند، چه کسی به خود اجازه می‌دهد که آنان را زیر پای منیت و بی فرهنگی خود له کند؟ کودکان کار را کدامین بی سیاستی‌ها، باندبازی ها، ادای انقلابی گری در آوردن‌ها، بی لیاقتی‌ها و نامدیریتی ها بوجود آورد؟ مردم؟ نکند که باز دراین زمینه هم مردم گناهکارند؟!! کودکان کار نتیجه تصمیم گیری های غلط و شتاب آلود و مغرضانه کسانی بود که با لطایف الحیل فراوان و باکمترین سواد و تخصص از نردبام مردم بالا رفتند.

پژوهشم**9117**9131

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: سياسي توييتر تونل پولي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۲۲۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از ماجرای سگ های آدمخوار در لواسان تا حمایت کاربران فضای مجازی از خبرنگاری که در سرزمین آزادی، زندانی شد + فیلم
 • واکنش نماینده تهران به تغییر موضع تریبونداران در مورد فضای مجازی
 • شادی را به زندگی خود بازگردانید
 • برخی افراد منفی باف اسم سرگرمی‌های کاذب را شادی می گذارند
 • اخبار جعلی درباره من در فضای مجازی منتشر شد
 • حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها
 • اجاره ندادیم، بنیاد مستضعفان موزه قصر آیینه را پلمپ کرد
 • جهت ترویج گفتمان انقلاب اسلامی ، از ظرفیت فضای مجازی بهره‌گیری شود
 • واکنش کاربران فضای مجازی نسبت به صعود تیم ملی ایران
 • درخواست کادر فنی تیم ملی فوتبال از مسئول تدارکات برای نصب تصاویر شادی بازیکنان در رختکن تیم (عکس)
 • پلمب قصر آیینه یزد توسط بنیاد مستضعفان! + تصاویر
 • بنیاد مستضعفان یزد مدیریت موزه قصر آیینه را در اختیار گرفت
 • حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی‌کردن تونل‌ها؛ ماهی ۱۸میلیارد تومان
 • وقف شادی، نیاز امروز جامعه
 • کاریکاتور پولی شدن تونل های تهران
 • علیجانی: تفکر وضع عوارض برای تردد از تونل‌های تهران معیوب است
 • «آقای تکذیب» پولی شدن تونل‌ها را تأیید کرد
 • واکنش پلیس به پولی شدن تونل‌های تهران
 • درآمد شهرداری از عوارض تونل‌ها چقدر می‌شود؟ +اینفوگرافی