هیات هایی عربی، آمریکایی و صهیونیستی ظرف یک ماه اخیر در قاهره نشست های محرمانه متعددی را به منظور تدارک اجلاس سه جانبه سران رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان در واشنگتن برگزار کردند.

به گزارش مشرق، وبگاه خبری الخلیج آنلاین به نقل از منابع بلندپایه مصر از دیدارهای محرمانه هیات‌هایی از برخی کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و آمریکا در قاهره خبر دادند.

این منابع می‌گویند، هدف این دیدارها آماده‌سازی فضا برای دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی است.

این منابع در گفت‌وگو با وبگاه «الخلیج اونلاین» که نزدیک به قطر است، تاکید کردند که طی بیست و پنج روز گذشته بیش از سه دیدار بین مقامات ارشد مصر، عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا برگزار شده تا برنامه‌های مربوط به گام بعدی ریاض که نخستین گام در تاریخ روابط آن با رژیم صهیونیستی خواهد بود، مشخص شده و درباره آن تفاهماتی حاصل شود.

بیشتر بخوانید:

دست موساد پشت اتهامات تروریستی علیه ایران اعتراف لیبرمن به شکست رژیم صهیونیستی در غزه

منابع مذکور ادعا کردند: در مقطع کنونی رویکرد رسمی مقامات سعودی این است که درِ روابط سیاسی و علنی با رژیم اشغالگر را تا حد امکان و قابل انتظار باز کنند به گونه‌ای که همه با این گام تازه سعودی‌ها غافلگیر می‌شوند و پس از آن راه برای باقی کشورهای عربی در توسعه و تحکیم همه اشکال روابطشان با اسرائیل همواره خواهد شد.

منابع مصری همچنین از حصول توافقی بین عربستان، مصر و دولت آمریکا خبر دادند که بر مبنای آن سال ۲۰۱۹ باید شاهد برداشته شدن گامی بزرگ در تاریخ روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم اشغالگر اسرائیل باشد به گونه‌ای که با ساماندهی یک دیدار سه جانبه علنی بین دونالد ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان سوت آغاز بازی و پیشبرد توافق مذکور زده شود.

در همین راستا منابع مصری افزودند، قاهره میزبان دیدارهای چهارجانبه مهمی برای بحث درباره موضوع برگزاری اجلاس سه جانبه و تلاش برای توافق درباره همه جزئیات کوچک و بزرگ است تا سرانجام اجلاس مذکور، موفق باشد و دستورالعمل‌هایی هم به رسانه‌های عربی بزرگ و مهم داده شده تا به طور خاص افکار عمومی عربستان و به طور کلی افکار عمومی جهان عرب را برای گام پیش روی ریاض در برقراری رابطه با اسرائیل آماده کنند.

در مقطع اخیر گزارش‌های غربی هم نزدیکی آشکار بین ریاض و تل آویو را برجسته کردند و توئیت‌های اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران نزدیک به دربار پادشاهی عربستان هم در تأیید هر گونه رابطه طبیعی کشورشان با رژیم صهیونیستی بوده است، علاوه بر دیگر گزارش‌هایی که از فشار عربستان بر فلسطینیان برای پذیرش معامله قرن آمریکا حکایت می‌کند که هدف از این طرح، سازش منطقه با اشغالگران به قیمت تضییع حقوق فلسطینیان است.

منابع مصری شایعات برخی روزنامه‌های آمریکایی درباره اینکه دیدارهای قاهره با هدف بررسی سفر نتانیاهو به ریاض است، قاطعانه رد کردند و گفتند: این اقدام در حال حاضر محال است و چیزی که هم اینک در قاهره جریان دارد، تدارک برای برگزاری اجلاس سه جانبه مذکور است.

این منابع دیدار نتانیاهو با بن سلمان را در صورت فراهم شدن مقدمات آن برای فوریه یا نهایتاً مارس آتی پیش بینی کردند و گفتند: ترامپ با تمام قدرت بر عربستان و مصر برای برگزاری این نشست که قرار است در واشنگتن باشد فشار می‌آورد؛ نشستی که واکنش‌های بزرگ و موجی از خشم عمومی را به همراه خواهد داشت؛ اما به نفع نتانیاهو خواهد بود که در انتخابات ماه آوریل رژیم صهیونیستی شرکت می‌کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هفته گذشته خبر داد، وزیر خارجه آمریکا در سفر به خاورمیانه تلاش می‌کند پیوندهای میان اسرائیل و کشورهای عربی منطقه را مستحکم‌تر کند و در همین چارچوب، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، و بن سلمان با یکدیگر دیدار کنند.

«کارین الیوت هاوس» روزنامه نگار آمریکایی طی مقاله‌ای در این روزنامه آورده است: اگر نتانیاهو در آینده نزدیک برای دیدار با بن سلمان، به ریاض سفر کند، چیز عجیبی نیست.

هاوس در ادامه تاکید کرد، مسئولان آمریکایی برای سناریوی دیدار نتانیاهو و بن سلمان آماده می‌شوند. پامپئو در سفر منطقه‌ای، ظاهراً قرار است به متحدان آمریکا بگوید که این کشور ائتلاف گسترده‌ای را علیه ایران رهبری می‌کند.

این نویسنده آمریکایی افزود: عناصر اساسی این ائتلاف، اسرائیل و عربستان هستند که به طور مشترک از ایران هراس داشته و نزدیک ترین متحدان منطقه‌ای برای آمریکا محسوب می‌شوند. ریاض و تل آویو روابط غیر رسمی خود را حفظ کرده‌اند و به تبادل اطلاعات درخصوص دشمن مشترک خود می‌پردازند.

هاوس مدعی است، دیدار نتانیاهو و بن سلمان به منزله تأیید و تحکیم تلاش‌های ترامپ برای انزوا و محاصره ایران است.

هاوس در پایان، هشدار دادکه علنی شدن روابط عربستان و اسرائیل، برای بن سلمان خطرناک است، چرا که این اقدام با مخالفت جریان‌های متدین مخالف دولت عربستان مواجه خواهد شد.

در همین حال، «ثابت العمور» نویسنده و تحلیلگر سیاسی مسائل جهان عرب در گفت وگو با الخلیج اونلاین دیدار نتانیاهو با بن سلمان را ثمره دیدارهای مهمی خواند که در مقطع اخیر بین مقامات سعودی و اسرائیلی برگزار شده است.

وی این رخداد پیش بینی شده را «ضربه ای بی سابقه» به حقوق مسلمانان خواند و گفت: رژیم آل سعود یکی از مشروعیت‌های خود را دینی می‌داند اما با رفتن به سمت رژیم صهیونیستی به مشروعیت دینی خود نیز پایان داد؛ چون اسرائیل رژیم اشغالگری مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان است و می‌خواهد مجسمه خیالی هیکل را با تخریب مسجد در آنجا بنا کند.

این کارشناس عرب، عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی را خیانت به پیامبر و همه مسلمانان دنیا توصیف کرد و گفت: تبعات این جنایت به آل سعودی که خود را خادم حرمین شریفین می‌داند برخواهد گشت، چون ریاض از هیچ لحاظی نه سیاسی نه اقتصادی و نه نظامی نیازی به عادی سازی با رژیم اشغالگر اسرائیل ندارد و این اقدام تنها مشروعیت اشغالگری را بیشتر می‌کند.

العمور پیامدهای این اقدام ریاض را برای همه منطقه خطرناک خواند و گفت: برگزاری هر گونه اجلاسی بین نتانیاهو و بن سلمان سقوطی بی سابقه و به منزله پایمال شدن حقوق سیاسی و دینی فلسطین و به رسمیت شناختن جنایات صهیونیست‌ها در مسجد الاقصی و سرزمین‌های فلسطینی است و این معنا را می‌دهد که عربستان نه فقط از مساله فلسطین بلکه از همه امت اسلامی دست کشیده است.

محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در آوریل گذشته در گفت وگو با نشریه آمریکایی آتلانتیک گفته بود، اسرائیلی‌ها حق زندگی مسالمت آمیز در سرزمینشان را دارند که اشاره آشکاری به این داشت که ریاض و تل آویو روز به روز به برقراری رابطه با یکدیگر نزدیک می‌شوند.

عربستان در مارس گذشته هم حریم هوایی خود را برای اولین بار به روی پروازهای تجاری اسرائیل گشود چیزی که مورد تمجید مقام صهیونیست قرار گرفته و آن را پیشرفتی تاریخی پس از سال‌ها کوشش در این زمینه توصیف کرد.

یک عضو کابینه رژیم صهیونیستی هم در نوامبر گذشته از تماس‌های محرمانه این رژیم با عربستان خبر داد با اینکه ریاض همچنان منکر آن می‌شود.

منبع: فارس

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حمله ظریف به نظامی گری ترامپ در قلب آمریکا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، از یکشنبه این هفته نیویورک میزبان «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان است تا وی در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل حضور یابد اما این سفر تفاوت چشمگیری با سفرهای قبل داشت. مصاحبه‌های مختلف ظریف، محدودیت تردد وی در نیویورک و موضع گیری های نرم مقامات آمریکایی از جمله مسائل حاشیه‌ای این سفر بوده است.

اما یکی از مهمترین موضع گیری های وزیر امور خارجه کشورمان در جریان گفت وگوی با شبکه تلویزیونی «ان بی سی نیوز» ایراد شد؛ مصاحبه‌ای که فرصت را برای به چالش کشیدن سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا فراهم کرد.

ظریف در پرسش به پاسخ مجری مبنی بر اینکه آیا حتی اگر برنامه موشکی ایران هم روی میز باشد ایران حاضر به مذاکره است، گفت: اجازه دهید با چیزی شروع کنیم که پیش‌تر روی ان توافق کرده ایم، و ببینیم که چه کار می‌توانیم انجام دهیم و بعد اگر می‌خواهید درباره برنامه موشکی صحبت کنید در آن صورت باید درباره میزان سلاحی که به منطقه ما فروخته می‌شود هم گفت وگو کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با ذکر مصادیق، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را بانی آشوب‌ها در منطقه دانست و افزود: ایران سال گذشته در مجموع ۱۶ میلیارد دلار هزینه نظامی داشت. کشور ما ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد و حدود یک میلیون نیروی مسلح و تنها ۱۶ میلیارد دلار هزینه کردیم. امارات متحده عربی با یک میلیون جمعیت (بومی)، ۲۲ میلیارد دلار هزینه (بخش نظامی) کرد. عربستان سعودی با کمتر از نصف جمعیت ما ۶۷ میلیارد دلار هزینه کرد. بیشتر ان‌ها (تسلیحات خریداری شده) آمریکایی هستند. این تسلیحات آمریکایی هستند که وارد منطقه ما می‌شوند و منطقه ما را در استانه انفجار قرار می‌دهند. از این رو اگر ان‌ها می‌خواهند درباره موشک‌های ما حرف بزنند، اول باید فروش این تسلیحات از جمله موشک‌ها را متوقف کنند.

در دولت «دونالد ترامپ» توجه ویژه ای به فروش تسلیحات و جنگ افزارهای نظامی صورت گرفته است و چند هفته پیش خبرگزاری «رویترز» در این باره از افزایش حجم فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای خارجی در سه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) خبر داد که به بیش از ۴۴.۱۵ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که سال ۲۰۱۸ نیز حجم معاملات تسلیحاتی آمریکا افزایشی ۳۳ درصدی داشته بود.

همچنین چندی پیش «انستیتو پژوهش‌های صلح» (سیپری) مستقر در استکهلم نیز گزارشی از فروش جنگ افزارهای آمریکایی انتشار داد و تاکید کرد که آمریکا با فاصله چشمگیری در صدر کشورهای فروشنده تسلیحات در جهان قرار دارد. به گزارش این مؤسسه پژوهشی سوئدی، آمریکا در دوره پنج ساله منتهی به ۲۰۱۸ به تنهایی ۳۶ درصد از بازار فروش تسلیحات جهان را به خود اختصاص داده است.

در این میان برخی کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان نقش تعیین کننده‌ای در افزایش فروش تسلیحات آمریکایی داشته اند به طوری که ریاض با خرید ۱۲ درصد از جنگ افزارهای آمریکایی در صدر مشتریان واشنگتن قرار دارد.

در دولت ترامپ بیش از پیش به عربستان سعودی و ضرورت فروش تسلیحات به آن تاکید شده است که نگاهی آماری به توافقات تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن این واقعیت را منعکس می‌کند.

ترامپ همان ماه‌های نخست ریاست جمهوری خود، عربستان را به عنوان نخستین مقصد سفر خارجی خود برگزید و در ماه مه ۲۰۱۷ با سفر به ریاض، قراردادی تسلیحاتی به ارزش ۴۶۰ میلیون دلار با آل سعود به امضا رساند؛ توافقی که ۱۱۰ میلیون دلار از آن اجرایی شده و ۳۵۰ میلیارد دلار دیگر نیز قرار است در یک دهه آینده وارد فاز عملیاتی شود. بر پایه برخی گزارش‌ها که حجم توافقات تسلیحاتی واشنگتن- ریاض بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ تنها ۹ میلیارد دلار برآورد می‌شد، اینک به صدها میلیارد دلار رسیده است.

در چنین شرایطی قانونگذاران آمریکایی نسبت به طمع توافقات تسلیحاتی و دلارهای نفتی بین ترامپ و ریاض نگاهی نگران دارند چرا که تداوم این روند، بحران‌های خاورمیانه را به مسیر بی بازگشت قرار خواهد داد. از این رو تا کنون بارها تلاش کرده‌اند، در مقابل این توافقات سنگ اندازی کنند.

پنجشنبه ۳۰ خرداد شاهد یکی از اقدامات بازدارنده کنگره بودیم و سنای آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای فروش حدود هشت میلیارد دلار سلاح به عربستان (۲۲ معامله تسلیحاتی) را ممنوع اعلام کرد. نکته جالب توجه این است که برخلاف مجلس نمایندگان، اکثریت سنا در اختیار جمهوری‌خواهان و هم حزبی‌های ترامپ قرار دارد؛ اقدامی ناخوشایند برای ترامپ که باعث شد او کنگره را تهدید به وتو کند.

این اقدام مهم سناتورها پس از آن انجام گرفت که حدود یک هفته قبل از آن، دو سناتور به نام‌های «کریس مورفی» سناتور دموکرات از کانتیکت و «تاد یانگ» سناتور جمهوری خواه از ایندیانا طرح «انسداد فروش سلاح به عربستان» ارائه کرده بودند. این طرح از طرف یک سناتور جمهوریخواه و سناتور دیگر از حزب رقیب (دموکرات) تهیه شده، نشانگر هسمویی دو طیف سیاسی اصلی این کشور در مقابله با سیاست خارجی آمریکا در قبال عربستان سعودی است.

نمایندگان کنگره معتقدند یکی از عمده دلایل فرسایشی شدن جنگ یمن و حملات مکرر ائتلاف به رهبری عربستان به این کشور بحران زده، سیل سلاح‌هایی است که از سوی آمریکا روانه کشورهای عربی به ویژه عربستان می‌شود؛ بحرانی که از آغاز شکل گیری در سال ۲۰۱۵ تاکنون به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار تن و آوارگی میلیون‌ها نفر دیگر منجر شده است.

ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی نیز مزید بر علت شده و اینک نیز تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا، نمایندگان کنگره را نسبت به فروش افسارگسیخته سلاح به خاورمیانه و احتمال جنگی دیگر نگران ساخته است.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اعتراضات فرانسه بودجه 98 جام ملت های آسیا آمریکا بزرگترین معامله قرن بنیامین نتانیاهو تحولات منطقه ترامپ رژیم صهیونیستی عربستان سعودی فلسطین محمد بن سلمان

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۲۹۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مخالفت رژیم صهیونیستی با متصل شدن غزه به کرانه باختری
 • بازبینی روابط واشنگتن ریاض با تحریم محمد بن سلمان
 • مسابقه شنا میان ترامپ و بایدن
 • اخبار رژیم صهیونیستی|وحشت تل‌آویو از موشک‌های حزب‌الله؛ اشتیاق باراک برای روابط با کشورهای عربی
 • تلاش آمریکا برای تنبیه ملایم عربستان
 • نتانیاهو با بندهایی از معامله قرن مخالفت کرد!
 • مخالفت رژیم صهیونیستی با بندهایی از معامله قرن آمریکا!
 • افشای جزئیات نشست ماه ژوئن مقامات آمریکا، روسیه و رژیم صهیونیستی
 • تدارک وسیع برای برگزاری هفته استان اردبیل
 • نتانیاهو در آستانه حذف از عرصه قدرت رژیم صهیونیستی
 • «بن سلمان»پرچم سفید را بالا می‌برد؟
 • بن سلمانپرچم سفید رابالا می‌برد؟/ریاض دست به دامن قبایل یمنی شد
 • نتانیاهو بر لبه تیغ/بی‎بی در آستانه حذف از عرصه قدرت رژیم صهیونیستی
 • «بن سلمان»پرچم سفید رابالا می‌برد؟
 • «بن سلمان»پرچم سفید رابالا می‌برد؟/ریاض دست به دامن قبایل یمنی شد
 • مخالفت نتانیاهو با ارتباط میان غزه و کرانه‌باختری در طرح صلح آمریکا
 • مخالفت نتانیاهو با ارتباط میان غزه و کرانه‌باختری
 • نتانیاهو به شرط سئول برای امضای توافق تجارت آزاد تن داد
 • علل سفر نخست‌وزيران پيشين لبنان به عربستان