شهرداری تهران با وجود استقرار شهردار جدید هم گویا روی آرامش را به خود نخواهد دید. شاهد این مدعا نیز خبری است که در دو سه روز گذشته واکنشی بزرگ را در میان افکار عمومی رقم زده است.

به گزارش صدای ایران از صبح نو، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران از ارائه لایحه دریافت عوارض برای تردد از تونل‌های شهری و بزرگراه صدر به شورای شهر تهران خبر داد.

این در حالی است که عصر دیروز که روز تعطیلی بود، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به این موضوع واکنش نشان داده و توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

مدیران اصلاح‌طلبی که در یک سال و چندماه گذشته اداره شهر و استان تهران را برعهده گرفته‌اند، گویا تنها راه کاهش مشکلات پایتخت را در گران کردن هزینه زندگی در این شهر می‌دانند. این امر را باید شاه‌بیت اقدامات صورت گرفته در تهران دید.

 

سال گذشته در همین ایام بود که آقای محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر از اجرای طرح جدید ترافیکی در تهران داد. درباره اجرای این طرح مواردی چون افزایش درآمدهای شهرداری، کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا به‌عنوان اهداف اصلی مطرح می‌شد؛ اما حالا یک‌سال بعد از اجرای این طرح که به گفته رییس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای شهر درآمد شهرداری از محل طرح ترافیک نصف شده و نیز بنا بر مشاهدات شهروندان و ساکنان محدوده طرح ترافیک، تردد خودروها در روزهای پنجشنبه و جمعه زندگی را در این محله‌ها مختل کرده است، خبر پولی شدن تونل‌های تهران مطرح شده است؛ گام جدید دیگری برای بالا بردن هزینه زندگی در پایتخت و به دنبال آن کاهش مشکلاتی که وجود دارند!

همه جا پولی
بر اساس خبری که روز پنجشنبه در خبرگزاری‌ها منتشر‌شد، معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن پنج تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می‌شود. پیش‌نویس این لایحه در اداره تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته و این لایحه از لحاظ کارشناسی و حقوقی بررسی شده که در‌نهایت لایحه به تأیید رسیده و به‌زودی به شورای شهر ارسال می‌شود.


بر اساس آنچه که در این لایحه آمده است تونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و نیز بزرگراه صدر مشمول دریافت عوارض شده و خودروهای عبوری برای هر بار عبور باید رقمی را به‌عنوان عوارض پرداخت کنند.


حتی گفته شده حداقل عوارض پیش‌بینی شده حدود سه‌هزار تومان است. البته مؤلفه‌هایی که نرخ عوارض را تعیین می‌کند طول تونل، داشتن معاینه فنی و معاینه فنی برتر و ساعت تردد خواهد بود.

واکنش رییس به خبر معاون
این خبر موجی از سؤال و نگرانی را بین شهروندان به وجود آورد. این در حالی است که مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به‌عنوان کانال رسمی اطلاع‌رسانی اخبار شهردار تهران درباره این مسأله توضیحاتی را ارائه داد. آن‌طور که در این اطلاعیه آمده و خبرگزاری‌ها نیز آن را منتشر کردند: «طرح اخذ بهای تردد از تونل‌های شهری در قالب لایحه از سوی معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران پیشنهاد شده و صِرف ارائه پیشنهاد به‌منزله پذیرش آن نیست و ارسال آن به شورای محترم اسلامی شهر تهران مستلزم تأیید آن در شهرداری تهران است. این طرح هنوز به استحضار و تأیید دکتر حناچی، شهردار تهران نرسیده و صرفاً در مرحله پیشنهاد است.»

این توضیح نشان می‌دهد که ناهماهنگی نیز بین معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک و شهردار تهران وجود دارد و این لایحه بدون اینکه نظر پیروز حناچی درباره آن اخذ شود، خبری شده است. مرکز ارتباطات شهرداری تهران در ادامه توضیحات خود آورده است: «هر‌گونه طرحی که در دوره جدید مدیریت شهری به اجرا در می‌آید، در راستای مصلحت و منفعت عمومی جامعه خواهد بود و در این دوره هیچ‌گونه طرحی که برخلاف مصالح شهر و منافع شهروندان باشد، اجرا نمی‌شود. مدیریت شهری با درک شرایط دشوار اقتصادی موجود جامعه، خود را در کنار شهروندان می‌داند و از اجرای هر‌گونه طرحی که باعث افزایش هزینه، ایجاد دشواری و بروز نگرانی برای شهروندان شود، اجتناب خواهد کرد.»  

پول بدهید زندگی کنید
اما خبر پولی شدن تونل‌ها و رد تلویحی آن از سوی دفتر اطلاع‌رسانی شهردار تهران موردی نیست که فراموش شود. اصلاح‌طلبان در سطح کلان از همان روزی که اداره شهر و استان تهران را برعهده گرفته‌اند درباره هزینه زندگی در پایتخت مسائلی را طرح کرده‌اند. آقای سیدحسین هاشمی، استاندار سابق و اصلاح‌طلب تهران در پاسخ به سؤالی درباره امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت از شهرستان‌ها و سایر استان‌ها به تهران گفت: «امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت به تهران سخت است و باید همچون سایر کشورهای پیشرفته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ را بالا برد تا از ورود جمعیت کم کرد.»


این اظهارات که اوایل سال‌96 در حاشیه نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران مطرح شد، به‌روشنی نشان‌دهنده سیاست‌های در نظر گرفته شده برای اداره شهر است. این درحالی است که اجرای چنین طرحی شاید در برخی از شهرهای توسعه‌یافته دنیا تجربه شده باشد؛ اما طرح چنین مسائلی در شهری مانند تهران که به‌دلیل بدقولی دولت‌ها، دارای ضعف‌هایی در حمل‌و‌نقل عمومی است، بیشتر هراس‌انگیز است.


تجربه اجرای طرح ترافیک جدید هم نشان می‌دهد که بر اساس پیش‌بینی‌ها و آنچه که برای آن تبلیغ می‌شد، موفق نبوده است. آقای محمد علیخانی، رییس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران چندی قبل در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها درباره طرح ترافیک جدید گفته بود: «ما مدام به مدیریت شهری گفتیم که زیرساخت‌ها برای اجرای این طرح فراهم نیست و کار را به تعویق بیندازند؛ اما آن‌ها قبول نکردند و درآمد طرح ترافیک به نصف رسید.» وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از مصوبات شورای شهر در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک اجرایی نشده است، گفت: «اینکه بنشینیم و بگوییم دولت پول نداده پس نمی‌توانیم کار کنیم و همه تقصیرها را گردن دولت بیندازیم درست نیست؛ بله در برخی موضوعات دولت مقصر است؛ اما در برخی جاها خودمان هم مقصر هستیم.»


تجربه مدیریت 17‌ماه گذشته اصلاح‌طلبان در اداره تهران و استان نشان می‌دهد که روند رو به رشد حمل‌و‌نقل عمومی تهران در خلال سال‌های‌84 تا 96 با کندی و حتی توقف مواجه شده است. حالا در چنین شرایطی سخن از پولی شدن تردد در برخی معابر اصلی شهر گفته می‌شود که البته در شرایط اقتصای فعلی نیز با واکنش منفی افکار عمومی مواجه می‌شود.


منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷

با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران، حمل و نقل هوایی کشور از جمله بخش هایی است که به دلایل عدیده دستخوش تغییر و تحول شده و در این بین همواره سایه محدودیت، سنگ اندازی و فشار از جانب برخی کشورها در این حوزه محسوس بوده است.

به گزارش ایسنا، در اواخر جنگ جهانی اول و در یکی از روزهای سال ۱۲۹۶ شمسی اهالی تهران برای اولین بار هواپیمایی را مشاهده کردند که در ارتفاع پایین بر فراز تهران پرواز می کرد و چون در آن موقع فرودگاهی در تهران وجود نداشت، خلبان در محل وزارت امور خارجه و شهربانی فعلی به زمین نشست. این هواپیما ساخت روسیه بود که به صورت صندوقی از قطعات از راه بندرانزلی با اتومبیل به تهران حمل شد و پس از سوار کردن قطعات توسط خلبان روسی به پرواز درآمد.

پیشرفت سریع کشورهای توسعه یافته در زمینه صنعت، تکنولوژی و بازرگانی، مسوولین امر را متوجه صنعت نوپا و پرشتاب هواپیمایی کرد. به دنبال تمایل کشورها نسبت به استفاده از این تکنولوژی، در بهمن ماه سال ۱۳۰۴ ایران به موجب قانونی، حق انحصاری هواپیمایی در ایران را به شرکت هواپیمایی آلمانی به نام یونکرس واگذار کرد.

شرکت مزبور در سال ۱۳۰۵ شعبه خود را در ایران افتتاح و با وارد کردن چند فروند هواپیمای یونکرس، خطوط هوایی به شهرهای مشهد، شیراز، بندرانزلی و بوشهر دایر و حمل و نقل پست و مسافر از راه هوا را به عهده گرفت. در سال ۱۳۱۷ باشگاه خلبانی با ۲۰ فروند هواپیما تاسیس شد و در مرداد ماه ۱۳۲۵ دولت اقدام به تشکیل اداره ای تحت عنوان اداره کل هواپیمایی کشوری نمود.

اداره مذکور در آغاز کار خود را در یک اتاق واقع در طبقه پایین ساختمان شمس العماره با یک رییس و یک کارمند آغاز کرد و در یک سال بعد با بودجه ای بالغ بر سیصد هزار تومان محل آن به فرودگاه مهرآباد انتقال یافت. حدود سه سال بعد یعنی در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۲۸ قانون هواپیمایی کشوری به تصویب مجلس وقت رسید و اداره کل هواپیمایی کشوری زیر نظر وزارت راه رفت و در سال ۱۳۵۳ اداره مذکور تحت عنوان سازمان هواپیمایی کشوری زیر پوشش وزارت جنگ قرار گرفت تا این که با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی با تصویب شورای انقلاب، سازمان از پیکره وزارت جنگ منتزع و به وزارت راه و ترابری ملحق شد.

هم اکنون سازمان هواپیمایی کشوری اعمال حاکمیت بر صنعت حمل و نقل هوایی را عهده دار است و این درحالی است که پس از انقلاب اسلامی باوجود مشغله‌های هشت سال دفاع مقدس و اخراج کارشناسان خارجی، کلیه امور به دست متخصصان ایرانی انجام و فرودگاه های کشور از ۲۲ فرودگاه قبل از انقلاب که حمل بار و مسافر در آن انجام می گرفت به ۷۰ فرودگاه عملیاتی و آمار جابه جایی مسافر از قریب به سه میلیون نفر قبل از انقلاب به حدود ۲۰ میلیون نفر در سال افزایش یافته است.

 با توجه به سیاست های کلان کشور و لزوم گذر از اقتصاد نفتی به غیر نفتی و به خصوص رونق گردشگری متناسب با پتانسیل های موجود در کشور، نقش حمل و نقل هوایی بسیار تعیین کننده است و با فرآهم‌سازی ارتباط و اتصال سریع و ایمن مراکز مختلف و برخوردار از ظرفیت‌ها و مزیت‌های جغرافیایی اقتصادی کشور، از نگاه داخل و ایجاد ارتباطات بین المللی جریان سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و در نتیجه  تولید و اشتغال تسهیل و رونق اقتصادی اتفاق خواهد افتاد.

در طول چند دهه گذشته حمل و نقل هوایی به جهت نقش تعیین کننده آن در توسعه صنعت و مبادلات بازرگانی و اینکه بازوی بلامعارض چند سویه رشد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی کشور محسوب شده نشانه پررنگ اهداف آمریکایی ها بوده که به شیوه های مختلف و با زیر پا گذاشتن قوانین و مقرارت بین المللی به خصوص پیمان شیکاگو که خود یکی از امضا کنندگان آن بوده اند تا کشورهای عضو متعهد محدودیتی برای دسترسی عادلانه به محصولات و مقاصد و بازار ایجاد نکنند و در عین حال بر تامین و بی خطر بودن پروازها تاکید کرده اند و  توسعه مسیرهای هوایی، فرودگاهی و امکانات ناوبری هوایی برای همه اعضا مورد توجه قرار گرفته است.

تعداد هواپیماهای کشور پس از انقلاب تا کنون

کشورهایی نظیر آمریکا بر خلاف مفاد مندرج در این پیمان نامه همواره تلاش کرده اند تا از پیشرفت و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در جهت ایجاد فشار و محدودیت و مقاصد سیاسی استفاده کنند که علی رغم این محدودیت ها، تعداد ورود هواپیما پس از انقلاب اسلامی بیانگر رشد چند برابری وجود هواپیما در ناوگان هوایی کشور است به گونه‌ای که در سال ۱۳۵۷ موجودی هواپیماهای کشور حدود ۲۵ فروند با ۴۱۶۹ صندلی بوده و اکنون این تعداد به ۳۱۱ فروند با  ۴۷ هزار و ۹۹۸ هزار صندلی افزایش یافته است که از این تعداد ۱۴۲ فروند شامل ۲۱ هزار و ۷۱۵ صندلی فعال است.

در سال ۱۳۹۶ به طور کلی تعداد ۲۳ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۹۳۰ نفر مسافر، ۱۲ هزار و ۳۲۲ تن بار و ۲۴۱۲ تن پست در سطح کشور جابه‌جا شده است که نسبت به سال پیش از آن یعنی سال ۱۳۹۵ به ترتیب در بخش‌های تعداد پرواز، مسافر و پست رشد ۸.۶، ۷.۷ و ۳۵.۴ درصدی عملکرد را به دنبال داشته است، هرچند که در بخش بار شاهد کاهش ۱.۶ درصدی عملکرد هستیم.

علاوه بر این در سال گذشته ۶۰۸ فرودگاه در روند جابه‌جایی مسافر به شرکت‌های هواپیمایی ایران در پروازهای داخلی سرویس داده‌اند که همانند سال ۱۳۹۵ فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد و شیراز در حمل مسافر به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند و سایر فرودگاه‌های کشور در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در جدول ذیل مقایسه عملکرد شرکت‌های هواپیمایی ایران در پروازهای داخلی آمده است:

در بخش مقایسه عملکرد شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در پروازهای بین‌المللی باید خاطر نشان کرد که در سال گذشته تعداد شش میلیون و ۶۵۳ هزار و ۸۱ نفر مسافر، ۴۸ هزار و ۱۰۸ تن بار و ۱۰۳۴ تن پست توسط شرکت‌های هواپیمایی ایرانی جابه‌جا شده است که نسبت به سال ۱۳۹۵ در بخش‌های مسافر، بار و پست به ترتیب رشد ۱۱.۳، ۵.۶ و ۲۷.۸ درصدی عملکرد را شاهد هستیم.

علاوه بر این به طور کلی در سال گذشته ۳۱ فرودگاه در حمل مسافر به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در پروازهای بین‌المللی خدمات ارائه کردند که از این بین فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، مشهد، اصفهان و شیراز در حمل مسافر بین‌المللی رتبه‌های اول تا چهارم را دارند و سایر فرودگاه‌ها در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

این در حالی است که در سال گذشته ۱۳ شرکت هواپیمایی نیز در جابه‌جایی مسافر، شش شرکت هواپیمایی در حمل بار و دو شرکت هواپیمایی در حمل پست بین‌المللی فعالیت داشتند.

در ذیل جدول مقایسه عملکرد کلی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در پروازهای بین‌المللی آمده است:

در سال ۱۳۹۶ در مجموع تعداد ۷۱۹ هزار و ۲۹۶ نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور صورت گرفته است که نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش ۶۹ درصدی عملکرد را داشته است.

تعداد پروازهای انجام شده طی ۴۰ سال اخیر

باید اعلام کرد که تعداد ۴۹ هزار و ۶۰۰ پرواز انجام شده در سال ۱۳۵۷  به ۴۹۵ هزار و ۷۵۶ پرواز در سال ۹۶ افزایش یافته است و به طور متوسط در چند سال گذشته سالانه به حدود ۳۲ میلیون مسافر داخلی و ۱۱ میلیون مسافر خارجی خدمات ارائه شده است و در مدت پنج سال و نیم گذشته، ۲۳۶ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۹۵۴ مسافر توسط ۲ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۱۶۵ پرواز جا بجا شده است.

تعداد فرودگاه های کشور

تعداد کل فرودگاه های کشور در سال ۵۷، ۴۳ مورد بود که طی چهار دهه گذشته این تعداد به ۷۲ فرودگاه افزایش یافته است و تعداد پرواز عبوری در سال ۵۷ از ۳۱ هزار و ۱۰۰ مورد به ۴۲۶ هزار و ۶۸۴ در سال ۹۶ افزایش یافته است.

میزان مسیرهای هوایی

در خصوص تعداد مسیرهای هوایی نیز باید خاطرنشان کرد که ۱۰ مسیر هوایی در سال ۵۷ به ۱۲۷ مسیر هوایی در سال ۹۷ افزایش یافته است و هم اکنون در کشور ۹ فرودگاه بین المللی، ۲۹ فرودگاه داخلی و ۳۰ فرودگاه دارای مرز هوایی وجود دارد.

انتهای پیام

خبرنگار: نیما علیپور

دبیر خبر: متین کاکویی

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: عوارضی تونل تهران

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۵۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 2 شرکت متخلف حمل و نقل در تاکستان مهر و موم شدند
 • تعطیلی ۲ شرکت متخلف حمل و نقل در شهرستان تاکستان
 • بسیجیان برای حل مشکل ترافیک شهرداری تهران را یاری کنند
 • کشف و تخریب ۳ تونل تکفیری‌ها در «صلاح الدین» توسط ارتش عراق
 • مخالف اخذ عوارض از تونل های شهری هستم/ این اقدام شهرفروشی است/ به بهانه درآمدزایی نمی توان مردم را در خانه هایشان حبس کرد/ نمی شود گفت در تهران زندگی نکنید
 • اتوبوس‌های درون شهری فاقد سیستم های گرمایشی مشکل روزهای زمستانی ایلامی ها /چه کسی وظیفه نظارت بر ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر ایلام را برعهده دارد؟
 • توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است
 • اجرای خط ۲ متروی شیراز مستلزم مجوز ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت است / استفاده ۱۳ درصدی از حمل و نقل عمومی
 • بازداشت ۴۰۰ مهاجر که با حفر تونل قصد ورود به آمریکا را داشتند
 • دستاورد پوچ شهرداری یاسوج در ساماندهی فروشندگان سیار/انتقال ترافیک به پل سوم بشار با کوچ ناگزیر وانت بارها در یاسوج+تصاویر
 • رویای هوای پاک برای پایتخت
 • وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷ + جدول
 • پروژه های عمرانی که تعطیل شد حمل و نقل عمومی هم تغییری نکرد/ تنفس سخت شهروندان با وعده های سبک مسئولان
 • تعیین عوارض تونل‌های تهران طرح شورای شهر قبلی است
 • ضرورت تغییرات در محدوده زوج و فرد
 • اخذ عوارض از تونل‌ها و بزرگراه‌ها!/کارتون
 • محیط زیست شهر تهران، مظلوم است
 • پارکبان‌ها به شهر برمی‌گردند؟
 • نظم سیاسی و نظم پولی در ایران معاصر