خبرگزاري آريا - تهران-ايرناپلاس- مرگ مشکوک زن 28 ساله که دادستاني ملکان آن را خودکشي اعلام کرده، بار ديگر نام سلمان خدادادي، نماينده ملکان را بر سر زبان‌ها انداخته است؛ نماينده‌اي که سال‌هاست پرونده‌اش با نام ز.ن يا همان زهرا نويدپور گره خورده است.

قريب 20 سال نمايندگي مردم در مجلس شوراي اسلامي و چندين سال فعاليت به‌عنوان يک نيروي امنيتي از جمله مهم‌ترين سوابق سلمان خدادادي است.
او که حالا در مظان يک اتهام اخلاقي قرار دارد، توانسته براي پنج دوره از مردم ملکان آذربايجان شرقي رأي کسب کند. هم‌زماني طرح اتهام او در افکار عمومي و مرور سوابقش، سوالات زيادي را به‌وجود آورده است. از جمله اينکه چگونه فردي با حواشي زياد در دوره‌هاي پياپي از سوي مردم انتخاب مي‌شود؟ ملکان با جمعيتي نزديک به چهل هزار نفر هرچند کوچک است، اما اين سؤال جدي مطرح مي‌شود که چگونه هربار مردم نام فردي را به صندوق انداخته‌اند که حواشي زيادي داشته است؟ جداي از اين، چگونه نهادهاي نظارتي از جمله شوراي نگهبان و خود مجلس شوراي اسلامي نيز با وجود طولاني بودن سابقه اتهامات به او، مانع حضور ممتد او در خانه ملت نشدند؟
مرور زندگي سياسي خدادادي شايد کمکي به روشن شدن پاسخ‌ اين سؤالات داشته باشد. خدادادي سال 41 در ملکان متولد شد. او قبل از پوشيدن رداي نمايندگي مجلس، فرمانده سپاه ملکان و معاون مديرکل اطلاعات استان آذربايجان شرقي و استان اردبيل بود. براي اولين بار در دور چهارم مجلس، نامزد انتخابات از حوزه انتخابيه بناب و ملکان شد که نتوانست راي مردم را کسب کند و از راهيابي به مجلس بازماند. اما نااميد نشد و چهار سال بعد بار ديگر شانس خود را براي نمايندگي امتحان کرد.
حضور او در مجلس از همان ابتدا با حاشيه همراه بود. مردم بناب به نتيجه انتخابات معترض بودند و خدادادي را به‌عنوان نماينده خود قبول نداشتند. با اين حال، نتيجه انتخابات تأييد شد و خدادادي چهار سال در مجلس پنجم حضور داشت.
**آغاز دردسرهاي خدادادي
او در انتخابات مجلس ششم هم شرکت کرد، اما اين دور از انتخابات با دور پنجم تفاوت داشت و خدادادي ديگر دردسر دور قبل را نداشت. حوزه انتخابيه ملکان از بناب جدا و يک حوزه مستقل شده بود. از اين رو، خدادادي بدون حاشيه وارد مجلس اصلاح‌طلب ششم شد. هرچند خدادادي در انتخابات مجلس هفتم نيز آراي مردم حوزه انتخابيه خود را کسب کرد، اما در انتهاي دوره نمايندگي‌اش با مشکل مواجه شد.
در حالي که انتخابات مجلس هشتم برگزار شده و عمر مجلس هفتم رو به پايان بود، بازداشت نماينده ملکان خبرساز شد. روايت‌هاي متفاوتي براي بازداشت خدادادي در همان زمان مطرح شد. برخي آن را اتهام اخلاقي مي‌گفتند و عده‌اي هم ماجراي تحقيق‌وتفحص از قوه قضاييه را دليل بازداشت خدادادي اعلام مي‌کردند که البته همان زمان، غلامعلي حدادعادل، رئيس مجلس هفتم چنين ارتباطي را رد کرده بود.
**تصويب اعتبارنامه با لابي پزشکيان
زمان بررسي اعتبارنامه‌هاي نمايندگان مجلس هشتم که رسيد، پشت پرده ماجراي بازداشت کوتاه‌مدت نماينده ملکان تا حدي افشا شد. شعبه 13 بررسي اعتبارنامه‌هاي نمايندگان مجلس هشتم به رياست روح‌الله حسينيان با اعتراض فاطمه آليا، اعتبارنامه خدادادي را رد کرده بود. به گزارش روزنامه دنياي اقتصاد در تاريخ 24 مرداد 87 ، رد اعتبارنامه او به دليل مسائل اخلاقي بود.
بر اساس گزارش اين روزنامه، اعتبارنامه خدادادي در حالي در مجلس هشتم به تصويب رسيد که لابي نمايندگان ترک‌زبان به‌ويژه مسعود پزشکيان در مقام دفاع از او در جلسه غيرعلني باعث شد نمايندگان اعتبارنامه نماينده ملکان را مورد تاييد قرار دهند.
**ردصلاحيت در انتخابات مجلس نهم و ورود به وزارت خارجه
در طول چهار سال تکيه خدادادي بر صندلي سبز رنگ بهارستان در قامت نماينده مردم ملکان، خبري از نتيجه بررسي پرونده‌اي که به خاطر آن بازداشت شده بود نشد، اما با پايان عمر مجلس هشتم، او ديگر نتوانست در رقابت‌هاي انتخابات مجلس نهم شرکت کند، چرا که شوراي نگهبان اين بار صلاحيت او را تأييد نکرد. با روي کار آمدن دولت حسن روحاني، خدادادي در 26 فروردين سال 93 با حکم محمدجواد ظريف به سمت مشاور وزير امور خارجه منصوب شد.
**تأييد صلاحيت در دقيقه 90 براي انتخابات مجلس دهم
ردصلاحيت در انتخابات مجلس نهم اما باعث نشد خدادادي براي انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام نکند. او به وزارت کشور رفت و از حوزه انتخابيه ملکان داوطلب نمايندگي مجلس شد، اين بار هم صلاحيتش از سوي شوراي نگهبان مورد تاييد واقع نشد. با اين حال، نظر شوراي نگهبان در دقيقه 90 تغيير کرد و صلاحيت خدادادي براي انتخابات مجلس دهم تأييد و به موجب آن، او با راي حوزه انتخابيه‌اش راهي بهارستان شد.
**حضور پرحاشيه در مجلس دهم
حضور خدادادي در پارلمان دهم از همان ابتدا پرحاشيه بود. در حالي که اتهاماتي متوجه او بود، رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شد که اعتراض‌‌هايي از سوي افکار عمومي به همراه داشت. اما حضور او زماني در مجلس حاشيه‌سازتر شد که در ويديويي فردي با نام زهرا نويدپور ادعا مي‌کرد از سوي نماينده ملکان مورد آزار و اذيت قرار گرفته است.
بعد از اين ويديو نيز فايل صوتي گفت‌وگوي منتسب به زهرا نويدپور و سلمان خدادادي منتشر شد که در آن اين گونه مطرح مي‌شود که نماينده مجلس با زبان آذري نويدپور را تهديد مي‌کند. نماينده ملکان همان زمان يعني در تير ماه سال 97 انتساب اين فايل صوتي به خود را تکذيب کرد و مدعي شد دفتر خيابان وليعصر که در فايل صوتي به آن استناد شده، متعلق به او نيست.
**مرگ مشکوک زهرا نويدپور
6 ماه بعد از انتشار اين فايل صوتي، اکبر اعلمي، نماينده مجلس ششم در خبري اعلام کرد جسد زهرا نويدپور در منزلش پيدا شده است. دادستاني شهرستان ملکان دو روز بعد از انتشار خبر مرگ زهرا نويدپور بيانيه داد و اعلام کرد علت مرگ او «در ظاهر» خودکشي بوده است.
با انتشار اين خبر، بار ديگر پاي سلمان خدادادي به ميان آمد و پرونده بسته نشده و قديمي نماينده مردم ملکان دوباره باز شد. سايت رويداد24 هم اعلام کرد طبق بررسي‌هاي ميداني خبرنگارش مشخص شد دفتر مورد ادعاي مرحوم نويدپور در خيابان وليعصر وجود دارد و به اسم سلمان خدادادي است.
گذشته از مشخص شدن دليل مرگ مشکوک زهرا نويدپور، افکار عمومي خواستار بررسي اتهامات متوجه نماينده ملکان است. تاکنون عليرضا سليمي، عضو هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان خواسته است هر کس مستنداني درخصوص سلمان خدادادي دارد به اين هيأت ارائه کند.
**پرونده نماينده ملکان بعد از گذشت يک دهه بسته مي‌شود؟
حالا هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان در حالي قرار است به اين موضوع وارد شود که زهرا نويدپور پيش از مرگش مدعي شده بود از سلمان خدادادي به اين هيأت شکايت برده، اما نتيجه‌اي نداشته است. علاوه بر اين، حواشي پيرامون نماينده ملکان از مجلس هشتم به اين سو هر از چندگاهي در رسانه‌‌ها مطرح مي‌شد، اما مجالس هشتم و دهم لزومي نديدند به اين موضوع رسيدگي کنند؛ به‌ويژه آن که اين نماينده مجلس براي انتخابات مجلس نهم ردصلاحيت شده بود و در انتخابات مجلس دهم هم در دقيقه 90 تأييد شد.
بايد منتظر ماند و ديد با مرگ مشکوک زهرا نويدپور و حساسيت افکار عمومي، بعد از گذشت بيش از يک دهه، به اتهاماتي که پيرامون نماينده ملکان وجود دارد رسيدگي مي‌شود؟!
**اداره کل اخبار چندرسانه‌اي**ايرناپلاس**
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

حضرت زهرا (س) الگوی امام زمان(عج) بودند / صدیقه‌ی طاهره مطیع محض ولایت

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، زمانی که به دنبال نخستین انسان‌های ولایت مدار بگردیم و ورق به ورق تاریخ صدر اسلام را مطالعه کنیم، به نامی آشنا برخورد می‌کنیم. نامی که تمامی خصایص خالی از ناپاکی رسول اکرم (ص) را به دوش می‌کشید و پس از شهادت پدر، پشتوانه‌ی قرص و محکم، ولی زمانش یعنی امیر المومنین (ع) بود.

پیش از اینکه برای امیر المومنین (ع) در مقام همسر باشد، در مقام ولایت پذیر بود. سیره‌ی عملی صدیقه طاهره (س) به طور کامل نمایانگر این موضوع است. هر چند حد فاصل میان شهادت خاتم الانبیاء (ص) و شهادت حضرت زهرا (س) بسیار کم بود، اما این فرصت ۷۵ یا ۹۵ روزِ حتی اگر ۷۵ یا ۹۵ سال هم بود، تمامی کنش و واکنش‌های بی بی دو عالم (س) برای بقای اسلام و امر ولایت، تغییری نمی‌کرد. در سوره‌ی انعام آیه ۱۲۴ آمده است: ««اللَّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسالَتَه؛ خدا داناتر است که رسالت خویش را در کجا قرار دهد.» شاید کسی که حق کلام الله مجید را تمام و کمال انجام داده است، حضرت زهرا (س) است.

بیشتر بخوانید: ناگفته‌هایی از کتابداری حضرت زهرا (س) در خانه امیر المومنین (ع) / وقتی دشمنان هم پای درس صدیقه طاهره (س) می‌نشستند 

مشخص نیست که چرا ولایت مداری حضرت زهرا (س) در لا به لای زندگی پر از عشق و مصیبت‌های حقیقتا دردناک ایشان گم شده است. ولایت مداری که شاید نیاز همه‌ی انسان‌ها در طول تاریخ است و باید به اندازه‌ی مصائب دردناک و حتی بیش از آن بیان شود. نکته‌ی دیگر تلاش حضرت زهرا (س) برای اشاعه‌ی فرهنگ ولایت مداری بود. روایتی جالب این موضوع را به دنبال کنندگان تاریخ اسلام، اثبات می‌کند.

«محمود بن لبید» می‌گوید: پس از رحلت پیامبر (ص)، حضرت زهرا (س) را در کنار قبر حضرت حمزه در احد، در حال عزاداری و گریه مشاهده کردم. فرصت را غنیمت شمرده، پرسیدم: ... بانوی من! چرا امام علی (ع) سکوت کرد و حق خود را نگرفت؟ حضرت زهرا (س) پاسخ دادند، رسول خدا (ص) فرمودند، «مَثَلُ الْاِمَامِ مَثَلُ الْکعْبَةِ اِذْ تُؤْتَی وَلَا تَأْتِی؛ مثل امام مانند کعبه است؛ مردم باید در اطراف آن طواف کنند، نه آنکه کعبه دور مردم طواف نماید.» (بحارالانوار، ج. ۳۶، ص‏۳۵۳)

حضرت در جواب بهانه‌جویان این‏گونه می‌فرمود: «فَمَا جَعَلَ اللهُ لِاَحَدٍ بَعْدَ غَدِیرٍ خُمٍّ مِنْ حُجَّةٍ وَلَا عُذْرٍ؛ خداوند پس از غدیر خم، برای هیچ‌کس عذر و بهانه‌ای باقی نگذاشته است.» (نهج الحیاة، ص‏۵۲، حدیث ۱)

بیشتر بخوانید: فاطمیه اول هیئت کجا برویم؟ 

آن حضرت در خطبه‌ای به این سؤال که «چرا عده‌ای از امیرالمؤمنین (ع) اعراض نمودند؟» پاسخ دادند: «این عده اعراض نکردند، مگر به خاطر شمشیر او که سران مشرکین را درو کرد و به اینکه او نسبت به مرگ بی‌اعتنا بود و در جنگ آن‌چنان پیش می‌رفت که دشمنان را می‌گرفت، می‌کشت و برای رضای خدا خشم می‌گرفت.» (بحارالانوار، ج. ۴۳، ص. ۱۶۰)

حمایت فاطمه (س) هرگز به نقل حدیث و روایت درباره شخصیت والاى على (ع) و تکیه کردن بر امامت و جانشینى او خلاصه نمى‌شد، بلکه فاطمه (س) همراه امام خود به مجالس انصار مى‌رفت تا شاید آنان را از خواب غفلت بیدار کرده و به یاری علی (ع) بشتابند و حق ایشان را بازستاند.

ابن قتیبه دینوری مورخ بزرگ مى‌نویسد: «على (ع) فاطمه (س) را سوار بر مرکب مى‌کرد و همراه خود شبانه به مجالس انصار مى‌برد تا به دفاع از حق على (ع) پرداخته و از آنان یارى بطلبد.» (الامامه والسیاسه، ج. ۱، ص. ۹۱.)

در روایت آمده که حضرت زهرا (س) همراه همسر و فرزندانش شبانه به در خانه‌های مهاجرین و انصار می‌آمد و می‌گفت: «ای مهاجرین و انصار! به یاری خدا بشتابید. من دختر پیامبر شما هستم و شما با آن حضرت بیعت کرده‌اید که از او و فرزندانش مثل خود و فرزندانتان دفاع کنید، بنابراین بر تعهدات خود عمل نمایید.» (عوالم، ج. ۱۱، ص. ۶۰۰)

بیشتر بخوانید: مداحی ای کاش قصه مادر آنقدر داغ نبود با نوای محمود کریمی 

در خصوص خصایص گمگشته‌ی حضرت فاطمه (س) با حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی گفتگو کردیم. وی به خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: قرآن کریم راه دستیابی انسان به هدایت را الگوبرداری از رسول خدا می‌داند. در آیه ۲۱ سوره احزاب آمده است: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا قطعا براى شما در [اقتدا به]رسول خدا سرمشقى نیکوست، براى آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى ‏کند.»

این کارشناس مذهبی با اشاره به الگو گیری ائمه اطهار (ع)، بیان کرد: خود اهل بیت (ع) نیز از پیامبر اکرم (ص) و حضرت زهرا (س) الگو می‌گرفتند. امام زمان (عج) در حدیثی فرمودند که الگوی من صدیقه‌ی طاهره (س) است. وقتی این سخن حضرت مهدی (عج) را کنار آیه‌ی مذکور می‌گذاریم، متوجه می‌شویم که چیزی در شخصیت حضرت زهرا (س) وجود دارد که ایشان الگوی امام زمان (عج) شده اند. آنچه که در سیره‌ی حضرت فاطمه (س) وجود دارد و کمتر به آن پرداخته شده است، موضوع ولایت مداری است. ایشان به مقام تسلیم رسیده بودند که الگوی حضرت حجت (عج) شدند.

حجت الاسلام و المسلمین موسویان درباره‌ی ولایت پذیری حضرت زهرا (س) ادامه داد: ما در زندگی هایمان باید از ولایت پذیری حضرت فاطمه (س) الگو بگیریم. این الگو گرفتن نیاز مهم امروز جامعه‌ی ماست. در دنیای امروز انسان فقط به حرف دلش گوش می‌کند، در حالی که این موضوع، خلاف چیزی است که در زندگی ائمه اطهار (ع) وجود داشته است. زمانی که رسول خدا (ص) زنده بود، حضرت زهرا (س) فقط به حرف پدر گوش می‌کردند. زمانی هم که حضرت محمد (ص) از دنیا رفتند، مطیع دستور امام علی (ع) بودند.

این پژوهشگر دینی در ادامه روایتی از ماجرای آمدن دو تن از صحابه به خانه‌ی امیر المومنین (ع) نقل کرد و گفت: پس از آن که رسول خدا (ص) از دنیا رفتند و ماجرای کسالت شدید حضرت زهرا (س) پیش آمد، دو تن از صحابه برای عیادت از دختر رسول اکرم (ص) به خانه‌ی ایشان و امیر المومنین (ع) آمدند. حضرت علی (ع) در خصوص چگونگی پذیرایی صحابه از حضرت زهرا (س) سوال کردند؛ حضرت زهرا به امام علی (ع) گفتند: «این جا خانه‌ی شماست. شما مختار هستید، هر کاری که مایلید انجام دهید و من هم کنیز شما هستم.» حضرت زهرا اینگونه تسلیم مقام ولایت بودند، اما این موضوعات را ما کمتر بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: گلچین مداحی فاطمیه اول با نوای محمدرضا طاهری 

حجت الاسلام و المسلمین موسویان در پایان اضافه کرد: امیر المومنین پیش از اینکه در مقام همسر، حضرت زهرا (س) باشند، در مقام ولایت بودند. حضرت فاطمه (س) هم به این موضوع توجه داشتند. هر چند امیر المومنین (ع) به وظایف همسر بودنشان از جمله، فرزند داری و کمک به خانواده و محبت به همسر، عمل می‌کردند، اما ولایت موضوع مهمتری بود. وقتی کسی از امام علی (ع) خواست که اسلام را توصیف کنند، حضرت امیر (ع) فرمودند: «اسلام را به گونه‌ای توصیف می‌کنم که تا به حال کسی اینگونه توصیف نکرده باشد. اسلام یعنی اینکه انسان در برابر خدا تسلیم و آیینه‌ی تمام نما‌ی الهی باشند.» حضرت زهرا (س) اینگونه بودند.

انتهای پیام/

حضرت زهرا (س) تسلیم محض حضرت علی (ع) بودند

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۷۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روشن قیاس برای چهار سال دیگر رییس هیات دوومیدانی هرمزگان شد
 • مجلس در هفته گذشته: از معافیت اربعینی‌ها از پرداخت عوارض تا ماجرای ویلاسازی یک نماینده
 • امدادرسانی به ۱۲۵ خانوار آسیب‌دیده در بارندگی دو روز گذشته خوزستان
 • مراسم سوگواری حضرت زهرا (س) و ایام فاطمیه در مالزی برگزار شد
 • کاتب: امنیت نظام با استانی‌شدن انتخابات افزایش می‌یابد/حضرت‌پور: با استانی شدن وابستگان به قدرت راهی مجلس می‌شوند
 • برترین اقدام برای حفظ شخصیت زن در اسلام از دیدگاه حضرت زهرا (س)
 • بهترین اقدام براى حفظ شخصیت زن به روایت حضرت زهرا(س)
 • ویژه برنامه شهادت حضرت زهرا در حسینیه اعظم زنجان برگزار می شود
 • حضرت زهرا (س) الگوی امام زمان بودند/صدیقه‌ی طاهره مطیع محض ولایت
 • نامه سرگشاده تشکل‌های دانشجویی تبریز خطاب به رئیس مجلس درباره پرونده نماینده ملکان
 • آخرین جزئیات پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد و نماینده ملکان از زبان دادستان کل کشور/ درخواست سردار کمالی برای افزایش حقوق سربازان
 • مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان
 • قربانی:بزرگترین متضرر استانی شدن انتخابات مجلس؛ شهرهای کوچک و اعتبارات آنهاست
 • راهیابی نمایندگان وابسته به قدرت به مجلس با استانی شدن انتخابات/به کلیات طرح رأی مخالف داده‌ام
 • درباره پرونده سلمان خدادادی اطلاعی ندارم/ آخرین وضعیت پرونده علوم تحقیقات
 • زهرا کاظمی که چشم‌بند داشت با یک سیلی به زمین خورد/ مرتضوی درباره زهرا کاظمی بدعمل کرد
 • دلایل نماینده شوش در مخالفت با استانی شدن انتخابات مجلس
 • آخرین جزئیات پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد و نماینده ملکان از زبان دادستان کل کشور
 • دهقانی: برقراری عدالت از فواید استانی شدن انتخابات مجلس است