خبرگزاري آريا - تهران-ايرناپلاس- مرگ مشکوک زن 28 ساله که دادستاني ملکان آن را خودکشي اعلام کرده، بار ديگر نام سلمان خدادادي، نماينده ملکان را بر سر زبان‌ها انداخته است؛ نماينده‌اي که سال‌هاست پرونده‌اش با نام ز.ن يا همان زهرا نويدپور گره خورده است.

قريب 20 سال نمايندگي مردم در مجلس شوراي اسلامي و چندين سال فعاليت به‌عنوان يک نيروي امنيتي از جمله مهم‌ترين سوابق سلمان خدادادي است. او که حالا در مظان يک اتهام اخلاقي قرار دارد، توانسته براي پنج دوره از مردم ملکان آذربايجان شرقي رأي کسب کند. هم‌زماني طرح اتهام او در افکار عمومي و مرور سوابقش، سوالات زيادي را به‌وجود آورده است. از جمله اينکه چگونه فردي با حواشي زياد در دوره‌هاي پياپي از سوي مردم انتخاب مي‌شود؟ ملکان با جمعيتي نزديک به چهل هزار نفر هرچند کوچک است، اما اين سؤال جدي مطرح مي‌شود که چگونه هربار مردم نام فردي را به صندوق انداخته‌اند که حواشي زيادي داشته است؟ جداي از اين، چگونه نهادهاي نظارتي از جمله شوراي نگهبان و خود مجلس شوراي اسلامي نيز با وجود طولاني بودن سابقه اتهامات به او، مانع حضور ممتد او در خانه ملت نشدند؟
مرور زندگي سياسي خدادادي شايد کمکي به روشن شدن پاسخ‌ اين سؤالات داشته باشد. خدادادي سال 41 در ملکان متولد شد. او قبل از پوشيدن رداي نمايندگي مجلس، فرمانده سپاه ملکان و معاون مديرکل اطلاعات استان آذربايجان شرقي و استان اردبيل بود. براي اولين بار در دور چهارم مجلس، نامزد انتخابات از حوزه انتخابيه بناب و ملکان شد که نتوانست راي مردم را کسب کند و از راهيابي به مجلس بازماند. اما نااميد نشد و چهار سال بعد بار ديگر شانس خود را براي نمايندگي امتحان کرد.
حضور او در مجلس از همان ابتدا با حاشيه همراه بود. مردم بناب به نتيجه انتخابات معترض بودند و خدادادي را به‌عنوان نماينده خود قبول نداشتند. با اين حال، نتيجه انتخابات تأييد شد و خدادادي چهار سال در مجلس پنجم حضور داشت.
**آغاز دردسرهاي خدادادي
او در انتخابات مجلس ششم هم شرکت کرد، اما اين دور از انتخابات با دور پنجم تفاوت داشت و خدادادي ديگر دردسر دور قبل را نداشت. حوزه انتخابيه ملکان از بناب جدا و يک حوزه مستقل شده بود. از اين رو، خدادادي بدون حاشيه وارد مجلس اصلاح‌طلب ششم شد. هرچند خدادادي در انتخابات مجلس هفتم نيز آراي مردم حوزه انتخابيه خود را کسب کرد، اما در انتهاي دوره نمايندگي‌اش با مشکل مواجه شد.
در حالي که انتخابات مجلس هشتم برگزار شده و عمر مجلس هفتم رو به پايان بود، بازداشت نماينده ملکان خبرساز شد. روايت‌هاي متفاوتي براي بازداشت خدادادي در همان زمان مطرح شد. برخي آن را اتهام اخلاقي مي‌گفتند و عده‌اي هم ماجراي تحقيق‌وتفحص از قوه قضاييه را دليل بازداشت خدادادي اعلام مي‌کردند که البته همان زمان، غلامعلي حدادعادل، رئيس مجلس هفتم چنين ارتباطي را رد کرده بود.
**تصويب اعتبارنامه با لابي پزشکيان
زمان بررسي اعتبارنامه‌هاي نمايندگان مجلس هشتم که رسيد، پشت پرده ماجراي بازداشت کوتاه‌مدت نماينده ملکان تا حدي افشا شد. شعبه 13 بررسي اعتبارنامه‌هاي نمايندگان مجلس هشتم به رياست روح‌الله حسينيان با اعتراض فاطمه آليا، اعتبارنامه خدادادي را رد کرده بود. به گزارش روزنامه دنياي اقتصاد در تاريخ 24 مرداد 87 ، رد اعتبارنامه او به دليل مسائل اخلاقي بود.
بر اساس گزارش اين روزنامه، اعتبارنامه خدادادي در حالي در مجلس هشتم به تصويب رسيد که لابي نمايندگان ترک‌زبان به‌ويژه مسعود پزشکيان در مقام دفاع از او در جلسه غيرعلني باعث شد نمايندگان اعتبارنامه نماينده ملکان را مورد تاييد قرار دهند.
**ردصلاحيت در انتخابات مجلس نهم و ورود به وزارت خارجه
در طول چهار سال تکيه خدادادي بر صندلي سبز رنگ بهارستان در قامت نماينده مردم ملکان، خبري از نتيجه بررسي پرونده‌اي که به خاطر آن بازداشت شده بود نشد، اما با پايان عمر مجلس هشتم، او ديگر نتوانست در رقابت‌هاي انتخابات مجلس نهم شرکت کند، چرا که شوراي نگهبان اين بار صلاحيت او را تأييد نکرد. با روي کار آمدن دولت حسن روحاني، خدادادي در 26 فروردين سال 93 با حکم محمدجواد ظريف به سمت مشاور وزير امور خارجه منصوب شد.
**تأييد صلاحيت در دقيقه 90 براي انتخابات مجلس دهم
ردصلاحيت در انتخابات مجلس نهم اما باعث نشد خدادادي براي انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام نکند. او به وزارت کشور رفت و از حوزه انتخابيه ملکان داوطلب نمايندگي مجلس شد، اين بار هم صلاحيتش از سوي شوراي نگهبان مورد تاييد واقع نشد. با اين حال، نظر شوراي نگهبان در دقيقه 90 تغيير کرد و صلاحيت خدادادي براي انتخابات مجلس دهم تأييد و به موجب آن، او با راي حوزه انتخابيه‌اش راهي بهارستان شد.
**حضور پرحاشيه در مجلس دهم
حضور خدادادي در پارلمان دهم از همان ابتدا پرحاشيه بود. در حالي که اتهاماتي متوجه او بود، رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شد که اعتراض‌‌هايي از سوي افکار عمومي به همراه داشت. اما حضور او زماني در مجلس حاشيه‌سازتر شد که در ويديويي فردي با نام زهرا نويدپور ادعا مي‌کرد از سوي نماينده ملکان مورد آزار و اذيت قرار گرفته است.
بعد از اين ويديو نيز فايل صوتي گفت‌وگوي منتسب به زهرا نويدپور و سلمان خدادادي منتشر شد که در آن اين گونه مطرح مي‌شود که نماينده مجلس با زبان آذري نويدپور را تهديد مي‌کند. نماينده ملکان همان زمان يعني در تير ماه سال 97 انتساب اين فايل صوتي به خود را تکذيب کرد و مدعي شد دفتر خيابان وليعصر که در فايل صوتي به آن استناد شده، متعلق به او نيست.
**مرگ مشکوک زهرا نويدپور
6 ماه بعد از انتشار اين فايل صوتي، اکبر اعلمي، نماينده مجلس ششم در خبري اعلام کرد جسد زهرا نويدپور در منزلش پيدا شده است. دادستاني شهرستان ملکان دو روز بعد از انتشار خبر مرگ زهرا نويدپور بيانيه داد و اعلام کرد علت مرگ او «در ظاهر» خودکشي بوده است.
با انتشار اين خبر، بار ديگر پاي سلمان خدادادي به ميان آمد و پرونده بسته نشده و قديمي نماينده مردم ملکان دوباره باز شد. سايت رويداد24 هم اعلام کرد طبق بررسي‌هاي ميداني خبرنگارش مشخص شد دفتر مورد ادعاي مرحوم نويدپور در خيابان وليعصر وجود دارد و به اسم سلمان خدادادي است.
گذشته از مشخص شدن دليل مرگ مشکوک زهرا نويدپور، افکار عمومي خواستار بررسي اتهامات متوجه نماينده ملکان است. تاکنون عليرضا سليمي، عضو هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان خواسته است هر کس مستنداني درخصوص سلمان خدادادي دارد به اين هيأت ارائه کند.
**پرونده نماينده ملکان بعد از گذشت يک دهه بسته مي‌شود؟
حالا هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان در حالي قرار است به اين موضوع وارد شود که زهرا نويدپور پيش از مرگش مدعي شده بود از سلمان خدادادي به اين هيأت شکايت برده، اما نتيجه‌اي نداشته است. علاوه بر اين، حواشي پيرامون نماينده ملکان از مجلس هشتم به اين سو هر از چندگاهي در رسانه‌‌ها مطرح مي‌شد، اما مجالس هشتم و دهم لزومي نديدند به اين موضوع رسيدگي کنند؛ به‌ويژه آن که اين نماينده مجلس براي انتخابات مجلس نهم ردصلاحيت شده بود و در انتخابات مجلس دهم هم در دقيقه 90 تأييد شد.
بايد منتظر ماند و ديد با مرگ مشکوک زهرا نويدپور و حساسيت افکار عمومي، بعد از گذشت بيش از يک دهه، به اتهاماتي که پيرامون نماينده ملکان وجود دارد رسيدگي مي‌شود؟!
**اداره کل اخبار چندرسانه‌اي**ايرناپلاس**
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

استانی شدن انتخابات طرحی شترمرغی است که را مردم حذف می‌کند

سید حسین نقوی حسینی نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار جام جم آنلاین در خصوص طرح استانی شدن انتخابات بابیان اینکه این طرح یک مزیت و چندین نقطه‌ضعف دارد اظهار کرد: موافقین طرح می‌گویند استانی شدن موجب ارتقای کیفیت نمایندگان و دل‌مشغولی بیشتر آن‌ها به منافع ملی کشور می‌شود که درنتیجه تفکر ملی برای طراحی مسائل اصلی را در مجلس در پی خواهد داشت.

نقوی حسینی در ادامه با تأکید بر اینکه موضوع ارتقای کیفیت خیلی جای بحث دارد خاطرنشان کرد: معایب این طرح واقعاً خیلی زیاد است که یکی از این معایب به موضوعی برمی‌گردد که اتفاقاً موافقین بحث در این خصوص مطرح می‌کند و آن این است که وقتی شما نماینده یک حوزه انتخابیه هستید چه از آن حوزه ده درصد رأی بیاورید و چه کل آرا را بالاخره نمی‌توانید نسبت به مسائل آن حوزه بی‌تفاوت باشید.

وی ادامه داد: فرض کنید بنده باید از حوزه انتخابیه ورامین، قرچک و پیشوا 10 درصد یا 15 درصد آرا و مابقی را از استان خود بیاورم بعد من نماینده قرچک و ورامین و پیشوا هستم؛ فرقی هم نمی‌کند من 40 درصد آرا را بیاورم یا 15 درصد آرا در هرصورت من نماینده آن منطقه هستم و نمی‌توانم در مراجعات مردم در خصوص مشکلات، پروژه‌ها، طرح‌های و غیره بی‌تفاوت باشم بنابراین مزیتی که ذکر می‌شود هم زیر سؤال است.

این نماینده مجلس حذف مردم را از معایب طرح استانی شدن انتخابات دانست و ادامه داد: با حذف مردم کسانی در صحنه انتخابات وارد می‌شوند که عضو احزاب، گروه‌ها، ائتلاف‌ها هستند و برای رأی آوری حزب خودشان پای صندوق رأی می‌آیند وگرنه توده‌های مردم انگیزه‌‌ای برای شرکت در انتخابات ندارند مثلاً مردم شهریار بیایند پای صندوق به نماینده ورامین رأی بدهند که چه شود؟

وی بیان کرد: وقتی مردم ببینند که انتخابات استانی است فکر می‌کنند انتخاب‌شان تأثیری در سرنوشت آن‌ها ندارد و پای صندوق رأی نمی‌آیند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این همان تفکری است که الآن در غرب وجود دارد، در دموکراسی‌های غربی هم به‌جای مردم احزاب درصحنه هستند، 10 درصد تا 15 درصد از این حزب و 10 درصد تا 15 درصد از حزب دیگر پای صندوق می‌آیند و یک مشارکت 30 و خورده‌ای درصدی انجام می‌شود.

نقوی حسینی بی‌اطلاعی مردم از محلی که باید برای مسائل و مشکلات خود به آن مراجعه کنند را موضوع دیگری دانست و گفت: نماینده می‌گوید من استانی انتخاب‌شده‌ام و منطقه شما به من مربوط نیست.

وی بابیان اینکه طرفداران طرح استانی شدن انتخابات مجلس در این خصوص به نمایندگان تهران اشاره می‌کنند که چه مقدار راحت هستند و حتی مردم آن‌ها را نمی‌شناسند و اظهار کرد: حالا آیا قرار است همه نمایندگان این‌گونه شوند که به مسائل شهرستان‌ها یا منطقه خود کاری نداشته باشند و آیا مثلاً نمایندگان تهران خیلی مسائل کشور را حل می‌کنند؟

این نماینده مجلس ادامه داد: نمایندگان کلان‌شهرها بین خودشان شهر را تقسیم کرده‌اند و می‌گویند چون ما باید پاسخگوی مردم باشیم، آقای فلانی مسئول بررسی مشکلات منطقه یک، آقای فلانی مسئول بررسی مشکلات منطقه دو، خانم فلانی مسئول بررسی مشکلات منطقه سه شهر است و به همین شکل تمام شهر تقسیم‌شده است اما باوجوداین‌ها هم مردم نمی‌دانند که نماینده‌اش کیست و مراجعه هم نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو فلسفه مجالس نمایندگی در همه جای دنیا را همین‌ سرکشی مردم عنوان کرد و گفت: مثلاً من از نمایندگان مجلس فرانسه سؤال کردم که آیا مردم برای وام، اشتغال و درمان به شما مراجعه می‌کنند گفتند بله ما هم دفترداریم هرروز می‌آیند وام یا شغل می‌خواهند، برای درمان یا در فلان سازمان مشکل‌دارند و برای همین سراغ ما می‌آیند.

نقوی حسینی افزود: مشکل اینجاست که اگر بخواهیم در مجلس پاسخگوی مسائل جزئی، عمرانی و عامه مردم نباشیم و فقط ملی فکر کنیم باید مجلس دوم را تشکیل دهیم که در خیلی از نظام‌های سیاسی دنیا این مجلس به نام مجلس سنا شناخته می‌شود و آن مجلس نماد ملی آن کشور است که افراد ایالتی و استانی انتخاب می‌شوند و به مسائل کلان کشور فکر می‌کنند، مسائل شهرستانی و منطقه‌ای را هم‌دست مجلس نمایندگان می‌سپارند، حال همین تقسیم‌بندی جهانی نشان می‌دهد طرحی که الآن آمده شترمرغی است که نه بار می‌برد و پرواز می‌کند.

این نماینده مجلس طرح استانی شدن انتخابات را زمینه‌ساز مناقشات خیلی جدی در کشور دانست و اظهار کرد: این طرح در کشور ما که با قومیت‌ها و مذاهب مختلف است واقعاً زمینه‌ساز آشوب‌ها و اعتراضات انتخاباتی به‌نظام و غیره خواهد بود.

وی ادامه داد: فرض کنید مثلاً در شهرستان گنبد از استان گلستان که 80 درصد اهل سنت است اگر یک نفر شیعه و یک نفر اهل سنت کاندیدا شوند معلوم است که کاندید شیعه بیشتر از 15 آرا را نمی‌آورد ولی می‌تواند وارد رقابت استانی شود و وقتی به‌طورمعمول کاندیدای اهل سنت 80 درصد آرا را آورده اما در رقابت استانی آن‌کسی که شیعه بوده اکثریت آرا را می‌آورد و آن کاندیدای اهل سنت رأی نمی‌آورد؛ آن‌وقت مشخص است که نماینده مردم گنبد اعتراض می‌کنند که ما به کسی دیگر رأی دادیم و یک نفر دیگر نماینده ما شده و این اعتراضاتی را ایجاد می‌کند که به‌نظام برمی‌گردد و نظام باید هزینه آن را بدهد.

این نماینده مجلس در پایان اظهار داشت: همین وضعیت را مثلاً در استان‌های که لر و کرد یا عرب و فارس یا ترک و کرد و دیگر قومیت‌ها رادارند تصور کنید که چگونه مصیبتی زمینه‌ساز آشوب‌های اجتماعی است و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۷۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات باعث فراموشی شهرهای کوچک می‌شود
 • امشب در‌های بهشت زهرا تا صبح باز است
 • درهای بهشت زهرا (س) تا صبح باز است
 • امشب در‌های «بهشت زهرا (س)» تا صبح باز است
 • در‌های «بهشت زهرا (س)» امشب تا صبح باز است
 • امشب درهای «بهشت زهرا(س)» تا صبح باز است
 • درهای بهشت زهرا(س) امشب به مناسبت سال تحویل تا صبح باز است
 • برنامه‌های گلزار شهدای بهشت زهرا(س) در ایام نوروز
 • گلزار بهشت زهرا(س) آماده پذیرایی از زائران نوروزی است
 • سال عجیب برای بازیکن استقلال/ از غیبت در جام جهانی تا حواشی جنجالی
 • از کنسرت های رایگان تا تهیه کنندگی آقازاده ها در موسیقی
 • 120 کیلومتر از محور بویین زهرا به قزوین پاکسازی شد
 • ممنوعیت کشت زیر نایلونی در بوئین‌زهرا
 • گشایش نمایشگاه سوغات و صنایع دستی در بوئین زهرا
 • سانحه رانندگی در بویین زهرا 3 کشته بر جای گذاشت
 • شناخت ابعاد شخصیتی امام علی(ع) در موضوع هم‌کفوی ایشان با حضرت زهرا (س)
 • پاکسازی محور بویین زهرا - قزوین
 • نمایشگاه سوغات و صنایع دستی در بویین زهرا گشایش یافت
 • واکنش منتقد سرسخت فردوسی پور به حواشی برنامه 90