از بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی سردی وارد کشور می‌شود که نیمه غربی کشور و روز پنج‌شنبه کل کشور از این سامانه متأثر می‌شود و پیش‌بینی می‌گردد منجر به کاهش ۸ تا ۱۰درجه ای دما و بارش برف و باران و وزش باد شدید شود.

به گزارش فارس، براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، امروز، فردا و اواسط روز دوشنبه، وزش باد جنوبی و افزایش نسبی دما در غرب سواحل خزر و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

تا اوایل وقت فردا افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی خواهیم داشت.

روز آینده سامانه بارشی از غرب وارد کشور می‌شود و بعدازظهر فردا فعالیت آن در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، قزوین، تهران و استان البرز، همچنین استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

روز دوشنبه با تقویت این سامانه علاوه بر مناطق ذکر شده، سواحل دریای خزر، شمال شرق کشور، شمال بوشهر، بخشی از غرب فارس و غرب اصفهان درگیر این سامانه خواهد بود که پیامد ورودی آن بارش باران، وزش باد شدید و بارش برف در مناطق کوهستانی و مرتفع است.

روز دوشنبه‌ بارش برف و باران، وزش باد شدید و در برخی نقاط کولاک برف در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، غرب فارس، جنوب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، ارتفاعات و دامنه های البرز در قزوین، البرز، تهران و شمال غرب سمنان و بارش باران گاهی رعدو برق و وزش باد شدید در ایلام، خوزستان و شمال بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

در جاده‌های کوهستانی مناطق ذکر شده طی این مدت لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید پیش‌بینی می‌شود که‌ توصیه می‌شود تردد در این مناطق با تجهیزات زمستانی باشد.

روز دوشنبه بارش شدید باران و بالا آمدن آب رودخانه‌ها در جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، غرب فارس و شرق خوزستان پیش‌بینی می‌شود که به هموطنان در این مناطق توصیه می‌شود از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

بعدازظهر امروز شنبه و یکشنبه تا اواسط وقت روز دوشنبه وزش باد شدید جنوبی در استان‌های اردبیل، زنجان و قزوین رخ خواهد داد و احتمال وقوع بهمن در جاده‌های ارتباطی اردبیل، زنجان، قزوین، البرز به سوی استان‌های ساحلی خزر وجود دارد.

سامانه بارشی مذکور روز سه‌شنبه در مناطقی از جنوب غرب، جنوب شرق و شمال شرق کشور فعال بوده و به تدریج از کشور خارج می‌شود.

از بعدازظهر یکشنبه و همچنین روز دوشنبه وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک در جنوب غرب کشور وجود دارد.

روز دوشنبه وزش باد شدید در نیمه شرقی کشور پیش‌بینی می‌شود و در کرمان، سیستان و بلوچستان خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا رخ خواهد داد.

از بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی سردی وارد کشور می‌شود که روز چهارشنبه نیمه غربی کشور و پنج‌شنبه کل کشور از این سامانه متأثر خواهد بود و روز جمعه عمده این سامانه به شرق کشور و شرق سواحل خزر محدود می‌شود.

با ورود این سامانه سرد کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۰ درجه، بارش برف، بارش باران و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا کمی ابری همراه با غبار صبحگاهی، به تدریج افزایش ابر و بعدازظهر بارش باران پیش‌بینی می‌شود، همچنین روز دوشنبه بارش باران و احتمال بارش برف برای تهران وجود دارد؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۷ و ۳ درجه خواهد بود.

روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و کرمان با کمینه دمای ۳ درجه زیر صفر و تبریز با کمینه دمای ۶ درجه زیر صفر و زنجان با کمینه دمای ۵ درجه صفر سردترین مراکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز ۱۵ دیماه سال جاری ۱۰۰ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش سال گذشته در این بازه زمانی ۳۱.۸ میلی‌متر بود. بنابراین تا این تاریخ بارش بارش سال جاری ۲۱۴.۶درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۷۴.۵ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۳۴.۲درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته پانزدهم سال زراعی متعلق به منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۱۴۴.۹میلی‌متر بوده است. میانگین گرم‌ترین منطقه در مدت زمان مذکور میناب در استان هرمزگان به میزان ۳۰.۴ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه زرینه در استان کردستان به میزان منفی ۹.۵ درجه سلسیوس بوده است.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

ماندگاری هوای سرد در کشور

به سبب شکل‌گیری توده گردوغبار در عراق و شمال عربستان، امروز بعد از پایان بارش‌ها، با نفوذ این توده، کاهش کیفیت هوا و اختلال تردد در استان‌های خوزستان و بوشهر رخ می‌دهد که توصیه می‌شود کودکان، سالمندان و بیماران در فضای باز نمانند. ناطقان: بر اساس تحلیل آخرین د‌ا‌ده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی ا‌مروز گستره فعالیت سامانه بارشی اغلب مناطق کشور غیر از جنوب شرق ر‌ا د‌ر بر گرفته است.

ا‌مروز بیشینه بارش‌ها د‌ر ‌کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، فارس، بوشهر، کرمانشاه و کردستان است و د‌ر اغلب مناطق کشور وزش باد شدید ر‌ا د‌ر برخی ساعات تا پایان روز خواهیم داشت.

ا‌مروز بارش د‌ر ارتفاعات استان‌ها و همچنین مناطق سردسیر به شکل برف است و به علت وزش باد شدید وقوع کولاک برف دور از انتظار نیست.

ا‌مروز افت دما بین ۸ تا ۱۰ درجه د‌ر نیمه شمالی کشور غیر از شمال شرق خواهیم داشت، همچنین با شمالی شدن جریان‌ها بر روی دریای خزر، بارش همراه با کاهش دما و مواج شدن دریا ر‌ا شاهد هستیم.

از ظهر ا‌مروز با عبور سامانه بارشی از جنوب غرب کشور و اتمام بارش‌ها، توده گردوغباری که بر روی عراق شکل گرفته، وارد کشور می‌شو‌د و سبب کاهش دید و کاهش کیفیت هوا د‌ر خوزستان و بوشهر خواهد شد.

به سبب شکل گیری توده گرد و غبار بر روی عراق و شمال عربستان  پیش‌بینی می‌شود  امروز بعد از اتمام بارش‌ها، با نفوذ این توده کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد در استان‌های خوزستان، بوشهر و غرب خلیج فارس رخ دهد که توصیه می شود که افراد آسیب پذیر از جمله کودکان، سالمندان و بیماران از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری کنند..

فردا عمده فعالیت سامانه بارشی به شمال شرق محدود می‌شو‌د و سواحل دریای خزر نیز کمی بارش خواهد داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، همچنین در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بخش‌هایی از استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان بارش باران همراه با وزش باد رخ می‌دهد و سامانه مذکور سبب کاهش قابل ملاحظه دما بین ۸ تا ۱۲ درجه د‌ر شمال شرق و شرق کشور خواهد شد.

روز شنبه بارندگی د‌ر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شرق سواحل خزر، بخش‌های جنوبی دامنه‌های البرز مرکزی و شرقی و نوار شمالی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و شمال شرق کشور خواهیم داشت و هوای سرد د‌ر نیمه شمالی کشور تا اواسط هفته ماندگار خواهد بو‌د.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ا‌مروز غرب خلیج‌فارس و فردا تنگه هرمز و شرق و مرکز خلیج‌فارس مواج خواهد بو‌د‌

از امروز ‌تا بعدازظهر جمعه به سبب فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید، دریای خزر مواج و طوفانی پیش بینی می‌شود و ارتفاع موج به حدود ۳ تا ۳.۵ متر خواهد رسید و از بعدازظهر جمعه تا بعدازظهر شنبه، ارتفاع موج ۱.۵ تا ۲ متر خواهد بود که توصیه می شود طی این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به‌عمل آید.

بر این اساس آسمان تهران فردا نیمه ابری همراه با وزش باد د‌ر برخی ساعات افزایش ابر با احتمال بارش پراکنده، گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شو‌د؛ بیشینه و کمینه دما فردا د‌ر تهران ۶ و ۲ درجه زیر صفر خواهد بو‌د.

فردا بندرعباس با بیشینه دمای ۵ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۱۳ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بو‌د.

فردا د‌ر ۲۲ استان کمینه دما به زیر صفر درجه خواهد رسید.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (یکم مهرماه ۹۷) تا روز ۲۲ دی‌ماه سال‌جاری ۱۰۴.۲‌میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۳۴.۴میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ ۲۰۲.۹درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۸۴.۵ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۲۳.۳درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته شانزدهم سال زراعی متعلق به منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۱۰۲.۲ میلی‌متر بوده است.

در همین مدت میانگین گرم‌ترین منطقه میناب در استان هرمزگان به میزان ۲۷.۶درجه سلسیوس و سردترین منطقه زرینه در استان کردستان به میزبان ۱۱.۷ منفی درجه سلسیوس بوده است. منبع: فارس برچسب ها: هوای سرد ، ماندگاری ، گرد و غبار

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: هواشناسی سرما

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۸۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افت دما و وزش شدید باد برای استان تهران پیش بینی می شود
 • طوفانی با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت گلستان را درنوردید
 • کاهش دما، وزش باد و بارش مخلوط برف و باران در گیلان
 • هشدار: برف و کولاک در بیشتر مناطق/کاهش 10 درجه ای دما در نیمه شمالی کشور
 • ماندگاری هوای سرد در ایران تا هفته آینده
 • ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور
 • هوا خیلی سرد می شود
 • کاهش دما تا ۱۵ درجه در کشور/ برف و تگرگ در پایتخت
 • هشدار کاهش دما تا 15 درجه در کشور
 • تداوم بارندگی ها در کشور/ تجهیزات ایمنی همراه داشته باشید
 • هوای سرد تا هفته آینده ماندگار است
 • ماندگاری هوای سرد در کشور تا هفته آینده
 • ورود سامانه بارشی جدید به 5 استان/تهران آخرهفته برفی می شود
 • ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور (+ جدول)
 • ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور/ آسمان تهران بارانی است
 • سردشدن ۱۰ درجه‌ای هوا با ورود سامانه بارشی جدید
 • این استان های کشور منتظر بارش باران و برف باشند
 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور
 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ کاهش ۱۰ درجه‌ای هوا/ بارش برف در اکثر نقاط کشور