تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن، گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بارها تاکید کرده اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر امروز - شنبه - به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.
جهانگیری در ادامه این نشست گفت: دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند.
وی با بیان این که باید این باور ایجاد شود که هزینه در بخش پژوهش به نفع کشور است، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دارد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور، گفت: دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند.
جهانگیری گفت: تحقیقات و پژوهش باید در کشور مساله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد.
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آن طور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رییس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد.
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرور، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم.
سیام**1751**1535

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟

قهرمان دو و میدانی کشورمان در مورد مشکلاتش در سال 1397 صحبت کرد.

طرفداری - صحبت کردن با او که زبانی سرخ و بی‌پروا دارد، همیشه جذاب است. چه آن که می‌توانید منتظر باشید مثل پرتاب‌هایش شما را غافلگیر کند.

در سال 97 او روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت؛ با مدال طلایی که در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا کسب کرد و با 4 طلا پرافتخارترین ورزشکار ایران در این رقابت‌ها شد. رکوردی که شاید تا چند سال دیگر در اختیار خودش باشد. امسال علاوه بر این افتخار توانست پس از 10 سال پرتاب‌های خود را به بالای 68 متر برساند و خط و نشانی برای حریفان در مسابقات جهانی و المپیک بکشد. در کنار این موفقیت‌ها اما حاشیه‌های کبود و اصطکاک با فدراسیون دوومیدانی و وزارت ورزش روزهای سردی را برای او رقم زد.

گفت و گوی نوروزی سایت ایلنا را در ادامه با احسان حدادی می خوانید.

سال 97 چطور بود؟

خدا را شکر سال خوبی بود و مدال‌های خوبی را کسب کردیم و فقط تک مسابقه‌ای که نتوانستم نتیجه دلخواهم را بگیرم، فینال دایموند لیگ بود که آن هم به خاطر بازی‌های آسیایی و یک مقدار خسته بودم. سالی بود که توانستم یک بار دیگر رکورد 68 متری داشته باشم. 10 سال بود که این رکورد را نزده بودم و خوشحالم که دوباره تکرار کردم. در دایموند‌لیگ‌ها آخرین باری که جزو سه نفر برتر آمده بودم، سال 2014 بود و امسال توانستم به این موفقیت هم برسم. در مجموع پرتاب‌های خوبی داشتم.

بعد از چند سال کار با کیم بوخونسف روسی، یک مربی آمریکایی پیدا کردی و موفق هم بودی...

نخستین سالی بود که با این مربی کار می‌کردم و طبیعتا وقتی مربی عوض می‌کنید، باید مدتی بگذرد تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید و با سبک کاری او آشنا شوید اما خوشبختانه با مک ویلکینز این اتفاق افتاد و به خاطر همین مصر بودم که با او ادامه دهم. ویلکینز مربی بزرگی است و کار کردن با او نتایج خوبی را در پی دارد.

در کنار این موفقیت‌ها درگیر حواشی زیادی هم بودی. از مربی گرفته تا اردو.

همیشه گفته‌ام وقتی قرار است ما کاری را انجام دهیم چرا باید سر و صدا کنیم؟ چرا شلوغ می‌کنیم؟ من که قرار بود آمریکا بروم و تمرین کنم و آخر هم همین اتفاق افتاد اما فقط مدتی خودمان را درگیر حواشی کردیم.

البته این حواشی بیشتر به خاطر مسائل مالی بود و فدراسیون می‌خواست هزینه‌ها کمتر شود...

همه جای دنیا شرایط اقتصادی خراب شده است. 10 سال است که دنیا درگیر این مسائل شده و تازه به ایران رسیده است. من هم برای همین کشور هستم و شرایط اقتصادی را می‌دانم و همه باید تلاش کنیم که وضعیت بهتر شود. متاسفانه خیلی رسم بدی شده که همه می‌گویند اقتصاد خراب شده و امیدی ندارند. چرا کسی انرژی مثبت نمی‌دهد؟ 80 میلیون هستیم و اگر همه آرزوی خوب کنند و پشت هم باشند شرایط خوب می‌شود. واقعا دوست نداشتم این اتفاقات بیفتد و مصاحبه‌ها صورت بگیرد اما چون می‌دانستم که با این مربی نتیجه می‌گیرم، اصرار داشتم که شرایط کار با او فراهم شود.

اما می‌گفتند حدادی زیاده‌خواهی می‌کند؟

چه زیاده‌خواهی‌ من چهار طلای بازی‌های آسیایی دارم و نقره المپیک و می‌دانم که شرایط چگونه است. اسپانسرها پس چه کاره هستند؟ دولت باید کمک کند. مگر ما چند ورزشکار در این سطح داریم که اردوی خارجی می‌خواهد؟ من که خودم بارها گفتم شرایط را در داخل کشور فراهم کنید و آن وقت دیگر یک روز هم اردوی خارجی نخواهم داشت. گفتم بیایید در داخل کشور اردوگاه پرتاب‌ها بزنیم و من به واسطه اعتباری که دارم مربیان و ورزشکاران مطرح را به ایران می‌آورم. مگر ما ارزآوری نمی‌خواهیم؟ خب این بهترین کاری بود که دوستان هیچ اقدامی برایش انجام ندادند.

در اردوگاه آمریکا شرایط چگونه است؟

در این کمپی که ما تمرین می‌کنیم 250 ورزشکار آمده‌اند که اغلب چینی هستند و هزینه می‌کنند. همین اردوگاه را ما در ایران هم می‌توانیم داشته باشیم. باور کنید ورزشکاران خارجی زیادی خواهند آمد. همین الان ویلکینز به ورزشکاران چینی گفته است که باید برویم و در ایران تمرین کنیم و احتمالا این اتفاق می‌افتد. جزیره کیش بهترین جا برای اردو است. ورزشکاران خارجی هم بدون ویزا می‌توانند حضور پیدا کنند. به خدا ایران هیچ مشکلی ندارد و فقط باید همه خوب کار کنیم. اگر هرکسی روزی 3 ساعت مفید کار کند، ایران گلستان می‌شود. من اگر نتیجه می‌گیرم، چون حرفه‌ای تمرین می‌کنم. هرکسی کار خود را درست انجام دهد بهترین شرایط را خواهیم داشت.

چه صحبت‌هایی در مورد تحریم ایران در آمریکا می‌شود؟

مردم‌شان قبول می‌کنند که این کار درست نیست. من همیشه به آنها می‌گویم خودتان کاری را انجام می‌دهید و وقتی بقیه می‌خواهند انجام دهند، می‌گویید بد است. متاسفانه تبلیغات منفی زیادی علیه ایران می‌شود اما ما ایرانی‌ها خیلی باهوش هستیم و اگر یک مقدار مثبت‌تر جلو برویم به 10 سال نمی‌کشد که به قوی‌ترین کشور از لحاظ اقتصادی تبدیل می‌شویم.

ویلکینز که مدتی در ایران بود برای آنها شرایط را توضیح می‌دهد؟

همیشه می‌گوید حضور در ایران عالی بود و ایران کشور امنی است. حتی به ورزشکارانی که با او کار می‌کنند گفته است باید برای تمرین به ایران بیایید.

پاداش بازی‌های آسیایی هم سر و صدای زیادی داشت...

همین پاداش هم معضل بزرگی شده است. ورزشکار کلی تمرین کرده و نتیجه گرفته و می‌گویند چون جنگ اقتصادی است پاداش‌ها را بعدا پرداخت می‌کنیم. چطور جنگ اقتصادی است که برخی آقازاده‌ها بیشترین سهم را می‌برند؟ قرار بود کمپی در ایران احداث کنیم اما سنگ‌اندازی کردند و نشد. مقام معظم رهبری خیلی به شرایط کشور امیدوار است اما همه دم از ناامیدی می‌زنند. مشکلات ما به خاطر این است که درست مدیریت نمی‌شود. متاسفانه نه برای خودمان می‌خواهیم و نه می‌گذاریم که دیگران استفاده کنند. همه دنیا از اسپانسرها برای ورزش استفاده می‌کنند و ما هم در ایران می‌توانیم این کار را کنیم اما کسی راهش را بلد نیست.

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین لحظاتت در سال 97 چه بود؟

اتفاقاتی که برای انتخاب مربی و اردو افتاد، واقعا ناراحتم کرد. نتیجه گرفته بودم و چیز زیادی نمی‌خواستم. متاسفانه همه این را می‌دیدند که حدادی به آمریکا رفت. خدا را شاهد می‌گیرم که دوست دارم بیشتر در ایران باشم اما وقتی شرایط و امکانات نیست چه کنیم؟ بهترین اردوگاه‌ها را می‌توانیم در داخل ایران بزنیم. همین چینی‌ها از خدایشان است که به ایران بیایند و تمرین کنند. طلای بازی‌های آسیایی شیرین بود اما به دلم نچسبید چون مصدوم بودم و درد داشتم.

انتظار داشتی بعد از این موفقیت‌ها حواشی ایجاد شود؟

واقعا نه. فکر می‌کردم شرایط خیلی خوب می‌شود. ویلکینز بعد از قهرمانی آسیا به من گفت که حالا دیگر برای المپیک باید آماده شویم اما چند ماه را از دست دادیم. همین رکوردهایی که امسال زدم در المپیک مدال است.

اگر به عقب برگردی کدام اشتباه را مرتکب نمی‌شوی؟

خیلی اشتباه نداشته‌ام و اگر هم بوده ناخواسته بوده است. در مجموع حسرتی نسبت به گذشته ندارم.

آرزویت چیست؟

طلای المپیک.

الگویت در ورزش چه کسی است؟

الگویی ندارم و اصلا دوست نداشتم جای کسی باشم.

بهترین دعایی که می‌کنی، چیست؟

دعا می‌کنم که حال دل مردم ایران خوب باشد. شرایط سخت است و امیدوارم سال 98 خوب باشد و دولتمردان هم 24 ساعته برای این مردم کار کنند.

هنوز هم در اردوها آشپزی می‌کنی؟

خیلی دوست دارم اما وقت نمی‌کنم.

اگر ورزشکار نمی‌شدی، چه شغلی را انتخاب می‌کردی؟

فقط ورزش را دوست دارم. هیچ چیزی را تمیزتر از ورزش نمی‌بینم.

کلا کار اقتصادی انجام ‌می‌دهی؟

وقتش را ندارم.

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت

کلیدواژه: سياسي اسحاق جهانگيري شوراي عالي عتف توسعه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۹۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
 • علی مطهری: حصر از حبس و زندان سخت‌تر است؛ باید به موقع تصمیم بگیریم و نباید دیر شود| الان وقت مناسبی برای تغییر قانون اساسی نیست| در آینده برای رهبری، اگر شخصیت مبرزی داشته باشیم فردی بهتر است در غیر اینصورت شورایی
 • تامین نیازهای ۳۰۰دانش آموز نیازمند خمینی شهر در شب عید
 • علی مطهری: الان وقت مناسبی برای تغییر قانون اساسی نیست
 • علی مطهری:الان وقت مناسبی برای تغییر قانون اساسی نیست/ در آینده برای رهبری،اگر شخصیت مبرزی داشته باشیم فردی بهتر است در غیر اینصورت شورایی
 • دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند
 • صرافی های منتخب از روز شنبه خدمات ارزی ارائه می دهند
 • انتشار 4 هزار جلد کتاب از ابتداي تأسيس بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي
 • حضور دانش آموزان بسیجی در اردوی راهیان نور فراهان/شهدای برای ما نوجوان الگوی بسیار مناسبی هستند
 • حضور دانش آموان بسیجی در اردوی راهیان نور فراهان/شهدای برای ما نوجوان الگوی بسیار مناسبی هستند
 • مهمترین رویدادهای علمی و فناوری سال 97 اصفهان
 • خدمات‌دهی مناسبی به مسافران نوروزی در استان بوشهر انجام می‌شود
 • پشت فرمان فرصت مناسبی برای خواندن و یا ارسال پیامک تبریک سال نو نیست /عدم توجه به جلو عامل اصلی تصادفات در روز‌های ابتدایی سال
 • مرکز رشد مشترک دانشگاه گلستان با دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی می‌شود
 • چرا سال ۹۸ سال تولید ملی شد؟ / چرایی تکرار اولویت اقتصاد در نگاه مقام معظم رهبری
 • فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸
 • کی روش: این پاسخ مناسبی به تعهد و زحماتم نبود
 • ظرفیت اسکان ۴۰۰ هزار نفر در شبانه روز در اصفهان فراهم است
 • ضرورت تأمین نیازهای پایدار مسافران نوروزی بر جاذبه‌های گردشگری