تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن، گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بارها تاکید کرده اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر امروز - شنبه - به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.


جهانگیری در ادامه این نشست گفت: دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند.
وی با بیان این که باید این باور ایجاد شود که هزینه در بخش پژوهش به نفع کشور است، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دارد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور، گفت: دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند.
جهانگیری گفت: تحقیقات و پژوهش باید در کشور مساله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد.
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آن طور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رییس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد.
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرور، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم.
سیام**1751**1535

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

دسترسی مردم به اطلاعات کدام سازمان‌ها بیشتر است؟

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جایی است که مردم می‌توانند با مراجعه به آن، سوالات و شکایات خود را از دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف مطرح کنند.

چند روز قبل در گزارشی به آن دسته از سازمان‌ها و نهادها اشاره کردیم که تن به شفافیت و قانون نداده‌اند و به این سامانه متصل نشده‌اند. اکنون به ذکر نام دستگاه‌هایی می‌پردازیم که به این سامانه متصل هستند و مردم می‌توانند سوالات و شکایات خود از آنان را مطرح کنند.

قوه مجریه

۱. سازمان حفاظت محیط زیست

۲. معاونت امور مجلس ریاست جمهوری

۳. معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده

۴. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، سازمان فضایی ایران، شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، پست بانک ایران، پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرکت خدمات هواپیمایی پیام، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات)

۵. وزارت امور اقتصادی و دارایی: سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان جمع‌‌آوری و فروش اموال تملیکی، سازمان خصوصی‌سازی، شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران، شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان حسابرسی، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران، پژوهشکده امور اقتصادی

۶. وزارت دادگستری: سازمان تعزیرات حکومتی

۷. وزارت راه و شهرسازی: سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان هواشناسی کشور، شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری ایران، شرکت سهامی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)

۸. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران، سازمان امور دانشجویان، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و اسلامی (سمت)، صندوق رفاه دانشجویان، مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی، مرکز حراست، مرکز نشر دانشگاهی، مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، معاونت حقوقی و امور مجلس، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی (به جز ۶ دانشگاه که نام آنها در گزارش قبل ذکر شده است)، سازمان سنجش آموزش کشور، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مرکز جذب اعضای هیات‌های علمی، مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی، مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی، مرکز هیات‌های امنا و هیات‌های ممیزه مرکزی، موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی

۹. وزارت نفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی نفت ایران

۱۰. وزارت ورزش و جوانان: کمیته ملی المپیک ایران

۱۱. وزارت کشور: سازمان امور اجتماعی کشور، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان مدیریت بحران کشور

۱۲. بنیاد شهید و امور ایثارگران: سازمان اموال و املاک کوثر، سازمان اقتصادی کوثر، سازمان مجتمع‌های فرهنگی و سیاحتی کوثر

۱۳. سازمان اداری و استخدامی کشور: سازمان ملی بهره‌وری ایران، مرکز آموزش مدیریت دولتی

۱۴. سازمان برنامه‏ و بودجه کشور: سازمان نقشه‌برداری کشور، مرکز آمار ایران، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها

۱۵. سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

۱۶. معاونت حقوق رئیس جمهور

۱۷. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: بنیاد ملی نخبگان، مرکز ملی فضایی ایران

۱۸. وزارت آموزش و پرورش: دانشگاه فرهنگیان، سازمان دانش‌آموزی، سازمان نهضت سوادآموزی، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی، سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان

۱۹. وزارت جهاد کشاورزی: سازمان امور اراضی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، سازمان جهاد کشاورزی استان جنوب کرمان، سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، سازمان جهاد کشاورزی استان قم، سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، سازمان جهاد کشاورزی استان چهار محال و بختیاری، سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویر احمد، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، سازمان حفظ نباتات کشور، سازمان شیلات ایران، سازمان چای کشور، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، سازمان امور عشایر ایران، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام، سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، صندوق بیمه کشاورزی

۲۰. وزارت صنعت،معدن و تجارت: سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (به جز ۳۷ دستگاه که نام آنها در گزارش قبلی ذکر شده است)، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور (به جز ۲۹ دستگاه که نام آنها در گزارش قبلی ذکر شده است)، صندوق توسعه صنایع دریایی، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، مرکز ملی فرش ایران

۲۱. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات، سازمان حج و زیارت، ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، مؤسسه آموزش عالی علمی - کاربردی فرهنگ و هنر، موسسه خانه کتاب ایران، موسسه نشرآوران، موسسه هنرمندان پیشکسوت، موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، کارگروه ساماندهی مد و لباس، بنیاد سینمایی فارابی، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شورای فرهنگ عمومی، فرهنگسرای نیاوران، مرکز رسانه های دیجیتال، موسسه فرهنگی هنری امام رضا (ع)، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، موسسه پژوهشی فرهنگ، هنر و ارتباطات، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

۲۲. وزارت نیرو: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور (مادر تخصصی)، شرکت سهامی مادرتخصصی تولید انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، شرکت مادرتخصصصی تولید نیروی برق حرارتی، موسسه آموزش عالی علمی - کاربردی صنعت آب و برق، پژوهشگاه نیرو، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، شرکت سهامی مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)، شرکت مدیریت منابع آب ایران، موسسه تحقیقات آب، گنجینه ملی آب ایران

۲۳. وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی: سازمان بهزیستی کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، صندوق بیمه تامین اجتماعی روستائیان و عشایر

قوه مقننه

مجلس شورای اسلامی: خبرگزاری خانه ملت، مرکز تحقیقات اسلامی، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

قوه قضاییه

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

استانداری‌ها

کلیه استانداری‌های سراسر کشور

شهرداری‌ها

۱. شهرداری رشت

۲. شهرداری زنجان

۳. شهرداری گرگان

۴. شهرداری یزد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد، سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی یزد، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری یزد، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد، سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد، سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری شهرداری یزد، سازمان فاوا شهرداری یزد، سازمان مدیریت آرامستان‌های یزد، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری یزد

۵. شهرداری بندر دیلم

۶. شهرداری کرج

۷. شهرداری کرمانشاه

سایر

۱. بانک آینده

۲. بانک اقتصادنوین

۳. بانک ایران زمین

۴. بانک توسعه تعاون

۵. بانک دی

۶. بانک سامان

۷. بانک سپه

۸. بانک شهر

۹. بانک صنعت و معدن

۱۰. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

۱۱. بانک مسکن

۱۲. بانک ملت

۱۳. بانک کشاورزی

۱۴. سازمان ملی استاندارد

۱۵. صندوق تامین خسارت‌های بدنی

۱۶. مؤسسه اعتباری توسعه

۱۷. مؤسسه اعتباری ملل

۱۸. بانک انصار

۱۹. بانک تجارت

۲۰. بانک توسعه صادرات ایران

۲۱. بانک خاورمیانه

۲۲. بانک سرمایه

۲۳. بانک سینا

۲۴. بانک صادرات ایران

۲۵. بانک قرض‌الحسنه رسالت

۲۶. بانک مشترک ایران و ونزوئلا

۲۷. بانک ملی ایران

۲۸. بانک پارسیان

۲۹. بانک گردشگری

۳۰. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران (به جز ۲۹ دستگاه که نام آنها در گزارش قبلی ذکر شده است)

۳۱. شورای اسلامی شهر اصفهان

۳۲. شورای عالی آموزش و پرورش

۳۳. صندوق کارآفرینی امید

۳۴. کمیته امداد امام خمینی (ره)

جمع‌بندی

از ۶۶۶ دستگاه در قوه مجریه، ۲۴۰ دستگاه به سامانه متصل نیستند. از ۱۰ دستگاه در قوه مقننه، ۱ دستگاه به سامانه متصل نیست. از ۱۱ دستگاه در قوه قضاییه، ۱۰ دستگاه به سامانه متصل نیستند. از ۹۰ دستگاه در شهرداری‌های سراسر کشور، ۷۰ دستگاه به سامانه متصل نیستند و در میان ۴۲۲ دستگاه دیگر، ۳۸۳ دستگاه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل نیستند. این یعنی از ۱۲۳۰ دستگاه و نهاد در کشور که نام آنها در این سامانه آمده است، ۷۰۴ دستگاه از نظر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، به مردم پاسخگو نیستند و عملکرد شفافی ندارند؛ یعنی چیزی بیشتر از ۵۷ درصد!

ایسنا - حسام‌الدین قاموس مقدم

انتهای پیام

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: سياسي اسحاق جهانگيري شوراي عالي عتف توسعه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۹۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • معاون سابق ولایتی: اگر نظام مجوز مذاکره با ولایتیرا بدهد یکی از مناسب‌ترین اوقات همین الآن است
 • معاون سابق ولایتی:امروز وقت مناسبی برای مذاکره با آمریکا است!
 • محسن هاشمی: اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • الان وقت مذاکره ایران با آمریکاست
 • معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • سفرنامه رییس جمهور به گلستان
 • الان وقت مذاکره با امریکای ترامپ است
 • دانشگاه‌ها حداقل ۱۵ درصد بودجه را در پژوهش صرف کنند/ هیئت علمی استخدامی سال آینده ۶ ماه را در صنعت می‌گذرانند
 • کدام فرجام در انتظار برجام
 • طرح پایش پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی رشت برگزار شد
 • انتظار اصلی از جهاد دانشگاهی پژوهش است
 • قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی منصوب شد
 • معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ارومیه منصوب شد
 • قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد در امور آموزش و پژوهش تعیین شد
 • بیژن رنجبر، قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی شد
 • مرکز پژوهش‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت