با نگرانی در مورد رکود اقتصادی در جهان، قیمت نفت نزدیک به ۲ درصد در معاملات روز جمعه کاهش یافت، اما طی هفته گذشته شاهد افزایش ۶ درصدی بود. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری دانشجو، با نگرانی در مورد رکود اقتصادی در جهان، قیمت نفت نزدیک به ۲ درصد در معاملات روز جمعه کاهش یافت و رشته روند افزایشی ۹ روزه ایجاد شده به دنبال امید به حل اختلاف تجاری میان چین و آمریکا را گسست.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱.۲۰ دلار کاهش ۶۰.۴۸ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار کاهش ۵۱.۵۹ دلار در هر بشکه معامله شد.

اما هر دو شاخص نفتی دومین هفته افزایشی خود را ثبت کردند و نفت برنت حدود ۶ درصد و نفت خام آمریکا ۷.۶ درصد افزایش ارزش را ثبت کردند.

شاخص جهانی نفت در روز پنج شنبه، نخستین ۹ روز متوالی افزایشی از سپتامبر ۲۰۰۷ را ثبت کرد. نفت خام آمریکا نیز همین رکورد را از سال ۲۰۱۰ به بعد ثبت کرد.

تقویت احتمال پایان یافتن جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن در اوایل هفته بازار نفت را تقویت کرد. ۳ روز مذاکرات میان دو غول اقتصادی در روز چهارشنبه، بیانیه قطعی نداشت، اما مذاکرات سطح بالا احتمالا اواخر این ماه صورت گیرد.

بازیگران بازار در مورد آمار‌های اخیر رشد اقتصادی محتاط هستند، زیرا این آمار نگرانی‌هایی در مورد رکود اقتصادی جهان ایجاد کرده است.

نگرانی‌هایی در مورد سلامت رشد جهانی اقتصاد با توجه به بروز نشانه‌هایی مبنی بر که رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کمترین رشد اقتصادی از سال ۱۹۹۰ خواهد بود، وجود دارد.

هو فرام، تحلیلگر بازار در سیدنی گفت: «اگر شاهد یک رکود اقتصادی باشیم، قیمت نفت خام به علت همبستگی و ارتباط با رشد اقتصادی افت می‌کند.»

بیشتر تحلیلگران پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهانی برای سال ۲۰۱۹ را به کمتر از ۳ درصد کاهش داده اند و برخی از پدیدار شدن یک رکورد در میان اختلافات تجاری و مارپیچ بدهی‌ها نگران هستند.

از نظر عرضه، بازار‌های نفتی به علت کاهش تولید از سوی اوپک تقویت شدند. زیرا بازار‌های نفتی از نیمه دوم ۲۰۱۸ با فزونی عرضه مواجه بودند. آمریکا یک دلیل اصلی بروز فزونی عرضه بود به طوری که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به رکورد ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز رسید.

کم شدن صادرات نفت از سوی ایران از ماه نوامبر نیز به افزایش قیمت‌ها کمک کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

علت اصلی کاهش قیمت ارز در بازار چیست؟

دیروز «دلار بازار آزاد» با خروج از کانال ۱۲ هزار تومانی، «دلار نیمایی» را ملاقات کرد. روز سه‌شنبه، در خیابان فردوسی بیشتر معامله‌گران فروشنده بودند تا قیمت دلار با ۴۵۰ تومان افت به بهای ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان برسد؛ قیمتی که از اواسط بهمن‌ماه تجربه نشده بود.

به گزارش صدای ایران از دنیای اقتصاد، با توجه به اینکه قیمت این ارز در سامانه نیما در ماه‌های اخیر به‌واسطه سیاست‌های بانک مرکزی ۳۰ درصد تعدیل شده و به حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود، می‌توان دیروز را روز وصال دلار فردوسی و نیمایی دانست. ۶ عامل در کاهشی شدن دلار در بازار آزاد نقش داشتند. «خروج بازیگران بزرگ از بازار»، «فروشنده شدن بازیگران خرد»، «رفتارهای موثر بازارساز»، «انبساط عرضه و انقباض تقاضا»، «توافقاتی برای تامین کالاهای اساسی» و «افزایش چراغ خاموش سود بانکی» از عوامل اثرگذار بر افت حدود ۷/ ۳ درصدی دیروز دلار بودند. ترکش‌های افت کانالی دلار به بازار سکه نیز اصابت کرد و این فلز گرانبها پس از ۶ ماه به زیر ۴ میلیون تومان رفت. روز سه‌شنبه سکه ۲۹۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان افت قیمت سکه در ۱۰ ماه گذشته بود تا ارزش این فلز گرانبها به کمترین مقدار از اواخر دی‌ماه برسد.

در چهارمین روز هفته، دلار نتوانست کانال ۱۲ هزار تومانی را حفظ کند و سکه پس از ۶ ماه به زیر ۴ میلیون تومان رفت. دیروز دلار ۴۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت. با توجه به اینکه «قیمت دلار در سامانه نیما» ۱۱ هزار و ۶۷۰ تومان بود می‌توان گفت دیروز «قیمت دلار بازار فردوسی» تقریبا به قیمت این سامانه رسید. همزمان با نزول دلار، روز سه‌شنبه سکه تمام بهار آزادی نیز ریزش زیادی را ثبت کرد و با ۲۹۰ هزار تومان کاهش به بهای ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان افت روزانه سکه از اواسط مهرماه بود و موجب شد که این فلز گرانبها در سطح قیمتی‌ای قرار بگیرد که از ۲۹ دی‌ماه سابقه نداشت. دلار نیز دیروز برای اولین بار از اواسط بهمن‌ماه بود که کانال ۱۱ هزار تومانی را تجربه می‌کرد.

۵ عامل نزول شاخص بازار ارز

اول- رفتار بازیگران بزرگ
اکثر فعالان باور دارند، بازیگران بزرگ بازار در هفته‌های اخیر مداخله چندانی در معاملات نداشته‌اند و از بازار آزاد کوچ کرده‌اند. یکی از عللی که از نگاه آنها منجر به خروج بازیگران بزرگ شده، ریسک‌هایی است که این گروه برای معامله در بازار ارز احساس می‌کنند. برخی دیگر از فعالان باور دارند، ممکن است معامله‌گران بزرگ انتظاراتی نسبت به وقایع آینده داشته باشند که به‌واسطه آنها، حداقل در شرایط فعلی در بازار مداخله‌ای نکنند. این انتظارات ممکن است تحت‌تاثیر اطلاع از اخباری باشد که افراد عادی از آنها آگاهی ندارند. البته عده‌ای نیز ضررهای سنگین بازیگران بزرگ در ۲ ماه اخیر را عاملی دانسته‌اند که منجر به خروج آنها از بازار شده است؛ در واقع دلارهای بالاخرید روی دست آنها باقی مانده است و ریال کافی برای مداخله در بازار ندارند. معامله‌گران بزرگ به‌نظر می‌رسد تمایلی به خرید ندارند، ولی در شرایط فعلی کمتر نیز فروشنده هستند. عده‌ای هم اعتقاد دارند معامله‌گران بزرگ به بازارهای دیگری چون بازار و سهام کوچ کرده‌اند و برخلاف بازار ارز، از نوسانات آن بازارها کسب سود کرده‌اند و همین عامل موجب شده است که در آن بازارها باقی بمانند و به بازار ارز بازنگردند. در حالی که بیشتر فعالان خروج معامله‌گران بزرگ از بازار را عامل مهمی در روند کاهشی روزهای اخیر دانسته‌اند، گروه دیگری عنوان می‌کنند آمارهای معاملاتی کانال‌های دلالان نشان می‌دهد میزان خرید و فروش‌ها به هم نزدیک شده است. اگر این اطلاعات صحیح باشد، باید علت کاهش قیمت را در جاهای دیگر جست و جو کرد.

دوم- رفتار بازیگران خرد
در کنار خروج بازیگران بزرگ از بازار، بازیگران خرد نیز در روزهای اخیر به منظور خرید وارد معاملات نشده‌اند. آنها نه تنها خریدار بازار نیستند، بلکه در ۲روز گذشته بیشتر در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند و به‌نظر می‌رسد یکی از عوامل مهمی که در نزول کانالی دیروز دلار نقش داشت، فروش همین بازیگران خرد بود. براساس مشاهدات میدانی دیروز در مقابل شماری از صرافی‌های بانکی، افراد عادی جمع شده بودند که صحبت با آنها نشان می‌داد، قصد فروش دلار و یوروی خود را دارند. روند کاهشی روزهای اخیر و هراس از کاهش بیشتر یکی از دلایلی بود که این گروه را در موقعیت فروش قرار داده بود.

سوم- رفتار بازارساز در سامانه نیما و قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی
رفتار بازارساز در ماه‌ها و روزهای اخیر در افت قیمتی دلار نقشی تعیین‌کننده داشته است. ریشه‌های رفتار موثر بازارساز به ماه دوم سال بازمی‌گردد که شیب قیمتی در سامانه نیما تند می‌شود. اردیبهشت‌ماه، قیمت دلار در سامانه نیما، حدود ۶/ ۱۸ درصد افزایش و دو کانال قیمتی رشد پیدا می‌کند. دلار سامانه نیما که ۳۱ فروردین ماه روی عدد ۹ هزار و ۲۸۴ تومان قرار داشت، در تاریخ ۳۱ اردیبهشت، به عدد ۱۱ هزار و ۱۰ تومان می‌رسد. بخش زیادی از رشد دلار در سامانه نیما در این ماه در بازه ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت صورت می‌پذیرد که قیمت از اوایل کانال ۱۰ هزار تومانی به کانال ۱۱ هزار تومانی می‌رود؛ سهمی ۸ درصدی در رشد اردیبهشت ماهی دلار نیمایی.

نکته جالب این است که در ماه‌های بعدی روند بهای دلار در سامانه نیما مثبت حفظ می‌شود، ولی روند دلار در بازار آزاد تغییر می‌کند و منفی می‌شود تا جایی که در نهایت در تاریخ ۲۵ تیرماه هر دو نرخ تقریبا در یک سطح قیمتی قرار می‌گیرند. البته با توجه به هزینه‌های جانبی خرید دلار نیمایی می‌توان گفت هم اکنون قیمت دلار در بازار آزاد ارزان‌تر از سامانه نیماست.

دلار در سامانه نیما در خردادماه ۵/ ۱ درصد گران می‌شود، حال آنکه در بازار شاهد افت ۵ درصدی دلار هستیم؛ در تیرماه روند افزایشی دلار نیمایی تندتر می‌شود و همزمان شیب کاهشی بازار آزاد تندتر. از ابتدای تیرماه تا ۲۵ تیرماه، دلار نیمایی حدود ۴/ ۴ درصد گران می‌شود و به نزدیکی سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی می‌رسد. حال آنکه در بازار آزاد این ارز بالای ۱۲ درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد و از محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومانی تا سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی عقبگرد می‌کند.

وقتی روند بهای دلار نیمایی و دلار بازار آزاد را در سال ۹۸ بررسی می‌کنیم، حرکت معکوس دلار در سامانه نیما و بازار آزاد آشکارتر می‌شود. دلار در سامانه نیما از ابتدای سال حدود ۳۰ درصد گران شده است و از قیمت ۹ هزار تومانی به محدوده ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی جهش کرده است. در بازار آزاد نیز قیمت دلار از ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان عقب نشسته و به کانال ۱۱ هزار تومانی رفته است که کاهش حدود ۱۰ درصدی را به‌صورت نقطه‌ای نشان می‌دهد.

یکی دیگر از سیاست‌های صحیحی که بازارساز در سال جاری و به‌خصوص با جسارت بیشتری در روزهای اخیر در پیش گرفته است، کم‌کردن فاصله دلار صرافی‌های بانکی با بازار آزاد و از بین بردن آربیتراژ بین این دو بوده است. حتی در روزهای اخیر بازارساز سعی کرده است با جذاب کردن قیمت خرید صرافی‌های بانکی نسبت به قیمت‌های دلالان، ارز خانگی را جذب کند، امری که در آینده می‌تواند به مدیریت بازار ارز کمک کند.

چهارم- تقویت سمت عرضه و انقباض سمت تقاضا
به باور تحلیلگران، یکی از مهم‌ترین عواملی که در ۴ ماه اخیر در روند قیمتی بازار آزاد اثر داشته است، تقویت سمت عرضه و انقباض سمت تقاضا بوده است. تقویت سمت عرضه از طریق نشانه‌هایی مانند افزایش صادرات نفتی، افت نرخ حواله درهم و افزایش اسکناس در کف بازار قابل ردگیری است؛ انقباض سمت تفاضا را نیز می‌توان در محدود شدن تراکنش‌های بانکی و دستگاه‌های پوز و محدود شدن واردات مشاهده کرد. فارغ از آنکه این انقباض تقاضا چه آثاری به همراه خواهد داشت، در شرایط اخیر به‌عنوان یک عامل کاهنده در بازار عمل کرده است.

پنجم- توافق برای کالاهای اساسی
گفته می‌شود برای برخی کالاهای اساسی توافقاتی بین ایران و برخی کشورهای اروپایی حاصل شده است. براساس گزارش‌ها، ایران توانسته است بخشی از نیازهای خود را در حجم محدود و البته بدون پرداخت ارز تامین کند. در واقع در شعاع محدود و در حجمی محدود، آزمایش اینستکس توانسته برخی از نیازهای جاری ایران را برطرف کند. درست است که این اتفاق در حجم بزرگی صورت نگرفته است، ولی در هر صورت از فشار به سمت عرضه کاسته است و ادامه آن می‌تواند در مدیریت نوسانات بازار اثرگذار باشد. همچنین، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز چندی پیش عنوان کرد، در نبرد اقتصادی ورق به سمت ما برگشته است. این سخن می‌تواند، بیان کند که اتفاقات مثبتی در حال وقوع است.

ششم- افزایش چراغ خاموش سود بانکی
برخی از اخبار حاکی از آن است که طی یک ماه گذشته، برخی از بانک‌ها نرخ سود خود را چراغ خاموش به بالای ۲۰ درصد برده‌اند. شماری از فعالان باور داشتند، شاید این موضوع در جذب نقدینگی تا حدی موثر عمل کرده باشد و با توجه به کاهش نوسانات، افراد ترجیح داده باشند ریال خود را به بانک‌ها روانه کنند.ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: نفت نفت خام اقتصاد رکود

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۳۹۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه جهان به بیت کوین
 • چند نکته از زبان همتی در مورد تحولات اخیر بازار ارز/ ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد/ دلار نیمایی، گران‌ترین نرخ بازار/ چرا کاهش قیمت سکه، متوقف شد؟
 • ارزیابی بانک آمریکایی از رشد اقتصادی جهان
 • ثبت ضعیف ترین رشد اقتصادی سنگاپور در دهه اخیر
 • رشد اقتصادی غیرنفتی منفی 1.8 درصدی سال 97/قفل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی می‌شکند؟
 • کاهش قیمت خودرو همزمان با ریزش دلار/ افت330 هزار تومانی قیمت سکه
 • کاهش قیمت نفت پس از اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران
 • نگرانی از به‌کارگیری رمزارز فیسبوک در فعالیت‌های مجرمانه
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • قیمت نفت خام بیش از ۳ درصد سقوط کرد
 • سقوط آزاد بورس، دلار و سکه/ کاهش قیمت خودرو همزمان با ریزش دلار/ در بازار سکه همه فروشنده هستند/ رد پای دلالان در گرانی مسکن/ همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ ترامپ: ارز‌ دیجیتالی روی هوا بنا شده
 • تلخ‌کامی کشاورزان از گرانی و کمبود کود شیمیایی/ ۳ برابر شدن قیمت کود شیمیایی در بازار سیاه
 • قیمت نفت برای دومین روز کاهش یافت
 • تلاش کاخ سفید برای عدم رشد جهانی قیمت نفت با ایجاد ائتلاف در خلیج فارس
 • کاهش قیمت نفت برای دومین روز
 • کاهش قیمت نفت با ازسرگیری تولید نفت خلیج مکزیکو
 • رشد باثبات اقتصادی چین در نیمه اول سال جاری میلادی
 • ترامپ: کاهش رشد اقتصادی چین به خاطر اقدامات ماست!