به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست هم اندیشی و تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فک دریایی با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی، داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی، نمایندگان سازمان بنادر و دریا نوردی ،سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، سازمان شیلات ایران، نیروی دریایی(ناوگان شمال)، ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای ساحلی شمالی، وزارت کشور و دکتر صیاد شیرازی از مرکز حفاظت فک خزری ایران وکارشناسان محیط زیست دریایی، در سازمان محیط زیست برگزار شد.

پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست هم افزایی بین تمامی ذینفعان برای تدوین و اجرای این طرح را ضروری دانست و افزود: فک گونه چتر به حساب می آید و نشانگر سالم بودن دریای خزر است و در حال حاضر در سه استان ساحلی به ماهیگیران آموزش داده می شود که با مشاهده فک چه اقداماتی باید صورت پذیرد.

فرشچی با بیان اینکه همه در حفاظت از فک خزری مسئول هستند، افزود: منقش شدن کشتی‌های کشتیرانی خزر به تصویر فک خزری اتفاقی ارزشمند است.

داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی در این نشست به فصل زایمان این گونه اشاره کرد و گفت: حدود ماه بهمن، فوک‌های بالغ به سواحل شمالی خزر (روسیه و قزاقستان) سفر می‌کنند تا ماده‌های باردار توله‌هایشان را روی سطوح یخ‌زده‌ی آب به دنیا بیاورند. زندگی فک خزری را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد. دوره اول مربوط به جفت‌گیری و فعالیت‌های تولید مثلی است، دوره دوم زمان موریزی این حیوانات و دوره آخر فصل مهاجرت و جستجوی غذا است. فوک‌های خزری معمولاً به دنبال غذا به بخش‌های میانی و جنوبی دریای خزر (از جمله آب‌های ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان) مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: . این گونه در دنیا منحصر به فرد بوده و تنها در دریاچه خزر یافتمی شود. این حیوانات زندگی اجتماعی داشته و اغلب در دسته‌های بزرگ دیده می‌شوند.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی با تاکید بر کاهش تعداد این گونه طی چند سال گذشته گفت: تعداد فوک‌های خزری در کمتر از سی سال 90% کاهش یافته است. آلودگی‌های نفتی، پساب‌های صنعتی (شامل فلزات سنگین)، سموم کشاورزی (انواع آفت‌کش‌ها)، زباله‌های رادیواکتیو، پساب و زباله‌های خانگی و آلودگی‌های صوتی (مثلاً ناشی از فعالیت پالایشگاه نفت و گاز، تردد بی‌رویه‌ی قایق و شناورهای دریایی). آلودگی‌های مختلف فوک‌ها را مسموم و یا بیمار کرده، و برخی سموم در درازمدت سیستم ایمنی بدن فوک‌ها را مقابل بیماری‌ها ضعیف می‌کنند و یا قدرت باروری‌شان را کاهش می‌دهند.

گفتنی است ایران به عنوان یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور حفظ جان این گونه ارزشمند بیمارستانی در استان گلستان تاسیس کرد. همچنین با پیگیری های ایران، شکار این گونه ممنوع اعلام شد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حفاظت از پارک ملی گلستان باید به مطالبه عمومی تبدیل شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد درویش روز یکشنبه در مراسم آغاز فعالیت طرح دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان که توسط موسسه سبزگامان بسکی گنبدکاووس و مسوولان این پارک حفاظت شده اجرا می شود، گفت: همه علاقه مندان به طبیعت و محیط زیست بالاخص مردم سه استان گلستان، سمنان و خراسان شمالی نبایستی اجازه دهند تا این پارک ملی به حیات خلوت افراد متخلف تبدیل شود.

وی افزود: امروز زباله ها بشدت چهره زیبای پارک ملی گلستان را می خراشند و عبور اشتباه جاده بین المللی از وسط این پارک منحصربفرد، علاوه بر خسارت به پوشش گیاهی و جانوری آن، از کارایی این منطقه حفاظت شده نیز کاسته است که مسوولان باید به فکر جاده جایگزین باشند.

درویش با بیان اینکه پارک ملی گلستان یک فضیلت غیر قابل معامله است، اضافه کرد: نگهداری و صیانت از تنوع گیاهی و جانوری این منطقه حفاظت شده وظیفه ای همگانی است و بایستی به مردم نسبت به اهمیت این ذخیرگاه به عنوان ریه جاویدان طبیعت ایران و حفظ آن برای نسل های آینده توسط رسانه ها و تشکل های مردم نهاد اطلاع رسانی شود.

وی تصریح کرد: امروز مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا، زباله و شیرابه های آن و نیز پسماندهای صنعتی، بشدت سلامت و نشاط اجتماعی را تهدید می کند و مردم بایستی نسبت به این تهدیدها آگاهی پیدا کنند.

مسوول کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ادامه داد: متاسفانه بیشتر مردم نسبت به مسائل زیست محیطی و تاثیر آن بر سلامت افراد جامعه، آگاهی لازم را ندارند و بدون تردید در صورت آشنایی با این اهمیت ها، برای حفاظت از آن حاضر به سرمایه گذاری نیز می شوند.

درویش مدعی شد که درحوزه مسائل محیط زیست و اهمیت آن، عمداً جامعه عقب نگه داشته شده تا افراد سودجو و متخلف بتوانند با استفاده از ناآگاهی مردم به تخریب محیط زیست و جنگل ها بپردازند.

وی با قدردانی از راه اندازی پویش فرهنگی - آموزشی و ورزشی دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان، افزود: اگر آگاهی مردم نسبت به اهمیت محیط زیست و جنگل ها و نیز نظارت آنان نسبت به این موضوعات افزایش یابد، بدون تردید فضا برای فعالیت افراد سودجو و متخلف ناامن و تنگ تر می شود.

به گزارش ایرنا، طرح دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان با هدف حفاظت از منابع طبیعی موجود از راه کاهش تلفات جانوری، کاهش تولید زباله و خودداری از برافروختن آتش در دامنه طبیعت و خصوصاً مناطق حفاظت شده توسط موسسه سبزگامان بسکی با همکاری پارک ملی گلستان اجرا می شود.

آگاهی رسانی به گردشگران و مسافران حاضر در حاشیه جاده در خصوص اهمیت پارک ملی و لزوم حفاظت و رعایت پاکیزگی آن، روشن نکردن آتش، آسیب نرساندن به حیوانات و قطع نکردن شاخ و برگ درختان از جمله اقداماتی است که توسط دوچرخه سواران شرکت کننده در این طرح انجام می شود.

اطلاع رسانی به محیط بانان پارک برای اقدام در صورت ادامه تخلف و عدم توجه به تذکر صورت گرفته و پاکسازی حاشیه جاده این پارک حفاظت شده در مسیرهای تعیین شده به صورت گزینشی و در جهت فرهنگ سازی مسافران ساکن در حاشیه جاده از دیگر اقدامات دوچرخه سواران حامی زمین در این طرح است.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است و تنوع زیستی این پارک حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

/‌۳۰۳۹/‌۱۸۶۰

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: محیط زیست حیات وحش

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصویب کلیات یک لایحه درباره محیط زیست دریای خزر
 • کلیات لایحه الحاقی به کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر تصویب شد
 • سمن‌های زیست محیطی بازوی توانمندی برای حفاظت از محیط زیست هستند
 • ۳۰۰ محیط‌بان به یگان حفاظت محیط‌زیست کشور اضافه می‌شود
 • آموزش کاهش تولید پسماند در سازمان حفاظت محیط زیست
 • سازمان ملل از چهار پروژه زیست محیطی شیلات مازندران حمایت می‌کند
 • حریم شهر پردیس از منطقه حفاظت شده جاجرود جدا شد
 • عصبانیت سازمان محیط زیست از رسانه‌هایی که نمک‌گیر طرح بایوجمی نشدند!
 • به‌کارگیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی در حفاظت از محیط زیست
 • افزایش ۹۰ برابری خسارت‌ آتش‌سوزی در محیط زیست استان تهران
 • تغییر مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست
 • منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست شد
 • «جلوه‌گاه امید» کیفیت آثار تولیدی را افزایش می‌دهد/ نقش محیط زیست
 • تقدیر سازمان حفاظت محیط زیست کشور از استانداری کرمان
 • یگان حفاظت محیط زیست درگز در صدر یگان‌های حفاظتی استان قرار دارد
 • سازمان محیط زیست با شکارچی خارجی مردم ایران را تحقیر کرد+ فیلم
 • نخبگان و محققان مورد ادعای سازمان محیط زیست در اجرای طرح بایوجمی چه کسانی هستند؟!
 • لزوم ایجاد سازمانهای مردم نهاد در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی
 • عیادت مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از قربانی حمله تمساح در شهرستان چابهار