خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - معاون اول رييس جمهوري با اشاره به شرايط تحريم و محدوديت هاي ناشي از آن، گفت: همان گونه که مقام معظم رهبري و رييس جمهوري بارها تاکيد کرده اند در اين شرايط فرصت براي تامين نيازهاي کشور از طريق توليد داخل و ظرفيت هاي موجود فراهم شده است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، جلسه شوراي عالي علوم تحقيقات و فناوري (عتف) عصر امروز - شنبه - به رياست معاون اول رييس جمهوري برگزار شد.

جهانگيري در ادامه اين نشست گفت: دانشگاه ها و مراکز علمي کشور بايد تمام تلاش خود را براي تامين قطعات مورد نياز بخش صنعت و ساير نيازهاي کشور بکار گيرند.
وي با بيان اين که بايد اين باور ايجاد شود که هزينه در بخش پژوهش به نفع کشور است، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثري در بهبود عملکرد بنگاه‌هاي اقتصادي دارد.
اسحاق جهانگيري در اين جلسه با تاکيد بر اهميت تحقيق و پژوهش در توسعه کشور، گفت: دولت براي برنامه هاي پژوهشي و تحقيقاتي کشور اهميت فراواني قائل است زيرا پژوهش و تحقيق نقش پراهميتي در توسعه و پيشبرد برنامه هاي کشور دارد.
معاون اول رييس جمهوري با اشاره به اينکه به هر ميزان که در زمينه پژوهش و تحقيق هزينه و سرمايه گذاري کنيم ضرر نکرده ايم، خاطرنشان کرد: يکي از دغدغه هاي جدي ميزان بازدهي اعتبارات پژوهشي و تحقيقاتي بوده است. بايد اين باور در جامعه ايجاد شود که اعتبارات هزينه شده در بخش پژوهش مي تواند براي کشور بازدهي داشته و گرهي از مشکلات پيش روي باز کند.
جهانگيري گفت: تحقيقات و پژوهش بايد در کشور مساله محور باشد و بايد جهت گيري و برنامه هاي پژوهشي و تحقيقاتي به سمت رفع نيازهاي جامعه باشد.
وي از سازمان برنامه و بودجه و دبيرخانه شوراي عالي عتف خواست با قرار دادن اين موضوع در دستور کار خود، راهکارهايي تدوين نمايند که پژوهش و تحقيقات در کشور با رويکرد حل مسائل و چالش هاي پيش روي توسعه دنبال شود.
معاون اول رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه بخش خصوصي و بنگاه هاي اقتصادي نيز بايد به موضوع تحقيق و پژوهش و سرمايه گذاري براي آموزش نيروي انساني خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثري در بهبود عملکرد بنگاه هاي اقتصادي و افزايش درآمدزايي آنها دارد و بايد با استفاده از راهکارهايي نظير اعطاي امتيازات و حمايت از بنگاه هايي که در امر پژوهش سرمايه گذاري مي کنند، ساير بنگاه هاي اقتصادي را نيز به اين موضوع مهم تشويق و ترغيب نماييم.
معاون اول رييس جمهوري همچنين با اشاره به اين که دستگاه هاي اجرايي نيز آن طور که بايد موضوع پژوهش و تحقيقات را مورد توجه قرار نمي دهند، از دبيرخانه شوراي عالي عتف خواست اين موضوع را آسيب شناسي کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.
در اين جلسه که وزير علوم تحقيقات و فناوري، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي، رييس دانشگاه آزاد اسلامي و رييس دانشگاه تهران نيز حضور داشتند، دبير شوراي عالي عتف گزارشي از برگزاري نمايشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوري ارائه کرد و گفت: اين نمايشگاه در تاريخ سوم تا ششم دي برگزار شد و براي نخستين بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوري و مستندسازي شد.
وي با اشاره به اين که 70 شرکت فعال در زمينه هاي مختلف نظير صنايع دفاعي، خودرور، صنايع فلزي، فناوري اطلاعات و ساير صنايع در اين نمايشگاه حضور داشتند افزود: 89 توافقنامه به ارزش 120 ميليارد تومان در اين نمايشگاه به امضا رسيده است.
در ادامه اين جلسه دبير شوراي عالي عتف در گزارشي از پايش و ارزيابي علم، فناوري و نوآوري در کشور، دستاوردهاي علمي و رشد فناوري در کشور را تشريح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت يازدهم و دوازدهم ميزان رشد علم و فناوري و جايگاه ايران در شاخص هاي جهاني ارتقا يافته و شاهد دستاوردهاي خوبي در زمينه فناوري و نوآوري بوده ايم.
سيام**1751**1535
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

نوبخت: برای صادرات نفت‌ به شدت ‌مشکل داریم/امکان انتقال ارز به داخل ایران فراهم نیست

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال جاری فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم گفت: نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم که مشکل امکان انتقال ارز به داخل کشور را هم داریم. ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۳ استانها کرمان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از منوجان، محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ویژه جنوب استان کرمان که در فرمانداری شهرستان منوجان برگزار شد با اشاره به اینکه مسئولان باید برای حل مشکلات جنوب استان کرمان مشکلات و مسائل مورد نیاز توسعه این منطقه را به تهران ارائه دهند اظهار داشت: 16 طرح با 686 میلیارد تومان برآورد اولیه اعتبار برای توسعه جنوب استان از سوی دولت تعریف شده است.

نوبخت: برخی مسئولان خود را از جنس مردم نمی‌دانند و هیچ حسی نسبت به مردم محروم ندارندنوبخت: دو‌مین ‌بسته حمایتی دولت به‌زودی ‌واریز می‌شودنوبخت: بیش از 680 میلیارد پروژه در جنوب کرمان اجرا می‌شودکرمان | پروژه آبرسانی قلعه‌گنج با حضور نوبخت افتتاح شد

وی با بیان اینکه شورای نگهبان برای استمهال وام‌های کشاورزی سقف اعلام کرده است گفت: در مرحله نخست 2 هزار میلیارد تومان برای استمهال وام‌های کشاورزی کل کشور بانک مرکزی تصویب کرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه 30 میلیارد تومان کمک هزینه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد استان کرمان تا یک ماه آینده ابلاغ می‌شود بیان کرد: با این اعتبارات نمی‌توانیم عدم توسعه یافتگی استان را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم و کشور با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند افزود: از 2 میلیون و 410 هزار بشکه نفت و 47 میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری که پیش‌بینی شده بود به شدت فاصله گرفتیم.

نوبخت با اشاره به اینکه در سال جاری فقط 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر کردیم گفت: نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم که مشکل امکان انتقال ارز به داخل کشور را هم داریم.

وی با اشاره به تحریم‌های هواپیمایی، تحریم کشتیرانی و تحریم بیمه‌ای که برای کشور ما وجود دارد افزود: همه اینها صادرات نفت ما را با مشکل روبه‌رو کرده است.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور با بیان اینکه شب گذشته 4 هزار و 200 میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است عنوان کرد: امروز متوجه شدم که درآمد برخی از خانوارها از این محل تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با وجود همه تلاش‌هایی که در تمامی این سال‌ها برای رفع تحریم‌ها کردیم متاسفانه امروز کشور ما با یک پدیده شوم آمریکایی به نام ترامپ مواجه است افزود: امیدوارم که با مدیریت از این گردنه سخت عبور کنیم.

نوبخت با بیان اینکه درحالی است که صادرات نفت ما محدود شده اما مجبوریم که یکسری مصارف ضروری را از خارج وارد کنیم بیان کرد: از صادر‌کنندگان و تولیدکنندگان انتظار داریم تا در این شرایط سخت در کنار ما باشند تا از این گردنه سخت به سلامت بگذریم.

انتهای پیام/ش

R7860/P/S6,67/CT11

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سياسي وزارت کشور شد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کبیری: زیرساخت‌های استانی شدن انتخابات مجلس فراهم نیست
 • الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • معاون سابق ولایتی: اگر نظام مجوز مذاکره با ولایتیرا بدهد یکی از مناسب‌ترین اوقات همین الآن است
 • معاون سابق ولایتی:امروز وقت مناسبی برای مذاکره با آمریکا است!
 • محسن هاشمی: اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • تولید آب از تاسیسات آب‌شیرین‌کن در استان بوشهر افزایش می‌یابد
 • اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود
 • الان وقت مذاکره ایران با آمریکاست
 • معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • دسترسی مردم به اطلاعات کدام سازمان‌ها بیشتر است؟
 • سفرنامه رییس جمهور به گلستان
 • الان وقت مذاکره با امریکای ترامپ است
 • دانشگاه‌ها حداقل ۱۵ درصد بودجه را در پژوهش صرف کنند/ هیئت علمی استخدامی سال آینده ۶ ماه را در صنعت می‌گذرانند
 • کدام فرجام در انتظار برجام
 • برگزاری مراسم اختتامیه اولین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی
 • طرح پایش پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی رشت برگزار شد
 • تلاش برای تامین پیش نیازهای توسعه در کهگیلویه و بویراحمد
 • تامین نیازهای اولیه براي آينده کودکان حق مسلم آنهاست