سنندج - ایرنا - رییس شورای اسلامی استان کردستان گفت: مشکلات و موانع زیادی در شهرداری های استان وجود دارد و این نهادها نیازمند تعامل سازنده و توجه بیشتر دستگاه های مختلف هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خلیل عزیزی روز شنبه در نشست شورای اسلامی استان با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر در اکثر شهرهای استان به شهرداری توجه خاصی نمی شود و تعدادی از این شهرداری ها به طرف ورشکستگی پیش می روند.


وی با تاکید بر اینکه درآمد زایی شهرداری ها باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: تعدادی از شهرداری های استان در حالی از پرداخت حقوق کارکنان خود عاجزند که بسیاری از ادارات دولتی بدهی های خود به این مدیریت ها را پرداخت نمی کنند.
رییس شورای اسلامی کردستان وجود زمین های قولنامه ای را دیگر مشکلات شهرداری های استان اعلام کرد و گفت: عده ای سودجو به اموال مردم دست درازی می کنند و مشکلات عدیده ای را برای شهرداری ها و مردم ایجاد کرده اند.
عزیزی با بیان اینکه شورای اسلامی استان به عنوان شورای فرادست با مشکلات زیادی مواجه است، گفت: هیچ تعامل و همکاری با شورای استان وجود ندارد و از نمایندگان مجلس انتظار داریم با توجه به مشکلات این شورا برای رفع آنها تلاش کنند.
وی نبود ساختمان و امکانات مناسب، عدم توجه به عزل و نصب ها و رعایت نکردن شن شورا را از دیگر مشکلات موجود عنوان کرد.
رئیس شورای اسلامی کردستان با انتقاد از عدم حضور سایر نمایندگان مجلس در این نشست اظهار داشت: علی رغم مکاتبات فراوان با هر 6 نماینده استان برای حضور در این نشست فقط 2 نفر حضور پیدا کردند.

**حذف عوارض منجر به تعطیلی برخی شهرداری ها می شود
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی سنندج نیز در این نشست با اشاره به تصمیم دولت درباره حذف برخی از عوارضات شهرداری و تبدیل آن به مالیات گفت: در چنین شرایطی که شهرداری ها درآمد پایداری ندارند این تصمیم منجر به تعطیلی شهرداری شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت می شود.
یوسف اسدی عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر مشکلات موجود عنوان کرد و افزود: حقوق کارکنان شهرداری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شود که عدم پرداخت آن منجر به تعویق در پراخت حق الزحمه کارکنان شده است.
وی در ادامه یکی از مشکلات شورا را عدم تثبیت جایگاه قانونی آن اعلام کرد و اظهار داشت: برخی از مسئولان استان هیچگونه جایگاهی برای شوراها قائل نیستند که این مسئله در انجام وظایف شورا خلل ایجاد می کند.

**کردستان دارای بیشترین جمعیت حاشیه نشینی است
نماینده شورای شهرستان سروآباد نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر کردستان دارای بیشترین جمعیت حاشیه نشین است گفت: دلیل اصلی این چالش نبود زمینه لازم برای استفاده از منابع موجود و مهاجرت از روستاها به شهرها است‌.
امیر وزیری افزود: دیدگاه امنیتی حاکم بر استان موجب شده سرمایه گذاران بخش خصوصی تمایلی برای سرمایه گذاری در این استان نداشته باشند که امید می رود نمایندگان مردم در مجلس برای تغییر این دیدگاه و یا کمرنگ کردن آن تلاش کنند.

**معادن موجود در قروه نفعی برای مردم شهرستان ندارد
نماینده شورای شهر قروه نیز در این نشست گفت: در حال حاضر 64 معدن در سطح این شهرستان وجود دارد که از این معادن هیچ سود و منعفتی عاید مردم نمی شود.
شکری از نمایندگان مردم در مجلس خواست با رایزنی های خود زمینه رسیدن حداقل 2درصد از درآمد این معادن به شهرداری قروه را فراهم کنند.
وی همچنین با اشاره به پروژه های موجود این شهرستان خواستار فراهم کردن شرایطی برای اختصاص تسهیلاتی بلاعوض برای این پروژه ها شد.

**کارگران شهرداری مریوان 6ماه است حقوق نگرفته اند
رییس شورای اسلامی شهر مریوان نیز در این نشست با اشاره به اینکه کارگران شهرداری 6ماه است حقوق نگرفته اند، گفت: در این شرایط بد اقتصادی این وضعیت بسیار نگران کننده است و باید فکری برای آن شود.
امید درخشانی اظهار داشت: شهرداری مریوان پنج ماه است بصورت سرپرستی اداره می شود و انتظار می رود حداقل تا قبل از 22بهمن تکلیف این شهرداری مشخص شود.
نایب رییس شورای شهر مریوان نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر زریبار با مشکلات زیادی روبرو است اما تاکنون فکری برای آن نشده است، افزود: موضوع زباله مریوان نیز به موضوعی جهانی تبدیل شده و تاکنون اقدامی اساسی برای رفع آن انجام نگرفته است.
عبدالله عبدی رشد قارچ گونه منازل مسکونی غیرمجاز را از دیگر مشکلات شهر مریوان دانست و گفت: اجراییات شهرداری مریوان قدرت برخورد با این ساخت و سازها را ندارد.
وی اظهار داشت: کارگران شهرداری مریوان هنوز عیدی سال 95 خود را دریافت نکرده اند و امیدواریم که نمایندگان مردم در مجلس راهکارهایی برای رفع مشکلات موجود ارائه دهند.
در ادامه این جلسه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه نیز قول دادند در حد توان خود برای رفع این مشکلات تلاش کنند.
7348 / 3034

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

‌ادعاهای نماینده مردم سنندج درباره تخلفات مجمع خیرین کردستان ‌غرض‌ورزی است‌

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز کردستان گفت: ادعاهای نماینده مردم سنندج در مجلس درباره تخلفات مجمع خیرین کردستان از روی "غرض‌ورزی" و درگیری با بنده است. ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۹ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، آذر و دی‌ماه امسال گفت‌وگو و گزارشی با عنوان «نماینده مردم سنندج در مجلس تخلفات مسئولان مجمع خیرین کردستان را افشا کرد» و «دستگاه‌های نظارتی تخلفات مسئولان مجمع خیرین کردستان را بررسی کنند» در خبرگزاری تسنیم کردستان روی خط رفت که بازخوردهای مختلفی از سوی افکار عمومی به همراه داشت.

اما از سوی دیگر، رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان با مراجعه به دفتر خبرگزاری بین‌المللی تسنیم کردستان، نسبت به ادعاهای مطرح شده نماینده مردم سنندج در مجلس در گفت‌وگو واکنش نشان داد؛ مشروح گفت‌وگو از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد:

«ابراهیم حسامی» با اشاره به ادعاهای مطرح‌‌شده از سوی «سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس» در گفت‌وگوی خود، مبنی بر اینکه از تخلفات شخصی با هویت مشخص (بنده) در مجمع خیرین کردستان خبر داده و عنوان کرده که قرار است در زمینی که به فضای آموزشی اختصاص داده شده، چندین مغازه احداث و به فرد خاص واگذار شود، اظهار داشت: مطرح‌ کردن این اظهارات از سوی علوی، براساس کارشناسی نبوده بلکه از روی «غرض‌ورزی» و درگیری با بنده است.

وی گفت: سعیدی مدیرکل سابق نوسازی مدارس استان کردستان برادر خانم «سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس» است و بنا بر مشکلاتی که داشت، دستگاه‌های زیرصلاح تشخیص دادند که دیگر در آن پست خدمت نکند اما آنها این جابه‌جایی را از چشم بنده می‌‌بینند در صورتی که بنده هیچ نقشی در عزل و نصب نه تنها او، بلکه هیچ مدیر دیگری ندارم.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان کردستان تصریح کرد: اینکه چطور «علوی نماینده مردم سنندج در مجلس» چنین اظهاراتی را مطرح کرده، حقاً، شخصاً و قانوناً جای سؤال دارد چرا که هیچ فردی بدون دلایل و مدارک مستند نمی‌تواند شخص دیگری را زیر سؤال ببرد.

وی با تاکید براینکه باید هر کسی در برابر اظهارات و زبان خود احساس مسئولیت و پاسخ‌گو باشد، ادامه داد: چطور می‌توان بدون مدارک مستند چنین اظهاراتی را مطرح کرد؟؛ اگر مدارکی دال بر تخلف بنده دارند مدیون باشند اگر ارائه ندهند.

نماینده مردم سنندج در مجلس تخلفات مسئولان مجمع خیرین کردستان را افشا کرد دستگاه‌های نظارتی تخلفات مسئولان مجمع خیرین کردستان را بررسی کنند اسناد تخلف در استخدام گزینش استانداری و روزه سکوت مسئولان استان کردستان

حسامی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به کمبود فضای آموزشی در استان، به جزئیات دلیل ساخت این فضای آموزشی جدید به همت خیر کشوری در سنندج که بابت آن وی را مورد اتهام قرار داده‌اند، پرداخت و افزود: زمان استاندار شهبازی بود که همه خیران و دانش‌وستان کردستان جای خالی فعالیت مدرسه ویژه نوابغ در استان را درک کردند و برنامه احداث مکان آموزشی خاص این قشر را در دستور کار خود قرار دادند اما نیاز مالی بالای این امر از عهده منابع دولتی برنمی‌آمد و بر این مبنا مجمع خیرین مدرسه‌ساز توانستند تا بنیاد خیریه صدرهاشمی را راضی به ساخت این واحد آموزشی کنند.

وی اظهار کرد: سپس بنیاد خیریه صدرهاشمی اعلام کرد که در صورت تأمین زمین مورد نیاز این پروژه، حاضر به ساخت بزرگترین مجتمع شبانه‌روزی منطقه خواهد بود، پس از رایزنی‌های فراوان با مدیران استان، قطعه زمینی در میدان گاز سنندج شناسایی گردید و مشخص شد که متعلق به موقوفات مرحوم ابوالقاسم خان صادق وزیری بوده و متولی آن هم یعنی «محمد علی صادق وزیری» از پیشنهاد احداث این مجتمع استقبال کردند.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان کردستان ادامه داد: از سال 91 که بنیاد خیریه صدرهاشمی برای ساخت این مجتمع اعلام آمادگی کردند، با همت استانداران وقت، تعدادی از نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی کردستان، پیگیری‌ها ادامه و پس از ارزیابی‌های کارشناسی شده، مبلغ پذیره زمین مشخص شد.

وی اضافه کرد: مبلغ پذیره زمین، مشخص شد تا امکان پرداخت از منابع دولتی میسر نباشد، بر این اساس مدیریت ارشد استان پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیدند تا وجه پذیره را با تفویض کاربری بخش مازاد تهاتر نمایند، در غیر اینصورت بایستی مبلغ 6 میلیارد تومان بابت پذیره به واقف پرداخت گردد و برای دولت امکان چنین پولی وجود نداشت و نهایتاً تصمیم بر آن شد 2520 متر از زمین مورد بحث را در اختیار واقف (خانواده صادق وزیری) قرار داده تا با هر روشی که می‌خواهند از آن بهره‌برداری نمایند.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان کردستان خاطرنشان کرد:  این روند طی جلسات متعد کارشناسی و مکاتبات فراوان با دستگاه‌های اجرایی استان و همچنین در سطح ملی نهایتاً پس از 7 سال تمام مقدمات کار انجام شد، جالب است یکی از افرادیکه طی مکاتبات و پیگیری‌های مختلف که مستندات آن موجود بوده خود «علوی» بوده است، اما جأی تأسف دارد اینکه وی براساس دریافت اطلاعات غلط از افراد خاطی (معلوم‌الحال) و یا احیاناً به جهت ناراحتی نامبرده از ما یا فرد دیگر چنین مطالبی را بیان نماید و این تلاش میمون و بزرگ را زیر سؤال ببرد، واقعاً جای تعجب دارد.

وی بیان کرد: متأسفانه افرادی با نیات آلوده به اغراض شخصی و کینه‌ورزی در حق روند گسترش روحیه نیکوکاری در رسانه‌ها اقدام به تمت‌پراکنی بر علیه مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان کرده و چنان وانمود می‌کنند که در این راستا منافعی برای اعضای هیئت مدیره در نظر گرفته شده است.

حسامی عنوان کرد: افرادی که روی از اعضای هیئت مدیره مجمع توقع داشتند تا در چارچوب منافع شخصی و باندی آنها اقدامی شود اما به علت نرسیدن به هدف و تسلیم نشدن مجمع به تهدیدهای آنها، فرصت را غنیمت شمرده و با تمام قدرت وارد میدان اتهام‌زنی شدند اما این را بدانند که این نقشه را خداوند باطل خواهد کرد؛ عده‌ای از این افراد هم از روند کار و قوانین شرعی مربوط به وقف اطلاع نداشته که به آنها توصیه می‌کنیم در این حوزه مطالعاتی داشته باشند تا دیگر چنین خطاهایی نشوند و برای ایراد اتهام از پروردگار طلب مغفرت کنند.

وی در پایان با بیان اینکه بنا دارم بیشتر توضیح بدهم و شفاف‌سازی کنم، افزود: سعیدی که برادر خانم «علوی نماینده مردم سنندج در مجلس» است وی را تحریک‌ و اعلام می‌کند که بابت پیگیری ساخت این مجتمع، قرار است 9 مغازه به بنده واگذار شود، سپس علوی نیز طی تماس تلفنی با استاندار کردستان اعلام کرده که شبهه در این کار وجود دارد و بررسی شود، سپس مرادنیا دستور تشکیل کمیسیون با حضور نمایندگان و بازرسان از ارگان‌های مربوطه و دریافت مدارک و مستندات داده است که پس از آن هم دستور تعیین آغاز عملیات اجرای پروژه داده شد.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان کردستان خطاب به نماینده سنندج گفت: آیا صحیح است که به‌ناحق مجموعه خیرین مدرسه‌ساز استان زیر سئوال برود؛ بنده این موضوع را پیگیری می‌کنم و اگر مدارک و مستنداتی دال بر تخلفات دارند باید ارائه و پاسخ‌گو باشند.

خبرگزاری تسنیم کردستان، به‌عنوان یک رسانه مردمی و مورد وثوق مردم این دیار در کنار انعکاس واقعیت‌ها و اقدامات و کارهای مثبت انجام شده، بنا بر وظیفه ذاتی یک رسانه که طرح مطالبات مردم و شفاف‌سازی درباره موضوعات مختلف است، موضوع گزارش را در محدوده اختیارات قانونی یک رسانه دنبال خواهد کرد و از نماینده مردم سنندج بابت ادعاهای مطرح شده درخواست می‌کند بنا درخواست رئیس مجمع خیرین مدرسه‌‌ساز استان اگر مدارک و مستنداتی دال بر تخلفات و واگذاری مغازه در اختیار دارند، در اختیار این رسانه قرار بدهند تا منعکس شود در غیراینصورت رسماً باید عذرخواهی و پاسخ‌گو باشد.

انتهای پیام/ش

R7848/P4001/S6,66/CT1

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: اقتصاد شهرداري ها تعامل سازنده رئيس شوراي اسلامي كردستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محدودیت‌های صادرات کاغذ رفع می شود/هدفگذاری تولید مازاد بر نیاز
 • کردستان| تاکید آیت‌الله حسینی‌شاهرودی بر استفاده از کالای ایرانی
 • شورای عالی استان‌ها ۱۵۰ میلیارد تومان برای امور زیر بنایی نیاز دارد
 • نماینده سازمان ملل در امور سوریه دیدار با المعلم را سازنده خواند
 • فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست / نظرات حاکمان جامعه باید با اکثریت قاطع مردم همخوانی داشته باشد
 • نود و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کردستان تشکیل شد
 • بررسی مشکلات گوشت در بازار یاسوج/ آیا مسوولان در تامین نیاز مردم ناتوان هستند؟
 • دکتر روحانی : نظرات مردم باید مبنای اصلاح امور باشد
 • روحانی: فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست
 • واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره پیام در مدار/ در این پرتاب موفقیت‌های خوبی داشتیم
 • تعامل عمیق تری بین دانشگاه و رسانه باید ایجاد شود
 • روحانی:آمریکایی‌ها به دنبال اعمال فشار حداکثری هستند، اما نتیجه نمی‌گیرند
 • برای پرتاب مجدد ماهواره آماده می‌شویم/ مردم در سختی هستند، اما ریشه مشکلات را می‌شناسند/ ذخایر کالاهای اساسی بیشتر از هر زمان دیگری است
 • لزوم ایجاد تعامل بیشتر بین دستگاه‌ها / استان مرکزی در شاخص امنیت رتبه مطلوبی در کشور دارد
 • برگزاری نشست مسئولان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با مسئولان دانشگاه رازی
 • روند پیشرفت بیماری ام.اس در جامعه با شیب بسیار تندی مواجه است
 • صبر ایوب آموزش و پرورش در اجرای یک قانون/ این قانون ۲۵ سال روی میز برخی دستگاه‌ها خاک می‌خورد
 • پاسخگویی اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس به مشکلات شهروندان با سامانه137 / عملکرد مدیران شهرداری مورد ارزیابی و راست آزمایی قرار می گیرد
 • واقعیت های بودجه کردستان در سال ۹۸/اعتبارات ملی افزایش یافت