به گزارش فارس، براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، امروز، فردا و اواسط روز دوشنبه، وزش باد جنوبی و افزایش نسبی دما در غرب سواحل خزر و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

تا اوایل وقت فردا افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی خواهیم داشت.

روز آینده سامانه بارشی از غرب وارد کشور می‌شود و بعدازظهر فردا فعالیت آن در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، قزوین، تهران و استان البرز، همچنین استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

روز دوشنبه با تقویت این سامانه علاوه بر مناطق ذکر شده، سواحل دریای خزر، شمال شرق کشور، شمال بوشهر، بخشی از غرب فارس و غرب اصفهان درگیر این سامانه خواهد بود که پیامد ورودی آن بارش باران، وزش باد شدید و بارش برف در مناطق کوهستانی و مرتفع است.

روز دوشنبه‌ بارش برف و باران، وزش باد شدید و در برخی نقاط کولاک برف در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، غرب فارس، جنوب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، ارتفاعات و دامنه های البرز در قزوین، البرز، تهران و شمال غرب سمنان و بارش باران گاهی رعدو برق و وزش باد شدید در ایلام، خوزستان و شمال بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

در جاده‌های کوهستانی مناطق ذکر شده طی این مدت لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید پیش‌بینی می‌شود که‌ توصیه می‌شود تردد در این مناطق با تجهیزات زمستانی باشد.

روز دوشنبه بارش شدید باران و بالا آمدن آب رودخانه‌ها در جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، غرب فارس و شرق خوزستان پیش‌بینی می‌شود که به هموطنان در این مناطق توصیه می‌شود از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

بعدازظهر امروز شنبه و  یکشنبه تا اواسط وقت روز دوشنبه وزش باد شدید جنوبی در استان‌های اردبیل، زنجان و قزوین رخ خواهد داد و احتمال وقوع بهمن در جاده‌های ارتباطی اردبیل، زنجان، قزوین، البرز به سوی استان‌های ساحلی خزر وجود دارد. 

سامانه بارشی مذکور روز سه‌شنبه در مناطقی از جنوب غرب، جنوب شرق و شمال شرق کشور فعال بوده و به تدریج از کشور خارج می‌شود.

از بعدازظهر یکشنبه و همچنین روز دوشنبه وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک در جنوب غرب کشور وجود دارد.

روز دوشنبه وزش باد شدید در نیمه شرقی کشور پیش‌بینی می‌شود و در کرمان، سیستان و بلوچستان خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا رخ خواهد داد.

از بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی سردی وارد کشور می‌شود که روز چهارشنبه نیمه غربی کشور و پنج‌شنبه کل کشور از این سامانه متأثر خواهد بود و روز جمعه عمده این سامانه به شرق کشور و شرق سواحل خزر محدود می‌شود.

با ورود این سامانه سرد کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۰ درجه، بارش برف، بارش باران و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا کمی ابری همراه با غبار صبحگاهی، به تدریج افزایش ابر و بعدازظهر بارش باران پیش‌بینی می‌شود، همچنین روز دوشنبه بارش باران و احتمال بارش برف برای تهران وجود دارد؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۷ و ۳ درجه خواهد بود.

روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و کرمان با کمینه دمای ۳ درجه زیر صفر و تبریز با کمینه دمای ۶ درجه زیر صفر و زنجان با کمینه دمای ۵ درجه صفر سردترین مراکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز ۱۵ دیماه سال جاری ۱۰۰ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش سال گذشته در این بازه زمانی ۳۱.۸ میلی‌متر بود. بنابراین تا این تاریخ بارش بارش سال جاری ۲۱۴.۶درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۷۴.۵ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۳۴.۲درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته پانزدهم سال زراعی متعلق به منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۱۴۴.۹میلی‌متر بوده است. میانگین گرم‌ترین منطقه در مدت زمان مذکور میناب در استان هرمزگان به میزان ۳۰.۴ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه زرینه در استان کردستان به میزان منفی ۹.۵ درجه سلسیوس بوده است.

منبع: اکوفارس

خبر بعدی:

گردنه‌های چری و شاه منصوری بازگشایی شدند/آخرین وضعیت بارش برف و باران در مازندران/طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

فرماندار کوهرنگ گفت: گردنه های چری و شاه منصوری در چهارمحال و بختیاری با تلاش راهداران بازگشایی شدند. آفتاب‌‌نیوز : مرتضی زمان پور در گفت وگو با مهر با اشاره به اینکه گردنه چری و شاه منصوری در چهارمحال و بختیاری با تلاش راهداران بازگشایی شد، اظهار داشت: بارش سنگین برف طی ۲۴ ساعت گذشته موجب مسدود شدن این دو محور ارتباطی شده بود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر این دو محور ارتباطی بازگشایی شده است و تردد در انها در جریان است.

 ارتفاع برف در ارتفاعات شهرستان کوهرنگ به بیش از سه متر رسیده است.
طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

شب گذشته باد و طوفان شدید موجب قطعی برق بسیاری از خانوارهای کاشمری شد و خسارت‌هایی را نیز وارد کرد.

به گزارش ایسنا، شب گذشته طوفان موجب قطع چندین درخت و افتادن تابلوها در خیابان‌های مختلف، پاره شدن سیم‌های برق، ریزش دیوار و خسارت به چند خودرو و.... شده بود که با حضور اعضای ستاد مدیریت بحران مشکلات رفع شد.

طوفان با سرعت 35 کیلومتر

در همین خصوص مدیریت هواشناسی کاشمر به ایسنا گفت: شب گذشته طوفان با سرعت 35 کیلومتر بر ساعت کاشمر را درنوردید.

علی اصغرزاده افزود: با توجه به نقشه‌ها از قبل پیش‌بینی وزش باد و شرایط ناپایدار را داشتیم که شب گذشته از ساعت 18 وزش باد شدید با سرعت 35 کیلومتر در ساعت آغاز شد.

وی بیان کرد: براثر بارندگی‌های شب گذشته در کاشمر و خلیل‌آباد دو میلیمتر بارش داشتیم و این ناپایداری‌ها امروز و فردا شنبه ادامه دارد؛ با توجه به وضعیت جبهه سرد حاکم بر منطقه تا آخر هفته افت دمایی بین 8 تا 10 درجه سانتیگراد را خواهیم داشت.

اصغررزاده عنوان کرد: طوفان روز گذشته شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد، کوهسرخ و حتی بردسکن را نیز در برگرفته بود.

وی همچنین به گلخانه‌داران و مرغداری‌ها توصیه کرد دمای محیطی خود را تنظیم کرده تا از بروز خسارت‌ها براثر افت دمای شدید جلوگیری کنند.

در ادامه مدیر شرکت برق کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا از قطع برق 5 هزار مشترک به دلیل باد و طوفان شب گذشته در این شهر خبر داد.

سیدجواد رضایی اظهار کرد: از حدود ساعت 23 شب گذشته شاهد قطع برق در برخی از نقاط شهر کاشمر بودیم؛ در داخل شهر نیز به دلیل طوفان و شکستگی درختان، پارگی سیم‌ها را داشتیم که تا ساعت سه صبح مشکل رفع گردید.

 وی گفت: با تلاش‌های 4 ساعته تمام نیروها اکنون هیچ مشکلی نیست و وضعیت عادی اعلام شده است.

ستاد مدیریت بحران در آماده باش

در ادامه جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران کاشمر به ایسنا گفت: ظهر امروز با حضور مسئولان مربوطه برآورد خسارت‌های وارد شده انجام شد.

مهدی نایه‌در افزود: با توجه به این که قبلا اطلاعیه هواشناسی آمده بود و به دستگاه‌های عضو کمیته بحران شهرستان ابلاغ شد دستگاه‌هایی همانند آتش نشانی، آب، برق و گاز  در آماده باش کامل بودند.

وی بیان کرد: سرعت باد شب گذشته در حدود 35 کیلومتر اعلام شد و امروز با مقداری کاهش به 25 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران کاشمر عنوان کرد: به رغم اینکه خسارت‌های نگران کننده‌ای در شهرستان نداشتیم اما تاکنون 12 مورد شکستگی درخت و پاره شدن سیم‌های برق برخی مناطق گزارش شده که با تلاش‌های صورت گرفته تا ساعت سه صبح برق تمام این مناطق پایدار گردید و اکنون مشکلی در این خصوص نداریم.

وی همچنین بیان کرد: براثر ریزش دیوار و افتادن درخت به چند خودرو شخصی خسارت وارد شده بود که در این خصوص تاکنون آمار دقیقی اعلام نشده است.

نایه‌در از افت شدید دما از 7 تا 8 درجه سانتیگراد در امشب خبر داد و در این خصوص از شهروندان خواست با صرفه جویی از بروز هرگونه مشکل در تامین گاز مورد نیاز جلوگیری کنند.

معاون عمرانی فرمانداری کاشمر همچنین وضعیت شهرستان را از نظر امکانات مطلوب ارزیابی کرد و افزود: اگر هم در  برخی مواقع شاهد آبگرفتکی معابر هستیم به خاطر مشکلات زیرساختی بوده که از گذشته است
آخرین وضعیت بارش برف و باران در مازندران

بارش باران و برف که از روز گذشته در مازندران همزمان با برخی استان‌های دیگر کشور آغاز شده بود کماکان در این استان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، در روز گذشته به دلیل سقوط بهمن در جاده کندوان از سوی استان البرز، چند ساعتی این جاده مواصلاتی مازندران مسدود بود که با تلاش عوامل راهداری مشکل برطرف شد و هر دو محور هراز و کندوان در حال حاضر باز است.

زکریا اشکپور سخنگوی اورژانس مازندران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه  بارش برف در محورها همچنان ادامه دارد خوشبختانه تاکنون هیچگونه آماری از تصادف و مصدومیت افراد گزارش نشده است.

بارش ها تا شنبه ادامه‌دار است

سید محمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران نیز به ایسنا، گفت: با توجه به پیش بینی های انجام شده در ارتفاعات استان بارش برف همچنان ادامه دارد و این سامانه تا فردا در مازندران خواهد بود.

وی اظهار کرد: از عصر امروز تا شب مجددا بارش برف با شدت کمتری در ارتفاعات آغاز می شود و بارش در پایین دست به صورت باران خواهد بود.

رضوی افزود: دمای استان نسبت به روز چهارشنبه ۱۸ درجه کاهش داشته اما در حال حاضر دما در پائین دست به ۳ تا ۵ درجه رسیده است.

مسدود بودن راه روستایی و قطعی برق روستاها

شهابی مدیرعامل توزیع شرکت توزیع برق استان مازندران نیز به ایسنا گفت: در حال حاضر در پایین‌دست قطعی برق مشاهده نمی شود و قطعی های صورت گرفته به صورت مقطعی بوده که مرتفع شده است.

وی افزود: با توجه به مسدود بودن برخی راه های روستایی به علت بارش برف، در حال حاضر امکان وصل آن وجود ندارد و پس از بازگشایی محورها اقدام خواهد شد.

شهابی گفت: در خطوط اصلی به هیچ عنوان قطعی برق نداریم و روستاهای اطراف کیاسر، آلاشت و سوادکوه در مناطق بالادست دچار مشکل قطعی برق هستند.

تردد در کیاسر با زنجیرچرخ

علیرضا قدمی رئیس پلیس راه مازندران نیز از تردد روان خودروها در تمامی محورهای مازندران خبر داد و گفت: در محور کیاسر و منطقه هزارجریب شرق مازندران شاهد بارش شدید برف هستیم به‌طوری ‌که تردد بدون زنجیرچرخ امکان‌پذیر نیست‌.

مسدود شدن راه های ارتباطی روستاهای بالادست تنکابن و بهشهر

عطاء اله داداش پور معاون مدیر کل مدیریت بحران استان مازندران نیز گفت: بارش شدید برف، موجب بسته شدن راه ارتباطی روستاهای بالادست استان به ویژه ۱۶روستای بالادست بخش یانه‌سر بهشهر و مناطق دو هزار و سه هزار تنکابن شده است.

وی افزود: مسیر بازک – بلده نیز به لحاظ مسائل ایمنی در فصل زمستان مسدود است.

فعالیت 33 اکیپ راهداری در روز برفی و بارانی مازندران

احمد آفرین محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ۳۳ اکیپ، ۲۵۰ ماشین آلات مختلف راهداری  با ۳۲۰ راهدار در محورهای مواصلاتی مازندران مستقر هستند که در ۲۲ راهدارخانه در سطح استان به نمک باشی و بازگشایی محور اقدام می کنند.

وی تصریح کرد: بازگشایی محورها و راه های درجه یک و دو در اولویت بوده و راه های حاشیه ای روستایی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران خاطرنشان کرد: در محور کندوان ترافیک عادی و روان است و بارش خفیف برف از تونل کندوان تا پل دزبن ادامه دارد.

محمدزاده گفت: در محور هراز ترافیک عادی و روان با بارش خفیف برف از امام زاده هاشم تا تونل وانا گزارش شده است و مابقی نقاط بارش پراکنده باران جریان دارد.

این مسئول تصریح کرد: در محور سوادکوه تردد عادی و روان است، بارش برف از گردنه گدوک تا طالع رودبار ادامه دارد و مابقی نقاط بارش به صورت باران است.

محمدزاده ادامه داد: در محورهای کیاسر و کناره نیز تردد به صورت عادی و روان است و در ارتفاعات بارش برف و باران شاهد هستیم.

وی گفت: بخش اعظمی از ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر از راه‌های اصلی مازندران بازگشایی شده است.

تعطیلی برخی مدارس در مازندران

طالبی سخنگوی آموزش و پرورش مازندران نیز در اطلاعیه ای اظهار کرد: به دلیل بارش سنگین برف برودت شدید هوا و یخبندان، در روز شنبه ۲۹ دی ماه تمام مقاطع تحصیلی مدارس دودانگه، چهاردانگه، هزارجریب شهرستان گلوگاه، بخش یانه سر بهشهر، کجور و بلده تعطیل است.
بازگشایی آزاد راه پل زال - خرم‌آباد

رئیس پلیس راه لرستان از بازگشایی آزاد راه پل زال - خرم‌آباد خبر داد.
سرهنگ مرتضی چغلوند گفت: با تلاش نیروهای راهداری و پلیس‌راه استان این محور بازگشایی‌ شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر این محور باز است و تردد وسایل نقلیه در این محور در جریان است.

به گزارش ایسنا، محور ترانزیتی جنوب روز گذشته براثر ریزش کوه مسدود شده بود.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بارش بیش از ۱۲ میلی‌متر باران در قم
 • سرمای بی سابقه در بام ایران/ دما در کوهرنگ به منفی ۱۹ درجه رسید
 • آسمان استان صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما
 • آذربایجان‌ قندیل بست / سراب 16 درجه زیر صفر
 • بارش برف و کاهش دید در جاده‌ها
 • همدان سردترین نقطه کشور/ دمای پایتخت 12 درجه زیر صفر/ بارش برف در مناطق شرقی کشور
 • دمای سمنان تا چهار درجه کاهش می یابد
 • هوای سرد در همدان پایدار است
 • سرمای زیر صفر درجه در ۲۷ استان
 • دهدزی‌ها دمای ۳ درجه زیر صفر را تجربه کردند
 • دمای دهدز به سه درجه سانتیگراد زیر صفر رسید
 • کاهش دما و مه صبحگاهی در آبادان
 • وزش باد شدید و گردوخاک در شرق کرمان
 • تاکید بر رعایت نکات ایمنی قبل از ورود به جاده های برفی
 • بارش ۲۰ سانتی‌متری برف در نمین
 • بارش ۲۰ سانتی‌متری برف در نمین/دمای اردبیل همچنان کاهش می‌یابد
 • سرما و بارش فردا در مازندران فروکش می کند
 • افت 10 درجه ای دما در مهاباد
 • روند کاهش دما در استان بوشهر تداوم دارد