به گزارش ایلنا، سید حسین میرشفیع با بیان اینکه از نظر پوشش جاده‌های آسفالته در کشور یک حرکت جهشی را طی ۴۰ سال دوره انقلاب شاهد بوده‌ایم گفت: در شرایطی که برخی از مراکز استان‌های ما پیش از انقلاب مانند استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد راه‌های آسفالته بودند امروز بسیاری از مسیرهای شبکه اصلی و فرعی کشور تکمیل‌شده و بسیاری از جمعیت روستایی نیز از راه‌های آسفالته بهره‌مند شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طول راه‌های کشور از ۳۰۰ هزار کیلومتر فراتر رفته است، اظهار داشت: بیش از دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور در دست بهره‌برداری و هزار و ۱۸۰ کیلومتر دیگر در دست‌ساخت است و قرارداد ۴۰۰ کیلومتر دیگر بسته‌شده که در شرف اجرا است.

عضو هیأت عامل شرکت ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با بیان اینکه برخی از پروژه‌های در دست اجرا در سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید، تصریح کرد: قطعه چهار ارومیه -تبریز به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین بخش عمده آزادراه شیراز- اصفهان که قریب به ۲۲۰ کیلومتر است در سال آینده زیر بار ترافیک خواهد رفت علاوه‌‌‌‌بر آن آزادراه اراک - خرم‌آباد نیز سال آینده به بهره‌برداری رسیده که راه خرم‌آباد به تهران را نزدیک‌تر می‌کند.

میرشفیع در رابطه با بهره‌برداری از کمربندی جنوب تهران نیز خاطرنشان کرد: این آزادراه از محور قم - گرمسار نزدیک ورامین شروع شده و بعد از گذشت از آزادراه تهران - قم و تهران - ساوه بعد از آبیک به آزادراه کرج - قزوین متصل می‌شود. طول این آزادراه ۱۵۸ کیلومتر است که ۸۰ کیلومتر آن در حال حاضر کامل شده و امیدواریم که تا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه به در حوزه ساخت آزادراه به استانداردهای بین‌المللی نزدیک هستیم، ابراز داشت: از لحاظ هندسی و طراحی راه‌ها کاملامنطبق بر استانداردهای بین‌المللی هستیم و نشریات تخصصی خوبی در کشور منتشر شده‌اند که فعالیت شرکت راه‌سازی برای ساخت راه‌های کشور را می توان منطبق بر این استاندرادها دانست؛ البته متأسفانه باید گفت که در حال حاضر نگهداری راه‌ها در شرایط مناسبی نیست و از برنامه نگهداری استاندارد به دلیل محدودیت منابع فاصله زیادی گرفته است.

این مقام مسئول در رابطه باکیفیت مصالح استفاده‌شده در ساخت بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها نیز بیان کرد: در این حوزه کار جدی در چند سال اخیر اتفاق افتاده و کیفیت قیر و آسفالت در این سال‌ها بالا رفته است؛ هم‌اینک شش نوع قیر در کشور تولید می‌شود که استاندارد بسیار بالایی دارند. برای کنترل کیفیت آسفالت‌ها نیز نظام کنترلی جدید ایجادشده و با بهره‌گیری از دانش شرکت‌های دانش‌بنیان در حال استفاده از نمونه‌های پیشرفته آسفالت ازجمله قیرهای پلیمری در این صنعت هستیم.

میرشفیع مشکلات و چالش‌های فراروی ایران در مورد ساخت آزادراه‌ها را عدم تخصیص مناسب بودجه برشمرد و یادآور شد: همه کشورها این دغدغه را دارند که منابعی که باید برای توسعه زیرساخت‌ها اختصاص یابد منابع محدودی هستند با این‌حال ما شرایط‌مان به دلیل فروش نفت بهتر است و درآمدهای نفتی از سال ۵۰ باید قاعدتاً به بهبود بهتر توسعه زیرساخت‌ها اختصاص می‌یافت ولی با عدم مدیریت منابع این امر محقق نشد.

وی افزود: متأسفانه نظام توزیع اعتبارات و فنی اجرایی کشور درگیر موضوع بودجه است و تا زمانی که بودجه مصوب تخصیص نیابد پروژه‌ها اجرایی نمی‌شود درحالی‌که در کشورهای دیگر اگر یک قرارداد پیمانی بسته می‌شود منابع موردنیاز پروژه توسط بانک تأمین‌شده و دولت یا پیمانکار با بانک تسویه‌حساب کرده و تأخیری در تأمین منابع وجود ندارد.

عضو هیأت عامل شرکت ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با بیان اینکه کشور با پروژه‌های نیمه‌تمام بسیاری مواجه است، تصریح کرد: با وجود اینکه در پروژه‌های نیمه‌تمام سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی صورت گرفته است اما به دلیل عدم تخصیص منابع در حال حاضر این پروژه‌ها قابل بهره‌برداری نیستند.

میرشفیع ادامه داد:در بخش راه‌سازی بودجه‌ای که برای سال آینده در نظر گرفته‌شده است ۵ درصد بودجه موردنیاز برای تکمیل پروژه‌های در دست اجرا است و پروژه‌های پیش‌بینی‌شده که باید در بودجه‌های آتی دیده شود ۲۰ برابر بودجه سال آینده بوده که روند افزودن پروژه‌ها نیمه‌تمام در سال آینده نیز حفظ خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه باوجود محدودیت بودجه‌ای ما نمی‌توانیم توسعه کشور را متوقف کنیم، گفت: برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی مشکلات ویژه‌ای وجود دارد و با این‌ حال، در چند سال گذشته تلاش شده است تا این مشکلات مرتفع شوند که حاصل آن در حال حاضر، هشت پروژه راه‌سازی با ارزشی بالغ‌بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که قرارداد آنها با پیمانکار به امضا رسیده است.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت زیربناهای حمل‌ونقل کشور با بیان اینکه پرداخت عوارض الکترونیک آزادراه‌ها به به‌زودی راه‌اندازی می‌شود، اظهار داشت: الکترونیکی کردن پرداخت عوارض آزادراه‌ها تأثیر به سزایی داشته و بعد از اجرایی شدن این پروژه دیگر اتومبیل‌ها در آزادراه‌ها نیاز به توقف ندارند و این امر باعث ایمنی و حذف گره‌های ترافیکی خواهد شد همچنین پرداخت عوارض از طریق منابع مختلفی که کاربر تعریف می‌کند انجام خواهد گرفت که می‌تواند از طریق اپلیکیشن یا یکی از قبض‌های خدماتی و یا خودپرداز و غیره باشد.

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

تعیین عوارض تونل‌های تهران طرح شورای شهر قبلی است

تهران- ایرنا- مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: اخذ عوارض برای ورود خودروها به تونل‌های پایتخت طرح شکست‌خورده شورای شهر گذشته است و تعیین این نوع عوارض در شورای شهر فعلی و شهرداری مطرح نشده است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «داریوش قنبری» امروز- شنبه - در گفت و گویی نسبت به انتشار اخباری مبنی بر تصمیم شهرداری در جهت تعیین عوارض برای ورود خودروها به تونل‌های پایتخت انتقاد کرد و افزود: در شهرداری تهران هیچ برنامه‌ای در جهت اخذ عوارض از خودروها برای ورود به تونل‌های شهری وجود ندارد و نه شهردار تهران و نه شورای شهر چنین نظری ندارند، چرا که هدف مدیریت کنونی شهری تامین رفاه بیشتر شهروندان است، بنابراین، این اخبار از اساس کذب است.
وی ادامه داد: موضوع دریافت عوارض برای ورود خودروها به تونل‌های تهران موضوع مندرج در برنامه دوم توسعه شهر تهران بوده که در شورای شهر قبل به تصویب رسیده بود و در پی آن قرار بود برای عبور و مرور از تونل‌های شهر تهران و پل صدر عوارض دریافت شود.
مشاور پارلمانی شهرداری تهران تصریح کرد: البته این مصوبه در همان دوره فعالیت شورای شهر گذشته هم عملیاتی نشد و می‌توان گفت که فقط بر روی کاغذ باقی ماند، ضمن اینکه در شورای شهر کنونی هم برنامه‌ای برای اجرای این مصوبه وجود ندارد.

**تعیین عوارض شهری نیاز به ارائه طرح توسط اعضای شورای شهر یا لایحه شهرداری دارد
قنبری تاکید کرد: آنچه مسلم است برای اخذ هر نوع عوارض شهری نیاز به مصوبه شورای شهر وجود دارد، به این صورت که باید یا اعضای شورا طرحی را در این مورد ارائه دهند یا لایحه‌ای توسط شهرداری به صحن شورا فرستاده شود که تاکنون هیچ کدام نه از طرف شهرداری و نه شورای شهر مطرح نشده است.
وی خاطرنشان کرد: اخذ عوارض از تونل‌های شهر تهران طرحی شکست ‌خورده بوده که در شورای شهر قبل مطرح شده بود و اجرای آن نه تنها در آن دوره عملیاتی نشد، بلکه در این دوره از فعالیت شورای شهر هم مطرح نشده است.
سیام*3061**1336

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: آزادراه

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقاد از عملکرد دولت درباره عوارض شهرداری ها مخالفت با افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری
 • ۱۲۲ پروژه شهری و روستایی شهرستان درمیان به بهره برداری می رسد
 • مخالف اخذ عوارض از تونل‌های شهری هستم/ این اقدام شهرفروشی است/ به بهانه درآمدزایی نمی‌توان مردم را در خانه‌هایشان حبس کرد
 • مخالف اخذ عوارض از تونل های شهری هستم/ این اقدام شهرفروشی است/ به بهانه درآمدزایی نمی توان مردم را در خانه هایشان حبس کرد/ نمی شود گفت در تهران زندگی نکنید
 • عدم پرداخت سهم وزارت نیرو از عوارض برق قبوض مشترکان
 • تحقیق و تفحص از «قراردادهای خرید هواپیما» کلید خورد/ اجاره‌خانه‌ها فعلی کاملاً غیرطبیعی است/ ۲ میلیون خانه خالی داریم و ۱۰ میلیون نفر مسکن ندارند
 • بازارچه‌های مشاغل خانگی در گرگان راه‌اندازی شد
 • استارت دوباره پروژه راه آهن بوشهر-شیراز/ گام های استوار یا لرزان
 • تحقیق و تفحص از «قرارداد‌های خرید هواپیما» کلید خورد
 • عوارض نوسازی را در ۶۰ روز آینده ندهید، ۲ برابر می‌شود
 • پرداخت قبوض مدارس از طریق هدفمندی یارانه ها
 • عوارض نوسازی را در ۶۰ روز آینده ندهید، ۲ برابر می‌شود/ افزایش نرخ تراکم ساختمانی براساس نرخ تورم
 • بهره برداري از پروژه توسعه اپرون فرودگاه بندرعباس در سال آتي
 • اخذ عوارض از تونل‌ها و بزرگراه‌ها!/کارتون
 • راه اندازی ۸۵ خانه ورزش روستایی در استان مرکزی / سالن ورزشی یکهزار نفری خمین آماده بهره برداری است
 • عملیات اجرایی قطعه ۱۰ پروژه راه‌آهن بوشهر - شیراز آغاز شد
 • اشتغالزایی 1500نفر در 60 واحد صنعتی جدید بهره‌برداری 150واحد صنعتی فراتر از تعهدات سال جاری
 • بهره‌برداری از ۷۴ پروژه در صنعت برق استان آذربایجان غربی
 • بهره برداری از 9 پروژه در شهرکهای صنعتی استان زنجان