کیش - ایرنا - مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اعلام کرد: طرح تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری - صنعتی ایران در حال آماده سازی است.

به گزارش ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، 'بهادر بیژنی' گفت: بسیاری از مراحل تدوین این طرح تاکنون طی شده و احتمالا تا پایان سال، ائین نامه اجرای آن به تصویب نهایی هیات وزیران می رسد.
او یادآوری کرد: هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در 26 اردیبهشت امسال طرح تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد را بررسی و تایید کرد و سپس برای بررسی بیشتر به شورای عالی بورس ارجاع داد.
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اعلام اینکه این آیین نامه اکنون در هیات دولت است، گفت: کمیسیون اقتصادی دولت این روزها در حال بررسی زوایای محتلف تشکیل بورس بین الملل است و کارهای مطالعاتی در این زمینه توسط این کمیسیون انجام می شود.
بیژنی گفت: تصویب نهایی این آیین نامه شرایطی را فراهم می کند تا متقاضیان درخواست تاسیس بورس، درخواست های خود را به صورت کتبی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند؛ سازمان نیز بر اساس مهلت تعیین شده در آیین نامه، بررسی های اولیه را انجام می دهد.
این مقام مسئول با بیان اینکه درخواست های تاسیس بورس به چند شیوه می تواند به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شود، افزود: این درخواست ها می تواند توسط عده ای از سهامداران کشورهای دیگر ارائه شود، یا به شکل تلفیقی از سرمایه گذاران خارجی و ایرانی در کنار یکدیگر باشد.
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اضافه کرد گفت: در آیین نامه پیشنهادی آمده است که سرمایه تشکیل بورس باید فقط ارزی باشد.
وی ادامه داد: درباره سقف مالکیت سهامداران خارجی و ایرانی و حداکثر سهامداری هر گروه نیز شورای عالی بورس پس از تاسیس این بورس تصمیم گیری می کند.

** مزایای تشکیل بورس بین الملل
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل درباره مزایای تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد تجاری - صنعتی گفت: تشکیل چنین بورسی می تواند گام مهمی در بین المللی شدن بازار سرمایه ایران باشد؛ همچنین این موضوع می تواند یکسان سازی مقررات و استانداردها و پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا را به همراه داشته باشد.
بیژنی اشاره کرد: از سوی دیگر تاسیس بورس بین الملل به افزایش سطح استانداردها و رویدادهای اجرایی کمک می کند و باعث می شود بازار سرمایه ایران فعال تر، منصفانه تر و شفاف تر از قبل شود. همچنین می تواند سطوح رقابتی را ارتقا دهد و میان بورس ها رقابت سازنده ایجاد کند.

**تدابیر اتخاذی برای تبادلات بانکی
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل درباره مبادلات بانکی این بورس، گفت: جزییات این موضوع در آیین نامه پیشنهادی ارائه نشده و اتخاذ تصمیم نهایی به نظر سازمان بورس و شورای عالی بورس موکول شده است.
وی افزود: در آیین نامه به این موضوع اشاره شده که وجود یک نهاد متولی برای تاسیس بورس بین الملل الزامی است. با توجه به اینکه معمولا نهادهای متولی بزرگ در دنیا، بانک ها هستند باید منتظر حضور این گروه ها باشیم.
بیژنی گفت: این امکان نیز وجود دارد تدابیری اتخاذ شود تا شاهد اتصال نهاد متولی ایران (شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) به شرکت های سپرده گذاری دیگر کشورها باشیم.
وی اظهار داشت: اگرچه در بخش بانکی با توجه به تحریم ها با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، اما همچنان بسیاری از بانک های ایرانی در کشورهای خارجی در حال فعالیت هستند.
همچنین سرمایه گذاران خارجی نیز می تواند نقدینگی خود را به سمت بورس هدایت کنند و این نکته امیدوار کننده ای برای حل این چالش هاست.
به گزارش ایرنا، هم اکنون بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا در بخش سهام، اوراق بهادار و کالا در کشور در حال فعالیت هستند.
قرار است بورس بین الملل با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی در جزیره کیش راه اندازی شود که مبادلات مالی در آن از طریق ارزهای بین المللی خواهد بود.
مرتضی بانک مرتضی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی هفته گذشته به ایرنا اعلام کرد: آیین نامه تشکیل «بورس بین الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می رود.
1341 / 1339

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راهیان نور بین الملل با مقصد مناطق آزاد شده به همت مقاومت به زودی آغاز می شود

نیک روش از آغاز راهیان نور بین الملل با مقصد مناطق آزاد شده به همت مقاومت خبر داد و گفت: اقدامات مقدماتی برای بازدید از مناطق آزاد شده عراق، سوریه، لبنان و ایران فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «جواد نیک روش» در نشست خبری حوزه های راهیان نور شمال غرب با بیان اینکه اردوهای راهیان نور از اواسط دهه هفتاد به عنوان مهمترین برنامه های فرهنگی در سطح دانشگاه ها آغاز شده است، گفت: در طول سالیان گذشته شاهد سیر رشد این اردوها به لحاظ کمی و کیفی بوده ایم.

 

رییس سازمان بسیج دانشجویی افزود: اردوهای راهیان نور از مناطق جنوب به مناطق غرب و شمال غرب توسعه یافته اند و چند سالی است این فضا آماده شده تا آنچه از رشادت ها و فداکاری های رزمندگان در این مناطق گذشته است را از نزدیک ببینیم و بشنویم.

 

نیک روش اظهار کرد: زیرساخت های لازم برای بازدید مخاطبان در این مناطق فراهم شده است. راهیان نور فناوری نرم به مثابه یک سازوکار نرم برای پاسخ به نیازهای تمدنی است و پاسخگوی نیازهای دانشجویان در سطوح مختلف است.

 

نیک روش اظهار کرد: قرارگاه شهید علم الهدی مرکزیت برنامه های راهیان نور را تدوین می کند و تمام تلاش ما در این قرارگاه این است که بتوانیم بهترین شرایط را برای بهره وری حداکثری از مناطق عملیاتی فراهم کنیم.

 

وی گفت: تمامی شرایط لازم برای اسکان، تغذیه، بهداشت، ایمنی و حمل و نقل زیرساخت ها فراهم شده است.

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه فعالیت های دانشجویی به ظاهر در تابستان کمرنگ می شود اما این گونه نیست زیرا تابستان فرصت خوبی برای دانشجویان است تا بتوانند در این فرصت ایجاد شده با خودسازی در برنامه های راهیان نور حضور یابند.

 

وی خاطرنشان کرد: به زودی شاهد حضور مخاطبان در راهیان نور بین الملل با مقصد مناطق آزاد شده به همت مقاومت خواهیم بود، اقدامات مقدماتی برای این اردوها فراهم شده است. این اردوها دستاوردهای مقاومت را در اقصی نقاط جهان تشدید می کند. اردوهای راهیان نور بین الملل از کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان است و دانشجویان ایرانی علاقه مند می توانند از این ظرفیت استفاده کنند. همچنین شاهد حضور دانشجویان کشورهای یاد شده نیز خواهیم بود.

 

رییس سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: دانشگاه از جمله فضاهای تاثیرگذار در جامعه است و حضور دانشجویان در این عرصه زمینه گردشگری داخلی با رویکرد اسلامی و آشنایی با مناطق بومی کشور را فراهم می کند و می تواند زمینه توسعه پایدار میان اقوام مختلف را ایجاد کند و زمینه انسجام و تثبیت ارزش های اجتماعی را در نظام اسلامی فراهم کند./

پایان پیام/34

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: اقتصاد بورس كيش

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشد چشمگیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران
 • تاسیس اسکادران اس ۴۰۰ در ترکیه
 • شیراز به عنوان نخستین کلان‌شهر کشور از نماد بورس اوراق مشارکت برخوردار شد‌
 • گشایش نماد اوراق مشارکت شهرداری شیراز با نام «مشیر ۱۱۲» در بورس تهران
 • باید ونبایدهای نقش مناطق آزاد در توسعه
 • سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی یکم مردادماه انجام می شود
 • مجموعه سما آماده استقرار واقعی سند تحول است/دانشگاه آزاد مدارس الگو در کشور تاسیس می‌کند
 • بورس افت کرد، فرابورس رشد
 • بورس باز هم درجا زد
 • اول مرداد؛ سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی
 • افت ۳۵۳ واحدی شاخص بورس در نخستین روز کاری هفته
 • تالار حافظ سرخ پوش شد/ریزش ۳۵۳ واحدی شاخص کل بورس
 • عرضه صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ ۱۶ درصد
 • پایان دوران یک استعداد؛ پیام صادقیان اقدام به تاسیس سایت شرط بندی کرد!
 • سه شنبه؛ سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی
 • عرضه صکوک رهني 3 هزار ميليارد ريالي ايران خودرو
 • بورس نیویورک ریزش کرد
 • اول مرداد؛ سیزدهمین عرضه نفت خام سبک در رینگ بین‎الملل بورس انرژی
 • اوراق تسویه، ظرفیتی برای پرداخت بدهی پیمانکاران