کیش - ایرنا - مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اعلام کرد: طرح تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری - صنعتی ایران در حال آماده سازی است.

به گزارش ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، 'بهادر بیژنی' گفت: بسیاری از مراحل تدوین این طرح تاکنون طی شده و احتمالا تا پایان سال، ائین نامه اجرای آن به تصویب نهایی هیات وزیران می رسد.


او یادآوری کرد: هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در 26 اردیبهشت امسال طرح تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد را بررسی و تایید کرد و سپس برای بررسی بیشتر به شورای عالی بورس ارجاع داد.
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اعلام اینکه این آیین نامه اکنون در هیات دولت است، گفت: کمیسیون اقتصادی دولت این روزها در حال بررسی زوایای محتلف تشکیل بورس بین الملل است و کارهای مطالعاتی در این زمینه توسط این کمیسیون انجام می شود.
بیژنی گفت: تصویب نهایی این آیین نامه شرایطی را فراهم می کند تا متقاضیان درخواست تاسیس بورس، درخواست های خود را به صورت کتبی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند؛ سازمان نیز بر اساس مهلت تعیین شده در آیین نامه، بررسی های اولیه را انجام می دهد.
این مقام مسئول با بیان اینکه درخواست های تاسیس بورس به چند شیوه می تواند به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شود، افزود: این درخواست ها می تواند توسط عده ای از سهامداران کشورهای دیگر ارائه شود، یا به شکل تلفیقی از سرمایه گذاران خارجی و ایرانی در کنار یکدیگر باشد.
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اضافه کرد گفت: در آیین نامه پیشنهادی آمده است که سرمایه تشکیل بورس باید فقط ارزی باشد.
وی ادامه داد: درباره سقف مالکیت سهامداران خارجی و ایرانی و حداکثر سهامداری هر گروه نیز شورای عالی بورس پس از تاسیس این بورس تصمیم گیری می کند.

** مزایای تشکیل بورس بین الملل
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل درباره مزایای تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد تجاری - صنعتی گفت: تشکیل چنین بورسی می تواند گام مهمی در بین المللی شدن بازار سرمایه ایران باشد؛ همچنین این موضوع می تواند یکسان سازی مقررات و استانداردها و پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا را به همراه داشته باشد.
بیژنی اشاره کرد: از سوی دیگر تاسیس بورس بین الملل به افزایش سطح استانداردها و رویدادهای اجرایی کمک می کند و باعث می شود بازار سرمایه ایران فعال تر، منصفانه تر و شفاف تر از قبل شود. همچنین می تواند سطوح رقابتی را ارتقا دهد و میان بورس ها رقابت سازنده ایجاد کند.

**تدابیر اتخاذی برای تبادلات بانکی
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل درباره مبادلات بانکی این بورس، گفت: جزییات این موضوع در آیین نامه پیشنهادی ارائه نشده و اتخاذ تصمیم نهایی به نظر سازمان بورس و شورای عالی بورس موکول شده است.
وی افزود: در آیین نامه به این موضوع اشاره شده که وجود یک نهاد متولی برای تاسیس بورس بین الملل الزامی است. با توجه به اینکه معمولا نهادهای متولی بزرگ در دنیا، بانک ها هستند باید منتظر حضور این گروه ها باشیم.
بیژنی گفت: این امکان نیز وجود دارد تدابیری اتخاذ شود تا شاهد اتصال نهاد متولی ایران (شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) به شرکت های سپرده گذاری دیگر کشورها باشیم.
وی اظهار داشت: اگرچه در بخش بانکی با توجه به تحریم ها با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، اما همچنان بسیاری از بانک های ایرانی در کشورهای خارجی در حال فعالیت هستند.
همچنین سرمایه گذاران خارجی نیز می تواند نقدینگی خود را به سمت بورس هدایت کنند و این نکته امیدوار کننده ای برای حل این چالش هاست.
به گزارش ایرنا، هم اکنون بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا در بخش سهام، اوراق بهادار و کالا در کشور در حال فعالیت هستند.
قرار است بورس بین الملل با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی در جزیره کیش راه اندازی شود که مبادلات مالی در آن از طریق ارزهای بین المللی خواهد بود.
مرتضی بانک مرتضی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی هفته گذشته به ایرنا اعلام کرد: آیین نامه تشکیل «بورس بین الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می رود.
1341 / 1339

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

اختلاف دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک درباره گروه چهارم کالایی

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بخشنامه اخیر گمرک درباره خودداری از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه چهارم به این مناطق را خلاف نظر و دیدگاه های مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، گروه چهارم کالایی شامل کالاهایی است که در داخل کشور تولید می شود و به واردات آنها از خارج از کشور نیازی نیست.
گمرک جمهوری اسلامی ایران بیست و هفتم دی ماه امسال در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی اعلام کرد: گمرک های اجرایی کشور از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه چهارک به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی فعلا خودداری کنند.
گمرک افزود: قرار شده است با توجه به ممنوعیت ترانزیت و ورود کالا های گروه چهارم به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و سرزمین اصلی مطابق بند ۵ این صورت جلسه، وزارت صنعت، سیاست خود را در مورد توقف ثبت سفارش کالا های گروه چهارم در این مناطق تعیین کند.
روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز (شنبه) با صدور اطلاعیه ای در واکنش به این بخشنامه از اعلام مخالفت شورا با موارد مطرح شده در نشست با بانک مرکزی تصریح کرد: هیچگونه صورتجلسه ای توسط نمایندگان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به امضا نرسیده و جمع‌بندی مورد اشاره در بخشنامه گمرک خلاف نظر و دیدگاه های منبعث از مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است.
دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یادآوری کرد: سازمان های مناطق آزاد و ویژه و همچنین فعالان اقتصادی این مناطق از ابتدای سال با بخشنامه های متعدد، متفاوت و حتی متناقضی از سوی دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع واردات و صادرات روبرو بوده اند.
این روابط عمومی تاکید کرد تاکنون در نشست های متعدد برگزار شده با دستگاه های مرتبط تلاش بر آن بود که فضای اشتغال، کسب و کار و ابعاد اقتصادی مناطق، قانون مترقی این مناطق و محیط کسب و کار مرتبط با آن برای دستگاه‌های مسوول و تاثیرگذار تبیین و مشخص شود اما متاسفانه روند تصمیم گیری در این زمینه مشکلات متعددی را برای فعالان اقتصادی اعم از سرمایه‌ گذاران، تولیدکنندگان و اصناف به وجود آورده و آنها را با چالش های متعدد و حتی جبران ناپذیری روبرو ساخته است.
دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: فرصت های موجود در این مناطق در مقطع کنونی، می تواند نقش سازنده ای را در کمک به بهبود اوضاع، برون رفت از شرایط حاضر و مقابله با جنگ اقتصادی ناجوانمردانه ایفا کند.

اقتصام*6984*1961*

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: اقتصاد بورس كيش

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام/ریزش ۴هزار تومانی
 • واحدهای کشاورزی نسبت به تعیین تکلیف پروانه تاسیس اقدام کنند
 • شش محافظ بورس برای مقابله با شرایط نامتعارف
 • کارشناسان: بخشنامه گمرک سرمایه‎گذاران را از مناطق آزاد فراری می‌دهد/ گمرک: موقتی است
 • گزارش از تالار شیشه ای؛ افت ۵۵۶ واحدی شاخص بورس
 • شاخص ۵۵۹ واحد اصلاح شد
 • حمایت از نخبگان و جوانان با استعداد برای حل مشکلات صنعت/ تاسیس دانشکده‌های تخصصی برای ترویج علوم و فناوری جدید
 • سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود
 • بورس بهترین گزینه برای مدیریت نقدینگی است
 • سیستان و بلوچستان| ۲۰ میلیون تومان وام در اختیار گردشگران مناطق آزاد قرار می‌گیرد
 • واکنش شورایعالی مناطق آزاد به بخشنامه جدید گمرک
 • ابزارهاي مالي جديد در راه بورس
 • ۴تحول بزرگ دانشگاه آزاد در ۲ سال اخیر
 • ظرفيت تهاتر بدهي و مطالبات اوراق تسويه نوع اول خزانه تکميل شد
 • گزارش از تالار شیشه ای؛ صعود ۵۳۶ واحدی شاخص بورس
 • مدیر عامل بورس تهران: سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود
 • مصوبات تلفیقی بودجه 98 در هفته ای که گذشت
 • ۴ تحول بزرگ دانشگاه آزاد در ۲ سال اخیر
 • بورس، بازاری مطمئن اما مغفول