چرا باید خطر از دست رفتن کسب‌وکارهای نوین را جدی گرفت
سهمیه‌بندی بنزین؛ چالش تاکسی‌های اینترنتی یا کاربرانش؟

به گزارش صدای ایران از فارس، زمزمه‌های سهمیه‌بندی سوخت که به گوش رسید، صدای اعتراض خیلی‌ها بلند شد. از مردم عادی که دوباره نگران گرانی قیمت بنزین هستند تا اهالی سیاست که هر کدام به نوعی اجرایی شدن این طرح را مخالف مصلحت مردم می‌دانند و معتقدند در این شرایط می‌تواند نتیجه مخربی به همراه داشته باشد.
در این میان دسته سومی هم به نام «سرویس‌های درخواست اینترنتی خودرو» هستند که سهمیه‌بندی بنزین نه تنها در حیات‌شان، بلکه در نقشی که به واسطه حضورشان در زندگی مردم جامعه بازی می‌کنند تاثیرگذار است. خبرهای رسیده نشان می‌دهد که تا امروز بحث‌های زیادی درباره تخصیص سهمیه بنزین به سامانه‌های اینترنتی درخواست خودرو مطرح شده و تلاش‌های‌ بسیاری برای تغییر موضع مخالف‌ها صورت گرفته است. حرف تاکسی‌های اینترنتی فقط استفاده از سهمی نیست که داشتن آن را حق خودشان می‌دانند. محروم کردن این سرویس‌ها از سهم بنزین می‌تواند مشکلات زیادی در لایه‌های کلان اجتماعی به وجود آورد. مشکلاتی که در بحبوحه سهم‌خواهی‌ها و سهم‌بندی‌ها اگر نادیده گرفته شوند، عواقب جبران‌ناپذیری به همراه خواهند داشت. اما محروم کردن سامانه‌های هوشمند درخواست خودرو از سهمیه‌بندی بنزین چرا و چگونه می‌تواند در لایه‌های مختلف به زندگی مردم صدمه وارد کند؟

تهدید نخست؛ اشتغال
بر اساس اعلام رسمی شرکت اسنپ، این سامانه چیزی حدود ۵۰۰هزار راننده مشغول به کار دارد. این عدد یعنی معیشت بسیاری از افراد جامعه منوط به حیات این سرویس است. نداشتن ساعت کاری ثابت، درآمدزایی آسان، منعطف بودن سیستم کاری، حفظ استقلال فردی، قابلیت فعالیت در کنار شغل ثابت یا حتی در حین تحصیل، دریافت تسهیلات ویژه و بسیاری مزایای دیگر باعث شده است تا افراد در گروه‌های سنی مختلف جذب ناوگان این سامانه بزرگ شوند. همچنین با توجه به این‌که اسنپ برای اولین‌بار امکان درآمدزایی زنان و همچنین توان‌یاب‌ها را در سامانه‌های هوشمند درخواست خودرو فراهم کرده، حالا این گروه‌ها هم می‌توانند بسته به وضعیت‌شان درآمدزایی داشته باشند. نگاهی به وضعیت اشتغال توان‌یابان در سیستم‌های سنتی نشان می‌دهد که پیش از ظهور تاکسی‌های اینترنتی، این افراد به دلیل محدودیت‌های فیزیکی شانس اشتغال زیادی نداشتند و حالا به واسطه حضور سامانه‌های هوشمند درخواست خودرو می‌توانند استقلال مالی داشته باشند. این دقیقا همان مزیتی است که زنان هم به واسطه حضور اسنپ از آن بهره‌مند شده‌اند؛ امروز بیش از ۳هزار راننده زن در دو سرویس اسنپ‌اکو و اسنپ‌رز فعالیت می‌کنند و این آمار نشان می‌دهد که تعداد زیادی از زنان جامعه توانسته‌اند به واسطه اشتغال در این سامانه درآمد ماهیانه امن داشته باشند. این در حالی است که اگر نهادهای مربوطه مانع از دریافت سهمیه از سوی تاکسی‌های هوشمند شوند، در حقیقت نه آن سامانه‌ها که بخش زیادی از خانواده‌هایی که از این سیستم‌ها ارتزاق می‌کنند با مشکل اقتصادی روبه‌رو می‌شوند.

تهدید ثانویه؛ هزینه‌های تردد
یکی از مزیت‌هایی که سامانه‌های هوشمند خودرو را از سیستم‌های سنتی متمایز کرد و باعث شد این شیوه نوین حمل‌ونقل با استقبال زیادی از سوی مردم روبه‌رو شود، کاهش میزان هزینه‌های تردد بین‌شهری بود. پیش از این‌که پای این سرویس‌های هوشمند به زندگی مردم باز شود، در گوشه‌ و کنار خیابان همواره بحث‌های زیادی بین راننده و مسافر بر سر قیمت بالا درمی‌گرفت. با ظهور این سامانه‌ها، همه‌چیز شفاف و نقطه پایانی بر آن چک و چانه‌ها گذاشته شد. مسافران همه‌ یک‌صدا معتقدند همین شفافیت در اعلام قیمت و همچنین عدم مداخله راننده و مسافر در قیمت‌گذاری باعث محبوبیت سامانه‌های اینترنتی درخواست خودرو شده است. بر اساس اعلام رسمی اسنپ، روزانه حدود یک میلیون و ۵۰۰هزار سفر اسنپی در شهرهای مختلف ایران انجام می‌شود و این یعنی بخش زیادی از مردم به کمک این سامانه ترددهای روزمره‌شان را انجام می‌دهند. از آن‌جائیکه کاهش قیمت و همچنین شفافیت در قیمت‌گذاری دو اصل مهم در انتخاب سرویس‌های آنلاین به عنوان یک راهکار هوشمند حمل‌ونقل بوده، عدم تخصیص سهمیه‌بندی بنزین به این سامانه‌ها می‌تواند هزینه‌ حمل‌ونقل مسافران را افزایش دهد. به این ترتیب یک امکان راحت از زندگی مردم حذف و تردد بخش زیادی از مردم جامعه با مشکل مواجه می‌شود.
تهدید پنهان؛ مسائل اجتماعی
رسیدن به یک وضعیت باثبات که کمترین میزان دغدغه را به همراه داشته باشد موقعیتی است که بسیاری از مردم جامعه خواهان آن هستند. همین باعث می‌شود که به محض قرار گرفتن در وضعیتی با ثبات نسبی تمام تلاش‌ها برای حفظ آن صورت بگیرد و اگر موضوعی این ثبات‌ را تهدید کرد، بنای شکایت و اعتراض پیش گرفته شود. حضور تاکسی‌های اینترنتی در جوامع امروزی حالا یکی از همان وضعیت‌های باثباتی است که طبیعتا از دست رفتن آن می‌تواند زندگی‌های زیادی را فلج کند. امروز گزارش‌های بسیاری مبنی بر میزان وابستگی اقشار مختلف به سرویس‌های اینترنتی درخواست خودرو وجود دارد و این موضوع تا جایی پیش رفته که کلمه اسنپ حالا دیگر جزئی از واژگان روزمره مردم شده است. واقعیت نهفته در پس چنین داستانی این است که سرویس‌های اینترنتی فعالی مانند اسنپ در واقع نه تنها در حمل‌ونقل، بلکه در سبک زندگی مردم نقش داشته‌اند. امروز افراد زیادی در جامعه برای رسیدن به محل کار خود از سرویس‌های هوشمند استفاده می‌کنند و تا حرفی از تردد به میان می‌آید، نام اسنپ را به میان می‌آورند. برای آن‌ها نبودن این سرویس‌ها به معنای به هم خوردن سبک نوین رفت‌وآمدی است که به زندگی‌شان گره خورده و به آن عادت کرده‌اند. بدون‌شک یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند ادامه حیات تاکسی‌های اینترنتی را دچار اختلال کند، موضوع سهمیه‌بندی بنزین است. اگر در میانه سهمیه‌بندی بنزین و سهم‌خواهی سازمان‌ها و نهادهای مختلف نام تاکسی‌های اینترنتی از قلم بیفتد، ادامه فعالیت‌شان به حالت تعلیق درمی‌آید. به گوش رسیدن این خبر افکار عمومی را با ترس بزرگ به هم خوردن وضعیت باثبات فعلی روبه‌رو می‌کند؛ این یعنی مردم برای حفظ روالی که دوستش داشتند و به زندگی‌شان گره خورده دست به اعتراض می‌زنند و همین می‌تواند یک چالش جدید در جامعه به وجود آورد.

منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

چالش‌های برگزاری مناقصات در سامانه «ستاد»

بررسی مشکلات فرآیند برگزاری مناقصات در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و دریافت هزینه کارمزد در این سامانه، محور نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده ۱۲ بود. علی چاغروند، مدیر پژوهش‌های حرفه‌ای کسب‌وکار کمیته ماده ۱۲ در این نشست تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پیش از اینکه زمان‌بندی را اعلام می‌کرد، کلیه بسترها و زیرساخت‌های لازم را که در آیین‌نامه فعالیت سامانه ستاد آمده فراهم می‌ساخت. وی ادامه داد: به‌دلیل فراهم نبودن بسترها، مشکلاتی برای بخش‌خصوصی به‌وجود آمده است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مواردی نظیر اجرایی نشدن الزامات سامانه ستاد، دریافت هزینه و میزان کارمزد تعیینی توسط سازمان حمایت، حضور نداشتن بخش‌خصوصی در کمیته رسیدگی به مشکلات سامانه و ناآشنایی فعالان بخش‌خصوصی با این سامانه اشاره کرد.

براساس اظهارات صمد صومی، دبیر انجمن پیمانکاران آذربایجان شرقی، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی راه‌اندازی سامانه ستاد است، ولی بودجه‌ای برای راه‌اندازی این سامانه نداشته؛ بنابراین انجام این کار را به‌صورت BOT واگذار کرده است؛ در صورتی که این یک کار حاکمیتی به‌شمار می‌آید که نباید به بخش‌خصوصی واگذار می‌شد. وی تاکید کرد: بخشنامه‌هایی برای مستندسازی مناقصات وجود دارد که برآورد قیمت می‌کند، هرچند این سامانه روند کار را مخدوش کرده است. همچنین مناقصات بزرگ در این سامانه اعلام نمی‌شوند و شرکت‌های خصولتی نیز در آن حضور ندارند. به نظر می‌رسد سامانه ستاد مانع از بروز شفافیت در روند کار شده است.

مصطفی بهنیا، عضو هیات‌مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی نیز تصریح کرد: بخش‌خصوصی معتقد به ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد است؛ زیرا این موضوع از ناکارآمدی اقتصاد دولتی کم می‌کند و گره‌گشا است، اما گذر از روش سنتی به مدرن، نیازمند الزامات است. در آیین‌نامه اجرایی سامانه ستاد ابلاغی سال ۹۰، این سامانه به‌صورت شفاف تا پرداخت وجه تعریف شده است؛ اما اکنون پرداخت وجهی وجود ندارد؛ زیرا تمامی مناقصات با اسناد خزانه اسلامی انجام می‌شود و پرداخت اینترنتی محقق نشده است. وی مورد بعدی را امنیت داده‌ها و محرمانه بودن محتوای پاکت‌ها و قیمت‌ها عنوان کرد و گفت: در بخشنامه هیات وزیران به صراحت آمده دستگاه‌های نظارتی به‌صورت برخط و آنلاین باید سامانه را تحت نظارت داشته باشند؛ اما این امر نیز تاکنون محقق نشده است.

براساس اظهارات بهنیا موضوع بعدی در مورد کارمزدی است که برای تامین هزینه مجری دریافت می‌شود، این کارمزد تا نیم درصد منظور شده؛ در حالی که باید رقم ثابتی باشد. وی با توجه به اینکه پروژه‌های عمرانی یک متولی دارد و آن هم سازمان برنامه‌وبودجه است، ادامه داد: این کار به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده و اثری از سازمان برنامه ‌و بودجه هم نیست؛ برای همین سازمان برنامه‌وبودجه به‌عنوان متولی پروژه‌های عمرانی باید حضور داشته باشد.

عضو هیات‌مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی پیشنهاد کرد: بندهای ۳ تا ۱۱ بخشنامه هیات وزیران یعنی الزامات سامانه ستاد اجرا، کمیته‌های استانی تشکیل، میزان کارمزد اصلاح، در کمیته ماده ۱۱ بخشنامه نیز بخش‌خصوصی عضو و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شود. در ادامه سیدامیر اصغری، مدیر سامانه ستاد تاکید کرد: حضور در این سامانه برای دستگاه‌های دولتی یک الزام است ولی برای تامین‌کنندگان و توزیع‌کنندگان الزامی وجود ندارد. درحال‌حاضر حدود ۵ هزار دستگاه اجرایی، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها عضو سامانه تدارکات هستند. بیش از ۳۸ هزار مناقصه در سامانه تدارکات انجام شده و در حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان تبادل مالی صورت گرفته است. همچنین ۳۷ هزار مزایده داخل سامانه صورت گرفته و این نشان می‌دهد که سامانه پذیرفته شده است. البته بدیهی است مشکلاتی در روند تکامل این سامانه وجود دارد. از جمله مشکلات موجود، تعداد اندک تولیدکنندگان حاضر در سامانه است که حدود ۶۸ هزار بوده و می‌توان با ترغیب آنها به حضور در سامانه این فضا را رقابتی‌تر کنیم.

اصغری در مورد عدم حضور بخش‌خصوصی در کمیته ماده ۱۱ نیز گفت: تشکل‌های بخش‌خصوصی در این کمیته نماینده‌ای ندارند؛ اما همیشه نظرات آنها را دریافت و اعمال کرده‌ایم. مدیر سامانه ستاد وجود اسناد خزانه اسلامی در سامانه نیز گفت: اصلاح این امر در دستورکار قرار دارد و طبق ماده ۹ تا پایان امسال انواع معاملات با انواع پرداخت‌ها، پیاده‌سازی خواهد شد. در مورد امنیت نیز سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات دسترسی با سامانه دارند و نظارت می‌کنند. البته این نظارت‌ها برخط نیست. همچنین قیمت‌ها رمزنگاری شده‌اند و دستگاه اجرایی تا زمان بازگشایی پاکات نمی‌تواند از قیمت‌ها مطلع شود. وی انتقادات موجود در مورد قیمت کارمزد را هم وارد دانست و ادامه داد: این قیمت نباید وابسته به رقم معامله باشد برای همین به سازمان حمایت پیشنهاد شده است تا برای این منظور سقف قیمتی مشخص شود. در پایان جلسه مقرر شد با جمع‌بندی مشکلات و بررسی تکمیلی آنها، پیشنهادهای فعالان بخش‌خصوصی در صحن اصلی کمیته ماده ۱۲ مطرح شود.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: تاکسی اینترنتی

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علائم «اعتیاد اینترنتی» چیست؟
 • اینفوگرافی/ پردرآمد‌ترین مشاغل اینترنتی در سطح جهان
 • اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98 حذف شد
 • ◄ چه زمانی باید ناوگان را از سرویس خارج کرد؟
 • اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98حذف شد
 • تصاویر: مسافران در انتظار تاکسی‌های باورنکردنی پرنده؟!
 • ۴ مجروح بر اثر تصادف سرویس مدرسه در تهران
 • ۱۸خودروی سواری متخلف سرویس مدارس توقیف شدند/ وقتی والدین به بهانه کاهش نرخ کرایه،جان فرزندانشان را به خطر می اندازند!
 • جزئيات نجات جان مسافر توسط راننده اسنپ
 • تصادف سرویس مدرسه در تهران/ 4 مجروح
 • توقیف 18 سرویس متخلف مدارس
 • تصادف سرویس مدرسه در تهران ۴ مجروح برجای گذاشت
 • تصادف سرویس مدرسه در تهران ۴ مجروح داد
 • توقیف 18 خودروی سواری متخلف سرویس مدارس در بافت کرمان
 • توقیف ۱۸ خودروی سواری متخلف سرویس مدارس در بافت
 • توقیف ۱۸ خودروی سواری متخلف سرویس مدارس
 • خودروهای سواری متخلف سرویس مدارس در بافت توقیف شدند
 • ۱۸ خودروی سواری متخلف سرویس مدارس توقیف شدند
 • ۱۸ خودروی سواری متخلف سرویس مدارس توقیف شد