خبرگزاري آريا - کيش - ايرنا - مشاور رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل اعلام کرد: طرح تاسيس و فعاليت بورس در مناطق آزاد تجاري - صنعتي ايران در حال آماده سازي است.

به گزارش ايرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، `بهادر بيژني` گفت: بسياري از مراحل تدوين اين طرح تاکنون طي شده و احتمالا تا پايان سال، ائين نامه اجراي آن به تصويب نهايي هيات وزيران مي رسد.

او يادآوري کرد: هيات مديره سازمان بورس و اوراق بهادار در 26 ارديبهشت امسال طرح تاسيس بورس بين الملل در مناطق آزاد را بررسي و تاييد کرد و سپس براي بررسي بيشتر به شوراي عالي بورس ارجاع داد.
مشاور رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل با اعلام اينکه اين آيين نامه اکنون در هيات دولت است، گفت: کميسيون اقتصادي دولت اين روزها در حال بررسي زواياي محتلف تشکيل بورس بين الملل است و کارهاي مطالعاتي در اين زمينه توسط اين کميسيون انجام مي شود.
بيژني گفت: تصويب نهايي اين آيين نامه شرايطي را فراهم مي کند تا متقاضيان درخواست تاسيس بورس، درخواست هاي خود را به صورت کتبي به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند؛ سازمان نيز بر اساس مهلت تعيين شده در آيين نامه، بررسي هاي اوليه را انجام مي دهد.
اين مقام مسئول با بيان اينکه درخواست هاي تاسيس بورس به چند شيوه مي تواند به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شود، افزود: اين درخواست ها مي تواند توسط عده اي از سهامداران کشورهاي ديگر ارائه شود، يا به شکل تلفيقي از سرمايه گذاران خارجي و ايراني در کنار يکديگر باشد.
مشاور رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل اضافه کرد گفت: در آيين نامه پيشنهادي آمده است که سرمايه تشکيل بورس بايد فقط ارزي باشد.
وي ادامه داد: درباره سقف مالکيت سهامداران خارجي و ايراني و حداکثر سهامداري هر گروه نيز شوراي عالي بورس پس از تاسيس اين بورس تصميم گيري مي کند.
** مزاياي تشکيل بورس بين الملل
مشاور رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل درباره مزاياي تاسيس بورس بين الملل در مناطق آزاد تجاري - صنعتي گفت: تشکيل چنين بورسي مي تواند گام مهمي در بين المللي شدن بازار سرمايه ايران باشد؛ همچنين اين موضوع مي تواند يکسان سازي مقررات و استانداردها و پذيرش همزمان اوراق بهادار و کالا را به همراه داشته باشد.
بيژني اشاره کرد: از سوي ديگر تاسيس بورس بين الملل به افزايش سطح استانداردها و رويدادهاي اجرايي کمک مي کند و باعث مي شود بازار سرمايه ايران فعال تر، منصفانه تر و شفاف تر از قبل شود. همچنين مي تواند سطوح رقابتي را ارتقا دهد و ميان بورس ها رقابت سازنده ايجاد کند.
**تدابير اتخاذي براي تبادلات بانکي
مشاور رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل درباره مبادلات بانکي اين بورس، گفت: جزييات اين موضوع در آيين نامه پيشنهادي ارائه نشده و اتخاذ تصميم نهايي به نظر سازمان بورس و شوراي عالي بورس موکول شده است.
وي افزود: در آيين نامه به اين موضوع اشاره شده که وجود يک نهاد متولي براي تاسيس بورس بين الملل الزامي است. با توجه به اينکه معمولا نهادهاي متولي بزرگ در دنيا، بانک ها هستند بايد منتظر حضور اين گروه ها باشيم.
بيژني گفت: اين امکان نيز وجود دارد تدابيري اتخاذ شود تا شاهد اتصال نهاد متولي ايران (شرکت سپرده گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه) به شرکت هاي سپرده گذاري ديگر کشورها باشيم.
وي اظهار داشت: اگرچه در بخش بانکي با توجه به تحريم ها با مشکلات بسياري مواجه هستيم، اما همچنان بسياري از بانک هاي ايراني در کشورهاي خارجي در حال فعاليت هستند.
همچنين سرمايه گذاران خارجي نيز مي تواند نقدينگي خود را به سمت بورس هدايت کنند و اين نکته اميدوار کننده اي براي حل اين چالش هاست.
به گزارش ايرنا، هم اکنون بورس تهران، فرابورس، بورس انرژي و بورس کالا در بخش سهام، اوراق بهادار و کالا در کشور در حال فعاليت هستند.
قرار است بورس بين الملل با هدف جذب سرمايه گذاران خارجي در جزيره کيش راه اندازي شود که مبادلات مالي در آن از طريق ارزهاي بين المللي خواهد بود.
مرتضي بانک مرتضي دبير شورايعالي مناطق آزاد تجاري - صنعتي و ويژه اقتصادي هفته گذشته به ايرنا اعلام کرد: آيين نامه تشکيل «بورس بين الملل» به کميسيون اقتصادي دولت ارجاع داده شده و پس از آن، براي تصويب نهايي به هيات دولت مي رود.
1341 / 1339
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

اختلاف دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک درباره گروه چهارم کالایی

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بخشنامه اخیر گمرک درباره خودداری از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه چهارم به این مناطق را خلاف نظر و دیدگاه های مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، گروه چهارم کالایی شامل کالاهایی است که در داخل کشور تولید می شود و به واردات آنها از خارج از کشور نیازی نیست.
گمرک جمهوری اسلامی ایران بیست و هفتم دی ماه امسال در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی اعلام کرد: گمرک های اجرایی کشور از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه چهارک به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی فعلا خودداری کنند.
گمرک افزود: قرار شده است با توجه به ممنوعیت ترانزیت و ورود کالا های گروه چهارم به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و سرزمین اصلی مطابق بند ۵ این صورت جلسه، وزارت صنعت، سیاست خود را در مورد توقف ثبت سفارش کالا های گروه چهارم در این مناطق تعیین کند.
روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز (شنبه) با صدور اطلاعیه ای در واکنش به این بخشنامه از اعلام مخالفت شورا با موارد مطرح شده در نشست با بانک مرکزی تصریح کرد: هیچگونه صورتجلسه ای توسط نمایندگان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به امضا نرسیده و جمع‌بندی مورد اشاره در بخشنامه گمرک خلاف نظر و دیدگاه های منبعث از مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است.
دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یادآوری کرد: سازمان های مناطق آزاد و ویژه و همچنین فعالان اقتصادی این مناطق از ابتدای سال با بخشنامه های متعدد، متفاوت و حتی متناقضی از سوی دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع واردات و صادرات روبرو بوده اند.
این روابط عمومی تاکید کرد تاکنون در نشست های متعدد برگزار شده با دستگاه های مرتبط تلاش بر آن بود که فضای اشتغال، کسب و کار و ابعاد اقتصادی مناطق، قانون مترقی این مناطق و محیط کسب و کار مرتبط با آن برای دستگاه‌های مسوول و تاثیرگذار تبیین و مشخص شود اما متاسفانه روند تصمیم گیری در این زمینه مشکلات متعددی را برای فعالان اقتصادی اعم از سرمایه‌ گذاران، تولیدکنندگان و اصناف به وجود آورده و آنها را با چالش های متعدد و حتی جبران ناپذیری روبرو ساخته است.
دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: فرصت های موجود در این مناطق در مقطع کنونی، می تواند نقش سازنده ای را در کمک به بهبود اوضاع، برون رفت از شرایط حاضر و مقابله با جنگ اقتصادی ناجوانمردانه ایفا کند.

اقتصام*6984*1961*

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام/ریزش ۴هزار تومانی
 • واحدهای کشاورزی نسبت به تعیین تکلیف پروانه تاسیس اقدام کنند
 • شش محافظ بورس برای مقابله با شرایط نامتعارف
 • کارشناسان: بخشنامه گمرک سرمایه‎گذاران را از مناطق آزاد فراری می‌دهد/ گمرک: موقتی است
 • گزارش از تالار شیشه ای؛ افت ۵۵۶ واحدی شاخص بورس
 • شاخص ۵۵۹ واحد اصلاح شد
 • حمایت از نخبگان و جوانان با استعداد برای حل مشکلات صنعت/ تاسیس دانشکده‌های تخصصی برای ترویج علوم و فناوری جدید
 • سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود
 • بورس بهترین گزینه برای مدیریت نقدینگی است
 • سیستان و بلوچستان| ۲۰ میلیون تومان وام در اختیار گردشگران مناطق آزاد قرار می‌گیرد
 • واکنش شورایعالی مناطق آزاد به بخشنامه جدید گمرک
 • ابزارهاي مالي جديد در راه بورس
 • ۴تحول بزرگ دانشگاه آزاد در ۲ سال اخیر
 • ظرفيت تهاتر بدهي و مطالبات اوراق تسويه نوع اول خزانه تکميل شد
 • گزارش از تالار شیشه ای؛ صعود ۵۳۶ واحدی شاخص بورس
 • مدیر عامل بورس تهران: سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود
 • مصوبات تلفیقی بودجه 98 در هفته ای که گذشت
 • ۴ تحول بزرگ دانشگاه آزاد در ۲ سال اخیر
 • بورس، بازاری مطمئن اما مغفول