خبرگزاري آريا - تبريز - ايرنا - رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به برنامه هاي صرفه جويي آب در مصارف کشاورزي گفت: سامانه هاي آبياري نوين در بيش از 56 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان اجرا شد.

به گزارش ايرنا، اکبر فتحي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سامانه هاي باراني در 30 هزار و 819 هکتار، سامانه هاي قطره اي در 24 هزار و 170 هکتار و سامانه هاي کم فشار در يک هزار و 55 هکتار اجرا شده است.
وي با اشاره به اينکه اجراي سامانه هاي آبياري تحت فشار نيازمند احداث استخر ذخيره آب و انرژي برق مناسب است، اظهار داشت: امکان اجراي سامانه هاي نوين آبياري در اراضي ديم وجود ندارد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي يادآوري کرد: در 6 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان نيز به علت شوري منابع آبي امکان اجراي سامانه هاي پرفشار آبياري تحت فشار وجود ندارد و بايد از روش هاي کم فشار و يا ثقلي مدرن استفاده کرد.
فتحي ادامه داد: در اراضي کشاورزي 12 شهرستان واقع در حوضه درياچه اروميه نيز
سامانه هاي آبياري کم فشار با استفاده از اعتبار ستاد احياي درياچه اجرا مي شود.
وي اظهار داشت: وسعت اراضي آبي و ديم آذربايجان شرقي به ترتيب شامل 412 هزار و 808 هزار هکتار است و در 150 هزار هکتار از اراضي آبي استان قابليت اجراي سامانه هاي نوين آبياري وجود دارد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي از اجراي شبکه هاي فرعي3 و 4 آبياري و زهکشي مدرن در 18 هزار و 459 هکتار از اراضي کشاورزي استان بدون احتساب پاياب سد شهيد مدني تبريز خبرداد و گفت: طرح لوله گذاري و انتقال آب با لوله در 5 هزار و 720 هکتار از اراضي کشاورزي 12 شهرستان واقع در حوضه درياچه اروميه اجرا شده است.
فتحي، اجراي 954 کيلومتر کانال آبياري عمومي و اجراي 3 هزار و 768 کيلومتر پوشش انهار سنتي را از ديگر طرح هاي اجرا شده در استان براي افزايش بهره وري آب اعلام کرد.
وي ايجاد نشدن کامل زيرساخت ها در شبکه هاي آبياري و زهکشي حوضه درياچه اروميه را از جمله چالش هاي موجود در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي اعلام کرد و گفت: طبق مصوبه ستاد احياي درياچه اروميه بايد هر سال 8 درصد و در طول 5 سال 40 درصد از کاهش مصارف آب در بخش کشاورزي تحقق يابد.
فتحي افزود: با وجود مصوبه ستاد احياي درياچه اروميه، تعهدات آن به طور کامل تامين اعتبار نشده است.
8023/518
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بیش از ۱۶ هزار هکتار اراضی استان سمنان بیابانزدایی شد

فرونشست زمین، فرسایش خاک، آلودگی هوا و ریزگردها، از جمله آثار بیانزایی محسوب می شود که عوامل انسانی و نامهربانی بشر با طبیعت بیشترین نقش در بیابانزایی دارد و اکنون در استان سمنان با هدف جلوگیری از فرسایش بادی، تثبیت شن های روان، جلوگیری از پیشروی بیابان، اجرای عملیات زیستی برای بیابانزدایی در اولویت قرار گرفته است.
بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، حدود ۱.۲ میلیارد هکتار اراضی طبیعی در جهان در خطر بیابانزایی قرار دارد، بیابانزایی مختص کشور ایران نیست و در کشورهای توسعه یافته نیز وجود دارد؛ بر اساس آمار ۱۸ استان و ۹۸ شهرستان کشور درگیر پدیده بیابانزایی هستند که استان سمنان را نیز شامل می‌شود.
ایران ۳۲ میلیون هکتار اراضی بیابانی دارد که بیش از ۶ میلیون هکتار آن کانون‌های بحرانی بیابانی است و بیش از ۲۰ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی قرار دارد که اگر به آن توجه نکنیم، قابلیت تبدیل شدن به کانون بحران را دارد.
اکنون نه تنها سمنان بلکه استان‌های حاشیه کویری گرفتار پدیده شوم بیابانزایی، فرسایش بادی و ریزگردها هستند که محیط زیست و منابع طبیعی این مناطق را دچار چالش جدی کرده و یکی از راهکار های مقابله با پیشروی کویر حفظ پوشش گیاهی و افزایش آن است.

عملیات بیابانزدایی در حاجی آباد سمنان اجرا شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان گفت: با هدف تثبیت شن های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان، در ۴۰۰ هکتار از اراضی بیابانی منطقه حاجی آباد این شهرستان عملیات بیابان زدایی انجام شده است.

معصومه منظمی اظهار داشت: بیابانزدایی در قالب کاشت گونه‌های سازگار با مناطق بیابانی سمنان مانند تاغ و آرتیپلکس انجام شده و منابع طبیعی کاشت، عملیات مراقبت و آبیاری را تا سازگاری گونه با طبیعت برعهده دارد.

وی، پدیده بیابانزایی را تهدیدی زیست محیطی دانست و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان زایی علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامتی جوامع محلی، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: با توجه به پیامدهای بیابانزایی ضرورت دارد کنترل و مهار این پدیده در اولویت قرار بگیرد و همچنین اقدامات این حوزه مستمر باشد.

منظمی اضافه کرد: اقدامات بیابانزدایی علاوه بر تثبیت شن های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان، بازگشت روح زندگی، تلاش و رونق اقتصادی از جمله کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان را به همراه دارد و اجرای عملیات بیابانزدایی در منطقه حاجی آباد موجب جلوگیری از مهاجرت شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان تصریح کرد: برای کل محدوده بیابانی این شهرستان طرح های مصوب بیابانزدایی و مدیریت جنگل های دست کاشت تهیه شده که در صورت تأمین اعتبار و با پیش بینی های صورت گرفته این امکان و آمادگی وجود دارد تا کل منطقه بیابانی شهرستان زیر پوشش عملیات بیابانزدایی قرار بگیرد.

اجرای ۱۶ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در گرمسار

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار با بیان اینکه بذرپاشی و نهال کاری از جمله اقدامات موثر برای بیابانزدایی است، گفت: ۱۶ هزار هکتار از اراضی بیابانی در شهرستان گرمسار به منظور مقابله با پیشروی بیابان با گونه سازگار تاغ جنگل‌کاری شد.

اسماعیل عرب معصومی افزود: در حال حاضر طبیعت به واسطه عوامل انسانی مانند چرای بی‌رویه دام، بهره‌برداری غیراصولی از معادن، بوته‌کنی و قطع درختان، از حالت پایدار خارج شده که این مسائل موثر در پیشروی بیابان است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرمسار خاطر نشان کرد: در گذشته‌های نه چندان دور یکی از معضلات اساسی گریبان‌گیر مردم حاشیه کویر شهرها و روستاها، هجوم شن‌های روان به داخل شهرها و اراضی کشاورزی بوده به همین دلیل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان با انجام اقدامات موثری از قبیل بذرپاشی و نهال‌کاری توانسته در سال های اخیر به حفظ آب و خاک و کاهش گرد و غبار کمک کند.

سرانه بیابان در مقیاس جهانی ۲۲ دهم هکتار است، این در حالی است که سرانه بیابان در ایران بیش از مقیاس جهانی و در حدود نیم هکتار است و با توجه به سرانه بیابان کشور حفظ پوشش گیاهای موثرترین قدم در جلوگیری از پیشروی بیابان است، اما برخی افراد سودجو و خودخواه با قطع درختانی نظیر تاغ که از پیشروی بیابان جلوگیری می‌کند تیشه به ریشه خود و دیگران می زنند و برخورد با این چالش استفاده بیش از پیش از ظرفیت مردمی است.

۷۳۴۲/۶۱۰۳

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خشک شدن دریاچه ارومیه تهدید بسیار جدی برای کشاورزی آذربایجان غربی است
 • بهره برداری از یک هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی پایین دست سد تنگ حمام
 • خشک شدن دریاچه ارومیه تهدیدی جدی برای کشاورزی آذربایجان غربی
 • آبیاری ۳۵۰۰ هکتار از اراضی بیابانی خراسان جنوبی
 • خشک شدن دریاچه ارومیه و انتشار ریز گردها، تهدیدی جدی برای کشاورزی استان آذربایجان غربی است
 • بازاریابی جهانی حلقه مفقوده صادرات زردآلوی ابرکوه
 • هزار هکتار از اراضی استان مجهز به سیستم های نوین آبیاری
 • کشت محصولات کم آب‌بر اولویت نخست کشاورزی آذربایجان‌غربی است
 • ۲۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی نیکشهر به آبیاری نوین مجهز می شوند
 • تجهیز یک هزار و ۳۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری
 • طرح کاداستر در ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی دامغان اجرا می‌شود
 • ۵۷ هزار متر مربع از اراضی کشاورزی استان مرکزی در آتش سوخت
 • تجهیز ۱۳۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری
 • هوشمند سازی ۷۰ درصد چاه‌های کشاورزی در خراسان جنوبی
 • تجهیز هزار و ۳۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری
 • 1312 هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد
 • اراضی کشاورزی در ساعات خنک آبیاری شود
 • هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست/ سیل‌های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد
 • توسعه پایدار کشاورزی آذربایجان غربی در گرو راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان