به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، نادر طالب‌زاده دبیر نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران (۲۱ دی ۹۷) با موضوع «انقلاب اسلامی، فرصت‌ها و تهدیدها» گفت: عمار یک پدیده‌ای است که بعد از ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی راه افتاده و در واقع جهاد سازندگی در عرصه رسانه است؛ دعوت از جوانان مختلف که محور و ایده و عقیده را انقلاب اسلامی می‌دانند و کارهای مختلف سینمایی تولید می‌کنند.


وی خاطرنشان کرد: نقد جسورانه و سالم از مسائلی که داریم و کمتر به آن رسیدگی نمی‌‌شود از ویژگی‌های عمار است.

طالب‌زاده به مستند «دریا بست» اشاره کرد و گفت: در این مستند به معضل ماهیگیران منطقه جاسک اشاره‌شده و نشان می‌دهد چگونه یک دهه‌ است چینی‌ها، ماهی‌ها را صید می‌کنند و تور‌های مردم منطقه خالی می‌ماند.

دبیر نهمین جشنواره فیلم عمار گفت: عمار گروهی از بچه‌های حزب‌اللهی رسانه هستند که از روستاها و شهرها جذب نیرو می‌کنند و فیلم‌های تولیدشده را هم در همین اماکن پخش می‌کنند.

وی به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: نفوذ ایران در کشورهای منطقه یک نفوذ معنوی است. این نفوذ معنوی مورد حد قرارگرفته و آمریکا و انگلیس چشم دیدن آن را ندارند، اسرائیل که جای خود دارد!

این مستندساز پیشکسوت به نقش برخی سازمان‌ها در واردکردن فشار به ایران گفت: مردم عمومی آمریکا خبر ندارد FDD چیست و امروز آمریکا بیش از ۲۰ تریلیون دلار بدهکار است و این بی‌برکتی به خاطر تقابلی است که از سال ۵۷ با انقلاب ایران پیدا کرد. 

وی افزود: آمریکا در معرض یک فروپاشی است و امثال «مایکل مور» مستندساز مشهور این کشور گفته احتمالاً ترامپ آخرین رئیس‌جمهور آمریکاست! ما طی یک دهه اخیر بیش از ۳۰۰ روشنفکر درجه‌یک آمریکایی را به ایران دعوت کرده‌ایم (تحت عنوان کنفرانس افق نو) و آن‌ها هم وضعیت کنونی آمریکا را بحرانی می‌دانند.

طالب‌زاده به نقش دانشمندان مسلمان در بیداری علم در اروپا گفت: اگر دانشمندان مسلمان دوره ائمه نبودند اصلاً رنسانس علمی و صنعتی در غرب به وجود نمی‌آمد.

این پژوهشگر اظهار داشت: حرف‌ها و کارهای ترامپ، آمریکا به دو تکه تقسیم کرد و تکه‌ای که هوادار او هستند، وینچستر به دست و بمب‌ساز هستند، طرفداران ترامپ آدم‌های عاقلی نیستند و خطرناک‌اند. بنابراین مقایسه ترامپ با نیکسون و استیضاح او اشتباه است، به همین دلیل احتمال جنگ داخلی دور از ذهن نیست، چون رئیس‌جمهوری است که قابل پیش‌بینی نیست و امروز تقریباً بیستمین روزی است که دولت را تعطیل کرده و فشار می‌آورد بودجه ساخت دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک را تأمین کنند.

دبیر نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در پایان گفت: حواسمان باشد نسخه‌هایی مانند FDD را سریع امضا نکنیم، مانند تحریم‌ها که به خاطر هراسی که دارند از اینکه ممکن است ایران بمب هسته‌ای بسازد،‌ بی‌جهت با آن‌ها مذاکره کردیم! خواب آشفته آن‌ها به ما چه ارتباطی دارد؟ از تهدیدهای آن‌ها نترسیم.

انتهای پیام/

منبع: تقریب

خبر بعدی:

زیباکلام: نقد موسوی‌خوئینی‌، انتقام‌گیری و تخریب هاشمی بود

شیوه نقد آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ به آیت‌الله هاشمی همچون اکبر گنجی و عباس عبدی در دوران اصلاحات، ناجوانمردانه و با نادیده گرفتن نقش دیگر مسئولان نظام در تاریخ انقلاب بود/ موسوی‌خوئینی‌ نقد نکرد، در حقیقت تخریب، تخطئه و انتقام‌گیری از مرحوم هاشمی را انجام داد/ اینکه تمامی خطاهای دهه 60 را به یک فرد نسبت دهیم ناجوانمردانه است

صادق زیباکلام، فعال سیاسی، شیوه نقد آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ به آیت‌الله هاشمی را همچون اکبر گنجی و عباس عبدی در دوران اصلاحات، ناجوانمردانه و با نادیده گرفتن نقش دیگر مسئولان نظام در تاریخ انقلاب می‌داند.

ایرنا نوشت: صادق زیباکلام، تحلیل‌گر سیاسی درباره ضرورت یا عدم ضرورت نقد مسئولان در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی به ایرناپلاس می‌گوید: قطعاً ضروری است که مسئولان و سیاست‌ها و عملکردها و رویکردهایشان مورد نقد قرار بگیرد. این حکم کلی شامل همه مسئولان نظام می‌شود و مادامی‌که نقد صورت نگیرد، ما نمی‌توانیم بگوییم دموکراسی در جامعه ما وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی اخیراً نقد آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ نسبت به مرحوم آیت‌الله هاشمی را ناپسند و نابه‌جا دانستند، تصریح می‌کند: در اینکه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عملکرد ایشان طی 40 سال گذشته باید مورد نقد قرار گیرد شکی نیست؛ بدون تردید عملکرد مسئولان دیگر نیز باید مورد نقد قرار گیرد و نباید درباره آن تردیدی به خود راه بدهیم، اما آنچه آقای موسوی‌خوئینی‌ انجام دادند نقد نیست، در حقیقت تخریب، تخطئه و انتقام‌گیری از مرحوم آقای هاشمی است. قطعاً عملکرد آقای هاشمی رفسنجانی به‌عنوان یکی از کارگزاران نظام، خالی از اشتباه و خطا نیست، اما باید در نظر گرفت هر نقدی باید منصفانه، به دور از حب و بغض‌های جناحی و انتقام‌گیری‌های شخصی باشد.

موسوی‌خوئینی‌ شرایط دهه 60 را نادیده می‌گیرد

وی در همین راستا می‌افزاید: بزرگ‌ترین ایراد نقد جناب موسوی‌خوئینی‌ این است که اساساً به وضعیت کشور در دوران انقلاب و سال‌های بحرانی و روحیه انقلابی دهه 60 توجهی ندارند. اگر کسی سال‌های دهه60 را نشناسد یا در ایران زندگی نکرده باشد و صرفاً روایت ایشان را بشنود یا بخواند، تصور می‌کند هیچ مسئول دیگری در ایران وجود نداشته یا در کشور هیچ‌کاره بوده‌اند و این شامل خود ایشان که دادستان انقلاب بوده و مهم‌ترین سمت قضایی آن دوره را بر عهده داشته‌اند، نیز می‌شود.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه با بیان اینکه باید به آن دوران سنجیده‌تر، پخته‌تر و مسئولانه‌تر نگریست، تصریح می‌کند: اینکه تمامی خطاهای دهه 60 را به یک فرد ( اکبر هاشمی رفسنجانی) نسبت دهیم، بسیار ناجوانمردانه است. کاری که آقای خوئینی انجام دادند، مانند اقدامات اکبر گنجی، عباس عبدی و دیگر اصلاح‌طلبان تندرو است که در دوران اصلاحات با آقای هاشمی انجام دادند؛ به‌گونه‌ای به آقای هاشمی حمله می‌کردند که گویی هیچ فرد دیگری در کشور سمت ندارد و همه تصمیمات درباره دادگاه‌های انقلاب، جنگ و برخورد با مخالفان، از جانب ایشان گرفته می‌شده است.

تنها بازرگان در دهه60 عملکرد متفاوت داشت

وی در پاسخ به این پرسش که مصلحت‌اندیشی یا به قول شما شرایط سنجی در توصیف و نقد افراد، خود باعث تحریف تاریخ سیاسی نمی‌شود، می‌گوید: من به‌هیچ‌وجه نمی‌گویم دهه 60 و آقای هاشمی را نباید نقد کرد، ولی نقد ما باید با در نظر گرفتن شرایط سیاسی و اجتماعی آن سال‌ها باشد. در آن مقطع به‌جز مرحوم مهندس بازرگان که درد دموکراسی، آزادی و انتخابات آزاد را داشت و با ادامه جنگ و شیوه برگزاری دادگاه‌ها مخالف بود، چه کسی را می‌توان در سال‌های نخست انقلاب یافت که چنین رفتاری داشته باشد؟ هیچ‌کس!

زیباکلام می‌افزاید: پس اگر قرار است آقای هاشمی را در دهه 60 نقد کنیم، یقیناً این نقد باید با در نظر گرفتن فضای دهه 60 باشد. اصلاً منظور من این نیست که با مصلحت‌اندیشی باید روی تاریخ سرپوش بگذاریم؛ چراکه اگر ما هم نقد نکنیم، بالاخره آنچه در دهه اول انقلاب رخ داده روزی مورد نقد بررسی قرار خواهد گرفت.

اخیراً آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ به مناسبت دومین سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انتقادات صریح و بی‌سابقه‌ای را به مرحوم هاشمی و برخی دیگر از چهره‌های نظام و تاریخ انقلاب وارد کرد. این گفت‌وگو واکنش‌هایی از دیگر چهره‌های سیاسی کشور را به دنبال داشت که عمده آن‌ها بر عدم ضرورت طرح این مسائل توسط این چهره باسابقه جریان اصلاحات تأکید داشتند./ 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

منبع این خبر، وبسایت taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نقد مسئولان ضروری است، اما موسوی‌خوئینی‌ انتقام‌گیری کرد
 • خرازی: جان کری گفته بود که تمام کشورهای عربی جمع شوند یک "قاسم سلیمانی" نخواهند داشت / صفار هرندی: برخی انتقاد از امام معصوم را روا می‌دانند ولی نقد آبدارچی خود را برنمی‌تابند
 • نامزدهای نهایی سه گروه جشنواره نقد کتاب معرفی شدند
 • برگزاری جشنواره غذای سالم در بشاگرد
 • همایش عمار یاسر در سمنان برگزار می‌شود
 • برگزاری همایش عمار یاسر در سمنان
 • مردمی بودن مهم ترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران است
 • مردم همدان از فیلم‌های جشنواره عمار استقبال کردند
 • فرمانده قرارگاه عمار: اقتصاد ایران و دنیا در حال فروپاشی است
 • فرمانده قرارگاه عمار: فروپاشی اقتصاد مختص ایران نیست
 • نامزد‌های جشنواره نقد کتاب در سه گروه معرفی شدند
 • برپایی مراسم پایانی جشنواره «نقد کتاب»
 • جشنواره مردمی فیلم عمار در ۴۵۰ نقطه گیلان اکران می شود
 • نشست ورشو؛ قدرت نمایی آمریکا علیه کشور‌های اروپایی / به معجزه عادت داریم /انقلاب اسلامی و فروپاشی دستگاه محاسبات غرب / سکوت در حیات، نقد در پساحیات!
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در بیان اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در انتشار اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ رسانه‌ها در انتشار اقدامات و ایرادات دولت واقع بین باشند/ نقش رسانه در آگاهی دولت و مردم از یکدیگر/ مردم با تکنولوژی‌های مختلف رسانه را نقد می‌کنند
 • سربازان به تماشای آثار جشنواره فیلم عمار می‌نشینند
 • نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم عمار در مرکز آموزشی نزاجا