به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ دکتر"امین مهدوی" در خصوص قلب سالم اظهار داشت: قلب سالم قلبی است که وجودش را احساس نکنیم و هر زمان که وجود قلب را احساس کنیم باید نتیجه گرفت که قلب سالم نیست.

وی گفت: برای اینکه قلب سالم داشته باشیم مستلزم رعایت نکاتی است که شامل سبک زندگی سالم و کنترل عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی می شود.

دکتر مهدوی سبک زندگی سالم را داشتن فعالیت بدنی مناسب عنوان کرد و گفت: این فعالیت باید در طول هفته حداقل پنج روز به مدت نیم ساعت باشد.

وی اضافه کرد: این فعالیت بدنی شامل فعالیت هایی چون کار در منزل، پیاده روی و...

نمی شود؛ آن فعالیتی که باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود را به عنوان فعالیت بدنی نام می برند.

وی گفت: سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی مناسب است و توصیه می شود افراد روزانه پنج وعده میوه و سیزی مصرف کنند.

وی ادامه داد: برای داشتن رژیم غذایی مناسب باید از رژیم غذایی کم نمک و غنی از غذاهای دریایی بویژه ماهی و کاهش مصرف گوشت قرمز و فست فود استفاده کرد.

 متخصص قلب و عروق، زندگی بدون تحرک، دیابت، فشارخون و چربی خون را از عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی عنوان کرد.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرا خون دماغ می‌شویم؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  این مشکل در میان افراد مسن و به‌خصوص زنان مسن که یائسگی موجب جمع شدن و خشک شدن بافت‌های بدن ازجمله مخاط بینی می‌شود، رایج‌تر است.



خون دماغ
طی ۴۸ ساعت ۵ بار خون دماغ شده‌ام. البته قبلاً هم سابقه داشته‌ام، ولی نه تا این حد. لطفاً در رابطه با این مشکل من را راهنمایی کنید. سطح داخلی بینی حاوی صد‌ها مویرگ خونی است که مقدار زیادی از خون بدن از طریق این مویرگ‌ها در بینی نیز در حال گردش است. این مویرگ‌ها بسیار ظریف و حساس بوده و عوامل مختلفی سبب پاره شدن آن‌ها و درنهایت خونریزی از بینی می‌شود.

علل خون دماغ
۱. یکی از مهم‌ترین عوامل ضربات شدیدی است که هنگام بازی و یا در اثر برخورد شی محکمی با بینی به‌خصوص دریچه‌ها و یا در ورزش‌های مختلف بر روی بینی وارد می‌شوند.

۲. تحریک غشا مخاطی بینی توسط جسمی خارجی و یا هنگام سرماخوردگی و خشکی مخاط در فصل زمستان و یا زیر آفتاب تابستان و همچنین به دنبال آن‌ها تخلیه شدید بینی ازجمله دیگر موارد ایجادکننده خونریزی بینی به‌حساب می‌آیند.

۳. مصرف بعضی از دارو‌ها مانند دارو‌های ضد انعقاد خون، ضدالتهاب‌ها، آسپرین، ایبوبروفن و افشانه‌های کورتونی مخصوص بینی نیز شرایط را برای خونریزی بینی مساعد می‌کند.

۴. افراد با فشارخون بالا و یا دارای بیماری تصلب شرایین هم مستعد خونریزی بینی هستند. این مشکل در میان افراد مسن و به‌خصوص زنان مسن که یائسگی موجب جمع شدن و خشک شدن بافت‌های بدن ازجمله مخاط بینی می‌شود، رایج‌تر است.

۵. گاهی اوقات آلرژی‌ها، عطسه‌های شدید و مکرر و عفونت‌های بینی و پولیپ و همچنین داخل شدن جسم خارجی در بینی نیز می‌تواند عواملی برای پاره شدن مویرگ‌ها و خونریزی محسوب شوند.

حال صرف‌نظر از آنکه خونریزی در اثر کدام‌یک از عوامل فوق ایجادشده باشد آنچه در میان همه آن‌ها یکسان است، انجام راهکار‌هایی جهت جلوگیری از خروج هر چه بیشتر خون از بدن و همچنین اساساً ایجاد خونریزی بینی است.

درمان خون دماغ
- قسمت نرم بینی‌تان را با دو انگشت فشار دهید. برای این منظور از دو انگشت شست و اشاره استفاده کنید و محکم فشار دهید. این فشار را برای مدت ۵ تا ۷ دقیقه نگه‌دارید اگر خونریزی پایان نیافت، دوباره برای مدت ۵ تا ۷ دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید.

- صاف بنشینید. اگر هنگام خونریزی به حالت دراز کشیده قرارگرفته و بنا به تصور افراد عادی سرتان را به عقب خم‌کنید، مقدار زیادی از خون وارد حلقتان شده و امکان دارد احساس خفگی در شما ایجاد کند؛ لذا بهترین وضعیت صاف نشستن است.

- از پنبه استفاده کنید. درصورتی‌که از بسته نگه‌داشتن پره‌های بینی با دست خسته شدید، تکه پنبه‌ای را به‌صورت فشرده درآورده و در سوراخ بینی در حال خونریزی قرار دهید. برخی‌ها معتقدند آغشته کردن این پنبه به قطره فنیل افرین و محکم نگه‌داشتن پره‌های بینی با دست و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در جلوگیری از ادامه خونریزی بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

- بینی‌تان را کمپرس یخ کنید. قرار دادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی می‌تواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد. سرما سبب انقباض رگ‌ها شده، لخته سریع‌تر تشکیل‌شده و بالاخره خونریزی پایان می‌یابد.

- بینی‌تان را تخلیه نکنید. برای مدت چند روز از تخلیه شدید بینی‌تان صرف‌نظر کنید. این کار را با دقت و به‌آرامی انجام دهید. رگ‌های خونی به چند روز زمان برای ترمیم نیاز دارند.

- آهن مصرف کنید. درصورتی‌که مشکل خونریزی بینی شما به‌صورت مکرر پیش‌آمده و با از دست دادن مقدار زیادی خون همراه است احتمال بروز کم‌خونی در شما افزایش می‌یابد؛ لذا ابتدا، با دادن آزمایش خون میزان هموگلوبین و آهن خونتان را اندازه‌گیری کرده و در صورت نیاز با تجویز پزشک از قرص آهن استفاده کنید.

- مراقب مصرف آسپرین باشید. ازآنجاکه آسپرین جزء رقیق‌کننده‌های خون محسوب می‌شود ممکن است از بروز لخته شدن و انعقاد خون جلوگیری کرده و خونریزی‌های بینی پیاپی را سبب شود؛ لذا درصورتی‌که مشکل خونریزی بینی به‌صورت مکرر در شما ایجاد می‌شود و در ضمن برای کاهش درد مجبور به مصرف آسپرین هستید، به‌جای آسپرین از استامینوفن به‌عنوان مسکن و تب بر استفاده کنید، ولی در صورتی که تجویز آسپرین توسط پزشک برای بیماری قلبی و عروقی شما انجام‌گرفته است با پزشک مشورت کنید.

- ویتامین C مصرف کنید. به‌منظور تشکیل کلاژن، ماده‌ای حیاتی که برای سلامتی بافت‌های بدن موردنیاز است، ویتامین C مصرف کنید.

- مخاط بینی را مرطوب کنید خشک شدن مخاط بینی به هر علتی که باشد سبب خون‌دماغ می‌شود لذا برای جلوگیری از آن چند راهکار وجود دارد:

۱- بینی خود را با سرم فیزیولوژیک به‌طور مرتب شست‌وشو دهید.
۲- از پماد‌های نرم‌کننده مخاط مانند ویتامین آ استفاده کنید.
۳- رطوبت هوای خانه را با دستگاه‌های مرطوب‌کننده افزایش دهید. خون‌دماغ می‌تواند به دنبال عفونت بینی مثل سرماخوردگی سینوزیت عفونت سیستمیک مثل تب مخملک، تب تیفوئید، خشکی مخاط بینی، ضربه و انگشت یا ضربه به بینی، تصلب شرایین، فشارخون، اختلالات انعقادی، اختلالات خونی و بیماری‌های کبدی رخ می‌دهد.

البته به‌طورمعمول شایع‌ترین علت؛ عفونت بینی و خشکی مخاط بینی، دست‌کاری و ضربه به بینی است؛ بنابراین درمان علت زمینه‌ای خودداری از ضربه و دست‌کاری بینی و نیز نرم کردن بینی با پماد ویتامین آ می‌تواند مانع خونریزی شود. در صورت وجود بیماری پس از درمان، خون‌دماغ نیز برطرف خواهد شد.

منبع : تبیان

انتهای پیام/

 

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: بیماری های قلبی پیاده روی فست فود قلب هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راه‌اندازی چه نوع کسب‌وکار‌هایی در دوران دانشجویی مناسب‌تر است؟
 • ارگان‌های دولتی ورزش همگانی در استان قم برگزار کنند
 • سالم ترین خون با استانداردهای بالا در اختیار بیماران قرار می دهیم
 • خراسان رضوی قهرمان مسابقات علمی تخصصی معلمان تربیت بدنی کشور
 • درخشش معلمان تربیت بدنی خراسان شمالی در رقابت‌های علمی و تخصصی کشور
 • درمان افت ارتواستاتیک فشار خون با تحقیقات فضایی
 • رئیس سازمان تربیت بدنی ارتش با امیر خانزادی دیدار کرد
 • رئیس سازمان تربیت بدنی ارتش با امیر دریادار خانزادی دیدار کرد
 • دیدار رئیس سازمان تربیت بدنی ارتش با امیر خانزادی
 • راه حل درمان فشارخون زنان باردار/ درمان خون دماغ را بشناسید
 • ارکان نظام اجتماعی در سبک زندگی اسلامی/ اصول تحقق سعادت بشری
 • این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
 • تاثیر قلب بر زندگی هنگامه قاضیانی+عکس
 • توزیع ۸۸ تابلوی سبک زندگی اسلامی در مساجد قم
 • آناتومی و فیزیولوژی دستگاه قلبی عروقی و عملکرد قلب انسان
 • زمانه تغییر سبک زندگی است/یک طلاق در برابر پنج ازدواج
 • توصيه هايي براي مراقبت از کليه‌ ها
 • کتاب «تاریخ تربیت بدنی در اروپا وآمریکای لاتین» منتشر شد
 • علائم ترسناکی در سلامتی که در واقع بی‌خطرند