فرارو- بازار سرمایه در حالی معاملات امروز خود را آغاز کرد که با توجه به رشد هفته گذشته انتظار می‌رفت بازار در گروه‌های بزرگ کمی به عقب بنشیند. ساعات آغازین بازار، اما بر خلاف این فرضیه پیش رفت و شاخص کل توانست با رشد ۴۴۰ واحدی تا سقف ۱۵۶ هزار و ۲۷۰ واحدی هم پیش رود. نیمه دوم بازار، اما متفاوت بود فشار فروش در بیشتر گروه‌های بازار مشهود بود و زمینه را برای بازگشت شاخص از سقف روزانه خود فراهم کرد.   گزارش روانه بازار بورس
در پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد ۱۰۰ واحدی در ارتفاع ۱۶۴۹۲۹ ایستاد. نماد‌های وبملت و تاپیکو بیشترین اثر منفی و نماد‌های کچاد و حکشتی بیشترین اثر مثبت را برشاخص کل رقم زدند.   ارزش کل معاملات امروز بورس تهران حدود ۳۸۳ میلیارد تومان به ثبت رسید. وتجارت با معامله ۱۵۹ میلیون سهم به ارزش ۲۵۴ میلیارد ریال بیشترین حجم معاملات امروز بورس را به خود اختصاص داد.   گزارش روزانه بازار بورس بازار بورس امروز میزان تغیرات نسبت به روز گذشته شاخص کل (واحد) ۱۶۴۹۲۹ ۱۰۰ حجم معاملات (میلیون سهم) ۱۵۹۱ ۲۴۷ ارزش معاملات (میلیارد تومان) ۳۸۳ ۶۰   گزارش روزانه بازار فرابورس
در بازار فرابورس آیفکس با رشد ۳ واحدی در عدد ۱۹۴۱ ایستاد. نماد‌های زاگرس و دماوند بیشترین تاثیر مثبت و ذوب و مارون بیشترین اثر منفی را بر آیفکس رقم زدند. ارزش کل معاملات امروز فرابورس ۳۴۶ میلیارد تومان را به ثبت رساند. ذوب آهن با بیش از ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش ۲۸۷ میلیارد ریال بیشترین حجم معاملات فرابورس را از آن خود کرد.   گزارش روزانه بازار فرابورس بازار فرابورس امروز میزان تغیرات نسبت به روز گذشته شاخص کل (واحد) ۱۹۴۱ ۲.۸۸ حجم معاملات (میلیون سهم) ۹۴۰ ۱۴۲ ارزش معاملات (میلیارد تومان) ۳۴۶ ۶۵۹   کلیت بازار
امروز بانکی‌ها وضعیت مناسبی نداشتند و با فشار فروش همراه شدند البته ناگفته نماند که در این گروه دو نماد بانک دی و پست بانک با معاملات مثبتی که داشتند مسیر خود را از سایر نمادهای این گروه جدا کردند و در سقف قیمت روزانه و با صف خرید به کار خود پایان دادند.   گروه حمل و نقل که هفته گذشته معاملات خوبی را پشت سر گذاشته بودند امروز هم مورد توجه معامله گران قرار گرفتند. حسیر، حپترو، حسینا، حپارسا و حکشتی از نماد‌های این گروه بودند که تواستند با صف خرید به کار خود پایان دهند. البته در این گروه حریل با ۳۲ میلیون حجم معامله سکاندار بیشترین دادوستد را در این گروه شد.   برترین صنایع از لحاظ حجم معاملاتی در بازار امرزو (منبع: همفکران آگاه)   در آخرین ساعات بازار امروز خبر افزایش قیمت محصولات سایپا منتشر شد انتشار این خبر باعث شد گروه خودرویی بار دیگر در صدر توجهات قرار بگیرد و با رشد چشمگیر تقاضا مواجه شوند. البته اگرچه این افزایش قیمت ها در کاهش زیان خودروسازان انکارناپذیر است اما به نظر می‌رسد سودآوی این گروه مستلزم تغیرات دیگری نیز هست و افزایش قیمت بیشر می‌تواند به صورت مقطعی اثر بخش باشد.   گروه پالایشی با توجه به افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی رشد خوبی را تجربه کرده بود اما امروز معاملات مناسبی نداشت و با افزایش عرضه رو به رو شد، هر چند به نظر می‌رسد این افت قیمتی گذرا باشد و در روز‌های آتی شاهد رشد دوباره این گروه باشیم، زیرا در روز‌های گذشته خبر‌های خوبی در این حوزه منتشر شد به طوری که قیمت نفت را در پایان هفته گذشته تا ۶۲.۵ دلار افزایش داد.   در گروه فلزات اساسی برخلاف جو مثبت گروه ذوب با فشار فوش مواجه شد و حتی چندین بار به صف فروش هم رسید.  

از بازارهای موازی چه خبر؟

در بازار‌های موازی دلار تا محدوده ۱۱۲۰۰ تومان و سکه تا حوالی ۳۸۵۰۰۰۰۰ تومان رشد کرد.   به گزارش اماکو، احتمالا علت این افزایش نرخ واکنش به عدم تمدید معافیت های نفتی از سوی آمریکا بوده است، هرچند معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اعلام کرد که پیش بینی می کند همه کشورهایی که معافیت دریافت کرده‌اند، قطعا دوره دوم درخواست‌شان رد نمی‌شود.

البته انتشار سخنان هیاکو ماس وزیر خارجه آلمان مبنی بر دشواری ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا نیز می تواند یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار باشد، این در حالی است که وی پیش تر از راه اندازی این سازوکار مالی تا هفته های آتی ابراز امیدواری کرده بود.

روی هم رفته گرچه در خصوص وضعیت سیاسی-اقتصادی در عرصه بین الملل به نظر می رسد شاهد کم شدن ابهام باشیم اما در داخل کشور وضعیت همچنان مبهم است. در مجموع به نظر می رسد در بازار فردا شاهد معاملات متعادل با برتری تک سهم ها باشیم.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قیمت آپارتمان در منطقه یک تهران کاهش یافت؟

به گزارش جهان نيوز، تحقیقات میدانی از بازار ملک نشان می‌دهد «قیمت پیشنهادی» فروش آپارتمان در منطقه یک تهران طی روزهای اخیر کاهش پیدا کرده است. این عقبگرد قیمتی در فایل‌های فروش مسکن، فعلا در محله‌های لوکس که طی دست‌کم یک‌سال گذشته، صدرنشین تورم ملکی بودند، رخ داده است.
  فروشنده‌های آپارتمان در این محله‌ها قیمت پیشنهادی خود را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند. تحت‌تاثیر رکود سنگین در معاملات خرید، هنوز امکان ردیابی انعکاس کاهش قیمت پیشنهادی در قیمت‌های قطعی فراهم نشده است. با این حال فعالان بازار مسکن از کاهش قیمت در معاملات نیز خبر می‌دهند.

بررسی‌ها درباره منشأ کاهش قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن، ۶ علت را مشخص می‌کند. مهم‌ترین عامل، به ثبت بیشترین رشد قیمت در کارنامه فروش واحدهای مسکونی منطقه یک طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ در مقایسه با سایر مناطق پایتخت برمی‌گردد.

اثر روانی کاهش قیمت ارز طی هفته‌های اخیر نیز پارامتر دیگری است که با توجه به سهم بالای تجهیزات ساختمانی وارداتی به‌کاررفته در ساخت‌وسازهای لوکس نسبت به سایر پروژه‌های ساختمانی مصرفی در تهران، اکنون فروشنده‌ها در منطقه یک به این کاهش، واکنش نشان داده‌اند. تغییر رفتار سوداگران نیز موثر بوده است.   عقبگرد قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران هم‌اکنون خود را در شکل کاهش ۱۶ درصدی قیمت پیشنهادی فروش مسکن در برخی محلات منطقه یک شهر تهران نسبت به بازه زمانی میانه بهار(اردیبهشت ماه) نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال، در برخی از فایل‌های مشابه، در حالی که قیمت پیشنهادی فروش یک آپارتمان لوکس در اردیبهشت ماه مترمربعی ۵۰ میلیون تومان اعلام شده بود هم‌اکنون قیمت پیشنهادی برای فروش همین واحد به ۴۲ میلیون تومان کاهش یافته است.

این موضوع در مورد تعداد قابل توجهی از فایل‌های مشابه نیز رصد شد. بررسی‌ها همچنین از نشست قیمت پیشنهادی بخش عمده‌ای از فایل‌های فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران در شرایط فعلی معادل ۲۸ درصد نسبت به اسفندماه و ۱۰ تا ۱۵ درصد در مقایسه با خردادماه خبر می‌دهد. این در حالی است که این موضوع به شکل کاهش ۱۰ درصدی قیمت قطعی در برخی از معاملات واحدهای مسکونی که طی یک هفته اخیر انجام شده نیز خود را نشان داده است.

اولین عامل به ردپای کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر و اثر آن بر سطح قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در مناطق لوکس و شمالی شهر تهران مربوط می‌شود؛ در حالی که نوسانات نرخ ارز، طلا و سکه از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با یک سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته، ریزش قیمت دلار طی یک هفته گذشته که منجر به کاهش قیمت هر دلار از محدوده قیمتی بالای ۱۳ هزار تومان به کمتر از ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان شده بر نرخ‌های اعلامی برای فروش واحدهای مسکونی لوکس نیز اثر گذاشته است.

این در حالی است که قیمت هر سکه بهار آزادی نیز طی یک هفته گذشته از کانال ۴میلیون تومان به کانال ۳ میلیون تومان سقوط کرد و همین ریزش نرخ ارز و سکه بازار معاملات مسکن شهر تهران به خصوص در مناطق لوکس و گران‌قیمت را تحت تاثیر قرار داد.

از آنجا که عمده واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت در منطقه یک شهر تهران و سایر محلات لوکس پایتخت با استفاده از مصالح و متریال لوکس خارجی ساخته شده‌اند کاهش نرخ ارز انتظارات کاهش قیمت مسکن در این مناطق را تشدید می‌کند.

در واقع کاهش قیمت دلار انتظارات کاهشی از بابت عقبگرد قیمت واحدهای مسکونی لوکس را که هزینه ساخت آنها به‌طور مستقیم با نرخ ارز در ارتباط بوده وبه آن وابسته است، شارژ کرده است؛ به‌طوری که سمت تقاضای این گروه از واحدهای مسکونی هم‌اکنون معتقدند با کاهش نرخ ارز، قیمت این نوع آپارتمان‌ها نیز باید کاهش یابد.

عامل دوم به وجود انتظار شروع عقبگرد قیمتی از پرتورم‌ترین منطقه شهر تهران به لحاظ تغییرات قیمتی آپارتمان‌های مسکونی مربوط می‌شود؛ درحالی که منطقه یک شهر تهران به استناد آمارهای رسمی پرتورم‌ترین منطقه پایتخت به لحاظ تغییرات قیمت واحدهای مسکونی محسوب می‌شود، طبیعتا نشست قیمتی نیز ابتدا باید از این منطقه آغاز شود، سپس به سایر مناطق شهر تسری پیدا کند.

سومین عامل به طرح سه پرسش اساسی فرا روی تقاضای سفته‌بازی در بازار مسکن که بخش عمده‌ای از این تقاضا در منطقه یک و محلات لوکس شهر تهران به لحاظ معاملات مسکن تمرکز یافته است برمی‌گردد؛ در حالی که بخش قابل توجهی از تقاضای مصرفی خرید مسکن تحت تاثیر جهش قیمت و افزایش شکاف بین قیمت مسکن و قدرت خرید خانوارها و متقاضیان مصرفی طی ماه‌های اخیر به اجبار از بازار مسکن خارج شد و معدود معاملات خرید مسکن عمدتا از سوی سرمایه‌گذاران وسفته‌بازان ملکی انجام می‌شد، هم‌اکنون تقاضای سفته‌بازی نیز با سه پرسش اساسی مواجه شده است؛ این پرسش‌ها مبنی بر اینکه چرا مسکن بخرم؟ چه زمانی آن را به فروش برسانم؟

و با چه قیمتی بفروشم؟ از هفته‌های اخیر به سوالات اصلی سفته‌بازان ملکی تبدیل شده است؛ به خصوص اینکه چشم‌انداز مشخصی از بابت رشد محسوس قیمت‌ها در بازار معاملات مسکن متصور نیست وبه دنبال خروج تقاضای مصرفی از بازار و نبود متقاضی برای خرید این واحدها احتمال حبس سرمایه‌ها در واحدهای بدون متقاضی برای دست‌کم دو تا سه سال آینده بیش از پیش قوت گرفته‌ است.

در حالی که سفته‌بازان در شرایط فعلی قادر به یافتن پاسخ منطقی برای این سه سوال مطرح شده نیستند، بنابراین فعالیت‌ آنها در بازار معاملات خرید مسکن نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و می‌توان گفت که بعد از خروج تقاضای مصرفی از بازار مسکن که منجر به ایجاد رکود در این بازار شد این‌بار نوبت به تقاضای سفته‌بازی رسیده است که از بازار مسکن خارج شود.

عامل چهارم موثر در عقبگرد قیمت پیشنهادی فروش مسکن در مناطق لوکس بازار مسکن پایتخت، به غلبه حس نخریدن به خریدن مسکن مربوط می‌شود؛ تحت تاثیر آنچه در عامل سوم توضیح داده است در حالی که در ماه‌های گذشته سفته‌بازان علاقه زیادی به معاملات ملکی داشتند هم‌اکنون حس نخریدن بر تمایل به خرید مسکن در میان این گروه از متقاضیان بازار مسکن افزایش یافته است.

از سوی دیگر و به‌عنوان عامل پنجم، هم‌اکنون این موضوع که «قیمت مسکن به سقف رسیده است» در میان فعالان ومتقاضیان بازار مسکن جا افتاده است؛ به این معنا که در شرایط فعلی انتظاری از بابت رشد محسوس قیمت‌ها در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت وجود ندارد. اثر روانی تهدیدهای مالیاتی ششمین عامل موثر در نشست قیمتی واحدهای مسکونی لوکس است؛ هرچند تاکنون برنامه مالیاتی مشخصی برای مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن به اجرا در نیامده است اما همین تهدیدهای مالیاتی که اخیرا مطرح شده است به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در تسریع خروج سفته‌بازان از بازار مسکن قابل بررسی است.

برآیند این ۶ عامل منجر شده است بازار معاملات مسکن از برتری فروشنده (قدرت بیشتر فروشندگان مسکن برای مانوردهی روی سطح قیمت‌ها وافزایش نرخ‌های اعلامی) به سمت توازن نسبی قدرت فروشنده و خریدار در تعیین قیمت‌های پیشنهادی حرکت کند. در واقع در حالی که فروشندگان مسکن دست‌کم طی یک‌سال و نیم گذشته از قدرت زیادی برای تعیین نرخ فروش مسکن وتغییر لحظه‌ای و روزانه قیمت‌ها در برخی مقاطع زمانی برخوردار شده بودند هم‌اکنون و تحت تاثیر عوامل ذکر شده این قدرت به میزان زیادی کاهش یافته است.

در واقع بازار معاملات مسکن مناطق شمالی تهران به خصوص منطقه یک پایتخت، که طی ماه‌های اخیر به دلیل خروج تقاضای مصرفی از بازار وارد فاز رکود شده بود از رکود به سمت رکود همراه با کاهش قیمت در حال حرکت است؛ عقبگرد قیمتی در نرخ‌های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران درحالی طی هفته‌های اخیر محسوس شده است که علائم اولیه این عقبگرد قیمتی خود را در شکل جاماندگی تورم ملکی این منطقه نسبت به تورم ملکی کل شهر تهران و منطقه ۵، در فاصله ابتدا تا انتهای بهار ۹۸، نشان داد.

در حالی که میانگین قیمت مسکن در کل شهر تهران در فاصله ابتدا تا انتهای بهار ۹۸ معادل ۲۲درصد رشد کرد و این میزان رشد در همین بازه زمانی در منطقه ۵ شهر تهران به میزان ۲۴درصد و در مناطق جنوبی پایتخت معادل ۲۷درصد رقم خورد اما میزان رشد قیمت مسکن در این بازه زمانی در منطقه یک شهر تهران ۱۲درصد به ثبت رسید.

آمارها نشان می‌دهد اگرچه میانگین قیمت مسکن در منطقه یک در فاصله ابتدا تا انتهای بهار امسال رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرد اما این میزان رشد به مراتب کمتر از نرخ رشد قیمت مسکن در سایر مناطق شهر تهران بوده است که این موضوع را می‌توان در حکم علامت اولیه عقبگرد قیمتی مسکن در این منطقه عنوان کرد.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درخصوص چشم‌انداز بازار معاملات مسکن و همچنین عقبگرد قیمتی واحدهای مسکونی در منطقه یک وسایر مناطق و محلات لوکس شهر تهران حاکی است به رغم کاهش قیمت‌های پیشنهادی در هفته‌های گذشته همچنان خریداری برای واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار مسکن این مناطق وجود ندارد وتعداد معاملات خرید مسکن در این مناطق به میزان قابل توجهی افت کرده است؛ این موضوع در وهله اول ناشی از شارژ انتظارات کاهش قیمت مسکن است؛ متقاضیان انتظار دارند در ماه‌های پیش‌رو تحت تاثیر عوامل اعلام شده باز هم سطح قیمت‌های پیشنهادی و قطعی کاهش یابد.

به خصوص آنکه هم‌اکنون تعداد بیشتری از مالکان واحدهای مسکونی به خصوص مالکان واحدهای نوساز که عمدتا سازنده هستند به دلیل آغاز موج عقبگرد قیمت‌ واحدهای مسکونی لوکس تبدیل به فروشنده شده‌اند، چرا که این تصور هم‌اکنون در بازار مسکن ایجاد شده است که قیمت‌ها می‌تواند به‌صورت دومینویی نشست کند.

در شرایط فعلی همچنان دو متغیر کلیدی آینده بازار مسکن را کارگردانی می‌کند؛ اولین متغیر وضعیت بازار ارز به‌خصوص تغییرات نرخ دلار است؛ و دومین متغیر به اوضاع سیاست بین‌الملل مربوط می‌شود؛ فعالان بازار مسکن معتقدند در صورت ثبات نرخ ارز و همچنین تثبیت شرایط فعلی سیاست بین‌الملل دو احتمال از بابت تغییرات قیمتی در بازار معاملات واحدهای مسکونی وجود دارد.

اولین احتمال انتظار کاهش قیمت واحدهای مسکونی در ماه‌های آینده وادامه سیر نزولی قیمت‌های پیشنهادی و اثر آن بر عقبگرد قیمت‌های قطعی فروش مسکن است؛ این در حالی است که دومین احتمال که پررنگ‌تر و قوی‌تر نسبت به احتمال اول محسوب می‌شود انتظار ثبات قیمت مسکن در ماه‌های پیش‌رو است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در حالی که عقبگرد قیمتی در منطقه یک شهر تهران آغاز شده است علائم اولیه نشست قیمت‌های پیشنهادی در برخی از فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن منطقه ۵ شهر تهران نیز مشاهده می‌شود. انتظارمی‌رود این نشست قیمتی در ماه‌های آتی در سایر مناطق شهر تهران نیز تجربه شود.

ممبع: خبرآنلاین کپی متن خبر برچسب ها: قیمت مسکن اجاره خانه اجاره

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: گزارش بازار بورس

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سکه ۲۰۰ هزار تومان گران شد/ حباب به ۲۴۰ تومان رسید/ دلار عامل اصلی رشد ۵ درصدی قیمت سکه
 • شاخص بورس تهران به کانال ۲۵۰ هزار واحدی نزدیک شد
 • تغییر مسیر مثبت شاخص کل بورس امروز ۳۰ تیرماه
 • قیمت انواع سکه در معاملات امروز
 • شاخص بورس به روند صعودی بازگشت
 • رشد چشمگیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران
 • کاهش هفت میلیون تومانی پژو ۲۰۶/ قیمت انواع خودرو در بازار امروز
 • خواهان حذف ارز 4200 توماني هستيم
 • کدام خودروها بیشترین رشد را در بازار انگلیس تجربه کردند؟
 • نایب رییس اتاق بازرگانی: خواهان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم/ گیر افتادن دلار در دوراهی صعود یا کاهش/ ادامه صادرات پتروشیمی ایران به سه قاره جهان/ پیش بینی از ادامه روند افزایشی قیمت طلا
 • سرنوشت بازار نفت چه خواهد شد؟
 • بازار پلیمرها تحت‌الشعاع بهای ارز
 • ۶ عامل کاهنده «قیمت پیشنهادی» آپارتمان‌ها در منطقه یک
 • نوسان ارز بازار خودرو، مسکن و گوشی را قفل کرد
 • بورس افت کرد، فرابورس رشد
 • سقوط هفتگی سنگین نفت در پی ازسرگیری رشد تولید آمریکا
 • رشد ۳۶۲ واحدی بورس در ابتدای معاملات
 • شروع اصلاح قیمت در بازارمسکن تهران
 • اشاره یک نشریه بین‌المللی به روند روبه رشد معاملات بورس کالای ایران