به گزارش ایرنا، سعید فرخی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس آخرین گزارش، در حال حاضر ٥٣٧ واحد تولیدی متقاضی دریافت تسهیلات رونق تولید در سامانه بهین یاب ثبت نام نموده اند.
وی ادامه داد: از تعداد ٥٣٧ طرح ثبت نامی ٣١٩ طرح با مجموع ١٢ هزار و ٩٢٩ میلیارد ریال تسهیلات درخواستی، به تصویب رسیده و به بانک های عامل استان جهت دریافت تسهیلات معرفی شده اند.


به گفته فرخی، ٥٤ درصد طرح های معرفی شده به بانک های عامل با ١٧٤ متقاضی در حوزه صنعت، ٤٤ درصد طرح ها با ١٤٢ متقاضی در حوزه کشاورزی و حدود یک درصد طرح ها با ٣ متقاضی در حوزه گردشگری است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی بیان کرد: از این تعداد تا به امروز به ١٧٢ واحد تولیدی متقاضی دریافت تسهیلات مجموعا ٣ هزار و ٣٢٧ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
وی ادامه داد: تولید کنندگان متقاضی دریافت تسهیلات رونق تولید می توانند با ثبت نام در سامانه بهین یاب از این تسهیلات بهره مند شوند .
فرخی اضافه کرد: در این دوره تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات سرمایه ثابت، تسهیلات نوسازی و بازسازی صنایع، در حوزه های صنعت، کشاورزی و گردشگری به متقاضیان پرداخت می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی گفت: از بانک های عامل درخواست تسریع در روند بررسی و پرداخت طرح ها را داریم و با توجه به اینکه بانک های خصوصی از منابع استان استفاده می کنند، انتظار عملکرد بهتری از این حوزه وجود دارد.
امسال سهم استان مرکزی از تسهیلات رونق تولید دوازده هزار میلیارد ریال است.
3005/3075
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

گامی دیگر در راستای تکمیل طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی

«طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی» در راستای تکالیف قوانین برنامه‌های پنجم و ششم توسعه در دستور کار بانک مرکزی و وزارت اقتصاد قرار دارد و حالا در راستای تکمیل این طرح سامانه صدور حواله الکترونیک برای دستگاه های اجرایی راه اندازی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، انتقال پول در گذشته روشی سخت و دشوار بوده است و دغدغه هایی را برای خریداران و فروشندگان که مبالغ بالایی را باید انتقال می دادند ایجاد کرده بود اما با ایجاد سیستم بانکداری الکترونیک بسیاری از این مشکلات حل و زمینه تسهیل مبادلات و معاملات تجاری و اقتصادی ایجاد شد.

 

در کشورمان در راستای توسعه سیستم بانکداری الکترونیک «طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی» در راستای تکالیف مربوط به قوانین برنامه‌های پنجم و ششم توسعه و احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و نیز مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به تفکیک در حوزه‌ عملیاتی انتقال حساب‌های درآمدی و حساب‌های پرداخت دستگاه‌های مشمول به بانک مرکزی در دستور کار مشترک این بانک و وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت.

 

در گام اول و در بخش انتقال حساب‌های درآمدی پس از استقرار سامانه بانکداری متمرکز بانک مرکزی (نسیم) و اتصال آن به سامانه‌های ملی پرداخت،اعمال تغییرات عمده در هر یک از این سامانه‌ها با همکاری شبکه بانکی، وصول وجه به حساب‌های مفتوحه نزد این بانک از سراسر کشور و بدون هیچ‌گونه اختلال، امکان‌پذیر شده است.

 

در گام دوم، موضوع انتقال حساب‌های پرداخت به بانک مرکزی در دستورکار قرار گرفت که با توجه به استقرار و تمرکز این بانک در تهران و پراکندگی دستگاه‌های اجرایی و خزانه‌داری معین استان‌ها در سراسر کشور، در مرحله نخست، استفاده از ابزار برداشت چک‌ در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) با ارتقاء مؤلفه‌های امنیتی بر روی برگه چک، در طراحی و چاپ دسته‌چک‌ها؛ برای دستگاه‌های اجرایی مد نظر قرار گرفت.

 

در این شیوه بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات برخی از بانک‌های دولتی که دارای بیشترین فراوانی و پراکندگی شعب بوده و سبقه‌ی آشنایی با امور حساب‌های دولتی را داشته‌اند به عنوان «شعب کارگزار» بانک مرکزی جهت ارائه‌ خدمات حضوری و شعبه‌ای ملاک عمل واقع شد.

 

در مرحله بعدی، با توجه به اهمیت ویژه عملیات مالی خزانه‌داری‌کل کشور و خزانه معین استان‌ها که به نمایندگی از دولت نسبت به تخصیص بودجه‌های جاری عمرانی کشور مبادرت دارند و به دلیل لزوم تامین سرعت، دقت و امنیت لازم، به‌کارگیری حواله الکترونیکی از طریق ابزار پرداخت بانکواره به جای استفاده از ابزار سنتی چک برای این مجموعه پیشنهاد و مورد تائید قرار گرفت.

 

این روش برای نخستین بار در هشتم شهریور 95 توسط خزانه‌داری‌کل کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت. سپس در آذر ماه سال 95، این ابزار پرداخت توسط دو خزانه معین استان تهران و البرز به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت و پس از رفع اشکالات اولیه و اخذ تائید با مراجعه حضوری نمایندگان بانک مرکزی در تمامی استان‌ها جهت ارائه آموزش‌های لازم به منظور نحوه کارکرد با دستگاه بانکواره و سامانه مربوطه به امضاداران و کارشناسان منتخب در کمتر از 9 ماه به 30 خزانه معین دیگر تعمیم پیدا کرد.

 

با تکمیل این طرح در تمامی استان‌های کشور و تجهیز همگی آنها به بانکواره، امکان صدور حواله الکترونیک به جای استفاده از ابزار سنتی چک فراهم شده و با توجه به اهمیت خزانه‌داری‌کل و خزانه معین استان‌ها در تخصیص بودجه‌های جاری و عمرانی کشور و انجام پرداخت‌های دولت، دولت جمهوری اسلامی ایران در نظام پرداخت‌های خود با گذر از فرایندهای سنتی، اینک مجهز به ابزار نوین، امن و مطابق با اقتضائات روز می‌شود و قطعاً این ارتقاء منجر به چابکی و توانمندی مجموعه مالی دولت در تخصیص به‌موقع وجوه می شود.

 

حالا در تکمیل این روند (جمعه 28 دی ماه) بانک مرکزی اعلام کرده که سامانه‌ صدور حواله‌ الکترونیک که از آبان ماه امسال برای دستگاه‌های اجرایی راه اندازی شده، جایگزین صدور چک شده و از این پس انتقال وجه دستگاه اجرایی به صورت مکانیزه جابجا می شود.

 

بنابراین گزارش، از مزایای اجرای این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- امکان انتقال وجوه به حساب مقصد در لحظه و حذف واسطه‌هایی از قبیل بانک‌های عامل، سرپرستی‌ و شعب بانک‌ها (به طور مثال در روش قبلی پرداخت حقوق به حساب کارکنان دولت، واریز کل وجه به حساب بانک عامل معرفی شده انجام می‌شد و آن بانک نسبت به پرداخت حقوق بر اساس فایل دریافتی از سازمان مربوطه اقدام می‌کرد که این عملیات بعضاً بیش از 3 روز به طول می‌انجامید که در روش فعلی واریز وجه به طور مستقیم از بانک مرکزی و با استفاده از بانکواره به حساب‌های کارکنان نهایتاً در 1 روزکاری صورت می‌پذیرد).

- امکان نظارت دقیق و مؤثر دولت بر پرداخت‌ها.

- حصول اطمینان از نوع و ماهیت حساب مقصد با استفاده از سامانه استعلام شبا که بدین ترتیب شائبه استفاده نادرست از منابع دولت به حساب‌های غیر و نامعتبر و هرگونه تبانی احتمالی به کلی مرتفع می شود.

- حذف روش‌های سنتی مبتنی بر استفاده از چک و الزامات آن از قبیل لزوم تردد درون شهری، زمان‌بر بودن فرایند پردازش و پذیرش چک و انجام تسویه و واریز وجوه به حساب مقصد و مخاطرات ناشی از جعل و یا فقدان و سرقت چک و موضوعاتی از قبیل مدیریت موجودی برگه چک و احتمال اتمام آن قبل از دریافت دسته‌چک بعدی و مواردی از این دست./

 

 

پایان پیام/50

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استان مرکزی سرمایه صنعت کشاورزی گردشگری جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کارنامه سیستم بانکی قم در پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید خوب نیست
 • روند پرداخت تسهیلات رونق تولید در قم کند است
 • 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت شد
 • عملکرد قم در پرداخت تسهیلات رونق قابل‌قبول نیست
 • ۲۴۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت شد
 • عملکرد بانک های خصوصی قم در ارائه وام رونق تولید مطلوب نیست
 • بیش از چهار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد
 • راهکار بی‎فایده افزایش سرمایه بانک مسکن برای رونق ساخت‎وساز
 • وضعیت نامطلوب دریافت تسهیلات در بخش کشاورزی
 • پرداخت تسهیلات؛ عمده مشکلات تولیدکنندگان
 • سخت‌گیری برخی بانک‌های استان کرمانشاه در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان
 • آذربایجان شرقی رتبه دوم پرداخت تسهیلات فراگیر را کسب کرد
 • بیش از ۱۱۰ فقره تسهیلات به بخش‌‌های کشاورزی و صنعت پرداخت شد
 • نظارت بر تسهیلات رونق تولید باید جدی گرفته شود
 • معرفی بیش از 1300 نفر برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی
 • حدود 3هزار نفر در تکاب طی یک روز به تفریح زمستانی روی آوردند
 • پرداخت ۴۲ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی ایران
 • فرصت ها و چالش های پایتخت صنعت ریلی ایران
 • قاچاق دام زنده با ۲ نرخ به کام قاچاقچیان/ برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا/ بانک مرکزی ترکیه: نرخ بهره ۲۴ درصد/ پراید به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد!