رویداد۲۴ وزارت خارجه آمریکا قصد دارد ماه آینده اجلاسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با محوریت ایران برگزار کند. این خبر را مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در مصاحبه روز جمعه ۱۱ ژانویه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز این کشور اعلام کرد. انتشار این خبر با واکنش تند ایران روبه رو شد.

وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه این اجلاس با حضور نمایندگانی از کشور‌های مختلف خاورمیانه، آسیا، اروپا و آفریقا طی روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در لهستان برگزار می‌شود، افزود تمرکز گفتگو‌ها بر ثبات خاورمیانه، صلح، آزادی و امنیت در منطقه خواهد بود و طی آن اطمینان حاصل می‌شود تا ایران صاحب‌نفوذی بی‌ثبات گر نباشد.

برگزاری این اجلاس در لهستان با انتقاد مقامات ایران روبه رو شده است. محمد جواد ظرف وزیر خارجه در این باره به شدت از دولت لهستان انتقاد کرد و در توئیتی نوشت: "یاد آوری به میزبان و شرکت کنندگان کنفرانس ضد ایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا مرده اند، یا بی آبرو شده اند، یا به حاشیه رانده شده اند؛ و ایران از همیشه قوی‌تر است."

در ادامه نوشت: «دولت لهستان نمی‌تواند این شرمندگی را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ضد ایرانی شده است.»

ظریف در ادامه عکس‌هایی از کنفرانسی را به پیام خود اضافه کرد که بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا را در کنار شیمون پرز رئیس پیشین رژیم صهیونیستی و حسنی مبارک رئیس جمهور ساقط شده مصر نشان می‌دهد.

وزیر خارجه ایران همچنین عکس‌هایی از آوارگان لهستانی و آمار تاریخی آن‌ها را که در زمان جنگ جهانی به ایران پناه آورده بودند، به پیام خود الصاق کرده است. 

در موضع گیری مشابهی عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در در صفحه توئیتر خود با کنایه به میزبانی لهستان برای نشست ضد ایرانی نوشت: «۱۸۹۲ لهستانی از ۱۹۴۲ تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها درقلب تهران آرمیده‌اند.»

او افزود: "بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین از راه ایران بازگشتند."

عراقچی گفت: «قبرستان‌ها در ایران بعداز ۳۰ سال قابل جایگزینی هستند، اما مردم تهران ۷۷ سال است که احترام میهمانان خود را نگاه داشته‌اند.»

در همین حال وزیر خارجه آمریکا آخر هفته گذشته تور خاورمیانه‌ای خود را آغاز کرد.

مایک پمپئو پیش از سفر هشت روزه خود به خاورمیانه در جمع خبرنگاران هدف از سفر خود را "دو چندان کردن تلاش‌های دیپلماتیک و اقدامات تجاری به منظور افزایش فشار بر ایران" توصیف کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز پنج شنبه در دانشگاه آمریکایی قاهره مصر گفت: «کشور‌های جهان به گونه‌ای که هرگز تا کنون سابقه نداشته است در حال مقابله با اقدامات انقلابی حکومت ایران هستند: واردات نفت خود را از ایران به صفر می‌رسانند، جلوی دور زدن تحریم‌ها از سوی این کشور را می‌گیرند، با تروریسم در اروپا مقابله می‌کنند و سیستم بانکی فاسد ایران را امنزوی می‌کنند. جهان در حال شناخت همه‌جانبه ابعاد تهدیدات ایران است.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به اظهارات پمپئو در قاهره آمریکا را به تلاش برای ایجاد یک هرج و مرج جدید در منطقه متهم کرد.

این مقام وزارت خارجه گفت ایالات متحده به دلیل ناکامی در یافتن جایگزینی برای توافق اتمی موسوم به برجام دچار نوعی یاس و عصبانیت مزمن شده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه نیز با موضعی مشابه به سخنان پمپئو واکنش نشان داد و گفت: «وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت: «هر جا و هر گاه که آمریکا دخالت می‌کند، هرج و مرج، سرکوبگری و نفرت ایجاد می‌شود. آن روز که ایران بخواهد برای تبدیل‌شدن به یک کشور "نرمال" به تقلید از دولت‌های دست‌نشانده آمریکا و "مدل‌های حقوق بشری" مایک پامپئو رو بیاورد روزی خواهد بود که جهنم یخ ببندد (کنایه از هیچ‌وقت). بهتر است آمریکا با از دست‌دادن ایران کنار بیاید.»

وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به خاورمیانه همچنین به رایزنی پیرامون مسائلی نظیر نزاع عربستان و قطر، خروج سربازان آمریکایی از سوریه و مسئله مرگ جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی خواهد پرداخت. اما به نظر می رسد مهمترین هدف این سفر ایجاد یک اجماع منطقه ای علیه ایران است.

نشست ضد ایرانی لهستان به دنبال چیست؟
دکتر عبدالرضا فرجی راد استاد دانشگاه، سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان و تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک درباره سخنان تازه پمپئو و برگزاری نشست ضد ایرانی در لهستان گفت: «آمریکایی‌ها فکر می‌کردند با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های تازه شرایط در ایران به سرعت تغییر کند. همزمان با تحریم‌ها تورم بالایی در ایران به وجود آمد، اعتراض‌های دی ماه سال گذشته نیز شکل گرفت. آمریکا تصور می‌کرد که اعتراضات ادامه خواهد یافت و ایران نمی‌تواند بحران اقتصادی را کنترل نماید و همین موضوع باعث می‌شود ایران پای میز مذاکره با ترامپ بنشیند و آن‌ها خواسته هایشان را تحمیل می‌کنند. اما این وضعیت به وجود نیامد. ایران توانست اوضاع را نسبتا کنترل کند. اعتراضات فروکش کرد و دولت هم توانست تا اندازه‌ای وضعیت ارزی را مهار کند.»

او افزود: "از طرف دیگر آمریکا به دنبال تشکیل ناتو عربی بود. نهادی نظامی که قرار بود تعدادی از کشور‌های عربی عضو آن شوند و به تدریج جایگزین شورای همکاری خلیج فارس شود. این پروژه آنچنان که باید مورد استقبال کشور‌های عربی قرار نگرفت. نهایتا آمریکا به این نتیجه رسید که نیرو‌های خود را از سوریه خارج کنند. متحدین منطقه ای آمریکا بعد از این تصمیم ناگهانی ترامپ تصور می کنند که این اتفاق باعث تضعیف آن‌ها خواهد شد. رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربستان و مصر بیشترین احساس خطر را از خروج نیرو‌هایی آمریکایی از سوریه دارند. اما ترامپ تاکید دارد که باید آن‌ها از سوریه خارج شوند. او توانست با وجود اختلاف نظر‌های داخلی نظر خود را به کرسی بنشاند. روز گذشته نیز اولین تجهیزات نظامی از سوریه خارج شد."

به عقیده سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان "آمریکا به دنیال این است که مسئله ایران را به خاطر اختلافاتی که با اروپا دارد، تبدیل به یک مسئله بین المللی کند. در این میان بین به دنبال برجسته کردن شکاف میان کشور‌های شرق اروپا با کشور‌های غرب اروپا است. لهستان به خاطر احساس خطر از روسیه، برای نزدیکی به آمریکا دچار افراط شدیدی شده است. در کنار لهستان برخی دیگر از کشور‌های اروپای شرق همچون کشوره‌های حوزه بالتیک و مجارستان می گویند که منافع امنیتی خودشان را چه در رابطه با روسیه و چه در رابطه با مهاجرین قربانی دعوای آمریکا و ایران نمی کنند."

فرجی راد گفت: «در مقابل کشور‌های قدرتمند اروپا همچون فرانسه، آلمان، انگلیس به دنبال حفظ برجام هستند هر چند که نمی‌خواهند چیز خاصی به ایران بدهند؛ لذا لهستان پیش قرآول همکاری با آمریکا برای هر اقدام بین المللی علیه ایران شده است. آمریکا هم از سویی بدش نمی‌آید که وارد اختلافات اروپا شود. به ویژه آنکه دولت ترامپ به دنبال فروپاشی اتحادیه اروپاست. به این ترتیب می‌توان اینگونه تحلیل کرد که لهستان به این دلیل برای این نشست ضد ایرانی انتخاب شده کهه شکاف در اتحادیه اروپا دامن زده شود. با این شکاف سازوکار مالی که اروپا وعده برقراری آن را در برجام داده است، شکل نخواهد گرفت.» 

این تحلیلگر مسائل بین المللی در پاسخ به این سوال که آیا امریکا می‌تواند اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کند؟، گفت: «ما نمی‌توانیم دقیقا بگوییم که این اجماع شکل نمی‌گیرد و یا شکست می‌خورد. طبیعتا برخی کشور‌های اروپای شرقی با آمریکا همراهی می‌کنند. کشور‌های بالتیک به خاطر روسیه با آمریکا هماهنگ هستند. لهستان و برخی کشور‌های حوزه بالکان با ترامپ همراهند. ممکن است بعضی کشور‌های اروپای غربی همچون دانمارک و هلند هم به این طیف اضافه شوند. در واقع آمریکا شکافی در اروپا علیه ایران ایجاد خواهد کرد.» 

او افزود: «در خاورمیانه مصر، اردن، عربستان، امارات، بحرین، کویت و... آمریکا را همراهی می‌کنند. در آفریقا هم بده بستان وجود دارد. بسیاری از کشور‌های آفریقایی کمک دریافت می‌کنند مثلا سودان برای دریافت کمک مالی به ائتلاف علیه مردم یمن پیوست و حالا هم ۱۵ هزار سرباز سودانی در جنگ یمن حضور دارند.»

فرجی راد تاکید کرد: «با وجود اینکه می‌توان پیش بینی کرد تعداد زیادی از کشور‌ها به نشست لهستان بپیوندند، اما به نظر نمی‌رسد این اجلاس کارایی زیادی داشته باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که این اجماع ضد ایرانی می‌تواند از نظر سیاسی انزوای آمریکا پس از خروج از برجام را بشکند. به ویژه اینکه در هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا در رابطه با سازوکار مالی کند حرکت می‌کند و هم اینکه دچار اختلافات درونی شده و نهایتا خانم موگرینی به زودی پست خود را تحویل خواهد داد.»

سفیر پیشین ایران در مجارستان و نروژ درباره موضع اتحادیه اروپا درباره نشست لهستان گفت: «اتحادیه اروپا طبیعتا سردرگم است. آمریکا حالت تهاجمی گرفته است. ایران هم باید به لحاظ دیپلماتیک فعالتر شود. با بروکسل و کشور‌های قوی‌تر اروپایی مذاکره کند و هشدار دهد که اگر این روند ادامه یابد ایران نمی‌تواند تا آخر تحمل کند.»

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است/ اگر جنگ شود در منطقه کسی در امان نخواهد بود

ساعت24 -ظریف در واکنش به افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هشدار داد: اگر جنگ شود، تصور نمی‌کنم کسی در منطقه ما در امان باشد. بیایید از بروز جنگ جلوگیری کنیم. ما به جنگ نیاز نداریم.

محمدجواد ظریف که برای شرکت در نشست عالیرتبه شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در گفت وگو با بخش "هارد تاک" شبکه خبری بی بی سی درباره توافق هسته‌ای ایران، در واکنش به تحریم‌های شدید آمریکا علیه ملت ایران افزود: ما بالاخره نفت مان را خواهیم فروخت، اما شرافت مان را هرگز نمی‌فروشیم.


وی ادامه داد: این یک توافق مورد تأیید جامعه بین المللی شامل ایالات متحده آمریکا بود. اهمیت ندارد که مذاکره کننده آن دولت پیشین آمریکا بوده است، چرا که این توافق با آمریکا مذاکره شد.

وزیر امور خارجه ایران در یادآوری قوانین بین المللی به دولتمردان تندروی کاخ سفید، ادامه داد: همانگونه که می‌دانید در قانون بین الملل، دولت‌ها شناسایی نمی‌شوند، بلکه کشورها را شناسایی می‌کنند که این دولت‌ها آن را نمایندگی می‌کنند.

ظریف در واکنش به افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هشدار داد: اگر جنگ شود، تصور نمی‌کنم کسی در منطقه ما در امان باشد. بیایید از بروز جنگ جلوگیری کنیم. ما به جنگ نیاز نداریم. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: همانگونه که ترامپ گفته است، ما تنها ۱۰ دقیقه با جنگ فاصله داشته ایم و چنانچه آن‌ها علیه ایران اقدامی انجام می‌دادند، ایران نیز از خود دفاع می‌کرد.

ظریف در پاسخ به این سوال که چه پاسخ نظامی را برای دفاع از خود انتخاب می‌کردید، گفت: من نظامی نیستم و آن را به نظامیان واگذار می‌کنم.

وی در پاسخ به اینکه از برخی مقامات ایران شنیده می‌شود در صورت حمله ایران، آن‌ها به برخی متحدان آمریکا همچون عربستان سعودی یا دوبی حمله می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما چشم بسته اقدام نمی‌کنیم؛ آمریکا اکنون درگیر یک جنگ اقتصادی با ایران است؛ برخی کشورها حمایت‌های لجستیکی از این اقدام دارند که به معنای مشارکت آن‌ها در این جنگ است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: اگر جنگی در گیرد، فکر نمی‌کنم هیچ کسی در منطقه ما ایمن باشد. اجازه دهید تا جلوی جنگ را بگیریم، هیچیک به جنگ نیاز نداریم.

مجری برنامه به افشای ایمیل‌های سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن مبنی بر اینکه ترامپ به خاطر اینکه برجام، امضا شده اوباما بوده است، از توافق هسته‌ای خارج شد، اشاره کرد و پرسید آیا تفاوتی بین آمریکا و اروپا قایل می‌شوید؟ رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پاسخ داد: از نظر ما این توافق به نفع جامعه بین المللی اعم از آمریکاست. اهمیتی ندارد که دولت پیشین آمریکا درباره این توافق مذاکره کرده باشد، این توافقی است که توسط آمریکا مذاکره شده است.

ظریف اظهار کرد: می‌دانید که در جامعه بین المللی شما این یا آن دولت را شناسایی نمی‌کنید بلکه با کشور و دولت آن طرف هستید. ما با دولت آمریکا مذاکره کردیم و دولت این کشور باید از تعهدات تبعیت کنند.

وی ادامه داد: آخرین باری که کنترل کردم، (متوجه شدم) انقلابی در آمریکا رخ نداده است. باور دارم که برجام برای ترامپ بهترین توافق ممکن است. فکر می‌کنم افرادی به ترامپ مشاوره می‌دهند که ارتقای صلح به نفع آن‌ها نیست و فقط به دنبال پیشبردن دستور کاری هستند که داشتند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات مجری برنامه که می‌گفت: اروپایی‌ها از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بشدت ابراز تأسف کردند، گفت: این بیانیه‌ها مهم است، اما مهم‌تر اینکه آن‌ها سرمایه گذاری انجام دهند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره کاهش تعهدات برجامی این کشور به دنبال ناتوانی اروپا در تامین منافع مالی ایران از برجام هم اظهار کرد: ما هیچگونه ضرب الاجلی در این باره به اروپایی‌ها نداده‌ایم.

ظریف افزود: اروپایی‌ها از ما چند هفته فرصت خواستند و ما به آن‌ها ۶۰ هفته وقت دادیم. پس از آن ما اقدام خود را در چارچوب برجام انجام دادیم در حالی که آمریکا از توافق بیرون رفت. ما از سازوکار داخل برجام استفاده کردیم تا به آن‌ها نشان دهیم که باید به توافق بازگردند و تعهدات خود را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای هیچ کسی ضرب الاجلی تعیین نکردیم، ادامه داد: ما تنها چیزی را اجرا کردیم که پیش از این بسیار روشن به آن‌ها گفته بودیم که این گام‌هایی است که برداشته خواهد شد.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که افزایش سطح غنی سازی اورانیوم فراتر از ۳.۶۷ درصد کمکی به اروپا برای حفظ برجام نمی‌کند، گفت: ما توافق را به طور کامل اجرا کردیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ابتدا تاکنون ۱۵ گزارش داده است که پنج گزارش آن پس از خروج آمریکا از برجام بوده است.

ظریف افزود: همه این‌ها نشان می‌دهد که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است. متاسفانه اروپایی‌ها نتوانستند از این مساله سود ببرند.

وی با یادآوری اینکه ایران از تمدنی کهن برخوردار است، تصریح کرد: برای ما کرامت مردم مان، بی نهایت مهم است.

وزیر خارجه در واکنش به اینکه اروپایی‌ها از افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی می‌کنند، چرا ایران به سمت این کار رفته است، گفت: اروپایی‌ها نمی‌توانند بخشی از توافق را اجرا کنند. در بند ۳۶ خود توافق می‌گوید که اگر ایران یا دیگر طرف‌های توافق از اجرای توافق از سوی دیگری رضایت نداشته باشند، می‌توانیم در خود این توافق اقداماتی را اتخاذ کنند.

ظریف تاکید کرد: این اقدام برای پابرجا ماندن توافق درنظر گرفته شده است تا جلوی از بین رفتن کامل آن را بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که با این حساب شما به افزایش سطح غنی سازی ادامه می‌دهید، گفت: این توافق کاملاً بر اساس عدم اعتماد نوشته شد. هیچ طرفی به طرف دیگر اعتماد نداشت. ما همه سیاه و سفید را در آن گنجاندیم. از این رو اگر ما به توافق پایبند نباشیم آن‌ها می‌توانند و اگر آن‌ها پایبند نباشیم ما اقداماتی را انجام می‌دهیم.

ظریف افزود: برجام برای اروپایی‌ها همچون یک سند امنیتی هم هست. شما نمی‌توانید بدون سرمایه‌گذاری لازم چیزی را به دست آورید. این مساله یک نقص است. ما سرمایه‌گذاری خود را در توافق هسته‌ای بیش از آنکه حرف بزنیم، انجام دادیم، اما اروپایی‌ها هنوز آماده انجام این سرمایه‌گذاری نیستند. آن‌ها بیانیه می‌خوانند.

وی در پاسخ به اینکه چه سرمایه گذاری مد نظر است، گفت: این سرمایه‌گذاری می‌تواند خرید نفت ایران باشد.

مجری بی‌بی‌سی درتلاش برای توجیه اروپایی‌ها مبنی براینکه شرکت‌های این کشورها تحت تأثیر تحریم‌ها نمی‌توانند نفتی از ایران خریداری کنند، که ظریف با طرح این سؤال که چرا نمی‌توانند، اظهار کرد: اگر کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و روسیه اجازه ندهند تا آمریکا با قلدری، آن‌ها را به تبعیت از تصمیم خود مجبور کند، واشنگتن قادر نخواهد بود تا اقتصاد جهان را ویران کند و همه آن‌ها را تحریم کند.

وی ادامه داد: اگر شل، توتال، انی و ساینوپک همزمان از آمریکا درخواست کنند که اقدام این کشور غیرقانونی است، شما می‌خواهید بپذیرید که آمریکا بر اقتصاد جهانی حتی در قلمرو اروپا تسلط داشته باشد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه متأسفانه اروپایی‌ها توان حل این بحران یا هر بحران دیگری را ندارند، اضافه کرد: اروپا و بقیه جهان به اندازه‌ای قوی هستند که بخواهند در برابر آمریکا بایستند و نیازی نیست برای کشف آن تلاش کرد.

ظریف درباره ساز وکار مالی اروپا موسوم به اینستکس نیز گفت: باید ببینیم که آیا این ساز وکار مالی منفعت واقعی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت یا خیر. مردم به دلیل سرطان در حال فوت هستند؛ کودکان به دلیل ابتلا به بیماری‌ای بی، مبتلایان به ام اس در حال فوت هستند؛ چرا که در یک زمینه بسیار محدودی نمی‌توانیم در ایران داروی آن را تولید کنیم.

وی افزود: آمریکا مدعی است که معافیت دارویی از تحریم‌ها وجود دارد، اما تراکنش‌های مالی برای پرداخت این داروها از تحریم‌ها معاف نیستند.


رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره کاهش تعهدات برجامی این کشور به دنبال ناتوانی اروپا در تامین منافع مالی ایران از برجام هم اظهار کرد: ما هیچگونه ضرب الاجلی در این باره به اروپایی‌ها نداده‌ایم.

ظریف افزود: اروپایی‌ها از ما چند هفته فرصت خواستند و ما به آن‌ها ۶۰ هفته وقت دادیم. پس از آن ما اقدام خود را در چارچوب برجام انجام دادیم در حالی که آمریکا از توافق بیرون رفت. ما از سازوکار داخل برجام استفاده کردیم تا به آن‌ها نشان دهیم که باید به توافق بازگردند و تعهدات خود را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای هیچ کسی ضرب الاجلی تعیین نکردیم، ادامه داد: ما تنها چیزی را اجرا کردیم که پیش از این بسیار روشن به آن‌ها گفته بودیم که این گام‌هایی است که برداشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که افزایش سطح غنی سازی اورانیوم فراتر از ۳.۶۷ درصد کمکی به اروپا برای حفظ برجام نمی‌کند، گفت: ما توافق را به طور کامل اجرا کردیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ابتدا تا کنون ۱۵ گزارش داده که پنج گزارش آن پس از خروج آمریکا از برجام بوده است.

ظریف افزود: همه این‌ها نشان می‌دهد که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است. متاسفانه اروپایی‌ها نتوانستند از این مساله سود ببرند.

وزیر خارجه در واکنش به اینکه اروپایی‌ها از افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی می‌کنند، چرا ایران به سمت این کار رفته است، گفت: اروپایی‌ها نمی‌توانند بخشی از توافق را اجرا کنند. در بند ۳۶ خود توافق می‌گوید که اگر ایران یا دیگر طرف‌های توافق از اجرای توافق از سوی دیگری رضایت نداشته باشند، می‌توانیم در خود این توافق اقداماتی را اتخاذ کنند.

ظریف تاکید کرد: این اقدام برای پابرجا ماندن توافق درنظر گرفته شده است تا جلوی از بین رفتن کامل آن را بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که با این حساب شما به افزایش سطح غنی سازی ادامه می‌دهید، گفت: این توافق کاملاً بر اساس عدم اعتماد نوشته شد. هیچ طرفی به طرف دیگر اعتماد نداشت. ما همه سیاه و سفید را در آن گنجاندیم. از این رو اگر ما به توافق پایبند نباشیم آن‌ها می‌توانند و اگر آن‌ها پایبند نباشند، ما اقداماتی را انجام می‌دهیم.

مجری برنامه به ادعای اخیر وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه ایران تا ساخت بمب اتمی یکسال فاصله دارد، اشاره کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد: اگر ایران می‌خواست بمب اتمی بسازد، ما خیلی وقت پیش این کار را می‌کردیم. ما نمی‌خواهیم بمب بسازیم، چون معتقدیم که بمب هسته‌ای هیچگونه تضمینی برای امنیت ما نیست، اما اگر اروپایی‌ها در باره منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه جدی هستند باید به جای دیگری در منطقه یعنی اسرائیل نگاه کنند که حداقل ۲۰۰ کلاهک اتمی دارد.


زینب البداوی خبرنگار بی‌بی‌سی درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر سرنگونی آن در آب‌های بین المللی صحبت کرد و اینکه ایران می‌گوید آن در حریم ما بوده است. آیا قبول دارید که آمریکا به دنبال جنگ نیست؟


ظریف پاسخ داد: می‌پذیریم که ترامپ خواستار جنگ نیست، اما می‌دانم کسانی در دولت وی هستند که دیوانه و تشنه جنگ هستند.
مجری برنامه پرسید آیا منظور شما "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ است که وزیر امور خارجه ایران گفت: نیازی نیست من به آن اشاره کنم خود ترامپ به آن‌ها اشاره کرده است.


ظریف درباره احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا هم اظهار کرد: خلیج فارس به یک دلیل به این اسم نامگذاری شده است، چون در سواحل کشور ما قرار دارد. ما تقریباً یک هزار و پانصد مایل ساحل با خلیج فارس داریم؛ این خلیج مکزیک نیست.


وی افزود: ما اینجا بوده‌ایم و از قلمروی آبی خود حفاظت می‌کنیم. اگر این پهپاد بر فراز آب‌های بین‌المللی سرنگون شده چرا ما تکه‌های آن را جمع کردیم؟


مجری برنامه که در برابر این سوال ظریف متحیر شده بود، گفت: من تنها اظهارات آمریکا و (امانوئل) مکرون رئیس جمهوری فرانسه را مطرح کردم که ظریف گفت: آیا رئیس جمهوری مکرون اطراف آنجا بوده است؟ باید به او بگویید کجا بودید؟ ما آنجا هستیم.


البداوی درباره تنش در خلیج فارس و حادثه نفتکش‌ها پرسید و اینکه آیا این رویدادها می‌تواند یک جنگ تصادفی را ایجاد کند، پرسید.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ایران هزاران سال است که از عبور و مرور دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز حفاظت کرده است و همچنان به این کار ادامه خواهیم داد و کسانی که ناوهای خود را به خلیج فارس آورده‌اند به امنیت این بخش از جهان کمک نمی‌کنند.


ظریف بروز درگیری تصادفی در خلیج فارس را محتمل دانست و ادامه داد: ما نمی‌توانیم همسایگی خود ترک کنیم، آن‌هایی که از بیرون منطقه آمده‌اند باید تصمیم بگیرند که چرا در اینجا حضور دارند و آیا حضور آن‌ها به ثبات و امنیت کمک می‌کند.


وی افزود: همانطور که ترامپ گفت: ما ۱۰ دقیقه با جنگ فاصله داشتیم، چون به ترامپ گفته شد اگر علیه ایران اقدامی انجام دهد ایران نیز در دفاع از خود واکنش نشان خواهد داد.


وزیر امور خارجه در پاسخ به نوع واکنش ایران هم اظهار کرد من یک فرد نظامی نیستم و آن را به نظامیان واگذار می‌کنم.


مجری بی بی سی با طرح این سوال که از برخی مقامات ایران شنیده ایم که آن حمله به برخی متحدان آمریکا همچون سعودی خواهد بود.


ظریف هشدار داد: ما اقدام کور انجام نمی‌دهیم. هرکسی در جنگ آمریکا علیه ایران کمک کند، آمریکا اکنون در حال جنگ اقتصادی با ایران است، کشورهایی هستند که از با حمایت‌های لجستیکی و شناسایی از آمریکا پشتیبانی می‌کنند.


وی خاطرنشان کرد: این به معنای مشارکت در جنگ علیه ایران است. اگر جنگی روی دهد فکر نمی‌کنم که کسی در منطقه ما در امان بماند. اجازه دهید همه برای جلوگیری از جنگ تلاش کنیم. ما خواستار جنگ نیستیم.


وزیر امور خارجه با یادآوری هشت سال جنگ تحمیلی بر مردم ایران، گفت: این جنگ هم با کمک همه بر ما تحمیل شد.


ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره نفتکش توقیف شده در جبل الطارق و اظهارات انگلیسی‌ها مبنی بر اینکه اگر مشخص شود مقصد این کشتی سوریه نیست، آزاد خواهد شد، گفت: این یک راهزنی دریایی است. نخست آنکه تحریم اتحادیه اروپا درباره خرید نفت از سوریه است نه فروش آن.


وی افزود: نکته دوم اینکه این تحریم‌ها درباره کشورهای اروپایی است و ایران یک کشور اروپایی نیست. این کشتی در آبراه‌های بین المللی در حرکت بود؛ ضمن اینکه از ابتدا اعلام کردیم که این مقصد این کشتی سوریه نیست.


رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نفتکش متعلق به ایران نیست بلکه نفت ایران را حمل می‌کرد، گفت: می‌دانید که ما تحت تحریم آمریکا هستیم و هدف آن‌ها به صفر رساندن فروش نفت ایران است. از این رو هرکاری می‌توانیم انجام می‌دهیم تا آمریکا نفهمد برای فروش نفتمان چه کار می‌کنیم.


ظریف افزود: انگلیس با توقیف نفتکش ما به آمریکا در اعمال تحریم‌های نفتی غیرقانونی علیه ایران کمک کرد. این ربطی به تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه ندارد و درباره ایران است. به همین دلیل جان بولتون از انگلیس قدردانی کرد و این اقدام انگلیس را بهترین هدیه ممکن ۴ ژوئیه (روز استقلال آمریکا) به آمریکا دانست. اگر انگلیس بخواهد که به منافع آمریکا خدمت کند نباید درباره تلاش برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک حرف بزنند.


مجری برنامه درباره مذاکره مجدد با آمریکا پرسید و اینکه رئیس جمهوری روحانی گفته است اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ایران به مذاکره باز می‌گردد.


ظریف پاسخ داد چرا ما باید با آمریکا دوباره مذاکره کنیم، ما میز مذاکره را ترک نکردیم بلکه آن‌ها بودند که میز را ترک کردند. آن‌ها باید به میز مذاکره بازگردند.


با این پاسخ ظریف، مجری برنامه نقل قول از رئیس جمهوری ایران را اصلاح کرد و گفت که بله گفته است تحریم‌ها را بردارید و به مذاکره بازگردید.


وزیر امور خارجه تاکید کرد: آن‌ها مجبورند که به میز مذاکره بازگردند، اما ما درباره برجام دوباره مذاکره نخواهیم کرد. این توافق حاصل ۱۲ سال مذاکره بود که ۲ سال آن مذاکرات فشرده‌ای بود که من روزها و ماه‌ها صرف آن کردم.


ظریف تصریح کرد: ما زمان زیادی را با آمریکا گذراندیم و درباره این توافق مذاکره کردیم. اگر شما به یک قلدر اجازه دهید که شما را با قلدری به پذیرفتن چیزی مجبور کند، شما وی را تشویق خواهید کرد که با قلدری شما را برای پذیرفتن چیزهای دیگر مجبور کند.
وی سیاست آمریکا را اینگونه توصیف کرد که هرچه مربوط به من است، مال من است، اما آنچه متعلق به شما است مذاکره شدنی است.


مجری برنامه هارد تاک شبکه خبری بی بی سی درباره اتهامات آمریکایی‌ها مبنی بر حمایت از حزب الله، انصارالله یمن اشاره کرد و گفت: چگونه می‌توان درباره این موضوعات به میز مذاکره آمد.


رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آن‌ها در صورت اجرای کامل تعهداتشان می‌توانند به میز مذاکره بیایند، اما آیا ما از صدام حسین در زمان حمله به عراق حمایت کردیم؟ آیا ما از داعش حمایت کرد. خود ترامپ گفت که ایران با داعش مبارزه می‌کند.


ظریف با طرح این سوال که آیا ما در حال بمباران یمن هستیم، افزود: آیا ایران بود که نخست وزیر لبنان را دستگیر کرد و او را در جلوی تلویزیون قرار داد؟ بنابراین اگر آمریکا به دنبال کشورهایی در منطقه است که رفتار بدخواهانه دارند باید به متحدان خود بنگرد.
وی درباره دستیابی به یک توافق جدید در مذاکره با آمریکا اظهار کرد: ترامپ گفته است که من با ایران درگیر جنگ نظامی نمی‌شوم بلکه من با علیه ایران یک جنگ اقتصادی را به راه می‌اندازم. معنای جنگ اقتصادی چیست؟


رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: جنگ اقتصادی مردم عادی را هدف قرار می‌دهد در حالی که جنگ نظامی، نظامیان را و برخی مواقع هم مردم عادی نیز آسیب می‌بینند.


ظریف با اشاره به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه می‌خواهیم مردم ایران دولت خود را تغییر دهند، اضافه کرد: این دو را در کنار هم قرار دهید. دولت آمریکا مردم ایران برای دستیابی به هدفی سیاسی ترور می‌کند. این تعریف کلاسیک تروریسم است.


وی درباره ادعای پمپئو که هدف آمریکا تغییر رژیم در ایران نیست بلکه می‌خواهد ایران رفتاری عادی داشته باشد، گفت: ایران یک کشور عادی است و آن کشوری که عادی نیست، ایالات متحده است. کدام کشور عادی توافقنامه‌های بین‌المللی را نقض می‌کند؟


وزیر امور خارجه ایران خروج آمریکا از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان برد با روسیه، پیمان سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک موسوم به نفتا، پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس، یونسکو، شورای حقوق بشر را نمونه‌ای از رفتارهای غیرعادی آمریکا دانست و گفت: آیا این چیزی است که شما نرمال می‌نامید؟


ظریف درباره ادعای آمریکا برای ارسال پول به حزب الله هم گفت: مایک پمپئو ممکن است به بیانیه علاقمند باشد. شما متحدان پمپئو در منطقه همچون عربستان سعودی را ببینید که ۶۷ میلیارد دلار در سال برای خرید تجهیزات نظامی هزینه کرد. آن‌ها یمن را بمباران می‌کنند. آیا ما چنین کاری می‌کنیم؟


وی تصریح کرد ما در سال گذشته تنها ۱۶ میلیارد دلار برای کل بودجه نظامی خود هزینه کردیم.


رئیس دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سوالی درباره نازنین زاغری که به پنج سال زندان به دلایل امنیتی محکوم شده است هم گفت: این چیزی نیست که من درباره آن تصمیم بگیرم، اما من تلاش خود را خواهم کرد.


ظریف افزود: بازداشت وی بر اساس مراحل قانونی بوده است. ما افرادی را در اروپا داریم که به دلیل نقض تحریم‌های به آمریکا تحویل داده شده‌اند. تحریم‌هایی که اروپا آن‌ها را به رسمیت نشناخته است.


وی با بیان اینکه به شخصه از اینکه حتی یک نفر هم در زندان باشد، خوشحال نیستم و من با تمام ظرفیت خود به این مساله توجه دارم. اما به عنوان وزیر امور خارجه باید به امور مربوط به کشورهای خارجی بپردازم و او یک تبعه ایرانی است.


ظریف در پاسخ به سوالی درباره چگونگی برون رفت از شرایط کنونی با آمریکا گفت: ما نیازی به داشتن بن بست نداریم ما نمی‌خواهیم کسی را شرمنده کنیم. ما معتقدیم که همه ما می‌خواهیم آن چیزی که مورد مذاکره قرار گرفته است، اجرا شود و پس از آن می‌توانیم به پیش برویم.


وی با تاکید بر اینکه "منطقه ما به اندازه کافی دارای مشکلات واقعی است و خواستار مشکلات تخیلی نیستیم"، افزود: من کسی هستم که درباره توافق هسته‌ای مذاکره کرده ام، معتقدم که غیرممکن است به توافقی بهتر دست یابیم. هر کسی که در این اتاق هست به تو خواهد گفت: این بهترین توافقی است که وجود دارد.


وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا اعطای معافیت به چین برای خرید نفت، حاضر به مذاکره خواهید شد، گفت: ما همچنان به فروش نفتمان ادامه خواهیم داد، اما شرافتمان را نخواهیم فروخت.

منبع: ایرنا

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: رویداد24 ظریف پمپئو وزارت خارجه

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اروپا بداند اجرای تعهدات برجام موثرتر از برگزاری نشست سیاسی است
 • محدودیت جدید وزارت خارجه آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده هایشان در نیویورک
 • تلاش بی فایده اروپا برای نجات برجام
 • انگلیس با توقیف نفتکش ایرانی به تحریم آمریکا علیه ایران کمک کرد/ ایران خواستار جنگ نیست
 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایرانی‌ها فقط باید نشان دهند که آماده گفتگو هستند
 • انگلیس با توقیف نفتکش ایرانی به تحریم آمریکا علیه ایران کمک کرد
 • ظریف در گفت‌وگو با BBC: برجام بهترین توافقی است که امکان دارد برای ترامپ وجود داشته باشد/انگلیس با توقیف نفتکش ایرانی به تحریم آمریکا علیه ایران کمک کرد
 • ظریف: انگلیس با توقیف نفتکش ایرانی به تحریم آمریکا علیه ایران کمک کرد
 • بازتاب های متفاوت سفر ظریف به نیویورک در رسانه های داخلی
 • تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد
 • آقای کولاکوویچ از لهستان یاد بگیر
 • رهاورد نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره برجام چه بود؟
 • اختلاف رییس فدراسیون والیبال لهستان با هاینن
 • تیم دوومیدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد
 • نارضایتی فدراسیون والیبال لهستان از هاینن
 • اروپا مقابل کارشکنی های آمریکا درباره برجام مقاومت خواهد کرد؟
 • ابراز نگرانی پکن نسبت به وضعیت برجام/ واکنش نتانیاهو به نتیجه نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا/ حمایت اسلوونی از اینستکس
 • هیچکدام از اقدامات ایران ناقض برجام نبوده است/ آمریکا به دنبال اجماع جهانی علیه ایران است/ دست اروپا برای اقدام عملی باز نیست
 • اروپا درباره برجام تسلیم آمریکا نشد