نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: هیأتی از سوی سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری درآینده نزدیک برای بررسی شرایط اعزام به سوریه خواهند رفت.

به گزارش صدای ایران از مهر، حجت الاسلام سید علی قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص حج ۹۸ را مثبت ارزیابی و تاکید کرد: امسال با دقت و نظارت بیشتری کارها دنبال خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین ویژگی های حج سال گذشته و شرایط حج امسال را بیان کرد و بر استفاده بهینه از توان عوامل و کارگزاران و روحانیون حج ۹۸ تاکید و خاطرنشان کرد: اسامی روحانیان حج آینده آماده شده و پس از نهایی شدن قیمت ارز حجاج و معرفی کاروان ها اعلام خواهد شد.

وی همچنین لزوم سطح بندی زائران در کاروان ها را یادآور شد و تصریح کرد: روحانی و مدیر کاروان باید زائران را از شرایط جدید آگاه و تلاش کنند تا مشکلات کمتر شود.

سرپرست حجاج ایرانی با مهم خواندن تشکیل سریعتر کاروان ها و معرفی روحانی، معین و معینه ها در برنامه ریزی های آینده، اظهار کرد: در حج گذشته مدت زمان حضور زائران در عربستان بین ۲۹ تا ۴۲ روز بود و این مسأله به دلیل اسلت های طولانی پرواز بود که توسط هواپیمایی سعودی اعلام و نارضایتی هایی را در برداشت، با توجه به مذاکراتی که ریاست محترم سازمان حج وزیارت با وزیر حج عربستان داشته اند، امید واریم این مسأله برای امسال حل شود و این فاصله به حداقل ممکن برسد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین تعامل جدی تربین تهران و دفاتر استان ها را ضروری خواند و خواستار همکاری به موقع کاروان ها در معرفی شورای فرهنگی، یاوران حجاج و بازرس افتخاری شد.

وی با بیان اینکه کمیته فضای مجازی با تأکید رهبر معظم انقلاب هم اکنون تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: سال گذشته ۲هزار مطلب محتوایی تهیه و در فضای مجازی به مخاطبان ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: امسال همزمان با ثبت نام زائران باید بسته های فرهنگی، جزوات و اطلاعات تهیه شده در همان روزهای اول تحویل زائران شود.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر سیاست کلی در انتخاب روحانی، معین و معینه ها را بومی گرایی عنوان کرد و از حاضران خواست در برنامه ریزی های آموزشی به گونه ای عمل شود که زائران به حضور در جلسات رغبت نشان دهند و روحانیون پیش از سفر در حوزه مناسک حج تنها کلیاتی را که زائر باید بداند، بیان کنند و بقیه زمان را برای اطلاع رسانی و افزایش معلومات حجاج اختصاص دهند.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر در ادامه برخی مسائل حوزه عتبات عالیات و تاثیر افزایش قیمت ارز در این حوزه را برشمرد و تصریح کرد: باید سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با حضور آقای رشیدیان پیوندشان قوی تری شده و موجبات رضایت بیشتر زائران را فراهم کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه تلاش های اینجانب برای راه اندازی سفرعمره امسال امکان پذیر نشد، افزود: شش میلیون نفر برای عمره ثبت نام کرده اند و امیدواریم با پیگیری های بعدی و طرح موضوع درشورای عالی حج، سال آینده عمره راه اندازی شود.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر تصریح کرد: موضوع شهدای مسجدالحرام و منا را نیز مرتب پیگیری و تلاش می‌ کنیم آن را به نتیجه نهایی برسانیم، متاسفانه طرف مقابل علیرغم قول هایی که در این زمینه داده است هنوز به وعده خود وفا نکرده است.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت اضافه کرد: موسوعه حج خونین در ارتباط با حج ۶۶ در ۹ جلد آماده چاپ شده است. همچنین درمورد حادثه مسجدالحرام و فاجعه منا نیز موسوعه ای درحال تهیه است که اطلاعات تکمیلی آن متعاقبا منعکس خواهد شد.

وی با تاکید بر استفاده از تجربیات پیش کسوتان حج وزیارت، مصاحبه، گفتگو و تدوین تجارب آنها را اقدامی مثبت در راستای نگارش تاریخ شفاهی حج دانست.

این نشست با سوالات حاضران در حوزه های حج و عتبات عالیات ادامه یافت و حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر در خصوص سوال مطرح شده درباره احتمال اعزام زائر به سوریه گفت: در آینده نزدیک هیأتی از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای بررسی شرایط به سوریه خواهند رفت و در صورتی که شرایط اعزام فراهم باشد و مراجع رسمی مجوز لازم را صادر کنند این اقدام انجام خواهد شد.

وی در پایان بر لزوم گسترش ارتباط روحانیت شیعه و علمای اهل سنت تاکید کرد و با اشاره به راه اندازی رشته تخصصی حج درحوزه از مسئولان مربوطه خواست تا همین کار برای اهل سنت نیز صورت بگیرد.

نشست هم‌اندیشی مسئولان مناطق ۱۹ گانه بعثه مقام معظم رهبری در سراسر کشوربه مدت دو روز در قم برگزار شد.

در روز نخست این هم‌اندیشی شرکت کنندگان با حضور معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و مدیریت‌های آموزش، جذب و گزینش، اهل سنت و تولید محصولات فرهنگی موضوع های مرتبط با هربخش را بررسی کردند و آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و برنامه‌های معاونت فرهنگی بیان شد.

در این نشست درخصوص جذب و گزینش مداحان و روحانیان جدیدالورود، روحانیان کاروان‌های حج ۹۸ و شرح وظایف آن‌ها و شرایط اعزام روحانی، معین و معینه های کاروان‌ها نیز بحث وتبادل نظرصورت گرفت.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعزام بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی

 علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه بیش از ۲۷ هزار و ۱۹۹ زائر ایرانی از شروع عملیات اعزام در تاریخ ۱۷ تیرماه تا کنون به سرزمین وحی وارد شدند، گفت: این زائران در مجموع با ۱۱۹ پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران وارد عربستان شدند.

اخبار اجتماعی- وی افزود: عملیات انتقال زائران ایرانی از ۱۷ تیرماه با ۳۶۱ پرواز رفت از ۱۹ ایستگاه پروازی به فرودگاه‌های مدینه و جده در حال انجام است و انتقال زائران از ایستگاه‌های پروازی زنجان، یزد و اهواز پایان یافته است و اعزام باقی زائران همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره آخرین آمار صدور ویزا برای زائران سفر حج تمتع امسال گفت: در حال حاضر ۵۸ هزار و ۳۷۹ ویزا برای زائران خانه خدا صادر شده است.

رشیدیان تصریح کرد: بر اساس توافق‌های انجام شده میان ایران و عربستان، تمامی زائران و عوامل اجرایی حج تمتع ۹۸ از طریق پرواز‌های شرکت هواپیمایی هما اعزام می‌شوند.

وی درباره خدمات رسانی به زائران حج تمتع امسال گفت: تاکنون مشکل خاصی در ارائه خدمات به زائران بیت الله الحرام در مدینه منوره و مکه مکرمه نداشتیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تاکنون روند انجام عملیات حج ۹۸ به خوبی پیش رفته است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.

به گفته رشیدیان پرواز‌های اعزامی زائران ایرانی به عربستان تا ۹ مرداد ماه به مقصد مدینه و ۱۴ مرداد ماه به شهر جده ادامه دارد و پس از انجام مناسک حج، عملیات بازگشت آن‌ها به ایران از ۲۶ مرداد ماه آغاز خواهد شد.

گفتنی است؛ نخستین گروه حجاج ایرانی روز دوشنبه ۱۷ تیرماه در قالب ۹ کاروان وارد مدینه شدند و پس از زیارت مرقد منور پیامبراکرم (ص) و قبور ائمه (ع)، مدینه را با اتوبوس به قصد مکه ترک کردند.

 

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: سفر سوریه حج

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زیارت امام رضا(ع) حاجت و غم زائر را برطرف می‌کند
 • توصیه‌های بهداشتی به حجاج/ زائران خانه خدا در طول سفر از مصرف سبزیجات غافل نشوند
 • عکس/زیارت دوره حجاج ایرانی در مدینه
 • ثبت‌نام زائران عتبات عالیات از فردا آغاز می‌شود
 • تصاویر// زیارت دوره زائران ایرانی در مدینه منوره
 • بیش از ۳۰ هزار زائر ایرانی وارد عربستان شدند/صدور ۶۴ هزار و ۸۰۰ روادید برای زائران تا ۲۷ تیرماه
 • تخریب ۱۲ بنای غیرمجاز در روستای زیارت گرگان
 • زائران خانه خدا در طول سفر از مصرف سبزیجات غافل نشوند
 • روزنامه مصری: ترکیه عملیات نظامی را در «منبج» سوریه آغاز می‌کند
 • افزون بر چهار هزار زائر از یزد به عراق اعزام شدند
 • خدمات رسانی مراکز درمانی هلال احمر به بیش از ۴۵۰۰ زائر در مدینه منوره
 • ۴۵۰۰ زائر ایرانی به مراکز درمانی هلال احمر در مدینه مراجعه کردند
 • ثبت نام کاروان‌های عتبات و عالیات ویژه روز عرفه
 • رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب میهمان هرمزگان
 • زائران امام حسین در قیامت از نعمات فراوان برخوردار می‌شوند
 • 20 کاروان دانشجویی از یزد به عتبات عالیات اعزام می‌شوند
 • رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد بندرعباس شد
 • اردوغان سریعا مذاکرات رسمی با سوریه را آغاز کند
 • بیست و یکمین دوره عتبات دانشجویی از امروز ۲۷ تیر آغاز می‌شود / اعطای تسهیلات به تمامی زائران