به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) که عصر امروز (شنبه) تشکیل شد، با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت: دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است؛ زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند.

جهانگیری گفت: تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد.

وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.

جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است. بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند.

در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار ۹۰۰ تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد.

وی با اشاره به این که ۷۰ شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرور، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: ۸۹ توافقنامه به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.

در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم.

کد خبر 4510961

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان/شکل‌گیری انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی ممنوع

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، امروزه شرکت های دانش بنیان در بسیاری از صنایع کلیدی کشور رسوخ کرده و در این راستا دستاوردهای خوبی را به منصه ظهور رساندند. در این بین صنعت نفت و گاز کشور از این قافله عقب نماند و از ایده‌ها و فناوری‌های نوین شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بهره جسته است.

فعالیت 300 شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و گاز

حمیدرضا شکوهی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، گفت: براساس آمارهای پراکنده حدود 300 شرکت دانش بنیان در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کنند ولی تا به امروز فعالیت این شرکت‌ها تا اندازه‌ای در این صنعت پررنگ نبوده است.

وی با اشاره به اینکه حقیقت شرکت های دانشبنیان بیشتر در حوزه تکنولوژی ورود کرده است، گفت: این امر باعث شده که کمتر شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در این عرصه باشیم. خوشبختانه طی یک سال اخیر تلاش‌ها و اقداماتی در صنعت نفت صورت گرفته و اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی فعالیت می‌کنند.

شکوهی از تشکیل شورای شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت خبر داد و گفت: این امر به منظور توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت بوده و درصدد است با برنامه‌ریزی بلندمدت، ایجاد روابط فعال میان ذی‌نفعان، به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در نهادها و بازیگران درونی و بیرونی و حمایت و هدایت گروه‌های کارآفرینی، اقدام به پذیرش موسسه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های مرتبط با صنعت نفت کرده و زمینه لازم را برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی فراهم کند.

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی

وی با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی ورود کرده‌اند، گفت: برای توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز نیاز به حضور این شرکت‌ها داریم.

عامل اصلی رکود صنعت نفت عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی

این کارشناس انرژی افزود: یکی از مشکلات اساسی صنعت نفت در حال حاضر عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی است به ویژه در شرایط تحریم؛ بنابراین حضور این شرکت‌ها تا حدی می تواند باری از مشکلات این صنعت( برداشت از مخازن نفتی و ضریب برداشت از میادین) را بردارد.

شکوهی با تاکید براین‌که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد، گفت: برای توسعه و حمایت اساسی از این شرکت‌ها بایستی شورای راهبردی در وزارت نفت شکل گیرد تا بتوانیم با استفاده از دستاورده‌های این شرکت‌ها خلاءهای موجود این صنعت را برطرف کنیم.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد

وی افزود: این که گفته می‌شود وزارت نفت کارنامه مثبتی در راستای حمایت از ساخت داخل نداشته است؛ منطقی نیست بلکه فضاسازی‌ها برخی از رسانه‌ها است. حضور شرکت‌های بزرگ خارجی یا تلاش برای جذب شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا برای توسعه صنعت نفت و گاز هیچ مغایرتی با حمایت از شرکت های داخلی ندارد. بنابراین بحث سرمایه گذاری، جذب تکنولوژی و استفاده از توان داخلی در کنار شرکتهای بزرگ خارجی بوده است.

کارشناس مسایل نفتی ادامه داد: با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه توانستیم فازهای متعددی از پارس جنوبی را به بهره برداری برسانیم. این امر بخاطر تجربه ای بود که شرکت‌های داخلی در کنار شرکت‌های خارجی کسب کردند.

حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست

وی تاکید کرد: حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست اما در حوزه شرکت‌های دانش بنیان باید بپذیریم که نیاز به عزم جدی همگانی داریم. همچنین بدنه اجرایی و مدیریتی وزارت نفت باید این اعتماد و اعتقاد را داشته باشند تا با گذشت از موضوعات کلیشه‌ای زمینه را برای توسعه این شرکت‌ها فراهم کنند و اینطور نباشد که یک نوع انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی شکل گیرد.

شکوهی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از توان داخلی با قدمت صنعت نفت تناسب دارد یا نه؟ گفت: متاسفانه هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم. این امر بخاطر این است که تا سال 29 صنعت نفت در اختیار کشور ما نبود و از سال 29 تا 57 ملی شدن صنعت نفت بیشتر شرکت‌های خارجی حضور داشتند و از سال 57 تا به امروز جنگ و بحث تحریم را داشتیم؛ همه اینها موانعی را برای توسعه صنعت نفت و شکل گیری شرکت‌های داخلی ایجاد کرده است.

هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان

وی افزود: واقعیت امر این است که بسیاری از فازهای پارس جنوبی و نیز پروژه‌های بزرگ صنایع بالادستی توسط شرکت‌های توانمند ایرانی اجرا شده است اما کافی نیست؛ در اینجاست که یا باید به فکر حضور شرکت‌های خارجی در کشور بود یا اگر به دلیل شرایط تحریم‌ها نمی توانیم کار توسعه صنعت نفت را انجام دهیم؛ حداقل با ارائه تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بتوانیم تا حدی خلاءهای موجود این صنعت را جبران کنیم.

گفتنی است در حال حاضر تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در حوزه نفت فعالیت می‌کنند که نیاز به حمایت اساسی از سوی مسئولان دارند.

شرکت‌های دانش‌بنیان در روزگاری که تحریم‌ها و محدودیت‌ها، صنعت نفت کشور را نشانه رفته‌اند باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است

همچنین جایگاه استارت‌آپ در این صنعت برکسی پوشیده نیست تا آنجا که وزیر نفت نیز حمایت از این شرکت ها را در اولویت کاری وزارت نفت قرار داده است. شرکت‌های دانش بنیان اگرچه خطشکن عرصه خودکفایی‌اند، اما خود نیازمند حمایت اند.

انتهای پیام/

169 / 156 دانش بنیان صنعت نفت گاز صنایع بالادستی استارت آپ سرمایه گذاری

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: اسحاق جهانگیری تحریم اقتصادی ایران تولید داخلی شورای عالی عتف معاون اول رئیس جمهور

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازديد وزير علوم ، تحقيقات و فناوري از حوزه برگزاري ازمون سراسري سال 1398
 • لزوم استفاده از ظرفیت‌های علمی و فناوری در سیاست گذاری کلان استان قم
 • تاکید استاندار بر پژوهش های کاربردی/عدم ارتباط بین پژوهش و صنعت یک خلا است
 • جبران ضعف‌ خودروسازان توسط «نظامی»ها
 • پژوهش‌های سلامت هدفمند نیستند/چالش‌های پژوهش در بیماری‌های ضایعات نخاعی
 • به حداقل رساندن خلأ ارتباط بین پژوهش و صنعت در قم
 • تشکیل شورای مهارت در استان قم/ پژوهش‌ها کاربردی شوند
 • استاندار: سیاست‌گذاری کلان قم بر محور دانش و فناوری باشد
 • از ناچیز بودن اعتبار تخصیص‌یافته به بخش پژوهش تا تشکیل شورای مهارت در استان قم
 • اختصاص یک درصد اعتبارات به پژوهش استان قم بسیار ناچیز است
 • استاندار قم: خلأ ارتباط بین پژوهش و صنعت در استان قم به حداقل برسد
 • دانشگاه‌ها آیین‌نامه ارتقاء را جدی بگیرند/مشکل پول نداریم
 • ۴روش جدید کمک مالی به دانش بنیانها/ استارت آپها به صندوقهای پژوهش و فناوری مراجعه کنند
 • ۵ راهکار برای توسعه زنجیره صنعت آلومینیوم/ تامین مواد اولیه در قالب سرمایه گذاری مشترک
 • انتشار اطلاعات پایان‌نامه‌های محرمانه با موافقت کارفرما امکان‌پذیر است
 • اقتصاد سنتی شانسی برای رقابت با جوانان ندارد/باید پژوهش‌های اقتصادی را به شکل جدی دنبال کرد
 • برومند: انتشار اطلاعات پایان‌نامه‌های محرمانه با موافقت کارفرما امکان‌پذیر است
 • کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه یزد تشکیل شد
 • انتشار اطلاعات پایان‌نامه‌های محرمانه با موافقت کارفرما امکانپذیر است