به گزارش جهان نيوز، شهید محمدمهدی پیرمرادیان متولد 8 آذر 1345 در شهر سمیرم و فرزند پنجم خانواده است پدرش کشاورز و مادرش خانه‌دار بود در رشته علوم تجربی دیپلم گرفت و در کنکور سراسری در رشته تربیت معلم قبول شد؛ اما علاقه شدیدی به پزشکی داشت برای همین دوباره شرکت کرد تا در رشته پزشکی قبول شود.

محمدمهدی تعطیلات تابستان را در جبهه می‌گذراند تا اینکه دیپلم گرفت و پاییز سال 65، هنوز 20 سالش کامل نشده بود که راهی جبهه شد... هم‌زمان با مرخصی آمدن محمدمهدی برادرش عباس از ناحیه پا مجروح شده بود خواهر که تاب دیدن جانبازی برادر را نداشت از محمدمهدی هم خواست که به جبهه نرود اما اصرار فایده‌ای نداشت و با حالت دلخوری و قهر با برادر ساکش را بست مقداری نخودچی کشمش و گردو هم برایش گذاشت و از پشت پنجره بدرقه‌اش کرد.
 
عملیات کربلای 4 با رمز محمد رسول الله در محور ابولخصیب به صورت گسترده در تاریخ 5 دی ماه 1365 به فرماندهی سپاه به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد.

گفت می‌خواهم بروم ساکم را بیاورم
خواهر شهید می‌گوید: محمدمهدی در این عملیات از ناحیه گردن مجروح شد و چند روزی به مرخصی آمد. با آمدن محمدمهدی صلح و آشتی هم برقرار شد اما طولی نکشید که دوباره عزم سفر کرد. گفتم عملیات که تمام شده است برای چه می‌خواهی به جبهه بروی؟ اما این بار ساکش را بهانه کرد و گفت: می‌خواهم بروم ساکم را بیاورم کتاب و وسایلم در جبهه جامانده است و این آخرین دیدار من و محمدمهدی بود انگار آمده بود تا دلم را راضی کند می‌دانستم که عملیاتی در پیش است و به هوای عملیات می‌رود.
 
  عملیات کربلای 5 عملیات تهاجمی از جانب نیروهای نظامی ایران علیه نیروهای نظامی عراق در جریان جنگ ایران و عراق بود این عملیات ششمین عملیات نیروهای مسلح ایران برای فتح بصره محسوب می‌شود نیروهای ایران عملیات را با رمز یا زهرا در محور شلمچه کانال ماهی به صورت گسترده در تاریخ 19 دی 1365 با فرماندهی سپاه آغاز کردند.
عملیات کربلای 5 با 15 روز فاصله در پی عملیات کربلای 4 انجام شد در این عملیات توانستند حدود 150 کیلومتر از منطقه اشغالی شلمچه را آزاد کنند از این عملیات به عنوان عملیات محاصره بصره نیز نام می‌برند.
 
مقام معظم رهبری در این باره اظهار داشتند «اگر این شهیدانی که شلمچه یادگار آن‌ها و این بیابان‌های خونین حامل نشانه‌های آن‌هاست نبودند امروز در این کشور از استقلال ملی از شرف ملت از اسلام و از هیچ چیز ایرانی نشانی برجسته‌ای نبود. این‌ها که در مقابل دشمن جهانی که بدون کمترین ملاحظه‌ای به مرزهای جغرافیایی و مرزهای ملی و مرزهای اعتقادی حمله کرده بود ایستادند».
 
خواهر شهید روایت می‌کند: شب 18 دی ماه خوابش را دیدم که الهام شهادتش بود و دو روز بعد خبر شهادتش را از اقوام نزدیک شنیدم. رابطه من و برادرم فراتر از رابطه خواهر برادری بود صمیمیت و رفاقت بین من و برادرم باعث وابستگی من به ایشان بود.

بعد از شهادتش هم ساک را تحویل من دادند اما تاب و توان باز کردن ساک را نداشتم ساکی که به بهانه آوردنش رفته بود حالا رسیده بود اما دستانم قدرت باز کردن ساک بدون مسافر را نداشت به ناچار آن را در گوشه زیر زمین در صندوقچه‌ای به رسم امانت نگهداری کردم تا اینکه به اصرار فرزندانم بعد از 32 سال ساک را باز کردم کتاب و دفتر، لباس، مدارک، گردو نخود چی کشمش‌هایی که سالم مانده بود و کارتی که آغشته به خون بود.
 
قابل ذکر است برادر شهید محمد مهدی پیرمرادیان از جانبازان هشت سال دفاع مقدس  و از فرماندهان و افراد گردان «قاطر ریزه» بود که با شجاعت و ایثار خود حتی بعد از جانبازی و مجروحیت نیز در جبهه و منطقه کردستان به عنوان فرمانده عملیات ایفای نقش کرد.
 
محمدمهدی اگر چه در دانشگاه ایثار و شهادت قبول شد اما با توجه به علاقه شدید وی به رشته پزشکی بعد از شهادت ایشان خانواده زمینی جهت ساخت درمانگاه اهداء نمودند که هم اکنون درمانگاه شهید محمدمهدی پیرمرادیان زیر نظر سپاه با ارائه خدمات ارزنده‌ای به مردم شهرستان سمیرم خدمت‌رسانی می‌کند.

اسکندر پیرمرادیان از دوستان شهید می‌گوید: محمدمهدی همیشه در سلام کردن پیش‌دستی می‌کرد و هرگز موفق نشدیم یک بار زودتر از وی به ایشان سلام کنیم.

به گزارش فارس، محمدمهدی پیرمرادیان در تاریخ 22 دی ماه 1365 در عملیات کربلای 5 منطقه شلمچه به شهادت رسید، شهرستان سمیرم با تقدیم 400 شهید به انقلاب اسلامی در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.

منبع: فارس

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راز نوشیدن جام زهر چه بود؟/ پذیرش قطعنامه، عقب‌نشینی تاکتیکی بود

پذیرش قطعنامه۵۹۸ توسط ایران، راه جدیدی پیش روی انقلاب گشود و در آن مقطع حساس به نفع ما بود ولی برکسی پوشیده نیست علیرغم منفعت های بسیارش، آثار مخرب دیگری هم داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  صبح قزوینپذیرش قطعنامه توسط امام، یک عقب نشینی تاکتیکی بود تا شرایط بازپروری و ارتقای قدرت انقلاب فراهم شود. پذیرش قطعنامه598 توسط ایران، راه جدیدی پیش روی انقلاب گشود و در آن مقطع حساس به نفع ما بود ولی برکسی پوشیده نیست علیرغم منفعت‌های بسیارش، آثار مخرب دیگری هم داشت.

پرونده جنگ ایران و عراق هنوز برای بسیاری از سیاستمداران و نظامیان ایران گشوده مانده است! در روز ۲۷ تیر ۱۳۶۷ به دنبال پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران، جنگ هشت ساله میان ایران و عراق رسماً به پایان رسید. قطعنامه ۵۹۸ اول مرداد ۱۳۶۶ از سوی سازمان ملل صادر و در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد اما این پایان ماجرا نبود!

شرایط پذیرش قطعنامه598 از سوی حضرت امام(ره) و الزاماتی که طرف متجاوز متعهد به انجام آن شد، ولی هیچگاه به آن عمل نکرد موضوعی تازه نیست و موافقان و مخالفان خودش را دارد ولی بررسی علل و عوامل آشکار و پنهان پذیرش قطعنامه توسط حضرت امام خمینی(ره) می تواند به ارائه تصویری روشن از نحوه تغییر نظر بنیانگذار انقلاب اسلامی ارائه دهد.

 

جمهوری اسلامی ایران در شرایطی قطع نامه 598 را پذیرفت که حضرت امام خمینی(ره) در جایگاه رهبر انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا، طبق اظهار نظر خودشان تا چند روز قبل از امضای قطعنامه بر استراتژی (تکیه بر دیپلماسی مقاومت) و (تنبیه متجاوز) اصرار داشتند. شاهد مثال این ادعا نیز سخنان حضرت امام خمینی(ره) در پیامی که در سالگرد کشتار خونین مکه و به مناسبت پذیرش قطعنامه 598 در تاریخ 29 / 4 / 1367 بیان فرمودند قابل مشاهده است.

امام خمینی(ره) در بخشی از این بیانیه تاریخی، شرایط تلخ و دشوار و غیرمنتظره ولی اجتناب ناپذیر پذیرش قطعنامه را اینگونه بازگو می‌کنند: «اما در مورد قبول قطعنامه که حقیقتاً مسئله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصاً برای من بود، این است که من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می‌دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلًا خودداری می‌کنم و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور، که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم » ...

در بخش دیگری از این بیانیه، حضرت امام روح الله، مشهورترین واژه و دردناک ترین تعبیر منصوب به قضیه پذیرش قطعنامه را بکار می‌برند و ناراحتی و اندوه فراوان خود را اینگونه ابراز می‌دارند: «خوشا به حال شما ملت! خوشا به حال شما زنان و مردان! خوشا به حال جانبازان و اسرا و مفقودین و خانواده‌های معظم شهدا! و بدا به حال من که هنوز مانده‌ام و (جام زهرآلود قبول قطعنامه) را سر کشیده‌ام! و در برابر عظمت و فداکاری این ملت بزرگ احساس شرمساری می‌کنم»...

قبول قطعنامه از طرف جمهوری اسلامی ایران به معنای حل مسئله جنگ نیست.

اگر چه امام خمینی(س) با نوشیدن جام زهر، موقعیت نظام جمهوری اسلامی را در شرایط بوجود آمده حفظ کرد و پس از هشت سال مبارزه، دشمن را از اشغال حتی یک وجب خاک ایران ناامید کرد که در تاریخ جنگ ها بی سابقه است، لکن این تصمیم به منزله پایان مبارزه نبود، بلکه تغییر استراتژی و اتخاذ شیوه جدیدی از مبارزه در جبهه سیاسی بوده است. به طوری که ایشان در این زمینه و پس از قبول قطعنامه 598 در جهت حفظ و استحکام نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، خطاب به ملت ایران در رابطه با اتخاذ این تصمیم، اینچنین فرمودند: «اکیداً به ملت عزیز ایران سفارش می کنم که هوشیار و مراقب باشید، قبول قطعنامه از طرف جمهوری اسلامی ایران به معنای حل مسئله جنگ نیست. با اعلام این تصمیم، حربه تبلیغات جهانخواران علیه ما کند شده است؛ ولی دورنمای حوادث را نمی توان به طور قطع و جدی پیش بینی نمود. و هنوز دشمن از شرارتها دست برنداشته است؛ و چه بسا با بهانه جوییها به همان شیوه های تجاوزگرانه خود ادامه دهد».

شرایط اقتصادی، فشار سیاسیون و عملیات روانی دشمن سبب پذیرش قطعنامه شد.

 

با این توصیفات، اما چه عواملی باعث شد که فرمانده کل قوا با تغییر استراتژیک زمین بازی با پذیرش قطعنامه598 توسط ایران موافقت کردند؟ برای پاسخ به این پرسش پر تکرار، نمی‌توان از مستمسک قراردادن بهانه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی توسط احزاب و سیاسیون داخلی و پدیدآوردن شرایطی که نظام مجبور به پذیرش قطعنامه شد، سخن به میان آورد ولی از افراد موثر بر این واقعه تاریخی چیزی نگفت!

اکبرهاشمی رفسنجانی در قامت جانشین فرمانده کل قوا و رییس ستادعالی جنگ را می‌توان مسبب اصلی تغییر معادلات کشور از استراتژی (جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم) به شعار (جنگ جنگ تا یک پیروزی!) دانست.

محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران از جمله اولین نفراتی است که به سفارش اکبرهاشمی رفسنجانی درباره شرایط ادامه جنگ، نامه ای تحلیلی تنظیم می‌کند. وی اندکی پیش از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در نامه ای تصریح کرده بود: «تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم! ممکن است در صورت داشتن وسایلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال ۱۳۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و ۳۰۰۰ قبضه توپ و ۳۰۰ هواپیمای جنگی و ۳۰۰ هلیکوپتر باشیم و قدرت ساخت مقدار قابل توجهی از سلاح‌های لیزری و اتمی که از ضرورت‌های جنگ در آن موقع است را داشته باشیم، می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی انجام دهیم».

نامه ای که اثر معکوس داشت!
نامه محسن رضایی و تحلیلی که از شرایط رزمندگان جبهه‌های مقاومت و الزامات حملات آفندی ایران ارائه داده بود با واقعیت های موجود اقتصادی و نیروی انسانی و حتی شرایط روحی و روانی آن روزها فاصله داشت. برخی بر این باورند که محسن رضایی این نامه را نه برای قبولاندن آتش بس به امام(ره)، بلکه به منظور بسیج کردن دولت برای پایبندی به تأمین نیازهای مالی سپاه در جنگ نوشته است! درخواستی که با توجه به بودجه، درآمد نفتی و وضع اقتصادی کشور قابل تحقق نبود و میرحسین موسوی، نخست‌وزیر وقت نیز ضمن رد خواسته‌های سپاه اعلام کرد که: «دولت ظرفیت اختصاص حتی یک دلار دیگر برای تهیه چنین فهرستی ندارد.» بدین ترتیب نامه محسن رضایی کارخودش را کرد و بهانه ای شد برای عقب نشینی کامل دولت و سرعت بخشیدن به روند پذیرش قطعنامه!

از سویی دیگر تنظیم گزارشی با همکاری سید محمدخاتمی (وزیر ارشاد وقت و مسئول ستاد تبلیغات جنگ) از وضعیت روحی رزمندگان و عدم اقبال عمومی برای پرنگه داشتن جبهه ها مبنی بر اینکه از بسیج20 میلیونی مورد نظر امام(ره)، تنها 50 هزار رزمنده در جبهه ها داریم! و همچنین ارائه گزارشی از وضعیت نابسامان اقتصادی و لُجستیکی توسط میرحسین موسوی(نخست وزیروقت)، مسعود روغنی زنجانی(رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت وقت) و بهزاد نبوی (وزیر صنایع و ریاست ستاد بسیج اقتصادی در دوران جنگ) را می‌توان از جمله مهمترین دلایل پذیرش قطعنامه توسط حضرت امام(ره) نام برد.

 

همچنین به مجموع این اقدامات سیاسیون وقت، خبرساز شدن (ساخت بمب اتم) توسط صدام هم اضافه کنید! مسعود روغنی زنجانی در مصاحبه ای درباره ادعای ساخت بمب اتم توسط عراق اینگونه می‌گوید: «من یادم است، درجلسه تصمیم گیری باحضور امام، آقامحسن رضایی گفت ما اطلاعات داریم که طرف مقابل ما بمب اتم ساخته و ما دیگر نمی‌توانیم! این جمله محسن رضایی به تنهایی برای پایان دادن به جنگ کافی بود و نیازی به ارائه گزارش اقتصادی و آمادی نبود!»

تغییر استراتژی دشمن و لزوم تغییر زمین بازی ایران
در همین زمینه و در پاسخ به پرسش‌هایی مبنی بر چرایی تغییر استراتژی ایران در پذیرش قطعنامه باید گفت که؛ اصولا دفاع از دیدگاه امام راحل را می توان اینگونه ترسیم کرد که: اگر دشمن با ابزار نظامی به جنگ می آید، لزوما باید با ابزار و ادوات نظامی دفاع کرد؛ یا اگر دشمن با ابزارهای فرهنگی و سیاسی به میدان می آید ما هم باید با ابزار فرهنگی و شیوه‌های سیاسی مناسب از خود دفاع کنیم و همه این شیوه ها باید در راستای استراتژی کلی حفظ اسلام و مصلحت جامعه باشد.

از این رو دشمن تا زمانی که در جبهه‌های نظامی به کشور حمله می کرد، وظیفه ملت دفاع نظامی بود و هنگامی که پس از صدور قطعنامه 598 استراتژی ضربه را از جبهه نظامی به جبهه سیاسی کشاند ما هم لازم بود متناسب با این جبهه، شیوه دفاعی اتخاد می‌کردیم.

به همین دلیل بود که حضرت امام فرمودند: «من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می‌دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلًا خودداری می کنم، و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور، که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم؛ و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می دانم.»

پذیرش قطعنامه، آثار خوب و بدی داشت
با همه این توضیحات، آنچه که از اخبار و تحلیل‌ها و نیز اظهارات صریح حضرت امام خمینی(ره) قابل استنباط است، همگی بیانگر این مطلب اند که علاوه بر شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشور، عدم پذیرش و همراهی و نقش منفعلانه برخی مسئولین وقت نظام، امام(ره)، مجبور به تغییر شیوه مبارزه شدند و زمین بازی را از جنگ نظامی رودرو با استکبار، به عرصه جنگ دیپلماسی و سیاست تغییر دادند. لذا می توان اینگونه نتیجه گرفت که پذیرش قطعنامه توسط امام، یک عقب نشینی تاکتیکی بود تا شرایط بازپروری و ارتقای قدرت انقلاب فراهم شود.

پذیرش قطعنامه598 توسط ایران، راه جدیدی پیش روی انقلاب گشود و در آن مقطع حساس به نفع ما بود ولی برکسی پوشیده نیست علیرغم منفعت های بسیارش، آثار مخرب دیگری هم داشت.

 

تغییر سبک مبارزه، در برخی از عرصه‌ها سرعت صدور انقلاب را گرفت، موجب سرخوردگی دلسوزان نظام از جمله رزمندگان و بسیجیانی شد که هشت سال با دست خالی مقابل دنیای کفر ایستادند و اکنون با پذیرش قطعنامه به حاشیه می‌رفتند و عرصه برای جولان سیاست بازان و چه بسا زد و بندهای سیاسی در داخل برای پیشی گرفتن در پذیرش مسئولیت‌ها و مناصب سیاسی فراهم می شد.

پایان جنگ، آغاز دوران ریاست پروری‌ها و فاصله گرفتن بسیاری از مسئولین نظام از «روحیه جهادی و خدمت بی منت در جبهه‌های جنگ» و در مقابل، «ایجاد فاصله طبقاتی بین مردم و مسئولین» بود. 
انتهای پیام/

نویسنده : محمدرضا ذاکر.

 

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

انتقاد تند نماینده اصلاح‌طلب به کریمی قدوسی:چه کسی به شما شناسنامه ایرانی داد؟

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۱۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شهدای دانش آموز قله شنام الگویی برای همه نسل ها
 • با شفافیت آرای نمایندگان مخالفم
 • پیرهادی: آغاز بکار ستاد فراخوان مجلس نو در جبهه پیشرفت و عدالت/ ثبت نام بیش از ۵ هزار نفر در سایت جهاد
 • صف‌کشی موافقان و مخالفان عارف
 • روز شهادت شهید دوران، به عنوان روز ملی خلبانان ثبت شود
 • چندین کشته و زخمی در صفوف ائتلاف متجاوز در عملیات مبارزان یمنی در جبهه جازان
 • جوانان اسدآبادی پیشگام عملیات شنام بودند
 • خاطرات شیرزن امدادگر گیلانی/ دلتنگ جبهه و خاکریزم
 • اردوی راهیان نور جبهه مقاومت راه‌اندازی می‌شود
 • ناتواني جبهه مشترک دموکرات ها عليه ترامپ
 • پایگاه‎های نیروهای سعودی در چند جبهه گلوله باران شدند
 • تاریخ‌سازی شهید عباس دوران در خاک عراق
 • شهدای مدافع حرم نماد اتحادی تازه در جهان اسلام هستند
 • آریگو ساکی: از خودم می‌پرسم چرا ساری می‌خواهد با آوردن ایکاردی به یوونتوس شرایط را پیچیده کند؟
 • وداع با پیکر سرلشکر شهید حسین ادبیان بعد از ۳۸ سال+عکس و فیلم
 • مرحوم هاشمی می‌خواست با یک عملیات بزرگ، جنگ را پایان دهد / ۸۰ درصد از فرماندهان دفاع مقدس زیر ۳۰ سال سن داشتند
 • مرحوم هاشمی می‌خواست با یک عملیات بزرگ، جنگ را پایان دهد
 • سردار جعفری: تحمیل جنگ موجب صدور انقلاب شد
 • پدرم ورزشکاری بود که در جبهه عارف شد