این روزها وقتی می خواهند درباره زیبایی و جذابیت کسی بپرسند، معمولا علاوه بر فرم صورت، چهره، رنگ چشم و مو، سوال دیگری هم می پرسند: قدش بلنده؟به گزارش بلاغ، این روزها وقتی می خواهند درباره زیبایی و جذابیت کسی بپرسند، معمولاً علاوه بر فرم صورت، چهره، رنگ چشم و مو، سوال دیگری هم می پرسند: قدش بلنده؟

شاید به همین دلیل باشد که خیلی ها برای چند سانتی متر بلند تر شدن حاضرند کفش های پاشنه ۱۰ سانتی بپوشند و از انواع ماساژورهای کف پا استفاده کنند و حتی گاهی استخوان پای شان را با جراحی بشکنند و چند ماه خانه نشین شوند تا اندکی قد بلند تر به نظر برسند.

باورهای غلط درباره افزایش قد

۱- از آن جایی که قد بچه ها به قد والدین شان می رود، هیچ پدر و مادر کوتاه قدی نمی توانند فرزندی قد بلند داشته باشند.

البته قد بلندی و قد کوتاهی بیشتر یک پدیده ژنتیکی و ارثی است تا اکتسابی، اما این دلیل نمی شود که هر کسی که والدین قد کوتاهی داشته باشد محکوم است به کوتاهی قد. قد متوسط یک فرد به صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می رود و انتظار نداریم پدر و مادری که قد ۱۵۰ سانتی متری دارند، فرزندی با قد ۱۷۰ سانتی متر داشته باشند ولی با ورزش و تغذیه مناسب در سنین مناسب می توان قد کودکان را تا ۱۰ سانتی متر بلندتر از آنچه هستند افزایش داد.


اگر ما در سنین قبل از بلوغ منحنی های رشدی فردی را رسم کنیم و ببینیم این منحنی ها نشان می دهد که قد کودک با استاندارد هایی که سازمان بهداشت جهانی برای قد او در این سن در نظر گرفته، کوتاه تر است باید به بررسی علل این کوتاهی قد بپردازیم؛ یعنی باید برخی از هورمون ها و بیماری ها را در آن فرد بررسی کنیم.

هورمون های غده تیروئید و هورمون های جنسی باید بررسی شوند تا اگر میزان این هورمون ها دچار اختلال است درمان های لازم آغاز شود تا به کوتاهی قد او در بزرگسالی منجر نشود و باید قبل از بلوغ او دارو درمانی را آغاز کنیم.

ولی اگر قد فردی متناسب با قد متوسط والدین اش است ولی باز هم اصرار به قد بلند تر شدن دارد، ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشد. در این شرایط، بهتر است قبل از انجام جراحی افزایش قد یا هر روش دیگر، یک مشاوره روان شناسی روی فرد انجام گیرد. چون حتی با افزایش قد هم مشکل او برطرف نمی شود و فردا به دنبال جراحی بینی، لب و… می رود.

۲- اثر ورزش برای افزایش قد بچه ها، بیشتر از آنکه واقعی باشد، تلقینی است.

این طور نیست! اگر همه چیز از نظر هورمونی و خانوادگی طبیعی باشد، با یک ورزش و رژیم غذایی مناسب قبل از بلوغ می توان برای افزایش قد به نوجوان کمک کرد که حتی تا ۱۰ سانتی متر بلندتر شود. در این روش افزایش قد بدون هیچ عارضه ای قد او بلند می شود و به آرزویش هم می رسد.

در دختران، بلوغ در ۱۴ تا ۱۵ سالگی رخ می دهد و در پسرها در ۱۶ تا ۱۷ سالگی. ورزش در سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی می تواند به نوجوانان کمک کند تا قبل از بلوغ رشد قدی خودشان را انجام دهند.

تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد بلند تر شدن بسیار مناسب هستند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می کند.

۳- مصرف داروهای هورمونی قبل از شروع بلوغ، بهترین راه برای قد بلند شدن بچه های کوتاه قد است.

این یکی دیگر از باورهای غلط در مورد افزایش قد است. این کار خطر دارد. ممکن است مصرف داروهای هورمونی قبل از بلوغ فقط باعث افزایش قد او نشود و عوارض بسیار دیگری را هم در پی داشته باشد.

برای مثال، گاهی باعث اختلال هورمون های دیگر بدن می شود که نتیجه اش کلفت شدن سایر اجزای بدن مثل مچ دست، قاعده بینی و زشتی صورت است و قیافه خشنی را برای او به وجود می آورد.

کودک و نوجوان دوست دارد قدش بلند شود و زیبا تر شود به جای آنکه یک قیافه خشن و زمخت پیدا کند. بنابراین توصیه می شود اصلاً در سنین قبل از بلوغ، داروهای هورمونی برای قد بلند تر شدن کودک در نظر گرفته نشود.

۴- مطمئن ترین راه افزایش قد جراحی است.

نه! ما جراحی را فقط به افرادی که دچار نقص عضو یا معلولیت هستند، توصیه می کنیم (مانند مبتلایان به فلج اطفال و تومورها یا شکستگی هایی که باعث اختلال در رشد استخوان های فرد شده و این بیماری ها در سنین قبل از بلوغ باعث می شوند که یک عضو از عضو دیگر کوتاه تر شود؛ برای مثال، یک پا از پای دیگر کوتاه تر شود).

ما بلندتر کردن پاها با مقاصد زیبایی را اصلاً توصیه نمی کنیم چون در این جراحی، استخوان سالم باید شکسته شود و عصب، عضله و تاندون باید خودشان را با آن استخوان بلند وفق دهند. گاهی هم در بین عمل جراحی ممکن است ببینیم که یک پا ۱۴ سانتی متر بلند می شود ولی پای دیگر در ۱۰ سانتی متر دیگر عضله یا تاندون اش کشش ندارد که بلند شود.

در این صورت یک پا از دیگری کوتاه تر می شود؛ در این صورت دو پای سالم به دو پای معلول و نامتناسب تبدیل می شوند.مشکل دیگر این است که عضله باید کشیده شود تا با این استخوان درازتر خودش را تطابق دهد و بنابراین دیگر قدرت سابق اش را ندارد. عملاً بعد از بلند کردن قد، قدرت عضلانی کاهش می یابد.

توصیه اکید من این است که اصلاً با مقاصد زیبایی، به سمت این جراحی ها نروید. ضمن اینکه گاهی در این جراحی ها هماهنگی و تناسب بین بالا تنه و پایین تنه به هم می خورد.

اگر بالا تنه فرد کوتاه باشد، هر قدر پاها را با این جراحی های افزایش قد بلندتر کنیم، نتیجه زیبایی به دست نمی آید و شخص شکل شترمرغ پیدا می کند. بالاتنه کوتاه و پاهای دراز و ضعف عضلات، در ورزش و پیاده روی خیلی خسته کننده خواهد شد.

۵- بسکتبالیست ها گزینه های مناسبی برای جراحی های قامت هستند تا دسترسی شان به تور بیشتر شود.

این طور نیست! با این جراحی ها اگرچه ممکن است قد آن ورزشکار بلندتر شود و در بسکتبال به تور دسترسی بیشتری پیدا کند ولی قدرت عضلانی پاهایش کاهش یافته و نمی تواند خوب و راحت بجهد و قدرت ورزشی اش کافی نخواهد بود. ضمن اینکه این جراحی های افزایش قد بی عارضه نیستند.

گاهی این جراحی ها باعث عفونت استخوان و استئومیلیت های طولانی می شوند که سال ها فرد را درگیر می کند؛ قدرت عضلات کاهش می یابد و حتی بی هوشی های این جراحی های چند باره خطرناک است؛ داروی های بی هوشی نیز روی کبد اثر بدی دارند و ظاهر دستگاه هم روی پا خیلی زشت است.

روزانه کشیدن استخوان، درد زیادی دارد که گاهی برخی بیماران را از ادامه درمان منصرف می کند. ضمن اینکه برای دوباره راه رفتن پس از عمل باید حدود یک سال صبر کرد و در تمام این مدت باید با چوب دستی راه رفت و تازه، فعالیت ورزشی را باید از حدود ۲ سال بعد از این جراحی در پیش گرفت.

6- به کمک دستگاه های لرزاننده کف پا و طب سوزنی می توان قد را بلندتر کرد.

هیچ کدام از این روش ها در افزایش قد مؤثر نیستند؛ نه آن دستگاه ها و نه این طب سوزنی.

منبع: بلاغ مازندران

خبر بعدی:

پنداشت‌های نادرست فردی و اجتماعی بیشترین زمینه فساد در جامعه

به  گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از ارائه این گزارش از سوی رئیس سازمان بهزیستی در نشست، ضمن اشاره به اهمیت انجام چنین پژوهش‌هایی در کشور گفت: در تحقیقات اجتماعی و خصوصاً در بخش تحلیل، نظرات و دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد که با تکرار روند‌ها و فرایند‌های پژوهشی می‌توان در تحلیل نتایج به قطعیت بیشتری رسید.

وزیر کشور در ادامه ضمن قدردانی از دست اندرکاران این پژوهش و ابراز امیدواری برای انجام چنین پژوهش‌هایی با سرعت بیشتر و در بازه‌های کوتاه‌تر افزود: گرچه اولویت‌های اقدام در خصوص آسیب‌های اجتماعی بر اساس مجموعه گزارش قبلی و جمع بندی‌های انجام شده در شورای اجتماعی در حضور رهبر معظم انقلاب، تعیین شده است، لکن باید، بر اساس گزارش‌های جدید و از جمله رویکرد‌های مشخص شده در این پژوهش، بروز رسانی پیوسته اولویت گذاری‌ها را مد نظر قرار داد.

 وی در ادامه به محتوای پژوهش سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: نگرش این پژوهش به مباحث روانشناسی اجتماعی نزدیکتر است. بنا بر این اگر مولفه‌های جامعه شناختی را هم وارد این پژوهش کنید برای برنامه ریزی و اقدام مناسب‌تر خواهد بود، چرا که تبدیل نتایج طرح‌های پژوهشی به برنامه عملیاتی نیازمند همه جانبه و جامع بودن طرح‌های پژوهشی است و باید همه مؤلفه‌های مورد نیاز را مد نظر قرار گیرد.

 رحمانی فضلی در ادامه خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم در تحلیل داده‌های چنین پژوهش‌هایی؛ علاوه بر رویکرد‌های کلان، نگاه تفصیلی به موضوع داشته باشیم؛ از جمله توجه مؤثر به برش‌های منطقه ای، به این معنا که در توزیع جغرافیایی به جز تقسیم بندی استانی، تقسیمات در داخل استان‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد. چرا که شرایط در مراکز استان ها، شهر‌های بزرگ، حاشیه شهرها، مناطق مختلف شهری و روستا‌ها متفاوت است و درنتیجه نیاز داریم که توزیع جغرافیایی پژوهش‌ها از جمله پیمایش‌ها دقیق‌تر و مؤثرتر طراحی و اجرا شود و همچنین در تحلیل نتایج پژوهش‌های موجود، این معیارها، مورد دقت کافی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین جنس، تحصیلات، سن، گروه‌های شغلی و سایر فاکتور‌های مهم نیز بایستی با دقت حداکثری مورد توجه قرار گیرد تا در اجرا و عمل گروه‌های هدف را مؤثرتر مشخص کنیم و بتوانیم با منابعِ محدود در اختیار، اهداف را دنبال کنیم و به نتایج مطلوب برسیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت ذهنیت آحاد جامعه در خصوص مسائل مختلف و ادراک عمومی از شرایط اجتماعی از جمله آسیب‌های اجتماعی پرداخت و گفت: رابطه عین و ذهن بسیار وثیق است و ما به عنوان فرد فرد اعضای جامعه، بر اساس دریافت‌های ذهنی خود، ذهنیت جامعه را می‌سازیم. وی در ادامه با اشاره به یافته‌های پژوهشی معتبر از جمله پژوهش ارائه شده در این جلسه؛ ناظر بر فاصله زیاد بین واقعیات جامعه با ذهنیت مردم گفت: باید با تلاش در جهت واقعی سازی ذهنیت ها، این فاصله زیاد را کم کنیم؛ چرا که تصویر‌های ذهنی غلط به تدریج، به باور و اندیشه تبدیل می‌شود و در آن صورت، می‌تواند تبعات جبران ناپذیر داشته باشد.

وی در همین زمینه افزود: ذهنیت‌های نادرست فردی که به پنداشت‌های نادرست اجتماعی منتهی می‌شود؛ بالاترین زمینه فساد در جامعه را فراهم می‌کند؛ چرا که با این پنداشته ها، بسیاری از جهت گیری‌های نادرست و مهم‌تر از آن، ناهنجاری ها، عادی و عرفی می‌شود و در نتیجه این باور‌های ذهنی غیر مطلوب که بر اساس تصورات غلط شکل گرفته است، تدریجاً به عینیت می‌رسد.
وزیر کشور در ادامه به اهمیت برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی عمومی و تبلیغات کاربردی در مورد نتایج پژوهش ارائه شده گفت: باید در خصوص نتایج و آمار این پژوهش، پیوست رسانه‌ای و اجرایی قوی تدوین و مصوب شود و به دستگاه‌ها ابلاغ کنیم تا در خصوص نتایج این طرح به خوبی عمل کنند.

رحمانی فضلی در ادامه افزود: رسانه‌ها می‌توانند، نقش مهمی در انتشار مؤثر نتایج این پیمایش و دیگر طرح‌های پژوهشی عرصه اجتماعی کشور داشته باشند، مشروط بر آنکه، به صورت دقیقی نسبت به موضوع و مقدمات و مؤخرات آن آگاه شوند و بتوانند، نتایج را به درستی به مردم منتقل کنند.

وزیر کشور یادآورشد: باید برنامه ریزی دقیق علمی و رسانه‌ای در خصوص اولویت‌های تعیین شده در این طرح انجام شود که یکی از مهمترین مباحث در این زمینه می‌تواند، قاعده‌مند سازی اعلام آمار‌های اجتماعی و پیشگیری از اعلام آمار‌های غلط در عرصه اجتماعی کشور باشد. وزیر کشور در این زمینه به تجربه موفق ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: با پیگیری ستاد و همکاری دستگاه قضایی، مدعیان اطلاعات در خصوص شرایط اقتصادی کشور را به ارائه مستندات خود ملزم کردیم که این امر در کاهش اظهارنظر‌های غلط و نادرست بسیار موثر بود.

رحمانی  در فراز مهمی از سخنان خود در جلسه یکصد و سیزدهم شورای اجتماعی کشور به سطح بالای دینداری مردم و رابطه بسیار مؤثر پایبندی‌های دینی با رفتار فردی و اجتماعی به عنوان یکی از نتایج مهم پژوهش‌های ارائه شده اشاره کرد و با مرور برخی مظاهر غیر دینی که منجر به برداشت‌های غلط از سطح دینداری جامعه می‌شود، گفت: نباید ملاک دینداری را فقط تظاهر بیرونی قرار دهیم هرچند آن‌ها هم خیلی مهم هستند و در مقابل رفتار‌های ظاهری غیر دینی، واکنش‌های غیر مؤثر داشته باشیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: دین داری از رهگذر دل و عقل و یا نسبتی از هر دو راه حاصل می‌شود، اما در هر دو مسیر، بیان و عمل تاثیرگذار است و در هر صورت کلام خشن و یا عمل نامناسب، فرد را از دین و آموزه‌های آن دور خواهد کرد.

 رحمانی فضلی در ادامه همین بحث به ریشه یابی بروز و رونق گرفتن مباحثی تحت عنوان عرفان‌های نوظهور و در واقع کاذب اشاره کرد و گفت: وقتی بواسطه عوامل و دلایل مختلف و از جمله برخی اشتباهات در روش‌ها و شیوه ها، خلأ‌های معنوی در جامعه ایجاد می‌شود و افراد نمی‌توانند عرفان ناب دینی را از جایگزین‌های جعلی و کاذب آن جدا کنند، گرفتار انحرافات می‌شوند.

وزیر کشور از مجموعه این بحث نتیجه گرفت که؛ باید در حوزه دین بیشتر و البته مؤثر‌تر از گذشته کار کنیم و مراجع ذیربط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه باید زبان، ادبیات و راه‌های مؤثر‌تر نفوذ دینداری را دنبال کنند.

 وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: انجام طرح‌های پژوهشی و پیمایش‌های علمی در عرصه آسیب‌های اجتماعی را بسیار خوب ارزیابی کرد، اما تأکید کرد: نتایج این طرح ها، نباید صرفاً در کنج کتابخانه‌ها و در آرشیو‌ها بماند چراکه در این صورت، اتلاف بیت‌المال خواهد بود، بلکه باید تلاش شود برنامه‌های عملیاتی و اجرایی بر اساس نتایج این طرح‌ها تدوین و به طور جدی دنبال شود.

انتهای پیام/

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۲۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جراحی لاغری بلای جان مادر عروس
 • بارش های زمستانی در سمنان متوسط پیش بینی می شود
 • بنزما تصمیم می گیرد؛ فداکاری برای رئال یا جراحی
 • وزیر کشور: برخی مظاهر غیر دینی منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه شده است
 • عامل اصلی ناهنجاری‌های کشور از دید رحمانی فضلی
 • برخی مظاهر غیردینی منجر به برداشت‌های غلط شده است
 • غلط املایی در نام فائزه هاشمی برای خانم بازیگر دردسرساز شد +عکس
 • استعمار با جعل باورهای جدید به مقابله با دین برخواسته است/جوانان ما دربستر فضای مجازی تنها هستند
 • ۱۱ ابهام بزرگ در بودجه ۹۸/ ادعای شفافیت غلط از آب درآمد
 • ادعای شفافیت غلط از آب درآمد
 • عاداتی غلط و مرسوم در زندگی روزانه
 • مبتلایان سرطان پستان کدام روش جراحی را انتخاب کنند؟
 • ۱۰ ابهام بزرگ در بودجه ۹۸/ ادعای شفافیت غلط از آب درآمد
 • خطرات احتمالی ناشی از عمل جراحی برداشتن غده تیرویید
 • بهترین شاسی‌بلند‌های ۲۰۱۸ با ۳ ردیف صندلی (+تصاویر)
 • پنج عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!
 • ۵ عادت غلط روزانه که از طول عمرتان را کم می‌کند !
 • مزایای جراحی‌ های دیجیتال در بازسازی فک و صورت
 • مزایای جراحی‌های دیجیتال/ بازسازی فک و صورت با استفاده از سلول بنیادی و مهندسی بافت