این روزها وقتی می خواهند درباره زیبایی و جذابیت کسی بپرسند، معمولا علاوه بر فرم صورت، چهره، رنگ چشم و مو، سوال دیگری هم می پرسند: قدش بلنده؟به گزارش بلاغ، این روزها وقتی می خواهند درباره زیبایی و جذابیت کسی بپرسند، معمولاً علاوه بر فرم صورت، چهره، رنگ چشم و مو، سوال دیگری هم می پرسند: قدش بلنده؟

شاید به همین دلیل باشد که خیلی ها برای چند سانتی متر بلند تر شدن حاضرند کفش های پاشنه ۱۰ سانتی بپوشند و از انواع ماساژورهای کف پا استفاده کنند و حتی گاهی استخوان پای شان را با جراحی بشکنند و چند ماه خانه نشین شوند تا اندکی قد بلند تر به نظر برسند.

باورهای غلط درباره افزایش قد

۱- از آن جایی که قد بچه ها به قد والدین شان می رود، هیچ پدر و مادر کوتاه قدی نمی توانند فرزندی قد بلند داشته باشند.

البته قد بلندی و قد کوتاهی بیشتر یک پدیده ژنتیکی و ارثی است تا اکتسابی، اما این دلیل نمی شود که هر کسی که والدین قد کوتاهی داشته باشد محکوم است به کوتاهی قد. قد متوسط یک فرد به صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می رود و انتظار نداریم پدر و مادری که قد ۱۵۰ سانتی متری دارند، فرزندی با قد ۱۷۰ سانتی متر داشته باشند ولی با ورزش و تغذیه مناسب در سنین مناسب می توان قد کودکان را تا ۱۰ سانتی متر بلندتر از آنچه هستند افزایش داد.


اگر ما در سنین قبل از بلوغ منحنی های رشدی فردی را رسم کنیم و ببینیم این منحنی ها نشان می دهد که قد کودک با استاندارد هایی که سازمان بهداشت جهانی برای قد او در این سن در نظر گرفته، کوتاه تر است باید به بررسی علل این کوتاهی قد بپردازیم؛ یعنی باید برخی از هورمون ها و بیماری ها را در آن فرد بررسی کنیم.

هورمون های غده تیروئید و هورمون های جنسی باید بررسی شوند تا اگر میزان این هورمون ها دچار اختلال است درمان های لازم آغاز شود تا به کوتاهی قد او در بزرگسالی منجر نشود و باید قبل از بلوغ او دارو درمانی را آغاز کنیم.

ولی اگر قد فردی متناسب با قد متوسط والدین اش است ولی باز هم اصرار به قد بلند تر شدن دارد، ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشد. در این شرایط، بهتر است قبل از انجام جراحی افزایش قد یا هر روش دیگر، یک مشاوره روان شناسی روی فرد انجام گیرد. چون حتی با افزایش قد هم مشکل او برطرف نمی شود و فردا به دنبال جراحی بینی، لب و… می رود.

۲- اثر ورزش برای افزایش قد بچه ها، بیشتر از آنکه واقعی باشد، تلقینی است.

این طور نیست! اگر همه چیز از نظر هورمونی و خانوادگی طبیعی باشد، با یک ورزش و رژیم غذایی مناسب قبل از بلوغ می توان برای افزایش قد به نوجوان کمک کرد که حتی تا ۱۰ سانتی متر بلندتر شود. در این روش افزایش قد بدون هیچ عارضه ای قد او بلند می شود و به آرزویش هم می رسد.

در دختران، بلوغ در ۱۴ تا ۱۵ سالگی رخ می دهد و در پسرها در ۱۶ تا ۱۷ سالگی. ورزش در سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی می تواند به نوجوانان کمک کند تا قبل از بلوغ رشد قدی خودشان را انجام دهند.

تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد بلند تر شدن بسیار مناسب هستند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می کند.

۳- مصرف داروهای هورمونی قبل از شروع بلوغ، بهترین راه برای قد بلند شدن بچه های کوتاه قد است.

این یکی دیگر از باورهای غلط در مورد افزایش قد است. این کار خطر دارد. ممکن است مصرف داروهای هورمونی قبل از بلوغ فقط باعث افزایش قد او نشود و عوارض بسیار دیگری را هم در پی داشته باشد.

برای مثال، گاهی باعث اختلال هورمون های دیگر بدن می شود که نتیجه اش کلفت شدن سایر اجزای بدن مثل مچ دست، قاعده بینی و زشتی صورت است و قیافه خشنی را برای او به وجود می آورد.

کودک و نوجوان دوست دارد قدش بلند شود و زیبا تر شود به جای آنکه یک قیافه خشن و زمخت پیدا کند. بنابراین توصیه می شود اصلاً در سنین قبل از بلوغ، داروهای هورمونی برای قد بلند تر شدن کودک در نظر گرفته نشود.

۴- مطمئن ترین راه افزایش قد جراحی است.

نه! ما جراحی را فقط به افرادی که دچار نقص عضو یا معلولیت هستند، توصیه می کنیم (مانند مبتلایان به فلج اطفال و تومورها یا شکستگی هایی که باعث اختلال در رشد استخوان های فرد شده و این بیماری ها در سنین قبل از بلوغ باعث می شوند که یک عضو از عضو دیگر کوتاه تر شود؛ برای مثال، یک پا از پای دیگر کوتاه تر شود).

ما بلندتر کردن پاها با مقاصد زیبایی را اصلاً توصیه نمی کنیم چون در این جراحی، استخوان سالم باید شکسته شود و عصب، عضله و تاندون باید خودشان را با آن استخوان بلند وفق دهند. گاهی هم در بین عمل جراحی ممکن است ببینیم که یک پا ۱۴ سانتی متر بلند می شود ولی پای دیگر در ۱۰ سانتی متر دیگر عضله یا تاندون اش کشش ندارد که بلند شود.

در این صورت یک پا از دیگری کوتاه تر می شود؛ در این صورت دو پای سالم به دو پای معلول و نامتناسب تبدیل می شوند.مشکل دیگر این است که عضله باید کشیده شود تا با این استخوان درازتر خودش را تطابق دهد و بنابراین دیگر قدرت سابق اش را ندارد. عملاً بعد از بلند کردن قد، قدرت عضلانی کاهش می یابد.

توصیه اکید من این است که اصلاً با مقاصد زیبایی، به سمت این جراحی ها نروید. ضمن اینکه گاهی در این جراحی ها هماهنگی و تناسب بین بالا تنه و پایین تنه به هم می خورد.

اگر بالا تنه فرد کوتاه باشد، هر قدر پاها را با این جراحی های افزایش قد بلندتر کنیم، نتیجه زیبایی به دست نمی آید و شخص شکل شترمرغ پیدا می کند. بالاتنه کوتاه و پاهای دراز و ضعف عضلات، در ورزش و پیاده روی خیلی خسته کننده خواهد شد.

۵- بسکتبالیست ها گزینه های مناسبی برای جراحی های قامت هستند تا دسترسی شان به تور بیشتر شود.

این طور نیست! با این جراحی ها اگرچه ممکن است قد آن ورزشکار بلندتر شود و در بسکتبال به تور دسترسی بیشتری پیدا کند ولی قدرت عضلانی پاهایش کاهش یافته و نمی تواند خوب و راحت بجهد و قدرت ورزشی اش کافی نخواهد بود. ضمن اینکه این جراحی های افزایش قد بی عارضه نیستند.

گاهی این جراحی ها باعث عفونت استخوان و استئومیلیت های طولانی می شوند که سال ها فرد را درگیر می کند؛ قدرت عضلات کاهش می یابد و حتی بی هوشی های این جراحی های چند باره خطرناک است؛ داروی های بی هوشی نیز روی کبد اثر بدی دارند و ظاهر دستگاه هم روی پا خیلی زشت است.

روزانه کشیدن استخوان، درد زیادی دارد که گاهی برخی بیماران را از ادامه درمان منصرف می کند. ضمن اینکه برای دوباره راه رفتن پس از عمل باید حدود یک سال صبر کرد و در تمام این مدت باید با چوب دستی راه رفت و تازه، فعالیت ورزشی را باید از حدود ۲ سال بعد از این جراحی در پیش گرفت.

6- به کمک دستگاه های لرزاننده کف پا و طب سوزنی می توان قد را بلندتر کرد.

هیچ کدام از این روش ها در افزایش قد مؤثر نیستند؛ نه آن دستگاه ها و نه این طب سوزنی.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دبیرکل حزب مؤتلفه: امارات متوجه سیاست غلط خود شده است

خبرگزاری میزان- دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: امارات متوجه سیاست غلط خود شده است و اگر در جبران آن تسریع کند، به سود مردم آن کشور خواهد بود. سعودی‌ها نیز اگر متوجه خطا‌های فاحش شده اند، جنایات خود را در یمن به پایان برسانند و از نوکری آمریکا دست بردارند و با ملت صبور عربستان همراه شوند. تاریخ انتشار: 12:25 - 30 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۴۹۰۹ گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ اسدالله بادامچیان در پایان نشست دبیران حزب موتلفه اسلامی با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی سپاه گفت: دخالت دولت‌های استعماری انگلیس یا آمریکا، تجاوز به حقوق ملت‌ها و کشور‌های منطقه است. بر مبنای حق حاکمیت و حفظ استقلال سرزمینی و دریایی، ایران حق دارد هرگونه تجاوز از هر دولتی باشد را پاسخی بازدارنده بدهد.

وی تأکید کرد: پهپاد آمریکایی متجاوز و هرنوع تجاوزی از این نوع، سرنگون خواهد شد و هر کشتی متخلف نیز توقیف می‌شود و دولت‌های استعماری باید عواقب وخیم تجاوزگری را محاسبه کنند. انگلیس باید بداند که دوران زورگویی استعماری گذشته است و توقیف غیرقانونی نفتکش پاسخ جدی و قاطع ایران را در پی خواهد داشت.

بادامچیان گفت: همه شناور‌های دریایی می‌توانند در سایه قدرت و امنیت ایران در محدوده آب‌های ایران با امنیت کامل عبور داشته باشند به شرط آنکه حاکمیت ایران و قوانین را محترم بشمارند و ابزار سیاست‌های متجاوزانه نباشند.

وی اظهار داشت: بار‌ها گفته ام ترامپ معمولاً برای آمریکا آبروریزی و رسوایی به بار می‌آورد و مردم آمریکا باید به فکر رئیس جمهوری عقلگرا و دارای سلامت باشند. موضوع ساقط کردن پهباد ایرانی بر فراز تنگه هرمز، یکی از این رسوایی‌های مفتضح بود که نشان داد رئیس جمهور آمریکا که فرماندهی قوای مسلح آمریکا را به عهده دارد تا چه اندازه از واقعیات دور است.

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در ادامه درباره مذاکرات رئیس جمهور فرانسه با رئیس جمهوری ایران گفت: دولت‌های اروپایی به جای پیشنهاد‌های بی فایده، به تعهدات خود در برجام عمل نمایند. آن‌ها از جمله فرانسه زمانی که ۱۱ تعهد قراردادی را عمل نمی‌کنند و تحریم‌ها را ادامه می‌دهند، دیگر پیشنهاد‌های آن‌ها چه ارزشی دارد؟

وی افزود: از سخن رئیس جمهور تعجب داریم که اینستکس را مطرح می‌کند. در حالی که معلوم است اینستکس بسته‌ای حقارت‌آور و غیرمفید است و ملت ما این نوع پیشنهاد‌های غیرعملی را قبول ندارد.

بادامچیان با تبریک پیروزی‌های ملت شجاع یمن و مقاومت ثمربخش آن‌ها گفت: مسلماً ملت قهرمان یمن پیروزی‌های بزرگی را در آینده تجربه خواهد کرد. شرط آن اتکاء به خداوند و مقاومت است.

بادامچیان افزود: امارات متوجه سیاست غلط خود شده است و اگر در جبران آن تسریع کند، به سود مردم آن کشور خواهد بود. سعودی‌ها نیز اگر متوجه خطا‌های فاحش شده اند، جنایات خود را در یمن به پایان برسانند و از نوکری آمریکا دست بردارند و با ملت صبور عربستان همراه شوند.

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی درباره دیدار مهم و سرنوشت ساز ائمه جمعه کشور با، ولی امر مسلمین، این دیدار را یک رویداد مهم سیاسی دانست که در گام دوم، اثرات آن آشکار می‌شود.

وی تأکید کرد: نهاد مهم ائمه جمعه، نهادی قوی و مردمی است و امام جمعه از زمره فرهیختگان دینی و علمی است. ده توصیه مهم رهبر معظم انقلاب، منشور این نهاد مردمی ـ دینی ـ سیاسی است که ان شاءالله در گام دوم انقلاب اسلامی، زمینه ساز پیشرفت و عظمت اسلام و مسلمین خواهد بود.

بادامچیان تأکید کرد: پیوستگی امامت جمعه با مردم و با نظام و استواری مقام آن‌ها در سایه سار نصب ولایت، موقعیت مهمی است تا حرکت مردمسالارانه اسلامی در جهت وحدت و یکپارچگی مردم و حضور آگاهانه آن‌ها در همه صحنه‌ها روز به روز تقویت گردد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درباره عفاف و حجاب، از حرکت بانوان در جهت ترویج و حضور بیشتر در تبیین این ارزش دینی و میراث تمدن فرهیخته ایران و ایرانی تشکر کرد.

وی افزود: حجاب و عفاف موجب تقویت بنیان خانواده، کرامت زن، پیوند بهتر و صمیمی‌تر همسران، آرامش و عزت و سلامت جامعه است.   انتهای پیام /

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۲۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عمل جراحی کاتاراکت چشم خروس در تبریز
 • ناگفته‌های جک استراو درباره باورهای مردم ایران درباره انگلیس
 • جراحی بینی نعمتی به دلیل مسدومیت
 • نعمتی: باید بینی‌ام را جراحی کنم
 • سیامک نعمتی: بینی‌ام را باید جراحی کنم؛ زمان بازگشتم به تمرینات پرسپولیس؟ چیزی نمی‌دانم
 • صعود به سه قله بلند ایران در سه روز توسط کوهنورد یزدی
 • اصرار دولت برای یک تصمیم غلط راه به کجا خواهد برد؟
 • بازیکن پرسپولیس هفته آینده جراحی می‌شود
 • باورهای نادرست درباره رتیل‌ها
 • رئیس شورای شهر نسبت به بی حرمتی های شهرداری واکنش نشان دهد / شهرداری شان شورا را رعایت نمی‌کند/ نظر مدیر متخلف غلط است/ پاسخ به تذکر اعضای شورا در مصاحبه ها داده می‌شود
 • چهار بار جراحیِ نوجوان به خاطر آپاندیس
 • هشت عمل جراحی زن ۴۲ ساله برای شبیه شدن به ملانیا ترامپ
 • سالانه ۴۰ بیمار مبتلا به صرع در شیراز جراحی و مداوا می‌شوند
 • عمل جراحی توراکتومی با موفقیت در قوچان انجام شد
 • اتمام حجت باشگاه استقلال با فرشید باقری: جراحی کن و از نیم فصل دوم همراه تیم باش
 • درمان درد پولیپ کیسه صفرا یا جراحی آن با توجه به اندازه پولیپ
 • شکستگی مچ دست: درمان با دارو، آتل و گچ، فیزیوتراپی، جراحی
 • وجود ۴۵ هزار بیمار مبتلا به صرع در استان فارس؛ جراحی صرع در بیمارستان نمازی افزایش می‌یابد
 • جديدترين مدل جوراب هاي ساق بلند بچگانه