خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- فعالان بازار نفت ادعاي مقام هاي کاخ سفيد در زمينه به صفر رساندن صادرات نفت ايران را امري تقريبا غيرممکن مي دانند چرا که ماهيت بازار انرژي موجب مي شود تا تهران همچنان مشتريانش را داشته باشد.

به گزارش گروه تحليل، تفسير و پژوهش هاي خبري ايرنا، «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري ايالات متحده از ارديبهشت ماه 1397 که به صورت رسمي از توافق هسته اي (برجام) خارج شد، يکي از مهمترين اهداف خود را به صفر رساندن صادرات نفتي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد. اين خواسته از آن زمان تاکنون بارها از سوي مقام هاي آمريکايي مطرح شده اما همچنان تلاش هاي واشنگتن راه به جايي نبرده است.
حدود دو ماه قبل که قانون تحريم ها به اجرا درآمد غيرقابل اجرا بودن چنين تصميمي اثبات شد. در نهايت مقاومت خريداران نفت ايران، کاخ سفيد را مجبور کرد معافيت 180 روزه اي را براي تعدادي از کشورها اعلام کند. دولت ترامپ به هشت مشتري مهم نفت تهران اجازه داد تا بدون درنظرگرفتن تحريم هاي ثانويه به خريد نفت از ايران در سقف مشخص ادامه دهند. عراق، کره جنوبي، چين، تايوان، هند و ژاپن از آسيا و کشورهاي اروپايي ايتاليا و يونان از اين معافيت ها بهره بردند.
اکنون مقام هاي کاخ سفيد بار ديگر اين ادعا را تکرار و تاکيد مي کنند ايالات متحده اين امتياز را براي محدوده زماني 6 ماهه اعطا کرده است و بر اين اساس دوره آن در ماه مي سال 2019 (ارديبهشت 1398) پايان مي پذيرد. «برايان هوک» نماينده ويژه وزارت امور خارجه آمريکا در زمينه مسائل ايران به تازگي اعلام کرد واشنگتن به دنبال تمديد اين معافيت نيست.
هوک که وظيفه مديريت کارگروه «گروه اقدام ايران» را برعهده دارد، عنوان داشت که هدف کاخ سفيد از اعلام اين معافيت مقابله با افزايش قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني بود. وي افزود: از آنجاکه انتظار مي رود در سال 2019 بازار نفت با افزايش عرضه نسبت به تقاضا مواجه شود، ايالات متحده ممکن است از مشتريان ايران بخواهد که خريد نفت از اين کشور را متوقف کنند.
**بازار نفت و تحريم هاي ترامپ
البته نکته آشکار در تحولات بازار نفت آن است که با توجه به برقراري تحريم هاي آمريکا، برخي مشتريان براي خريد نفت از ايران پيشقدم نمي شوند يا تمايل خود را بصورت رسمي نشان نمي دهند. تارنماي خبري «Hellenic Shipping» که به مسائل مربوط به حوزه نفت مي پردازد در گزارشي نوشت از آنجاکه کاخ سفيد مشخص نکرده است ميزان معافيت تا چه زماني و چه مقداري خواهد بود، کشورها در معامله با تهران هراس دارند. گفتني است به علت اين تحريم ها ميزان توليد و خريد و فروش نفت ايران و مشتريان آن به صورت شفاف مشخص نيست.
اين گزارش به بررسي هاي سه شرکت بين المللي که صادرات نفت ايران را رهگيري مي کنند استناد کرد و عنوان داشت براساس برآوردهاي گوناگون، باوجود کاهش صادرات نفت، ايران روزانه بين 900 هزار تا 1.35 ميليون بشکه نفت به صورت رسمي مي فروشد.
براساس آمار موسسه هاي بين المللي، ايران روزانه حداقل حدود 650 هزار بشکه ميعانات گازي را به صورت رسمي صادر مي کند؛ البته ميزان واقعي صادرات در اين بخش هم به علت ترفندهاي ايران بيشتر از اين آمار برآورد مي شود.
علاوه بر اين تهران نيز اعلام کرده است صادرات نفت را کاهش نداده زيرا مشتريان جديدي را براي توليدات خود در سال 2019 يافته است. اين گزارش اما شرايط را براي رهگيري و برآورد دقيق آمار صادرات ايران سخت توصيف کرد زيرا از زمان شروع تحريم ها در نوامبر( آبان ماه)، برخي محموله هاي ايران به صورت ناشناس و به گونه اي که رادارها قادر به ردگيري آن ها نباشد، به مشتريان فروخته مي شود.
به نظر مي رسد دولت آمريکا براي مقابله با راهکارهاي ايران اقداماتي را در پيش گرفته است. براساس گزارش خبرگزاري «رويترز»، دونالد ترامپ به دريافت کنندگان معافيت نفتي اعلام کرده است که تصميم دارد صادرات نفت ايران را به صفر برساند و آن را با فروش نفت ديگر صادرکنندگان و از جمله ايالات متحده (به مشتريان تهران) جبران کند. ممکن است برخي کشورها از اين خواسته واشنگتن به راحتي پيروي کنند اما برخي کشورها همچون هند قادر نخواهند بود تا به راحتي در اين مسير حرکت کنند.
البته بنابر تحليل روزنامه «اکونوميست»، رئيس جمهوري ايالات متحده بر افزايش توليد نفت خام از سوي عراق هم حساب ويژه اي باز کرده است. اگرچه واشنگتن به بغداد معافيت هايي را در زمينه واردات انرژي -برق و گاز- داده است اما شرکت هاي آمريکايي به شدت بر ميزان همکاري خود با پيمانکاران عراقي افزوده اند تا بر ظرفيت هاي توليد از ميدان هاي نفتي اين کشور اضافه کنند.
در آخرين ماه سال 2018 بزرگترين هيات تجاري ايالات متحده در طول يک دهه گذشته به سرپرستي «ريک پري» وزير انرژي آمريکا، به عراق رفت. به اعتقاد تحليلگران هدف عمده اين گروه تمرکز بر همکاري هاي نفتي و افزايش توليد و صادرات نفت خام از اين کشور بوده است.
**ماموريت غيرممکن ترامپ
با همه تلاش هاي بين المللي کاخ سفيد، به اعتقاد تحليلگران بسياري از مولفه هاي بازار حکايت از آن دارند که به صفر رساندن صادرات نفت ايران امري تقريبا محال است. در يکي از تازه ترين تحولات کره جنوبي چند روز قبل اعلام کرد دوباره خريد نفت از ايران را از سر مي‌گيرد. گفته مي شود اين اتفاق ممکن است از چند هفته بعد و در انتهاي ماه ژانويه يا اوايل ماه فوريه اجرايي شود. فعالان بازار پيش بيني مي کنند اين کشور از نفت هاي بسيار سبک يا ميعانات گازي ايران خريد خواهد داشت. کره جنوبي پيش از تحريم ها نيز بزرگترين واردکننده اين سوخت باارزش از ايران بوده است.
تارنماي «اويل پرايس» (OilPrice) بر اين باور است که ايران در مقابل تحريم ها، متحدان قابل توجهي را دارد. دولت «حسن روحاني» روابط با روسيه و هند را تقويت کرده است. از طرف ديگر مسکو نيز خواهان تضعيف سياست هاي تحريمي ايالات متحده است. همچنين روابط تهران و دهلي نو نيز ارتقا يافته و حتي راه هايي براي مبادلات مالي ناشي از فروش نفت در پيش گرفته شده است. همچنين اتحاديه اروپا هم به شدت مخالف خروج دولت ترامپ از توافق هسته اي ايران بوده و اکنون راهکارهاي مالي ويژه (SPV) را براي ادامه معامله با ايران در دستور کار خود قرار داده است.
اين گزارش آورده است بايد تا ماه مي منتظر بود و تصميم بعدي ترامپ را مشاهده کرد که آيا واشنگتن بار ديگر دوره شش ماهه معافيت نفتي را براي کشورها تمديد مي کند يا خير. در هر صورت نزديک شدن به سال 2020 که در آن انتخابات رياست جمهوري آمريکا برگزار مي شود، مي تواند تغييري را در سياست هاي کاخ سفيد ايجاد نمايد.
تحليلگر تارنماي «راشا تودي» نيز معتقد است که ايران براي نفت خود خريداران بالقوه اي را پيدا کرده است و با اين خط مشي به مقابله با تحريم هاي ايالات متحده مي رود. وزارت نفت ايران حتي اعلام کرد که تعداد اين مشتريان به نحو محسوسي افزايش پيدا کرده است.
اين خبرگزاري روسي اعتقاد دارد تحريم ها بر ايران و مشتريان نفت آن از چند جهت تاثيرگذار است از يک سو کاخ سفيد با اعطاي معافيت، اجازه انجام معامله نفتي با ايران را به اين کشورها مي دهد اما از ديگر سو فشارهاي مالي را براي تکميل اين معامله ها افزايش داده است. همين موضوع کشورها را براي معامله با ايران نگران مي سازد.
به نوشته راشاتودي و به نقل از مقام هاي وزارت نفت ايران، اکنون باوجود تحريم هاي آمريکا و خروج ترامپ از برجام، به علت ماهيت رقابتي بازار انرژي و با هدف کسب سود بيشتر، بر تعداد خريداران بالقوه نفت ايران افزوده شده است.
پژوهش**9130 **1552
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بزرگترین پایانه نفتی کشور در بندرعباس ساخته می‌شود

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج هرمزگان، مدیر اجرایی این طرح گفت: این پایانه دارای ۵۱ مخزن با ظرفیت ۹۵۰ هزار متر مکعب معادل ۶ میلیون بشکه در زمینی به مساحت ۲۵ هکتار در حال ساخت است.
علیرضا مالکی افزود: ساخت این پایانه نفتی در سه مرحله است که مرحله اول ۳۱ مخزن با ظرفیت ۳۹۰ هزار متر مکعب و مرحله دوم ۸ مخزن با ظرفیت ۲۴۰ هزار متر مکعب در حال آماده سازی است.
وی گفت: مرحله سوم این پایانه نفتی با ۸ مخزن با ظرفیت ۳۲۰ هزار متر مکعب است.
مدیر اجرایی پایانه نفتی افزود: همچنین شبکه خطوط لوله و اتصال خطوط به اسکله‌ها و خطوط راه آهن و نیز ساخت سازه‌های فوقانی اسکله ۱۰۰ هزار تنی برای پهلو دهی کشتی‌های بزرگ در دستور کار است.
مالکی گفت: با راه اندازی این پایانه نفتی ۵۰ درصد سهم بازار ایران از بانکرینگ منطقه خلیج فارس و دریای عمان تامین و برای بیش از هزار و دویست نفر اشتغالزایی می‌شود.
با تکمیل پایانه نفتی بندر شهید رجایی بندرعباس فرآورده‌های نفتی ذخیره شده با سه پست اسکله به کشتی‌های خارجی صادر می‌شود.
وی افزود: سقف مخازن نفتی این پایانه به روشی نوین و با دمیدن هوای پرفشار با استفاده از دمنده‌های قوی با وزنی بیش از ۲۸۰ تن ساخته می‌شود.
قرار است تا پایان سال مرحله نخست بزرگترین پایانه نفتی کشور به بهره برداری برسد.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۲۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایران و هندوستان به‌دنبال حفظ روابط نفتی
 • ده‌ها قانونگذار آمریکایی خواستار لغو معافیت‌ همکاری‌های هسته‌ای با ایران شدند
 • درخواست ۵۰ نماینده کنگره آمریکا برای لغو معافیت‌های همکاری‌های هسته‌ای با ایران
 • عملیات اجرایی طرح افزایش تولید میدان نفتی سعادت‎آباد آغاز شد
 • افزایش تولید میدان نفتی سعادت‎آباد در قالب قراردادهای جدید
 • مسائل محیط زیستی اولویت اجرای پروژه‌های نفتی استان بوشهر است
 • باند سارقان نفت و فرآورده‌های نفتی در خوزستان به دام افتادند
 • پیوست‌های زیست محیطی برای اجرای طرح‌های نفتی در استان بوشهر الزامی است
 • راه‌حل‌های نفتی برای روشن شدن موتور اینستکس
 • منافع معافیت مالیاتی باید به تولیدکننده اصلی برسد
 • تحلیلگر مسائل بین‌المللی: توقیف نفت ایران، اعلان جنگ است
 • آمادگی کامل دستگاه قضا برای همکاری با سازمان مالیاتی
 • اینستکس بی‌فایده است
 • تلاش برای بازیافت لجن های نفتی در پالایشگاه های ایران
 • تلاش کاخ سفید برای عدم رشد جهانی قیمت نفت با ایجاد ائتلاف در خلیج فارس
 • افزایش بهای نفت به دنبال از سرگیری فعالیت‌های نفتی در خلیج مکزیک
 • تبعات گرفتار شدن ایران در دام معافیت‌های نفتی آمریکا
 • واردات نفت هند در پی تحریم نفتی ایران کاهش یافت
 • جدیدترین تصاویر از نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیس