خبرگزاری میزان- مصطفی سکندری جوان کار آفرینی است که توانسته با پرورش شترمرغ به امرار معاش بپردازد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مصطفی سکندری جوان ۳۰ ساله اهل گارجگان از توابع شهرستان خوسف استان خراسان جنوبی به خاطر داشتن دو شترمرغ از کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال ۹۴ پیشنهاد اعطای وام برای ساخت پرورشگاه را دریافت کرد.
وی هم اکنون بیش از ۸۰ شترمرغ را به همراه و کمک غلامرضا سکندری پدر و فاطمه حیدری مادر خود در روستای‌شان پرورش می دهد و مشغول گسترش فعالیت خود برای امرار معاش زندگی خویش است.

منبع: مهر

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

«رفیق مثل رسول» قصه جوانی که با حفظ نگاهش به درجه اعلای شهادت رسید

خبرگزاری میزان- نویسنده «رفیق مثل رسول» گفت: این کتاب قصه جوان کاملا امروزی و مومنی است که با حفظ نگاهش از نامحرم به درجه اعلای شهادت رسید.

شهلا پناهی نویسنده جوان و خوش ذوقی است که کتاب پرمخاطب «رفیق مثل رسول» را نوشته است. وی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به معرفی این اثر پرداخته است.

میزان-«رفیق مثل رسول» درباره چه شخصیتی است؟

این کتاب درباره رسول خلیلی است که در شناسنامه نامش محمدحسن ثبت شده است.

میزان-چطور شد این کتاب را نوشتید؟

در جلسات مصاحبه برای نوشتن کتاب درباره شهید رضا کارگربرزی یکی از فرماندهان که در بحث تخریب با وی کار می‌کرد، برایم از شخصیت آدم بسیار خوش اخلاق و خاصی صحبت کرد و وی با آن گویش خود، وی را ممد حسن خطاب می‌کرد.

وی به قدری از ویژگی‌های این آدم برایم تعریف کرد که مایل به دیدنش شدم ولی وقتی به وی گفتم که می‌توانم ممدحسن را ببینم با لبخندی بر لب گفت شهید شده است. با گرفتن اسم و مشخصات وی تصمیم به نگارش کتابی درباره این شخص گرفتم.

میزان-این فرمانده درباره این شهید چه چیزهایی تعریف کرد که باعث ترغیب شما برای نوشتن کتاب شد؟

وی می‌گفت: ما یک ممدحسن داشتیم که بعد از شهید رضا برزی در کار تخریب خیلی خوب بود. وی جوان بسیار امروزی، با حجب و حیا و کاربلد بود و من بعد از شهید رضا خیلی روی ممدحسن حساب می‌کردم.
وی به من گفت اگر می‌خواهید جوان کاملا امروزی و مومن با همه تعاریفی که درباره یک آدم مومن داریم را بشناسید، باید این فرد را بشناسید.

در ادامه با تماس و ارتباط گیری با خانواده شهید توانستم در این دیدار اجازه نوشتن کتاب درباره شهید خلیلی را بگیرم.

میزان-مرحله پژوهش و مصاحبه چقدر طول کشید؟

یک ماه تا چهل روز از نوشتن کتاب درباره شهید کارگربرزی گذشته بود که پیشنهاد نگارش این کتاب مطرح شد. خانواده‌ شهید مهلتی برای فکر کردن خواست و من با نذر و نیاز این افتخار را پیدا کردم که درباره این شهید کتاب بنویسم. همچنین از آنجا که کار شهید خلیلی به موازات کار شهید برزی پیش می‌رفت یکسال صرف تحقیق کتاب شد.

میزان-چطور توانستید وقایع را از زبان شهید خلیلی بازگو کنید؟

خانواده شهید خلیلی دفترچه دست‌نویسی را در اختیارم قرار دادند که در آن به اتفاقات به صورت مختصر پرداخته شده بود، همین نوشته‌ها باعث شد تا بتوانم کتاب را به روایت شهید بنویسم درست مثل یک دفتر خاطرات که شخصی برای خودش خاص‌ترین خاطراتش را می‌نویسد تا مخاطب با نگاه شهید خلیلی 88 و جبهه تکفیری‌ها را بشناسد و با نگاه وی وارد سوریه شود.

میزان-مهم‌ترین ویژگی شهید خلیلی چه بود؟

رسول دامنه گسترده‌ای از دوستان را داشت. وی ساکن شهرک شهید محلاتی بود و دوستان زیادی در همه رده‌های سنی و تیپ‌های مختلف داشت که تک تکشان الگوی جوان مومن انقلابی هستند. وی با موقعیت مالی خوبی که داشت اولین شرطش برای ورود به حلقه دوستان دقت در ارتباط، نداشتن نگاه به نامحرم و دوری از آنچه تعریف گناه دارد، بود. رابطه وی و دوستانش اینگونه نبود که خواندن نماز را به هم یادآوری کنند چراکه اعضای این جمع در زمان اذان خود به خود برای نماز می‌رفتند، در زمان هیات همه بچه هیاتی بودند و در فتنه سال 1388 همه پای رکاب انقلاب ایستاده بودند.

وی در جنگ هم تخصص زیادی در تخریب داشت و در کار پاکسازی منطقه و آموزش هم جزو اولین‌ها بود. رسول خلیلی به لحاظ نظامی هم وی رتبه بسیار خوبی داشته است.

اگر بخواهیم یکی از صفات وی را در کنار سرباز خوب بودن، برادر خوب بودن، فرزند خوب بودن، همکار و دوست خوب بودن پررنگ کنیم به حجب و حیای وی و حفاظتی که از نگاهش داشت، باید اشاره کرد.

میزان-وجه تشابه و نقطه اشتراک صحبت‌های آدم‌هایی که رسول را می‌شناختند چه بود؟

وی دوستان زیادی داشت و بخاطر همین همرزم، همکار و فرماندهان در زمان جمع‌آوری مصاحبه پای کار آمدند و از همین نظر هم زمان زیادی صرف مصاحبه شد. همه این افراد می‌گفتند شهید خلیلی خیلی خیلی خیلی آدم محجوبی بوده و نگاهش به نامحرم را بسیار حفظ می‌کرد.

شهید رسول خلیلی به شدت مراقب نگاهش بود و فکر می‌کنم این حفظ نگاه و مراقبت باعث ارتقا و رسیدن به درجه اعلای شهادت شد. رسول تخریب‌چی قابلی بود و فکر می‌کنم در تکامل سیره اخلاقی‌اش سیم‌های اتصال به گناه و وابستگی‌های دنیا را قطع کرده بود و همین عامل شهادتش محسوب شد چون با توجه به سن و موقعیت اجتماعی که داشت این مراقبت خیلی مشهود بوده است.

میزان-در «رفیق مثل رسول» چقدر به ترویج سبک زندگی شهید خلیل پرداخته‌اید؟

در کتاب به خیلی از مسافرت‌ها، شوخی‌ها، دورهمی‌ها و جمع دوستانه شهید خلیلی پرداخته‌ام اما در عین حال هم به اینکه چقدر نیاز است مراقب نگاه یا کلام‌مان باشیم و ورود به حریم خصوصی مردم نداشته باشیم، اشاره کرده‌ام.

میزان-چقدر به زبان و فرهنگ‌ها اشاره شده؟

در کتاب‌هایم سعی می‌کنم اگر شهید در منطقه خاصی کار می‌کند یا متعلق به فضای خاصی است درباره آن موقعیت کمی به تشریح بپردازم.

در بحث شهدای مدافع حرم هم سعی کرده‌ام تا حدی درباره حال و هوای منطقه از نگاه رسول خلیلی توضیحاتی ارائه کنم. توضیح درباره مکان‌ها را نیز سعی کردم در اثرم بیاورم.

میزان-با چه بازخوردی از سوی مخاطب این کتاب روبه‌رو شدید؟

در نمایشگاه کتاب یک روز را ناشر به این کتاب اختصاص داده بود که من بروم و پاسخگوی سوالات احتمالی برخی از مخاطبان باشم. من جوانانی را دیدم که با اشتیاق زیادی این کتاب را خریداری می‌کردند. در این بین مرد جوان بسیار خوشتیپ و امروزی را دیدم که برای خرید چند جلد از این کتاب آمده بود. وی می‌گفت تولدم است و می‌خواهم این کتاب‌ها را به دیگران هدیه کنم. وی می‌گفت که هیچ شناختی نسبت به شهدای مدافع حرم و بحران و اتفاقات سوریه نداشتم اما برایم جالب است که یک جوان می‌تواند امروزی باشد ولی مسیرش را به وقتش درست انتخاب کند که الگو شود.

میزان-عنوان کتاب چطور انتخاب شد؟

وقتی با دوستان شهید خلیلی صحبت می‌کردم همه می‌گفتند رسول تنها رفیق من بوده است و این امر از نظر من اتفاق خاصی بود که پنجاه نفر وی را تنها رفیق خود بدانند. کلمه رفیق که همه دوستان از آن سخن می‌گفتند عاملی شد تا عنوان کتاب «رفیق مثل رسول» را برای کتابم انتخاب کنم. خواستم با این عنوان بگویم که خوب است همه ما رفیقی مثل رسول که زلال و خالص است، داشته باشیم.

زمان کار بخاطر رده‌ای که شهید خلیلی خدمت می‌کرد، به حفظ اسرار کاری، امانت‌داری اطلاعات و مراقبت از آنها تاکیدهای زیادی می‌شد و در ادامه جلوی کار گرفته شد که من متوسل به سه شهیدی که کتابشان را کار می‌کردم، شدم و از شهید خلیلی خواستم که اگر در حق همه رفاقت کرده در این پروژه نیز با من همکاری کند و چندی نگذشت که این مسئله رفع شد.

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: عکس کار آفرینی پرورش شترمرغ کمیته امداد

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مصطفی نورمفیدی: فعالیت اقتصادی ندارم
 • یادداشت سید مصطفی نورمفیدی پیرامون برخی شایعات منتشره در فضای مجازی
 • تکذیب نقش‌آفرینی ناطق‌نوری در ویلاسازی‌های لواسان
 • تجلیل از ۳ ورزشکار برتر مهابادی
 • خیانت حزب توده در جریان ملی شدن صنعت نفت به روایت مصطفی شعاعیان
 • ۵۰ درصد از مطالبات جامعه کارگری محقق شد/ اجرای مزد منطقه‌ای فضا برای زالوصفتان و استثمارگران بازخواهد گذاشت/ دولت در عرصه مهار واقعی تورم نقش‌آفرینی کند
 • آیت‌الله مسعودی خمینی: هر کسی که می‌گوید حاج احمد آقا در کارهای امام دخالت می‌کرد، قطعاً بی‌ربط می‌گوید/ اگر امام یک کلمه می‌گفت، ایشان یک واو هم به آن اضافه نمی‌کرد
 • از ۳۸ ورزشکار برتر در شهرستان مهاباد تجلیل شد
 • ورزشکاران برتر شهرستان مهاباد تجلیل شد
 • بخشی از اختلافات دفتر تحکیم اجتناب‌ناپذیر بود
 • پرورش شترمرغ در گیلان سودآوری دارد
 • آخرین وضعیت تولید فیلم سینمایی مطرب از زبان کیایی
 • ساخت موسیقی «مطرب» ادامه دارد/ صداگذاری به زودی آغاز می‌شود
 • تازه ترین خبرها از «مطرب» سینمای ایران
 • رامبد جوان دوست دارد با چه کسی همبازی شود؟ +تصاویر
 • پیروزی انقلاب اسلامی، باعث ورود و نقش آفرینی زنان به عرصه‌های مختلف جامعه شد
 • «رامبد جوان» به فکر بچه داری افتاد! /عکس
 • رامبد جوان دوست دارد با چه کسی همبازی شود؟ / مجری «خندوانه» به فکر بچه داری افتاد!
 • پرورش 700 قطعه شترمرغ مولد و پرواری در گیلان