مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهره‌وری نیروی انسانی معاونت پرستاری از جذب 19 هزار پرستار جدید تا دو سال آینده خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، احمد نجاتیان در گفتگو با 18:30 شبکه خبر با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد پرستاران نداریم، گفت: در حوزه وزارت بهداشت بین 150 تا 160هزار پرستار در قالب 120 هزار گروه پرستاری در کشور وجود دارد. او از طرحی برای ثبت آمار دقیق پرستاران در سامانه جدید خبر داد و گفت: گروه پرستاری شامل پرستاران، کمک بهیاران و بهیاران، کمک پرستار، اتاق عمل و هوش بری است. مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهره‌وری نیروی انسانی معاونت پرستاری با بیان اینکه به ازای هر تخت بیمار در کشور 1 و نیم پرستار در کشور وجود دارد افزود: نرخ استاندارد تعداد پرستاران نسبت به تعداد بیماران در کشور 1/8 دهم است.  نجاتیان با بیان اینکه سالیانه 10 هزار پرستار در کشور فارغ التحصیل می شوند گفت: پذیرش داوطالبان رشته پرستاری از 4 سال گذشته افزایش یافته است و برای کمبود پرستار در کشور از چند راه مختلف اقدام کرده ایم. احمد نجاتیان از بکارگیری 5 هزار دانشجوی سال آخر رشته پرستاری دز شبکه وزارت بهداشت و درمان خبر داد و گفت: تمدید طرح همکاری بازنشسته و  دو شیفت برای پرستاران از سال 93 تا 97 باعث شده تا کمبود 28 هزار پرستار در کشور جبران شود. مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهره‌وری نیروی انسانی معاونت پرستاری گفت: به گفته امروز آقای نمکی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تا دو سال آینده حدود 19 هزار پرستار به جمع پرستاران خواهند پیوست.
 او با بیان اینکه پرستاران اجازه ندارند اضافه کاری کنند، گفت: پرستاران برای ارائه خدمت خوب و افزایش بهره وری می بایست در نهایت 80 ساعت اضافه کار به صورت اختیاری داشته باشند. نجاتیان با بیان اینکه پرستاران خانم 80 درصد پرستاران کشور را تشکیل می دهند، گفت: خانم های پرستار مایل به اضافه کاری نیستند. او افزود: پرداخت حقوق و مزایای پرستاران وابسته به درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و پرداخت حق بیمه ها به بیمارستان ها است در حالی که در گذشته از بودجه عمومی کشور تامین می شد.
  مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهره‌وری نیروی انسانی معاونت پرستاری افزود: پرستار نباید دغدغه پرداخت و حقوق ماهیانه و دغدغه های خانوادگی داشته باشد. وی به تفاوت های نرخ پرداخت حقوق گروه پرستاران و پزشکان در نظام سلامت اشاره کرد و افزود: چاره اساسی این کار تغییر در روش پرداخت در بیمارستان هاست.
 
او از از ثبت نام حدود 2 و نیم هزار نفر در سامانه گفت: تمامی فارغ التحصیلان پرستاری جذب شبکه بهداشت و سلامت کشور شده اند.

فرزانه ثمری در ارتباط تلفنی با بیان اینکه پرستار پاسخگوی تمام کم و کسری های مراکز درمانی نیست،گفت: پرستار باید به ارائه خدمات درمانی بپردازد. وی به موضوع وعده و وعیدهای جبران کمبود پرستاری و برخی مشکلات دیگر پرستاران اشاره کرد.  ثمری افزود: پرداختی های حقوق و مزایای شغل پرستاری متناسب با زحمت آنان نیست.
  ذوالفقاری در ارتباط دیگر تلفنی گفت: انتظار ما این است، با وجود همه تاخیرها در پرداخت های حقوق و مزایا، عدالت در پرداخت بین گروه های پزشکی و پرستاری رعایت شود.
 
  زهره رکنی دیگر مهمان تلفنی برنامه نیز از بیکاری فارغ التحصیلان حوزه پرستاری گفت. احمد نجاتیان در پاسخ به وی ضمن رد بیکاری فاحش فارغ التحصیلان رشته پرستاری گفت: اشکال کار در توزیع نامناسب پرستاران در بخش های بیمارستانی و بهداشتی کشور است. نجاتیان در ادامه پاسخ به زهره رکنی گفت: آخرین آمار گرفته شده از ثبت نام 109 هزار نفر بیکاران رشته های پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی سامانه ملی نشان می دهد، حدود 20 درصد این آمار پرستاران بیکار هستند. او افزود: تقزیبا در سه سال گذشته تمام فارغ التحصیلان رشته پرستاری جذب سیستم خدمات پرستاری شده اند.
 

منبع: شبکه خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نقش حذف یارانه‏ های پنهان بنزین و سوخت در اقتصاد کشور

 در یادداشت اول این مقاله مطرح شد که یارانه مستقیم پرداخت دولت در سال 97 برای 76 میلیون نفر از خانوارهای ایرانی رقمی معادل 45 هزار میلیارد تومان است و در همان سال، دولت با مصرف روزانه 90 میلیون لیتر بنزین، رقمی در حدود 200 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و همچنین به دلیل 10 درصد از قاچاق بنزین به کشورهای همسایه، رقمی در حدود 20 هزار میلیارد تومان یارانه از خزانه خود پرداخت نموده است. در صورت حذف پرداخت یارانه مستقیم برای دهک‌های اول در 12 ماه سال 1398 فقط 15 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در پرداخت یارانه از خزانه دولت انجام خواهد شد.

اخبار اقتصادی-حال سوال این است که در صورت حذف یارانه بنزین در راستای جراحی اقتصادی، چه خدماتی را می‌توان در قالب حرکت‌های اقتصادی بزرگ و اصلاح آمارهای اقتصادی برای مردم اجرا نمود؟

یکی از طرح‌های مهم دولت یازدهم با اهداف بسیار عالی طرح بیمه سلامت بود که با هدف کاهش هزینه پزشکی مردم خصوصاً قشر نیازمند کشور به مرحله اجرا رسید اما به دلیل اینکه دولت با عاملیت وزارت بهداشت مجری این طرح بود، باعث بالا رفتن هزینه‌های طرح گردید چرا که معمولاً با تصدی‌گری دولت در فعالیت‌های خدماتی، سرانه هزینه افزایش می‌یابد و موجبات بدهی بالای دولت به بیمه‌گرهای اصلی از جمله تامین اجتماعی و مراکز درمانی و بیمارستانی فراهم نموده و باعث کاهش اعتماد کسب و کارهای مرتبط با خدمات درمانی و پزشکی در پرداخت هزینه شده و نیز موجب ایجاد اشکالات اجرایی در حوزه خدمات‌دهنده‌های پزشکی دولتی بعلت تاخیر در تامین هزینه‌ها در کنار مزیت‌های بالای طرح در ایجاد رفاه عمومی بوده است. دلیل اصلی و ریشه بدهی حال حاضر بیمه سلامت به ارکان خدماتی-پزشکی کشور همچون بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و پزشکان آن است که بودجه محدود دولت برای هزینه بیمه سلامت تعریف بودجه‌ای گردیده اما به دلیل عدم نظارت موثر و دقیق در هزینه‌ها و نیز جمعیت متقاضی بالای خدمات سلامت و افزایش هزینه‌های پزشکی به شکلی غیر متعارف، عملاً در سال جاری باعث کاهش خدمات بیمه سلامت گردیده است. نظر به تجربه جهانی در ارائه خدمات پزشکی توسط بخش خصوصی، نقش دولت تنها به عنوان ناظر (نه مجری) و مسئول و متصدی پرداخت‌ها از طریق بودجه (به صورت حق بیمه‌های مصوب) به شرکت‌های بیمه‌گر خدمات پزشکی و نه به طور مستقیم به جامعه ارائه دهنده خدمات پزشکی بوده است.

 

یکی از طرح‌هایی که در این فضای تحریم ها برای بالا بردن پایداری اقتصاد مردمی و خانواده در راستای حذف یارانه‌های پنهان می‌توان اجرایی نمود، بیمه تکمیل درمان سلامت برای دهک‌های پایین، متوسط و حتی تمام مردم ایران است که در حال حاضر یارانه دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه اکثر سازمان‌های دولتی و عمومی بیمه تکمیل درمان را برای پرسنل و خانواده‌های آنان پرداخت و جزء خدمات رفاهی خود می‌دانند، در این طرح جامعه دریافت کننده بیمه تکمیل درمان کل 76 میلیون نفر یارانه بگیر با خانواده آنان باشند و هر خانواده بر اساس علاقمندی خود یک شرکت بیمه که دارای پروانه رسمی از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است را انتخاب و شرکت بیمه این خانواده را ثبت نام نموده و حق بیمه این خانواده با ارائه لیست ماهیانه به دولت یا سازمان بیمه سلامت طبق یک طرح ملی پرداخت می‌گردد و شرکت بیمه بر اساس آیین نامه‌های بیمه مرکزی در حوزه تکمیل درمان و بر اساس جدول خدمات مصوبه دولت، خدمات پرداخت هزینه درمان خانوارها را پرداخت می‌نماید و با توجه به توانایی و سابقه شرکت‌های بیمه در اجرای طرح‌های بزرگ با جمعیت بالا برای بیمه تکمیل درمان و نظر به این موضوع که درآمد آنان از حق بیمه مصوب می‌باشد، دقت و نظارت لازم در پرداخت هزینه‌ها و نیز جلوگیری از هزینه‌های غیر متعارف را در پی خواهد داشت و دولت هم بر اساس یک بودجه مصوب برای هر ایرانی مبلغ مشخصی را براساس آئین نامه های بیمه  تکیمل درمان و طبق رویه قانونی و با تصویب مجلس منظور می‌دارد که بر اساس نرخ‌ها و جداول امروز خدمات هزینه پزشکی در تکمیل درمان برای یک سقف پوشش بیمارستانی در جراحی‌های اصلی به همراه خدمات دندانپزشکی با توجه به جمعیت 76 میلیون نفری طرح، با رقم ماهیانه یکصد و پنجاه هزار تومان برای هر نفر می‌توان بالاترین خدمات پزشکی در کشور را ارائه نمود. با اجرای این طرح می‌توان موجب افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه کشور به عنوان بخش خصوصی (پایین تر از میانگین جهانی و حتی منطقه خاورمیانه است) شد و از آنجایی که کارشناسی خدمات پزشکی توسط تمامی کارشناسان کل کشور در این صنعت انجام می‌پذیرد، احتمال خطا و سوء استفاده در حد بسیار مطلوبی کاهش خواهد یافت و چون صنعت بیمه پرداخت کننده هزینه ها  با درآمد ثابت است، جهت افزایش درآمد خود کنترل دقیق و موثر با حفظ رضایت بیمه‌گذاران خواهد داشت و حق اختیار و انتخاب شرکت بیمه توسط مردم خواهد بود. با توجه به اینکه 70 درصد صنعت بیمه کشور در حوزه بخش خصوصی تعریف می‌گردد، چشم انداز مثبتی در اجرای اصل 44 قانون اساسی و نیز نزدیک شدن به بندهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی یعنی واگذاری امور به مردم خواهد بود. در یادداشت بعدی اهداف قابل دستیابی این طرح را بررسی خواهم نمود.   

دکتر محمد رضا خوش کیش

کارشناس صنعت بیمه  

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرویس بیمه شهر                                               تیرماه 98

 

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: پرستار

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کانون وکلای دادگستری گیلان خدمات معاضدتی به شهروندان ارائه می دهد
 • ستاد نانو چالش «ساخت برچسب ایمنی و محافظ برای شیشه و پنجره» را برگزار می‌کند
 • چالش «ساخت برچسب ایمنی و محافظ برای شیشه و پنجره» برگزار می شود
 • پرستار قاتل اعدام شد
 • چالش پیری فوتبالیست‌ها با اپلیکیشن face app + تصاویر
 • آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت به پزشکان و بیمارستان‌ها
 • از بررسی چالش اصلی اشتغال در سطح کشور تا احیای روستاها و مناطق دورافتاده توسط بنیاد برکت
 • آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی در بوشهر ۷۳۷ داوطلب داشت
 • برگزاری نشست «انیمیشن ایرانی؛ چالش‌ها، توانمندی‌ها، چشم‌اندازها»
 • طراحی راهنمای مدیریت علایم در بیماران مبتلا به سرطان
 • وزارت امور خارجه اقدامات صورت گرفته در راستای آزادی شیخ زکزاکی را تشریح کند
 • برگزاری جشن روپوش سفید در دانشگاه ایران
 • نیاز به تربیت بیش از ۱۰۰ هزار پرستار
 • بیمه آرمان ۵۰ میلیارد تومان خسارت بیمه شدگان زلزله را پرداخت کرد
 • فضای مجازی و چالش بي‌حاصل
 • اجاره یک واحد مسکونی در منطقه پرستار چقدر هزینه دارد؟ + جدول
 • چالش بی‌حاصل
 • آشفتگی اخلاقی باعث کاهش سلامت روانی پرستاران می‌شود
 • کمبود پزشک در برخی رشته‌ها را بررسی می‌کنیم